Siden er sidst opdateret 26. august 2017 - kl. 23:50

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Mandø Marathon - lørdag d. 19. august 2017 - kl. 11.00

"Mandø Marathon #6"

Mandø Marathon - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

My Race Result

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 11.00 (marathon) fra stævnepladsen ved Mandø Mølle

Ruten går øen rundt og er en DAF opmålt kvartmarathon, så marathon skal 4x rundt.

- DAF opmåling - se rapport se DAF opmåling(08-05-12) - marathon løber ruten 4x

- se mere Info samt tilmelding My Race Result (- tilmelding senest d. 17/8)

- i 2017 afholdes Mandø Marathon for 6. og sidste gang

- se også 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012

Rundstrækning på 10,55k - 3 depoter pr. runde

DAF opmålt rute Marathon

DAF opmålt rute Halvmarathon
DAF opmålt rute 10,55k
5,5k og børneløb

 

tilbage til toppen

Resultater 2,2 km - se også 2,2 km - se også 6 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se også Marathon - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Klasse Pl. AK Resultat Bemærkning
1 825 Albert Fredskild Høvighoff Cafe Mandøpigen M 1 Dreng 1 0.10.09 Hurtigste dreng
2 853 Oskar Borko   M 2 Dreng 2 0.11.29  
3 817 August Hyldtoft Sørensen Team Toft-Hyldtoft M 3 Dreng 3 0.12.25  
4 856 Pelle Riis Brig Hansen Mandø Kro- og Traktorbusser M 4 Dreng 4 0.12.58  
5 837 Beniamino Moonen   M 5 Dreng 5 0.13.21  
6 826 Rasmus Hjerrild Team Møller M 6 Dreng 6 0.13.23  
7 838 Ilario Moonen   M 7 Dreng 7 0.13.59  
8 819 Hans Christian Løvschall   M 8 Dreng 8 0.14.01  
9 855 Magnus Riis Brig Hansen Mandø Kro- og Traktorbusser M 9 Dreng 9 0.14.33  
10 808 Hjalte Lund Lunds Løbeklub M 10 Dreng 10 0.14.34  
11 815 Bjørn Lunde Farumhøj M 11 Dreng 11 0.15.02  
12 830 Julie Beek Nielsen krudtuglerne K 1 Pige 1 0.15.06 Hurtigste pige
13 832 Tobias Beek Nielsen krudtuglerne M 12 Dreng 12 0.15.10  
14 860 Ditte Riis Hansen Mandø Kro- og Traktorbusser K 2 Kvinde 1 0.15.20 Hurtigste kvinde
15 854 Olivia Riis Brig Hansen Mandø Kro- og Traktorbusser K 3 Pige 2 0.15.20  
16 833 Johannes Holm Nielsen krudtuglerne M 13 Dreng 13 0.15.39  
17 800 Frida Clausager Schultze Team Clausager Schultze K 4 Pige 3 0.15.51  
18 835 Casper Klitten Dahl Familien Dahl M 14 Dreng 14 0.16.54  
19 802 Cecilia Gandrup Bundesen   K 5 Pige 4 0.17.04  
20 834 Signe Beek Nielsen krudtuglerne K 6 Pige 5 0.17.05  
21 859 Frederikke Strand   K 7 Pige 6 0.17.19  
22 821 Kathrine Marie Hjorth Eskelund Team Hjorth Eskelund K 8 Pige 7 0.17.21  
23 814 Christence Lunde Farumhøj K 9 Pige 8 0.17.22  
24 813 Lykke Lunde Farumhøj K 10 Kvinde 2 0.17.29  
25 850 Simon Andersen AndersenOlesenEliteRunning M 15 Dreng 15 0.17.33  
26 849 Frida Høhrmann Pedersen Team Høhrmann K 11 Pige 9 0.17.34  
27 820 Carla Kirstine Hjorth Eskelund Team Hjorth Eskelund K 12 Pige 10 0.17.42  
28 831 Emma Beek Nielsen krudtuglerne K 13 Pige 11 0.17.45  
29 823 Clara Puggaard KVIK 70 K 14 Pige 12 0.18.05  
30 851 Hannibal Hampus Stene Cafe Mandøpigen M 16 Dreng 16 0.18.25  
31 807 Magne Lund Lunds Løbeklub M 17 Dreng 17 0.18.27  
32 805 Magnus Jessen Lunds Løbeklub M 18 Dreng 18 0.18.31  
33 806 Mia Jessen Lunds Løbeklub K 15 Pige 13 0.18.35  
34 809 Bjarke Lund Lunds Løbeklub M 19 Mand 1 0.18.35 Hurtigste mand
35 858 Mikkeline Strand   K 16 Pige 14 0.18.44  
36 836 Susanne Klitten Dahl Familien Dahl K 17 Kvinde 3 0.18.50  
37 803 Hjalte Friis Evald Team Seaman M 20 Dreng 19 0.19.33  
38 804 Jinnie Friis Evald Team Seaman K 18 Kvinde 4 0.19.35  
39 818 Selma Hyldtoft Sørensen Team Toft-Hyldtoft K 19 Pige 15 0.19.43  
40 822 Camilla Puggaard KVIK 70 K 20 Kvinde 5 0.19.52  
41 824 Viggo Mauritzen KVIK 70 M 21 Mand 2 0.19.52  
42 811 Else Marie Lund Lunds Løbeklub K 21 Kvinde 6 0.20.17  
43 812 Majken Bisgaard Lunds Løbeklub K 22 Kvinde 7 0.20.31  
44 848 Gurli Høhrmann Team Høhrmann K 23 Kvinde 8 0.20.32  
45 863 Mette Jessen Lunds Løbeklub K 24 Kvinde 9 0.21.09  
46 862 Casper Jessen Lunds Løbeklub M 22 Dreng 20 0.21.09  
47 801 Gustav Clausager Schultze Team Clausager Schultze M 23 Dreng 21 0.21.10  
48 852 William Langmach Jacobsen   M 24 Dreng 22 0.24.53  
49 827 Kristine Hjerrild Team Møller K 25 Pige 16 0.25.50  
50 845 Irene Thomsen UC Ribe K 26 Kvinde 10 0.27.05  
51 828 Edna Tobiasen Team Møller K 27 Kvinde 11 0.27.20  
52 829 Lisa Beardsley Team Møller K 28 Kvinde 12 0.27.24  
53 861 Johanne Dybsøe   K 29 Pige 17 0.30.55  
54 844 Pernille Hansen UC Ribe K 30 Kvinde 13 0.42.10  
55 841 Carina Pedersen UC Ribe K 31 Kvinde 14 0.48.51  
56 842 Jimmy Klooster UC Ribe M 25 Mand 3 0.48.59  
57 840 Nanna Malskær UC Ribe K 32 Kvinde 15 0.49.11  
58 839 Kristina Thomsen UC Ribe K 33 Kvinde 16 0.49.30  
59 857 Daniel Frøsig UC Ribe M 26 Mand 4 0.49.30  

 

tilbage til toppen

Resultater 6 km - se også 2,2 km - se også 6 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se også Marathon - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Klasse Pl. AK Resultat Bemærkning
1 634 Anton Fredskild Høvighoff Cafe Mandøpigen M 1 Dreng 1 0.25.49 Hurtigste dreng
2 627 Kenneth Hjorth Eskelund Team Hjorth Eskelund M 2 Mand 1 0.26.11 Hurtigste mand
3 631 Michael Matzon Kommandørgården M 3 Mand 2 0.26.51  
4 666 Steffen Strand Lauridsen Havglimt M 4 Mand 3 0.28.08  
5 632 Anne Christine Matzon Kommandørgården K 1 Kvinde 1 0.30.17 Hurtigste kvinde
6 663 Kasper Andersen AndersenOlesenEliteRunning M 5 Dreng 2 0.31.48  
7 614 Lene Askgaard Hyldtoft Team Toft-Hyldtoft K 2 Kvinde 2 0.31.52  
8 681 Phillip Brix   M 6 Dreng 3 0.33.24  
9 605 Mikkel Øtoft   M 7 Mand 4 0.33.26  
10 635 Julie Frank Helmgården K 3 Pige 1 0.33.28 Hurtigste pige
11 687 Peter Bæcl   M 8 Mand 5 0.34.18  
12 633 Nieves Puente de Pablo Kommandørgården K 4 Kvinde 3 0.35.00  
13 624 Magnus Køhler MJK M 9 Dreng 4 0.35.33  
14 623 John Køhler MJK M 10 Mand 6 0.35.37  
15 662 Janne Andersen AndersenOlesenEliteRunning K 5 Kvinde 4 0.35.52  
16 682 Nicklas Andresen   M 11 Dreng 5 0.35.52  
17 630 Jens Møller Kommandørgården M 12 Mand 7 0.36.28  
18 661 Sofie Skibelund Olesen AndersenOlesenEliteRunning K 6 Pige 2 0.36.39  
19 659 Linda Skibelund AndersenOlesenEliteRunning K 7 Kvinde 5 0.36.40  
20 660 Julie Skibelund Olesen AndersenOlesenEliteRunning K 8 Pige 3 0.36.42  
21 629 Birthe Matzon Kommandørgården K 9 Kvinde 6 0.36.45  
22 638 Kevin Beardsley Team Møller M 13 Mand 8 0.38.10  
23 688 Jacob Strand Petersen Havglimt M 14 Mand 9 0.38.46  
24 683 Hjalte Mortensen   M 15 Dreng 6 0.39.16  
25 617 Hjalte Bladt Tychsen Fole Friskole og Naturbørnehave M 16 Dreng 7 0.39.21  
26 626 Brian Jensen Spangsbjerg løbeklub M 17 Mand 10 0.39.25  
27 656 Mathias Vandkrog   M 18 Mand 11 0.40.06  
28 601 Kirsten Clausager Team Clausager Schultze K 10 Kvinde 7 0.40.23  
29 613 Kim Nielsen Ribe privat M 19 Mand 12 0.40.26  
30 669 Ole Ditlefsen   M 20 Mand 13 0.40.48  
31 611 Carsten Junker Grindsted Motion M 21 Mand 14 0.42.01  
32 639 Arron Beardsley Team Møller M 22 Mand 15 0.42.01  
33 606 Chalotte Lund Lunds Løbeklub K 11 Kvinde 8 0.42.03  
34 636 Maja Frank Helmgården K 12 Pige 4 0.42.21  
35 608 Katrine Bisgaard Lunds Løbeklub K 13 Pige 5 0.42.36  
36 618 Joakim Bladt Tychsen Fole Friskole og Naturbørnehave M 23 Dreng 8 0.42.38  
37 619 Jannik Bladt Tychsen Fole Friskole og Naturbørnehave M 24 Dreng 9 0.42.38  
38 616 Lars Bladt Tychsen Fole Friskole og Naturbørnehave M 25 Mand 16 0.42.38  
39 612 Connie Junker Grindsted Motion K 14 Kvinde 9 0.43.30  
40 609 Elliot Øtoft   M 26 Dreng 10 0.43.48  
41 607 Jesper Lund Lunds Løbeklub M 27 Mand 17 0.43.49  
42 625 Erik Fredskild Cafe Mandøpigen M 28 Mand 18 0.44.52  
43 602 Nicholas Gandrup Bundesen   M 29 Dreng 11 0.47.26  
44 677 Anna Hamann brøns løbeklub K 15 Kvinde 10 0.48.49  
45 676 Pia Brøns brøns løbeklub K 16 Kvinde 11 0.48.49  
46 621 Sisse Høhrmann Pedersen Team Høhrmann K 17 Pige 6 0.48.59  
47 673 Monza Mette Mette Munk Stejn   K 18 Kvinde 12 0.49.04  
48 674 Suzuki Torben Jørn Stejn   M 30 Mand 19 0.49.08  
49 667 Mads Strand Petersen Havglimt M 31 Mand 20 0.49.29  
50 620 Veronika Høhrmann Pedersen Team Høhrmann K 19 Kvinde 13 0.50.24  
51 600 Peter Schultze Team Clausager Schultze M 32 Mand 21 0.50.51  
52 668 Birgitte Pløger   K 20 Kvinde 14 0.52.21  
53 640 Githa Tobiasen Team Møller K 21 Kvinde 15 0.52.45  
54 637 Linda Tobiasen Hjerrild Team Møller K 22 Kvinde 16 0.52.46  
55 675 Hanne Birkebæk brøns løbeklub K 23 Kvinde 17 0.53.20  
56 658 Irene Winkel   K 24 Pige 7 0.54.23  
57 628 Karin Skovgård Jensen   K 25 Kvinde 18 0.58.24  
58 622 Tove Bundesen   K 26 Kvinde 19 1.00.52  
59 650 Stefan Kornbek UC Ribe M 33 Mand 22 1.01.41  
60 685 Celina Loklindt Jacobsen   K 27 Pige 8 1.01.50  
61 671 Frederikke Langmach Jacobsen   K 28 Pige 9 1.01.51  
62 672 Ivan Langmach Jacobsen   M 34 Mand 23 1.02.01  
63 664 Kaya Ishøy Cafe Mandøpigen K 29 Pige 10 1.02.58  
64 665 Søren Ishøy Cafe Mandøpigen M 35 Mand 24 1.02.58  
65 686 William Øtoft   M 36 Dreng 12 1.03.04  
66 615 Mette Eifer   K 30 Kvinde 20 1.06.12  
67 604 Verner Juhl   M 37 Mand 25 1.08.38  
68 603 Lili Juhl   K 31 Kvinde 21 1.08.39  
69 649 Kim Bohn UC Ribe M 38 Mand 26 1.09.30  
70 648 Levi Bech UC Ribe M 39 Mand 27 1.11.52  
71 654 Elisabeth Thomsen UC Ribe K 32 Kvinde 22 1.11.58  
72 651 Christina Steffensen UC Ribe K 33 Kvinde 23 1.13.30  
73 684 Dorthe Thomassen UC Ribe K 34 Kvinde 24 1.13.52  
74 678 Rie Brodersen   K 35 Kvinde 25 1.15.39  
75 653 Lone Jespersen UC Ribe K 36 Kvinde 26 1.16.53  
76 610 Kazuko Steffensen   K 37 Kvinde 27 1.17.07  
77 680 Jens Peter Dybsøe   M 40 Mand 28 1.17.31  
78 679 Ellen Dybsør   K 38 Pige 11 1.17.43  
79 670 Benthe Holm Sams   K 39 Kvinde 28 1.18.48  
80 655 Helle Vandkrog   K 40 Kvinde 29 1.18.50  
81 647 Maja Andersen UC Ribe K 41 Kvinde 30 1.35.29  
82 645 Lisa Feddersen UC Ribe K 42 Kvinde 31 1.40.29  
83 642 Leo Pedersen UC Ribe M 41 Mand 29 1.41.19  
84 646 Niels Feddersen UC Ribe M 42 Mand 30 1.41.20  
85 641 Anja Dall Nielsen UC Ribe K 43 Kvinde 32 1.47.23  
86 644 Ulla Feddersen UC Ribe K 44 Kvinde 33 1.47.23  
87 643 Annelise Jacobsen UC Ribe K 45 Kvinde 34 1.47.23  

 

tilbage til toppen

Resultater 10,55 km - se også 2,2 km - se også 6 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se også Marathon - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Klasse Pl. AK Resultat Bemærkning
1 306 Carl Ernstsen   M 1 Dreng 1 0.47.20 Hurtigste dreng
2 368 Jes Høstlund   M 2 Mand 1 0.48.19 Hurtigste mand
3 392 Anni Plauborg Team Fit4run K 1 Kvinde 1 0.50.17 Hurtigste kvinde
4 381 Lene Andersen FAK66 K 2 Kvinde 2 0.50.28  
5 310 Inge Hansen   K 3 Kvinde 3 0.50.42  
6 376 Mads Thorsen   M 3 Mand 2 0.50.55  
7 336 Poul Erik Fredskild Cafe Mandøpigen M 4 Mand 3 0.51.20  
8 384 Finn Lauritzen   M 5 Mand 4 0.53.25  
9 386 Brian Johansen   M 6 Mand 5 0.53.49  
10 327 Hans Christian Bruhn Æ Ribe/Skærbæk-team M 7 Mand 6 0.54.19  
11 390 Bent Vang   M 8 Mand 7 0.54.42  
12 355 Christian Knudsen   M 9 Mand 8 0.55.23  
13 389 Richard Cleyton Ribe Motion - RIMO M 10 Mand 9 0.55.27  
14 345 Margit Christiansen Bevtoft uif K 4 Kvinde 4 0.55.52  
15 360 Camilla Bruun   K 5 Kvinde 5 0.56.16  
16 308 Noah Lund Lunds Løbeklub M 11 Dreng 2 0.57.09  
17 309 Frederik Bisgaard Lunds Løbeklub M 12 Dreng 3 0.57.10  
18 307 Michael Hammerstrøm Ribe Motion - RIMO M 13 Mand 10 0.57.37  
19 331 Steffen Hansen Æ Ribe/Skærbæk-team M 14 Mand 11 0.58.00  
20 372 Alex Nielsen Vidar Sønderborg M 15 Mand 12 0.58.10  
21 342 Peter Bundesen   M 16 Mand 13 0.58.26  
22 324 Emilie Mortensen Kærbølling K 6 Kvinde 6 0.59.37  
23 364 Bjørn Stene Cafe Mandøpigen M 17 Mand 14 1.00.25  
24 377 Jens Bundesen   M 18 Mand 15 1.01.03  
25 378 Rikke Naldel FAK66 K 7 Kvinde 7 1.01.20  
26 356 Roger Moonen   M 19 Mand 16 1.01.23  
27 366 Mette Esbjerg Jakobsen   K 8 Kvinde 8 1.01.26  
28 352 Rasmus Lynddahl   M 20 Mand 17 1.01.34  
29 351 Dennis Kjær   M 21 Mand 18 1.01.34  
30 343 Cathrine Pasfall   K 9 Kvinde 9 1.02.51  
31 349 Hanne Haandbæk FAK66 K 10 Kvinde 10 1.03.17  
32 338 Carol Bladt Tychsen Fole Friskole og Naturbørnehave K 11 Kvinde 11 1.04.09  
33 337 Irene Rønde   K 12 Kvinde 12 1.04.41  
34 301 Tove From Eriksen   K 13 Kvinde 13 1.04.49  
35 339 Poul Tobiasen Team Møller M 22 Mand 19 1.05.16  
36 322 Kirsten Forst Hansen   K 14 Kvinde 14 1.06.40  
37 385 Niels Bundesen   M 23 Mand 20 1.07.07  
38 359 Heidi Giversen   K 15 Kvinde 15 1.07.19  
39 357 Kenni Petersen UC Ribe M 24 Mand 21 1.07.36  
40 363 Bente Marie Madsen Henne Løbeklub K 16 Kvinde 16 1.08.04  
41 382 Isabella Loklindt Jacobsen   K 17 Pige 1 1.09.00 Hurtigste pige
42 365 Linus Stene Cafe Mandøpigen M 25 Dreng 4 1.09.26  
43 347 Maja Horsbøl   K 18 Kvinde 17 1.09.31  
44 316 Sofie Brøndum Alberts hold K 19 Kvinde 18 1.11.41  
45 317 Lars Brøndum Alberts hold M 26 Mand 22 1.11.41  
46 383 Tove Hansen   K 20 Kvinde 19 1.12.07  
47 361 Solvej Zeerow   K 21 Kvinde 20 1.13.33  
48 346 Rikke Madsen   K 22 Kvinde 21 1.15.10  
49 315 Lene Brøndum Alberts hold K 23 Kvinde 22 1.15.40  
50 353 Mathias Klitten Dahl Familien Dahl M 27 Dreng 5 1.16.26  
51 367 Hanne Strand Petersen Havglimt K 24 Kvinde 23 1.17.29  
52 319 Vickie Steiner Team Manchester K 25 Kvinde 24 1.17.57  
53 318 Linda Olling Team Manchester K 26 Kvinde 25 1.17.57  
54 391 Susanne Pedersen Ribe Motion - RIMO K 27 Kvinde 26 1.18.49  
55 321 Helle Eckmann   K 28 Kvinde 27 1.19.03  
56 362 Viggo Egebjerg Madsen Henne Løbeklub M 28 Mand 23 1.19.28  
57 341 Birgit Esbjerg Jakobsen   K 29 Kvinde 28 1.20.05  
58 340 Kurt Kikkenborg   M 29 Mand 24 1.22.28  
59 370 Stephanie-Ann Lange BS K 30 Kvinde 29 1.23.31  
60 371 Bethina Heinsvig BS K 31 Kvinde 30 1.23.40  
61 375 Jonna Steffensen   K 32 Kvinde 31 1.23.55  
62 388 Signe Just   K 33 Pige 2 1.31.19  
63 373 Sigurd Lund Michaelsen   M 30 Dreng 6 1.31.30  
64 387 Christian Just   M 31 Mand 25 1.31.30  
65 350 Thomas Michaelsen Bølgebryder M 32 Mand 26 1.31.30  
66 304 Inger Ernstsen   K 34 Kvinde 32 1.31.58  
67 320 Susan Gadegaard   K 35 Kvinde 33 1.37.12  
68 374 Jens Hansen   M 33 Mand 27 1.37.12  
69 333 Sander Klitte Mandøpigen M 34 Dreng 7 1.44.31  
70 332 Diana Klitte Mandøpigen K 36 Kvinde 34 1.44.32  
71 334 Isabel Klitte Mandøpigen K 37 Pige 3 1.48.15  
72 335 Nova Nielsen Mandøpigen K 38 Kvinde 35 1.49.12  
73 302 Birgit Mose   K 39 Kvinde 36 1.53.42  
74 303 Karen-Marie Skaarup   K 40 Kvinde 37 1.53.43  
75 380 Birgit Nielsen FAK66 K 41 Kvinde 38 2.18.21  
76 379 Jytte Andersen FAK66 K 42 Kvinde 39 2.18.21  
77 358 Anne Mette Rahbek FAK66 K 43 Kvinde 40 2.18.22  
78 326 Helle Bruhn Æ Ribe/Skærbæk-team K 44 Kvinde 41 2.36.46  
79 330 Conni Frederiksen Æ Ribe/Skærbæk-team K 45 Kvinde 42 2.36.46  
80 329 Kirsten Bruhn Æ Ribe/Skærbæk-team K 46 Kvinde 43 2.36.47  
81 325 Jane Bruhn Æ Ribe/Skærbæk-team K 47 Kvinde 44 2.36.48  
82 328 Rikke Bruhn Æ Ribe/Skærbæk-team K 48 Kvinde 45 2.36.52  

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 2,2 km - se også 6 km - se også 10,55 km - se også 21,1 km - se også Marathon - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Klasse Pl. AK Resultat Bemærkning
1 135 Thomas Stenger RunningFYSIO M 1 Mand 1 1.29.40 Hurtigste mand
2 142 Dariusz Borko   M 2 Mand 2 1.30.10  
3 128 Thomas Frank Helmgården M 3 Mand 3 1.32.24  
4 112 Johan Toft Sørensen Team Toft-Hyldtoft M 4 Mand 4 1.37.31  
5 129 Lau Jepsen Ribe Motion - RIMO M 5 Mand 5 1.37.38  
6 124 Mats Rudklint Ribe Motion - RIMO M 6 Mand 6 1.37.46  
7 130 Bent Hansen Ribe Motion/Bredana M 7 Mand 7 1.39.03  
8 132 Søren Rahbek FAK66 M 8 Mand 8 1.39.21  
9 151 Birgit Hansen   K 1 Kvinde 1 1.41.55 Hurtigste kvinde
10 114 Morten Due Gormsen   M 9 Mand 9 1.41.55  
11 131 Tobias Giversen   M 10 Mand 10 1.43.41