Siden er sidst opdateret 16. april 2019 - kl. 17:45

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo og resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Taulov Halvmarathon - søndag d. 17. marts 2019 - kl. 11.00

"Taulov Halvmarathon"

Taulov Halvmarathon

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

My Race Result

 

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 11.00 fra adressen: Taulov Kirkevej 35, 7000 Fredericia

-´10,55k rute

- se Info samt tilmelding My Race Result (forhånds tilmelding senest d. 16/3 - herefter ekstra gebyr)

- se også: 2016 - 2017 - 2018 - 2019

Afvikles som rundeløb (10,55k)

- med depot

21,1k
10,55k

4,3k - 4,3k walk

 

 

tilbage til toppen

Resultater 4,3 km - se også 4,3 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 1086 Laura Arentsen Kolding KFUM Atletik & Motion K 1 0.14.49 0.14.48 Hurtigste kvinde
2 1135 Søren H Mikkelsen Atletica M 1 0.14.58 0.14.57 Hurtigste mand
3 1083 Silje Noe AGF K 2 0.18.01 0.18.01  
4 1080 Steffen K. Andersen   M 2 0.18.29 0.18.27  
5 1051 Christian Thyregod   M 3 0.20.24 0.20.22  
6 1067 Kim Skovgaard Hansen Hestesport M 4 0.21.40 0.21.32  
7 1076 Ricki Heiden TP grillen’s løbeklub M 5 0.22.26 0.22.19  
8 1078 Tanja Andersen TP grillen’s løbeklub K 3 0.22.26 0.22.20  
9 1058 Lisbeth Rød Atletica K 4 0.22.41 0.22.36  
10 1084 Nikolaj Olsen   M 6 0.23.54 0.23.52  
11 1085 Martin Olsen   M 7 0.23.55 0.23.54  
12 1057 Erik Bjerring Kristensen Atletica M 8 0.25.13 0.25.08  
13 1061 Lis Petersen Augustenborg løbeklub K 5 0.25.19 0.25.18  
14 1132 Lone Tingholm Atletica K 6 0.26.18 0.26.13  
15 1059 Jan Ringive Augustenborg løbeklub M 9 0.26.39 0.26.38  
16 1056 Christina Veng Rasmussen Atletica K 7 0.26.46 0.26.41  
17 1087 Vibeke Mortensen Kolding motion K 8 0.26.54 0.26.48  
18 1062 Nina Witte Nielsen Augustenborg løbeklub K 9 0.26.55 0.26.53  
19 1060 Kirsten Kanzler Augustenborg Løbeklub K 10 0.26.56 0.26.54  
20 1055 Lone Hyldgård   K 11 0.26.59 0.26.54  
21 1092 Malene Holmegaard Nystrup Kolding Motion K 12 0.26.59 0.26.53  
22 1079 Stephanie H. Rasmussen   K 13 0.27.21 0.27.13  
23 1082 Pernille Andersen   K 14 0.27.21 0.27.15  
24 1089 Trine Kjærsgaard   K 15 0.28.37 0.28.30  
25 1251 Christin K. M. Thomsen Taulov K 16 0.28.38 0.28.30  
26 1081 Simone Pindstofte   K 17 0.28.38 0.28.31  
27 1068 Pia Andersen Kolding Mortion K 18 0.29.43 0.29.39  
28 1090 Birgitte Svenningsen Kolding Motion K 19 0.29.44 0.29.38  
29 1054 Johnny Rasmussen   M 10 0.31.32 0.31.29  
30 1052 Gunhild Rasmussen   K 20 0.31.32 0.31.29  
31 1063 Astrid Engell Bevæg dig for livet RUNNERS K 21 0.31.47 0.31.40  
32 1070 Heide Clausen Kolding Motion K 22 0.31.48 0.31.44  
33 1065 Morten Kofoed Bevæg dig for livet RUNNERS M 11 0.33.26 0.33.19  
34 1071 Margit Anthoniussen Kolding Motion K 23 0.33.26 0.33.22  
35 1064 Kirsten Kofoed Bevæg dig for livet RUNNERS K 24 0.33.26 0.33.20  
36 1066 Ulla Vinther Bevæg dig for livet RUNNERS K 25 0.33.27 0.33.19  
- 1077 Simon Lille Prut TP grillen’s løbeklub M - DSQ 0.15.08  

 

tilbage til toppen

Resultater 10,55 km - se også 4,3 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 1167 Martin Friedrichsen Maribo kajakklub M 1 0.39.49 0.39.48 Hurtigste mand
2 1253 Henrik Faartoft Atletica M 2 0.45.33 0.45.29  
3 1165 Poul Henning Lykke Mortensen   M 3 0.46.57 0.46.38  
4 1152 Morten Elwarth GUF Givskud Motion M 4 0.49.36 0.49.25  
5 1102 Erik Hyldahl Slumstrup   M 5 0.51.51 0.51.46  
6 1166 Jørgen Mølgård Nielsen   M 6 0.52.31 0.52.12  
7 1112 Karen Gad Svendsen   K 1 0.54.59 0.54.52 Hurtigste kvinde
8 1151 Marco Nass Givskud GUF M 7 0.55.04 0.54.52  
9 1108 Jeppe Bakkensen   M 8 0.55.30 0.55.28  
10 1116 Nikolaj Madsen   M 9 0.55.52 0.55.44  
11 1100 Allan Munkholm   M 10 0.56.23 0.56.03  
12 1148 Per Guldager Den Jyske Sparekasse M 11 0.56.27 0.56.19  
13 1162 Anders Hollbaum   M 12 0.56.52 0.56.46  
14 1106 Jens Thomsen   M 13 0.56.53 0.56.40  
15 1114 Lotte Timmermann   K 2 0.56.53 0.56.40  
16 1127 Jonna Kobæk Atletica K 3 0.57.04 0.56.57  
17 1105 Janni Bank   K 4 0.57.10 0.57.04  
18 1109 Joan A. Jensen   K 5 0.57.39 0.57.33  
19 1124 Heidi Topp Atletica K 6 0.58.04 0.57.58  
20 1149 Jørn Fogtmann Fredericia kommune M 14 0.58.14 0.58.07  
21 1164 Jørgen Larsen Fredericia roklub M 15 0.58.14 0.58.07  
22 1104 Gina Rasmussen   K 7 0.59.32 0.59.19  
23 894 Jette Lene Jensen Runners DK Vejle K 8 0.59.38 0.59.26  
24 1161 Signe Hansen Vonsild Løbeklub K 9 0.59.54 0.59.46  
25 1110 Jørn Dalsgaard   M 16 0.59.55 0.59.35  
26 1125 Helle Jensen Atletica K 10 1.00.29 1.00.17  
27 1123 Frede Grønfeldt Atletica M 17 1.00.49 1.00.39  
28 1163 Marianne Noe   K 11 1.00.51 1.00.37  
29 1138 Orla Søe Augustenborg løbeklub M 18 1.00.52 1.00.42  
30 1159 Thomas Jørgensen Team fremad M 19 1.00.59 1.00.45  
31 1158 Steffen Thiemer Team fremad M 20 1.00.59 1.00.45  
32 1156 Mikkel Pindstofte PB Web M 21 1.01.03 1.00.44  
33 1119 Steffen Juhl   M 22 1.01.20 1.01.00  
34 1115 Marie Bakkensen   K 12 1.01.28 1.01.20  
35 1101 Carsten Jensen   M 23 1.01.28 1.01.20  
36 1130 Lars Falkenberg Rasmussen Atletica M 24 1.01.48 1.01.34  
37 1140 Thea Ringive Augustenborg løbeklub K 13 1.02.45 1.02.37  
38 1117 Nynke Van der Sluis   K 14 1.02.51 1.02.40  
39 1168 Gitte Sønnichsen Team Sønnichsen K 15 1.03.58 1.03.42  
40 1169 Brian Sønnichsen Team sønnichsen M 25 1.03.58 1.03.42  
41 1131 Lars Ulrik Møller Atletica M 26 1.04.09 1.03.57  
42 1136 Hilde Ringive Augustenborg løbeklub K 16 1.05.03 1.04.53  
43 1134 Peter Winther Atletica M 27 1.05.04 1.04.52  
44 1143 Kirsten Neiman Bevæg dig for livet RUNNERS K 17 1.05.04 1.04.50  
45 1121 Eivind Reinholdt Jensen Atletica M 28 1.05.57 1.05.44  
46 1129 Karen Høst Poulsen Atletica K 18 1.05.57 1.05.45  
47 1137 Kaj Tønder Augustenborg løbeklub M 29 1.08.00 1.07.51  
48 1139 Ruth Tønder Augustenborg løbeklub K 19 1.08.02 1.07.54  
49 1252 Birgitte Nielsen Fredericia K 20 1.08.21 1.08.03  
50 1128 Jonna Neve Atletica K 21 1.08.27 1.08.19  
51 1141 Frank Fristed Pedersen Bevæg dig for livet RUNNERS M 30 1.11.10 1.10.56  
52 1142 Helle Asaa Bevæg dig for livet RUNNERS K 22 1.11.11 1.10.56  
53 1145 Lone Bonde Nielsen Bevæg dig for livet RUNNERS K 23 1.11.11 1.10.56  
54 1126 Johanne Poulsgaard Rasmussen Atletica K 24 1.11.36 1.11.16  
55 1147 Vita Redsted Bevæg dig for livet RUNNERS K 25 1.11.36 1.11.22  
56 1122 Eric Larsen Atletica M 31 1.13.11 1.12.59  
57 1144 Laila Nordby Kjær Bevæg dig for livet RUNNERS K 26 1.13.11 1.12.56  
58 1023 Cecilie Rasmussen Nislevgaard efterskole K 27 1.36.57 1.36.40  
59 1154 Anders Lykkebo Nislevgaard efterskole M 32 1.47.44 1.47.24  

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 4,3 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 862 Christian Østergaard Jørgensen Esbjerg Atletik og Motion M 1 1.16.42 1.16.42 Hurtigste mand
2 933 Frank Barrit Esbjerg Atletik og Motion M 2 1.17.10 1.17.09  
3 875 Brian Birch Strandby Kolding Triathlon Klub M 3 1.17.32 1.17.30  
4 948 Henrik Andersen Esbjerg Atletik og Motion M 4 1.18.03 1.18.01  
5 926 René Jensen Esbjerg Atletik og Motion M 5 1.20.47 1.20.45  
6 850 Lars Mikkelsen Danfoss Marathon club M 6 1.22.26 1.22.23  
7 863 Jacob Glæsner Esbjerg Atletik og Motion M 7 1.23.11 1.23.10  
8 917 Mads Munch Kolding Motion M 8 1.23.32 1.23.29  
9 849 Jens Christian Sønderlyng Danfoss Marathon Club M 9 1.25.16 1.25.14  
10 821 Steve Dolezych   M 10 1.26.17 1.26.17  
11 918 Jens-Christian Jensen Otterupløberne M 11 1.26.35 1.26.34  
12 939 Rasmus Mouridsen Esbjerg Atletik og Motion M 12 1.27.30 1.27.28  
13 915 Johnny Bilager Esbjerg Atletik og Motion M 13 1.27.30 1.27.28  
14 937 Johnny Strandbygaard Esbjerg Atletik og Motion M 14 1.27.32 1.27.30  
15 874 Torben Stolten Thomsen Kolding Motion/Futureconnection M 15 1.28.00 1.27.57  
16 806 Henrik Nygaard Pedersen   M 16 1.28.14 1.28.12  
17 951 Martin Hygum Multi Motion Assens M 17 1.31.55 1.31.53  
18 928 René Nygaard Antvorskov Lunderskov Løbeklub M 18 1.32.30 1.32.23  
19 820 Søren Hune Klavsen   M 19 1.32.34 1.32.31  
20 900 Frank Christensen Vejle if M 20 1.32.51 1.32.48  
21 822 Thomas Bertelsen   M 21 1.33.13 1.33.08  
22 892 Hans Renkwitz Rødekro Tri & Motion M 22 1.33.31 1.33.28  
23 947 Karsten Olesen Runners.dk Vejle M 23 1.33.57 1.33.52  
24 859 Anders Jensen Den Jyske Sparekasse M 24 1.34.13 1.34.09  
25 893 Poul Lundgren Rasmussen Runners DK Fredericia M 25 1.34.32 1.34.28  
26 873 Ninna Henneberg Kolding Motion K 1 1.34.47 1.34.45 Hurtigste kvinde
27 931 Henrik Christiansen Kolding Motion M 26 1.35.17 1.35.12  
28 908 Jonas Graugaard Vica M 27 1.35.54 1.35.53  
29 860 Dennis Andersen Den Jyske Sparekasse M 28 1.36.02 1.35.57  
30 801 Alfred Frellesvig   M 29 1.36.04 1.36.02  
31 851 Allan Christensen Dansk Halvmaraton Klub M 30 1.36.38 1.36.35  
32 810 Kristian Rahbek   M 31 1.37.35 1.37.30  
33 972 Benny Jepsen Varde M 32 1.37.54 1.37.42  
34 895 Anja Hansen TEAM ALSLEV K 2 1.38.36 1.38.33  
35 916 Mia Munch Harly Kolding Motion K 3 1.38.58 1.38.56  
36 855 Yaghoob Fantassi Dansk Halvmaraton Klub M 33 1.39.15 1.39.12  
37 922 John Brehm Augustenborg Løbeklub M 34 1.39.33 1.39.29  
38 942 Jan Jensen   M 35 1.40.01 1.40.00  
39 934 Nicolai Tomis   M 36 1.40.16 1.40.09  
40 930 Jonas Ravnholt Møller Kolding Motion M 37 1.40.39 1.40.36  
41 868 Bjarne Walbech Kolding Mortion M 38 1.40.48 1.40.45  
42 970 Ane Bertelsen Taulov K 4 1.40.59 1.40.40  
43 911 Mark Bech X-Force M 39 1.41.39 1.41.18  
44 898 Leif Hansen TEAM ALSLEV M 40 1.41.44 1.41.41  
45 946 Per Sørensen Runners DK Fredericia M 41 1.42.12 1.42.06  
46 929 Nis Kjær Kolding Mortion M 42 1.42.21 1.42.17  
47 805 Dan Rask   M 43 1.42.42 1.42.34  
48 813 Michael Haugaard   M 44 1.42.42 1.42.34  
49 938 Jette Maarup Larsen Kolding Motion K 5 1.42.45 1.42.43  
50 971 Heine Worm Kolding Motion M 45 1.43.02 1.42.57  
51 921 Brian Andersen Christensen Runners DK Vejle M 46 1.43.08 1.43.02  
52 803 Brian Nørgreen   M 47 1.43.17 1.43.11  
53 869 Charlotte Christensen Kolding Motion K 6 1.43.20 1.43.18  
54 861 Henrik Jørgensen Den Jyske Sparekasse M 48 1.43.34 1.43.29  
55 832 Henrik Rasmussen Atletica M 49 1.44.33 1.44.25  
56 845 John Wind Augustenborg løbeklub M 50 1.44.52 1.44.49  
57 843 Hans Chr Møller Augustenborg Løbeklub M 51 1.44.53 1.44.51  
58 877 Morten Olsen Kristina Extreme Running M 52 1.45.34 1.45.23  
59 839 Shahab Ahmedi Atletica M 53 1.46.33 1.46.23  
60 844 Ivan Nielsen Augustenborg løbeklub M 54 1.46.37 1.46.32  
61 846 Karin Wind Augustenborg løbeklub K 7 1.46.38 1.46.35  
62 827 Berit Landbo Atletica K 8 1.46.46 1.46.34  
63 830 Finn Borum Atletica M 55 1.46.46 1.46.34  
64 940 Lene Arentsen Kolding Motion K 9 1.47.30 1.47.25  
65 809 Kristian Jeppesen   M 56 1.48.01 1.47.55  
66 944 Jesper Lund Sørensen Lunderskov Løbeklub M 57 1.48.08 1.48.01  
67 879 Kurt Nielsen Løb i Vorbasse M 58 1.48.10 1.47.59  
68 876 Josephine Dewett Kristina Extreme Running K 10 1.48.31 1.48.29  
69 834 Kurt Daugaard Atletica M 59 1.48.40 1.48.36  
70 941 Ann Cathrine Larsen   K 11 1.50.00 1.49.55  
71 802 Asger Kristensen   M 60 1.50.27 1.50.22  
72 910 Mathias Eriksen   M 61 1.51.00 1.50.55  
73 833 Jakob Thygesen Atletica M 62 1.51.20 1.51.10  
74 817 René Christiansen   M 63 1.52.11 1.51.57  
75 912 Jens Elvang   M 64 1.52.33 1.52.23  
76 887 Kristoffer Engmann Nislevgaard efterskole M 65 1.52.35 1.52.19  
77 880 Mads T. Nielsen Løb i Vorbasse M 66 1.52.59 1.52.48  
78 883 Frederik Beckgaard Nislevgaard efterskole M 67 1.53.15 1.53.00  
79 881 Brian Reeckmann Thomsen NBSIF M 68 1.53.25 1.53.15  
80 920 Torben Jensen Vejle if M 69 1.53.42 1.53.26  
81 927 Allan Breum Larsen   M 70 1.53.49 1.53.40  
82 878 Benny Sørensen Løb i Vorbasse M 71 1.53.54 1.53.44  
83 848 Morten Kjeldberg Bizbrains A/S M 72 1.53.57 1.53.50  
84 814 Mikkel Bo Mikkelsen   M 73 1.54.59 1.54.52  
85 924 Lone Maj Bentsen Alfa Laval Kolding K 12 1.55.44 1.55.26  
86 925 Jakob Worsøe Alfa Laval Kolding M 74 1.55.44 1.55.25  
87 838 Morten Hviid Hansen Atletica M 75 1.56.07 1.55.58  
88 828 Claus Sørensen Atletica M 76 1.56.08 1.55.56  
89 901 Jørgen Hansen Vejle if M 77 1.56.20 1.56.01  
90 902 Lilly Jeppesen Vejle if K 13 1.56.34 1.56.28  
91 899 Bo Kjems Vejle if M 78 1.56.39 1.56.22  
92 847 Michael Sørensen Augustenborg løbeklub M 79 1.56.47 1.56.44  
93 836 Louise Lunde Atletica K 14 1.56.51 1.56.44  
94 889 Lucas Wendt Nislevgaard efterskole M 80 1.57.12 1.56.57  
95 826 Arne Kobæk Atletica M 81 1.58.07 1.58.03  
96 949 Lars Simonsen Hammel Løb & Motion M 82 1.58.33 1.58.20  
97 818 Robert Clark   M 83 1.58.57 1.58.44  
98 945 Torben Endahl Vejle if M 84 2.00.22 2.00.05  
99 835 Kurt Ejby Atletica M 85 2.00.22 2.00.13  
100 923 Søren Svane Vidar Motion M 86 2.00.57 2.00.47  
101 807 Ivan Thyregod   M 87 2.01.31 2.01.12  
102 919 Bente Dinesen Titan K 15 2.01.43 2.01.27  
103 914 Jan Lundsgaard Kolding Motion M 88 2.03.59 2.03.54  
104 885 Jonathan Lohse Nislevgaard efterskole M 89 2.04.32 2.04.16  
105 841 Torben Knudsen Atletica M 90 2.05.18 2.05.07  
106 829 Finn Balleby Lund Atletica M 91 2.05.19 2.05.08  
107 815 Morten Millandt Nielsen   M 92 2.06.55 2.06.38  
108 882 Casper Thomsen Nislevgaard efterskole M 93 2.08.22 2.08.05  
109 890 Marcus Eddie Nislevgaard efterskole M 94 2.08.22 2.08.05  
110 867 Ricky Batman Andersen Klub 100 Marathon M 95 2.08.26 2.08.03  
111 904 Niels Jørn Jeppesen Vejle if M 96 2.08.44 2.08.38  
112 866 Lone Friis Klub 100 Marathon K 16 2.10.21 2.09.59  
113 943 Lars Michaelsen Brørup Løbeklub M 97 2.10.39 2.10.29  
114 936 Sussi Gudmundsson   K 17 2.11.04 2.10.47  
115 906 Jette Jensen Vica K 18 2.11.44 2.11.24  
116 865 Peter Olander Andersen fredericia løbeklub M 98 2.11.58 2.11.42  
117 854 Rikke Brinch Rødgaard Dansk Halvmaraton Klub K 19 2.13.23 2.13.04  
118 853 Charlotte Steenskov Dansk Halvmaraton Klub K 20 2.13.26 2.13.08  
119 837 Mikael Kristensen Atletica M 99 2.13.27 2.13.03  
120 950 Birgitte Rojek Hammel løberne K 21 2.17.15 2.16.59  
121 888 Lucas Hansen Nislevgaard efterskole M 100 2.19.52 2.19.34  
122 852 Bo Darling Dansk Halvmaraton Klub M 101 2.19.56 2.19.40  
123 872 Lisbeth Saxtorph Kolding Motion K 22 2.20.27 2.20.08  
124 932 Claus Holmegaard Nystrup Kolding Motion M 102 2.21.52 2.21.33  
125 870 Erik L. Hansen Kolding Motion M 103 2.22.47 2.22.28  
126 871 Lene Skolander Fischlein Kolding Motion K 23 2.24.10 2.23.52  
127 886 Mikkel Kjærulff Nislevgaard efterskole M 104 2.24.22 2.24.06  
128 884 Henriette Johansen Nislevgaard efterskole K 24 2.24.27 2.24.09  
129 891 Thomas Christensen Nislevgaard efterskole M 105 2.24.28 2.24.10  
130 824 Kasper Sørensen Altmuligbåden M 106 2.26.45 2.26.27  
131 825 Aliice Petersen Atletica K 25 2.31.48 2.31.39  
132 842 Vibeke Juul Atletica K 26 2.31.51 2.31.42  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage - til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

19-03-17

Taulov Halvmarathon - indløb fra 5k og 10k

Skrydstrup

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Ib Stokkebye 45.00 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen