Siden er sidst opdateret 01. september 2019 - kl. 21:50

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aquagain Løbet i Brørup - søndag d. 1. september 2019 - kl. 10.00

"Aquagain Løbet"

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10.00 fra adressen: Aquagain, Vælding Bjergvej 4, 6650 Brørup

- arrangører af løbet er: Brørup Løbeklub samt Spejderne i Brørup - 5,5k rute - 21,1k som cannonball løb (dog med tidtagning)

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (tilmelding efter 30/8 +25 kr.)

- se også: 2016 - 2017 - 2018 - 2019

21,1k Cannonball

5,5k - 11k

 4,4k gårute

Børneløb

 

tilbage til toppen

Resultater 5,5 km - se også 5,5 km - se også 11 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 27 Alexander Overlund Kristensen Byparken Brørup M 1 0.19.33 0.19.32 Hurtigste mand
2 20 Heino Aalling Brørup Løbeklub M 2 0.19.53 0.19.52  
3 25 Ole Pedersen Brørup Løbeklub M 3 0.21.53 0.21.47  
4 28 Anja Overlund Kristensen Byparken Brørup K 1 0.21.56 0.21.54 Hurtigste kvinde
5 32 Keld Fyhn Andersen Byparken Brørup M 4 0.22.39 0.22.36  
6 18 Bjarne Hartmann Brørup Løbeklub M 5 0.23.35 0.23.34  
7 51 N.N. 51   M 6 0.23.45 0.00.00  
8 24 Morten Schmidt Brørup løbeklub M 7 0.24.25 0.24.19  
9 31 Jørgen Haahr Holm Byparken Brørup M 8 0.24.58 0.24.57  
10 76 Maria Gryning (Aarhus) K 2 0.25.09 0.25.06  
11 49 Freja Skjøth Lindknud glad motion K 3 0.26.27 0.26.23  
12 52 Arne Skjold Christensen Øster Lindet idrætsforening M 9 0.26.31 0.26.24  
13 57 Steen Nicolaisen Rødding Løbeklub M 10 0.26.40 0.26.34  
14 82 Elias Aarup Skov Sørensen (Brørup) M 11 0.26.49 0.26.43  
15 220 Christian Aarup Sørensen (Brørup) M 12 0.26.57 0.26.50  
16 40 Anni Terkildsen Hejnsvig Runners K 4 0.27.07 0.27.05  
17 48 Lea Skjøth Lindknud glad m tion K 5 0.27.13 0.27.08  
18 80 Liga Riekstina SOFI K 6 0.27.17 0.27.05  
19 74 N.N. 74   M 13 0.27.44 0.27.41  
20 72 Thorkild Bo Nielsen Vejle IF/New Balance M 14 0.27.47 0.27.45  
21 21 Lars Michaelsen Brørup Løbeklub M 15 0.28.02 0.28.00  
22 50 Kaare Skjøth Lindknud glad motion M 16 0.28.29 0.28.25  
23 53 Jens Bloch Jensen Øster Lindet Idrætsforening M 17 0.28.39 0.28.31  
24 46 Michael Høgh Kongeå Trailercenter M 18 0.28.42 0.28.32  
25 83 Svend Aage Nørgaard Team Sdr.Omme IF M 19 0.28.59 0.28.52  
26 9 Patrick Rygaard Carstensen (Brørup) M 20 0.29.05 0.28.59  
27 4 Charlotte Hedegaard (Brørup) K 7 0.29.06 0.29.03  
28 10 Peter A. Carstensen (Brørup) M 21 0.29.10 0.29.04  
29 23 Milas Aalling Dinesen Brørup Løbeklub M 22 0.29.15 0.29.09  
30 11 Thomas Madsen (Brørup) M 23 0.29.17 0.29.09  
31 58 Mads Klausen Smadderhovederne M 24 0.29.17 0.29.01  
32 81 Johannes Andersen (Føvling) M 25 0.29.19 0.29.05  
33 60 Gitte Møbjerg Team Sdr. Omme if K 8 0.29.25 0.29.17  
34 8 Niels Lassesen (Lintrup) M 26 0.29.30 0.29.28  
35 84 Maja Bach Osmundsen   K 9 0.29.35 0.29.34  
36 22 Lis Aalling Brørup Løbeklub K 10 0.29.45 0.29.39  
37 19 Gjerluf Hansen Brørup Løbeklub M 27 0.30.05 0.30.00  
38 91 Peter Skjøth Lindknud glad motion M 28 0.30.14 0.30.02  
39 7 Mette Marie Lungholt (Brørup) K 11 0.30.18 0.30.15  
40 59 Susan Huusmann Kristensen Smadderhovederne K 12 0.30.21 0.30.06  
41 30 Christian Svenning Andersen Byparken Brørup M 29 0.30.38 0.30.36  
42 36 Steffan Andersen Byparken Brørup M 30 0.30.39 0.30.37  
43 69 Kurt Østergaard Vejen AF løbemotion M 31 0.30.41 0.30.30  
44 12 Trine Mølby (Vejen) K 13 0.30.43 0.30.32  
45 43 Kenneth Aarhus Kongeå Trailercenter M 32 0.30.51 0.30.42  
46 70 Lene Vinther Vejen AF løbemotion K 14 0.30.56 0.30.48  
47 71 Ole B. Jensen Vejen AF løbemotion M 33 0.31.20 0.31.09  
48 42 Flemming Lund Kongeå Trailercenter M 34 0.31.20 0.31.16  
49 35 Michael Birkelund Byparken Brørup M 35 0.31.22 0.31.10  
50 89 Iben Bælehøj   K 15 0.31.52 0.31.37  
51 88 Jesper Mølby   M 36 0.31.52 0.31.37  
52 3 Asta Davidsen (Holsted) K 16 0.32.16 0.32.10  
53 54 Anna Margrethe Bruun Park Run, Vejen K 17 0.32.46 0.32.41  
54 41 Carsten Lauesen Kongeå Trailercenter M 37 0.33.10 0.33.01  
55 17 Sofie Elton Aquagain K 18 0.33.49 0.33.37  
56 6 Lena Johansen (Brørup) K 19 0.34.41 0.34.25  
57 5 Helle Nielsen (Brørup) K 20 0.34.43 0.34.30  
58 44 Klaus Ellmies Kongeå Trailercenter M 38 0.35.26 0.35.18  
59 79 Bertel Bjergager (Lunderskov) M 39 0.35.27 0.35.17  
60 78 Marie Bjergager (Lunderskov) K 21 0.35.28 0.35.17  
61 66 Heidi Hansen Vejen AF løbemotion K 22 0.36.33 0.36.24  
62 86 Roel Derksen   M 40 0.36.45 0.36.31  
63 65 Christina Bjørn Vejen AF løbemotion K 23 0.36.51 0.36.41  
64 33 Kris Bjergstrøm Byparken Brørup K 24 0.37.02 0.36.44  
65 61 Emilie Venø Team Sdr.Omme K 25 0.37.02 0.36.59  
66 29 Camilla Bjergstrøm Byparken Brørup K 26 0.37.10 0.36.51  
67 1 Amalie Fabrisius (Brørup) K 27 0.37.17 0.37.13  
68 39 Hanne Schultz Grindsted Motion K 28 0.37.19 0.37.09  
69 56 Poul Bennetsen Rødding Løbeklub M 41 0.37.24 0.37.13  
70 55 Alice Luff Rødding Løbeklub K 29 0.37.50 0.37.40  
71 87 Berit Sand Riser   K 30 0.38.00 0.37.50  
72 37 Susanne Lundbye Bekke Byparken Brørup K 31 0.38.03 0.37.50  
73 14 Charlotte Elton Aquagain K 32 0.38.25 0.38.13  
74 85 Jeppe Bertelsen   M 42 0.38.25 0.38.11  
75 64 Kai Thomsen Team Sdr.Omme IF M 43 0.38.56 0.38.43  
76 68 Kirsten Stoltenborg Vejen AF løbemotion K 33 0.38.58 0.38.54  
77 73 Anna Nissen Byparken Brørup K 34 0.42.05 0.41.52  
78 92 Asger Byparken Brørup M 44 0.42.09 0.41.56  
79 75 René Nissen Byparken Brørup M 45 0.42.17 0.42.03  
80 62 Dora Smith Team Sdr.Omme IF K 35 0.43.35 0.43.32  
81 90 Ane Kaps Løb i Vorbasse K 36 0.43.59 0.43.43  
82 38 Tobias K. T. Mikkelsen Byparken Brørup M 46 0.46.47 0.46.45  
83 2 Annette Leth (Horsens) K 37 0.50.14 0.50.05  
84 16 Signe Elton Aquagain K 38 0.51.24 0.51.11  
85 15 Rene Elton Aquagain M 47 0.51.25 0.51.12  
86 47 Simon Staal Kongeå Trailercenter M 48 1.02.33 1.02.10  
87 45 Line Staal Kongeå Trailercenter K 39 1.02.35 1.02.12  

 

tilbage til toppen

Resultater 11 km - se også 5,5 km - se også 11 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 222 Henrik Andersen Byparken Brørup M 1 0.38.16 0.38.15 Hurtigste mand
2 207 Henrik Aalling Brørup Løbeklub M 2 0.38.39 0.38.38  
3 210 Mogens Terkelsen Byparken Brørup M 3 0.46.05 0.46.02  
4 203 Matilde Bach Osmundsen (Årre) K 1 0.48.45 0.48.43 Hurtigste kvinde
5 215 Frank Venø Team Sdr.omme IF M 4 0.50.47 0.50.44  
6 206 Erik M. V. Sørensen Brørup Løbeklub M 5 0.51.26 0.51.20  
7 209 Frederik Voss Andersen Byparken Brørup M 6 0.51.48 0.51.44  
8 212 Poul Bruun Rødding Løbeklub M 7 0.52.29 0.52.27  
9 219 Rikke Nissen Byparken Brørup K 2 0.54.09 0.54.06  
10 211 Mads T. Nielsen Løb i Vorbasse M 8 0.55.13 0.55.11  
11 205 Per Nissen (Jernvedlund) M 9 0.55.36 0.55.30  
12 204 Mogens Jensen (Brørup) M 10 0.56.11 0.56.05  
13 218 Thomas Littrup Vejen AF løbemotion M 11 0.56.17 0.56.13  
14 214 Flemming Smith Team Sdr.Omme IF M 12 0.56.31 0.56.27  
15 208 Johan Birk Arskog Brørup Løbeklub M 13 0.58.33 0.58.27  
16 213 Johannes Christensen Team Sdr. Omme if M 14 0.59.12 0.59.08  
17 217 Lone Knudsen Vejen AF løbemotion K 3 1.02.45 1.02.43  
18 201 Henrik Ryø Nielsen (Brørup) M 15 1.04.58 1.04.53  
19 216 Britta Nylin Vejen AF løbemotion K 4 1.10.52 1.10.47  

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 5,5 km - se også 11 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 324 Frank Christensen Vejle if DHK M 1 1.29.12 1.29.11 Hurtigste mand
2 308 Peter Bække Jensen (Aarhus C) M 2 1.30.07 1.30.07  
3 302 Brian Viborg Christensen (Esbjerg ø) M 3 1.30.17 1.30.15  
4 321 Lars Nielsen OK Esbjerg M 4 1.31.45 1.31.45  
5 306 Michael Christensen   M 5 1.32.43 1.32.42  
6 312 Allan Christensen DHK M 6 1.33.09 1.33.08  
7 309 Rasmus Lyng (Gørding) M 7 1.35.02 1.35.00  
8 325 Katja Bjerre Byparken Brørup K 1 1.36.45 1.36.42 Hurtigste kvinde
9 317 Michael T Mikkelsen DHK / Byparken Brørup M 8 1.40.25 1.40.23  
10 310 Morten Mosevang Pedersen Brørup Løbeklub M 9 1.41.12 1.41.12  
11 305 Lukasz Nowak (Sunds) M 10 1.41.29 1.41.28  
12 303 Karina Christiansen (Vejen) K 2 1.42.15 1.42.12  
13 322 Marc Hurkmans Team Meins Running M 11 1.42.50 1.42.47  
14 313 Christina Blaaberg DHK K 3 1.45.02 1.44.58  
15 311 Heidi Tofterup Holdt Byparken Brørup/DHK K 4 1.50.59 1.50.57  
16 301 Andreas Garder (Sdr hygum) M 12 1.51.27 1.51.25  
17 304 Karina Houborg (Vamdrup) K 5 1.57.10 1.57.07  
18 323 Jes Imer Vejen AF løbemotion M 13 2.00.57 2.00.55  
19 319 Christina Fuglsbjerg Klub 100 halvmarathon K 6 2.02.23 2.02.19  
20 318 Allan Dall- Jørgensen Klub 100 halvmarathon M 14 2.02.23 2.02.20  
21 307 Peter Arendt Nielsen (Vejen) M 15 2.02.45 2.02.42  
22 316 Vicki Blaaberg DHK K 7 2.03.30 2.03.26  
23 314 Jurgita Knudsen DHK K 8 2.10.52 2.10.48  
24 320 Hanne Haagen Kolding Motion K 9 2.35.01 2.34.56  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen