Siden er sidst opdateret 17. december 2017 - kl. 17:33

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aabenraa Bjergmarathon - mandag d. 25. april 2016 - kl. 18.30

"5 - 10 - 15 test løb"

Bjergmarathon - 5-10-15 test løb - klik herAabenraa Bjergmarathon - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 18.30 fra adressen: Aabenraa Stadion, Vestvejen 25, 6200 Aabenraa

- ligesom i de forgangne år arrangeres frem mod Bjergmarathon 3 stk testløb - man vil kunne vælge mellem alle 3 distancer til hvert løb.

- der løbes ved Aabenraa Stadion - med en lille sløjfe med fortov og sti øst for stadion og så en flot tur i Hjelm Skov vest for stadion - der er start/mål på stadion. Ruten er i 2016 blevet DAF opmålt

- DAF opmåling - se rapport se DAF opmåling (14-04-16)

- tilmelding på Sportstiming.dk (forhåndstilmelding senest d. 24/4 - eftertilmelding +15 kr)

- se også 2016: 25/4 - 16/5 - 6/6 - se også 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

Afvikles på en 5 k rute, hvor der løbes en lille og en stor sløjfe

DAF opmålt rute 15k

DAF opmålt rute 10k

DAF opmålt rute 5k

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team By Køn Pl. M/K Resultat
1 314 Rene Severin     M 1 0.20.03
2 227 Torben Nissen AAIG Aabenraa Aabenraa M 2 0.21.39
3 230 Tove Grevsen AAIG Aabenraa Aabenraa K 1 0.25.04
4 226 Thomas Ebbesen Team Ebbesen Aabenraa M 3 0.26.56
5 238 Jane Petersen Sydbank Rødekro K 2 0.27.13
6 228 Natasja Martensen   Tinglev K 3 0.27.20
7 286 Silvia Sørensen AAIG Atletik Aabenraa K 4 0.27.43
8 300 Vicky Jochimsen Erling Andersen Snedker og Tømr. Rødekro K 5 0.28.09
9 234 Anne-Marie Skjerk Løjt løbeklub - Bjergladies Aabenraa K 6 0.28.48
10 299 Jette Petersen Aabenraa kommune Rødekro K 7 0.28.54
11 223 Ritha Jessen AAIG Aabenraa Rødekro K 8 0.29.01
12 311 Verner Christensen AAIG Aabenraa Aabenraa M 4 0.29.19
13 312 Anita Petersen     K 9 0.30.07
14 233 Lene Kristensen   Aabenraa K 10 0.30.25
15 309 Heidi Bojsen   Aabenraa K 11 0.31.02
16 310 Frederikke Bojsen   Aabenraa K 12 0.31.04
17 249 Birthe Lorenzen AAIG Aabenraa/Bjergladies Aabenraa K 13 0.31.06
18 229 Jørgen Cortzen AAIG Aabenraa   M 5 0.31.28
19 304 Harry Hansen AAIG Aabenraa   M 6 0.31.31
20 235 Anne Aumayr   Haderslev K 14 0.32.14
21 231 Kirsten Cecilie Lund Aabenraa Kommune Aabenraa K 15 0.32.19
22 225 Else Bunszey   Bylderup-Bov K 16 0.32.31
23 224 Antje David   Aabenraa K 17 0.32.42
24 232 Lone Callesen AAIG Aabenraa Aabenraa K 18 0.35.16

 

tilbage til toppen

Resultater 10 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team By Køn Pl. M/K Resultat
1 307 John Iversen     M 1 0.38.13
2 270 Brian Schaadt Hansen Fartholder Aabenraa M 2 0.38.18
3 263 Mads Birk Petersen AAIG Aabenraa Aabenraa M 3 0.39.34
4 248 René Lorenzen AAIG Aabenraa Aabenraa M 4 0.42.52
5 278 Anders Barsøe Aaig Aabenraa Aabenraa M 5 0.43.27
6 275 Anne-Sophie Bork-Rasmussen   Aabenraa K 1 0.44.27
7 274 Finn Jensen Aaig Aabenraa Aabenraa M 6 0.44.30
8 259 Jens Qvist Løjtlands løbeklub Aabenraa M 7 0.46.36
9 253 Carsten Nellemann Aabenraa Kommune Aabenraa M 8 0.46.40
10 281 Kjeld Johannsen Sydbank Greve M 9 0.46.41
11 267 Dorte Clausen Rødekro Tri & Motion Rødekro K 2 0.48.34
12 296 Jesper Duus AAIG Aabenraa Aabenraa M 10 0.48.40
13 258 Sisse Berner Aabenraa Kommune Aabenraa K 3 0.48.49
14 290 Bent Buchard AAIG Aabenraa Aabenraa M 11 0.48.52
15 246 Bjarne Hansen   Tinglev M 12 0.50.16
16 257 Sara Kjær Aabenraa Kommune Odense C K 4 0.50.46
17 262 Bo Kristensen Tomra Aabenraa M 13 0.51.15
18 306 Dorthe Fogtmann     K 5 0.51.27
19 272 Lars Clausen A78 Arkitekter Aabenraa M 14 0.52.08
20 315 Henrik Hansen     M 15 0.53.22
21 313 Lisbet Dalsager     K 6 0.53.31
22 273 Gitte Bleis AAIG Aabenraa/ Bjergladies Aabenraa K 7 0.53.54
23 237 Katrine Latter   Åbenrå K 8 0.53.55
24 316 Jytte Jacobsen   Bolderslev K 9 0.54.17
25 254 Margit Abramsen AAIG / Bjergladies Gråsten K 10 0.54.23
26 279 Bent Thomsen AAIG Aabenraa Aabenraa M 16 0.54.58
27 236 Brian Latter   Aabenraa M 17 0.55.38
28 264 Helle Skau LiF Felsted løbeklub Aabenraa K 11 0.55.51
29 242 Finn Jacobsen   Bolderslev M 18 0.55.58
30 271 Asger Hartmann Felsted Løbeklub Aabenraa M 19 0.56.06
31 240 Pia Elberg AAIG Aabenraa Aabenraa K 12 0.56.15
32 266 Bethina Nissen AAIG Aabenraa / Bjergladies Aabenraa K 13 0.56.25
33 268 Palle Nielsen AAIG Triathlon Aabenraa M 20 0.57.18
34 277 Lis Bøgebjerg Jørgensen Løjt Lands Løbeklub Aabenraa K 14 0.57.32
35 269 Hanne Ydegaard AAIG Aabenraa / Bjergladies   K 15 0.58.26
36 255 Allan Asmussen AAIG Aabenraa 6200 Aabenraa M 21 0.58.47
37 261 Anne Grete Jacobsen AAIG Aabenraa Aabenraa K 16 0.58.59
38 252 Lis Petersen AAIG Aabenraa / Bjergladies Aabenraa K 17 0.59.10
39 251 Nina Ullerup   Aabenraa K 18 0.59.15
40 250 Lisbeth Christiansen AAIG Aabenraa Aabenraa K 19 1.00.12
41 245 Ingemarie Jepsen   Rødekro K 20 1.02.11
42 247 Hanne Jonasson Nielsen AAIG Aabenraa Aabenraa K 21 1.02.18
43 285 Berit Martensen Bolderslev Løb og Motion Tinglev K 22 1.06.37
44 239 Lis Petersen     K 23 1.10.15
45 256 ulla asmussen AAIG Aabenraa aabenraa K 24 1.10.19
46 276 Lars Johansen Lachenmeier Monsun Aabenraa M 22 1.10.31

 

tilbage til toppen

Resultater 15 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team By Køn Pl. M/K Resultat
1 284 Ole Leonhardt Løgumkloster Løbemotion Løgumkloster M 1 1.02.54
2 308 Bjarne Albers     M 2 1.03.41
3 289 Michael Jakobsen AAIG aabenraa åbenrå M 3 1.04.42
4 295 Poul Snabe Bolderslev løb og motion Tinglev M 4 1.08.50
5 291 Henning Frederiksen Bolderslev løb og motion Bolderslev M 5 1.09.34
6 292 Christian Hamann AAIG. Aabenraa M 6 1.10.01
7 298 Jens Bau Lorenzen Aaig Bolderslev M 7 1.10.28
8 301 Michael Nguyen Haugaard AAIG Aabenraa Aabenraa M 8 1.14.28
9 283 Holger Hansen AaiG Aabenraa Aabenraa M 9 1.15.05
10 282 Lone Haugaard Aabenraa Kommune Aabenraa K 1 1.17.15
11 265 Michael Hansen AABK Aabenraa M 10 1.17.46
12 303 Bjarne Mortensen Bolderslev løb og motion Bolderslev M 11 1.18.58
13 294 Dorte Snabe Bolderslev løb og motion Tinglev K 2 1.19.10
14 297 Simon Skytte Eggert   Aabenraa M 12 1.21.23
15 293 Torben Lykke AAIG Aabenraa Aabenraa M 13 1.22.06
16 302 Hong Nguyen Haugaard AAIG Aabenraa Aabenraa K 3 1.22.20
17 288 Svend Christensen Bolderslev løb og motion Bolderslev M 14 1.25.34
18 280 Johan Jepsen   Sommersted M 15 1.28.52
19 287 Allan R. Madsen Bolderslev løb&motion Aabenraa M 16 1.31.15

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

25-04-16

5 - 10 - 15 testløb 4 - Bjergmarathon

Aabenraa

Facebook - Løbs og Tri billeder (Maria Boy Birck)

36

25-04-16

5 - 10 - 15 testløb 3 - Bjergmarathon

Aabenraa

Facebook - Løbs og Tri billeder (Maria Boy Birck)

40

25-04-16

5 - 10 - 15 testløb 2 - Bjergmarathon

Aabenraa

Facebook - Løbs og Tri billeder (Maria Boy Birck)

40

25-04-16

5 - 10 - 15 testløb 1 - Bjergmarathon

Aabenraa

Facebook - Løbs og Tri billeder (Maria Boy Birck)

40

25-04-16

5 - 10 - 15 testløb+skovtræning - Bjergmar.

Aabenraa

Mikael Lassen - Google+ -

156

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen