Siden er sidst opdateret 24. november 2021 - kl. 15:58

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Skagen Marathon - lørdag d. 4. oktober 2014 - kl. 11

"Skagen Marathon #5"

Skagen Marathon - klik her

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - løbes i år for 5. gang

 

 

- se også: 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022

Marathon løber ½mar ruten 2x

Marathon DAF opmålt rute

Halvmarathon DAF opmålt rute
5,5k og 11k

 

tilbage til toppen

Resultater marathon: - se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

Startnr. Pl. Tot. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pl. AK ½mar1 ½mar2 Resultat Bemærkning
50 1 Jesper Faurschou Herning løbeklub / team asics M 1 Mm25-34 1 1.15.13 1.17.49 2.33.03   
100 2 Rasmus Elmelid Skåneslättens OL M 2 Mm15-24 1 1.24.10 1.24.45 2.48.55   
79 3 Jens Dohn Thomsen PWC / AGF Atletik & Motion M 3 Mm25-34 2 1.22.40 1.26.27 2.49.08   
15 4 Carsten Hofmann   M 4 Mm35-44 1 1.28.48 1.28.47 2.57.36   
173 5 Stine Rex DGI Huset K 1 Mk35-44 1 1.27.58 1.35.19 3.03.18 Hurtigste kvinde
103 6 Klaus Pirker Jørgensen Aarhus 1900 M 5 Mm45-54 1 1.33.33 1.36.54 3.10.28   
159 7 Alan Kristensen SMT Silkeborg M 6 Mm35-44 2 1.28.23 1.43.41 3.12.04   
14 8 Kasper Munk Jensen Nbro M 7 Mm25-34 3 1.27.50 1.44.17 3.12.07   
154 9 Jens Mariager Skagen Tømreren M 8 Mm35-44 3 1.30.10 1.43.10 3.13.21   
101 10 Pia Smed Rasmussen   K 2 Mk35-44 2 1.33.27 1.42.34 3.16.01   
66 11 Lars Rolf Non-Stop-Ultra Brakel M 9 Mm35-44 4 1.28.35 1.48.04 3.16.40   
161 12 Margrethe Frydenborg FIT 4 RUN.dk K 3 Mk45-54 1 1.31.49 1.45.42 3.17.32   
94 13 Charlotte Eskildsen Augustenborg K 4 Mk35-44 3 1.37.09 1.40.27 3.17.37   
67 14 Brian Vesterbæk   M 10 Mm35-44 5 1.35.23 1.43.05 3.18.28   
74 15 Keld Laugesen BAM M 11 Mm35-44 6 1.35.25 1.45.22 3.20.48   
129 16 Henrik Jessen Siemens Healthcare M 12 Mm35-44 7 1.33.26 1.48.13 3.21.40   
123 17 Michael Brink Gregersen   M 13 Mm15-24 2 1.39.21 1.43.37 3.22.59   
92 18 Claus Ellgaard Frederiksen Vandrefalken anno 2013 M 14 Mm35-44 8 1.35.18 1.48.37 3.23.55   
27 19 Mathias Skinnerup Viløbermedbenern M 15 Mm15-24 3 1.42.20 1.42.48 3.25.09   
131 20 Jesper Ullits Poul Eeg Camping M 16 Mm35-44 9 1.40.01 1.45.10 3.25.11   
25 21 Cathrine Richnagel Sparta K 5 Mk25-34 1 1.41.35 1.44.42 3.26.17   
172 22 Jesper Koldby Koldby Optik / Newline M 17 Mm35-44 10 1.41.36 1.44.43 3.26.20   
139 23 Leif Jensen Skagen Marathon M 18 Mm35-44 11 1.36.58 1.49.22 3.26.21   
10 24 Thomas Knudsen   M 19 Mm25-34 4 1.34.13 1.53.07 3.27.20   
126 25 Lue Tornbo Baastrup   K 6 Mk15-24 1 1.42.43 1.45.02 3.27.45   
164 26 Peter Jensen Team Trætte Ben M 20 Mm15-24 4 1.43.36 1.44.37 3.28.13   
81 27 Hans Skovaa TK Development A/S M 21 Mm35-44 12 1.35.43 1.52.33 3.28.17   
170 28 Anders Jespersgaard   M 22 Mm45-54 2 1.37.40 1.50.44 3.28.25   
36 29 Rikke Skram-Skuldbøl Karlslunde tri K 7 Mk35-44 4 1.41.30 1.47.05 3.28.35   
108 30 Finn Sørensen Tid 3:30 M 23 Mm35-44 13 1.43.42 1.45.33 3.29.15   
24 31 Stine Kalsmose Jakobsen   K 8 Mk25-34 2 1.43.42 1.45.36 3.29.18   
98 32 Ralf Nielsen Din Tømrermester M 24 Mm35-44 14 1.42.38 1.47.00 3.29.38   
21 33 Peter Klaris Klub 100 dk M 25 Mm45-54 3 1.42.21 1.47.28 3.29.50   
109 34 Rasmus Rasmussen Tid 3:30 M 26 Mm35-44 15 1.43.42 1.46.29 3.30.11   
34 35 Torben Jensen Hammel gf.løb og motion M 27 Mm45-54 4 1.34.05 1.56.11 3.30.17   
88 36 Jan Sørensen HjulmandKaptain M 28 Mm35-44 16 1.40.10 1.50.34 3.30.44   
51 37 Mads Wenneberg   M 29 Mm15-24 5 1.38.02 1.53.05 3.31.08   
91 38 Søren Bach   M 30 Mm35-44 17 1.39.24 1.52.23 3.31.48   
115 39 Jan Aggerholm Aalborg Atletik og Motion M 31 Mm55-64 1 1.40.49 1.51.56 3.32.46   
4 40 Mark Hansen Cs-city stilladser aps M 32 Mm35-44 18 1.36.42 1.56.12 3.32.55   
76 41 David Nordstrøm   M 33 Mm35-44 19 1.41.35 1.53.21 3.34.57   
37 42 Morten Skram-Skuldbøl Karlslunde tri M 34 Mm45-54 5 1.41.28 1.55.38 3.37.06   
102 43 Helle Mørch Sørensen HjulmandKaptain K 9 Mk45-54 2 1.43.43 1.54.02 3.37.45   
132 44 Albert Anderssen Pusnes BIL M 35 Mm45-54 6 1.43.41 1.54.08 3.37.50   
166 45 William Bak Kolding motion M 36 Mm45-54 7 1.40.50 1.57.41 3.38.31   
28 46 Søren Jakobsen   M 37 Mm25-34 5 1.42.20 1.56.31 3.38.52   
48 47 Torben Henriksen Hammel gf.løb og motion M 38 Mm45-54 8 1.45.00 1.54.20 3.39.21   
13 48 Rico Eiersted Team coast 2 coast M 39 Mm35-44 20 1.44.17 1.55.42 3.39.59   
113 49 Maria Nilsson Skagen Marathon K 10 Mk25-34 3 1.44.23 1.55.39 3.40.02   
147 50 Mike Vangsted Jakobs Café og Bar M 40 Mm45-54 9 1.43.41 1.57.59 3.41.41   
150 51 Kenneth Svendsen Støvring løbeklub M 41 Mm45-54 10 1.48.03 1.53.55 3.41.59   
69 52 Martin Vesterlund   M 42 Mm25-34 6 1.50.23 1.51.38 3.42.01   
130 53 Henrik Marinussen Coast 2 Coast M 43 Mm35-44 21 1.49.16 1.53.11 3.42.27   
135 54 Bo Stenbakken FKI M 44 Mm35-44 22 1.43.38 1.58.54 3.42.32   
153 55 Hans Rønn Augustenborg M 45 Mm45-54 11 1.41.26 2.03.14 3.44.40   
163 56 Tommy Jacobsen Invita Aalborg M 46 Mm45-54 12 1.41.33 2.04.17 3.45.51   
83 57 Steen Christiansen Evitana A/S Klub 100 DK M 47 Mm45-54 13 1.42.09 2.03.55 3.46.05   
30 58 Johan Bondeson   M 48 Mm25-34 7 1.44.35 2.01.56 3.46.32   
146 59 Marie-Louise Lyngbye Pedersen Team Tved K 11 Mk45-54 3 1.49.03 1.58.03 3.47.07   
174 60 Henrik Jensen   M 49 Mm55-64 2 1.48.21 1.59.46 3.48.08   
57 61 Torben Halkjær Motionsløberne aalestrup M 50 Mm35-44 23 1.43.43 2.04.27 3.48.11   
138 62 Lotte lykke Jørgensen FKI K 12 Mk35-44 5 1.48.21 2.00.51 3.49.12   
151 63 Troels Barkholt   M 51 Mm25-34 8 1.49.18 2.00.12 3.49.30   
117 64 Martin Jacobsen Color Hotel Skagen M 52 Mm35-44 24 1.49.17 2.00.36 3.49.54   
155 65 Henning Hjermitslev   M 53 Mm45-54 14 1.50.21 1.59.35 3.49.57   
12 66 Steffen Bendstrup Tons fro mænd M 54 Mm45-54 15 1.48.00 2.02.12 3.50.12   
55 67 Kaj Kirk   M 55 Mm45-54 16 1.41.20 2.09.16 3.50.36   
144 68 Steffan Sanggaard Andersen   M 56 Mm25-34 9 1.54.58 1.56.35 3.51.33   
20 69 Klaus Helligsø Christoffersen Sån-løberne M 57 Mm25-34 10 1.49.21 2.02.31 3.51.53   
156 70 Kim Aagaard Andersen Løbi M 58 Mm45-54 17 1.47.40 2.04.31 3.52.12   
133 71 Thor Brøndum Vandrefalken anno 2013 M 59 Mm35-44 25 1.49.04 2.03.17 3.52.21   
49 72 Nicole Brandau St pauli marathon K 13 Mk35-44 6 1.48.21 2.04.47 3.53.09   
104 73 Kaspar Joh Jensen netIP a/s M 60 Mm25-34 11 1.52.46 2.00.55 3.53.41   
127 74 Sonni Vinther Team tungmetal M 61 Mm25-34 12 1.49.01 2.04.41 3.53.42   
87 75 Thomas Ottesen Team Gallerne M 62 Mm35-44 26 1.48.24 2.05.47 3.54.12   
23 76 Christian Lindberg Pedersen   M 63 Mm35-44 27 1.49.23 2.05.16 3.54.40   
84 77 Thomas Underbjerg Olesen   M 64 Mm35-44 28 1.49.18 2.06.33 3.55.52   
17 78 Kristian Jahre Hulk - holmestrand ultraløperklubb M 65 Mm35-44 29 1.44.04 2.11.49 3.55.54   
42 79 Bruno Roer Team tungmetal M 66 Mm25-34 13 1.48.42 2.07.18 3.56.00   
165 80 Jan Tagesen KUUL M 67 Mm45-54 18 1.49.18 2.06.44 3.56.03   
167 81 Allan Nielsen   M 68 Mm45-54 19 1.51.10 2.05.09 3.56.19   
75 82 Lars Bjerre   M 69 Mm55-64 3 1.56.38 1.59.45 3.56.24   
118 83 Karsten Nielsen   M 70 Mm35-44 30 1.44.53 2.11.44 3.56.37   
63 84 Alf Klærke Skanderborg Løbeklub M 71 Mm55-64 4 1.43.56 2.12.42 3.56.38   
176 85 Jesper Sørensen Coast 2 Coast M 72 Mm35-44 31 1.45.16 2.11.23 3.56.39   
152 86 Birthe Juhl SMT Silkeborg K 14 Mk35-44 7 1.58.28 1.58.11 3.56.40   
97 87 Erik Sternemalm Göteborgs biodlare M 73 Mm25-34 14 1.56.29 2.00.22 3.56.52   
149 88 Tina Møller Damm   K 15 Mk35-44 8 1.46.15 2.10.56 3.57.12   
90 89 Daniel Kold   M 74 Mm25-34 15 1.46.10 2.11.09 3.57.19   
96 90 Bruno Olesen   M 75 Mm45-54 20 1.48.55 2.09.06 3.58.01   
68 91 Lars Simonsen Hammel gf.løb og motion M 76 Mm45-54 21 1.49.16 2.09.11 3.58.28   
72 92 Peter le Fèvre   M 77 Mm45-54 22 1.50.35 2.10.55 4.01.30   
162 93 Jan Kerstein Tandlæge Centeret Skt. Clemens Torv Aarhus M 78 Mm35-44 32 2.15.08 1.46.53 4.02.01   
26 94 Kristian Krag Christensen   M 79 Mm25-34 16 1.46.33 2.15.55 4.02.29   
77 95 Kristian Toft   M 80 Mm55-64 5 1.51.46 2.10.49 4.02.36   
6 97 Cæcilie Isabel Clasen   K 16 Mk15-24 2 1.58.48 2.06.20 4.05.08   
168 96 Carsten Simonsen Tønder M 81 Mm45-54 23 1.55.43 2.09.24 4.05.08   
112 98 Andreas Asmussen   M 82 Mm15-24 6 1.57.46 2.07.50 4.05.36   
47 99 Rene Ejstrup Larsen Havstrygerne M 83 Mm35-44 33 1.59.00 2.07.49 4.06.49   
60 100 Benjamin Pedersen farsø tri og trim M 84 Mm35-44 34 1.53.17 2.14.11 4.07.29   
175 101 Kim Sloth Coast 2 Coast M 85 Mm45-54 24 1.56.53 2.10.37 4.07.31   
73 102 Martin Bak Thomsen AMOK M 86 Mm35-44 35 1.55.47 2.13.38 4.09.25   
141 103 Kim Knudsen Hanstholm Fiskemelsfabrik M 87 Mm45-54 25 1.57.10 2.12.24 4.09.34   
107 104 Peter Mild Medikus M 88 Mm45-54 26 1.51.40 2.18.23 4.10.03   
85 105 Jens Peter Rasmussen   M 89 Mm25-34 17 1.59.21 2.11.14 4.10.35   
125 106 Allan Mejlvang   M 90 Mm25-34 18 1.59.19 2.11.50 4.11.10   
89 107 Jan Leer   M 91 Mm55-64 6 1.57.01 2.14.58 4.12.00   
121 108 Flemming Christensen Karstensens Skibsværft M 92 Mm55-64 7 1.59.35 2.13.00 4.12.35   
110 109 Aage Øster Tid 4:00 M 93 Mm35-44 36 1.59.24 2.14.17 4.13.42   
148 110 Kjetil Tønnessen National Oilwell Varco M 94 Mm35-44 37 1.48.47 2.25.52 4.14.39   
95 111 Lars Vilhelmsen Hammel gf.løb og motion M 95 Mm55-64 8 1.46.11 2.28.40 4.14.52   
52 112 Lars Julius Hammel gf.løb og motion M 96 Mm45-54 27 1.46.11 2.28.41 4.14.52   
93 113 Uffe Ladefoged Vandrefalken anno 2013 M 97 Mm25-34 19 1.49.11 2.27.13 4.16.25   
70 114 Ole Fogh Nielsen Hammel gf.løb og motion M 98 Mm55-64 9 1.55.14 2.22.06 4.17.20   
128 115 Kristina Friis Team Løvetand K 17 Mk35-44 9 1.51.05 2.26.33 4.17.38   
169 116 Jan Christensen   M 99 Mm45-54 28 1.58.04 2.20.03 4.18.07   
38 117 Karin Larsen Møller K 18 Mk25-34 4 1.59.14 2.19.35 4.18.50   
39 118 Finn Larsen Møller M 100 Mm55-64 10 1.59.17 2.19.34 4.18.52   
145 119 Rikke Brix KFF K 19 Mk35-44 10 2.04.05 2.15.30 4.19.36   
82 120 Rasmus Frahm Vandborg vest M 101 Mm15-24 7 1.53.52 2.27.35 4.21.27   
177 121 Søren Qvist   M 102 Mm35-44 38 1.58.33 2.23.07 4.21.40   
106 122 Sofie Kristensen   K 20 Mk15-24 3 1.58.26 2.23.50 4.22.17   
143 123 Tom Andersen   M 103 Mm45-54 29 1.54.58 2.27.30 4.22.29   
40 124 Dennis Voll   M 104 Mm25-34 20 1.53.13 2.29.43 4.22.57   
19 125 Kim Bentsen Sån-løberne M 105 Mm55-64 11 2.05.44 2.18.46 4.24.30   
140 126 Helle Andersen Harald Christiansens Eftf K 21 Mk45-54 4 2.00.14 2.24.28 4.24.43   
33 127 Jørgen Hansen Nam. M 106 Mm45-54 30 1.59.26 2.25.48 4.25.15   
122 128 Peter Kristensen Spar Nord Bank M 107 Mm45-54 31 2.01.10 2.24.32 4.25.42   
2 129 Peter Mørkbak   M 108 Mm35-44 39 1.48.33 2.38.21 4.26.55   
136 130 Peter Munk FKI M 109 Mm35-44 40 1.59.37 2.27.27 4.27.05   
41 131 Berit Tina Jensen Kolding motion K 22 Mk35-44 11 1.57.49 2.30.26 4.28.16   
157 132 Lars Trie Kappelborgen M 110 Mm45-54 32 1.51.46 2.37.35 4.29.22   
142 133 Tina Emborg Sørensen KFF K 23 Mk35-44 12 2.04.06 2.25.25 4.29.31   
71 134 Lone Slot Møller Fak 66 K 24 Mk45-54 5 2.06.03 2.23.54 4.29.58   
99 135 Mattias Olsson   M 111 Mm25-34 21 1.57.41 2.32.58 4.30.40   
58 136 Jannie Nygaard Viborg AM K 25 Mk45-54 6 2.09.27 2.24.15 4.33.42   
53 137 Erik Zacho Kalundborg if M 112 Mm55-64 12 1.58.48 2.35.58 4.34.47   
62 138 Ove Fjordside SMT Silkeborg M 113 Mm45-54 33 1.59.11 2.37.11 4.36.22   
56 139 Mille Grønkjær Bruun   K 26 Mk45-54 7 2.05.12 2.31.29 4.36.41   
80 140 Liv Irene Josephsen Fitness24/7 K 27 Mk45-54 8 2.07.38 2.35.44 4.43.22   
1 141 Jesper Stage   M 114 Mm35-44 41 1.59.20 2.45.23 4.44.43   
120 142 Lea Birch Nielsen   K 28 Mk15-24 4 1.59.34 2.49.05 4.48.39   
44 143 Christoph Schäufler   M 115 Mm35-44 42 1.48.48 2.59.53 4.48.42   
43 144 Claus Roer Team tungmetal K 29 Mk35-44 13 2.05.58 2.49.33 4.55.31   
59 145 Karsten Kristensen   M 116 Mm45-54 34 2.18.39 2.53.24 5.12.04   
119 146 Lotte Høst Vestergaard   K 30 Mk35-44 14 2.21.01 2.51.05 5.12.07   
158 147 Patricia Wagner trails.sazza.de K 31 Mk35-44 15 2.22.34 2.50.17 5.12.51   
18 148 John Olsen Maniitsoq M 117 Mm35-44 43 2.47.29 2.25.41 5.13.10   
64 149 Ken Inui Aarhus University MMG Lab M 118 Mm25-34 22 2.08.42 3.15.14 5.23.57   
46 150 Benjamin Shepperson   M 119 Mm25-34 23 2.08.43 3.15.14 5.23.58   
29 - Birthe Brix Vestergaard Randers freja motion K - Mk45-54 - 1.59.01 - DNF   
116 - Tomas M. Kristensen Aalborg Atletik og Motion M - Mm35-44 - 1.43.48 - DNF   
160 - Christoffer Andreas Havgaard   M - Mm35-44 - 1.46.22 - DNF   
3 - Jørn Kristiansen Søstjernen M - Mm45-54 - 1.48.13 - DNF   
61 - Bjarke Høgh Farsø Tri & Trim M - Mm25-34 - 1.53.18 - DNF   
22 - Søren Flinch Midtgaard   M - Mm35-44 - 1.57.36 - DNF   
111 - Peter Simonsen Tid 4:00 M - Mm35-44 - 1.59.17 - DNF   
171 - Kåre R. Hansen   M - Mm35-44 - 2.00.04 - DNF   
9 - Karsten Hasselflug Coast 2 coast M - Mm55-64 - 2.12.55 - DNF   

 

Se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

04-10-14

Skagen Marathon

Skagen

videographer.dk

183

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

04-10-14

Skagen Marathon

Skagen

Se klip på Vimeo - Videographer.dk 4.05 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen