Siden er sidst opdateret 07. november 2018 - kl. 17:42

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Champagne Galoppen Marathon i Rødekro - torsdag d. 31. december 2015 - kl. 9

"Champagne Galoppen #3"

Champagne Galoppen Marathon Rødekro - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Run2U tilmelding på Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 9.00 fra adressen: Fladhøjskolen, Skovbrynet 2, 6230 Rødekro

- marathon starter kl. 9 (+ tidlig start kl. 8) og ½mar og rundeløb starter kl. 11 - der løbes på en 4,2k rundstrækning (se rute) - maks. 5 timer for marathon

 

- info og tilmelding på Run2U tilmelding på Sportstiming.dk (forhåndstilmelding senest d. 28/12 kl. 12 - fra 1/12 stiger deltagergebyr)

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

Afvikles som rundeløb (4,2k)

- depot ved start/mål pr. 4,2k

Marathon

Halvmarathon
Rundeløb (4,2k)
Børneløb (1k)

 

tilbage til toppen

Resultater marathon - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Startnr. Navn Klub/Team Køn Runder Distance Resultat Tilmeldt Bemærkning
125 Klaus Jørgensen   M 11 42,2 2.50.26 Marathon Hurtigste mand
111 Allan Andersen Rødekro Tri & Motion M 11 42,2 3.05.53 Marathon  
134 Preben Skovmand Guderup Løbeklub M 11 42,2 3.16.03 Marathon  
124 Kim Hammerich Ollerup Idrætsefterskole klub 100 M 11 42,2 3.16.03 Marathon  
120 Henrik Jessen Siemens Healthcare M 11 42,2 3.22.38 Marathon  
140 Torben Stolten Thomsen Kolding Motion M 11 42,2 3.22.41 Marathon  
136 Steen Christesen Klub 100 Marathon Danmark M 11 42,2 3.26.26 Marathon  
112 Anders Barsøe AAIG M 11 42,2 3.26.37 Marathon  
121 Jesper Hahn Jensen Skechers.dk M 11 42,2 3.27.20 Marathon  
130 Michael Rasmussen Skechers M 11 42,2 3.27.20 Marathon  
128 Marianne Schøler Nielsen Rødekro Tri & Motion K 11 42,2 3.31.19 Marathon Hurtigste kvinde
119 Hans Renkwitz Rødekro Tri & Motion M 11 42,2 3.37.40 Marathon  
123 Karsten Kristensen   M 11 42,2 3.43.07 Marathon  
115 Andreas Rönnau Bov IF Løb & Motion M 11 42,2 3.46.42 Marathon  
122 Kaj . M.T Madsen Guderup Løbeklub M 11 42,2 3.46.50 Marathon  
114 Andreas Aupke BUI-motion (Broager) M 11 42,2 3.48.39 Marathon  
132 Monika Schulze TSV Ladelund K 11 42,2 4.01.39 Marathon  
126 Carsten Friis   M 11 42,2 4.09.22 Marathon  
116 Claus Batiste Fjordager IF M 11 42,2 4.09.22 Marathon  
131 Mikael Lassen AAIG Aabenraa M 11 42,2 4.12.36 Marathon Tidlig start
106 Jes Imer Vejen AF løbemotion M 11 42,2 4.17.14 Marathon Tidlig start
101 Claus Sørensen Atletica M 11 42,2 4.17.56 Marathon Tidlig start
110 Aksel Skibsted Bov IF Løb og Motion M 11 42,2 4.28.39 Marathon  
117 Dorthe Roslev Klub100 Marathon Danmark K 11 42,2 4.35.53 Marathon  
133 Niels Sehested Vidar Motion M 11 42,2 4.35.53 Marathon  
137 Susanne Garbrecht AAIG Aabenraa / Bjergladies K 11 42,2 4.47.39 Marathon Tidlig start
139 Tommy Kristensen Aaig Aabenraa/Team Pferdelunge M 11 42,2 4.47.40 Marathon Tidlig start
102 Dorthe Ludvigsen AAIG/RIF K 11 42,2 4.49.54 Marathon Tidlig start
113 Anders Nielsen   M 11 42,2 4.50.15 Marathon  
127 Lone Friis Odense Runners K 11 42,2 4.55.09 Marathon Tidlig start
108 Peter Klarlund Klub 100 Marathon DK M 11 42,2 4.55.09 Marathon Tidlig start
104 Ella Lissner Odense Runners K 11 42,2 5.11.08 Marathon Tidlig start
109 Stig Kuhlman   M 11 42,2 5.11.08 Marathon Tidlig start
107 Nadia Rasmussen   K 11 42,2 5.11.09 Marathon Tidlig start
141 Tove Grevsen Aaig åbenrå K 11 42,2 5.12.22 Marathon Tidlig start
103 Elisabeth Skibsted Bov IF Løb & Motion / Bjergladies K 11 42,2 5.35.53 Marathon Tidlig start

 

tilbage til toppen

Resultater halvmarathon - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Startnr. Navn Klub/Team Køn Runder Distance Resultat Tilmeldt Bemærkning
425 Jonas Christensen Rødekro Tri & Motion/ Dania bikes M 6 21,1 1.14.02 Halvmarathon Hurtigste mand
423 Jesper Meins Haderslev IF M 6 21,1 1.14.51 Halvmarathon  
433 Lasse Beining Rødekro Tri & Motion M 6 21,1 1.25.29 Halvmarathon  
435 Mads Hagen Guderup Løbeklub M 6 21,1 1.27.14 Halvmarathon  
402 Alexander Pryds   M 6 21,1 1.28.11 Halvmarathon  
417 Erik Matthiesen Løgumkloster Løbemotion M 6 21,1 1.29.03 Halvmarathon  
445 Torben Køhling AAIG Aabenraa M 6 21,1 1.31.29 Halvmarathon  
431 Lars Thomsen Rødekro tri & motion M 6 21,1 1.33.21 Halvmarathon  
441 Sarah Wiesner Laufwerk Hamburg e.V. / Team wellnuss Premium Snacks K 6 21,1 1.33.23 Halvmarathon Hurtigste kvinde
408 Bo Holm Rødekro Tri & Motion M 6 21,1 1.33.34 Halvmarathon  
437 Morten Allerelli ITD/FDE Løb&Motion M 6 21,1 1.36.48 Halvmarathon  
416 Ejner Christensen GIG Løb & Motion M 6 21,1 1.38.23 Halvmarathon  
449 Lars Brauer Flensburg M 6 21,1 1.40.41 Halvmarathon  
414 Claus Skjold Qvist Christensen Øster Lindet Idrætsforening M 6 21,1 1.40.56 Halvmarathon  
439 Morten Riis Team Fissbræn og Dølle på tour M 6 21,1 1.41.52 Halvmarathon  
410 Brian Christensen Team Fissbræn og Dølle på tour M 6 21,1 1.41.52 Halvmarathon  
412 Christian Wiesner Laufwerk Hamburg e.V. / Team wellnuss Premium Snacks M 6 21,1 1.41.53 Halvmarathon  
448 Ilse Gräber Lemvig Løbeklub K 6 21,1 1.43.21 Halvmarathon  
424 Jochen Giebelmann Team Erdinger Alkoholfrei M 6 21,1 1.44.45 Halvmarathon  
415 Danni Møller Rødekro Tri & Motion M 6 21,1 1.48.05 Halvmarathon  
422 Henrik Cloos Skov Rødekro Tri & Motion M 6 21,1 1.48.07 Halvmarathon  
420 Henning Nielsen 1. Flensburger Lauftreff M 6 21,1 1.50.05 Halvmarathon  
434 Lene Hauerberg Rødekro Tri & Motion K 6 21,1 1.50.45 Halvmarathon  
401 Adrian Jensen AAIG Aabenraa M 6 21,1 1.51.30 Halvmarathon  
403 Anette Hansen Rødekro Tri & Motion K 6 21,1 1.53.13 Halvmarathon  
418 Helle Jensen AAIG Aabenraa K 6 21,1 1.53.13 Halvmarathon  
430 Kuno Jacobsen   M 6 21,1 1.54.09 Halvmarathon  
440 Rikke Brinch Rødgaard Kolding Motion K 6 21,1 1.55.23 Halvmarathon  
447 Sebastian Jacobsen   M 6 21,1 1.56.10 Halvmarathon  
413 Claes Adel Stepping Løbeklub M 6 21,1 1.57.19 Halvmarathon  
438 Morten Jeppesen   M 6 21,1 1.58.44 Halvmarathon  
436 Michael Sørensen   M 6 21,1 1.58.44 Halvmarathon  
406 Bent Thomsen AAIG Aabenraa/www.oveschneider.dk M 6 21,1 1.59.48 Halvmarathon  
409 Bo Jensen Darling Kolding Motion M 6 21,1 1.59.48 Halvmarathon  
444 Tommy Bech   M 7 21,1 2.08.12 Halvmarathon  
411 Charlotte Bjerg Lorenzen   K 6 21,1 2.08.43 Halvmarathon  
419 Helle Lykke Kristoffersen AAIG Aabenraa / Bjergladies K 6 21,1 2.14.12 Halvmarathon  
429 Kim Schauer Boysen AAIG Aabenraa M 6 21,1 2.14.48 Halvmarathon  
407 Bethina Nissen AAIG Aabenraa / Bjergladies K 6 21,1 2.18.03 Halvmarathon  
446 vibeke thorup Fuge Xpressen K 6 21,1 2.18.42 Halvmarathon  
421 Henriette Molina   K 6 21,1 2.22.28 Halvmarathon  
427 Karen Jessen olsen AAIG Aabenraa / Bjergladies K 6 21,1 2.25.12 Halvmarathon  
442 Susanne Asmussen AAIG Aabenraa K 6 21,1 2.25.12 Halvmarathon  

 

tilbage til toppen

Resultater rundeløb - se også marathon - se også halvmarathon - se også rundeløb - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Startnr. Navn Klub/Team Køn Runder Distance Resultat Tilmeldt Bemærkning
710 Charlotte Eskildsen Augustenborg løbeklub K 7 29,4 2.26.05 Rundeløb  
716 Flemming Oltmann Bjørnebanden M 7 29,4 2.26.05 Rundeløb  
404 Allan Christensen   M 6 25,2 1.46.13 Rundeløb  
702 Anne Mette Lund   K 6 25,2 2.14.53 Rundeløb  
736 Ove Hougaard Jørgensen Guderup Løbeklub M 5 21 1.56.23 Rundeløb  
798 Solvej Oltmann Løgumkloster Løbemotion K 5 21 1.57.12 Rundeløb  
742 Jette Tønder Aaig Aabenraa K 5 21 2.01.59 Rundeløb  
739 Thomas Hansen Rødekro Tri & Motion M 5 21 2.12.13 Rundeløb  
709 Brian Eskildsen Augustenborg M 5 21 2.16.47 Rundeløb  
729 Lone Callesen AAIG Aabenraa K 5 21 2.38.58 Rundeløb  
723 John Iversen Rødekro Tri & Motion M 4 16,8 1.09.41 Rundeløb  
744 Torben Strandby Andersen Rødekro Tri & Motion M 4 16,8 1.30.40 Rundeløb  
734 Mogens Falk Nielsen Rødekro Tri & Motion M 4 16,8 1.38.28 Rundeløb  
701 Allan Hauerberg Rødekro Tri & Motion M 4 16,8 1.39.27 Rundeløb  
708 Bodil Dueholm Vidar Motion K 4 16,8 1.39.33 Rundeløb  
743 Bjarne Ekberg AAig AAbenrå M 4 16,8 1.48.50 Rundeløb  
728 Knud Rasmussen Augustenborg Løbeklub M 3 12,6 1.07.13 Rundeløb  
706 Bjarne Boesen AAIG Atletik M 3 12,6 1.08.22 Rundeløb  
707 Bjarne Vesterager-Sørensen Rødekro Tri & Motion M 3 12,6 1.09.05 Rundeløb  
720 Ina Schmidt Sørensen   K 3 12,6 1.13.56 Rundeløb  
735 Morten Beck Rødekro tri & motion M 3 12,6 1.13.56 Rundeløb  
704 Bente Karlsen Rødekro Tri & Motion K 3 12,6 1.16.58 Rundeløb  
741 Birthe Lorenzen AAIG Aabenraa K 3 12,6 1.20.54 Rundeløb  
749 Anna Buczek Laufen gegen Leiden K 3 12,6 1.20.55 Rundeløb  
703 Bente Bloch AAIG Aabenraa / Bjergladies K 3 12,6 1.23.33 Rundeløb  
714 Eva Marie Lillelund Nielsen   K 3 12,6 1.33.27 Rundeløb  
711 Dennis Markmann Vidar motion M 3 12,6 1.33.28 Rundeløb  
726 Kasper Rhinstrøm-Schmidt Rødekro Tri & Motion M 2 8,4 0.37.06 Rundeløb  
722 John Hansen Rødekro Tri & Motion M 2 8,4 0.40.32 Rundeløb  
733 michael jepsen-jacob Rødekro tri & Motion M 2 8,4 0.44.10 Rundeløb  
740 Ole Hohlmann Aaig M 2 8,4 0.47.17 Rundeløb  
717 Frank Michelsen Rødekro Tri & Motion M 2 8,4 0.48.32 Rundeløb  
724 Jytte Jacobsen   K 2 8,4 0.50.43 Rundeløb  
721 Jesper Ludvigsen Komet Udlejning M 2 8,4 0.52.01 Rundeløb  
715 Finn Jacobsen   M 2 8,4 0.55.55 Rundeløb  
748 Rikke Norlyk Holm Nielsen   K 2 8,4 0.58.55 Rundeløb  
713 Dorte Skovsende Rødekro Tri & Motion K 2 8,4 1.00.03 Rundeløb  
705 Betina Andersen   K 1 4,2 0.25.28 Rundeløb  
712 Dorte Clausen Rødekro Tri & Motion K 1 4,2 0.26.45 Rundeløb  
718 Hans Nørgaard Clausen Rødekro Tri & Motion M 1 4,2 0.26.46 Rundeløb  
745 Christian Holm Nielsen   M 1 4,2 0.32.59 Rundeløb  
747 Thomas Holm Nielsen   M 1 4,2 0.33.30 Rundeløb  
746 Casper Holm Nielsen   M 1 4,2 0.33.30 Rundeløb  
730 Lone Fogtmann Rødekro Tri & Motion K 1 4,2 0.35.03 Rundeløb  
719 harley lund Rødekro Tri & Motion M 1 4,2 0.35.12 Rundeløb  
737 Peter Kraft Lüttermann Rødekro Tri & Motion M 1 4,2 0.36.28 Rundeløb  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

31-12-15

Champagnegaloppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri -

14

31-12-15

Champagnegaloppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri - Bjarne V.S.

169

31-12-14

Champagne Galoppen -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri

34

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen