Siden er sidst opdateret 01. december 2017 - kl. 08:14

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo og resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Sønderborg Halvmarathon - lørdag d. 28. marts 2015 - kl. 10.30

"sønderjysk mesterskab halvmarathon"

Vidar Atletik - arrangør af Sønderborg Halvmarathon

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Run2U tilmelding på Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10.30 på Sønderborg Stadion.

Sønderborg Halvmarathon tilbyder 3 løbedistancer og 5k stavgang.

- alle 3 løbedistancer er godkendte som idrætsmærkeløb - se Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb

- DAF opmåling - se rapport se DAF opmåling(27-03-13)

Halvmarathon tæller samtidig som sønderjysk mesterskab - det kræver at man er tilmeldt klub under DGI Sønderjylland.

- info og tilmelding på Run2U tilmelding på Sportstiming.dk (tilmelding på dagen +25 kr.)

- se også - 2013 - 2014 - 2015 - 2018

Afvikles som

- med depot

DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb 21,1k
DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb 10k

Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb 5k

5k stavgang

 

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 21,1 km - se også SM 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Total Startnr. Navn AK Pl. AK Køn Pl. M/K Klub/Team Resultat Bemærkning
1 19 Jacob Qvist Jensen M16-20 1 M 1 Esbjerg Atletik & Motion 0.19.36  
2 36 Oliver Salby M12-15 1 M 2 AAIG Aabenraa 0.19.41  
3 35 Morten Kätow M21-29 1 M 3   0.20.35  
4 46 Lars Hansen M30-39 1 M 4 Augustenborg Løbeklub 0.20.58  
5 33 Mette Bentin Riis K40-49 1 K 1 AAIG Aabenraa 0.21.06  
6 40 Sonny Caspersen M30-39 2 M 5 Guderup Løbeklub 0.21.19  
7 16 Hans Henrik Michelsen M21-29 2 M 6 Løbeklubben Tempo 0.22.44  
8 10 Dusko Milovic M50-59 1 M 7 Nordborg Løbeklub 0.22.50  
9 20 Jacob Skovbo Lott M12-15 2 M 8   0.23.32  
10 1 Alex Clausen M40-49 1 M 9 Judo Sønderborg 0.23.34  
11 41 Søren Bentin Riis M12-15 3 M 10 AAIG Aabenraa 0.23.48  
12 22 Jonas Meyer Pedersen M12-15 4 M 11 Søhøjlandets Bordtennis Klub 0.25.07  
13 45 Kathrine Svane Christiansen K40-49 2 K 2 Løbeklubben Tempo 0.25.58  
14 5 Barbara Skovbo Lott K50-59 1 K 3   0.26.01  
15 3 Antje Christophersen K40-49 3 K 4 Vidar Motion 0.26.56  
16 44 Emil Herrmann-Meyer M12-15 5 M 12   0.27.48  
17 11 Elisabeth Laasholdt K50-59 2 K 5 Rødekro Tri & Motion 0.27.51  
18 17 Helge Matthiesen M70+ 1 M 13 Løbeklubben Tempo 0.27.55  
19 28 Leah Nyby Strandby Andersen K12-15 1 K 6 Rødekro Tri & Motion 0.28.22  
20 37 Patrick Jørgensen M12-15 6 M 14   0.28.51  
21 38 Sally Rosenborg Clausen K00-11 1 K 7 Judo Sønderborg 0.29.55  
22 7 Bettina Tygsen K40-49 4 K 8   0.30.20  
23 21 Johan Clausen M60-69 1 M 15 Sikringsrådgivning 0.30.48  
24 23 Julia Vodder Hartmann K40-49 5 K 9 Lundtoft Idrætsforening 0.30.59  
25 32 Maibritt Kryger K40-49 6 K 10   0.31.14  
26 27 Kristine Gellert Kätow K21-29 1 K 11   0.32.21  
27 43 Svend Madsen M50-59 2 M 16   0.33.22  
28 24 Karen Inge Michelsen K60-69 1 K 12 Løbeklubben Tempo 0.34.26  
29 34 Mikkel Klinge Vandkær Thomsen M12-15 7 M 17   0.35.39  
30 31 Lone Klinge Thomsen K40-49 7 K 13   0.35.49  
31 12 Eva Jacobsen K60-69 2 K 14   0.36.35  
32 39 Solveig Andersen K40-49 8 K 15   0.37.13  
33 2 Anne Joiner K40-49 9 K 16   0.37.22  
34 25 Karina Petersen K30-39 1 K 17   0.37.32  
35 13 Gerda Clausen K60-69 3 K 18 Sikringsrådgivning 0.38.22  
36 4 Asta Nielsen K60-69 4 K 19   0.40.21  
37 6 Bent Panum Have M70+ 2 M 18 Marinehjemmeværnet 0.42.39  
38 15 hans andersen M30-39 3 M 19   0.43.16  

 

tilbage til toppen

Resultater 10 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 21,1 km - se også SM 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Total Startnr. Navn AK Pl. AK Køn Pl. M/K Klub/Team Resultat Bemærkning
1 173 Jan Dalsgaard Wrang M40-49 1 M 1 Danfoss Marathon Club 0.37.51  
2 232 Lene Dalgaard K21-29 1 K 1 BUI 0.39.01  
3 157 Bjarne Østergaard M40-49 2 M 2 Nordborg Løbeklub 0.40.22  
4 201 Mads Timm M40-49 3 M 3 SGI 0.43.05  
5 154 Betina Detlefsen K40-49 1 K 2 Rødekro Tri & Motion 0.43.08  
6 195 Kumar Kandasamy M40-49 4 M 4 AAIG Aabenraa 0.43.45  
7 205 Merete Lind K30-39 1 K 3 Rødekro Tri & Motion/Fitness Syd 0.44.04  
8 175 Jannik Hansen M16-20 1 M 5 Nordborg Løbeklub 0.45.01  
9 191 Kim Meyer M50-59 1 M 6 AAIG Aabenraa 0.45.05  
10 206 Mette Hugener-Ohlsen K21-29 2 K 4 Klinik for Fysioterapi Nordborg ApS 0.45.30  
11 216 Simon Birkemark Senftleben M30-39 1 M 7 Klinik for Fysioterapi Nordborg ApS 0.45.30  
12 170 Henning Michelsen M50-59 2 M 8 Løbeklubben Tempo 0.46.05  
13 164 Fenja Brommann K30-39 2 K 5   0.46.44  
14 199 Lenni Gregersen M21-29 1 M 9   0.46.54  
15 196 Kurt Frost M50-59 3 M 10 Augustenborg Løbeklub 0.47.39  
16 189 Kevin Salby M00-11 1 M 11 AAIG Aabenraa 0.47.42  
17 172 Jakob Møller M50-59 4 M 12 Løbeklubben Tempo 0.47.42  
18 234 Sille Dell K40-49 2 K 6 Løbeklubben Tempo 0.48.48  
19 162 Ditte Jensen K21-29 3 K 7 Team Trætte Ben 0.49.33  
20 207 Michael Sørensen M30-39 2 M 13   0.49.46  
21 180 Jonas Berdiin Iwersen M12-15 1 M 14 Bov IF 0.49.54  
22 230 Frank Hansen M30-39 3 M 15 Nordborg Løbeklub 0.51.06  
23 188 Kent Schrøder M50-59 5 M 16 Klomk 0.51.07  
24 163 Erik Christensen M60-69 1 M 17 Vidar Motion 0.51.10  
25 158 Bjarne Petersen M50-59 6 M 18 Augustenborg Løbeklub 0.51.15  
26 174 Jan Hansen M60-69 2 M 19   0.51.15  
27 214 Rikke Detlefsen K16-20 1 K 8 Rødekro Tri & Motion 0.51.18  
28 210 Ole Damsø Jensen M40-49 5 M 20   0.52.11  
29 192 Kim Pedersen M40-49 6 M 21 Per Damgaard 0.52.15  
30 150 Asger Meyer Pedersen M00-11 2 M 22 Silkeborg KFUM 0.52.17  
31 179 Joan Jørgensen K30-39 3 K 9   0.52.40  
32 224 Anne-Kathrine Urban K21-29 4 K 10   0.52.53  
33 151 Bent Thomsen M50-59 7 M 23 AAIG Aabenraa 0.52.56  
34 183 Jytte Arildsen Pedersen K50-59 1 K 11   0.53.00  
35 233 Søren Hørdum M30-39 4 M 24 Team Trætte Ben 0.53.18  
36 156 Birthe Petersen K50-59 2 K 12 Nordborg Løbeklub 0.54.10  
37 211 Ole Petersen M50-59 8 M 25 Nordborg Løbeklub 0.54.10  
38 152 Berglind Knútsdóttir K40-49 3 K 13   0.54.38  
39 222 Ulrik Pedersen M40-49 7 M 26   0.55.10  
40 160 Cathrine Markmann K60-69 1 K 14 Vidar Motion 0.55.11  
41 219 Svend Faaborg M50-59 9 M 27   0.55.21  
42 223 Vicki Damgaard Madsen K21-29 5 K 15   0.55.29  
43 153 Bethina Nissen K30-39 4 K 16 AAIG Atletik 0.55.40  
44 200 Lona Skov K50-59 3 K 17 Løgumkloster Løbemotion 0.55.52  
45 226 Annette Møller K40-49 4 K 18 Løbeklubben Tempo 0.55.56  
46 190 Kim Axelsen M40-49 8 M 28   0.56.05  
47 184 Karen Margrethe Matthiesen K60-69 2 K 19 Løbeklubben Tempo 0.56.15  
48 187 Kenneth Skovbo Lott M30-39 5 M 29 Sidis.dk 0.56.27  
49 181 Juliane Neumann K30-39 5 K 20   0.56.28  
50 193 Kim Salby M50-59 10 M 30 AAIG Aabenraa 0.56.29  
51 228 Lars Peter Clausen M30-39 6 M 31 Vidar Motion 0.57.05  
52 176 jens chr schmidt M30-39 7 M 32 solbjerggaard 0.57.12  
53 225 Anne-Marie Salby K50-59 4 K 21 AAIG Aabenraa 0.57.22  
54 169 Helmuth Mattesen M70+ 1 M 33 Vidar Motion 0.57.51  
55 235 Herluf Steinbach M60-69 3 M 34 Vidar Motion 0.57.52  
56 209 Ole Alnor M50-59 11 M 35   0.57.59  
57 186 Katrine Korsgaard Nielsen K21-29 6 K 22 Aaig Aabenraa 0.58.30  
58 178 Jette Palmelund Samsøe K30-39 6 K 23 LEGO Run 0.58.36  
59 166 Hanne Ludvigsen K50-59 5 K 24 Augustenborg Løbeklub 0.58.51  
60 155 Betina Iversen K21-29 7 K 25 Fitness Syd 0.58.54  
61 203 Maria Boy Birck K30-39 7 K 26 Rødekro Tri & Motion 0.58.55  
62 168 Helle Gottschalk K40-49 5 K 27 Augustenborg Løbeklub 0.59.04  
63 197 Lærke Bang K00-11 1 K 28   0.59.44  
64 167 Helena Skovbo Lott K12-15 1 K 29   0.59.44  
65 165 Hanne Linné K50-59 6 K 30 Vidar Motion 1.00.10  
66 204 Mark Jørgensen M40-49 9 M 36   1.00.33  
67 215 Ruth Tønder K60-69 3 K 31 Augustenborg løbeklub 1.00.41  
68 202 Mai-Britt Jørgensen Eriksen K30-39 8 K 32   1.00.54  
69 159 Capella Okkels Nielsen K30-39 9 K 33   1.02.28  
70 217 Søren Ege Nielsen M40-49 10 M 37   1.02.28  
71 221 Tina Moos Rasmussen K21-29 8 K 34 Nordborg Løbeklub 1.03.07  
72 213 Rene Pedersen M40-49 11 M 38 Danfoss Marathon Klub 1.04.09  
73 185 Lene Brock K50-59 7 K 35 Vidar Motion 1.04.23  
74 161 Connie Kjærhus K30-39 10 K 36   1.04.38  
75 229 Jeanette Witte K40-49 6 K 37   1.04.42  
76 212 Randi Petersen K30-39 11 K 38   1.06.05  
77 171 Ina Kramer K50-59 8 K 39 Aabenraa Kommune/Bov If 1.06.23  
78 194 Kristjana Hvönn Thrastardottir K21-29 9 K 40 IHS 1.07.39  
79 218 Susanne Andresen K40-49 7 K 41 Vidar Motion 1.16.53  
80 182 Julius Andresen M12-15 2 M 39   1.16.54  
- 208 Mona Gustafsson K30-39 - K -   -  
- 220 Tina Ketelsen K40-49 - K - Løgumkloster Løbemotion -  
- 177 Jesper Johansen M16-20 - M -   -  

 

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 21,1 km - se også SM 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Total Startnr. Navn AK Pl. AK Køn Pl. M/K Klub/Team Resultat Bemærkning
1 380 Sebastian Conrad Håkansson M21-29 1 M 1 Esbjerg Atletik & Motion 1.12.38  
2 316 Daniel Vestergaard M30-39 1 M 2 Aarhus Fremad Atletik Insport/Newline 1.13.58  
3 394 Peter Struckmann M30-39 2 M 3 Esbjerg Atletik & Motion 1.14.23  
4 406 Kasper Black Beck M21-29 2 M 4 Rødekro Tri & Motion 1.15.24 Sønderjysk Mester
5 500 Jonas Christensen M16-20 1 M 5 Rødekro Tri & Motion 1.15.33 Sønderjysk Mester
6 433 Rene Iversen Hansen M30-39 3 M 6 Vidar Motion 1.19.29 Sønderjysk Mester
7 418 Mads Birk Petersen M40-49 1 M 7 AAIG Aabenraa 1.19.44 Sønderjysk Mester
8 415 Lars Winther M21-29 3 M 8 Guderup Løbeklub 1.20.37 SM #2
9 408 Kenneth Severin M30-39 4 M 9 Rødekro Tri & Motion 1.21.08 SM #2
10 329 Jacob Glæsner M30-39 5 M 10 Multiatleterne 1.21.28  
11 337 Johnny Bilager M30-39 6 M 11 Esbjerg Atletik & Motion 1.22.15  
12 388 Thomas Gravesen M30-39 7 M 12 - 1.22.27  
13 385 Steffen Rye Jakobsen M30-39 8 M 13 Esbjerg Atletik & Motion 1.22.41  
14 445 Thomas Knudsen M30-39 9 M 14 Rødekro Tri & Motion 1.23.14 SM #3
15 317 David Vissinger M30-39 10 M 15 Danfoss Marathon Club 1.23.37  
16 356 Mads Colberg M30-39 11 M 16 Multiatleterne 1.25.05  
17 313 Claus Tykgaard Valentin M40-49 2 M 17 Esbjerg Atletik & Motion 1.25.22  
18 391 Troels Schwartz M21-29 4 M 18 STK 90 1.26.10  
19 397 Brian Otto M40-49 3 M 19 GIG Løb & Motion 1.26.38 SM #2
20 480 Frits Riis M40-49 4 M 20 AAIG Aabenraa 1.27.46 SM #3
21 370 Paul Bruun M40-49 5 M 21   1.28.10  
22 432 Preben Skovmand M50-59 1 M 22 Guderup Løbeklub 1.28.16 Sønderjysk Mester
23 416 Lasse Beining M30-39 12 M 23 Rødekro Tri og Motion 1.28.39  
24 419 Mads Hagen M40-49 6 M 24 Guderup Løbeklub 1.28.42  
25 375 Rasmus Westergaard M30-39 13 M 25 STK 90 1.28.45  
26 368 Ole Bang-Hansen M30-39 14 M 26   1.28.56  
27 369 Ole S Jørgensen M40-49 7 M 27 Esbjerg Atletik & Motion 1.29.51  
28 407 Katrine Brock K21-29 1 K 1 Vidar Motion 1.30.09 Sønderjysk Mester
29 471 Claus Andresen M40-49 8 M 28 Rødekro Tri & Motion 1.30.14  
30 379 Sara Bang-Hansen K30-39 1 K 2   1.30.30  
31 325 Gert Kjær M40-49 9 M 29 Danfoss Marathon Club 1.31.13  
32 377 Ronni Schmidt M30-39 15 M 30   1.31.41  
33 495 Jeppe Lysbeck Lundby M21-29 5 M 31 IHS 1.32.15 SM #3
34 359 Max Bønsdorff M30-39 16 M 32   1.32.28  
35 428 Palle Rosen Madsen M60-69 1 M 33 Aaig Aabenraa 1.32.43 Sønderjysk Mester
36 300 Mikkel Haver Tophøj M21-29 6 M 34 IHS 1.33.31  
37 454 Anders Jensen M40-49 10 M 35 KLOMK 1.33.53  
38 469 Christian Bygballe Haahr M16-20 2 M 36 IHS 1.33.54 SM #2
39 476 Ejner Christensen M40-49 11 M 37 GIG Løb & Motion 1.34.23  
40 496 Jimmi Mustafa M40-49 12 M 38 Nybøl Løbeklub 1.34.35  
41 422 Marianne Schøler Nielsen K40-49 1 K 3 Rødekro Tri & Motion 1.34.36 Sønderjysk Mester
42 363 Morten Allerelli M30-39 17 M 39 ITD/FDE Løb&Motion 1.34.40  
43 309 Brian List Hansen M40-49 13 M 40   1.34.42  
44 451 Adrian Jensen M40-49 14 M 41 AAIG Aabenraa 1.34.45  
45 470 Christina Jensen K40-49 2 K 4 Vidar Motion 1.34.49 SM #2
46 361 Michael Larsen M40-49 15 M 42   1.35.44  
47 308 Brian Lillelund M30-39 18 M 43   1.36.23  
48 321 Emil Kastrup M21-29 7 M 44 SPÆN 1.36.26  
49 367 Nikolaj Nielsen M40-49 16 M 45   1.36.37  
50 426 Mikkel Lund Nielsen M21-29 8 M 46 Vidar Motion 1.36.45  
51 486 Henriette Hansen K21-29 2 K 5 Guderup løbeklub 1.36.49 SM #2
52 435 Ronnie Damgaard M30-39 19 M 47 Vidar Motion 1.36.56  
53 412 Kristoffer Fogh Andersen M21-29 9 M 48 IHS 1.36.58  
54 335 Jesper Chr. Larsen M21-29 10 M 49 Ninjas 1.36.58  
55 319 Eike Schneiders M21-29 11 M 50   1.36.59  
56 364 Morten Simonsen M40-49 17 M 51 Danfoss Marathon Club 1.37.05  
57 479 Frits Detlefsen M50-59 2 M 52 Rødekro Tri & Motion 1.37.13 SM #2
58 439 Sofus Tao Esthave Pedersen M12-15 1 M 53 Vidar Motion 1.37.16 Sønderjysk Mester
59 441 Steffen Thomsen M21-29 12 M 54 Bov IF 1.37.25  
60 327 Hans Jørn Lorenzen M21-29 13 M 55 Løbeklubben Tempo 1.37.35  
61 458 Andreas Rönnau M50-59 3 M 56 Bov IF 1.37.44 SM #3
62 481 Hans Chr Møller M60-69 2 M 57 Augustenborg løbeklub 1.38.29 SM #2
63 400 Torben Strandby Andersen M40-49 18 M 58 Rødekro Tri & Motion 1.38.56  
64 355 Mads Berthelsen M16-20 3 M 59 Kollund Skiklub 1.39.47  
65 493 Ingeborg Demant Mamsen Nissen K30-39 2 K 6 AaIG Aabenraa 1.39.53 Sønderjysk Mester
66 494 Jeppe Kloster Larsen M21-29 14 M 60 IHS 1.39.58  
67 461 Annika Saaby Nyby K30-39 3 K 7 Rødekro Tri & Motion 1.40.19 SM #2
68 430 Per Henrik Pedersen M40-49 19 M 61 Augustenborg Løbeklub 1.40.26  
69 446 Thomas Maschoreck M40-49 20 M 62 GIG Løb & Motion 1.40.32  
70 333 Jens Lei M40-49 21 M 63 Løbeklubben Tempo 1.40.49  
71 449 Tobias Ladefoged M21-29 15 M 64 IHS 1.40.57  
72 371 Peter Jensen M21-29 16 M 65 Team Trætte Ben 1.41.04  
73 403 Kaj . M.T Madsen M60-69 3 M 66 Guderup Løbeklub 1.41.28 SM #3
74 389 Thomas Zinck Larsen M21-29 17 M 67   1.42.14  
75 354 Linette Giebel K21-29 3 K 8   1.42.37  
76 318 Dorthe Raun K30-39 4 K 9   1.42.43  
77 324 Flemming Thomsen M30-39 20 M 68 Sunday runners 1.42.44  
78 489 Holger Hansen M60-69 4 M 69 AAIG Aabenraa 1.43.07  
79 331 Jane Landergren K40-49 3 K 10 Danfoss Marathon Club 1.43.10  
80 453 Anders Hedemann M21-29 18 M 70 Nybøl Løbeklub 1.43.36  
81 423 Martin Dinsen M40-49 22 M 71 Haderslev Tri 2000 1.43.51  
82 398 Peter Juel-Jespersen M50-59 4 M 72 Danfoss Marathon Club 1.44.02  
83 474 Dorthe Lauritzen Lund K40-49 4 K 11 VBIF 1.44.03 SM #3
84 440 Søren Fallesen Ravn M40-49 23 M 73 AAIG Aabenraa 1.44.07  
85 465 Bjørn Ryborg M40-49 24 M 74 Vidar Motion 1.44.29  
86 460 Anne-Mette Pfersdorff K30-39 5 K 12 Bov IF 1.44.32 SM #3
87 310 carsten hansen M40-49 25 M 75   1.44.41  
88 350 Lea Bang K30-39 6 K 13   1.44.45  
89 466 Bo Sandholt Nielsen M30-39 21 M 76 Vidar Motion 1.44.52  
90 477 Elin Moldt K40-49 5 K 14 VBIF 1.45.01  
91 387 Svend Dynnweber M60-69 5 M 77 Danfoss Marathon Club 1.45.07  
92 411 Kristen Ebdrup M21-29 19 M 78 IHS 1.45.10  
93 395 Brian Erichsen M50-59 5 M 79 Vidar Motion 1.45.41  
94 342 Kenneth Stave Giebel M21-29 20 M 80   1.45.46  
95 457 Andrea Magnúsdóttir K16-20 1 K 15 IHS 1.45.54 Sønderjysk Mester
96 448 Thorsten Röhrich M40-49 26 M 81 Bov IF 1.45.58  
97 360 Merete Petersen K21-29 4 K 16   1.45.59  
98 401 Jonathan Wallin sørensen M21-29 21 M 82 IHS 1.46.23  
99 487 Henrik Holsteen Jessen M60-69 6 M 83 AAIG Aabenraa 1.46.37  
100 323 Flemming Skursch M50-59 6 M 84 Gråsten Skole 1.46.55  
101 349 Lasse Lyng M21-29 22 M 85   1.48.00  
102 347 Lars Bækgaard M21-29 23 M 86   1.48.00  
103 305 Anni Jensen K50-59 1 K 17 Team Trætte Ben 1.48.09  
104 303 Andreas Aupke M50-59 7 M 87 Danfoss Marathon Club 1.48.26  
105 444 Sven Ritter M40-49 27 M 88 Bov IF 1.48.30  
106 352 Lene Thomsen K40-49 6 K 18 Hornbæk Løbeklub 1.48.57  
107 336 John Callesen M50-59 8 M 89 Danfoss Marathon Club 1.49.31  
108 338 Julie Katzke Simonsen K16-20 2 K 19 Team Stolbro 1.49.54  
109 386 Sten Hymøller M40-49 28 M 90   1.50.47  
110 468 Chresten Petersen M30-39 22 M 91 Løgumkloster Løbemotion 1.50.53  
111 498 John Skjøth M50-59 9 M 92 Vidar Motion 1.50.59  
112 326 Glen Hviid M40-49 29 M 93   1.51.00  
113 390 Tommy Hansen M40-49 30 M 94   1.51.51  
114 381 Søren Johansen M30-39 23 M 95   1.51.53  
115 365 Nikolaj Bøgelund M21-29 24 M 96 Fredericia Triathlon team 1.52.09  
116 492 Inga Becke K40-49 7 K 20 Bov IF 1.52.14  
117 410 Kjeld Kleffel M50-59 10 M 97 Vidar Motion 1.52.17  
118 485