Siden er sidst opdateret 12. juli 2021 - kl. 20:35

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Rødekro-løbet - fredag d. 31. maj 2013

""

Rødekroløbet 2013

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

Andet

 

 

 

Kort beskrivelse: - Rødekro-løbet er et rigtigt byløb - der løbes på en ca. 1,5k runde i centrum.

- der startes med børneløb - de yngste børn starter kl. 18 og de ældste kl. 18.20 - 6k og 12k starter kl. 19

 

- tilmelding senest d. 29/5 på Sporti - info samt tilmelding

 - se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021

6k

12k
Børneløb 5-9 år - 1,3k
Børneløb 10-12 år - 1,3k

 

tilbage til toppen

Resultater 6 km - se også 6 km - se også 12 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Køn Pl. M/K Klasse Pl. AK Klub/ Team Resultat Laps Distance
1 221 Christoffer Brusen Barsøe M 1 Mand 1 3.y Aabenraa Statsskole 0.20.46 4 6
2 329 Kasper Mikkelsen M 2 Mand 2   0.21.14 4 6
3 286 Per Rasmussen M 3 Mand 3 AAIG 0.21.38 4 6
4 277 Mogens Petersen M 4 Mand 4 Rødekro IF-Motion 0.21.50 4 6
5 213 Bo Holm M 5 Mand 5   0.22.46 4 6
6 268 Martin Egtved M 6 Mand 6 AAIG Aabenraa 0.23.08 4 6
7 244 John Lorenzen M 7 Mand 7 RIF IF Motion 0.23.28 4 6
8 288 Philip Hansen M 8 Mand 8 Rødekro tri 0.23.34 4 6
9 323 Kim Lassen M 9 Mand 9 Rødekro-IF Motion 0.23.42 4 6
10 242 john hansen M 10 Mand 10 Rødekro tri 0.23.56 4 6
11 334 Palle Kjær M 11 Mand 11 Rødekro-IF Motion 0.24.07 4 6
12 357 Lasse Beining M 12 Mand 12 Rødekro-IF Motion 0.24.22 4 6
13 292 Rene Marcimak M 13 Mand 13 Rødekro-IF Motion 0.24.29 4 6
14 233 Henrik Skov M 14 Mand 14 Rødekro-IF Tri 0.24.39 4 6
15 307 Tom Whelan M 15 Mand 15   0.24.47 4 6
16 210 Betina E. Detlefsen K 1 Kvinde 1 Rødekro-IF Motion 0.24.59 4 6
17 267 Mark Unger M 16 Mand 16 KP Elektro 0.25.40 4 6
18 207 Benny Schultz M 17 Mand 17 KP Elektro 0.25.42 4 6
19 232 Henrik Andresen M 18 Mand 18 Rødekro IF-Motion 0.25.43 4 6
20 301 Søren Laasholdt M 19 Mand 19 Rødekro IF Motion 0.25.44 4 6
21 346 Alexander M 20 Mand 20   0.26.11 4 6
22 239 Jens Bau Lorenzen M 21 Mand 21 Bolderslev løb og motion 0.26.22 4 6
23 322 Jens Danielsen M 22 Mand 22 Rødekro-IF Motion 0.26.30 4 6
24 203 Anders Bisgaard M 23 Dreng 1 Rødekro-IF Motion 0.26.38 4 6
25 215 brian christensen M 24 Mand 23 bolderslev løbeklub 0.26.55 4 6
26 238 Jens Laasholdt M 25 Mand 24 Rødekro IF Motion/IBC 0.27.02 4 6
27 246 Kamill Zdanowicz M 26 Mand 25 EFA Syd 0.27.03 4 6
28 226 Frank Michelsen M 27 Mand 26 Rødekro-IF Motion 0.27.11 4 6
29 231 Henning Frederiksen M 28 Mand 27 Bolderslev Løb & Motion 0.27.16 4 6
30 243 John Hansen M 29 Mand 28 Bolderslev løb & motion 0.27.17 4 6
31 330 Victor M 30 Dreng 2 Rødekro-IF Motion 0.27.32 4 6
32 316 Svend Børgesen M 31 Mand 29 Rødekro-IF Motion 0.27.36 4 6
33 293 Rhina Ravn K 2 Kvinde 2   0.27.44 4 6
34 338 Simon Hansen M 32 Mand 30   0.27.45 4 6
35 269 Martin Gammelmark M 33 Mand 31 Aabenraa Judo klub 0.27.55 4 6
36 332 Jeppe Egholt M 34 Mand 32   0.27.56 4 6
37 289 Preben Laasholdt M 35 Mand 33 Rødekro IF Motion 0.27.59 4 6
38 349 Frede Holdt Jensen M 36 Mand 34 Rødekro-IF Motion 0.28.07 4 6
39 279 Morten Lyder M 37 Mand 35 Citroen Service Rødekro 0.28.11 4 6
40 300 Søren Hunderup M 38 Mand 36   0.28.48 4 6
41 225 Flemming Olesen M 39 Mand 37 Aabenraa Judo klub 0.29.02 4 6
42 237 Jeanette Bisgaard K 3 Kvinde 3 Rødekro-IF Motion 0.29.20 4 6
43 200 Alesei Bogdanov K 4 Kvinde 4 EFA Syd 0.29.32 4 6
44 314 Anja Petersen K 5 Kvinde 5   0.29.33 4 6
45 266 Maria Bjødstrup Quist K 6 Kvinde 6 House og Fashion 0.29.34 4 6
46 328 Steffen Pedersen M 40 Mand 38   0.29.48 4 6
47 259 Louise Bisgaard K 7 Kvinde 7 Rødekro-IF Motion 0.29.50 4 6
48 281 Nicolai Rosenstand M 41 Dreng 3   0.29.52 4 6
49 253 Lasse Schuldt M 42 Dreng 4   0.29.53 4 6
50 224 Enrico Vollertsen M 43 Mand 39 EFA Syd 0.30.02 4 6
51 337 Jan Boysen M 44 Mand 40 Hoptrup efterskole 0.30.03 4 6
52 331 Jytte Simonsen K 8 Kvinde 8 Løjt lands løbeklub 0.30.06 4 6
53 217 Camilla Schuldt K 9 Kvinde 9 Alterna Huse 0.30.09 4 6
54 220 Catarina Holm Sørensen K 10 Kvinde 10 Rødekro if motion 0.30.18 4 6
55 260 Mads Laasholdt M 45 Mand 41 Rødekro IF Motion 0.30.29 4 6
56 284 Oliver Fogtmann K 11 Pige 1 Rødekro IF 0.30.38 4 6
58 229 Gitte Lyndrup K 12 Kvinde 11 Rødekro IF 0.30.42 4 6
57 360 Lars Christensen M 46 Mand 42 Sportigan 0.30.42 4 6
59 315 Marianne Kjer, Vallentin K 13 Kvinde 12 Rødekro-IF Motion 0.30.44 4 6
60 241 Jim Nissen M 47 Mand 43 Aabenraa Judo klub 0.30.45 4 6
61 276 Michelle Møller K 14 Kvinde 13 Rødekro-IF Tri 0.30.51 4 6
62 208 Bente Karlsen K 15 Kvinde 14 Rødekro-IF Motion 0.30.54 4 6
63 254 Laura Bjerregaard K 16 Kvinde 15 Rødekro-IF Motion 0.30.54 4 6
64 216 Camilla Hauerberg K 17 Pige 2 Rødekro IF-Motion 0.30.55 4 6
65 356 Hanne Søgaard K 18 Kvinde 16 Løjt IF 0.31.00 4 6
66 270 Martin Steinbeck M 48 Mand 44 Rødekro 0.31.04 4 6
67 271 Martin Tastensen M 49 Mand 45   0.31.04 4 6
68 248 Kim Salby M 50 Mand 46 Rødekro IF-Motion 0.31.13 4 6
69 205 Anne-Marie Salby K 19 Kvinde 17 Rødekro IF-Motion 0.31.18 4 6
70 327 Torben Nissen M 51 Mand 47   0.31.31 4 6
71 302 Søren Riis M 52 Mand 48   0.31.44 4 6
72 312 Kurt Karlsen M 53 Mand 49 Sydbank 0.31.49 4 6
73 227 Frank Simonsen M 54 Mand 50 EFA Syd 0.31.53 4 6
74 282 Nikolai Wollesen M 55 Mand 51 Rødekro-IF Motion 0.31.58 4 6
75 303 Stefan Thorup M 56 Mand 52 EFA Syd 0.32.02 4 6
76 275 Mia Sheel K 20 Pige 3 Rødekro-IF Motion 0.32.02 4 6
77 336 Mathias Müller M 57 Mand 53 Hoptrup efterskole 0.32.10 4 6
78 251 Lars Erik Thomsen M 58 Mand 54 Rødekro IF Motion 0.32.16 4 6
79 245 Jørgen Bjerregaard M 59 Mand 55 Rødekro-IF Motion 0.32.22 4 6
80 342 Palle Rostrup M 60 Mand 56 Hoptrup efterskole 0.32.32 4 6
81 306 Tine Junker K 21 Kvinde 18   0.32.34 4 6
82 235 Jane Knudsen K 22 Kvinde 19   0.32.46 4 6
83 333 Jakob Kyndal M 61 Mand 57   0.32.50 4 6
84 283 Nina Jansen K 23 Kvinde 20 Rødekro Tri 0.32.51 4 6
85 344 Morten Nielsen M 62 Mand 58 Road runners team 0.32.59 4 6
86 247 Karina Hansen K 24 Kvinde 21   0.33.04 4 6
87 341 Molly Tornbjerg K 25 Kvinde 22 Hoptrup efterskole 0.33.11 4 6
88 320 Kurt Gimnitz M 63 Mand 59   0.33.32 4 6
89 291 Rasmus Kjær M 64 Dreng 5   0.33.32 4 6
90 345 Philip Schmidt M 65 Dreng 6 Rødekro-IF Motion 0.33.33 4 6
91 326 Henrik Petersen M 66 Mand 60 Bolderslev Løb & Motion 0.33.35 4 6
92 273 Mayara Henriksen K 26 Kvinde 23 EFA Syd 0.33.47 4 6
93 218 Carina Sheel K 27 Kvinde 24 Rødekro-IF Motion 0.33.49 4 6
94 274 Mia Mols K 28 Pige 4 Guld Design 0.34.12 4 6
95 335 Mads Faurholt M 67 Mand 61 Hoptrup efterskole 0.34.16 4 6
96 234 Inge-Lina Hunderup K 29 Kvinde 25   0.34.29 4 6
97 298 Sarina Koch K 30 Kvinde 26   0.34.33 4 6
98 294 Rikke E. Detlefsen K 31 Kvinde 27 Rødekro-IF Motion 0.34.37 4 6
99 211 Birthe Baun Brodersen K 32 Kvinde 28 House of Fashion 0.34.41 4 6
100 222 Elisabeth Laasholdt K 33 Kvinde 29 Rødekro IF Motion 0.34.42 4 6
101 358 Flemming Ulrich M 68 Mand 62   0.34.47 4 6
102 206 Åse Lausdahl K 34 Kvinde 30 AAIG 0.34.51 4 6
103 252 Lars Peter Rehder M 69 Mand 63 Alterna Huse 0.34.58 4 6
104 250 Lars Kristiansen M 70 Mand 64   0.35.17 4 6
105 305 Thorben Hjort M 71 Dreng 7 Rødekro-IF Tri 0.35.25 4 6
106 272 Mathias Ingwersen M 72 Mand 65   0.35.25 4 6
107 350 Kirsten Kjær Jensen K 35 Kvinde 31 Rødekro-IF Motion 0.35.39 4 6
108 287 Peter Nielsen M 73 Mand 66 EFA Syd 0.35.54 4 6
109 236 Jane Wollesen K 36 Kvinde 32 Rødekro-IF Motion 0.35.58 4 6
110 343 Clara Laue K 37 Kvinde 33 Hoptrup efterskole 0.36.06 4 6
111 317 Helle Mikkelsen K 38 Kvinde 34 Rødekro-IF Motion 0.36.12 4 6
112 359 Bo Kaczmarek M 74 Mand 67 Nr Hostrup ungdomsforening 0.37.00 4 6
113 318 Gitte Olesen K 39 Kvinde 35   0.37.02 4 6
114 255 Linda Andresen K 40 Kvinde 36 Rødekro IF-Motion 0.37.04 4 6
115 261 Mads Larsen M 75 Dreng 8 Rødekro-IF Motion 0.37.17 4 6
116 240 Jes Peter Christensen M 76 Mand 68 Bolderslev Løb & Motion 0.37.19 4 6
117 290 Randi Petersen K 41 Kvinde 37   0.37.23 4 6
118 347 Tina Hvess K 42 Kvinde 38 Sydbank 0.37.23 4 6
119 311 Jeanette Rosenstand K 43 Kvinde 39 Sydbank 0.37.29 4 6
120 295 Rune Clausen M 77 Mand 69   0.37.31 4 6
121 214 Børge Petersen M 78 Mand 70   0.37.53 4 6
122 212 Birthe Nissen K 44 Kvinde 40 klomk 0.39.10 4 6
123 304 Susan Schmidt Bøgh K 45 Kvinde 41 Fitness Syd 0.39.14 4 6
124 280 Morten Bernhardt Petersen M 79 Mand 71   0.39.20 4 6
125 258 lone callesen K 46 Kvinde 42   0.39.21 4 6
126 209 Berit Larsen K 47 Kvinde 43 Rødekro-IF Motion 0.39.27 4 6
127 263 Maja Velling Laursen K 48 Pige 5 Sydbank 0.39.35 4 6
128 339 Sarah Tarkildsen K 49 Kvinde 44 Hoptrup efterskole 0.40.56 4 6
129 309 Vibeke Wiesel K 50 Kvinde 45   0.42.31 4 6
130 249 Kirsten Illum Jacobsen K 51 Kvinde 46 Fitness Syd 0.42.43 4 6
131 223 Emma Lorenzen K 52 Kvinde 47 Nordborg Løbeklub 0.43.49 4 6
132 262 Maibritt Skovbjerg K 53 Kvinde 48 EFA Syd 0.44.04 4 6
133 264 Malene Fabricius K 54 Kvinde 49 EFA Syd 0.44.05 4 6
134 308 Verena Schulz K 55 Kvinde 50   0.44.11 4 6
135 340 Tilla Ficher K 56 Kvinde 51 Hoptrup efterskole 0.45.23 4 6
136 319 Tobias Gimnitz M 80 Mand 72   0.45.25 4 6
- 265 Malthe Bjerregaard M - Dreng   Rødekro-IF Motion 0.21.54 3 6
- 228 Frida Velling Laursen K - Pige   Sydbank 0.19.40 2 6
- 299 Signe Skov K - Kvinde   Rødekro-IF Tri 0.20.04 2 6
- 324 Nadine Thomsen K - Kvinde     DNS 0 6
- 313 Mette Hansen, Fosserau K - Kvinde   Sydbank DNS 0 6
- 297 Sabrina Carstensen K - Kvinde   Fitness Syd DNS 0 6
- 296 Ruth Elisabeth Andersen K - Kvinde   Bjergladyes-aaig-Erling andersen DNS 0 6
- 285 Pascale Frederiksen K - Kvinde   Moralsk opbakning for Allan DNS 0 6
- 257 Lisbeth Nielsen K - Kvinde     DNS 0 6
- 256 Line Bjerggaard Agergaard K - Kvinde   Rødekro-IF Motion DNS 0 6
- 204 Andersen Jensen K - Kvinde   EFA Syd DNS 0 6
- 351 Løjt If M - Mand     DNS 0 6
- 348 Christian Holdt Jensen M - Mand   Rødekro-IF Motion DNS 0 6
- 325 Tommy Jessen M - Mand   Biltema DNS 0 6
- 278 Morten Beck M - Mand     DNS 0 6
- 230 Hans Christian Rehder M - Mand   Alterna Huse DNS 0 6
- 219 Casper Jørgensen M - Mand   EFA Syd DNS 0 6
- 202 allan høeg M - Mand   Kom sikker i (vædde)mål DNS 0 6
- 201 Alexander Salby M - Mand   Rødekro IF-Motion DNS 0 6
- 355 Løjt If   -     Løjt lands løbeklub DNS 0 6
- 353 Løjt If   -     Løjt lands løbeklub DNS 0 6
- 352 Løjt If   -       DNS 0 6
- 354 Løjt If   -     Løjt lands løbeklub DNS 0 6

 

 

tilbage til toppen

Resultater 12 km - se også 6 km - se også 12 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Køn Pl. M/K Klasse Pl. AK Klub/ Team Resultat Laps Distance
1 1214 esben kaczmarek M 1 Mand 1 NHU 0.45.14 8 12
2 1231 Mads Birk Petersen M 2 Mand 2   0.45.22 8 12
3 1248 Nikolaj Laursen M 3 Mand 3 Sydbank 0.46.33 8 12
4 1255 Kenneth Severin M 4 Mand 4 Rødekro-IF Motion 0.48.01 8 12
5 1253 Tommy Ravn M 5 Mand 5 Rødekro-IF Motion 0.48.16 8 12
6 1217 Hans Renkwitz M 6 Mand 6 Rødekro-IF motion 0.48.39 8 12
7 1240 Thomas Christiansen M 7 Mand 7   0.49.20 8 12
8 1233 Michael jakobsen M 8 Mand 8   0.49.51 8 12
9 1205 Bjarne Østergaard M 9 Mand 9 Nordborg Løbeklub / Andelskassen 0.50.11 8 12
10 1215 Frits Detlefsen M 10 Mand 10 Rødekro-IF Motion 0.51.33 8 12
11 1242 Torben Jacobsen M 11 Mand 11 Rødekro IF-Motion 0.51.52 8 12
12 1202 Begitte Petersen K 1 Kvinde 1 Rødekro-IF Tri 0.52.08 8 12
13 1218 Hans Jørgen Rehder M 12 Mand 12 Alterna Huse 0.52.15 8 12
14 1237 Peter Lüttermann M 13 Mand 13 Rødekro-IF Motion 0.53.38 8 12
15 1223 Jens Schjerning M 14 Mand 14 Rødekro-IF Motion 0.53.42 8 12
16 1251 Casper Christensen M 15 Mand 15   0.53.45 8 12
17 1219 Henning Raeder M 16 Mand 16   0.53.51 8 12
18 1252 Lars Petersen M 17 Mand 17 Hoptrup efterskole 0.54.26 8 12
19 1206 Bjarne Vesterager-Sørensen M 18 Mand 18   0.54.35 8 12
20 1244 Uffe Steffensen M 19 Mand 19 Rødekro IF-Motion 0.54.40 8 12
21 1227 Kristina Schou Madsen K 2 Kvinde 2   0.54.47 8 12
22 1220 Henrik Lentz Skøtt M 20 Mand 20 Bryggeren 0.55.26 8 12
23 1239 sten kristensen M 21 Mand 21   0.55.40 8 12
24 1228 Lars Skøtt M 22 Mand 22 KP Elektro 0.56.23 8 12
25 1241 Thomas Hunderup M 23 Mand 23   0.56.31 8 12
26 1200 Anette Hansen K 3 Kvinde 3 Rødekro IF-Motion 0.56.53 8 12
27 1225 joan høeg K 4 Kvinde 4 Aaig/Bjergladies 0.59.41 8 12
28 1224 Jesper Steffensen M 24 Mand 24 AAIG Aabenraa / Team Pferdelunge 0.59.42 8 12
29 1209 Christian Kaas M 25 Mand 25   1.00.46 8 12
30 1250 Thorkild Mikkelsen M 26 Mand 26 Rødekro-IF Motion 1.02.18 8 12
31 1207 Bo Haderup M 27 Mand 27 Alterna Huse 1.03.24 8 12
32 1243 Trine Petersen K 5 Kvinde 5 Nordborg løbeklub. 1.03.39 8 12
33 1247 Lonnie Yde K 6 Kvinde 6 Sydbank 1.03.48 8 12
34 1246 Børge Groth M 28 Mand 28   1.03.57 8 12
35 1221 Iben Kyndal K 7 Kvinde 7 Rødekro-IF Motion 1.04.27 8 12
36 1222 Ina Schmidt Sørensen K 8 Kvinde 8   1.05.40 8 12
37 1232 Martin Hansen M 29 Mand 29 EFA Syd 1.07.00 8 12
38 1238 Søren Quast M 30 Mand 30 Rødekro 1.08.13 8 12
39 1254 Jon Matthiesen M 31 Mand 31 OK syd 1.12.30 8 12
40 1230 Lotte Holm Thomsen K 9 Kvinde 9 Rødekro-IF Motion 1.12.49 8 12
41 1245 Winnie Jørgensen K 10 Kvinde 10 Rødekro 1.13.27 8 12
42 1203 bent Petersen M 32 Mand 32   1.14.13 8 12
43 1211 Dorte skovsende K 11 Kvinde 11   1.15.39 8 12
44 1213 Erik Jørgensen M 33 Mand 33 Rødekro 1.17.33 8 12
  1212 Ella Kristensen K   Kvinde     0.58.41 7 12
  1204 Betina Kjær Nielsen K   Kvinde     1.12.50 7 12
  1236 Ove Schneider M   Mand   Bolderslev Løb og Motion 0.42.12 6 12
  1234 Mogens Raeder M   Mand     1.01.37 6 12
  1235 Nicolai Schultz M   Mand   Rødekro IF-Motion 0.32.03 5 12
  1249 Ann-Marie Elgård K   Kvinde     0.43.03 5 12
  1201 Anette Tukjær K   Kvinde   Alterna Huse 0.33.27 4 12
  1216 Hanne B Christensen K   Kvinde   Rødekro-IF Tri 0.35.08 4 12
  1229 Lars Strømme M   Mand   EFA Syd DNS 0 12
  1226 Karl Heinz Jürgensen M   Mand   Rødekro IF Motion DNS 0 12
  1210 Danni Møller M   Mand   Rødekro Tri/motion DNS 0 12

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage - til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

31-05-13

Rødekroløbet

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri

425

31-05-13

Rødekroløbet

Rødekro

Bolderslev LM´s galleri - Picasa - Mie K. Lorenzen

28

 

 

tilbage - til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage - til toppen