Siden er sidst opdateret 13. oktober 2021 - kl. 14:52

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Thy Trail Marathon - lørdag d. 28. februar 2015 - kl. 10

"Thy Trail Marathon #4"

Thy Trail Marathon - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - der løbes i den barske natur fra Lodbjerg Fyr til Klitmøller

 

- tilmelding Sportstiming.dk (tilmelding senest d. 21/2)

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022

Trail løb

Marathon

Halvmarathon
 

 

tilbage til toppen

Resultater marathon: - se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Køn Pl. M/K Klub/Team Resultat Bemærkning
1 126 Jonas Munthe M 1 OK Pan Aarhus 3.08.01  
2 12 Anton Christensen M 2   3.18.44  
3 223 Per Hjerrild M 3 OK Pan Århus 3.20.25  
4 213 Ole Sørensen M 4 Esbjerg Atletik og Motion / Fanø Kran-Service 3.21.05  
5 50 David Bonde Pedersen M 5   3.24.38  
6 307 Phil Gale M 6   3.24.57  
7 81 Henrik Markvardsen M 7 Tisvilde Hegn OK 3.28.04  
8 123 Jon Kristensen M 8 Mariager fjord Triathlon 3.28.31  
9 170 Mads Münster Karlsson M 9 TEAM DELTA508 3.31.25  
10 19 Bjarne Sørensen M 10 Skivetrailrunners 3.31.55  
11 54 Emil Bovién Thorsen M 11 Elsted Isolering 3.33.12  
12 1 Alex Bak M 12 mariagerfjordtri 3.33.42  
13 64 Frederik Lassen M 13 Danish Tower Runners 3.34.43  
14 158 Lars Elkjær Poulsen M 14 Skive Trailrunners 3.36.26  
15 214 Ole Michael Pedersen M 15 team Vulk-løbeshop.dk 3.36.32  
16 62 Frank Linger M 16   3.38.51  
17 8 Andreas Schaarup M 17 MAN B&W Running | TriNord 3.38.55  
18 92 Jakob Larni Nielsen M 18 Viborg Biathlon Klub 3.40.44  
19 217 Palle Denker Korsbæk M 19 Elsted Isolering 3.41.22  
20 61 Frank Jensen M 20   3.44.45  
21 32 Christian Estrup M 21 KABELPARK 3.45.28  
22 24 Bo Georgi Kristensen M 22 Montane 3.45.30  
23 138 Kenneth Møller M 23   3.46.19  
24 163 Lennart Hjørnholm M 24 Sjørslev-Demstrup I.F. 3.46.28  
25 198 Morten Christoffersen M 25 SOK Multisport 3.46.41  
26 96 Jannik Henriksen M 26 Dinsportscoach.dk / 32Gi 3.46.41  
27 181 Martin Winding M 27 MW Running 3.47.05  
28 55 Erik Billerby M 28 Lonesome Runners 3.47.13  
29 291 Torben Kjelde M 29 Runners Corner, Silkeborg 3.47.55  
30 193 Mikael Schleidt M 30   3.48.58  
31 38 Christoffer Vældgaard Grøn M 31 Elsted Isolering 3.49.14  
32 271 Thomas Andersen M 32 Danish Tower Runners-Team Ecco 3.49.19  
33 161 Lasse Therkildsen M 33 Haderslev TRI2000 3.49.36  
34 5 Allan Leed M 34 SOK Multisport 3.50.55  
35 86 Ida Tjoersvaag K 1   3.52.18 Hurtigste kvinde
36 153 Lars Nielsen M 35 OK Esbjerg 3.53.38  
37 226 Per Thomsen M 36 Alfa Laval 3.53.46  
38 40 Claus Andersen M 37 Mariagerfjordtri 3.54.05  
39 44 Claus Primdahl M 38   3.54.32  
40 120 Johnny Skovsgaard M 39   3.54.53  
41 59 Flemming Pallesen M 40   3.54.53  
42 70 Hans Jespersen M 41 Holstebro Triathlon Klub 3.55.16  
43 157 Lars Tinus M 42 I hegnet! 3.56.51  
44 3 Allan Fruergaard M 43 Skive Trailrunners 3.58.07  
45 246 Sebastian Robsahm M 44 Svok 3.58.42  
46 296 Troels Roar Johannsen M 45 Hald Ege Løbeklub 3.58.53  
47 252 Søren Froberg M 46   3.59.42  
48 300 Vagner Sloth M 47   3.59.45  
49 180 Martin Quist M 48 I hegnet! 3.59.51  
50 293 Tore Bigum Greve M 49   3.59.57  
51 48 Claus Hviid Christensen M 50 Herning Løbeklub 4.00.31  
52 46 Claus Søndergaard M 51 Skive Trailrunners 4.04.38  
53 28 Brian Vesterbæk M 52 netIP 4.05.32  
54 131 Kasper Boamah M 53 Thy Triathlon Team 4.05.32  
55 224 Per Skræm M 54 Hurup cykel motion 4.06.20  
56 257 Søren Schleidt M 55   4.06.23  
57 56 Erik Houmøller M 56 løb for alle 4.06.26  
58 143 Kim A Mikkelsen M 57 Team Vulk 4.08.23  
59 26 Brian Hansen M 58 team Vulk-løbeshop.dk 4.08.23  
60 204 Morten Lindholt Mikkelsen M 59 Blovstrød Løverne 4.08.44  
61 127 Jonas Persson M 60 Lonesome Runners 4.10.01  
62 172 Maria Fräki K 2 Lonesome Runners 4.10.01  
63 101 Jens Ole Andersen M 61 DVIF 4.10.20  
64 51 David Vissing Korsbæk M 62   4.11.14  
65 91 Jacob Nordholt Hansen M 63 Flid, Fedt & Snyd 4.11.55  
66 211 Nikolaj Mann M 64   4.12.05  
67 299 Ulrik Steen Schaarup M 65 TriNord 4.12.40  
68 303 Kristian Steen Olsen M 66   4.13.40  
69 274 Thomas Gordon M 67 Team Delta 4.15.28  
70 88 Jacob Grimstrup M 68   4.15.31  
71 207 Niels Graversen M 69 Sauer-Danfoss (Nordborg) A/S 4.15.45  
72 309 Anders Thøgersen M 70   4.15.58  
73 82 Henrik Østergaard / Bette Ø M 71 Fredsø Logistik / Bette Ø 4.16.17  
74 285 Thomas Posborg Nielsen M 72 Aalborg Triathlon Klub 4.16.23  
75 253 Søren Jakobsen M 73   4.16.47  
76 177 Martin Hulgaard M 74 Kolding motion 4.17.50  
77 125 Jonas Kjær-Westermann M 75   4.18.12  
78 129 Josephine Dewett K 3 1900 Triathlon 4.19.14  
79 47 Claus Bjerre Jacobsen M 76   4.19.37  
80 133 Keld Thomsen M 77 Randers Freja Triathlon 4.20.18  
81 16 Aske Korsgård M 78   4.20.33  
82 33 Christian Johansson M 79 Lonesome Runners 4.20.59  
83 72 Harald Nilsen M 80 Flekkefjord Skilag 4.21.07  
84 220 Per Bach Poulsen M 81 Vebbestrup løbeklub 4.21.26  
85 210 Niklas Rudi M 82   4.21.48  
86 53 Edel Elfving K 4 www.like2run.dk 4.22.35  
87 186 Michael Nymann M 83 Team Tved 4.22.38  
88 308 Henrik Alexandersen M 84   4.22.54  
89 241 René Staal M 85 Houlkær Løb & Motion/VEXA 4.22.58  
90 219 Per Andersen M 86 Ry Løberne 4.23.16  
91 179 Martin Olsen M 87 Naturligløb 4.23.51  
92 69 Håkan Brovell M 88 Lonesome Runners 4.23.54  
93 21 Bjørn Würtz Andersen M 89   4.25.11  
94 276 Thomas Ibsen M 90   4.26.08  
95 232 Christian Thorning Knudsen M 91 Team Gyrstinge 4.26.31  
96 52 Dennis Odgaard M 92 Skive Trail Runners 4.26.43  
97 183 Joakim Kopka M 93 Lonesome Runners 4.29.29  
98 109 Jesper Tage-Hansen M 94   4.29.29  
99 104 Jesper Elfving M 95 www.like2run.dk 4.31.09  
100 89 Jacob Justesen M 96 Aarhus 1900 Triathlon 4.31.51  
101 63 Frank Nielsen M 97   4.32.04  
102 254 Søren Jermiin M 98 Links & Lårt 4.32.49  
103 176 Marie-Louise Lyngbye Pedersen K 5 TEAM TVED 4.32.54  
104 256 Søren Schaarup M 99 TriNord 4.33.00  
105 255 Søren Lykke M 100 Run for fun Haverslev IF 4.33.03  
106 266 Stefan Larsen M 101 Run for Fun 4.33.04  
107 154 Lars Ryberg M 102 Dovania 4.33.13  
108 114 Joachim Fentz M 103 Fortius/NBRO/November Project 4.33.19  
109 67 Gary Cummins M 104   4.33.28  
110 144 Kim Kalledat Christensen M 105   4.34.11  
111 103 Jeroen Wigard M 106 Dutch Skyrunning 4.34.36  
112 209 Niels Schmidt M 107   4.35.20  
113 279 Thomas Nedergaard M 108 SMT-Silkeborg 4.35.33  
114 280 Thomas Rix M 109 Pumper-klubben 4.35.38  
115 292 Torbjörn Kjörk M 110 Lonesome Runners 4.35.39  
116 261 Søren Odgaard Christensen M 111 Løb for alle - Thisted 4.36.18  
117 83 Nick Anker Schøler M 112 Kolding Motion /Klub 100 DK 4.36.37  
118 191 Michael Skjødt Hansen M 113 Aalborg Triathlon Klub 4.37.00  
119 71 Hans Nørgaard M 114   4.37.56  
120 251 Søren Drivsholm M 115   4.37.56  
121 115 Johan Øhlenschlæger M 116   4.38.13  
122 84 Ida Hart K 6   4.39.28  
123 6 Anders Drivsholm M 117   4.39.30  
124 132 Kasper Larsen M 118 Team Aalbæk 4.39.46  
125 282 Henrik Kobberø Petersen M 119 Copenhagen Adventure Sport 4.39.59  
126 148 Kristine Kaldahl Graversen K 7 Rold Skov Ultra 4.40.24  
127 171 Magnus Nørgaard Sørensen M 120   4.40.42  
128 249 Simon Lang M 121 Naturligløb 4.40.56  
129 85 Ida Hunderup K 8 Ugilt RuNNers 4.41.01  
130 264 Stefan Hunderup M 122 Ugilt RuNNers 4.41.02  
131 156 Lars Sønderskov Kristensen M 123 Danske politimesterskaber - Fyns Politi 4.41.02  
132 237 Rasmus Houkjær Pedersen M 124 Team Aalbæk 4.41.03  
133 175 Marianne Vibæk K 9 Team Tved 4.41.04  
134 225 Per Snedker M 125   4.41.12  
135 201 Morten Overby M 126 Pumperklubben 4.41.26  
136 230 Peter Lauridsen M 127   4.41.35  
137 166 Mads Lyndrup M 128   4.41.37  
138 142 Kim Pedersen M 129 thyholm løbeklub 4.41.49  
139 42 Claus Fleron M 130 ODDER ATLETIK & MOTION Marathon 4.41.50  
140 76 Henrik Andersen M 131 team Vulk-løbeshop.dk 4.42.11  
141 37 Christian Balthazar Møller M 132   4.42.17  
142 79 Henrik Hesselaa M 133 SMT-Silkeborg 4.42.30  
143 196 Mogens Stender M 134   4.42.53  
144 302 Vivi Sandberg K 10 Haderslev tri2000 4.43.03  
145 74 Henning de Haas M 135 Juelsminde Runners 4.43.09  
146 228 Peter Jakobsen M 136 Skive Trailrunners 4.43.42  
147 22 Bo Madsen M 137 Læborg Runners 4.44.00  
148 164 Mads Ivarsen M 138   4.44.18  
149 227 Peter Højmose M 139 Haretri Trail Runners 4.44.42  
150 259 Søren Sohn M 140 SAT 4.44.55  
151 111 Jette S Schmidt K 11 Blovstrød Løverne 4.45.21  
152 221 Per Clausen M 141 team Vulk 4.47.44  
153 233 Peter R. Pallesen M 142 Sloth Møller A/S 4.48.27  
154 23 Bo Casper Brinkmann Solvang M 143   4.48.28  
155 167 Mads Møller Pedersen M 144 Links & Lårt 4.48.30  
156 288 Tommy Riber Thomsen M 145   4.48.46  
157 49 Dan Efsen M 146 Horsens OK 4.49.53  
158 57 Flemming Højbjerre Sørensen M 147 Aalborg Triathlon Klub - E 4.49.53  
159 78 Henrik Christensen M 148 JDRI 4.49.54  
160 182 Martin Krøyer Rasmussen M 149 viborg tri 4.51.24  
161 295 Troels Dahlgaaard Astrup M 150   4.51.56  
162 216 Palle Kjær M 151 pallek73@gmail.com 4.53.43  
163 117 John Høj Mortensen M 152 Links og lort 4.53.49  
164 106 Jesper Madsen M 153 Trailløbere på Østfyn 4.54.01  
165 102 Jeppe Molsgaard M 154   4.54.06  
166 269 Terkel Dahl M 155   4.54.08  
167 286 Tina Gerster Nygaard K 12 Team Run-X-treem 4.54.45  
168 192 Michel Wigant-Bjerre M 156 team Vulk 4.54.57  
169 215 Ole T Nielsen M 157 Rødding Triathlon Klub 4.55.00  
170 187 Michael Riise M 158 Gauerslund Løbeklub 4.55.04  
171 238 Rasmus Riskær-Smidt M 159 Trail & Pandelygtesjov 4.55.49  
172 258 Søren Skjærbæk M 160 Trail & pandelygtesjov 4.55.49  
173 121 Johnny Greve Windelboe M 161 Trail & Pandelygtesjov 4.55.49  
174 145 Klaus Ingemann M 162 Trail & Pandelygtesjov 4.55.49  
175 43 Claus Mortensen M 163 Trailløbere på Østfyn 4.56.05  
176 298 Ulrik Damsted-Vistisen M 164 bmc 4.56.28  
177 11 Annette Holm K 13 Odense Runners 4.57.06  
178 118 Johnny Munk M 165   4.57.06  
179 73 HC Ivarsen M 166   4.57.19  
180 159 Lasse Mortensen M 167 Trailløbere På Østfyn 4.57.26  
181 27 Brian Skov M 168   4.58.09  
182 270 Thomas Andersen M 169 Danish Tower Runners 4.58.17  
183 150 Lars Bæk M 170   4.58.19  
184 273 Thomas Fanslau M 171 LG Mauerweg Laufverein 4.58.26  
185 98 Jens Kristiansen M 172   4.59.45  
186 212 Nina Bornhøft Nielsen K 14 Club 2610 4.59.52  
187 229 Peter Klaas M 173 LG Mauerweg Laufverein 4.59.59  
188 66 Mats Niklasson M 174 Lonesome Runners 5.00.14  
189 130 Kaj Nielsen M 175 Læborg Runners 5.00.46  
190 116 John Frederiksen M 176 Teknologisk Institut 5.00.47  
191 20 Bjørn Kristensen M 177   5.00.54  
192 137 Kenneth Jessen M 178 Links & Lårt 5.00.57  
193 90 Jacob Møller-Iversen M 179   5.01.52  
194 272 Thomas Dahl M 180 The Swingers 5.02.27  
195 113 Jimmy Skou-Sørensen M 181   5.02.39  
196 178 martin jeppesen M 182   5.02.46  
197 169 Mads Petersen M 183   5.02.57  
198 122 Johnny Hedevig Lorentzen M 184   5.03.06  
199 17 Bent Søgård M 185 Skive Trailrunners 5.04.05  
200 112 Jimmy Christensen M 186   5.05.22  
201 206 Nicolas Hauge Nielsen M 187 Randers Freja 5.06.40  
202 189 Michael Stensgaard M 188 SMT-Silkeborg 5.06.48  
203 128 Jørn Bækdal M 189 SMT-Silkeborg 5.06.49  
204 231 Peter Rask M 190 Sjørslev 5.08.12  
205 240 René Mønster M 191   5.08.12  
206 30 Charlotte Lorenzen K 15   5.08.23  
207 75 Henning Lorenzen M 192   5.08.24  
208 267 Sti Løvgreen M 193   5.08.31  
209 263 stefan fugl M 194 Haderslev TRI 2000 5.08.40  
210 297 Ulrich Poulsen M 195 Kolding motion 5.09.41  
211 244 Rune Johansen M 196 Ry Trail Runners 5.10.19  
212 185 Michael Kvols M 197   5.11.52  
213 58 Flemming Kirk M 198   5.12.15  
214 139 Kim Hejn M 199 Læborg Runners 5.12.25  
215 9 Anita Baltzer Palmgren K 16 Læborg Runners 5.12.25  
216 39 Claes Månsson M 200 AR-Als 5.13.49  
217 265 Stefan Kjærsgaard Knudsen M 201   5.17.41  
218 13 Arne Egholm M 202 Danfoss Marathon Club 5.17.48  
219 93 Jakob Martini Jørgensen M 203   5.18.55  
220 305 Ralf Andersen M 204   5.19.47  
221 250 Søren Damgaard Jensen M 205   5.19.55  
222 234 Poul Osmundsen M 206   5.20.00  
223 34 Christian Mygdam M 207 BMC 5.20.05  
224 245 Rune Winther M 208 VKSB 5.21.38  
225 147 Kristian Nørskov Stidsen M 209 Multiatleterne 5.21.44  
226 203 Morten Wagner M 210 team Vulk 5.22.14  
227 136 Kenneth Grønkjær M 211   5.22.42  
228 87 Inge Marie Dahlgaard Krog K 17 TEAM TVED, 5.23.45  
229 208 Niels Kehler M 212 S.A.I.Danmark A/S 5.24.27  
230 304 Thomas L Pilegaard M 213   5.25.26  
231 268 Stine Kjeldsmark K 18 Holbæk LMK 5.25.43  
232 243 Ronny Bruus M 214 CCI Europe 5.30.09  
233 140 Kim Kristiansen M 215   5.30.20  
234 194 Mogens Ethelberg M 216 Esbjerg Tri & Multisport 5.34.52  
235 205 Nicolai Østergaard M 217   5.36.38  
236 124 Jon Nygaard Rahr M 218 Thorning Skovløber Laug 5.39.48  
237 162 Lena Hermansson K 19 Lonesome Runners 5.40.00  
238 45 Claus Rosenlund Christensen M 219   5.49.24  
239 149 Lærke Bregenhøj K 20   5.49.25  
240 301 Villads S. Kristensen M 220 Læborg Runners 5.49.27  
241 65 Frederik Strand M 221   5.59.51  
242 239 Rene Thiemer M 222 Kolding Motion 6.01.30  
243 197 Morten Christensen M 223   6.03.30  
244 278 Thomas Knudsen M 224 N in Motion 6.15.43  
245 99 Jens Erik Lønstrup M 225 Pinen og Plagen 6.23.42  
246 247 Sigfred Thomsen M 226   6.24.44  
247 287 Tommy Jakobsen M 227   6.25.26  
248 173 Maria Kristensen K 21 OPI 6.25.39  
249 68 Gitte Kiilerich Pedersen K 22 Silkeborg OK, BegejstringUdenEnde 6.26.44  
250 35 Christian Olsen M 228 9848 6.28.45  
251 36 Christian Pilested M 229   6.32.13  
252 262 Søren Spang Hansen M 230 Adventure Race Als 6.36.40  

 

Se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

28-02-15

Thy Trail Marathon

Lodbjerg Fyr > Klitmøller

Se klip på Vimeo - Jeppe-Svendsen.dk 3.29 min

22-02-14

Thy Trail Marathon

Lodbjerg Fyr > Klitmøller

Se klip på Vimeo - Jeppe-Svendsen.dk 3.37 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen