Siden er sidst opdateret 12. december 2018 - kl. 15:39

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aarø Naturløb på Aarø - lørdag d. 22. september 2018 - kl. 11.00

"Aarø Naturløb #5"

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

My Race Result

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 11.05 fra adressen: Brummers Gaard, Aarø 145, 6100 Haderslev

- 15 km ruten er krævende, den går ud over naturskønne Aarø Kalv - 21k ruten er flad og ingen strand m. 4 sløjfer - maks. 300 deltagere ialt

- færge billet er med i prisen

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (tilmelding senest ??)

- se også: 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

5k + 5k gårute

10k
15,1k
Halvmarathon

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. Tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 38 Oliver Maarup Haderslev IF M 1 0.19.17 0.19.17 Hurtigste mand
2 51 Hans Henrik Grosbøl Løb M 2 0.22.11 0.22.11  
3 53 Jan Skødt Opstrammeren M 3 0.22.58 0.22.58  
4 35 Lene Falk-Adamsen Haderslev IF K 1 0.24.46 0.24.45 Hurtigste kvinde
5 50 Nicoline Gottlieb Lagkagehuset K 2 0.25.11 0.24.59  
6 26 John Harmsen Guderup Løbeklub M 4 0.25.56 0.25.53  
7 60 Luise Kling Hansen (Aarhus) K 3 0.26.16 0.26.12  
8 4 Janni Hansen (Stepping) K 4 0.26.45 0.26.44  
9 46 Søren H. Mikkelsen HLLH M 5 0.27.07 0.27.07  
10 43 Carsten Dahl-Hansen HLLH M 6 0.28.15 0.28.12  
11 32 Camilla Thystrup Haderslev if K 5 0.28.43 0.28.42  
12 44 Heidi Hertz HLLH K 6 0.29.50 0.29.43  
13 6 Johannes Raaberg Gade (Christiansfeld) M 7 0.29.51 0.29.44  
14 7 Karina Raaberg Gade (Christiansfeld) K 7 0.29.58 0.29.50  
15 103 Benny Christensen (Jels) M 8 0.31.25 0.31.20  
16 31 Andreas Thystrup Haderslev if M 9 0.32.08 0.32.08  
17 58 Søren Thystrup Haderslev if M 10 0.32.12 0.32.10  
18 59 Lene Nørregaard Janssen Haderslev IF K 8 0.32.14 0.32.12  
19 13 Gitte Mohr BUI Motion K 9 0.32.17 0.32.11  
20 8 Marie Jørgensen (Haderslev) K 10 0.32.20 0.32.09  
21 56 Helle Olsen Vi er her endnu K 11 0.32.23 0.32.17  
22 9 Mette Dammose (Haderslev) K 12 0.33.16 0.33.11  
23 37 Margit Lildholdt Haderslev IF K 13 0.33.18 0.33.11  
24 62 Lise Boel HLLH K 14 0.33.52 0.33.44  
25 57 Tina Duus Vi er her endnu K 15 0.33.53 0.33.47  
26 28 Kurt Winter Guderup Løbeklub M 11 0.34.54 0.34.44  
27 39 Randi Wølke Haderslev IF K 16 0.35.19 0.35.12  
28 36 Lone Pettersen Haderslev IF K 17 0.35.19 0.35.13  
29 23 Lis Mohr BUI-Motion K 18 0.35.45 0.35.41  
30 55 Tina Gunde Hansen Stepping K 19 0.35.48 0.35.47  
31 22 Lars Paulsen BUI-motion M 12 0.35.54 0.35.45  
32 139 Rikke Damsgaard Paulsen Bui-Motion K 20 0.35.55 0.35.45  
33 18 Cecilie Damsgaard Paulsen BUI-motion K 21 0.35.55 0.35.46  
34 10 Yvonne Callesen (Aarø) K 22 0.36.12 0.36.11  
35 5 Jette Jørgensen (Aabenraa) K 23 0.36.29 0.36.28  
36 41 Else Petersen Haderslev Motion K 24 0.36.29 0.36.25  
37 1 Alice Juul (Haderslev) K 25 0.36.52 0.36.49  
38 33 Hanna Gubi Haderslev if K 26 0.36.53 0.36.42  
39 19 Christina Lock Simonsen BUI-Motion K 27 0.37.15 0.37.03  
40 52 Charlotte Carlsen Løgumkloster løbemotion K 28 0.37.30 0.37.20  
41 42 Karen Bruhn Haderslev Motion K 29 0.37.37 0.37.33  
42 12 Karina Klaastad Bui løbeklub K 30 0.39.18 0.39.08  
43 45 Pernille Rahbek Lynge HLLH K 31 0.40.05 0.39.58  
44 2 Conny Petersen (Aarø) K 32 0.40.10 0.40.08  
45 48 Lonnie B. Jørgensen Kolding Motion K 33 0.40.31 0.40.30  
46 49 Marie Stougaard Kolding Motion K 34 0.40.39 0.40.37  
47 14 Karin Jacobsen BUI Motion K 35 0.41.24 0.41.21  
48 21 Kirsten Sørensen BUI-motion K 36 0.41.24 0.41.21  
49 16 Lise Busch Givskov BUI motion K 37 0.41.52 0.41.41  
50 47 Birgitte Svenningsen Kolding Motion K 38 0.43.09 0.43.00  
51 63 Frank Fischlein Road Runner M 13 0.43.09 0.42.59  
52 185 Folmer Krogh Kolding Motion M 14 0.43.09 0.43.00  
53 40 Anne Spanggård Rasmussen Haderslev motion K 39 0.46.13 0.46.08  
54 11 Inge Paulsen Bolderslev Løn & Motion K 40 0.46.16 0.46.14  
55 17 Anne-Mette Hansen BUI-Motion K 41 0.47.26 0.47.15  

 

tilbage til toppen

Resultater 10 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. Tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 134 Bjarke Svendsen Bui-motion M 1 0.41.14 0.41.11 Hurtigste mand
2 119 Morten Ricksen (Øster Lindet) M 2 0.41.27 0.41.26  
3 207 Keld Damkjær Øster Lindet M 3 0.41.27 0.41.26  
4 148 Flemming Nielsen Guderup Løbeklub M 4 0.45.24 0.45.21  
5 217 Randi Christiansen Opstrammeren K 1 0.46.03 0.46.01 Hurtigste kvinde
6 109 Jens Grosbøl (København Ø) M 5 0.47.21 0.47.17  
7 129 Anders Allesø Allesø M 6 0.48.05 0.48.01  
8 130 Ulla Allesø Allesø K 2 0.48.07 0.48.02  
9 121 Natalie Kaufmann (København Ø) K 3 0.49.02 0.48.58  
10 206 Tine Uldall Øsby Run4Fun K 4 0.50.05 0.50.01  
11 168 Niels Peter Brixen HLLH M 7 0.50.50 0.50.43  
12 204 Michael Callesen Opstrammeren M 8 0.51.04 0.50.58  
13 141 Pia Salomonsen Christiansfeld løbeklub K 5 0.52.24 0.52.17  
14 172 Svend Hansen Jels If Løbemotion M 9 0.52.27 0.52.20  
15 152 Kaj Madsen Guderup Løbeklub M 10 0.52.28 0.52.25  
16 146 Dorthe Krath Guderup Løbeklub K 6 0.52.30 0.52.26  
17 199 Thorkild Dau LG Kfz-Service Dau / TEAM Erdinger Alkoholfrei M 11 0.52.42 0.52.40  
18 179 Bente Mathiesen Kolding Motion K 7 0.52.49 0.52.26  
19 120 Morten Zornow (Vojens) M 12 0.52.58 0.52.50  
20 205 Kristine Zederkof Øsby Run4Fun K 8 0.53.24 0.53.20  
21 140 Rune Svendsen BUI-Motion M 13 0.53.25 0.53.22  
22 198 Lars Greisen Lars greisen snedker og tømmerforetning M 14 0.53.25 0.53.07  
23 214 Jannik Duus Vi er her endnu M 15 0.54.28 0.54.07  
24 144 Carsten Nielsen Guderup Løbeklub M 16 0.54.41 0.54.29  
25 165 Julie-Marie Terkildsen HLLH K 9 0.55.07 0.54.59  
26 154 Kristian Toustrup Guderup Løbeklub M 17 0.55.11 0.55.10  
27 102 Ole Magnussen (Vojens) M 18 0.55.13 0.54.51  
28 20 Jesper Toft Simonsen BUI-Motion M 19 0.56.01 0.55.43  
29 156 Hans Peter Wølke Haderslev IF M 20 0.56.15 0.56.10  
30 128 Mogens Sylvester AAIG Aabenraa / Gram M 21 0.56.17 0.56.09  
31 123 Steen Theisen (Haderslev) M 22 0.56.20 0.56.03  
32 142 Birgitte Hultgren Guderup Løbeklub K 10 0.56.21 0.56.17  
33 149 Gitte Mathiesen Guderup Løbeklub K 11 0.56.21 0.56.18  
34 169 Poul-Martin Bang Jakobsen HLLH M 23 0.57.35 0.57.28  
35 151 John Würtz Larsen Guderup Løbeklub M 24 0.57.54 0.57.52  
36 216 Rene` Duus Vi er her endnu M 25 0.58.15 0.57.54  
37 215 Peter Holm Vi er her endnu M 26 0.58.15 0.57.55  
38 160 Alise Beuchert HLLH K 12 0.59.00 0.58.52  
39 170 Susanne Hansen HLLH K 13 0.59.00 0.58.51  
40 201 Anja Pedersen Opstrammeren K 14 0.59.21 0.59.15  
41 24 Michael Skriver BUI-Motion M 27 0.59.36 0.59.20  
42 173 Hans Ole Petetsen Kalahali M 28 0.59.38 0.59.32  
43 25 Steen Andersen BUI-Motion M 29 0.59.39 0.59.23  
44 174 Lars Christensen Kalahali M 30 0.59.47 0.59.41  
45 127 Kim Schauer Boysen AAIG Aabenraa M 31 0.59.51 0.59.39  
46 213 Poul Gormsen Team skrald M 32 1.00.15 1.00.03  
47 200 Tina Grosbøl Løb K 15 1.01.27 1.01.20  
48 133 Inge Lock BUI- Motion K 16 1.01.37 1.01.21  
49 167 Lone Hybel HLLH K 17 1.01.39 1.01.31  
50 126 Ulla Christensen (Tranbjerg) K 18 1.01.55 1.01.43  
51 118 Mona Christensen (Stepping) K 19 1.01.55 1.01.43  
52 171 Grethe Refsing Nissen Jels If Løbemotion K 20 1.02.16 1.02.03  
53 161 Barbro Viskum Madsen HLLH K 21 1.02.33 1.02.24  
54 163 Hans Erik Schou HLLH M 33 1.02.36 1.02.28  
55 192 Lilian Juhl Kolding Motion K 22 1.02.45 1.02.34  
56 166 Laila Madsen HLLH K 23 1.02.50 1.02.41  
57 106 Britta Dinsen -6070 K 24 1.03.26 1.03.19  
58 136 Janne Jacobsen BUI-Motion K 25 1.04.37 1.04.22  
59 155 Tanja Cordes Nielsen Guderup Løbeklub K 26 1.04.54 1.04.39  
60 124 Torben Tomzak (Tønder) M 34 1.05.49 1.05.29  
61 158 Christina Andreassen High5living K 27 1.05.51 1.05.33  
62 211 Lone Pedersen Team High5 Living K 28 1.05.54 1.05.37  
63 132 Louise Odgaard BUI K 29 1.05.57 1.05.38  
64 159 Jytte Kruse High5living K 30 1.06.03 1.05.46  
65 182 Christian Pihl Kolding Motion M 35 1.06.11 1.06.02  
66 188 Kamma Poulsen Kolding Motion K 31 1.06.12 1.06.02  
67 189 Lars Bruun Kolding motion M 36 1.06.40 1.06.26  
68 218 Lis Flodgaard Kolding motion K 32 1.06.42 1.06.32  
69 108 Hans Eefsen (Haderslev) M 37 1.06.54 1.06.35  
70 184 Flemming Stougaard Kolding motion M 38 1.07.22 1.07.08  
71 193 Lis Bramsen Kolding Motion K 33 1.08.22 1.08.10  
72 178 Annette Petersen Kolding Motion K 34 1.08.26 1.08.08  
73 191 Lene Skolander Fischlein Kolding Motion K 35 1.08.26 1.08.08  
74 135 Bobby Nygaard Christiansen BUI-Motion M 39 1.08.45 1.08.32  
75 111 Jørn Sørensen (Gråsten) M 40 1.08.49 1.08.30  
76 162 Eva Thinggaard HLLH K 36 1.10.00 1.09.51  
77 153 Kirsten Møller Guderup Løbeklub K 37 1.10.42 1.10.24  
78 101 Angela Reinicke (Kolding) K 38 1.11.20 1.11.08  
79 183 Dorthe Dahl Fisker Kolding Motion K 39 1.11.42 1.11.28  
80 187 Joan Olesen Kolding Motion K 40 1.12.27 1.12.15  
81 195 Per Jacobsen Kolding Motion M 41 1.12.40 1.12.30  
82 138 Lars Sørensen BUI-motion M 42 1.13.09 1.12.50  
83 131 Linda Jepsen Arkil i bevægelse 2018 K 41 1.13.13 1.12.54  
84 176 Anne Grete Nørgård Kolding Motion K 42 1.13.24 1.13.12  
85 137 Jytte Reitz BUI-Motion K 43 1.13.25 1.13.09  
86 117 Mette Malmqvist (Haderslev) K 44 1.15.14 1.15.08  
87 145 Connie Hansen Guderup Løbeklub K 45 1.15.25 1.15.08  
88 181 Charlotte Bruun Kolding Motion K 46 1.16.15 1.16.00  
89 220 H C Jørgensen Kolding Motion M 43 1.16.15 1.15.59  
90 30 Vita Kock Guderup Løbeklub K 47 1.17.07 1.16.51  
91 115 Lone Rüdiger Nielsen (Hammelev) K 48 1.18.13 1.17.52  
92 212 Mette Bendesen Team High5Living K 49 1.19.00 1.18.43  
93 105 Bodil Pihlkjær Nymann (Kolding) K 50 1.19.04 1.19.04  
94 125 Trine Højfeldt (Kolding) K 51 1.19.08 1.18.45  
95 209 Carina Skovbo Team Brændkjær K 52 1.19.09 1.18.46  
96 210 Jette Roost Team Brændkjær K 53 1.19.09 1.18.46  
97 186 Jens Rye Kolding Motion M 44 1.19.27 1.19.12  
98 194 Lone Dansbo Kolding Motion K 54 1.19.27 1.19.12  
99 150 Inge Madsen Guderup Løbeklub K 55 1.19.35 1.19.21  
100 143 Birthe Hougaard Guderup Løbeklub K 56 1.19.42 1.19.27  
101 180 Birthe Clausen Kolding Motion K 57 1.21.24 1.21.09  
102 197 Vibeke Mortensen Kolding motion K 58 1.23.08 1.22.57  
103 177 Anne Kierkegaard Kolding Motion K 59 1.23.08 1.22.57  

 

tilbage til toppen

Resultater 15,1 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. Tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 344 Niels Brandt-Jørgensen (Haderslev) M 1 1.00.17 1.00.17 Hurtigste mand
2 349 Helle Dahl-Hansen HLLH K 1 1.23.17 1.23.16 Hurtigste kvinde
3 346 Henrik Thomassen Finn Thomsen Trail Running M 2 1.24.36 1.24.33  
4 350 Jack Holm HLLH M 3 1.36.13 1.36.13  
5 353 Lis Sieler Sørensen Opstrammeren K 2 1.37.19 1.37.18  
6 352 Jan Steen Sørensen Opstrammeren M 4 1.37.20 1.37.18  
7 347 Torben Kock Guderup Løbeklub M 5 1.37.50 1.37.48  
8 345 Uffe Gram (Haderslev) M 6 1.39.56 1.39.54  

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 5 km - se også 10 km - se også 15 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. Tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 164 Ejsing Søren HLLH M 1 1.21.36 1.21.36 Hurtigste mand
2 523 Jens Carl Haderslev IF M 2 1.21.36 1.21.36  
3 545 Allan Andersen Rødekro Tri & Motion M 3 1.27.40 1.27.40  
4 527 Rasmus Lütken HLLH M 4 1.29.56 1.29.53  
5 522 Preben Skovmand Guderup Løbeklub M 5 1.33.17 1.33.16  
6 542 Björn Dau LG Kfz-Service Dau / TEAM Erdinger Alkoholfrei M 6 1.37.15 1.37.14  
7 512 Poul Snabe Bolderslev Løn & Motion M 7 1.37.23 1.37.15  
8 502 Christoffer Nissen (Sønderborg) M 8 1.37.34 1.37.31  
9 501 Brian Christensen (Haderslev) M 9 1.37.34 1.37.30  
10 514 Frank Petersen BUI-motion M 10 1.45.40 1.45.35  
11 521 Ove Hougaard Guderup Løbeklub M 11 1.47.03 1.47.01  
12 516 Andreas Aupke Danfoss Marathon Club M 12 1.47.41 1.47.39  
13 506 Tommy Kudsk (Kolding) M 13 1.48.08 1.48.04  
14 546 Britt Mauritzen Team High5Living K 1 1.48.31 1.48.29 Hurtigste kvinde
15 547 Danni Callesen Team High5Living M 14 1.48.31 1.48.29  
16 544 Tanja Herum Nordborg Løbeklub K 2 1.49.19 1.49.15  
17 510 Thomas Bendorff Arkil i bevægelse 2018 M 15 1.50.24 1.50.18  
18 525 Nis Lund Haderslev IF M 16 1.52.12 1.52.09  
19 509 Henrik Kahl Arkil i bevægelse 2018 M 17 1.52.57 1.52.49  
20 543 Finn Thomsen Løbeklubben Tempo M 18 1.53.30 1.53.26  
21 548 Tonny Drejer Christensen Team Kallemosen M 19 1.56.22 1.56.19  
22 526 Jytte Nielsen HLLH K 3 1.57.09 1.57.06  
23 504 Micael Jensen (Haderslev) M 20 1.57.23 1.57.18  
24 519 Birgitte Brinck-Jensen Fredericia triathlon Team K 4 1.58.20 1.58.16  
25 541 Tom Larsen Kolding Motion M 21 1.58.20 1.58.13  
26 517 Erik Mousten Dansk halvmaraton klub M 22 2.03.09 2.03.04  
27 503 Henrik Grøndal Jensen (Haderslev) M 23 2.06.50 2.06.44  
28 508 Jytte Jacobsen AAIG Aabenraa K 5 2.09.16 2.09.08  
29 507 Finn Jacobsen AAIG Aabenraa M 24 2.09.16 2.09.07  
30 511 Andreas Paulsen Bolderslev Løn & Motion M 25 2.09.21 2.09.13  
31 520 Helle Middelhede Fredericia Triathlon Team K 6 2.21.18 2.21.14  
32 515 Jan Marcussen Bui-Motion M 26 2.22.26 2.22.23  
33 513 Carsten Burgwald Bui-Motion M 27 2.22.37 2.22.35  
34 528 Søren Agerbo Frydensbjerg HLLH M 28 2.58.54 2.07.52  

 

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

20-09-14

Aarø Naturløb

Aarø

Torben Lykke´s AAIG galleri - Google+ - Inga og Torben

72

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen