Siden er sidst opdateret 08. december 2019 - kl. 20:17

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo og resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

AAIG Løb Langt i Aabenraa - lørdag d. 17. februar 2018 - kl. 10

"AAIG løb-langt 2018 nr.1"

Samleside for alle marathon løb i Aabenraa

Løbsinfo

My Race Result

 

 

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

 

 

 

Kort beskrivelse: - Start kl. 10 fra adressen: Vestvejen 25, 6200 Aabenraa

- løbet afholdes efter cannonball princippet, dog med fuld depot - maks. 5½ time.

- der løbes på rute 5,29k ved Aabenraa Stadion, hvor der også er start/mål samt depot - se kort over ruten her.

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (tilmelding senest 13/2)

- se også fra 2018: Løb-langt 1 - Løb-langt 2 - Juleløbet

- se også: 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020

- Jesper Wael Duus kunne her fejre sit marathon nr. 100!

Afvikles som cannonball marathon Afvikles som

Cannonball rundeløb (5,29k)

- med velforsynet depot

Marathon

Halvmarathon
Rundeløb (5,29k)

 

tilbage til toppen

Resultater marathon - se også Rundeløb - se også 21,1 km - se også 42,2 km - se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

Pl. to Navn Klub Køn Pl. M/K Tid Lap Distance Bemærkning
1 Kim Hammerich Sg atletik Svendborg M 1 3.27.39 8 42,20 Hurtigste mand
2 Ole Fogtmann Team Fogtmann Racing M 2 3.33.26 8 42,20  
3 Bo Junker AAIG Aabenraa M 3 3.41.58 8 42,20  
3 Jesper Hahn Jensen Skechers M 3 3.41.58 8 42,20  
5 Steen Christiansen Klub 100 Marathon DK M 5 3.44.20 8 42,20  
6 Marianne Schøler Nielsen Rødekro Tri & Motion K 1 3.45.30 8 42,20 Hurtigste kvinde
7 Lars Sørensen   M 6 3.50.01 8 42,20  
8 Flemming Oltmann Bjørnebanden M 7 3.50.07 8 42,20  
9 Christian Hamann Aaig M 8 3.50.38 8 42,20  
10 Bent Rasmussen   M 9 3.59.41 8 42,20  
10 Ricky Batman Klub 100 Marathon M 9 3.59.41 8 42,20  
10 Jesper Wael Duus MARATHON NR:100 M 9 3.59.41 8 42,20 Marathon nr. 100 - tillykke!
13 Henning Olsen AAIG Aabenraa M 12 4.05.16 8 42,20  
14 Anton Skov Team RunnersHigh M 13 4.06.13 8 42,20  
15 Niels Frederiksen Odder atletik og motion M 14 4.12.43 8 42,20  
16 Martin Windfeld-Hansen   M 15 4.13.02 8 42,20  
17 Vagn Kirkelund TIF - KCMD M 16 4.18.43 8 42,20  
18 Kirsten T. Nielsen AAIG Aabenraa K 2 4.25.47 8 42,20  
19 Aksel Skibsted Bov IF Løb og Motion M 17 4.27.09 8 42,20  
20 Nanco De Haan Bolderslev løb motion M 18 4.30.00 8 42,20  
20 Hans Meulengracht Vidar Motion Sønderborg M 18 4.30.00 8 42,20 Tidlig start
22 Kim Høxbro Skive AM / Givskov Løb M 20 4.32.33 8 42,20  
23 Sabrina Lock   K 3 4.34.59 8 42,20 Tidlig start
23 Camilla Pedersen Løbemyggen K 3 4.34.59 8 42,20 Tidlig start
25 Solveig Oltmann   K 5 4.36.44 8 42,20  
26 Gitte Jensen Vidar Motion Sønderborg K 6 4.43.53 8 42,20 Tidlig start
26 Bent Thomsen AAIG Aabenraa M 21 4.43.53 8 42,20 Tidlig start
26 Claus Sørensen Atletica / Klub 100 Marathon Danmark M 21 4.43.53 8 42,20 Tidlig start
29 Lone Friis Klub 100 Marathon K 7 5.31.14 8 42,20 Tidlig start
29 Marianne Eliasen Klub 100 Marathon DK K 7 5.31.14 8 42,20 Tidlig start
29 Peter Klarlund Klub 100 Marathon DK M 23 5.31.14 8 42,20 Tidlig start
29 Christian Eliasen Klub 100 Marathon DK M 23 5.31.14 8 42,20 Tidlig start

 

tilbage til toppen

Resultater halvmarathon - se også Rundeløb - se også 21,1 km - se også 42,2 km - se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

Pl. to Navn Klub Køn Pl. M/K Tid Lap Distance Bemærkning
1 Jesper Meins Team Meins RUNning M 1 1.18.00 4 21,10 Hurtigste mand
2 Lasse Beining Rødekro Tri & Motion M 2 1.28.00 4 21,10  
3 Torben Køhling AAIG Aabenraa M 3 1.30.32 4 21,10  
4 Morten Wolff Team Meins RUNning M 4 1.31.15 4 21,10  
5 Erik Lorenzen   M 5 1.34.00 4 21,10  
6 Claus S. Q. Christensen Dansk Halvmarathon klub M 6 1.38.50 4 21,10  
7 Niels Backmann Schmidt   M 7 1.45.08 4 21,10  
8 Jens Bau Lorenzen Aaig Aabenraa M 8 1.47.00 4 21,10  
9 Kumar Kandsamy   M 9 1.47.42 4 21,10  
10 Torben Andersen   M 10 1.48.21 4 21,10  
11 Poul Snabe Aaig M 11 1.52.03 4 21,10  
12 Dorthe Lauritzen Lund VBIF K 1 1.52.50 4 21,10 Hurtigste kvinde
13 Torben Dall Hansen Haderslev IF M 12 1.54.15 4 21,10  
14 Preben Petersen AAIG Aabenraa M 13 1.54.58 4 21,10  
15 Ulla Due Lange DHK / IVG K 2 1.56.03 4 21,10  
15 Kim Lorenzen   M 14 1.56.03 4 21,10  
17 Lene Falk Bov IF Løb og Motion K 3 1.56.13 4 21,10  
18 Carsten Brik   M 15 1.59.51 4 21,10  
19 Eicke Warncke Aaig Aabenraa K 4 2.00.00 4 21,10  
20 Kurt Ejby Christensen Atletica Horsens M 16 2.01.50 4 21,10  
21 Dorte Snabe Aaig K 5 2.03.21 4 21,10  
22 Kenneth Hansen Dansk Halvmarathon klub M 17 2.03.27 4 21,10  
23 Tove Grevsen   K 6 2.04.00 4 21,10  
24 Annika Nyby   K 7 2.07.07 4 21,10  
24 Bethina Nissen AAIG Aabenraa K 7 2.07.07 4 21,10  
26 Maria Boy Birck AAIG Aabenraa K 9 2.07.29 4 21,10  
26 Helle Jensen AAIG Aabenraa K 9 2.07.29 4 21,10  
28 Jette Tønder AAIG Aabenraa K 11 2.07.50 4 21,10  
29 Andreas Paulsen Bolderslev Løb & Motion M 18 2.09.09 4 21,10  
30 Finn Jacobsen Bolderslev Løb & Motion M 19 2.09.11 4 21,10  
31 Birgitte Sørensen AAIG Aabenraa K 12 2.10.40 4 21,10  
32 Tina Ohlsen AAIG Aabenraa K 13 2.11.56 4 21,10  
32 Margit Abramsen AAIG Aabenraa K 13 2.11.56 4 21,10  
34 Mariea Meyhoff   K 15 2.14.00 4 21,10  
35 Jytte Jacobsen Bolderslev Løb & Motion K 16 2.14.05 4 21,10  
36 Dorit Høgh Dybbøl K 17 2.14.30 4 21,10  
37 Helle Væxjøvej Jensen AAIG K 18 2.15.00 4 21,10  
38 Elke Christensen AAIG Aabenraa K 19 2.17.00 4 21,10  
39 Gitte Petersen AAIG Aabenraa K 20 2.17.30 4 21,10  
40 Claudia Andersen   K 21 2.17.59 4 21,10  
41 Jon Calvin Nielsen Dansk Halvmarathon klub M 20 2.21.10 4 21,10  
42 Solveig Petersen AAIG Aabenraa K 22 2.24.00 4 21,10  
43 Hanne Pia Nielsen AAIG Aabenraa K 23 2.26.00 4 21,10  
44 Birthe Baun Brodersen Aaig Aabenraa K 24 2.26.01 4 21,10  
45 Mikael Lassen Klub 100 Marathon DK M 21 2.29.17 4 21,10  
46 Karen Jessen Olsen Aaig Aabenraa K 25 2.29.33 4 21,10  
47 Pia Festersen AAIG Aabenraa K 26 2.40.20 4 21,10  

 

tilbage til toppen

Resultater rundeløb - se også Rundeløb - se også 21,1 km - se også 42,2 km - se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

Pl. to Navn Klub Køn Pl. M/K Tid Lap Distance Bemærkning
- Bodil Dueholm Vidar Motion Sønderborg K - 2.37.00 5 26,37  
- Linda Kramer   K - 2.58.33 5 26,37  
- Lissie Callesen AAIG Aabenraa K - 3.02.00 5 26,37  
- René Jørgensen Ingen M - 1.39.02 4 21,10  
- Aksel Katborg   M - 2.02.43 4 21,10  
- Lars Katborg   M - 2.02.43 4 21,10  
- Carsten Frandsen   M - 1.17.00 3 15,82  
- John Greve Schultz Iversen Rødekro Tri & Motion M - 1.17.00 3 15,82  
- John Hansen Rødekro Tri & Motion M - 1.18.03 3 15,82  
- Lene Hauerberg Rødekro Tri & Motion K - 1.29.50 3 15,82  
- Tommy Jensen Aaig Aabenraa M - 1.30.13 3 15,82  
- Karin Nielsen Ingen K - 1.31.50 3 15,82  
- Asger Hartmann Aaig Aabenraa M - 1.35.00 3 15,82  
- Jesper Steffensen AAIG Aabenraa M - 1.38.36 3 15,82  
- Conny Schlesinger Aaig Aabenraa K - 1.40.27 3 15,82  
- Helle Skau AAIG Aabenraa K - 1.41.21 3 15,82  
- Betsy Jensen Aaig K - 1.42.12 3 15,82  
- Vibeke Juhl Atletica Horsens K - 1.44.52 3 15,82  
- Anette Damm Christensen   K - 1.49.16 3 15,82  
- Birthe Lorenzen AAIG Aabenraa K - 1.51.00 3 15,82  
- Ritha Jessen AAIG Aabenraa K - 1.55.33 3 15,82  
- Thomas Boysen   M - 0.55.44 2 10,55  
- Torben Nissen   M - 0.56.26 2 10,55  
- Ina Schmidt Sørensen Rødekro Tri & Motion K - 0.59.01 2 10,55  
- Trine Beining Rødekro Tri & Motion K - 1.01.00 2 10,55  
- Casper Duus   M - 1.01.00 2 10,55  
- Flemming Olesen   M - 1.01.00 2 10,55  
- Betina Hansen   K - 1.05.27 2 10,55  
- Ingelise Juhl AAIG Aabenraa K - 1.07.00 2 10,55  
- Anne-Marie Skjerk Løjtlands Løbeklub K - 1.07.53 2 10,55  
- Karin Juel Kristensen AAIG Aabenraa K - 1.10.00 2 10,55  
- Kenneth Lorenzen Aaig M - 1.10.38 2 10,55  
- Anne Holm Aaig Aabenraa K - 1.11.00 2 10,55  
- Ulla Lillebæk   K - 1.12.44 2 10,55  
- Hanne Jonasson Nielsen AAIG Aabenraa K - 1.13.43 2 10,55  
- Stine Katborg   K - 1.15.00 2 10,55  
- Ove Schneider AAIG Aabenraa M - 0.32.14 1 5,27  
- Thor Nissen AAIG Aabenraa M - 0.33.08 1 5,27  
- Julia Vodder Hartmann Aaig Aabenraa K - 0.40.41 1 5,27  
- Flemming Unger   M - 0.41.00 1 5,27  
- Jimmy Boysen   M - 0.43.51 1 5,27  

 

Se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

18-02-17

AAIG løb langt nr. 1 -

Aabenraa

Ove Schneider - Google+ - OveS

153

06-02-16

AAIG løbe langt nr. 1 -

Aabenraa

Mikael Lassen - Google+ -

40

04-04-15

Aabenraa Bakke- og Trappemarathon -

Aabenraa

Mikael Lassen - Google+ -

118

23-05-15

AAIG løb langt træning 2015 #3 -

Aabenraa

Torben Lykke´s AAIG galleri - Google+ - Inga

117

14-03-15

AAIG løb langt træning 2015 #2 -

Aabenraa

Torben Lykke´s AAIG galleri - Google+ -

145

14-03-15

AAIG løb langt træning 2015 #2 -

Aabenraa

Mikael Lassen - Google+ -

113

07-02-15

AAIG løb langt træning 2015 #1 -

Aabenraa

Mikael Lassen - Google+ -

161

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen