Siden er sidst opdateret 17. december 2017 - kl. 17:33

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aabenraa Bjergmarathon - mandag d. 6. juni 2016 - kl. 18.30

"5 - 10 - 15 test løb"

Bjergmarathon - 5-10-15 test løb - klik herAabenraa Bjergmarathon - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 18.30 fra adressen: Aabenraa Stadion, Vestvejen 25, 6200 Aabenraa

- ligesom i de forgangne år arrangeres frem mod Bjergmarathon 3 stk testløb - man vil kunne vælge mellem alle 3 distancer til hvert løb.

- der løbes ved Aabenraa Stadion - med en lille sløjfe med fortov og sti øst for stadion og så en flot tur i Hjelm Skov vest for stadion - der er start/mål på stadion. Ruten er i 2016 blevet DAF opmålt

- DAF opmåling - se rapport se DAF opmåling (14-04-16)

- tilmelding på Sportstiming.dk (forhåndstilmelding senest d. 5/6 - eftertilmelding +15 kr)

- se også 2016: 25/4 - 16/5 - 6/6 - se også 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

Afvikles på en 5 k rute, hvor der løbes en lille og en stor sløjfe

DAF opmålt rute 15k

DAF opmålt rute 10k

DAF opmålt rute 5k

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team By Køn Pl. M/K Resultat
1 3070 Mads Birk Petersen AAIG Aabenraa Aabenraa M 1 0.18.34
2 3075 Kim Meyer     M 2 0.21.50
3 332 Tove Grevsen AAIG Aabenraa Aabenraa K 1 0.24.39
4 361 Jes Chr. Wilhelmsen AAIG Atletik   M 3 0.25.55
5 3073 Thomas Ebbesen Team Ebbesen Aabenraa M 4 0.26.26
6 3069 Natasja Martensen   Tinglev K 2 0.27.34
7 333 Allan Asmussen AAIG Aabenraa 6200 Aabenraa M 5 0.27.37
8 3071 Vicky Jochimsen Erling Andersen Snedker og Tømr. Rødekro K 3 0.28.32
9 334 Ulla Asmussen AAIG Aabenraa Aabenraa K 4 0.29.38
10 341 Gitte Bleis AAIG Aabenraa Aabenraa K 5 0.30.44
11 338 Lene Kristensen   Aabenraa K 6 0.32.23
12 326 Mona Lausen Pedersen   Rødekro K 7 0.32.35
13 3076 Nikka Jørgensen     K 8 0.33.08

 

tilbage til toppen

Resultater 10 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team By Køn Pl. M/K Resultat
1 365 Torben Køhling     M 1 0.38.53
2 328 Ole Leonhardt Løgumkloster Løbemotion Løgumkloster M 2 0.41.49
3 351 Oscar Ebbesen Team Ebbesen Aabenraa M 3 0.44.18
4 350 Anne-Sophie Bork-Rasmussen   Aabenraa K 1 0.44.59
5 358 Søren Fallesen Ravn AAIG Aabenraa Aabenraa M 4 0.45.51
6 360 Finn Jensen Aaig Aabenraa Aabenraa M 5 0.46.28
7 318 Katrine Latter   Åbenrå K 2 0.48.31
8 335 Sisse Berner Aabenraa Kommune Aabenraa K 3 0.48.37
9 353 Preben Petersen AAIG Aabenraa Rødekro M 6 0.49.44
10 343 Michael Nguyen Haugaard AAIG Aabenraa Aabenraa M 7 0.50.45
11 337 Bo Kristensen Tomra Aabenraa M 8 0.51.50
12 362 Morten Post     M 9 0.53.56
13 342 Hong Nguyen Haugaard AAIG Aabenraa Aabenraa K 4 0.54.11
14 325 Pia Elberg AAIG Aabenraa Aabenraa K 5 0.54.13
15 352 Jette Tønder AAIG Aabenraa   K 6 0.54.14
16 347 Jytte Jacobsen Bolderslev Løb & Motion Bolderslev K 7 0.54.51
17 364 Mogens Sylvester     M 10 0.54.52
18 355 Tommy Jensen AAIG Aabenraa Aabenraa M 11 0.55.19
19 330 Margit Abramsen AAIG Aabenraa Gråsten K 8 0.56.38
20 323 Kim Schauer Boysen AAIG Aabenraa Aabenraa M 12 0.56.41
21 346 Finn Jacobsen Bolderslev Løb & Motion Bolderslev M 13 0.56.44
22 319 Jane Petersen Sydbank Rødekro K 9 0.58.25
23 324 Ingemarie Jepsen   Rødekro K 10 0.58.30
24 321 Rene` Bertelsen Jytte`s Blomster Rødekro M 14 0.58.45
25 348 Birthe Lorenzen AAIG Aabenraa Aabenraa K 11 0.59.34
26 356 Lis Petersen AAIG Aabenraa Aabenraa K 12 0.59.34
27 6100 Palle Nielsen AAIG Aabenraa Aabenraa M 15 0.59.56
28 354 Anne Schlitterlau Knudsen   Gråsten K 13 1.00.02
29 363 Malene Sørensen     K 14 1.00.06
30 327 Lisbeth Christiansen AAIG Aabenraa Aabenraa K 15 1.00.14
31 331 Jørgen Cortzen AAIG Aabenraa   M 16 1.04.38
32 357 Anne Aumayr   Haderslev K 16 1.11.26

 

tilbage til toppen

Resultater 15 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team By Køn Pl. M/K Resultat
1 6101 Brian Schaadt Hansen Fartholder Aabenraa M 1 1.00.24
2 6106 Palle Rosen Madsen Aaig Aabenraa   M 2 1.01.52
3 6116 Henrik Christensen     M 3 1.02.24
4 6117 Bjarne Albers     M 4 1.03.51
5 6088 René Lorenzen AAIG Aabenraa Aabenraa M 5 1.03.54
6 6083 Anders Barsøe Aaig Aabenraa Aabenraa M 6 1.06.28
7 6095 Michael Jakobsen AAIG aabenraa åbenrå M 7 1.07.50
8 6096 Frank Scheller Petersen AaiG Aabenraa Aabenraa M 8 1.08.19
9 6103 Lars Johansen Lachenmeier Monsun / AAIG Aabenraa M 9 1.12.24
10 6089 Torben Nissen AAIG Aabenraa Aabenraa M 10 1.12.27
11 6082 Jørn Christensen   Tinglev M 11 1.15.58
12 6085 Bjarne Hansen   Tinglev M 12 1.17.16
13 6109 Kim Møller Aabenraa-Rødekro fjernvarme Rødekro M 13 1.19.28
14 6087 Lone Haugaard Aabenraa Kommune Aabenraa K 1 1.21.50
15 6115 Mette Bendix EIF Aabenraa K 2 1.22.13
16 6112 Ditte Bonde Bojsen AAIG Aabenraa Aabenraa K 3 1.23.10
17 6111 Allan Bojsen AAIG Aabenraa Aabenraa M 14 1.23.12
18 6114 Lars Clausen A78 Arkitekter Aabenraa M 15 1.24.03
19 6110 Eva Berthelsen Schmidt   Nordborg K 4 1.25.29
20 6108 Birgitte Sørensen AAIG Aabenraa Aabenraa K 5 1.26.32
21 6084 Bent Thomsen AAIG Aabenraa Aabenraa M 16 1.28.25
22 6092 Svend Christensen Bolderslev løb og motion Bolderslev M 17 1.32.06
23 6107 Katrine Schlitterlau Knudsen   Gråsten K 6 1.36.38
24 6091 Berit Martensen Bolderslev Løb og Motion Tinglev K 7 1.41.06

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen