Siden er sidst opdateret 07. november 2018 - kl. 17:41

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Champagne Galoppen Marathon i Rødekro - onsdag d. 31. december 2014 - kl. 9

"Champagne Galoppen #2"

Champagne Galoppen Marathon Rødekro - klik her

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

Kort beskrivelse: - start og mål ved Fladhøjskolen - marathon starter kl. 9 (+ tidlig start kl. 8) og ½mar og rundeløb starter kl. 11 - der løbes på en 4,2k rundstrækning (se rute) - maks. 5 timer for marathon

 

- tilmelding på Run2U tilmelding på Sportstiming.dk (forhåndstilmelding senest d. 16/12 - herefter + 25kr)

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

Afvikles som rundeløb (4,2k)

- depot ved start/mål pr. 4,2k

Marathon

Halvmarathon
Rundeløb (4,2k)

 

tilbage til toppen

Resultater marathon - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Startnr Navn Klasse Klub Lap Distance Tilmeldt Tid Bemærkning
1022 Henrik Jessen M Siemens Healthcare 11 42,2 Marathon 3.13.48  
1050 Thomas Knudsen M Rødekro Tri & Motion 11 42,2 Marathon 3.20.59  
1040 Marianne Schøler Nielsen K Rødekro Tri & Motion 11 42,2 Marathon 3.21.30 Hurtigste kvinde
1043 Michael Rasmussen M Skechers 11 42,2 Marathon 3.26.53  
1025 Jesper Hahn Jensen M Skechers.dk 11 42,2 Marathon 3.26.53  
1035 Lars Sørensen M Haderslev PI 11 42,2 Marathon 3.32.10  
1024 Jesper Duus M AAIG Aabenraa 11 42,2 Marathon 3.33.27  
1020 Hans Rønn M Augustenborg løbeklub 11 42,2 Marathon 3.35.25  
1016 Ejner Christensen M Team SC 11 42,2 Marathon 3.39.24  
1239 Bo Junker M AAIG Aabenraa 11 42,2 Marathon 3.42.36  
1044 Mikael Lassen M AAIG Aabenraa 11 42,2 Marathon 3.43.50  
1028 Kaj . M.T Madsen M Guderup Løbeklub 11 42,2 Marathon 3.47.09  
1021 Henning Holm M Jyndevad Boldklub 75 11 42,2 Marathon 3.47.58  
1039 Maria de Osa Aznar K   11 42,2 Marathon 3.48.32  
1029 Karsten Kristensen M   11 42,2 Marathon 3.51.39  
1014 Claus Batiste M Fjordager IF 11 42,2 Marathon 3.52.53  
1030 Kim Hammerich M Klub 100 Marathon 11 42,2 Marathon 3.52.53  
1027 john Raschat M VBIF løberne 11 42,2 Marathon 3.53.43  
1048 Steen Christesen M Aabenraa 11 42,2 Marathon 3.53.44  
25 Hans Renkwitz M Rødekro Tri & Motion 11 42,2 Marathon 3.56.35  
1061 Tove Grevsen K Aaig 11 42,2 Marathon 3.56.37 Tidlig start
1017 Gitte Jensen K Vidar Motion 11 42,2 Marathon 4.00.02  
1052 Torben Strandby Andersen M Rødekro Tri & Motion 11 42,2 Marathon 4.03.43  
1000 Aksel Skibsted M Bov Idrætsforening - Atletik/Motion 11 42,2 Marathon 4.03.58  
1001 Allan Dahl Hansen M Direktsalg.dk 11 42,2 Marathon 4.13.14  
1034 Lars Hein Wolff M Team veteran allstar 11 42,2 Marathon 4.17.22  
1026 Jesper Steffensen M AAIG Aabenra / Klub100 Marathon DK 11 42,2 Marathon 4.19.05  
1047 Ronni Heuckendorff Hansen M   11 42,2 Marathon 4.24.22  
1036 Lissen Schougaard K Fys4Care 11 42,2 Marathon 4.26.04  
1046 Rikke Brinch Rødgaard K Kolding Motion 11 42,2 Marathon 4.28.05  
1015 Dorthe Roslev K Klub100 Marathon Danmark 11 42,2 Marathon 4.33.48  
1045 Niels Sehested M Vidar Motion 11 42,2 Marathon 4.33.48  
1003 Bo Jensen Darling M Vejen AF-Atletik og løbemotion 11 42,2 Marathon 4.39.45  
1060 Helle Lykke Kristoffersen K AAIG Aabenraa / Bjergladies 11 42,2 Marathon 4.44.47 Tidlig start
1058 Dorthe Ludvigsen K Komet Udlejning 11 42,2 Marathon 4.47.26 Tidlig start
1059 Elisabeth Skibsted K Bov Idrætsforening - Atletik/Motion 11 42,2 Marathon 5.33.47 Tidlig start
1023 Ian Ortved M   9 33,8 Marathon DNF 33,8k - 3.31.24
1049 Susanne Garbrecht K AAIG Aabenraa 8 29,6 Marathon DNF 29,6k - 2.58.10
1033 Lars Harboe M   6 21,2 Marathon DNF 21,2k - 4.14.48
1051 Thomas Maschoreck M GIG Løb & Motion 4 12,8 Marathon DNF 12,8k - 3.31.07

 

tilbage til toppen

Resultater halvmarathon - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Startnr Navn Klasse Klub Lap Distance Tilmeldt Tid Bemærkning
1092 Kasper Black Beck M Rødekro Tri & Motion 6 21,1 Halvmarathon 1.19.55  
1095 Mads Nygaard M Kolding Motion 6 21,1 Halvmarathon 1.22.47  
1094 Lars Thomsen M Rødekro Tri & Motion 6 21,1 Halvmarathon 1.29.26  
1082 Jan Scheel M Rødekro Tri & Motion 6 21,1 Halvmarathon 1.30.00  
1076 Frits Riis M PI Sønderborg/AAIG Aabenraa 6 21,1 Halvmarathon 1.31.11  
1083 jean møller M Multiatleterne 6 21,1 Halvmarathon 1.34.22  
1070 Bo Holm M Rødekro Tri & Motion 6 21,1 Halvmarathon 1.36.55  
1067 Adrian Jensen M AAIG Aabenraa 6 21,1 Halvmarathon 1.37.53  
1087 Jørgen Bie M Rødekro Tri & Motion 6 21,1 Halvmarathon 1.38.06  
1080 Henrik Gregersen M Holsted Motion 6 21,1 Halvmarathon 1.42.22  
1100 Morten Allerelli M ITD/FDE Løb&Motion 6 21,1 Halvmarathon 1.43.26  
1117 Oliver Welnitz M LC BlueLiner 6 21,1 Halvmarathon 1.44.09  
1073 Danni Møller M Rødekro Tri & Motion 6 21,1 Halvmarathon 1.44.18  
1127 Torben Jacobsen M Rødekro Tri & Motion 6 21,1 Halvmarathon 1.44.21  
1081 Henrik Lykkeskov Soll M Team Butler 6 21,1 Halvmarathon 1.44.24  
1078 Henrik Cloos Skov M SKOV&JENSEN Danish Design 6 21,1 Halvmarathon 1.44.32  
1126 Tommy Madsen M   6 21,1 Halvmarathon 1.48.56  
1075 Frank Reimer M Multiatleterne/ Brørup løbeklub 6 21,1 Halvmarathon 1.49.26  
1124 Stefanie Nielsen K Fight To Win 6 21,1 Halvmarathon 1.51.37 Hurtigste kvinde
1085 Jochen Giebelmann M Team Erdinger Alkoholfrei 6 21,1 Halvmarathon 1.52.21  
1096 Maja Lund Dalgaard K   6 21,1 Halvmarathon 1.54.38  
1093 Kirsten Toft Nielsen K AAIG Aabenraa 6 21,1 Halvmarathon 1.55.33  
1089 Julie Bøge K Kolding Motion 6 21,1 Halvmarathon 1.57.29  
1068 Anne Grete Jacobsen K AAIG Aabenraa 6 21,1 Halvmarathon 2.01.08  
1122 Rikke Møller Nielsen K Vidar 6 21,1 Halvmarathon 2.01.54  
1099 Mogens Søndergaard Nielsen M AAIG Aabenraa 6 21,1 Halvmarathon 2.03.33  
1098 Mogens Krag Nissen M Rødekro Tri&Motion 6 21,1 Halvmarathon 2.04.55  
1084 Jes Imer M Vejen AF løbemotion 6 21,1 Halvmarathon 2.06.14  
1069 Annika Saaby Nyby K Rødekro Tri & Motion 6 21,1 Halvmarathon 2.08.05  
1088 Jørn Wutborg M   6 21,1 Halvmarathon 2.10.06  
1118 Patrick Hussel M LLG Springe 6 21,1 Halvmarathon 2.13.31  
1090 Kahraman Shouker M Fight To Win 6 21,1 Halvmarathon 2.13.42  
1119 Per H. Juhl M Nordborg Løbeklub 6 21,1 Halvmarathon 2.15.54  
1091 Karen Jessen olsen K AAIG/ Aabenraa 6 21,1 Halvmarathon 2.22.13  
1125 Susanne Asmussen K AAIG/ Aabenraa 6 21,1 Halvmarathon 2.23.22  
1121 Pia Festersen K AAIG Aabenraa 6 21,1 Halvmarathon 2.24.52  
1097 Maria Boy Birck K Rødekro Tri & Motion 4 12,7 Halvmarathon DNF 12,7k - 1.22.23
1128 Torben Sødequist Petersen M   4 12,7 Halvmarathon DNF 12,7k - 1.06.09
1123 Søren Thorup Eriksen M Kolding Motion / C.L. Seifert 3 8,5 Halvmarathon DNF 8,5k - 40.09

 

tilbage til toppen

Resultater rundeløb - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Startnr Navn Klasse Klub Lap Distance Tilmeldt Tid Bemærkning
1249 Henrik Jensen M   7 29,4 Rundeløb 2.14.45  
1243 David Deutsch M Sønderborg Triathlon Klub 7 29,4 Rundeløb 2.21.04  
1263 Dorthe Fogtmann K   6 25,2 Rundeløb 2.12.11  
1274 Jannie Lindbjerg Jeppesen K   6 25,2 Rundeløb 2.23.03  
1276 Jens Folkmar Andersen M Kolding Motion 6 25,2 Rundeløb 2.24.22  
1172 Gitte Lyndrup K Rødekro Tri & Motion 5 21 Rundeløb 1.50.47  
1190 Lene Hauerberg K Rødekro Tri & Motion 5 21 Rundeløb 1.50.47  
1174 Henning Olsen M AAIG Aabenraa 5 21 Rundeløb 1.51.14  
1247 Stine Berg K Løberen 5 21 Rundeløb 1.51.30  
1248 René Jørgensen M   5 21 Rundeløb 1.51.30  
1273 Ulrik Hammelsvang Andersen M Kolding Motion 5 21 Rundeløb 1.52.57  
1163 Cecilia Harboe K   5 21 Rundeløb 1.54.30  
1160 Birgitte Bille Schøning K GIG løb & motion/Bjergladies 5 21 Rundeløb 1.55.52  
1165 Conny Schlesinger K AAIG Aabenraa 5 21 Rundeløb 1.58.44  
1187 Knud Rasmussen M Augustenborg Løbeklub 5 21 Rundeløb 1.59.20  
1269 Preben Gundersen M   5 21 Rundeløb 2.08.38  
1236 Ulla Kaiser K Vidar motion 5 21 Rundeløb 2.12.05  
1192 Lis Fyhr K Vidar Motion 5 21 Rundeløb 2.12.06  
1173 harley lund M Rødekro Tri & Motion 5 21 Rundeløb 2.12.21  
1251 Susanne Sønnichsen K AAIG Aabenraa 5 21 Rundeløb 2.13.47  
1191 Lene Jacobsen K   4 16,8 Rundeløb 1.01.52  
1170 Erik Matthiesen M Løgumkloster Løbemotion 4 16,8 Rundeløb 1.16.32  
1157 Bente Karlsen K Rødekro Tri & Motion 4 16,8 Rundeløb 1.28.03  
1162 Bodil Dueholm K Vidar Motion 4 16,8 Rundeløb 1.31.47  
1220 Rene Skjøth M Vidar Motion 4 16,8 Rundeløb 1.31.47  
1167 Dennis Markmann M Vidar Motion 4 16,8 Rundeløb 1.31.56  
1203 niels ole nissen M   4 16,8 Rundeløb 1.32.59  
1283 Ronni Schmidt M Rødekro Tri & Motion 4 16,8 Rundeløb 1.33.03  
1151 Allan Hauerberg M Rødekro Tri & Motion 4 16,8 Rundeløb 1.33.04  
1152 Anette Hansen K Rødekro Tri & Motion 4 16,8 Rundeløb 1.33.21  
1196 Louise Vonsild K   4 16,8 Rundeløb 1.34.57  
1240 Henriette Molina K   4 16,8 Rundeløb 1.51.25  
1245 John Iversen M Rødekro Tri & Motion 3 12,6 Rundeløb 0.47.21  
1222 Rhina Ravn K Rødekro Tri & Motion 3 12,6 Rundeløb 0.54.37  
1171 Frank Michelsen M Rødekro Tri & Motion 3 12,6 Rundeløb 1.01.29  
1242 Dorte Clausen K Rødekro Tri & Motion 3 12,6 Rundeløb 1.01.44  
1277 Flemming Olesen M   3 12,6 Rundeløb 1.05.42  
1282 Linette Giebei K Rødekro Tri & Motion 3 12,6 Rundeløb 1.08.05  
1209 Ole Hohlmann M AAIG Aabenraa 3 12,6 Rundeløb 1.09.45  
1156 Bent Thomsen M AAIG Aabenraa/www.oveschneider.dk 3 12,6 Rundeløb 1.09.58  
1255 Poul Gormsen M Team Skrald 3 12,6 Rundeløb 1.12.24  
1200 Mette Jochimsen K GIG Løb og Motion / Bjergladies 3 12,6 Rundeløb 1.12.45  
1181 Karsten Johannsen M GIG Løb & Motion 3 12,6 Rundeløb 1.12.46  
1235 Torben Damgaard M Team Damgaard 3 12,6 Rundeløb 1.15.56  
1176 Inge Hoffmann Asmussen K AAIG Aabenraa / Bjergladies 3 12,6 Rundeløb 1.18.22  
1179 Jesper Ludvigsen M Komet Udlejning 3 12,6 Rundeløb 1.18.22  
1188 Lars Hansen M   3 12,6 Rundeløb 1.30.27  
1197 Maja Jensen K   3 12,6 Rundeløb 1.37.24  
1166 Danielle Axfort Eriksen K Kolding Motion 3 12,6 Rundeløb 1.52.26  
1150 Alexander Salby M Rødekro Tri & Motion 2 8,4 Rundeløb 0.37.03  
1229 Søren Hansen M Danfoss Marathon Club 2 8,4 Rundeløb 0.37.44  
1161 Bjarne Vesterager-Sørensen M Rødekro Tri & Motion 2 8,4 Rundeløb 0.41.25  
1154 Anja Hein K Rødekro Tri & Motion 2 8,4 Rundeløb 0.41.40  
1281 Hans Nørgaard Clausen M   2 8,4 Rundeløb 0.44.21  
1252 Anders Bisgaard M Rødekro Tri & Motion 2 8,4 Rundeløb 0.44.22  
1180 John Hansen M Rødekro Tri & Motion 2 8,4 Rundeløb 0.44.31  
1225 Rikke Merrild Nygaard K Klub Bjergmarathon 2 8,4 Rundeløb 0.45.09  
1253 Jeanette Bisgaard K Rødekro Tri & Motion 2 8,4 Rundeløb 0.45.12  
1256 Rasmus Jepsen-Jacob M Rødekro Tri & Motion 2 8,4 Rundeløb 0.45.14  
1155 Anne-Marie Salby K Rødekro Tri & Motion 2 8,4 Rundeløb 0.46.32  
1230 Steffen Jacobsen M Team Lobster 2 8,4 Rundeløb 0.46.46  
1198 Malene Bysted Schmidt K Rødekro Tri & Motion 2 8,4 Rundeløb 0.47.00  
1182 Kathrine Bysted K   2 8,4 Rundeløb 0.47.00  
1279 Nanna Roloff K Kolding Motion 2 8,4 Rundeløb 0.48.02  
1250 Bettina Hansen K   2 8,4 Rundeløb 0.48.53  
1257 Betina Jepsen-Jacob K Rødekro Tri & Motion 2 8,4 Rundeløb 0.48.53  
1183 Keld Asmussen M AAIG Aabenraa 2 8,4 Rundeløb 0.49.50  
1226 Silvia Sørensen K AAIG Aabenraa 2 8,4 Rundeløb 0.52.23  
1186 Kim Salby M Rødekro Tri & Motion 2 8,4 Rundeløb 0.52.24  
1153 Anita Thiemer K   2 8,4 Rundeløb 0.55.40  
1219 Peter Kraft Lüttermann M Rødekro Tri & Motion 2 8,4 Rundeløb 0.55.54  
1168 Dorte Skovsende K Rødekro Tri & Motion 2 8,4 Rundeløb 0.59.00  
1202 Nanna Roth K   2 8,4 Rundeløb 0.59.00  
1175 Ida Jacobsen K   2 8,4 Rundeløb 0.59.01  
1164 Christina Jacobsen K   2 8,4 Rundeløb 1.06.11  
1193 Lisa Jacobsen K VBIF 2 8,4 Rundeløb 1.06.11  
1217 Oliver Salby M Rødekro Tri & Motion 1 4,2 Rundeløb 0.17.31  
1262 Henrik Christensen M Rødekro Tri & Motion 1 4,2 Rundeløb 0.19.29  
1184 Kevin Salby M Rødekro Tri & Motion 1 4,2 Rundeløb 0.20.33  
1185 Kiki Nyby Strandby Andersen K Rødekro Tri & Motion 1 4,2 Rundeløb 0.26.05  
1195 Louise Tilbury K   1 4,2 Rundeløb 0.27.57  
1178 Jason Tilbury M   1 4,2 Rundeløb 0.27.57  
1201 Michael Merrild M   1 4,2 Rundeløb 0.28.02  
1158 Berit Martensen K Bolderslev Løb og Motion 1 4,2 Rundeløb 0.29.22  
1159 Betina Andersen K   1 4,2 Rundeløb 0.42.17  
1194 Lone Lykke Hansen K   1 4,2 Rundeløb 0.48.15  
1218 Pernille Wriborg K   1 4,2 Rundeløb 0.48.16  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

31-12-14

Champagne Galoppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri

34

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen