Siden er sidst opdateret 17. december 2017 - kl. 17:32

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aabenraa Bjergmarathon - mandag d. 18. maj 2015 - kl. 18.30

"5 - 10 - 15 test løb"

Bjergmarathon - 5-10-15 test løb - klik herAabenraa Bjergmarathon - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 18.30 fra adressen: Aabenraa Stadion, Vestvejen 25, 6200 Aabenraa

- ligesom i 2014 arrangeres frem mod Bjergmarathon 3 stk testløb - man vil dog kunne vælge mellem alle 3 distancer til hvert løb.

- de løbes ved Aabenraa Stadion - med en lille sløjfe med fortov og sti øst for stadion og så en flot tur i Hjelm Skov vest for stadion - der er start/mål på stadion.

- tilmelding på Sportstiming.dk (forhåndstilmelding senest d. ?)

- se også 2015: 27/4 - 18/5 - 8/6 - se også 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

Afvikles på en 5 k rute, hvor der løbes en lille og en stor sløjfe

5k og 10k
 
 

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team By Køn Pl. M/K Resultat
1 335 Jane Stigaard   Aabenraa K 1 0.25.44
2 334 Jasmin Brüning     K 2 0.26.57
3 342 Petra Vig Jørgensen AAIG Aabenraa Bolderslev K 3 0.26.59
4 349 Harry Hansen AAIG Aabenraa Aabenraa M 1 0.29.30
5 333 Brigitte Knudsen   Egernsund K 4 0.30.51
6 339 Lone Callesen AAIG Aabenraa Aabenraa K 5 0.31.58
7 407 Jacob Clausen     M 2 0.35.36

 

tilbage til toppen

Resultater 10 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team By Køn Pl. M/K Resultat
1 369 John Iversen Rødekro Tri & Motion Rødekro M 1 0.36.38
2 373 Mads Birk Petersen AAIG Aabenraa Aabenraa M 2 0.37.20
3 375 Brian Schaadt-Hansen AAIG Aabenraa 6200 M 3 0.38.51
4 408 Dennis Kruse     M 4 0.43.04
5 413 Kumar Kandasamy     M 5 0.43.11
6 374 Mikael Lassen AAIG Aabenraa / Klub 100 Marathon DK Aabenraa M 6 0.44.18
7 355 Arne Ankersen Aaig Aabenraa M 7 0.45.14
8 409 Torben Nissen     M 8 0.45.38
9 395 Lars Johansen Lachenmeier Monsun Aabenraa M 9 0.46.00
10 377 Jens Bau Lorenzen Aaig Bolderslev M 10 0.46.17
11 417 Kim Møller     M 11 0.47.11
12 410 Bjarne Trip     M 12 0.47.38
13 358 Anette Hansen Rødekro Tri & Motion Rødekro K 1 0.47.47
14 370 Bent Buchard AAIG Aabenraa / Sydbank Aabenraa M 13 0.47.55
15 412 Preben Petersen     M 14 0.48.04
16 345 Susanne Garbrecht AAIG Aabenraa / Bjergladies Aabenraa K 2 0.51.50
17 420 Ann-Marie Elgård     K 3 0.52.00
18 353 Mogens Sylvester AAIG Aabenraa Gram M 15 0.52.09
19 346 Bo Kensler   Aabenraa M 16 0.52.25
20 411 Jette Tønder     K 4 0.53.04
21 416 Henrik Hansen     M 17 0.53.48
22 391 Hong Nguyen Haugaard AAIG Aabenraa K 5 0.54.31
23 421 Anne Grete Jacobsen     K 6 0.55.20
24 415 Helle Jensen     K 7 0.55.35
25 361 Johan Jepsen   Sommersted M 18 0.56.04
26 376 Lis Bøgebjerg Jørgensen Løjt Lands Løbeklub Aabenraa K 8 0.56.34
27 360 ingemarie jepsen   Rødekro K 9 0.57.38
28 343 Hanne Jonasson Nielsen AAIG Aabenraa Aabenraa K 10 0.57.54
29 350 Lis Petersen AAIG Aabenraa / Bjergladies Aabenraa K 11 0.57.55
30 366 Heidi Bojsen   Aabenraa K 12 0.58.22
31 418 Lone Jertrum     K 13 0.58.55
32 368 ulla asmussen AAIG Aabenraa aabenraa K 14 1.00.10
33 378 Susanne Asmussen AAIG Aabenraa Sønderborg K 15 1.00.51
34 344 Karen Jessen olsen AAIG Aabenraa Aabenraa K 16 1.04.37
35 352 Jørgen Cortzen     M 19 1.04.59

 

tilbage til toppen

Resultater 15 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team By Køn Pl. M/K Resultat
1 405 Ole Leonhardt Løgumkloster lobemotion   M 1 1.00.14
2 400 Frank Scheller Petersen AAIG Atletik Aabenraa M 2 1.01.49
3 387 Michael Jakobsen AAIG aabenraa åbenrå M 3 1.02.16
4 406 Thue Nielsen   Toftlund M 4 1.05.58
5 397 Søren Fallesen Ravn AAIG Aabenraa Aabenraa M 5 1.06.50
6 401 Jesper Duus AAIG Aabenraa Aabenraa M 6 1.10.41
7 385 Carsten Nellemann Aabenraa Kommune Aabenraa M 7 1.11.55
8 384 Jørn Christensen   Tinglev M 8 1.12.21
9 392 Michael Nguyen Haugaard AAIG Aabenraa M 9 1.12.39
10 422 Aviaja Pregaard     K 1 1.13.04
11 399 Henning Olsen AAIG Aabenraa Aabenraa M 10 1.14.55
12 390 Lars Clausen A78 Arkitekter Aabenraa M 11 1.16.53
13 379 Bjarne Hansen   Tinglev M 12 1.17.07
14 402 Klaus Andersen   Rødekro M 13 1.18.28
15 381 Helle Jensen AAIG/ Aabenraa Aabenraa K 2 1.20.28
16 380 Ellen Kankelborg Aabenraa kommune   K 3 1.20.36
17 347 Bent Thomsen AAIG Aabenraa Aabenraa M 14 1.24.24
18 414 H C Jespersen     M 15 1.26.57
19 404 Bjarke Lundby Madsen   Aabenraa M 16 1.28.40

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen