Siden er sidst opdateret 04. april 2017 - kl. 16:16

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aarø Naturløb på Aarø - lørdag d. 24. september 2016 - kl. 11.05

"Aarø Naturløb #3"

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 11.05 fra adressen: Brummers Gaard, Aarø 145, 6100 Haderslev

- 15 km ruten er krævende, den går ud over naturskønne Aarø Kalv - 21k ruten er flad og ingen strand m. 4 sløjfer - maks. 300 deltagere ialt

- færge billet er med i prisen

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (tilmelding senest ??)

- se også 2017 - 2016 - 2015 - 2014

5k + 5k gårute

10k
15k
Halvmarathon

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 17 Torben Riber Køhling AAIG Aabenraa M 1 0.19.59 0.19.58 Hurtigste mand
2 9 Morten Allerelli Bov IF M 2 0.20.58 0.20.55  
3 6 John Hansen Rødekro Tri & Motion M 3 0.21.34 0.21.34  
4 40 Kasper Vedel Buchardt Frederiksen (Gråsten) M 4 0.23.13 0.23.09  
5 3 Bo Thomsen Bov IF M 5 0.23.31 0.23.27  
6 15 Thomas Maschoreck GIG - Løb og motion Gråsten M 6 0.24.36 0.24.34  
7 14 Thomas Jessen Rødekro Tri & Motion M 7 0.25.22 0.25.18  
8 70 Brian Duus (Haderslev) M 8 0.25.24 0.25.22  
9 43 Lene Falk-Adamsen Haderslev IF K 1 0.25.56 0.25.54 Hurtigste kvinde
10 8 Lene Nielsen Bov if K 2 0.26.09 0.26.05  
11 57 Søren Christiansen (Haderslev) M 9 0.26.24 0.26.16  
12 35 Janni Hansen Stepping K 3 0.26.55 0.26.53  
13 41 Kim Thrane Hansen Stepping M 10 0.27.05 0.27.03  
14 5 Jan Marcussen Bui-Motion M 11 0.27.11 0.27.05  
15 71 Thorkild Bo Nielsen Vejle IF M 12 0.28.01 0.27.59  
16 72 Julia Friis Jørgensen JV K 4 0.28.32 0.28.26  
17 67 Valdemar Thrane Hansen Stepping M 13 0.28.43 0.28.43  
18 31 Emilie Lund Hansen Stepping K 5 0.28.45 0.28.44  
19 65 Ulla Jensen Christiansfeld Løbeklub K 6 0.29.06 0.29.02  
20 49 Mathilde Thrane Hansen Stepping K 7 0.29.07 0.29.06  
21 64 Tommy Thansky (Haderslev) M 14 0.29.24 0.29.14  
22 59 Therese Wiest Bösselmann (Rens) K 8 0.29.44 0.29.42  
23 51 Mikkel Beck Nordborg løbeklub M 15 0.29.52 0.29.44  
24 69 Louise Kirk-Thomsen -6100 K 9 0.30.01 0.29.50  
25 76 René Hansen (Haderslev) M 16 0.30.01 0.29.49  
26 63 Tina Schougaard Nielsen (Haderslev) K 10 0.30.08 0.30.02  
27 33 Inger Børsen Gaarde Haderslev IF K 11 0.30.08 0.30.06  
28 21 Annemette Thansky (Haderslev) K 12 0.30.23 0.30.13  
29 50 Mette Dammose (Haderslev) K 13 0.30.41 0.30.33  
30 24 Brigitte Jacobsen Øsby idrætsforening K 14 0.31.03 0.30.54  
31 37 Johnny Lauritzen Vidar Motion M 17 0.31.33 0.31.29  
32 58 Tanja Rasmussen (Haderslev) K 15 0.31.46 0.31.43  
33 78 Charlotte Grau Christiansfeld Løbeklub K 16 0.32.03 0.31.58  
34 10 Morten Nielsen Bov IF M 18 0.32.11 0.32.07  
35 44 Lis Nielsen Øsby idrætsforening K 17 0.32.14 0.32.05  
36 52 Mona Christensen Stepping K 18 0.32.17 0.32.12  
37 77 Jane Trand Opstrammeren K 19 0.32.28 0.32.22  
38 11 Nina Jansen Rødekro Tri & Motion K 20 0.32.53 0.32.48  
39 68 Martin Kiil Nielsen Knoth - Restaurering M 19 0.33.00 0.32.57  
40 74 Charlotte Carlsen Løgumkloster løbemotion K 21 0.33.10 0.33.03  
41 36 Johanne Fraefel (Haderslev) K 22 0.33.58 0.33.52  
42 66 Ulla Fraefel (Haderslev) K 23 0.34.01 0.33.55  
43 60 Thomas Fraefel Haderslev IF M 20 0.34.02 0.33.55  
44 56 Sara Bosack (Haderslev) K 24 0.34.14 0.34.08  
45 7 Karen Jessen Olsen AAIG Aabenraa K 25 0.34.20 0.34.15  
46 53 Noel Matzon Nordborg løbeklub M 21 0.34.27 0.34.21  
47 75 Margit Andersen (Brørup) K 26 0.34.56 0.34.50  
48 32 Emily Wiest Bösselmann (Rens) K 27 0.35.17 0.35.15  
49 47 Martin Bösselmann (Rens) M 22 0.35.18 0.35.16  
50 73 Louise Friis (Haderslev) K 28 0.36.22 0.36.12  
51 23 Bjørn Garder Rønde Tønder Løbeklub M 23 0.37.59 0.37.57  
52 38 Julia Vodder Hartmann AAIG Aabenraa K 29 0.38.00 0.37.56  
53 45 Lotte Linnet Boysen Christiansfeld Løbeklub K 30 0.39.04 0.39.00  
54 29 Dorte Colmorn Nordborg løbeklub K 31 0.39.18 0.39.09  
55 27 Celine Matzon Nordborg løbeklub K 32 0.39.18 0.39.09  
56 61 Tina Gunde Hansen Stepping K 33 0.39.18 0.39.13  
57 19 Amalie Matzon Nordborg løbeklub K 34 0.39.52 0.39.44  
58 26 Britt Matzon Nordborg løbeklub K 35 0.39.58 0.39.49  
59 20 Anna Marie Blenstrup Jensen (Haderslev) K 36 0.40.16 0.40.08  
60 34 Jane Zederkof (Haderslev) K 37 0.40.21 0.40.14  
61 25 Brita Jacobsen (Rødekro) K 38 0.41.06 0.40.59  
62 62 Tina Lind Hansen (Haderslev) K 39 0.42.42 0.42.35  
63 30 Else Marie Moldt (Haderslev) K 40 0.45.04 0.44.56  
64 54 Pia Grau Christiansfeld Løbeklub K 41 0.46.16 0.46.06  
65 79 Anitta Thomsen Christiansfeld Løbeklub K 42 0.50.00 0.49.50  
66 18 Aksel Jensen Tønder Løbeklub M 24 0.53.46 0.53.45  
67 55 Rune Garder Rønde Tønder Løbeklub M 25 0.53.47 0.53.45  
68 39 Karin Møller Kolding Motion K 43 1.22.26 1.22.26  

 

tilbage til toppen

Resultater 10 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 197 Oliver Jørgensen Haderslev IF M 1 0.40.53 0.40.52 Hurtigste mand
2 185 Søren Kjergaard PULS 6091 M 2 0.42.03 0.42.02  
3 142 Jannik Hansen Nordborg løbeklub M 3 0.43.01 0.43.00  
4 139 Jan Skødt Opstrammeren M 4 0.44.51 0.44.49  
5 110 Arne Lund (Skærbæk) M 5 0.45.04 0.44.59  
6 195 Randi Christiansen Opstrammeren K 1 0.45.31 0.45.28 Hurtigste kvinde
7 194 Britt Mauritzen High5Living K 2 0.48.46 0.48.44  
8 201 Karl Hansen Haderslev IF M 6 0.48.51 0.48.45  
9 204 Birgitte Høyer   K 3 0.48.52 0.48.47  
10 120 Carsten Hygge Hansen Danfoss Marathon Club M 7 0.49.16 0.49.11  
11 179 Per Birkebæk Pedersen Christiansfeld Løbeklub M 8 0.49.47 0.49.45  
12 203 Magit Kjær   K 4 0.49.49 0.49.45  
13 137 Henrik Tønder (Starup) M 9 0.49.57 0.49.53  
14 165 Mads Vilstrup Hoeg (Starup) M 10 0.49.57 0.49.54  
15 196 Kenneth Faaborg Haderslev IF M 11 0.50.13 0.50.04  
16 132 Frank Hansen Nordborg løbeklub M 12 0.50.41 0.50.39  
17 200 Emil Juhl Krogh (Haderslev) M 13 0.51.18 0.51.08  
18 130 Flemming Larsen Christiansfeld Løbeklub M 14 0.51.27 0.51.25  
19 176 Ole Petersen Nordborg løbeklub M 15 0.51.37 0.51.32  
20 148 Jørgen Bie (Aabenraa) M 16 0.51.42 0.51.39  
21 154 Lars Jagd Jakobsen Christiansfeld Løbeklub M 17 0.52.19 0.52.18  
22 111 Torben Matzon Nordborg løbeklub M 18 0.52.44 0.52.38  
23 153 Kim Roesdahl Petersen Haderslev IF M 19 0.53.03 0.52.57  
24 184 Søren Iwersen (Augustenborg) M 20 0.53.15 0.53.11  
25 135 Heidi Colstrup Haderslev IF K 5 0.53.20 0.53.18  
26 152 Karsten Lund Jensen (Haderslev) M 21 0.53.26 0.53.16  
27 180 Pia Salomonsen Christiansfeld Løbeklub K 6 0.53.33 0.53.30  
28 149 Jytte Jacobsen (Bolderslev) K 7 0.55.31 0.55.28  
29 112 Bendix Wolff Kliplev Løbe Og Motions Klub M 22 0.56.13 0.56.07  
30 174 Nis Peter Grau Christiansfeld Løbeklub M 23 0.56.48 0.56.39  
31 128 Finn Jacobsen (Bolderslev) M 24 0.56.56 0.56.53  
32 146 John Skjøth Kolding Motion M 25 0.57.02 0.56.54  
33 181 Rene` Duus Team Duus M 26 0.57.06 0.57.04  
34 173 Nis Lund (Haderslev) M 27 0.57.43 0.57.38  
35 151 Karina Raaberg Gade (Christiansfeld) K 8 0.59.02 0.58.58  
36 167 Maritas Bagaslao Marcussen Nordborg løbeklub K 9 0.59.14 0.59.07  
37 160 Lis Bramsen Kolding Motion K 10 0.59.30 0.59.23  
38 183 Søren Knudsen Hoptrup Marstrup IF M 28 0.59.37 0.59.29  
39 192 Kirstine Pedersen (Greve) K 11 0.59.59 0.59.47  
40 106 Anja Pedersen Hoptrup Marstrup IF K 12 1.00.07 0.59.58  
41 177 Palle Mylin Danish Crown Skærbæk M 29 1.00.08 0.59.51  
42 172 Nina Wolff Kliplev Løbe Og Motions Klub K 13 1.00.12 1.00.02  
43 138 Jan Colmorn Nordborg løbeklub M 30 1.00.22 1.00.17  
44 170 Mona Lund (Skærbæk) K 14 1.00.23 1.00.09  
45 199 Jens Krogh (Haderslev) M 31 1.01.32 1.01.23  
46 102 Anette Kiel Petersen Christiansfeld Løbeklub K 15 1.01.49 1.01.38  
47 103 Anette Nissen Løb - Grimstrup IF K 16 1.02.12 1.01.57  
48 171 Nick Bernstorff Kolding motion M 32 1.02.26 1.02.19  
49 127 Erik L Hansen Kolding motion M 33 1.02.41 1.02.35  
50 147 Johnnie Bramsen Kolding Motion K 17 1.02.42 1.02.34  
51 118 Bjarke Ravn Christiansfeld Løbeklub M 34 1.03.07 1.03.03  
52 161 Lisbeth Saxtorph Kolding Motion K 18 1.03.08 1.03.01  
53 136 Henning Poulsen Kolding Motion M 35 1.03.09 1.03.02  
54 124 Conni Larsen Nordborg løbeklub K 19 1.03.10 1.02.59  
55 189 Tina Moos Rasmussen Nordborg løbeklub K 20 1.03.11 1.02.59  
56 108 Anne Marie Olsen Christiansfeld Løbeklub K 21 1.03.48 1.03.38  
57 202 Helge Mathiesen Grimstrup IF Løb M 36 1.04.32 1.04.15  
58 166 Marie Jørgensen (Haderslev) K 22 1.04.41 1.04.23  
59 164 Lone Pedersen Ribe Trim K 23 1.04.51 1.04.42  
60 141 Janne Skjøth Kolding Motion K 24 1.05.00 1.04.51  
61 187 Tessa Møller Nordborg løbeklub K 25 1.05.23 1.05.10  
62 169 Mette Bendesen Ribe Trim K 26 1.06.19 1.06.09  
63 104 Anette Damm Christensen Aaig K 27 1.06.26 1.06.15  
64 113 Bent Hansen Kolding Motion M 37 1.06.48 1.06.36  
65 182 Simone Wiest (Rens) K 28 1.06.50 1.06.46  
66 198 Vivian Juhl (Haderslev) K 29 1.07.00 1.06.50  
67 129 Finn Møller Nordborg løbeklub M 38 1.09.23 1.09.10  
68 159 Lis Flodgaard Kolding Motion K 30 1.10.01 1.09.54  
69 158 Linda Jepsen (Haderslev) K 31 1.10.31 1.10.17  
70 186 Susanne Jensen Kolding Motion K 32 1.13.41 1.13.33  
71 145 Joan Olesen Kolding Motion K 33 1.13.42 1.13.35  
72 117 Birthe Landergren Beck Nordborg løbeklub K 34 1.15.01 1.14.49  
73 119 Hanne Haagen Kolding Motion K 35 1.15.31 1.15.17  
74 114 Bente Mathiesen Kolding Motion K 36 1.16.15 1.15.58  
75 109 Annette Petersen Kolding Motion K 37 1.16.36 1.16.27  
76 123 Claus Holmegaard Jensen Kolding Motion M 39 1.16.36 1.16.26  
77 133 Hanne Vase Veilis Kolding Motion K 38 1.16.37 1.16.23  
78 150 Karen Margrethe Haman (Vejle) K 39 1.16.51 1.16.40  
79 193 Anny Ullerup Kolding Motion K 40 1.17.52 1.17.35  
80 115 Birthe Clausen Kolding Motion K 41 1.18.14 1.17.58  
81 144 Jens Rye Priebe Kolding Motion M 40 1.18.27 1.18.16  
82 156 Lene Fischlein Kolding Motion K 42 1.18.29 1.18.19  
83 191 Lotte Schrøder Kolding Motion K 43 1.20.06 1.19.53  
84 125 Ditte Juul Nielsen Kolding Motion K 44 1.20.06 1.19.53  
85 101 Annmari Lageri-Schmidt (Haderslev) K 45 1.24.31 1.24.14  
86 121 Charlotte Bruun Kolding Motion K 46 1.27.31 1.27.16  
87 155 Lene Krogh Kolding Motion K 47 1.27.31 1.27.17  
88 131 Folmer Krogh Kolding Motion M 41 1.27.32 1.27.16  
89 178 Per Jacobsen Kolding Motion M 42 1.29.40 1.29.40  

 

tilbage til toppen

Resultater 15 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 319 Michael Kildal Frederiksen Haderslev IF M 1 1.11.39 1.11.38 Hurtigste mand
2 321 Søren Thystrup Haderslev-if M 2 1.12.45 1.12.44  
3 311 Jan Clausen Nordborg løbeklub M 3 1.17.54 1.17.52  
4 318 Michael Larsen Nordborg løbeklub M 4 1.17.56 1.17.54  
5 301 Anders Linnet Boysen Christiansfeld Løbeklub M 5 1.18.28 1.18.26  
6 320 Nicholai Kjær Nielsen (Haderslev) M 6 1.20.14 1.20.09  
7 328 Peter Møller (Haderslev) M 7 1.21.05 1.21.00  
8 303 Carsten Lund Nordborg løbeklub M 8 1.21.38 1.21.36  
9 309 Holger Hansen AAIG Aabenraa M 9 1.23.23 1.23.18  
10 302 Andreas Aupke BUI-motion M 10 1.25.45 1.25.42  
11 327 Michael Callesen (Haderslev) M 11 1.27.18 1.27.15  
12 329 Rasmus Andersen Brørup Løbeklub M 12 1.27.43 1.27.41  
13 310 Iben Kehlet Seiersen Haderslev IF K 1 1.27.53 1.27.47 Hurtigste kvinde
14 325 Morten Hagensen Petersen BUI-motion M 13 1.28.07 1.28.04  
15 313 Kurt Ejby Atletica Horsens M 14 1.31.25 1.31.19  
16 330 Flemming Olesen   M 15 1.31.46 1.31.40  
17 326 Mette Foged High5living K 2 1.33.18 1.33.13  
18 323 Dorrit Andersen AAIG Aabenraa K 3 1.35.54 1.35.48  
19 307 Helle Skau AAIG Aabenraa K 4 1.36.52 1.36.46  
20 324 Johannes Jensen multi motion assens M 16 1.38.05 1.38.01  
21 305 Erik Jørgensen Nordborg løbeklub M 17 1.38.48 1.38.45  
22 306 Hanne Henneberg Kolding Motion K 5 1.39.00 1.38.53  
23 317 Lis Sieler Sørensen Opstrammeren K 6 1.41.13 1.41.07  
24 312 Jan Steen Sørensen Opstrammeren M 18 1.41.14 1.41.08  
25 331 Jens Jensen   M 19 1.42.36 1.42.33  
26 308 Helle L. Pedersen Hvalsø Løbeklub K 7 1.47.37 1.47.30  
27 322 Vibeke Juhl Atletica Horsens K 8 1.49.28 1.49.21  
28 304 Christina Andreassen High5living K 9 1.56.07 1.56.02  
29 316 Lene Freiesleben Hansen Kolding Motion K 10 2.10.40 2.10.33  

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 524 Morten Riis Haderslev IF M 1 1.33.12 1.33.11 Hurtigste mand
2 527 Rune Hansen (Haderslev) M 2 1.42.39 1.42.38  
3 508 Dennis Leander Sydstjernen Runners M 3 1.42.55 1.42.51  
4 512 Klaus Nissen Løb - Grimstrup IF M 4 1.44.49 1.44.43  
5 525 Esmael Pananijafi Haderslev IF M 5 1.45.13 1.45.11  
6 528 Lars Bek Nordborg løbeklub M 6 1.45.24 1.45.19  
7 526 Sajad Daneshefar Haderslev IF M 7 1.46.01 1.45.58  
8 521 Svend Erik Jensen Vejle IF M 8 1.46.31 1.46.24  
9 515 Nina Bonde Nordborg løbeklub K 1 1.47.16 1.47.10 Hurtigste kvinde
10 519 Stefan Seide (6100 Hejsager) M 9 1.48.12 1.48.05  
11 517 Per Meine Meine runner M 10 1.51.10 1.51.09  
12 504 Lene Clausen Øsby idrætsforening K 2 1.53.05 1.53.01  
13 511 Henry Grau Christiansfeld Løbeklub M 11 1.54.14 1.54.10  
14 522 Tanja Herum Nordborg løbeklub K 3 1.55.05 1.54.59  
15 510 Helle Kjær Østerbye (Haderslev) K 4 1.55.55 1.55.53  
16 523 Jørgen Nielsen (Haderslev) M 12 1.56.40 1.56.34  
17 520 Sten Hymøller (Aabenraa) M 13 1.58.31 1.58.28  
18 501 Charlotte Locht (Grimstrup) K 5 2.02.49 2.02.41  
19 503 Esben Dige (Grimstrup) M 14 2.08.09 2.08.02  
20 514 Mai Tauman Sydstjernen Runners K 6 2.12.41 2.12.36  
21 513 Laurids Bendorff Sydstjernen Runners M 15 2.12.41 2.12.36  
22 518 Poul Gormsen Team skrald M 16 2.14.42 2.14.40  
23 516 Per Juhl nordborg løbeklub M 17 2.26.42 2.26.34  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

20-09-14

Aarø Naturløb

Aarø

Torben Lykke´s AAIG galleri - Google+ - Inga og Torben

72

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen