Siden er sidst opdateret 04. april 2017 - kl. 13:40

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Klosterløbet i Løgumkloster - onsdag d. 10. august 2016 - kl. 18.00 (17.30)

"Klosterløbet #5"

Klosterløbet - gå til hjemmeside

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 18.00 (børn dog kl. 17.30) fra adressen: Slotsengen v. Brorsonsvej 4, 6240 Løgumkloster (omtrentlig adresse)

- tidtagning med chip

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (forhåndstilmelding senest d. 8/8 - eftertilmelding på dagen +20 kr.)

- se også 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013

5k

10k
2k børneløb
 

 

tilbage til toppen

Resultater 2 km børneløb - se også 2 km - se også 5 km - se også 10 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 35 Maja Paysen (Løgumkloster) K 1 0.09.59 0.09.58 Hurtigste pige
2 19 Malthe Rasmussen Schmidt (Løgumkloster) M 1 0.10.01 0.10.01 Hurtigste dreng
3 12 Lasse Eskildsen Østermarken M 2 0.10.05    
4 36 Sofie Brandt (Løgumkloster) K 2 0.10.09 0.10.09  
5 27 Simon Ottsen Callesen (Løgumgårde) M 3 0.10.09    
6 3 Andreas Degn (Skærbæk) M 4 0.10.33 0.10.29  
7 18 Magnus Enghave Jensen (Løgumkloster) M 5 0.10.41 0.10.41  
8 23 Nynne Wind Gram (Løgumkloster) K 3 0.10.57 0.10.57  
9 38 Luca Ryttergaard (Løgumkloster) M 6 0.10.57 0.10.57  
10 16 Lucas Fogh Lindevang M 7 0.11.07 0.11.07  
11 15 Luca Dahl Lotentzen (Løgumkloster) M 8 0.11.14 0.11.14  
12 22 Naja Wind Gram (Løgumkloster) K 4 0.11.38 0.11.38  
13 44 Silke Boune Dobbelpers K 5 0.11.57    
14 31 Oskar S Chmidt Løgumkloster løbemotion M 9 0.11.57 0.11.57  
15 8 Ditte Eskildsen Østermarken K 6 0.12.15 0.12.15  
16 28 Stine Lykkebo (Løgumkloster) K 7 0.12.27 0.12.27  
17 30 Liv Dahl Lotentzen (Løgumkloster) K 8 0.12.55 0.12.55  
18 32 Gustavo Schmidt   M 10 0.13.16 0.13.14  
19 13 Lauritz Severinsen Bjørnebanden M 11 0.13.27 0.13.25  
20 6 Christine Kaastrup Wind Løgumkloster løbemotion K 9 0.13.32    
21 45 Simone Rasmussen (Løgumkloster) K 10 0.13.48 0.13.45  
22 46 Mia Bundgaard (Løgumkloster) K 11 0.13.59 0.13.56  
23 9 Emilie Severin Schmidt (Løgumkloster) K 12 0.14.01 0.14.01  
24 33 Ida Krickau Heesch (Løgumkloster) K 13 0.14.09 0.14.09  
25 42 Emil Homann Lindevang M 12 0.14.09 0.14.05  
26 24 Oskar Skriver Skriver M 13 0.14.11 0.14.11  
27 41 Emilie Knudsen (Løgumkloster) K 14 0.14.32    
28 20 Mathilde Johanning Lindevang K 15 0.14.32 0.14.32  
29 37 Kristina Krog Skærbæk K 16 0.14.36 0.14.32  
30 14 Lias Dahl Lorentzen (Løgumkloster) M 14 0.14.40 0.14.37  
31 26 Peter Kaastrup Wind Løgumkloster løbemotion M 15 0.14.51 0.14.47  
32 11 Julie Marie Fogh Lindevang K 17 0.14.52 0.14.51  
33 10 Johanna Lange Landeby K 18 0.15.00 0.14.57  
34 29 Tais Hansen Lindevang M 16 0.15.19 0.15.17  
35 5 Cecilie Ottsen Callesen (Løgumgårde) K 19 0.16.29 0.16.28  
36 40 Mia ...   K 20 0.16.48 0.16.48  
37 34 Ida Paysen (Løgumkloster) K 21 0.16.50 0.16.48  
38 2 Andrea Hansen Familien Hansen/Erichsen K 22 0.16.59 0.16.55  
39 43 Alberte Hansen (Ribe) K 23 0.17.00 0.16.55  
40 39 Laura Sørensen (Løgumkloster) K 24 0.17.03 0.17.03  
41 7 Didde Enghave Jensen (Løgumkloster) K 25 0.18.36 0.18.36  
42 25 Peter Jensen (Løgumkloster) M 17 0.18.38 0.18.35  
43 4 Bjørn Stenkilde Lindevang M 18 0.19.25 0.19.21  
44 21 Mikkel Hansen Schmidt (Løgumklostee) M 19 0.19.28 0.19.24  
45 1 Alberte Stenkilde Lindevang K 26 0.19.46 0.19.41  
46 17 Mads Ennemark Christensen Lindevang M 20 0.20.10 0.20.05  

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 2 km - se også 5 km - se også 10 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 133 Jonas Kristensen Alkoholdet M 1 0.19.47 0.19.47 Hurtigste mand
2 150 Maximilian Peeck Lübeck 1876 M 2 0.19.59 0.19.59  
3 171 Claus Skjold Qvist Christensen Øster Lindet Idrætsforening M 3 0.21.03 0.21.02  
4 176 Mikael Ryttergaard (Løgumkloster) M 4 0.21.42 0.21.38  
5 111 Dennis Leonhardt Østermarken M 5 0.22.30 0.22.27  
6 170 Mads K Hansen HFT M 6 0.22.39 0.22.37  
7 184 Steffen Jørgensen Alkoholdet M 7 0.22.41 0.22.37  
8 186 Per Petersen   M 8 0.23.27 0.23.25  
9 172 Gregor Wieser (Skærbæk) M 9 0.24.09 0.24.04  
10 106 Carsten Hansen HAGI M 10 0.24.14 0.24.12  
11 185 Troels Larsen (Løgumkloster) M 11 0.24.21 0.24.21  
12 102 Annette Eskildsen Eskildsen Østermarken K 1 0.24.22 0.24.17 Hurtigste kvinde
13 126 Jes Ven Den Heuvel Østermarken M 12 0.24.51 0.24.51  
14 148 Martin Wulff Alkoholdet M 13 0.24.55 0.24.51  
15 125 Jannick Christiansen Alkoholdet M 14 0.24.56 0.24.51  
16 175 Jimmy Sode-Larsen (Løgumkloster) M 15 0.25.06 0.24.55  
17 118 Heidi Petersen Team DSH K 2 0.25.44 0.25.41  
18 103 Annette Friis Løgumkloster løbemotion K 3 0.26.16 0.26.09  
19 167 Tue Enghave Jensen Løgumkloster løbemotion M 16 0.26.52 0.26.41  
20 127 Jesper Lange Landeby M 17 0.27.08 0.27.02  
21 109 Christina Carstensen (Tønder) K 4 0.27.15 0.27.11  
22 247 Søren Zeberg Løgumkloster løbemotion M 18 0.27.20 0.27.02  
23 164 Thorkild Petersen Løgumkloster løbemotion M 19 0.27.25 0.27.17  
24 139 Lena Johanning Lindevang K 5 0.27.29 0.27.17  
25 119 Hella Bindzus Brodersn (Løgumkloster) K 6 0.27.41 0.27.36  
26 146 Maria Gassner (Løgumkloster) K 7 0.27.44 0.27.41  
27 144 Luciano Lykkebo (Løgumkloster) M 20 0.28.05 0.28.05  
28 104 Arne Nicolaisen Østermarken M 21 0.28.15 0.28.03  
29 113 Detlef Hacker Lübeck 1876 M 22 0.28.22 0.28.21  
30 153 Michael Hansen HFT M 23 0.28.24 0.28.23  
31 145 Manuela Jensen Lindevang K 8 0.28.26 0.28.18  
32 161 Ruben Juhl Lindevang M 24 0.28.26 0.28.18  
33 131 Johan Erichsen Familien Hansen/Erichsen M 25 0.28.28 0.28.15  
34 140 Lene Christine Andersen (Løgumkloster) K 9 0.28.38 0.28.28  
35 142 Lona Skov Løgumkloster løbemotion K 10 0.28.38 0.28.29  
36 120 Holger Hacker Lübeck 1876 M 26 0.28.40 0.28.40  
37 149 Mathias Gram Skriver Petersen HFT M 27 0.28.49 0.28.49  
38 183 Christian Skriver DC Skærbæk M 28 0.28.51 0.28.42  
39 155 Myrna Day Løgumkloster løbemotion K 11 0.29.14 0.29.06  
40 154 Mona Hansen Lindevang K 12 0.29.15 0.29.07  
41 123 Inger Salomonsen BOG K 13 0.29.16 0.29.04  
42 117 Hans Kristian Schmidt Løgumkloster løbemotion M 29 0.29.18 0.29.06  
43 128 Jesper Wind Løgumkloster Løbemotion M 30 0.29.19 0.29.12  
44 121 Inga Erichsen Familien Hansen/Erichsen K 14 0.29.32 0.29.20  
45 151 Mette Fink Jørgensen Bolderslev Løb og Motion K 15 0.29.43 0.29.40  
46 137 Kristina L Schulz (Løgumkloster) K 16 0.29.48 0.29.42  
47 105 Betina Jensen Lindevang K 17 0.29.58 0.29.50  
48 248 Stefan Brag Tønder Løbeklub M 31 0.29.59 0.29.50  
49 112 Dennis Skov-Hansen Østermarken M 32 0.30.07 0.29.59  
50 173 Mona Lund (Skærbæk) K 18 0.30.12 0.30.02  
51 138 Leif Hansen Team DSH M 33 0.30.18 0.30.15  
52 143 Louise Lassen (Løgumkloster) K 19 0.30.21 0.30.21  
53 159 Rikke Frandsen (Løgumkloster) K 20 0.30.26 0.30.23  
54 108 Charlotte Raun (Løgumkloster) K 21 0.30.26 0.30.23  
55 187 Kamilla Simonsen Skærbæk K 22 0.30.29 0.30.19  
56 114 Finn Skov-Hansen Østermarken M 34 0.30.33 0.30.21  
57 115 Gitte Jørgensen Bolderslev Løb og Motion K 23 0.30.51 0.30.48  
58 165 Tina Ketelsen løgumkloster løbemotion K 24 0.31.01 0.30.53  
59 135 Karina Klindt Christensen Lindevang K 25 0.31.07 0.30.59  
60 181 Jan Schrøder (Skærbæk) M 35 0.31.13 0.31.05  
61 180 Camilla Schrøder DC Skærbæk K 26 0.31.33 0.31.31  
62 152 Mette Kaastrup Wind Løgumkloster løbemotion K 27 0.31.43 0.31.37  
63 158 Randi Larsen Østermarken K 28 0.31.49 0.31.41  
64 134 Jytte Møller Jacobsen Løgumkloster løbemotion K 29 0.31.50 0.31.40  
65 174 Mai-Britt Sode-Larsen (Løgumkloster) K 30 0.31.54 0.31.43  
66 169 Vicky Stenkilde Lindevang K 31 0.31.59 0.31.49  
67 101 Anita Lindrum Schmidt Løgumkloster løbemotion K 32 0.32.03 0.31.50  
68 110 Christina Hartz (Løgumkloster) K 33 0.32.12 0.32.01  
69 168 Vagn Olesen BOG løb M 36 0.32.29 0.32.19  
70 136 Kirsten Brokholm (Toftlund) K 34 0.34.40 0.34.31  
71 157 Pia Petersen Popp (Løgumkloster) K 35 0.34.45 0.34.39  
72 163 Tanja Attermann Landeby K 36 0.34.45 0.34.39  
73 188 Karin Christensen Løgumkloster løbemotion K 37 0.35.51 0.35.39  
74 107 Catrine Lange Landeby K 38 0.35.55 0.35.48  
75 160 Rita Wiborg Jessen løgumkloster løbemotion K 39 0.35.57 0.35.47  
76 177 Tina Sørensen (Løgumkloster) K 40 0.36.27 0.36.20  
77 130 Jette Skriver Skriver K 41 0.36.50 0.36.45  
78 162 Sønnik Skriver Skriver M 37 0.36.50 0.36.45  
79 124 Iris Marcussen Lindevang K 42 0.38.15 0.38.09  
80 141 Linda Asmussen Lindevang K 43 0.40.03 0.39.57  
81 122 Inge Paulsen Bolderslev Løb og Motion K 44 0.43.18 0.43.11  
82 147 Marian Clausen (Løgumkloster) K 45 0.43.43 0.43.41  
83 132 Johnny Hansen (Løgumkloster) M 38 0.43.45 0.43.42  

 

tilbage til toppen

Resultater 10 km - se også 2 km - se også 5 km - se også 10 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 266 Brian Friis Jørgen Hansen Biler M 1 0.36.59 0.36.59 Hurtigste mand
2 267 Ole Leonhardt (Løgumkloster) M 2 0.40.45 0.40.42  
3 225 Gert Van Den Heuvel Østermarken M 3 0.42.05 0.42.03  
4 233 Krista Jakobsen HAGI K 1 0.42.28 0.42.27 Hurtigste kvinde
5 226 Godtfred Degn (Skærbæk) M 4 0.42.50 0.42.46  
6 255 Arne Lund (Skærbæk) M 5 0.43.35 0.43.30  
7 251 Tom Eskildsen Østermarken M 6 0.43.35 0.43.32  
8 237 Michael Brodersen (Løgumkloster) M 7 0.45.14 0.45.13  
9 252 Torben Severinsen Bjørnebanden M 8 0.45.47 0.45.43  
10 243 Poul M. Snabe Bolderslev Løb og Motion M 9 0.46.11 0.46.05  
11 264 Klaus Pedersen Danish Crown M 10 0.46.38 0.46.34  
12 231 Jens Bonde-Petersen BOG løb M 11 0.46.55 0.46.45  
13 261 Hans Erik Hansen Jejsing M 12 0.47.17 0.47.04  
14 249 Steffen Schulz (Løgumkloster) M 13 0.47.42 0.47.36  
15 253 Viktor Rospotnyuk (Agerskov) M 14 0.48.14 0.48.14  
16 238 Michael Christensen Løgumkloster løbemotion M 15 0.48.16 0.48.12  
17 234 Leif Schrøder Østermarken M 16 0.48.51 0.48.48  
18 239 Michael Jensen Tønder Løbeklub M 17 0.49.01 0.48.56  
19 220 Dorte M. Snabe Bolderslev Løb og Motion K 2 0.49.10 0.49.07  
20 223 Gerda Nicolaisen Østermarken K 3 0.49.46 0.49.45  
21 230 Henning Kühl Tønder Løbeklub M 18 0.49.57 0.49.53  
22 227 Hanne Stokbæk Tønder løbeklub K 4 0.49.59 0.49.48  
23 263 Gerard Boune Dobbelpers M 19 0.50.34 0.50.30  
24 182 Jacob Sørensen DC Skærbæk M 20 0.50.50 0.50.45  
25 210 Andreas Paulsen Bolderslev Løb og Motion M 21 0.51.11 0.51.07  
26 219 Claus Ravn ECCO Running M 22 0.51.11 0.51.09  
27 246 Søren Hansen Familien Hansen/Erichsen M 23 0.51.25 0.51.18  
28 245 Ronni Kjærgaard (Løgumkloster) M 24 0.51.44 0.51.36  
29 228 Hans Kaastrup Wind Løgumkloster løbemotion M 25 0.51.50 0.51.36  
30 257 Frank Clausen Tønder Løbeklub M 26 0.52.08 0.52.04  
31 222 Freja Degn (Skærbæk) K 5 0.52.16 0.52.12  
32 240 Michael Lykou Østermarken M 27 0.52.16 0.52.12  
33 217 Christian Matzen Østermarken M 28 0.52.24 0.52.20  
34 221 Ejner Brodersen (Branderup J) M 29 0.52.42 0.52.39  
35 250 Tanja Klindt Christensen Lindevang K 6 0.53.05 0.52.59  
36 241 Mike Lønne (RØMØ) M 30 0.53.07 0.53.01  
37 216 Christian Christensen Løgumkloster løbemotion M 31 0.53.21 0.53.14  
38 232 Jens Christensen Løgumkloster Løbemotion M 32 0.53.37 0.53.35  
39 242 Otto Jørgensen Bolderslev Løb og Motion M 33 0.53.46 0.53.39  
40 215 Chresten Petersen Østermarken M 34 0.54.01 0.53.59  
41 244 Preben Nicolajsen (Visby) M 35 0.54.28 0.54.19  
42 236 Merethe Reifling Tønder Løbeklub K 7 0.54.35 0.54.30  
43 256 Tina Nissen Jejsing K 8 0.54.35 0.54.22  
44 224 Gerhard Gehrt BOG løb M 36 0.55.27 0.55.17  
45 213 Cathrine Gehrt BOG løb K 9 0.55.27 0.55.17  
46 260 Mette Michelsen Jejsing K 10 0.55.52 0.55.38  
47 258 Peter Jepsen Jejsing M 37 0.55.58 0.55.45  
48 212 Bjarne Petersen BOG løb M 38 0.57.18 0.57.07  
49 229 Helle Bonde-Petersen BOG løb K 11 0.57.20 0.57.12  
50 254 Hans-Christian Krog (Skærbæk) M 39 0.57.21 0.57.17  
51 262 Mikkel Jensen (Løgumkloster) M 40 0.59.37 0.59.31  
52 259 Lisbeth Kok Jejsing K 12 0.59.47 0.59.34  
53 178 Chresten Michelsen Tønder Løbeklub M 41 0.59.49 0.59.42  
54 214 Charlotte Fonnesbæk Tønder Løbeklub K 13 1.01.11 1.01.07  
55 235 Lis Thomsen Tønder løbeklub K 14 1.04.03 1.03.58  
56 211 Berit Martensen Bolderslev Løb og Motion K 15 1.06.42 1.06.33  
57 179 Inga Stein Michelsen Tønder Løbeklub K 16 1.08.12 1.08.07  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

10-08-16

Klosterløbet - 5k og 10k

Løgumkloster

Klosterløbet - Heine Dransfeldt

143

10-08-16

Klosterløbet - børneløb

Løgumkloster

Klosterløbet - Heine Dransfeldt

45

05-08-15

Klosterløbet

Løgumkloster

Klosterløbet - Heine Dransfeldt

267

14-06-14

Klosterløbet

Løgumkloster

Klosterløbet - Heine Dransfeldt

122

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen