Siden er sidst opdateret 19. oktober 2017 - kl. 11:27

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Champagne Galoppen Marathon i Rødekro - lørdag d. 31. december 2016 - kl. 9

"Champagne Galoppen #4"

Champagne Galoppen Marathon Rødekro - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

My Race Result

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 9.00 fra adressen: Fladhøjskolen, Skovbrynet 2, 6230 Rødekro

- marathon starter kl. 9 (+ tidlig start kl. 8) og ½mar og rundeløb starter kl. 11 - der løbes på en 4,2k rundstrækning (se rute) - maks. 5 timer for marathon

- se Info samt tilmelding My Race Result (billigt til og med d. 30/11)

- se også 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013

Afvikles som rundeløb (4,2k)

- depot ved start/mål pr. 4,2k

Marathon

Halvmarathon
Rundeløb (4,2k)
Børneløb (1k)

 

tilbage til toppen

Resultater marathon - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Lap Distance Resultat Bemærkning
1 114 Brian Christensen Haderslev IF M 1 11 42,20 3.18.24 Hurtigste mand
2 120 Henrik Jessen Siemens Healthcare M 2 11 42,20 3.19.39  
3 139 Torben Stolten Thomsen Kolding Motion M 3 11 42,20 3.22.29  
4 113 Bo Junker AAIG Aabenraa / klub 100 marathon M 4 11 42,20 3.23.06  
5 122 Jesper Hahn Jensen Skechers M 5 11 42,20 3.23.07  
6 144 Daniel Rühmann   M 6 11 42,20 3.34.10  
7 126 Lars Rossen Hansen   M 7 11 42,20 3.34.21  
8 111 Anders Barsøe Aaig Aabenraa M 8 11 42,20 3.35.30  
9 129 Morten Allerelli Bov IF M 9 11 42,20 3.36.38  
10 140 Christian Hamann Aaig Aabenraa M 10 11 42,20 3.36.39  
11 137 Steen Christesen Klub 100 Marathon Danmark M 11 11 42,20 3.41.16  
12 141 Lars Sørensen Haderslev IF M 12 11 42,20 3.45.48  
13 147 Jan Lorensen Løbeklubben Tempo M 13 11 42,20 3.51.42  
14 118 Ejgil Eriksen Kolding Motion M 14 11 42,20 3.51.51  
15 143 Gitte Lyndrup Rødekro Tri & Motion K 1 11 42,20 3.56.18 Hurtigste kvinde
16 135 Ricky Andersen Klub 100 Marathon Danmark M 15 11 42,20 4.02.08  
17 146 Kaj M T Madsen Guderup Løbeklub M 16 11 42,20 4.03.39  
18 148 Tove Grevsen Aaig K 2 11 42,20 4.06.56  
19 112 Andreas Rönnau Bov IF Løb og Motion M 17 11 42,20 4.09.56  
20 119 Hans Renkwitz Rødekro Tri & Motion/klub 130 M 18 11 42,20 4.13.50  
21 142 Merete Lind Hansen Rødekro Tri & Motion K 3 11 42,20 4.18.54  
22 128 Mogens Hinrichsen Kolding Motion M 19 11 42,20 4.25.55  
23 138 Susanne Garbrecht Aaig Aabenraa K 4 11 42,20 4.27.37  
24 123 Karin Eriksen Klub 100 Marathon K 5 11 42,20 4.29.14  
25 127 Lars Troelsen Lions Give M 20 11 42,20 4.29.14  
26 133 Ole Toft Ultraløb.com / Odense Triathlon Klub M 21 11 42,20 4.29.14  
27 115 Camilla Pedersen Løbemyggen K 6 11 42,20 4.30.54  
28 117 Dorthe Roslev Klub100Marathon K 7 11 42,20 4.31.05  
29 136 Sabrina Lock Vidar motion K 8 11 42,20 4.33.17  
30 125 Lars J Hansen Vidar motion M 22 11 42,20 4.33.18  
31 709 Dorthe Ludvigsen Rødekro Tri & Motion K 9 11 42,20 4.45.27  
32 130 Niels Sehested Vidar Motion Sønderborg M 23 11 42,20 4.45.27  
- 105 Peter Klarlund   M - 11 42,20 3.59.35 Tidlig start
- 103 Claus Sørensen Atletica M - 11 42,20 4.21.27 Tidlig start
- 104 Gunnar Juhl Poulsen Klub100Marathon M - 11 42,20 4.41.35 Tidlig start

 

tilbage til toppen

Resultater halvmarathon - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Lap Distance Resultat Bemærkning
1 471 Jonas Christensen Rødekro Tri & Motion M 1 6 21,10 1.16.52 Hurtigste mand
2 469 Jesper Meins Haderslev TRI2000 M 2 6 21,10 1.22.06  
3 435 Jørgen Dau Nielsen Haderslev tri2000 M 3 6 21,10 1.23.58  
4 442 Lasse Beining Rødekro Tri og Motion M 4 6 21,10 1.27.49  
5 486 René Jørgensen Løberen M 5 6 21,10 1.28.47  
6 452 Morten Riis Haderslev IF M 6 6 21,10 1.30.00  
7 459 Sarah Wiesner Laufwerk Hamburg e.V. K 1 6 21,10 1.30.09 Hurtigste kvinde
8 409 Jonas Riess   M 7 6 21,10 1.31.00  
9 476 Lars Thomsen Rødekro Tri & Motion M 8 6 21,10 1.32.05  
10 467 Bo Holm Rødekro Tri og Motion M 9 6 21,10 1.36.52  
11 419 Ejner Christensen Rødekro tri og motion M 10 6 21,10 1.37.29  
12 437 Kaj Løbner Jepsen   M 11 6 21,10 1.38.02  
13 417 Claus Skjold Qvist Christensen Øster Lindet idrætsforening M 12 6 21,10 1.38.12  
14 433 John Hansen Rødekro Tri & Motion M 13 6 21,10 1.39.17  
15 439 Karsten S. Kristensen   M 14 6 21,10 1.39.20  
16 413 Christian Wiesner Laufwerk Hamburg e.V. M 15 6 21,10 1.39.29  
17 422 Frits Detlefsen Rødekro Tri & Motion M 16 6 21,10 1.40.15  
18 426 Henning Nielsen 1. Flensburger Lauftreff M 17 6 21,10 1.42.09  
19 415 Christina Meilandt Haderslev tri2000 K 2 6 21,10 1.43.33  
20 455 Pernille Linde Jellestad Team Guldbamse K 3 6 21,10 1.43.54  
21 405 Anders J. Nielsen   M 18 6 21,10 1.46.57  
22 474 Dennis Bargmeyer Guderup Løbeklub M 19 6 21,10 1.47.13  
23 479 Lasse Egholt Stollig Løbeklub M 20 6 21,10 1.47.26  
24 481 Mads Laasholdt Rødekro Tri & Motion M 21 6 21,10 1.47.39  
25 456 Poul Møllvang Snabe Bolderslev Løb og Motion M 22 6 21,10 1.47.59  
26 428 Henrik Cloos Skov Rødekro Tri & Motion M 23 6 21,10 1.49.12  
27 448 Michael Kuno Buch Jacobsen   M 24 6 21,10 1.50.41  
28 472 Ove Hougaard Jørgensen Guderup Løbeklub M 25 6 21,10 1.50.53  
29 418 Dorte Møllvang Snabe Bolderslev Løb og Motion K 4 6 21,10 1.51.08  
30 470 Marlene Dissing Ebberups Superkvinde K 5 6 21,10 1.51.43  
31 441 Kurt Ejby Atletica M 26 6 21,10 1.53.11  
32 407 Anette Hansen Rødekro Tri & Motion K 6 6 21,10 1.53.22  
33 429 Inga Becke Bov IF Løb og Motion K 7 6 21,10 1.54.04  
34 432 John Callesen Rødekro Tri & Motion M 27 6 21,10 1.54.47  
35 411 Bo Thomsen Bov IF Løb og Motion M 28 6 21,10 1.55.43  
36 466 Lars Sandholdt Bov IF Løb og Motion M 29 6 21,10 1.55.44  
37 445 Louise Lemche Erichsen Team SønderjyskE K 8 6 21,10 1.56.19  
38 444 Lene Hauerberg Rødekro Tri & Motion K 9 6 21,10 1.56.33  
39 430 Jens-Erik Jensen Team SønderjyskE M 30 6 21,10 1.57.45  
40 485 Frank Ludvigsen Rødekro Tri og Motion M 31 6 21,10 1.58.51  
41 423 Gitte Jensen Vidar Motion Sønderborg K 10 6 21,10 1.59.15  
42 475 Ina Sørensen   K 11 6 21,10 2.00.21  
43 454 Niels Thomsen   M 32 6 21,10 2.01.01  
44 425 Helle Jensen AAIG Aabenraa K 12 6 21,10 2.01.44  
45 446 Maria Boy Birck   K 13 6 21,10 2.02.24  
46 436 Jytte Jacobsen Bolderslev Løb og Motion K 14 6 21,10 2.04.18  
47 431 Jette Tønder Aaig Aabenraa K 15 6 21,10 2.05.14  
48 403 Alice Nielsen Rødekro Tri og Motion / Team Goldbear K 16 6 21,10 2.05.15  
49 410 Birte Debel Thomsen Bov IF Løb og Motion K 17 6 21,10 2.05.30  
50 421 Finn Jacobsen Bolderslev Løb og Motion M 33 6 21,10 2.05.40  
51 406 Andrea Bethge Bov IF Løb og Motion K 18 6 21,10 2.08.17  
52 424 Helle Højland Bov IF / Sydbank K 19 6 21,10 2.08.18  
53 458 Rosa 'Jost   K 20 6 21,10 2.09.19  
54 440 Kate Kristiansen   K 21 6 21,10 2.09.30  
55 447 Mathias Blaavand Aaig Aabenraa M 34 6 21,10 2.12.18  
56 443 Lea Løbner Jepsen   K 22 6 21,10 2.12.34  
57 457 Rikke Kohberg Rødekro Tri & Motion K 23 6 21,10 2.14.05  
58 450 Mona Gustafsson Rødekro tri og motion K 24 6 21,10 2.14.06  
59 478 Anne Grete Jacobsen AAIG Aabenraa K 25 6 21,10 2.14.13  
60 416 Claes Adel Kolstrup Gods Halvmarathon M 35 6 21,10 2.15.43  
61 404 Allan Pingo Jessen Brabrand Sø Halvmarathon M 36 6 21,10 2.15.46  
62 465 Vibeke Juhl Atletica K 26 6 21,10 2.16.24  
63 483 Brian Eskildsen Augustenborg Løbeklub M 37 6 21,10 2.18.02  
64 427 Henriette Molina Rødekro Tri & Motion K 27 6 21,10 2.22.58  
65 438 Karen Jessen Olsen Aaig Aabenraa K 28 6 21,10 2.25.46  
66 420 Erling Frederiksen Rødekro Tri & Motion M 38 6 21,10 2.27.35  
67 434 Jørgen Cortzen AAIG Aabenraa M 39 6 21,10 2.27.35  
68 464 Tina Callø Hansen Rødekro Tri & Motion K 29 6 21,10 2.31.53  
69 460 Sille Viktoria Pia Ehlert Nielsen 2XCDO K 30 6 21,10 2.36.31  
70 453 Niels Birch Mogensen 2XCDO M 40 6 21,10 2.36.31  
71 412 Camilla Aune Fey   K 31 6 21,10 2.40.00  

 

tilbage til toppen

Resultater rundeløb - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr Navn Klub Køn Pl. M/K Lap Distance Resultat Bemærkning
- 737 Jens Ole Olesen Rødekro Tri & Motion M - 7 29,40 2.26.10  
- 715 Jannick Hansen Rødekro Tri M - 5 21,00 1.38.33  
- 706 Dorte Clausen Rødekro Tri & Motion K - 5 21,00 1.48.34  
- 720 Kim Pedersen Bov IF M - 5 21,00 1.53.41  
- 730 Thomas Hansen Rødekro tri og motion M - 5 21,00 2.10.31  
- 703 Bjarne Ekberg AAIG Aabenraa M - 5 21,00 2.23.17  
- 743 Annika Nyby   K - 5 21,00 2.35.35  
- 723 Kiki Andersen   K - 5 21,00 2.35.36  
- 740 Lars Jensen   M - 4 16,80 1.06.52  
- 717 John Greve Schultz Iversen Rødekro tri og motion M - 4 16,80 1.07.35  
- 735 Cecilie Marcimak Rødekro Tri & Motion K - 4 16,80 1.10.04  
- 702 Kasper Rhinstrøm-Schmidt Rødekro Tri & Motion M - 4 16,80 1.10.05  
- 727 Preben Laasholdt Rødekro Tri & Motion M - 3 12,60 0.59.57  
- 739 Michael Joost   M - 3 12,60 1.01.20  
- 704 Bjarne Vesterager-Sørensen Rødekro Tri & Motion M - 3 12,60 1.06.44  
- 742 Dennis Markmann Vidar motion M - 3 12,60 1.07.25  
- 724 Per Henrik Pedersen Augustenborg Løbeklub M - 3 12,60 1.08.42  
- 710 Elisabeth Laasholdt Rødekro Tri & Motion K - 3 12,60 1.16.27  
- 705 Conni Rygaard-Wiwe Rødekro Tri & Motion K - 3 12,60 1.20.04  
- 726 Pia Pederen Bov IF K - 3 12,60 1.21.43  
- 701 Andrea Strecker 1. Flensburger Lauftreff K - 3 12,60 1.27.28  
- 721 Marianne Schøler Nielsen Rødekro Tri & Motion K - 2 8,40 0.39.50  
- 736 Morten Beck Rødekro Tri & Motion M - 2 8,40 0.45.05  
- 734 Tina Hougaard Jørgensen Guderup Løbeklub K - 2 8,40 0.46.18  
- 744 Ole Hohlmann Aaig aabenraa M - 2 8,40 0.47.28  
- 713 Frank Michelsen Rødekro Tri & Motion M - 2 8,40 0.47.32  
- 473 Knud Rasmussen Augustenborg Løbeklub M - 2 8,40 0.51.20  
- 716 Jesper Ludvigsen Rødekro Tri & Motion M - 2 8,40 0.51.43  
- 738 Lotte Severin   K - 2 8,40 0.53.27  
- 711 Frank Jochimsen   M - 2 8,40 0.53.27  
- 708 Dorthe Callesen Rødekro Tri & Motion K - 2 8,40 0.53.49  
- 707 Dorte Skovsende Rødekro Tri & Motion K - 2 8,40 0.59.50  
- 741 Marianne Rahn   K - 2 8,40 1.07.59  
- 728 Ria Petersen   K - 1 4,20 0.21.44  
- 729 Skat Petersen   M - 1 4,20 0.22.14  
- 731 Vicky Jochimsen   K - 1 4,20 0.26.26  
- 725 Pernille Tind   K - 1 4,20 0.27.06  
- 733 Kasper Mortensen   M - 1 4,20 0.30.07  
- 750 Begitte Petersen Rødekro Tri & Motion K - 6 25,20 1.40.39 Tidlig start

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

31-12-15

Champagnegaloppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri -

14

31-12-15

Champagnegaloppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri - Bjarne V.S.

169

31-12-14

Champagne Galoppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri

34

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen