Siden er sidst opdateret 22. december 2017 - kl. 02:35

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aabenraa Bjergmarathon - mandag d. 8. juni 2015 - kl. 18.30

"5 - 10 - 15 test løb"

Bjergmarathon - 5-10-15 test løb - klik herAabenraa Bjergmarathon - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 18.30 fra adressen: Aabenraa Stadion, Vestvejen 25, 6200 Aabenraa

- ligesom i 2014 arrangeres frem mod Bjergmarathon 3 stk testløb - man vil dog kunne vælge mellem alle 3 distancer til hvert løb.

- de løbes ved Aabenraa Stadion - med en lille sløjfe med fortov og sti øst for stadion og så en flot tur i Hjelm Skov vest for stadion - der er start/mål på stadion.

- tilmelding på Sportstiming.dk (forhåndstilmelding senest d. 6/6 kl. 12)

- se også 2015: 27/4 - 18/5 - 8/6 - se også 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

Afvikles på en 5 k rute, hvor der løbes en lille og en stor sløjfe

5k - 10k og 15k
 
 

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team By Køn Pl. M/K Resultat
1 1880 Jesper Duus AAIG Aabenraa Aabenraa M
1
0.19.45
2 1809 Johannes Lyngby Johansen Hoptrup Efterskole Haderslev M 2 0.20.56
3 1816 Mette Nyborg Pedersen Hoptrup Efterskole Haderslev K 1 0.23.37
4 1801 Anette Hjortlund Hoptrup Efterskole Haderslev K 2 0.24.51
5 1812 Kristine Reiffenstein Jensen Hoptrup Efterskole Haderslev K 3 0.24.51
6 1808 Jesper Andresen Hoptrup Efterskole Haderslev M 3 0.24.53
7 1873 Flemming Søe-Pedersen CCS Aabenraa Aabenraa M 4 0.25.39
8 1807 Jan Duborg Boysen Hoptrup Efterskole Haderslev M 5 0.25.41
9 1802 Asger The Man Hoptrup Efterskole Haderslev M 6 0.25.42
10 1817 Nicoline Corfitzen Hoptrup Efterskole Haderslev K 4 0.25.57
11 1805 Camilla Beenfeldt Hoptrup Efterskole Haderslev K 5 0.26.24
12 1825 Anne Boutrup   Tinglev K 6 0.26.58
13 1804 Bonnie Kolbeck     K 7 0.28.16
14 1810 Jørgen Kolbeck   Bolderslev M 7 0.28.19
15 1897 Helle Boutrup     K 8 0.29.39
16 1814 Lena Festersen Hoptrup Efterskole Haderslev K 9 0.29.55
17 1837 Harry Hansen AAIG Aabenraa Aabenraa M 8 0.30.11
18 1820 Silvia Sørensen AAIG Atletik Aabenraa K 10 0.30.21
19 1813 Lea Svan Hoptrup Efterskole Haderslev K 11 0.30.42
20 1806 Helle Lykke Kristoffersen AAIG Aabenraa Aabenraa K 12 0.30.44
21 1811 Karoline Toksvig Hoptrup Efterskole Haderslev K 13 0.30.44
22 1815 Lone Callesen AAIG Aabenraa Aabenraa K 14 0.31.48
23 1803 Berit Martensen Bolderslev Løb og Motion Hellevad K 15 0.35.13
24 1818 Peter Gerber   Aabenraa M 9 0.36.49

 

tilbage til toppen

Resultater 10 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team By Køn Pl. M/K Resultat
1 1882 John Iversen Rødekro Tri & Motion Rødekro M
1
0.36.24
2 1849 Mads Birk Petersen AAIG Aabenraa Aabenraa M 2 0.37.47
3 1901 Ole Rasmussen     M 3 0.42.32
4 1910 Kumar K     M 4 0.42.52
5 1909 Dennis Kruse     M 5 0.45.49
6 1855 Tove Grevsen AAIG Aabenraa Aabenraa K
1
0.46.43
7 1828 Bent Buchard Sydbank / AAIG Aabenraa Aabenraa M 6 0.46.50
8 1823 Anette Hansen Rødekro Tri & Motion Rødekro K 2 0.48.16
9 1899 Mikael Lassen     M 7 0.48.17
10 1906 Lissie Callesen     K 3 0.50.43
11 1907 Ole Hohlmann     M 8 0.51.02
12 1850 Mogens Sylvester AAIG Aabenraa Gram M 9 0.51.06
13 1845 Kenneth Lorenzen AAIG Aabenraa Aabenraa M 10 0.51.08
14 1872 Finn Johannsen TIF Tinglev Tinglev M 11 0.51.11
15 1866 Bjarne Ekberg AAIG Aabenraa Tinglev M 12 0.51.36
16 1822 Allan Asmussen AAIG Aabenraa 6200 Aabenraa M 13 0.52.01
17 1840 Jane Stigaard AAIG Aabenraa Aabenraa K 4 0.52.06
18 1860 Anne Grete Jacobsen AAIG Aabenraa/Bjergladies Aabenraa K 5 0.54.30
19 1831 Birgitte Sørensen AAIG Aabenraa Aabenraa K 6 0.55.14
20 1911 Lone Jertrum     K 7 0.55.18
21 1835 Hanne Jonasson Nielsen AAIG Aabenraa Aabenraa K 8 0.55.21
22 1842 Johan Jepsen   Sommersted M 14 0.55.54
23 1898 Tina Nurby     K 9 0.56.10
24 1852 Petra Vig Jørgensen AAIG Aabenraa Bolderslev K 10 0.56.14
25 1903 Lotte Andersen     K 11 0.56.15
26 1826 Anne Marie Andresen Aaig Aabenraa Aabenraa K 12 0.56.17
27 1839 Ingemarie Jepsen   Rødekro K 13 0.56.26
28 1838 Heidi Bojsen   Aabenraa K 14 0.56.46
29 1829 Bente Bloch AAIG Aabenraa / Bjergladies Aabenraa K 15 0.57.19
30 1877 Henny Malefijt AAIG Motion/Bjergladies Aabenraa K 16 0.57.31
31 1856 Ulla Asmussen AAIG Aabenraa Aabenraa K 17 0.57.45
32 1824 Anita Petersen AAIG Aabenraa Rødekro K 18 0.57.47
33 1902 Tanvnrath Hansen     K 19 0.58.06
34 1846 Kim Wollesen Cow-Welfare Aabenraa M 15 0.59.01
35 1843 Jørgen Cortzen AAIG Aabenraa Aabenraa M 16 0.59.53
36 1864 Birthe Baun Brodersen AAIG Aabenraa Aabenraa K 20 1.00.05
37 1851 Mona Lausen Pedersen     K 21 1.02.29
38 1853 Søren Ole Nielsen IBC Aabenraa M 17 1.02.50
39 1833 Brigitte Knudsen   Egernsund K 22 1.06.55

 

tilbage til toppen

Resultater 15 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team By Køn Pl. M/K Resultat
1 1874 Peder R. Petersen AAIG Atletik Aabenraa M
1
1.01.12
2 1890 Michael Jakobsen AAIG aabenraa åbenrå M 2 1.02.42
3 1894 Søren Fallesen Ravn AAIG Aabenraa Aabenraa M 3 1.05.06
4 1869 Carsten Nellemann Aabenraa Kommune Aabenraa M 4 1.08.04
5 1888 Lars Johansen Lachenmeier Monsun / AAIG Aabenraa M 5 1.09.45
6 1885 Kim Møller Aabenraa-Rødekro fjernvarme Rødekro M 6 1.10.27
7 1913 Allan Bojsen     M 7 1.10.30
8 1883 Jørn Christensen   Tinglev M 8 1.11.05
9 1900 John Jørgensen     M 9 1.12.11
10 1892 Preben Petersen   Hjordkær M 10 1.12.43
11 1886 Klaus Andersen   Rødekro M 11 1.12.54
12 1891 Michael Nguyen Haugaard AAIG Aabenraa Aabenraa M 12 1.15.26
13 1895 Torben Lykke AAIG Aabenraa Aabenraa M 13 1.15.46
14 1867 Bjarne Hansen   Tinglev M 14 1.16.22
15 1905 Lisbet Dalsager     K
1
1.17.42
16 1858 "Porsche" Henrik Schmidt Klub Bjergmarathon 2014 Aabenraa M 15 1.18.54
17 1876 Helle Jensen AAIG Aabenraa Aabenraa K 2 1.19.22
18 1878 Hong Nguyen Haugaard AAIG Aabenraa Aabenraa K 3 1.19.36
19 1912 Henrik Hansen     M 16 1.20.07
20 1881 Jette Tønder AAIG Aabenraa Hjordkær K 4 1.20.15
21 1904 Alicia Ludvigsen     K 5 1.20.41
22 1889 Martin Egtved AAIG Aabenraa Aabenraa M 17 1.20.43
23 1862 Bent Thomsen AAIG Aabenraa Aabenraa M 18 1.20.44
24 1868 Bo Kensler   Aabenraa M 19 1.21.31
25 1854 Tommy Jensen AAIG Aabenraa Aabenraa M 20 1.22.14
26 1875 H C Jespersen Frøs Aabenraa M 21 1.24.34
27 1865 Steen Christensen AAIG Aabenraa / Bjergladies   M 22 1.24.38
28 1871 Eva Schmidt   Nordborg K 6 1.25.04
29 1893 Susanne Garbrecht AAIG Aabenraa Aabenraa K 7 1.25.09
30 1848 Lis Petersen AAIG Aabenraa / Bjergladies Aabenraa K 8 1.25.10
31 1884 Katrine Schlitterlau Knudsen   Gråsten K 9 1.31.49

 

 

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen