Siden er sidst opdateret 06. februar 2018 - kl. 21:12

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo og resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Varnæsvigløbet 2016 - skærtorsdag d. 24. marts 2016 - kl. 10

"Varnæsvigløbet #6"

Varnæsvigløbet 2015

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10 fra adressen, Den Gyldne Løve, Varnæsvigvej 50, 6200 Aabenraa.

- der løbes på smukke og naturskønne ruter, der er lidt kuperede.

- i 2016 afvikles løbet for 6. gang.

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (tilmelding senest 22/3)

- se også 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

5,8k

10,8k

 

tilbage til toppen

Resultater 5,8 km - se også 5,8 km - se også 10,8 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Brutto Netto
1 40 Mikkel Frost Nydam Mand 1 M 1 0.23.54 0.23.55
2 49 Frits Detlefsen Rødekro Tri & Motion Mand 2 M 2 0.24.00 0.24.01
3 11 Claus S. Q. Christensen Øster Lindet Idrætsforening Mand 3 M 3 0.24.06 0.24.06
4 17 Hans Jørn Lorenzen Løbeklubben tempo Mand 4 M 4 0.24.56 0.24.54
5 50 Stig Vendelboe Jensen AAIG Aaabenraa Mand 5 M 5 0.25.25 0.25.25
6 24 Ida Bagge Nydam Kvinde 1 K 1 0.25.37 0.25.38
7 27 Jens H Jensen   Mand 6 M 6 0.25.49 0.25.46
8 38 Mette Marie Desler   Kvinde 2 K 2 0.25.53 0.25.52
9 15 Ebbe Bagge Nydam Mand 7 M 7 0.26.39 0.26.40
10 16 Hans Henrik Michelsen Løbeklubben Tempo Mand 8 M 8 0.26.48 0.26.49
11 43 Per Desler   Mand 9 M 9 0.27.35 0.27.35
12 28 Kevin Salby Rødekro Tri & Motion Mand 10 M 10 0.29.51 0.29.52
13 33 Line Rasmussen   Kvinde 3 K 3 0.30.12 0.30.09
14 44 Steen Lykke   Mand 11 M 11 0.31.02 0.30.59
15 116 Jette Schultz VBIF Kvinde 4 K 4 0.31.11 0.31.08
16 45 Susanne Bagge Nydam Kvinde 5 K 5 0.31.38 0.31.39
17 59 Torben Frederiksen VBIF Mand 12 M 12 0.31.57 0.31.54
18 42 Niels Thorsen Øsby idrætsforening Mand 13 M 13 0.32.01 0.31.56
19 5 Bente Holm Augustenborg løbeklub Kvinde 6 K 6 0.32.25 0.32.22
20 21 Herluf Steinbach Vidar Motion Mand 14 M 14 0.32.34 0.32.34
21 23 Iben Jul Mønsted VBIF Kvinde 7 K 7 0.32.41 0.32.36
22 29 Kim Salby Rødekro Tri & Motion Mand 15 M 15 0.32.50 0.32.50
23 58 Alice Vigen   Kvinde 8 K 8 0.33.07 0.33.03
24 55 Amalie Vigen   Piger 1 K 9 0.33.07 0.33.03
25 13 Dorthe Marie Deslet   Kvinde 9 K 10 0.33.30 0.33.24
26 7 Birthe Wolf ØIF Løberne Kvinde 10 K 11 0.33.38 0.33.33
27 41 Mogens Dall Tempo Mand 16 M 16 0.33.47 0.33.41
28 8 Boe Lundby Madsen   Mand 17 M 17 0.33.49 0.33.42
29 30 Kristine Grevsen Aaig Piger 2 K 12 0.33.52 0.33.52
30 31 Kurt Winther Christensen Guderup Løbeklub Mand 18 M 18 0.34.05 0.33.59
31 4 Anne-Marie Salby Rødekro Tri & Motion Kvinde 11 K 13 0.34.17 0.34.18
32 32 Lena Kæstel   Kvinde 12 K 14 0.34.48 0.34.40
33 19 Helge Matthiesen Løbeklubben Tempo Mand 19 M 19 0.35.07 0.35.03
34 22 Holger Jacobsen AAIG Aabenraa Mand 20 M 20 0.35.18 0.35.16
35 34 Lis Beck BUIF Kvinde 13 K 15 0.35.32 0.35.29
36 35 Lis Nielsen ØIF Løberne Kvinde 14 K 16 0.35.50 0.35.45
37 6 Bente Lyck Dall Tempo Kvinde 15 K 17 0.35.52 0.35.46
38 26 Inge Marie Bruhn ØIF Løberne Kvinde 16 K 18 0.35.53 0.35.49
39 37 Malene Kjeldsen   Kvinde 17 K 19 0.36.58 0.36.53
40 9 Brigitte Jacobsen ØIF Løberne Kvinde 18 K 20 0.37.23 0.37.19
41 1 Anette Christensen Felsted løbeklub Kvinde 19 K 21 0.37.49 0.37.43
42 51 Malene Lund Diablez BUI Kvinde 20 K 22 0.38.00 0.37.59
43 2 Ann Karina Kristiansen   Kvinde 21 K 23 0.38.44 0.38.36
44 56 Malthe Vigen   Dreng 1 M 21 0.39.48 0.39.43
45 57 Hans Vigen   Mand 21 M 22 0.39.49 0.39.43
46 10 Camilla Lauritzen Lund VBIF Piger 3 K 24 0.41.13 0.41.11
47 14 Ea Jul Mønsted VBIF Piger 4 K 25 0.41.13 0.41.10
48 47 Tina Callø Hansen Rødekro Tri & Motion Kvinde 22 K 26 0.42.00 0.41.54
49 48 Conni Gjerlevsen Felsted løbeklub Kvinde 23 K 27 0.42.35 0.42.29
50 36 Lone Callesen AAIG Aaabenraa Kvinde 24 K 28 0.42.45 0.42.42
51 39 Michael Klindt Rødekro Tri & Motion Mand 22 M 23 0.42.46 0.42.40
52 18 Hans Klausen Klosterbakken Dreng 2 M 24 0.42.54 0.42.51
53 46 Thomas Hansen Klosterbakken Mand 23 M 25 0.42.54 0.42.50
54 20 Helle Hansen Vbif Kvinde 25 K 29 0.44.48 0.44.45
55 25 Inga Lykke AAIG Kvinde 26 K 30 0.46.08 0.46.04
56 12 Dorit Launtoft   Kvinde 27 K 31 0.57.14 0.57.08
57 53 Carl Emil Pilipsen   Dreng 3 M 26 1.15.32 1.15.24
58 54 Pernille Pilipsen   Kvinde 28 K 32 1.15.42 1.15.33
59 52 Hans Peter Philipsen   Dreng 4 M 27 1.15.42 1.15.32

 

tilbage til toppen

Resultater 10,8 km - se også 5,8 km - se også 10,8 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Brutto Netto
1 118 John Greve Schultz Iversen Rødekro Tri & Motion Mand 1 M 1 0.42.44 0.42.43
2 140 Troels Sønderby Ingen Mand 2 M 2 0.45.30 0.45.30
3 126 Lars Christiansen KLOMK Mand 3 M 3 0.46.09 0.46.08
4 149 Allan Hedegaard   Mand 4 M 4 0.46.24 0.46.21
5 101 Gustav Launtoft Pedersen   Mand 5 M 5 0.48.16 0.48.15
6 130 Martin Egtved AAIG Aaabenraa Mand 6 M 6 0.49.01 0.48.59
7 117 Jimmi Mustafa Tempo Mand 7 M 7 0.49.40 0.49.37
8 115 Jesper Mønsted VBIF Mand 8 M 8 0.49.43 0.49.42
9 128 Lasse Hansen   Mand 9 M 9 0.49.59 0.49.58
10 87 Anne-Kathrine Urban   Kvinde 1 K 1 0.50.02 0.50.00
11 111 Jan Lorensen Tempo Mand 10 M 10 0.50.17 0.50.13
12 102 Hanna Spilling Vidar Kvinde 2 K 2 0.50.21 0.50.22
13 142 Viggo Clausen Rødekro Tri og Motion Mand 11 M 11 0.51.17 0.51.16
14 93 Claus Lassen   Mand 12 M 12 0.51.35 0.51.35
15 89 Bent Buchard AAIG Aabenraa Mand 13 M 13 0.51.45 0.51.43
16 121 Julie Abrahamsen Rødekro Tri & Motion Kvinde 3 K 3 0.51.50 0.51.46
17 150 Steen Nicolaisen Rødding Løbeklub Mand 14 M 14 0.52.25 0.52.23
18 109 Henning Nielsen 1. Flensburger Lauftreff Mand 15 M 15 0.52.55 0.52.48
19 110 Holger Hansen AAIG Aaabenraa Mand 16 M 16 0.54.29 0.54.28
20 132 Morten Hansen Team Hansen Mand 17 M 17 0.54.37 0.54.33
21 135 Oliver Skau Andresen   Dreng 1 M 18 0.55.35 0.55.29
22 99 Frans Hansen VBIF Mand 18 M 19 0.55.45 0.55.46
23 119 John Hedemann Løbeklubben Tempo Mand 19 M 20 0.56.15 0.56.11
24 139 Tove Grevsen Aaig Kvinde 4 K 4 0.56.20 0.56.18
25 100 Frede Ager Helle   Mand 20 M 21 0.57.12 0.57.12
26 124 Knud Rasmussen Augustenborg løbeklub Mand 21 M 22 0.57.14 0.57.11
27 94 Dorte Galsgaard Jensen   Kvinde 5 K 5 0.57.15 0.57.11
28 152 Lene Nielsen Bov IF Kvinde 6 K 6 0.57.15 0.57.12
29 107 Helle Jensen Aaig/ Bjergladies Kvinde 7 K 7 0.57.17 0.57.17
30 134 Ole Hohlmann AAIG Mand 22 M 23 0.57.48 0.57.44
31 151 Flemming Olesen AAIG Aaabenraa Mand 23 M 24 0.58.03 0.58.00
32 129 Mads Rossen Bolderslev løb og motion Mand 24 M 25 0.58.05 0.58.02
33 138 Torben Lykke AAIG Mand 25 M 26 0.58.18 0.58.15
34 85 Aksel Katborg   Mand 26 M 27 0.58.27 0.58.24
35 86 Anders Bille   Mand 27 M 28 0.59.11 0.59.08
36 90 Bent Thomsen AAIG Aabenraa/www.oveschneider.dk Mand 28 M 29 0.59.20 0.59.17
37 96 Erik Christensen Vidar motion Mand 29 M 30 0.59.41 0.59.36
38 137 Søren Pedersen   Mand 30 M 31 0.59.49 0.59.50
39 123 Kim Axelsen   Mand 31 M 32 0.59.54 0.59.45
40 106 Hans Kjær Øsby idrætsforening Mand 32 M 33 0.59.58 0.59.54
41 133 Niels Petersen Øsby idrætsforening Mand 33 M 34 1.00.05 1.00.01
42 125 Kristian Gadegaard   Mand 34 M 35 1.00.31 1.00.26
43 98 Frank Michelsen Rødekro Tri & Motion Mand 35 M 36 1.00.43 1.00.41
44 103 Hanne Hjortgaard Vidar motion Kvinde 8 K 8 1.01.19 1.01.14
45 131 Morten Fenger   Mand 36 M 37 1.01.58 1.01.57
46 122 Jytte Jacobsen   Kvinde 9 K 9 1.02.18 1.02.14
47 108 Helle Skau   Kvinde 10 K 10 1.02.32 1.02.26
48 95 Elise Jonasson Nielsen   Kvinde 11 K 11 1.02.41 1.02.35
49 127 Lars Peter Hansen Team Hansen Mand 37 M 38 1.02.42 1.02.38
50 148 Allan Nielsen BUI Mand 38 M 39 1.02.46 1.02.42
51 88 Annelise Madsen Bolderslev løb og motion Kvinde 12 K 12 1.02.54 1.02.53
52 92 Cathrine Markmann vidar motion Kvinde 13 K 13 1.03.43 1.03.38
53 120 John Thomsen Vidar Motion Mand 39 M 40 1.04.25 1.04.20
54 105 Hans Jørgensen Vidar Motion Mand 40 M 41 1.05.15 1.05.09
55 104 Hanne Jonasson Nielsen AAIG Kvinde 14 K 14 1.05.49 1.05.43
56 114 Jens Jørgensen AAIG Mand 41 M 42 1.05.57 1.05.50
57 97 Finn Jacobsen   Mand 42 M 43 1.06.15 1.06.10
58 113 Jens Jørgensen   Mand 43 M 44 1.06.36 1.06.35
59 143 Werner Gregersen Team efterløn Mand 44 M 45 1.06.38 1.06.31
60 91 Birthe Lorenzen AAIG/Bjergladies Kvinde 15 K 15 1.06.40 1.06.33
61 141 Vagn Skovmøller TDC-IF Århus Mand 45 M 46 1.08.37 1.08.33
62 136 Ritha Jessen AAIG Aabenraa Kvinde 16 K 16 1.11.40 1.11.33

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

17-04-14

Varnæsvig Løbet

Varnæsvig

Flemming Thomsen´s galleri - Google+

123

17-04-14

Varnæsvig Løbet

Varnæsvig

Ove Schneider´s AAIG galleri - Google+ - OveS

69

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen