Siden er sidst opdateret 16. april 2017 - kl. 11:34

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo og resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Varnæsvigløbet 2017 - skærtorsdag d. 13. april 2017 - kl. 10

"Varnæsvigløbet #7"

Varnæsvigløbet 2015

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10 fra adressen: Den Gyldne Løve, Varnæsvigvej 50, 6200 Aabenraa

- der løbes på smukke og naturskønne ruter, der er lidt kuperede.

- i 2017 afvikles løbet for 7. gang.

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (tilmelding senest 11/4 - herefter stiger gebyret)

- se også 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013

5,8k

10,8k

 

tilbage til toppen

Resultater 5,8 km - se også 5,8 km - se også 10,8 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Brutto Netto
1 32 Claus Skjold Qvist Christensen Øster Lindet Mand 1 M 1 0.23.49 0.23.49
2 13 Cecilie Marcimak Rødekro Tri & Motion Kvinde 1 K 1 0.24.15 0.24.15
3 43 John Hansen Rødekro Tri & Motion Mand 2 M 2 0.24.43 0.24.43
4 48 Mette Marie Desler   Kvinde 2 K 2 0.25.45 0.25.44
5 45 Hans Henrik Michelsen Løbeklubben Tempo Mand 3 M 3 0.25.48 0.25.48
6 30 Rene Marcimak Autopartner Mand 4 M 4 0.26.38 0.26.37
7 55 Kerstin Schmidt Krutein KTB -Kiel Kvinde 3 K 3 0.26.55 0.26.54
8 49 Per Desler   Mand 5 M 5 0.27.33 0.27.33
9 46 Merete Lind Hansen Rødekro tri & motion Kvinde 4 K 4 0.27.54 0.27.52
10 1 Mads Rossen Bolderslev løb og motion Mand 6 M 6 0.28.59 0.29.00
11 8 Frank Michelsen Rødekro Tri & Motion Mand 7 M 7 0.30.50 0.30.50
12 6 Anette Bock Øsby Idrætsforening Kvinde 5 K 5 0.32.00 0.31.57
13 42 Thor Nissen AAIG Aabenraa Dreng 1 M 8 0.32.03 0.32.01
14 53 Betina Marcimak Autopartner Kvinde 6 K 6 0.32.19 0.32.18
15 33 Gitte Petersen AAIG Aabenraa Kvinde 7 K 7 0.32.22 0.32.21
16 56 Mario Haelke   Mand 8 M 9 0.33.45 0.33.44
17 44 Elke Christensen AAIG Aabenraa Kvinde 8 K 8 0.33.48 0.33.44
18 16 Conny Schlesinger AAIG Aabenraa Kvinde 9 K 9 0.33.49 0.33.44
19 40 Jette Schultz VBIF Kvinde 10 K 10 0.33.51 0.33.48
20 37 Rune Svendsen Broager Løbeklub Mand 9 M 10 0.33.56 0.33.54
21 41 Bethina Nissen AAIG Aabenraa Kvinde 11 K 11 0.34.10 0.34.07
22 50 Iben Jul Mønsted VBIF Løberne Kvinde 12 K 12 0.34.11 0.34.09
23 38 Mikkel H. Petersen   Dreng 2 M 11 0.34.25 0.34.23
24 39 Claus Petersen   Mand 10 M 12 0.34.25 0.34.24
25 5 Birthe Wolf Øsby Idrætsforening Kvinde 13 K 13 0.34.31 0.34.28
26 54 Nina Jansen Rødekro Tri & Motion Kvinde 14 K 14 0.35.58 0.35.58
27 9 Bente Lyck Dall Løbeklubben Tempo Kvinde 15 K 15 0.36.20 0.36.16
28 10 Mette Karsbæk Kerte Løbeklub Kvinde 16 K 16 0.36.34 0.36.32
29 24 Anne Grete Jacobsen AAIG Aabenraa Kvinde 17 K 17 0.37.38 0.37.34
30 31 Jane Kraak   Kvinde 18 K 18 0.38.12 0.38.08
31 4 Brigitte Jacobsen Øsby Idrætsforening Kvinde 19 K 19 0.38.18 0.38.15
32 19 Nikoline Callø Hansen Rødekro Tri & Motion Piger 1 K 20 0.38.58 0.38.55
33 26 Michael Callø Hansen Rødekro Tri & Motion Mand 11 M 13 0.38.58 0.38.55
34 7 Anette Damm Christensen AAIG Aabenraa Kvinde 20 K 21 0.39.04 0.39.00
35 36 Tenna Thomsen Løbeklubben Tempo Kvinde 21 K 22 0.40.14 0.40.10
36 20 Emil Klindt Rødekro Tri & Motion Dreng 3 M 14 0.40.16 0.40.14
37 52 René Becker MTB Sønderborg Mand 12 M 15 0.40.43 0.40.40
38 3 Julia Hartmann AAIG Aabenraa Kvinde 22 K 23 0.41.20 0.41.16
39 168 Pia Dyvel   Kvinde 23 K 24 0.41.49 0.41.45
40 28 Jens Jørgensen AAIG Mand 13 M 16 0.42.03 0.41.58
41 34 Lone Geisler KLOMK Kvinde 24 K 25 0.43.04 0.43.04
42 29 Keld Asmussen AAIG Aabenraa Mand 14 M 17 0.43.08 0.43.03
43 23 Holger Jacobsen AAIG Abenraa Mand 15 M 18 0.43.09 0.43.03
44 51 Conni Gjerlevsen AAIG Kvinde 25 K 26 0.43.12 0.43.08
45 12 Kirsten Annette Enig KLOMK Kvinde 26 K 27 0.43.33 0.43.33
46 35 Agnes Rasmussen KLOMK Kvinde 27 K 28 0.45.30 0.45.29
47 11 Birthe Nørgaard KLOMK Kvinde 28 K 29 0.46.13 0.46.14
48 22 Sanne Nielsen Vidar Motion Kvinde 29 K 30 0.47.17 0.47.13
49 21 Tetina Rix Vidar Motion Kvinde 30 K 31 0.47.17 0.47.13
50 17 Tine Nicolaisen   Kvinde 31 K 32 0.49.29 0.49.29
51 18 Christina Staugaard   Kvinde 32 K 33 0.49.30 0.49.25
52 14 Inge Paulsen Bolderslev Løb & Motion Kvinde 33 K 34 0.51.41 0.51.36
53 47 Svend Madsen VBIF-LØBEREN Mand 16 M 19 0.51.42 0.51.35

 

tilbage til toppen

Resultater 10,8 km - se også 5,8 km - se også 10,8 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Brutto Netto
1 121 Kasper Rhinstrøm-Schmidt Rødekro Tri & Motion Mand 1 M 1 0.42.10 0.42.10
2 93 Troels Sønderby   Mand 2 M 2 0.44.37 0.44.36
3 142 Henrik Christensen AAIG Aabenraa Mand 3 M 3 0.45.30 0.45.31
4 164 Per Hussmann AAIG Aabenraa Mand 4 M 4 0.47.48 0.47.49
5 137 Bjarke Svendsen Broager løbeklub Mand 5 M 5 0.47.56 0.47.56
6 146 Torben Jensen Team Varnæs Mand 6 M 6 0.47.58 0.47.58
7 143 Hans Jørn Lorenzen Løbeklubben Tempo Mand 7 M 7 0.48.03 0.48.00
8 144 Begitte Petersen Rødekro tri & motion Kvinde 1 K 1 0.48.23 0.48.23
9 155 John Lorenzen Rødekro Tri & Motion Mand 8 M 8 0.48.40 0.48.41
10 139 Brian List Hansen   Mand 9 M 9 0.49.34 0.49.33
11 96 Carsten Lund Nordborg Løbeklub Mand 10 M 10 0.49.47 0.49.46
12 166 Jan Lorensen Løbeklubben Tempo Mand 11 M 11 0.49.58 0.49.55
13 159 Nanco De Haan Bolderslev løb motion Mand 12 M 12 0.50.56 0.50.54
14 158 Viggo Clausen Rødekro Tri og Motion Mand 13 M 13 0.51.29 0.51.29
15 105 Anders Jensen KLOMK Mand 14 M 14 0.51.59 0.51.56
16 119 Dennis Markmann Vidar Motion Mand 15 M 15 0.51.59 0.51.59
17 154 Henrik Wrang   Mand 16 M 16 0.51.59 0.51.58
18 100 Oliver Skau Andresen   Mand 17 M 17 0.53.00 0.52.58
19 134 Hans Chr Møller Augustenborg løbeklub Mand 18 M 18 0.53.09 0.53.09
20 87 Holger Hansen AAIG Aabenraa Mand 19 M 19 0.53.50 0.53.49
21 156 Jesper Mørk Mønsted VBIF Mand 20 M 20 0.54.25 0.54.24
22 103 Paul Alstrup KLOMK Mand 21 M 21 0.54.31 0.54.28
23 91 Morten Strüssmann HSV Mand 22 M 22 0.54.35 0.54.33
24 108 Henrik Gottschalk Augustenborg løbeklub Mand 23 M 23 0.54.59 0.54.58
25 99 Finn Thomsen løbeklubben tempo Mand 24 M 24 0.55.13 0.55.10
26 163 Dorthe Lauritzen Lund VBIF Løberne Kvinde 2 K 2 0.56.07 0.56.06
27 138 Peter Sørensen KLOMK Mand 25 M 25 0.56.20 0.56.16
28 107 Dorte Galsgaard Jensen KLOMK Kvinde 3 K 3 0.56.42 0.56.39
29 117 John Hansen Bolderslev Løb & Motion Mand 26 M 26 0.56.47 0.56.44
30 160 Claus Hissel   Mand 27 M 27 0.57.38 0.57.35
31 129 Henning Olsen AAIG Aabenraa Mand 28 M 28 0.58.03 0.58.01
32 126 Hans Jørgen Hansen Nørballe Jersey Mand 29 M 29 0.58.05 0.58.00
33 141 Tanja Herum Nordborg Løbeklub Kvinde 4 K 4 0.58.29 0.58.25
34 135 Niels Thorsen Øsby Idrætsforening Mand 30 M 30 0.58.37 0.58.31
35 170 Hans Kjær Øsby Idrætsforening Mand 31 M 31 0.58.40 0.58.32
36 136 Niels Axel Petersen Øsby Idrætsforening Mand 32 M 32 0.58.40 0.58.34
37 86 Jytte Jacobsen Bolderslev Løb & Motion Kvinde 5 K 5 0.58.42 0.58.41
38 128 Halfdan Neumann AAIG Aabenraa Mand 33 M 33 0.58.47 0.58.45
39 111 Bodil Dueholm Vidar Motion Kvinde 6 K 6 0.58.48 0.58.43
40 85 Finn Jacobsen Bolderslev Løb & Motion Mand 34 M 34 0.58.49 0.58.48
41 169 Mette Bendix AAIG Aabenraa Kvinde 7 K 7 1.00.09 1.00.06
42 140 Helle Jensen AAIG Aabenraa Kvinde 8 K 8 1.00.11 1.00.09
43 116 Tommy Jensen AAIG Aabenraa Mand 35 M 35 1.00.13 1.00.07
44 130 Jytte Arildsen Pedersen Vidar motion Kvinde 9 K 9 1.01.10 1.01.06
45 161 Torben Frederiksen VBIF Løberne Mand 36 M 36 1.01.17 1.01.14
46 132 Mogens S. Nielsen AAIG Aabenraa Mand 37 M 37 1.01.24 1.01.20
47 148 Hans Renkwitz Rødekro Tri & Motion Mand 38 M 38 1.01.24 1.01.24
48 110 Andreas Paulsen Bolderslev Løb & Motion Mand 39 M 39 1.01.26 1.01.24
49 101 Helle Skau AAIG Aabenraa Kvinde 10 K 10 1.01.36 1.01.35
50 125 Lars Peter Hansen Nørballe Jersey Mand 40 M 40 1.02.00 1.01.55
51 88 Susanne Garbrecht AAIG Aabenraa Kvinde 11 K 11 1.02.03 1.02.01
52 95 Dick Aafjes   Mand 41 M 41 1.02.48 1.02.44
53 113 Andreas Möller AAIG Aabenraa Mand 42 M 42 1.02.58 1.02.51
54 92 Annelise Madsen Bolderslev løb og motion Kvinde 12 K 12 1.03.07 1.03.05
55 115 Birgitte Sørensen AAIG Aabenraa Kvinde 13 K 13 1.03.17 1.03.10
56 153 Boe Lundby Madsen   Mand 43 M 43 1.03.21 1.03.17
57 106 Dorrit Andersen AAIG Kvinde 14 K 14 1.03.28 1.03.24
58 157 Kim Axelsen   Mand 44 M 44 1.03.33 1.03.31
59 149 Christian Mortensen MTB Sønderborg Mand 45 M 45 1.03.46 1.03.43
60 152 Gitte Skødt Petersen Rødekro Tri & Motion Kvinde 15 K 15 1.03.47 1.03.41
61 147 Rikke Bergmann Kohberg Rødekro Tri & Motion Kvinde 16 K 16 1.03.47 1.03.41
62 120 Cathrine Markmann Vidar Motion Kvinde 17 K 17 1.04.07 1.04.02
63 150 Svend Christensen Bolderslev løb og motion Mand 46 M 46 1.05.17 1.05.14
64 165 Thomas Hansen Nordalsfærgen Mand 47 M 47 1.05.21 1.05.16
65 109 Helle Gottschalk Augustenborg løbeklub Kvinde 18 K 18 1.05.46 1.05.42
66 90 Bente Holm Augustenborg løbeklub Kvinde 19 K 19 1.05.46 1.05.42
67 102 Brian Karsbæk Kerte Løbeklub Mand 48 M 48 1.05.46 1.05.44
68 151 Hanne Bramvel Christensen Rødekro Tri og motion Kvinde 20 K 20 1.08.57 1.08.49
69 94 Jens Jørgensen   Mand 49 M 49 1.08.57 1.08.57
70 112 Werner Gregersen   Mand 50 M 50 1.10.36 1.10.29
71 104 Tina Alstrup KLOMK Kvinde 21 K 21 1.11.12 1.11.05
72 118 Mona Gustafsson Rødekro tri og Motion Kvinde 22 K 22 1.11.41 1.11.36
73 114 Tina Callø Hansen Rødekro Tri & Motion Kvinde 23 K 23 1.11.41 1.11.36
74 89 Birthe Lorenzen AAIG Aabenraa Kvinde 24 K 24 1.12.32 1.12.26
75 127 Katrine Lund Hansen Nørballe Jersey Kvinde 25 K 25 1.13.54 1.13.49
76 97 Hanne Jonasson Nielsen AAIG Aabenraa Kvinde 26 K 26 1.14.06 1.13.59
77 162 Berit Martensen Bolderslev løb og motion Kvinde 27 K 27 1.14.22 1.14.19
78 123 Melanie Hoffmann Asmussen AAIG Aabenraa Kvinde 28 K 28 1.14.38 1.14.33
79 122 Inge Hoffmann Asmussen AAIG Aabenraa Kvinde 29 K 29 1.14.39 1.14.33
80 133 Tina Zornow Kruse AAIG Aabenraa Kvinde 30 K 30 1.15.29 1.15.22
81 124 Ester Kathrine Nielsen AAIG/Bjergladies Kvinde 31 K 31 1.16.57 1.16.51
- 167 Henning Skov www.ravlygte.dk Mand - M - DNF 0.39.12

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

17-04-14

Varnæsvig Løbet

Varnæsvig

Flemming Thomsen´s galleri - Google+

123

17-04-14

Varnæsvig Løbet

Varnæsvig

Ove Schneider´s AAIG galleri - Google+ - OveS

69

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

13-04-17

Varnæsvigløbet - indløb

Varnæsvig

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Ib Stokkebye 44.01 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen