Siden er sidst opdateret 22. juni 2018 - kl. 05:51

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aabenraa Bjergmarathon - lørdag d. 20. juni 2015 - kl. 10

"Aabenraa Bjergmarathon #16"

Aabenraa Bjergmarathon - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Sociale Medier

Andet

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10 fra adressen: Storetorv, 6200 Aabenraa

- omdrejningspunktet er Store Torv med start og mål samt 3 gennemløb - udover marathon distancen er der mange andre muligheder og løbet har udviklet sig til et af de bedste i Danmark - der er deltager begrænsning på de forskellige distancer undtagen for marathon og børneløb.

- DAF Certificeret Løb - løbet er DAF certificeret

 

- tilmelding på Sportstiming.dk (forhåndstilmelding senest d. 14/6 - tilmelding åbner d. 15/2 - vær opmærksom på at 5k og 10k hurtigt kan være udsolgt)

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019

- Steen Christesen kunne her fejre sit marathon nr. 100

Afvikles over 4 sløjfer

for marathon

DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb Marathon

DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb Halvmarathon
DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb 10k
DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb 5k
Børneløb 0,5k og 1,5k
Halvmarathon stafet (2 delt.)

 

tilbage til toppen

Resultater marathon: - se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

Pl tot Startnr. Navn Klub/Team Nation Køn Pl M/K Brutto Netto Bemærkning
1 221 Brian Arreborg Hansen SPARTA DEN M 1 2.56.46 2.56.45 M - nr. 1
2 112 Klaus Jørgensen   DEN M 2 2.57.49 2.57.46 M - nr. 2
3 32 Carsten Frandsen Kohberg Bakery Group / Rødekro-IF Motion DEN M 3 3.11.50 3.11.49 M - nr. 3
4 25 Bjarne Østergaard   DEN M 4 3.15.38 3.15.36  
5 172 Preben Skovmand Danfoss Marathon Club DEN M 5 3.15.42 3.15.37  
6 84 jens Holm Haderslev DEN M 6 3.17.01 3.16.55  
7 95 Jon Hadsund   DEN M 7 3.17.05 3.17.02  
8 114 Lars Nielsen OK Esbjerg DEN M 8 3.17.49 3.17.46  
9 190 Stefan Hunderup Ugilt RuNNers DEN M 9 3.18.37 3.18.24  
10 52 Frits Riis AAIG Aabenraa/PI Sdbg. DEN M 10 3.20.23 3.20.19  
11 132 Martin Holbæk Thomsen Klub 100 Marathon Danmark/ Aalborg Triathlon Klub DEN M 11 3.24.19 3.24.13  
12 102 Jørgen Simonsen aaig Aabenraa DEN M 12 3.25.27 3.25.26  
13 216 Kim Hammrich Otterup XX DEN M 13 3.26.05 3.25.55  
14 187 Steen Karlsen   DEN M 14 3.26.15 3.26.00  
15 89 Jesper Hahn Jensen Fart holder Marathon 3:30 DEN M 15 3.28.56 3.28.54  
16 140 Mikael Sørensen   DEN M 16 3.29.01 3.28.58  
17 60 Frank Scheller Petersen AAIG Atletik DEN M 17 3.29.25 3.29.23  
18 31 Brian Schaadt-Hansen Aaig Aabenraa DEN M 18 3.29.26 3.29.24  
19 200 Torben Glass Nielsen Skechers.dk/Klub100 DEN M 19 3.30.59 3.30.56  
20 5 Allan Kronborg-Andersen Løb i Byparken Brørup DEN M 20 3.31.20 3.31.10  
21 137 Michael Kjærgaard Nordfyns Bank DEN M 21 3.31.36 3.31.32  
22 149 Nikolaj Laursen Sydbank DEN M 22 3.31.41 3.31.35  
23 151 Nis Kjær Kolding Motion DEN M 23 3.34.51 3.34.35  
24 22 Bjarne Albers   DEN M 24 3.35.07 3.34.45  
25 163 per plambeck   DEN M 25 3.35.50 3.35.48  
26 123 Lone Nicolaisen AaIG Aabenraa DEN K 1 3.36.20 3.36.18 K - nr. 1
27 63 Henrik Bang Sydbank DEN M 26 3.36.57 3.36.51  
28 133 Martin Langebjerg Madsen Nørre Åby Efterskole DEN M 27 3.37.02 3.36.48  
29 154 Ole Harbæk Best Coaching/Blovstrød Løverne DEN M 28 3.37.18 3.37.12  
30 96 Jörn Petersen Vidar motion Sønderborg DEN M 29 3.38.33 3.38.28  
31 16 Arne Schmitz SC Komet Steckenborn GER M 30 3.38.44 3.38.40  
32 85 Jens Lassen Jels Løbemotion DEN M 31 3.39.44 3.39.37  
33 24 Bjarne Sørensen   DEN M 32 3.41.05 3.40.44  
34 116 Lars Sørensen   DEN M 33 3.41.40 3.41.35  
35 177 Rikke Christensen Sydbank DEN K 2 3.41.59 3.41.53 K - nr. 2
36 88 Jesper Duus AAIG Aabenraa DEN M 34 3.42.02 3.41.55  
37 199 Tommy Ravn Rødekro Tri & Motion DEN M 35 3.42.45 3.42.40  
38 93 John Raschat   DEN M 36 3.42.53 3.42.45  
39 191 Steffen Rieder   GER M 37 3.43.03 3.42.51  
40 26 Bjørn Hollesen Hansen Glamsbjerg Motion DEN M 38 3.43.20 3.43.14  
41 11 Angelico Fozzi High5living DEN M 39 3.44.07 3.44.04  
43 152 Ole Cramer Sportigan Assens/Klub 100 marathon Danmark DEN M 41 3.44.40 3.44.36  
42 213 Henrik Granlund Klub 100 Marathon / Greve Trim DEN M 40 3.44.40 3.44.26  
44 182 Simon Persson Fartholder 4 timer DEN M 42 3.44.41 3.44.37  
45 6 Allan Ravn Møller   DEN M 43 3.45.53 3.45.32  
46 175 Rene Jonsgaard Jensen Valmont SM Personaleforening DEN M 44 3.46.07 3.45.54  
47 17 Bent Brian Andreasen   DEN M 45 3.46.44 3.46.29  
48 156 Ole Leonhardt Løgumkloster Løbemotion DEN M 46 3.47.03 3.46.50  
49 179 Robert Cameron-Wood 100 marathon club GBR M 47 3.48.19 3.48.12  
50 189 Stefan Bennedsen Kolding motion DEN M 48 3.48.46 3.48.30  
51 79 Jan Gram   DEN M 49 3.48.48 3.48.41  
52 77 Iørn Hegelund   DEN M 50 3.49.23 3.49.19  
53 7 Anders Lilbæk Mejdal GIK Motion DEN M 51 3.50.49 3.50.34  
54 46 Flemming Larsen Vitfoss DEN M 52 3.51.03 3.50.48  
55 136 Michael Frandsen odense tri klub DEN M 53 3.51.40 3.51.25  
56 71 Holger Hansen AAIG Aabenraa DEN M 54 3.52.13 3.52.07  
57 50 Hans Renkwitz Aabenraa Kommune DEN M 55 3.52.59 3.52.51  
58 9 Andreas Aupke Danfoss Marathon Club GER M 56 3.53.00 3.52.48  
59 203 Torben Severinsen Løgumkloster Løbemotion DEN M 57 3.53.10 3.52.58  
60 34 Casper Christensen   DEN M 58 3.53.38 3.53.31  
61 201 Torben Jacobsen Rødekro Tri & Motion DEN M 59 3.53.42 3.53.28  
62 146 Niels frederiksen Odder Atletik & Motion DEN M 60 3.53.52 3.53.31  
63 178 Rikke Norman   DEN K 3 3.54.01 3.53.57 K - nr. 3
64 105 Kaj M.T. Madsen Marathonklub 100 DEN M 61 3.54.27 3.54.23  
65 138 Michael Lund Pedersen   DEN M 62 3.55.25 3.55.05  
66 188 Steen Schmidt Møller   DEN M 63 3.56.07 3.55.45  
67 51 Frede Holdt Jensen Valmont SM Personaleforening DEN M 64 3.56.55 3.56.41  
68 170 Preben Brock Danfoss Marathon Club DEN M 65 3.57.02 3.56.55  
69 59 Hans Meulengracht Vidar Motion DEN M 66 3.57.44 3.57.36  
70 76 Ingolf Christensen Vidar Motion DEN M 67 3.57.45 3.57.35  
71 82 Jens Bau Lorenzen Aaig DEN M 68 3.58.20 3.58.04  
72 115 Lars Simonsen Hammel GF løb og motion DEN M 69 3.58.36 3.58.16  
73 15 Anton Andersen Vejle IF DEN M 70 3.59.06 3.58.48  
74 27 Bo Junker Fartholder DEN M 71 3.59.47 3.59.38  
75 207 Vagn Kirkelund Fartholder DEN M 72 3.59.48 3.59.40  
76 186 Steen Christiansen Evitana cosmetic, Klub 100 DEN M 73 4.00.06 3.59.52  
77 153 Ole Fogtmann Fogtmann Racing Team / YAU 2017 DEN M 74 4.00.35 4.00.28  
78 184 Solvej Oltmann Bjørnebanden DEN K 4 4.01.10 4.00.56  
79 30 Brian Pedersen Mejdal Halgaard Motion DEN M 75 4.01.23 4.01.08  
80 92 John Jakobsen   DEN M 76 4.01.38 4.01.29  
81 193 Søren Rønn Hansen Grenaa Motionsløbeklub DEN M 77 4.01.41 4.01.24  
82 195 Thomas Christensen KTK 86 DEN M 78 4.02.25 4.02.19  
83 21 Birte Møller   DEN K 5 4.03.16 4.02.54  
84 196 Thomas Maschoreck GIG Løb & Motion DEN M 79 4.03.18 4.03.12  
85 98 Jørgen Hansen Vejle if DEN M 80 4.04.21 4.04.03  
86 145 Niels Dahlerup Jørgensgård DEN M 81 4.05.38 4.05.27  
87 81 Jan Nørret   DEN M 82 4.06.12 4.05.56  
88 129 Marianne Rasmussen   DEN K 6 4.07.08 4.06.44  
89 58 Hans Chr Møller Augustenborg løbeklub DEN M 83 4.07.45 4.07.40  
90 100 Steen Christesen Aabenraa DEN M 84 4.07.49 4.07.37 Marathon nr. 100 - tillykke
91 218 Niels Backmann Schmidt   DEN M 85 4.08.05 4.08.01  
92 209 Wolfgang Gröning   DEN M 86 4.09.49 4.09.44  
93 127 Majken Petersen   DEN K 7 4.10.11 4.09.54  
94 181 Sigrid Hansen   DEN K 8 4.10.15 4.09.57  
95 38 Dennis Hansen   DEN M 87 4.10.56 4.10.43  
96 128 Margit Abramsen Klub Bjergmarathon 2014/GIG Løb & Motion, Bjergladies DEN K 9 4.12.01 4.11.44  
97 47 Flemming Skursch Gråsten Skole DEN M 88 4.13.04 4.12.43  
98 99 Jørgen Juhl Løbejuhl/Hustømrerne DEN M 89 4.13.32 4.13.17  
99 215 Brian Skov   DEN M 90 4.13.51 4.13.28  
100 159 Per Henriksen Team rold skov DEN M 91 4.15.03 4.14.46  
101 185 Peter Simonsen Klub 100 Marathon/Morud DEN M 92 4.15.52 4.15.39  
102 204 Tove Grevsen AAIG Aabenraa DEN K 10 4.16.08 4.15.51  
103 198 Tommy Kristensen Aaig Aabenraa/Team Pferdelunge DEN M 93 4.16.32 4.16.21  
104 107 Kenn Merrild   DEN M 94 4.16.42 4.16.21  
105 143 Morten Andersen Glødetramperne DEN M 95 4.16.43 4.16.32  
106 12 Anne Clausen   DEN K 11 4.16.48 4.16.29  
107 1 Allan Bojsen AAIG Aabenraa DEN M 96 4.17.27 4.17.17  
108 212 Per Henriksen NAN DEN M 97 4.17.54 4.17.42  
109 91 John højmark Højmark Middelfart Motions Klub DEN M 98 4.18.58 4.18.48  
110 80 Jan Kjærsgaard Team Kjærsgaard DEN M 99 4.19.44 4.19.35  
111 148 Niels-Jørgen Jacobsen   DEN M 100 4.19.55 4.19.50  
112 139 Michael Møller   DEN M 101 4.21.06 4.20.53  
113 197 Tina Ohlsen AAIG Aabenraa/Bjergladies DEN K 12 4.21.37 4.21.36  
114 40 Dorthe Merrild   DEN K 13 4.21.38 4.21.20  
115 104 Kaj B. Hunderup Klub 100 Marathon DK DEN M 102 4.22.24 4.22.12  
116 124 Lukas Christensen   DEN M 103 4.22.30 4.22.15  
117 54 Gitte Jensen Vidar Motion DEN K 14 4.22.55 4.22.38  
118 62 Henning Appel Larsen Vojens Løbeklub DEN M 104 4.23.23 4.23.03  
119 134 Mathias Teglgaard Sørensen   DEN M 105 4.23.42 4.23.31  
120 61 Helle Højland Sydbank / Bov If DEN K 15 4.24.13 4.23.57  
121 206 Ulrik Jeppesen GIG Løb & motion DEN M 106 4.24.19 4.23.59  
122 4 Allan Johannsen   DEN M 107 4.24.21 4.24.00  
123 109 Kim Thomsen   DEN M 108 4.24.22 4.24.00  
124 23 Bjarne Frank sydbank DEN M 109 4.24.59 4.24.49  
125 161 Bo Munch Politiken DEN M 110 4.25.06 4.25.03  
126 14 Anne Marie Andresen AAIG Aabenraa, Bjergladies DEN K 16 4.25.51 4.25.36  
127 41 Dusko Milovic Nordborg Løbeklub DEN M 111 4.26.13 4.26.07  
128 205 Ulla Andersen Mogensen   DEN K 17 4.26.43 4.26.22  
129 19 Bent Thomsen Aabenraa Kommune DEN M 112 4.27.24 4.27.05  
130 176 Rene Skjøth Vidar Motion DEN M 113 4.28.16 4.28.08  
131 20 Birgitte Bille Schøning GIG løb & motion/Bjergladies DEN K 18 4.28.50 4.28.33  
132 74 Ingelise Juhl Aabenraa Kommune/Bjergladies DEN K 19 4.30.16 4.30.01  
133 142 Mogens Hinrichsen Kolding Motion DEN M 114 4.30.57 4.30.46  
134 55 Gitte Schack Kolding Motion DEN K 20 4.30.58 4.30.47  
135 86 Jens Strøm Fjordager IF DEN M 115 4.31.21 4.31.01  
136 217 Michael Callesen Haderslev Tri 2000 DEN M 116 4.31.29 4.31.22  
137 220 Lone Lindbjerg VUC syd DEN K 21 4.31.45 4.31.22  
138 103 Jørn Jensen OTK DEN M 117 4.32.27 4.32.09  
139 43 Erik Madsen Danfoss Marathon Club DEN M 118 4.34.15 4.34.03  
140 192 Susanne Garbrecht AAIG Aabenraa / Bjergladies DEN K 22 4.34.46 4.34.28  
141 83 Jens Boysen   DEN M 119 4.35.15 4.34.54  
142 118 Lene Britta Jakobsen   DEN K 23 4.35.19 4.35.09  
144 113 Kurt Jensen Birkelev DEN M 121 4.35.33 4.35.19  
143 130 Mark Ringe Ibsen   DEN M 120 4.35.33 4.35.14  
145 208 Volkert Truelsen Digeløberne Højer DEN M 122 4.36.07 4.35.53  
146 35 Charlotte Larsen Aars Trim Motion DEN K 24 4.36.45 4.36.23  
147 56 Gunnar Juhl Poulsen Klub 100 marathon.dk DEN M 123 4.37.43 4.37.23  
148 121 Lone Boe   DEN K 25 4.38.33 4.38.10  
150 18 bent rasmussen optimera skodborg DEN M 125 4.38.46 4.38.31  
149 155 Ole Korntved Løb i Brørup bypark DEN M 124 4.38.46 4.38.31  
151 111 Klaus Andersen   DEN M 126 4.39.45 4.39.35  
152 135 Mette Jochimsen GIG Løb & Motion/Bjergladies DEN K 26 4.40.02 4.39.44  
153 10 Dorthe Ludvigsen AAIG/RIF DEN K 27 4.40.09 4.39.46  
154 119 Lene Riis Thøgersen Odense Triathlon Klub DEN K 28 4.40.35 4.40.17  
155 44 Finn Jensen LandboSyd / AAIG Aabenraa DEN M 127 4.43.19 4.43.18  
156 120 Lis Bøgebjerg Jørgensen Løjt Lands Løbeklub DEN K 29 4.44.11 4.43.48  
157 57 Gunver Vestergård   DEN K 30 4.45.15 4.44.57  
158 45 Finn Rasmussen Langeland cykel&løb DEN M 128 4.47.35 4.47.13  
159 3 Allan Grauholm Abena DEN M 129 4.48.14 4.47.54  
160 219 Anders Brandt   DEN M 130 4.49.04 4.48.52  
161 29 Brian Gram privat DEN M 131 4.51.49 4.51.26  
162 147 Niels Sehested AV-Connection A/S DEN M 132 4.52.13 4.52.03  
163 167 Peter Sonne Idrætshøjskolen i Sønderborg DEN M 133 4.56.33 4.56.20  
164 13 Anne Grete Jacobsen AAIG Aabenraa/Bjergladies DEN K 31 4.57.37 4.57.19  
165 72 Ian Ortved Team bagtroppen DEN M 134 4.59.36 4.59.17  
166 171 Preben Gundersen AAIG Aabenraa DEN M 135 5.05.11 5.04.46  
167 131 Martin Grøn aalborg triatlon klub DEN M 136 5.10.33 5.10.10  
168 166 Peter Klarlund Klub 100 Marathon DK / Atletica DEN M 137 5.20.27 5.20.03  
169 70 Holger Jacobsen AAIG Aabenraa DEN M 138 5.21.03 5.20.38  
170 162 Per Munch Politiken Motion DEN M 139 5.22.18 5.21.54  
171 42 Elisabeth Skibsted Bov Idrætsforening / Bjergladies DEN K 32 5.48.24 5.48.07  
DQF 211 Silvia Sørensen Cyklist DEN K DQF - -  
DQF 210 Peter Andresen Cyklist DEN M DQF - -  
DNF 125 Mads Boysen   DEN M DNF - -  
DNF 73 Ingeborg Demant Mamsen Nissen AaIG Aabenraa DEN K DNF - -  
- 202 Torben Køhling AaIG Motion DEN M - - -  
- 141 Mike Pedersen   DEN M - - -  
- 173 preben tamborg pedersen   DEN M - - -  
- 37 Daniel Meszaros IF Maersk DEN M - - -  
- 94 Johnny Lillelund Raun   DEN M - - -  
- 33 Carsten Nellemann Aabenraa Kommune DEN M - - -  
- 101 Jørgen Mollerup-Madsen FREDERICIA LØBEKLUB DEN M - - -  
- 157 Ole Schmidt Team Uglekær 111 DEN M - - -  
- 90 Jesper Ælmholdt Sydbank DEN M - - -  
- 214 Tim Mikkelsen   DEN M - - -  
- 67 Henrik Nygaard   DEN M - - -  
- 97 Jørgen Carøe Petersen Rødekro Tri & Motion DEN M - - -  
- 64 Henrik Hjortkjær Lorenzen   DEN M - - -  

 

Se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

Facebook - Bjarne Vesterager-Sørensen

970

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

Facebook - Ole Cramer

76

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

Jydske Vestkysten - Henrik Dons Christensen

96

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

motionsbilleder.dk

4943

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon - halv- og helmar.

Aabenraa

Ove Schneider´s galleri - Google+ - OveS

415

21-06-14

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

Ove Schneider´s AAIG galleri - Google+ - Christel

40

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon - gense LIVE streaming

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Frontrow Live 6.09.06 tim

21-06-14

Aabenraa Bjergmarathon - gense LIVE streaming

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Frontrow Live 6.34.36 tim

21-06-14

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Jørgen Breer Laursen 13.37 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen