Siden er sidst opdateret 06. januar 2018 - kl. 16:07

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Champagne Galoppen i Rødekro - søndag d. 31. december 2017 - kl. 9

"Champagne Galoppen #5"

Champagne Galoppen Marathon Rødekro

Løbsinfo

My Race Result

 

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 9.00 fra adressen: Fladhøjskolen, Skovbrynet 2, 6230 Rødekro

- marathon starter kl. 9 (+ tidlig start kl. 8) og ½mar og rundeløb starter kl. 11 - der løbes på en 4,2k rundstrækning (se rute) - maks. 5 timer for marathon (ellers tidlig start, meddeles ved tilmelding)

- se Info samt tilmelding My Race Result (billigt til og med d. 30/11)

- se også 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013

Afvikles som rundeløb (4,2k)

- med velforsynet depot

Marathon

Halvmarathon
Rundeløb (4,2k)

 

tilbage til toppen

Resultater marathon - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Lap Distance Resultat Bemærkning
1 129 Katrine Brock Kims cykelservice K 1 10 42,20 3.13.06 Hurtigste kvinde
2 117 Daniel Rühmann TriAs Flensburg M 1 10 42,20 3.18.22 Hurtigste mand
3 124 Preben Skovmand Guderup løbeklub M 2 10 42,20 3.18.53  
4 114 Bjarne Østergaard thonimara.dk / Nordborg Løbeklub M 3 10 42,20 3.20.12  
5 112 Henrik Jessen Siemens Healthcare M 4 10 42,20 3.20.14  
6 123 Allan Andersen Rødekro Tri & Motion M 5 10 42,20 3.20.17  
7 127 Marianne Schøler Nielsen Rødekro Tri & Motion K 2 10 42,20 3.27.15  
8 128 Jens Lassen Jels IF Løbemotion M 6 10 42,20 3.37.08  
9 110 Morten Allerelli Bov IF Løb&Motion M 7 10 42,20 3.37.09  
10 118 Lars Viereck Rødekro Tri & Motion M 8 10 42,20 3.39.23  
11 120 Lars Sørensen Haderslev IF M 9 10 42,20 3.49.30  
12 119 Kaj M.t. Madsen Guderup Løbeklub M 10 10 42,20 3.53.59  
13 126 Aksel Skibsted Bov IF Løb & Motion M 11 10 42,20 4.27.26  
14 111 Susanne Garbrecht AAIG Aabenraa K 3 10 42,20 4.41.57  
15 113 Claus Sørensen Atletica / Klub 100 Marathon Danmark M 12 10 42,20 4.41.57  
16 115 Bent Thomsen AAIG Aabenraa M 13 10 42,20 4.41.57  
17 101 Dorthe Ludvigsen Rødekro Tri & Motion M 14 10 42,20 4.47.51 Tidlig start
18 103 Patrick Hussel LLG Springe M 15 10 42,20 4.47.51 Tidlig start

 

tilbage til toppen

Resultater halvmarathon - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Lap Distance Resultat Bemærkning
1 429 Jesper Meins Haderslev if M 1 5 21,10 1.14.16 Hurtigste mand
2 464 Lasse Beining Rødekro Tri & Motion M 2 5 21,10 1.24.11  
3 430 Jørgen Dau Nielsen Haderslev TRI 2000 M 3 5 21,10 1.25.37  
4 403 Claus S. Q. Christensen Øster Lindet Idrætsforening M 4 5 21,10 1.25.50  
5 447 Torben Riber Køhling AAIG Aabenraa M 5 5 21,10 1.26.57  
6 468 Danni Møller Rødekro Tri & Motion M 6 5 21,10 1.31.15  
7 462 Lars Thomsen Rødekro Tri & Motion M 7 5 21,10 1.31.32  
8 413 Hans Renkwitz Rødekro Tri & Motion M 8 5 21,10 1.33.14  
9 416 John Hansen Rødekro Tri & Motion M 9 5 21,10 1.33.41  
10 427 John Lorenzen Rødekro Tri & Motion M 10 5 21,10 1.35.38  
11 435 Kaj Jepsen   M 11 5 21,10 1.40.19  
12 431 Thomas Knudsen Rødekro Tri & Motion M 12 5 21,10 1.42.11  
13 432 Simon Holm Langelund   M 13 5 21,10 1.42.13  
14 438 Karsten Skouboe Kristensen Dansk Halvmarathonklub M 14 5 21,10 1.43.06  
15 434 Holger Hansen AAIG Aabenraa M 15 5 21,10 1.44.03  
16 456 Rainer Huneke Active Sportshop Herford M 16 5 21,10 1.45.18  
17 419 Torben Strandby Andersen AAIG Aabenraa M 17 5 21,10 1.47.20  
18 408 Bo Thomsen Bov IF Løb&Motion M 18 5 21,10 1.50.00  
19 461 Ulrik Jepsen Bov if M 19 5 21,10 1.50.05  
20 467 Lars Dyg Koch Danfoss Marathon Club M 20 5 21,10 1.50.18  
21 469 Andreas Festersen   M 21 5 21,10 1.52.28  
22 471 Simon Schleemann   M 22 5 21,10 1.52.29  
23 463 Dorte Clausen Rødekro Tri & Motion K 1 5 21,10 1.52.34 Hurtigste kvinde
24 446 Jochen Giebelmann Team Erdinger Alkoholfrei M 23 5 21,10 1.53.11  
25 417 Lene Falk Bov if K 2 5 21,10 1.53.39  
26 428 Anette Hansen Rødekro Tri & Motion K 3 5 21,10 1.53.39  
27 420 Helle Højland Bov IF løb og motion K 4 5 21,10 1.53.39  
28 451 Hans Clausen Rødekro Tri & Motion M 24 5 21,10 1.56.15  
29 449 Mogens Søndergaard Nielsen AAIG Aabenraa M 25 5 21,10 1.57.45  
30 457 Niels Thomsen Ingen M 26 5 21,10 1.58.47  
31 455 Vicky Nielsen Bov IF løb og motion K 5 5 21,10 1.58.57  
32 450 Kirsten Toft Nielsen AAIG Aabenraa K 6 5 21,10 1.59.32  
33 439 Anders Juel Nielsen Dansk Halvmarathonklub M 27 5 21,10 2.00.43  
34 437 Martin Kaasgaard-Jensen   M 28 5 21,10 2.02.35  
35 448 René Bertelsen   M 29 5 21,10 2.05.07  
36 425 Helle Jensen AAIG Aabenraa K 7 5 21,10 2.05.32  
37 453 Leslie Husband Opstrammeren/tri2000 Haderslev M 30 5 21,10 2.05.56  
38 418 Morten Nielsen Bov if M 31 5 21,10 2.07.32  
39 406 Jytte Jacobsen Bolderslev Løb & Motion K 8 5 21,10 2.08.04  
40 405 Finn Jacobsen Bolderslev Løb & Motion M 32 5 21,10 2.08.05  
41 407 Stine Møller Bov if K 9 5 21,10 2.09.34  
42 442 Maria Boy Birck Bevæg dig for livet RUNNERS K 10 5 21,10 2.11.56  
43 466 Eicke Warncke Aaig Aabenraa K 11 5 21,10 2.11.56  
44 441 Karen Gad Svendsen Bevæg dig for livet RUNNERS K 12 5 21,10 2.11.57  
45 459 Mona Gustafsson Rødekro Tri & Motion K 13 5 21,10 2.11.57  
46 426 Dorit Høgh Dybbøl K 14 5 21,10 2.12.08  
47 411 Pia Pedersen Bov IF Løb & Motion K 15 5 21,10 2.12.49  
48 445 Anne Grete Jacobsen AAIG Aabenraa K 16 5 21,10 2.16.47  
49 410 Tina Callø Hansen Rødekro Tri & Motion K 17 5 21,10 2.23.20  
50 458 Karen Jessen Olsen Aaig Aabenraa K 18 5 21,10 2.34.43  
51 433 Anne Sofie Toft Jacobsen TMG K 19 5 21,10 2.35.02  
52 415 Michael Kuno Buch Jacobsen TMG M 33 5 21,10 2.35.02  
53 465 Majbrit Brændekilde Dansk Halvmarathonklub K 20 5 21,10 2.35.44  
54 454 Elisabeth Skibsted Bov IF Løb & Motion / Bjergladies K 21 5 21,10 2.47.05  

 

tilbage til toppen

Resultater rundeløb - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Lap Distance Resultat Bemærkning
- 734 Uffe Madsen Bov if M - 5 21,10 1.38.58  
- 726 Brian Christensen Haderslev IF M - 5 21,10 1.51.43  
- 751 Kim Pedersen Bov IF Løb&Motion M - 5 21,10 1.54.36 Tidlig start
- 733 Jens Ole Olesen Rødekro Tri & Motion M - 5 21,10 1.56.39  
- 732 Gitte Lyndrup Rødekro Tri & Motion K - 5 21,10 1.58.56  
- 713 Inga Becke Bov i.f løb og motion K - 5 21,10 2.00.24  
- 705 Annika Saaby Nyby AAIG Aabenraa K - 5 21,10 2.05.32  
- 714 Birte Debel Thomsen Bov IF Løb & Motion K - 5 21,10 2.07.07  
- 727 Andrea Bethge Bov IF Løb & Motion K - 5 21,10 2.07.09  
- 730 Torben Jacobsen Rødekro Tri & Motion M - 4 16,88 1.30.53  
- 724 Betina Hansen Rødekro Tri & Motin K - 4 16,88 1.49.18  
- 720 Michael Jepsen-Jacob Rødekro Tri & Motion M - 3 12,66 1.03.47  
- 722 Frank Hansen Bevæg dig for livet RUNNERS M - 3 12,66 1.09.43  
- 721 Jannik Møller Hansen Bevæg dig for livet RUNNERS M - 3 12,66 1.09.44  
- 703 Lene Hauerberg Rødekro Tri & Motion K - 3 12,66 1.11.40  
- 715 Nina Jansen Rødekro Tri & Motion K - 3 12,66 1.21.43  
- 702 Yvonne Thomsen Bov IF Løb & Motion K - 3 12,66 1.36.14  
- 710 Johnny Holst Sund (Vejle) M - 3 12,66 1.37.24  
- 723 Allan Hauerberg Rødekro Tri & Motion M - 2 8,44 0.47.40  
- 728 Jonny Hilgenfeld (Haderslev) M - 2 8,44 0.48.56  
- 729 Tommy Clausen (Rødekro) M - 2 8,44 0.48.56  
- 701 Jesper Ludvigsen Rødekro Tri & Motion M - 2 8,44 0.52.59  
- 704 Frank Michelsen Rødekro Tri & Motion M - 2 8,44 0.54.34  
- 708 Jonna Strandby Andersen AAIG Aabenraa K - 2 8,44 0.55.13  
- 706 Kiki Nyby Strandby Andersen AAIG Aabenraa K - 2 8,44 1.06.08  
- 731 Nikoline Callø Hansen Rødekro Tri og Motion K - 1 4,22 0.26.16  
- 709 Anne-Mette Grevsen Bov if K - 1 4,22 0.27.02  
- 707 Leah Nyby Strandby Andersen AAIG Aabenraa K - 1 4,22 0.28.35  
- 717 Maibritt Frees Mikkelsen (Rødekro) K - 1 4,22 0.32.48  
- 716 Kristina Kilde Ingen K - 1 4,22 0.32.52  
- 740 Michael Klint (Bolerslev) M - 1 4,22 0.34.06  
- 741 Erik Klint (Bolderslev) M - 1 4,22 0.34.06  
- 725 Joan Jespersen (Rødekro) K - 1 4,22 0.34.44  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

31-12-15

Champagnegaloppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri -

14

31-12-15

Champagnegaloppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri - Bjarne V.S.

169

31-12-14

Champagne Galoppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri

34

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen