Siden er sidst opdateret 24. september 2017 - kl. 17:16

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aarø Naturløb på Aarø - lørdag d. 23. september 2017 - kl. 11.00

"Aarø Naturløb #4"

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

My Race Result

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 11.05 fra adressen: Brummers Gaard, Aarø 145, 6100 Haderslev

- 15 km ruten er krævende, den går ud over naturskønne Aarø Kalv - 21k ruten er flad og ingen strand m. 4 sløjfer - maks. 300 deltagere ialt

- færge billet er med i prisen

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (tilmelding senest ??)

- se også 2017 - 2016 - 2015 - 2014

5k + 5k gårute

10k
15,1k
Halvmarathon

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 12 Claus Christensen (Øster Lindet) M 1 0.20.54 0.20.54 Hurtigste mand
2 39 Camilla Colstrup Haderslev IF K 1 0.22.47 0.22.47 Hurtigste kvinde
3 36 Steven Grandt (Haderslev) M 2 0.23.18 0.23.18  
4 30 Mads Sejersen (Haderslev) M 3 0.24.00 0.23.56  
5 15 Freja Degn skærbæk K 2 0.24.57 0.24.57  
6 26 Lene Falk-Adamsen (Haderslev) K 3 0.25.19 0.25.19  
7 41 Mike Frederiksen (Haderslev) M 4 0.26.51 0.26.51  
8 37 Victor Callesen Klub 100 halvmarathon M 5 0.26.51 0.26.46  
9 9 Camilla Thystrup Haderslev IF K 4 0.28.35 0.28.35  
10 40 Anders Colstrup Haderslev IF M 6 0.28.37 0.28.33  
11 20 Inger Børsen Gaarde Haderslev IF K 5 0.29.28 0.29.28  
12 6 Birthe Wolf Øsby Idrætsforening K 6 0.30.37 0.30.30  
13 35 Stephanie Restrepo (Kolding) K 7 0.31.28 0.31.25  
14 29 Ludde Friis (Haderslev) K 8 0.32.05 0.32.03  
15 45 Merete Jørgensen   K 9 0.32.09 0.32.08  
16 28 Lis Nielsen Øsby Idrætsforening K 10 0.32.20 0.32.13  
17 411 Aage Smidt (Aalborg) M 7 0.32.25 0.32.19  
18 21 Jan Sejersen (Haderslev) M 8 0.34.09 0.34.04  
19 44 Christina Andressen   K 11 0.34.09 0.34.02  
20 34 Sanja Borchert (Skærbæk) K 12 0.35.15 0.35.11  
21 2 Andreas Thystrup Haderslev IF M 9 0.36.18 0.36.18  
22 25 Kirsten Thystrup Haderslev IF K 13 0.36.27 0.36.25  
23 18 Harry Hansen AAIG M 10 0.36.42 0.36.40  
24 7 Brigitte Jacobsen Øsby Idrætsforening K 14 0.36.51 0.36.44  
25 27 Linda Olling BUI Motion K 15 0.37.56 0.37.52  
26 11 Christina Lock Simonsen BUI Motion K 16 0.37.56 0.37.54  
27 38 Yvonne Callesen (Rise) K 17 0.38.05 0.37.57  
28 14 Conny Petersen (Årø) K 18 0.38.12 0.38.05  
29 5 Birgitte Øland Øland-Fruerlund K 19 0.39.27 0.39.24  
30 22 John Drescher Kolding motion M 11 0.41.58 0.41.54  
31 8 Brita Jacobsen (Rødekro) K 20 0.42.11 0.42.06  
32 23 Ketty Nielsen (Haderslev) K 21 0.43.09 0.43.03  
33 1 Amalie Callesen Klub 100 halvmarathon K 22 0.43.20 0.43.20  
34 17 Hanne Johanaen BUi-motion.dk K 23 0.43.51 0.43.49  
35 3 Anny Ullerup Kolding Motion K 24 0.43.52 0.43.47  
36 24 Kirsten Sørensen BUI Motion K 25 0.44.32 0.44.25  
37 16 Gerda Ovesen BUI K 26 0.44.32 0.44.25  
38 4 Bente Lida Callesen (Vojens) K 27 0.53.22 0.53.21  

 

tilbage til toppen

Resultater 10 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 229 Daniel Sommerkorn Haderslev TRI 2000 M 1 0.39.57 0.39.55 Hurtigste mand
2 215 Søren Kjergaard Puls 6091 M 2 0.41.09 0.41.09  
3 155 Jan Skødt Opstrammeren M 3 0.45.49 0.45.48  
4 210 Randi Christiansen Opstrammeren K 1 0.46.11 0.46.11 Hurtigste kvinde
5 227 Steen Nicolaisen Rødding løbeklub M 4 0.47.59 0.47.55  
6 166 Kim Haase Jürgensen HIF M 5 0.48.15 0.48.12  
7 151 Jacob Bock Møller HIF M 6 0.48.37 0.48.33  
8 189 Margit Kjær Haderslev IF K 2 0.48.37 0.48.37  
9 130 Emma Lundgaard Team Vi Når Det Nok K 3 0.51.21 0.51.16  
10 147 Henrik Lundgaard Team Vi Når Det Nok M 7 0.51.21 0.51.15  
11 177 Leslie Husband Opstrammeren M 8 0.51.50 0.51.48  
12 144 Helle Ringsholt (Aarhus) K 4 0.52.38 0.52.36  
13 168 Kristine Zederkof 10 K 5 0.53.12 0.53.09  
14 201 Nis Lund Haderslev IF M 9 0.54.27 0.54.22  
15 220 Tine Uldall 10 K 6 0.54.42 0.54.39  
16 205 Per Busch Givskov BUI Motion M 10 0.54.44 0.54.31  
17 184 Lise Mikkelsen (Nordborg) K 7 0.54.54 0.54.52  
18 203 Palle Klausen BUI motion M 11 0.54.55 0.54.42  
19 198 Michael Østergaard Haderslev motion M 12 0.55.07 0.55.03  
20 102 Anders Øland (Aarhus) M 13 0.55.25 0.55.23  
21 136 Gert Hansen (Nordborg) M 14 0.55.25 0.55.25  
22 208 Pia Salomonsen Christiansfeld løbeklub K 8 0.55.41 0.55.18  
23 209 Poul Fremmelev Socialdemokratiet Kolding M 15 0.56.04 0.56.04  
24 159 Jesper Toft Simonsen BUI Motion M 16 0.56.18 0.56.03  
25 120 Brian Duus (Årø) M 17 0.56.42 0.56.39  
26 213 Rune Svendsen Bui Motion M 18 0.56.46 0.56.34  
27 153 Jan Frydkjær Pedersen JTM M 19 0.57.12 0.57.00  
28 142 Helle Kliver Haderslevtri2000 K 9 0.57.45 0.57.38  
29 214 Sofie Bertelsen (Haderslev) K 10 0.57.49 0.57.24  
30 101 Allan Asmussen AAIG M 20 0.57.58 0.57.50  
31 140 Hans Ole Petersen Socialdemokratiet Kolding M 21 0.58.42 0.58.42  
32 105 Anja Pedersen Opstrammeren K 11 0.59.17 0.59.16  
33 225 Werner Gregersen AAIG M 22 0.59.17 0.59.08  
34 43 Abrahamsen Margit Aaig K 12 0.59.48 0.59.39  
35 197 Michael Jespersen Team Vi Når Det Nok M 23 0.59.54 0.59.50  
36 207 Petra Vig Jørgensen AAIG K 13 1.00.05 0.59.57  
37 226 Torben Lykke AAIG M 24 1.00.22 1.00.18  
38 150 Inge Lock BUI- motion K 14 1.01.09 1.00.59  
39 167 Kirstine Pedersen (Greve) K 15 1.01.18 1.01.08  
40 122 Carsten Burgwald Bui-motion M 25 1.01.25 1.01.10  
41 230 Christensen Mona   K 16 1.01.30 1.01.19  
42 128 Dorthe Lund Jessen Løbeklubben Tempo K 17 1.01.33 1.01.20  
43 174 Lena Juhl (Haderslev) K 18 1.02.12 1.02.08  
44 162 Jytte Marcussen BUI-motion K 19 1.02.14 1.02.01  
45 178 Lilian Juhl Kolding Motion K 20 1.02.20 1.02.00  
46 191 Maria Zorba Nielsen (Bording) K 21 1.02.32 1.02.28  
47 218 Tina Brøchner Grosbøl (Jels) K 22 1.02.37 1.02.26  
48 132 Finn Flugt Jonasson BUI-motion M 26 1.02.41 1.02.27  
49 182 Lis Petersen AAIG K 23 1.02.44 1.02.37  
50 202 Otto Mouritsen (Horsens) M 27 1.03.21 1.03.11  
51 152 Jacob Sørensen Danish Crown, Skærbæk M 28 1.03.38 1.03.13  
52 221 Tove Söholt Larsen Kolding Motion K 24 1.03.54 1.03.39  
53 183 Lisbeth Saxtorph Kolding Motion K 25 1.04.14 1.03.58  
54 199 Mona Lund Skærbæk K 26 1.04.24 1.04.00  
55 42 Ralph Hansen   M 29 1.04.26 1.04.02  
56 223 Ulla Asmussen AAIG K 27 1.04.30 1.04.23  
57 116 Birte Geertsen AAIG K 28 1.04.50 1.04.42  
58 212 Ritha Jessen AAIG K 29 1.04.51 1.04.44  
59 185 Lone Pedersen High5 Living Ribe K 30 1.05.01 1.04.42  
60 108 Anne Grete Jacobsen AAIG K 31 1.05.10 1.05.03  
61 154 Jan Sild Fruerlund Øland-Fruerlund M 30 1.05.14 1.05.11  
62 139 Hanne Ydegaard AAIG K 32 1.05.34 1.05.27  
63 104 Anita Lykke Poulsen Kolding Motion K 33 1.06.05 1.05.47  
64 160 Jette Meiling Kolding Motion K 34 1.06.06 1.05.49  
65 204 Palle Mylin Danish Crown, Skærbæk M 31 1.06.16 1.05.51  
66 196 Mette Dammose (Haderslev) K 35 1.07.01 1.06.49  
67 113 Bent Petersen AAIG M 32 1.07.16 1.07.09  
68 103 Anette Christensen AAIG K 36 1.07.18 1.07.10  
69 156 Janne Jacobsen BUI Motion K 37 1.07.43 1.07.27  
70 121 Britta Dinsen (Christiansfeld) K 38 1.07.57 1.07.34  
71 141 Helle Holmboe Andersen BUI Motion K 39 1.08.12 1.07.57  
72 194 Mette Bendesen High5Living K 40 1.08.16 1.07.56  
73 131 Eva Øland (Aarhus) K 41 1.08.23 1.08.22  
74 146 Henrik Damkjær Kolding Motion M 33 1.09.00 1.08.41  
75 173 Lena Brøchner Nielsen (Jels) K 42 1.09.22 1.09.11  
76 179 Linda Rubinke Kolding motion K 43 1.09.43 1.09.26  
77 111 Annette Petersen Kolding Motion K 44 1.09.43 1.09.25  
78 176 Lene Skolander Fischlein Kolding Motion K 45 1.09.44 1.09.25  
79 145 Helle Sørensen BUI Motion K 46 1.10.51 1.10.41  
80 137 Gitte Mohr BUI motion K 47 1.10.53 1.10.42  
81 163 Jytte Reitz BUI Motion K 48 1.10.54 1.10.45  
82 133 Flemming Stougaard Kolding motion M 34 1.10.55 1.10.37  
83 181 Lis Mohr BUI Motion K 49 1.11.37 1.11.27  
84 171 Lars Sørensen BUI Motion M 35 1.11.37 1.11.25  
85 157 Jeanett Nielsen (Kolding) K 50 1.11.44 1.11.35  
86 180 Lis Flodgaard Kolding Motion K 51 1.11.49 1.11.32  
87 170 Lars Nielsen (Kolding) M 36 1.11.53 1.11.44  
88 217 Susanne Asmussen AAIG K 52 1.12.21 1.12.14  
89 106 Ann Vinther BUI løbeklub K 53 1.12.38 1.12.23  
90 195 Mette Daabeck Østergaard (Aarhus) K 54 1.13.04 1.12.39  
91 161 Joan Olesen Kolding motion K 55 1.14.07 1.13.51  
92 110 Anne-Grete Ø Nørgaard Kolding Motion K 56 1.14.07 1.13.47  
93 190 Margrethe Pedersen (6670 Holsted) K 57 1.14.10 1.14.01  
94 115 Bianca Hansen -6670 K 58 1.14.10 1.14.01  
95 107 Annalise Hansen (Jordrup) K 59 1.14.19 1.14.19  
96 127 Claus Holmegaard Jensen Kolding Motion M 37 1.14.25 1.14.05  
97 119 Bobby Nygaard Christiansen BUI Motion M 38 1.14.37 1.14.22  
98 216 Susanna Klausen BUI motion K 60 1.15.16 1.15.01  
99 112 Belinda Beck BUI Motion K 61 1.15.16 1.15.04  
100 109 Anne Kierkegaard Kolding Motion K 62 1.16.48 1.16.30  
101 206 Per Jacobsen Kolding motion M 39 1.16.48 1.16.30  
102 187 Majbrith Drescher Kolding motion K 63 1.16.58 1.16.36  
103 186 Lonnie Jørgensen Kolding Motion K 64 1.18.11 1.17.50  
104 149 Inga Lykke AAIG K 65 1.18.13 1.18.05  
105 224 Vivi Damkjær Kolding Motion K 66 1.18.22 1.18.02  
106 138 H C Jørgensen Kolding Motion M 40 1.18.24 1.18.02  
107 148 Inga Hansen Kolding motion K 67 1.18.48 1.18.25  
108 117 Birthe Clausen Kolding Motion K 68 1.18.55 1.18.31  
109 172 Lea Nielsen (København) K 69 1.19.12 1.18.58  
110 114 Bente Mathiesen Kolding Motion K 70 1.24.26 1.24.00  
111 188 Malene Nystrup Kolding Motion K 71 1.27.07 1.26.45  
112 193 Marie Dahl Stougaard Kolding motion K 72 1.27.08 1.26.45  
113 200 Moses Hansen (Aarø) M 41 1.27.10 1.27.02  
114 228 Lone Dansbo Kolding Motion K 73 1.27.52 1.27.29  
115 129 Else Kildevang Madsen Kolding Motion K 74 1.35.09 1.34.48  

 

tilbage til toppen

Resultater 15,1 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 303 Bjarke Svendsen Bui-motion M 1 1.11.38 1.11.36 Hurtigste mand
2 309 Godtfred Degn skærbæk M 2 1.12.09 1.12.01  
3 336 Søren Thystrup Haderslev-if M 3 1.13.42 1.13.41  
4 341 Torben Sødequist Petersen Løbeklubben Tempo M 4 1.18.45 1.18.38  
5 328 Nicolai Drescher Kolding motion M 5 1.19.50 1.19.47  
6 327 Morten Hassing Falk SMT - Silkeborg Motion/Tri-Klub M 6 1.21.57 1.21.56  
7 313 Holger Hansen AAIG M 7 1.25.31 1.25.29  
8 324 Michael Callesen Opstrammeren M 8 1.25.50 1.25.45  
9 339 Tommy Schelde (Haderslev) M 9 1.27.57 1.27.57  
10 312 Henrik Thomassen Christiansfeld løbeklub M 10 1.28.40 1.28.33  
11 333 René Jacobsen Bui motion M 11 1.29.49 1.29.46  
12 334 Sanne Holm Maimburg Haderslev IF K 1 1.30.33 1.30.33 Hurtigste kvinde
13 343 Claus Maimburg   M 12 1.30.34 1.30.32  
14 304 Bjarne Mortensen AAIG M 13 1.31.17 1.31.14  
15 332 Preben Petersen AAIG M 14 1.31.27 1.31.24  
16 325 Michael Haugaard AAIG M 15 1.31.27 1.31.24  
17 326 Mogens Nielsen AAIG M 16 1.32.17 1.32.11  
18 337 Thomas Jessen (Vamdrup) M 17 1.32.46 1.32.39  
19 342 John Stycke   M 18 1.33.40 1.33.38  
20 305 Bodil Nielsen AAIG K 2 1.33.44 1.33.44  
21 315 Hong Haugaard AAIG K 3 1.35.44 1.35.41  
22 322 Lisa Hedekær Haderslev Motion K 4 1.35.58 1.35.54  
23 320 Kirsten Nielsen AAIG K 5 1.38.05 1.37.59  
24 321 Lis Sieler Sørensen Opstrammeren K 6 1.38.53 1.38.47  
25 316 Jan Steen Sørensen Opstrammeren M 19 1.40.39 1.40.33  
26 307 Dorrit Andersen AAIG K 7 1.41.30 1.41.24  
27 317 Jette Tønder AAIG K 8 1.41.56 1.41.53  
28 310 Helle Jensen AAIG K 9 1.41.56 1.41.56  
29 340 Mads Pötzsch (Vamdrup) M 20 1.43.22 1.43.13  
30 301 Asger Hartmann AAIG M 21 1.43.23 1.43.17  
31 306 Dan Nielsen AAIG M 22 1.46.04 1.45.57  
32 329 Ove Schneider AAIG M 23 1.47.17 1.47.10  
33 331 Poul Erik Sørensen AAIG M 24 1.47.17 1.47.09  
34 311 Helle Pedersen Hvalsø Løbeklub K 10 1.47.47 1.47.39  
35 314 Holger Jacobsen AAIG M 25 1.48.56 1.48.48  
36 335 Silvia Sørensen AAIG K 11 1.51.32 1.51.24  
37 302 Birgitte Sørensen AAIG K 12 1.53.21 1.53.16  
38 338 Tommy Jensen AAIG M 26 1.53.21 1.53.16  
39 319 Jytte Jacobsen Bolderslev Løb & Motion K 13 1.56.23 1.56.19  
40 308 Finn Jacobsen Bolderslev Løb & Motion M 27 1.56.23 1.56.19  
41 323 Marie Jørgensen (Haderslev) K 14 1.56.49 1.56.40  

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 529 Morten Riis Haderslev IF M 1 1.24.39 1.24.39 Hurtigste mand
2 501 Adrian Jensen AAIG M 2 1.31.11 1.31.10  
3 509 Erik Lorenzen Opstrammeren M 3 1.31.35 1.31.32  
4 512 Hans Renkwitz Rødekro Tri & Motion M 4 1.34.59 1.34.57  
5 503 Arne Lund Danish Crown, Skærbæk M 5 1.37.07 1.37.04  
6 520 Klaus Pedersen Danish Crown, Skærbæk M 6 1.37.52 1.37.49  
7 521 Kumar Kandasamy AAIG M 7 1.38.33 1.38.30  
8 506 Britt Mauritzen High5living K 1 1.41.40 1.41.38 Hurtigste kvinde
9 502 Anders Allesø (Horsens) M 8 1.41.49 1.41.42  
10 522 Lars Bek (Nordborg) M 9 1.42.34 1.42.29  
11 524 Louise Kock AAIG K 2 1.43.37 1.43.34  
12 530 Peder Krüger (Haderslev) M 10 1.44.45 1.44.45  
13 535 Tanja Herum Nordborg løbeklub K 3 1.46.10 1.46.07  
14 513 Henning Olsen AAIG M 11 1.49.33 1.49.27  
15 514 Jesper Steffensen AAIG M 12 1.49.33 1.49.29  
16 537 Ulla Allesø (Horsens) K 4 1.51.37 1.51.30  
17 510 Finn Thomsen Tempo M 13 1.52.51 1.52.41  
18 505 Birgitte Brinck-Jensen Dansk halvmarathon klub K 5 1.52.55 1.52.49  
19 516 Jørgen Nielsen (Haderslev) M 14 1.56.27 1.56.20  
20 528 Morten Hagensen Petersen Bui motion M 15 1.56.57 1.56.54  
21 527 Mikael Lassen AAIG M 16 1.57.08 1.57.03  
22 504 Bent Thomsen AAIG M 17 1.57.08 1.57.08  
23 508 Eicke Warncke AAIG K 6 1.57.56 1.57.50  
24 538 Henrik Kahl HoldingOn M 18 1.58.13 1.58.04  
25 511 Gitte Petersen AAIG K 7 2.00.00 1.59.55  
26 534 Susanne Garbrecht AAIG K 8 2.01.21 2.01.17  
27 519 Kenneth Callesen Klub 100 halvmarathon M 19 2.04.18 2.04.09  
28 536 Tom Larsen Kolding Motion M 20 2.04.39 2.04.31  
29 518 Keld Lauridsen (Rødding) M 21 2.05.24 2.05.16  
30 531 Peter Zielke (Starup) M 22 2.06.16 2.06.09  
31 507 Conny Schlesinger AAIG K 9 2.06.26 2.06.20  
32 523 Lea Bach Brande motion K 10 2.07.55 2.07.45  
33 539 Maria Hansen   K 11 2.12.44 2.12.34  
34 515 Jonas Ahlstrøm (Kolding) M 23 2.13.00 2.12.50  
35 517 Karen Jessen Olsen AAIG K 12 2.23.36 2.23.30  
36 532 Pia Festersen AAIG K 13 2.26.03 2.25.57  
37 526 Mette Malmqvist (Haderslev) K 14 2.26.45 2.26.37  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

20-09-14

Aarø Naturløb

Aarø

Torben Lykke´s AAIG galleri - Google+ - Inga og Torben

72

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen