Siden er sidst opdateret 02. juli 2017 - kl. 22:17

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aabenraa Bjergmarathon - lørdag d. 18. juni 2016 - kl. 10

"Aabenraa Bjergmarathon #17"

Aabenraa Bjergmarathon - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Sociale Medier

Andet

Oprettet Facebook eventside

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10 fra adressen: Storetorv, 6200 Aabenraa

- omdrejningspunktet er Store Torv med start og mål samt 3 gennemløb for marathon - udover marathon distancen er der mange andre muligheder og løbet har udviklet sig til et af de bedste i Danmark - der er deltager begrænsning på de forskellige distancer undtagen for marathon og børneløb.

- DAF opmåling - se rapport(5k) se DAF opmåling(21-05-13) - se rapport(10k) se DAF opmåling(03-05-13)

- DAF opmåling - se rapport(21,1k) se DAF opmåling(03-05-13) - se rapport(42,2k) se DAF opmåling(03-05-13)

- tilmelding på Sportstiming.dk (tilmelding åbner d. 1/2 kl. 12)

- se også 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013

- Mikael Lassen kunne her fejre sit marathon nr. 200! - se også Mikaels nr. 100 her

Afvikles over 4 sløjfer

for marathon

- mange depoter på turen rundt

DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb Marathon

DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb Halvmarathon
DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb 10k
DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb 5k
Børneløb 0,55k og 1,5k
Halvmarathon stafet (2 delt.)

 

tilbage til toppen

Resultater marathon: - se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

Pl. Tot.
Startnr. Navn Klub/Team Land  Køn
Pl. M/K
Brutto Netto Bemærkning
1 106 Klaus Jørgensen Rødekro Tri & Motion DEN M 1 2.50.00 2.49.58  
2 19 Brian Arreborg Hansen SPARTA DEN M 2 2.57.09 2.57.07  
3 135 Morten Jepsen Munke Mose Motion DEN M 3 3.00.41 3.00.39  
4 91 Jonas Melchior Hansen Musklerogled.dk DEN M 4 3.02.31 3.02.30  
5 36 Danni Callesen UC SYD / Aabenraa pæd.undervis DEN M 5 3.07.20 3.07.18  
6 17 Bjarne Østergaard Thonimara.dk DEN M 6 3.09.09 3.09.04  
7 8 Bent Skovgård Ringsted DEN M 7 3.12.02 3.11.57  
8 76 jens Holm Haderslev DEN M 8 3.15.29 3.15.23  
9 195 Lars Bans   DEN M 9 3.18.59 3.18.50  
10 14 Bjarne Albers   DEN M 10 3.21.50 3.21.34  
11 156 Preben Skovmand Danfoss Marathon Club DEN M 11 3.21.59 3.21.55  
12 193 Charlotte Boel Fredericia Løbeklub DEN K 1 3.22.31 3.22.24 Hurtigste kvinde
13 185 Erling Grete Kohberg DEN M 12 3.22.54 3.22.52  
14 52 Gert Kjær Danfoss Marathon Club DEN M 13 3.23.34 3.23.29  
15 141 Ole Bang-Hansen   DEN M 14 3.24.03 3.24.00  
16 118 Marianne Schøler Nielsen Aabenraa Kommune/Rødekro Tri & . DEN K 2 3.24.19 3.24.16  
17 169 Steffen Rieder Steffens Laufschmiede GER M 15 3.28.09 3.28.06  
18 117 Mads Birk Petersen AAIG Aabenraa DEN M 16 3.29.38 3.29.36  
19 83 Jesper Hahn Jensen FARTHOLDER 3:30 DEN M 17 3.29.38 3.29.35  
20 178 Kim Hammerik Klub100 DEN M 18 3.29.39 3.29.32  
21 69 Jan Brix Sønderup Taulov motion DEN M 19 3.29.50 3.29.43  
22 139 Nikolaj Laursen Sydbank DEN M 20 3.30.08 3.30.02  
23 168 Stefan Thordarson Gjessø Løbeklub DEN M 21 3.30.14 3.30.04  
24 75 Jens Hinnerup Fjends Fræserne DEN M 22 3.30.28 3.30.11  
25 10 Bente Bramming   DEN K 3 3.30.41 3.30.33  
26 123 Martin Holbæk Thomsen Aalborg Triathlon Klub DEN M 23 3.31.13 3.31.04  
27 124 Martin Langebjerg Madsen Nørre Åby Efterskole DEN M 24 3.31.25 3.31.14  
28 7 Bent Rasmussen Byparken Brørup DEN M 25 3.31.54 3.31.47  
29 180 Torben Stolten Thomsen Kolding Motion DEN M 26 3.32.53 3.32.45  
30 170 Søren Gylling Jysk Fynske Medier DEN M 27 3.32.56 3.32.46  
31 90 Johnny Landgraff Østergaard HLLH DEN M 28 3.33.44 3.33.39  
32 164 Steen Christiansen Evitana A/S, Klub 100 Marathon DEN M 29 3.35.53 3.35.47  
33 78 Jens Palm Hammel GF Løb og Motion / Klub . DEN M 30 3.37.54 3.37.46  
34 3 Anders Barsøe Aaig Aabenraa DEN M 31 3.38.06 3.37.52  
35 45 Erik Matthiesen Løgumkloster Løbemotion DEN M 32 3.38.52 3.38.48  
36 67 Iørn Hegelund   DEN M 33 3.39.15 3.39.08  
37 47 Finn Jensen LandboSyd / AAIG Aabenraa DEN M 34 3.41.16 3.41.14  
38 88 John Lind   DEN M 35 3.41.17 3.41.02  
39 89 John Raschat Kohberg DEN M 36 3.41.29 3.41.22  
40 34 Connie Lundegaard Sørensen   DEN K 4 3.41.32 3.41.18  
41 165 Steen Karlsen Jyske Bank DEN M 37 3.42.05 3.41.55  
42 98 Kaj M.T. Madsen Klub 100 Marathon DEN M 38 3.42.34 3.42.24  
43 95 Jørgen Fløe FREDERICIA LØBEKLUB DEN M 39 3.42.55 3.42.44  
44 44 Erik Lorenzen   DEN M 40 3.43.17 3.43.03  
45 55 Hans Chr Møller Danfoss Marathon Club DEN M 41 3.44.01 3.43.57  
46 22 Brian Pedersen Mejdal Halgaard Motion DEN M 42 3.44.07 3.43.56  
47 104 Kim Sørensen Meldgaard DEN M 43 3.44.14 3.44.02  
48 59 Henrik Granlund Klub 100 Marathon DEN M 44 3.44.18 3.44.06  
49 18 Bo Junker Fartholder 3:45 DEN M 45 3.44.39 3.44.30  
50 143 Ole Cramer Fartholder 3.30 DEN M 46 3.44.39 3.44.28  
51 145 Ole Svendsen Vidar motion Sønderborg DEN M 47 3.45.31 3.45.28  
52 119 Martin Albrecht Hannover/Seelze/Velber GER M 48 3.45.47 3.45.37  
53 50 Flemming Oltmann Bjørnebanden DEN M 49 3.45.50 3.45.41  
54 177 Tommy Loftager-Rasmussen nikopia.dk DEN M 50 3.46.38 3.46.17  
55
158 Reinhard Schwien MTV Heide DEN M
51
3.48.29 3.48.13  
56 155 preben kjær eriksen Holmegårdens Geparder DEN M 52 3.48.36 3.48.30  
57 163 Steen Christensen   DEN M 53 3.48.54 3.48.45  
58 68 Jacob Juhl   DEN M 54 3.49.11 3.49.02  
59 196 Ricky Andersen Klub 100 Marathon / Vornæs Rund. DEN M 55 3.50.39 3.50.34  
60 62 Holger Hansen AAIG Aabenraa DEN M 56 3.50.47 3.50.38  
61 4 Annie Gyde Pedersen Nordtrim DEN K 5 3.51.12 3.51.08  
62 110 Kristen Lambæk-Knudsen   DEN M 57 3.51.18 3.51.06  
63 29 Claus Batiste Fjordager IF DEN M 58 3.51.19 3.51.00  
64 87 John Jakobsen PI, MVSJ DEN M 59 3.52.43 3.52.35  
65 99 Karl Andersen Vendsyssel trailmarathon DEN M 60 3.53.16 3.52.56  
66 96 Jørgen Mollerup-Madsen FREDERICIA LØBEKLUB DEN M 61 3.54.20 3.54.11  
67 146 Ole Toft www.norseman.dk DEN M 62 3.54.29 3.54.16  
68 23 Brian Reimer Danfoss Marathon Club DEN M 63 3.55.08 3.55.05  
69 80 Jens Strøm Klub 100 Marathon DEN M 64 3.55.15 3.54.57  
70 154 Preben Brock Danfoss Marathon Club DEN M 65 3.55.20 3.55.13  
71 61 Henrik Lau DAF Observertør DEN M 66 3.56.20 3.56.05  
72 27 Christian Hamann   DEN M 67 3.56.44 3.56.21  
73 181 Torben Thorøe   DEN M 68 3.56.51 3.56.34  
74 70 Jan Damkjær   DEN M 69 3.57.02 3.56.51  
75 140 Nis Christian Matthiessen Bylderup & Omegns Gymnastikfore. DEN M 70 3.57.05 3.56.46  
76 74 Jens Bau Lorenzen AAIG Aabenraa DEN M 71 3.57.39 3.57.17  
77 63 Ian Ortved Krammemafiaen DEN M 72 3.57.48 3.57.32  
78 160 Rene Rasmussen FREDERICIA LØBEKLUB DEN M 73 3.58.28 3.58.17  
79 108 Klaus Leonhardt   DEN M 74 3.58.34 3.58.26  
80 144 Ole Korntved Løb i Brørup bypark DEN M 75 3.58.41 3.58.29  
81 73 Jens Asmussen DLG DEN M 76 3.58.50 3.58.33  
82 103 Kim Pedersen Thyholm Løbeklub DEN M 77 3.58.54 3.58.41  
83 152 Peter Simonsen Klub 100 Marathon DEN M 78 3.59.11 3.58.52  
84 57 Hans Renkwitz Fartholder 4 timer DEN M 79 3.59.13 3.58.59  
85 82 Jesper Duus Fartholder 4 Timer DEN M 80 3.59.13 3.58.58  
86 5 Anton Andersen Vejle IF DEN M 81 4.00.41 4.00.28  
87 188 Torben Severinsen Løgumkloster Løbemotion DEN M 82 4.02.23 4.02.15  
88 171 Søren Rahbek Clemmensen DOKA DANMARK DEN M 83 4.02.26 4.02.14  
89 137 Niels Rossen Læborg Runners DEN M 84 4.02.34 4.02.25  
90 175 Tom Harboe   DEN M 85 4.02.55 4.02.47  
91 122 Martin Hansen Fredericia Løbeklub DEN M 86 4.03.09 4.02.58  
92 134 Monika Schulze TSV Ladelund GER K 6 4.05.11 4.05.07  
93 31 Claus Ingwersen   DEN M 87 4.05.20 4.05.01  
94 184 Wolfgang Gröning   DEN M 88 4.06.27 4.06.18  
95 127 Mattias Hansen Sparta DEN M 89 4.06.52 4.06.35  
96 172 Thomas Maschoreck GIG Løb & Motion DEN M 90 4.07.59 4.07.43  
97 33 Claus Sørensen Atletica DEN M 91 4.08.03 4.07.46  
98 85 Jesper Nielsen   DEN M 92 4.10.06 4.09.58  
99 25 Cay Forthmann Petersen   DEN M 93 4.10.55 4.10.46  
100 56 Hans Meulengracht Vidar motion DEN M 94 4.11.04 4.10.53  
101 190 Kim Pelo Pelo Marathon DEN M 95 4.14.26 4.14.07  
102 150 Peter Frost Andreasen   DEN M 96 4.14.32 4.14.19  
103 147 Per Henriksen Team rold skov DEN M 97 4.14.46 4.14.23  
104 131 Michael Nguyen Haugaard   DEN M 98 4.15.02 4.14.42  
105 112 Lars Bo Jensen DPIF DEN M 99 4.16.06 4.15.50  
106 79 Jens Qvist Løjt løbeklub DEN M 100 4.16.13 4.16.00  
107
84 Jesper Kulmbach Ha85 DEN M
101
4.16.37 4.16.23  
108 86 John Højmark Middelfart Motions Klub DEN M 102 4.16.59 4.16.45  
109 32 Claus Norup   DEN M 103 4.17.33 4.17.21  
110 149 Per Snedker Torsted Smugkro DEN M 104 4.17.33 4.17.21  
111 191 Morten Block MTV Heide DEN M 105 4.17.42 4.17.32  
112 166 Steen Uldall Hansen Hepoligo Solutions DEN M 106 4.17.55 4.17.33  
113 132 Michal Budnik   GER M 107 4.18.54 4.18.43  
114 39 Dorthe Merrild GIG Løb og Motion DEN K 7 4.19.25 4.19.07  
115 176 Tommy Kristensen AAIG Aabenraa DEN M 108 4.19.34 4.19.15  
116 100 Kaspar Fuglsang   DEN M 109 4.20.42 4.20.23  
117 159 Rene Jonsgaard Jensen Valmont SM Personaleforening DEN M 110 4.21.32 4.21.25  
118 2 Alfred Sørensen Haderslev if DEN M 111 4.22.42 4.22.23  
119 30 Claus Heiberg Christensen Sparta DEN M 112 4.22.49 4.22.27  
120 105 Kirsten Toft Nielsen AAIG Aabenraa DEN K 8 4.22.52 4.22.31  
121 9 Bent Thomsen Aabenraa Kommune DEN M 113 4.23.47 4.23.28  
122 37 Denis Löhndorf   GER M 114 4.24.02 4.23.44  
123 200 Mikael Lassen AAIG Aabenraa DEN M 115 4.24.02 4.23.51 Marathon nr. 200 - tillykke!
124 71 Jan Kjærsgaard Team Kjærsgaard DEN M 116 4.24.28 4.24.12  
125 21 Brian Johannsen Søgård Friskole DEN M 117 4.25.44 4.25.24  
126 15 Bjarne Frank sydbank DEN M 118 4.25.48 4.25.30  
127 174 Tina Ohlsen AAIG Aabenraa DEN K 9 4.26.25 4.26.05  
128 48 Finn Rasmussen Langeland cykel&løb DEN M 119 4.27.05 4.26.45  
129 101 Kenn Merrild Danfoss Marathon Club / GIG Løb. DEN M 120 4.28.29 4.28.14  
130 97 Jørgen Thomsen   DEN M 121 4.28.50 4.28.37  
131 51 Frank Hoffmann 100 marathon club GER M 122 4.28.56 4.28.31  
132 182 Tove Grevsen AAIG Aabenraa DEN K 10 4.29.21 4.28.59  
133 173 Tina Mundt Larsen Kolding Motion DEN K 11 4.29.56 4.29.37  
134 53 Gitte Schack Kolding Motion DEN K 12 4.29.56 4.29.36  
135 148 Per Jakobsen Klub 100 Marathon DEN M 123 4.30.23 4.30.04  
136 65 Ingelise Juhl AAIG Aabenraa DEN K 13 4.33.03 4.32.43  
137 40 Dorthe Roslev Klub100 Marathon Danmark DEN K 14 4.36.17 4.36.11  
138 183 Ulrik Pihl Klub100marathon - løbeshop.dk DEN M 124 4.36.20 4.36.14  
139 187 Martin Christensen Erling Andersen Snedker og Tømr. DEN M 125 4.36.28 4.36.18  
140 1 Aksel Skibsted Bov IF Løb & Motion DEN M 126 4.37.00 4.36.43  
141 13 Birthe Petersen Atletica DEN K 15 4.37.50 4.37.34  
142 116 Lone Sostack Arbejdernes Landsbank DEN K 16 4.38.14 4.37.54  
143 114 Lene Britta Jakobsen   DEN K 17 4.40.09 4.39.52  
144 20 Dorthe Ludvigsen UC SYD / Aabenraa Soc.ansat DEN K 18 4.41.04 4.40.45  
145 102 Kim Lorenzen   DEN M 127 4.47.39 4.47.24  
146 128 Mette Jochimsen GIG Løb & Motion/Bjergladies DEN K 19 4.50.25 4.50.03  
147 138 Niels Sehested AV-Connection A/S DEN M 128 4.53.48 4.53.37  
148 107 Klaus Kyhn Langendorff   DEN M 129 4.53.49 4.53.30  
149 12 Birthe Lorenzen AAIG Aabenraa DEN K 20 4.58.33 4.58.11  
150 64 Inge Hoffmann Asmussen AAIG Aabenraa DEN K 21 4.58.33 4.58.12  
151 157 preben tamborg pedersen   DEN M 130 4.58.48 4.58.29  
152 38 Dennis Høj   DEN M 131 4.59.46 4.59.20  
153 162 Sille Viktoria Pia E Nielsen 2XCDO DEN K 22 5.01.24 5.01.01  
154 192 Ralph Benz MTV Heide DEN M 132 5.03.14 5.02.52  
155 151 Peter Klarlund Klub 100 Marathon DK DEN M 133 5.03.41 5.03.25  
156 28 Claes Adel Kolstrup Gods Halvmarathon DEN M 134 5.04.59 5.04.45  
157 125 Martine Greve Hansen   DEN K 23 5.12.03 5.11.43  
158 120 Martin Bösselmann   DEN M 135 5.14.04 5.13.43  
159 42 Ella Lissner Klub 100 Marathon DEN K 24 5.16.53 5.16.28  
160 153 Pia Mortensen klub 100 DEN K 25 5.16.54 5.16.33  
161 6 Arne Franck 100 Marathon Club GER M 136 5.25.15 5.24.50  
162 54 Hanne Kristoffersen   DEN K 26 5.48.54 5.48.29  
163 133 Mike Johansen   DEN M 137 5.49.22 5.48.56  
164 121 Martin Grøn aalborg triatlon klub DEN M 138 5.49.23 5.48.59  
165 161 Sabine Kühl Dodenhof runs Europe GER K 27 5.50.56 5.50.31  
166 46 Ester Kathrine Nielsen AAIG Aabenraa DEN K 28 6.06.27 6.06.07  
167 41 Elisabeth Skibsted Bov IF Løb & Motion / Bjergladi. DEN K 29 6.06.27 6.06.07  
168 186 Sivabalan Pandian   IND M 139 6.10.45 6.10.26  
- 92 Julie Wiborg Christiansfeld løbeklub DEN K - - -  
- 11 Birgitte Bille Schøning GIG Løb & Motion/Bjergladies DEN K - - -  
- 197 Ole Leonhardt   DEN M - - -  
- 129 michael Bo Kristensen Team Triathlon Herning DEN M - - -  
- 77 Jens Kristiansen Kolding Motion DEN M - - -  
- 194 Torben Kjelde SOK DEN M - - -  
- 111 Lars Abrahamsen Abrahamsen Bog & ide Aps DEN M - - -  
- 16 Bjarne Sørensen   DEN M - - -  
- 189 Casper Christensen   DEN M - - -  
- 109 Knud Rasmussen Augustenborg Løbeklub DEN M - - -  
- 136 Nicky Krogsøe glamsbjerg motion/Klub 100 mara. DEN M - - -  
- 179 Torben Jacobsen Rødekro Tri & Motion DEN M - - -  
- 142 Ole Brandstrup UC SYD / Aabenraa adm.bach DEN M - - -  
-
49 Flemming Husted AAIG Aabenraa DEN M
-
- -  

 

Se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon - Mikael Lassen #200

Aabenraa

Mikael Lassen - Google+ -

123

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon

Aabenraa

Torben Lykke - Google+ -

347

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon

Aabenraa

Motionsbilleder.dk -

5751

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon

Aabenraa

Ove Schneider - Google+ -

526

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

Jydske Vestkysten - Henrik Dons Christensen

96

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

motionsbilleder.dk

4943

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon - halv- og helmar.

Aabenraa

Ove Schneider´s galleri - Google+ - OveS

415

21-06-14

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

Ove Schneider´s AAIG galleri - Google+ - Christel

40

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon - 10 km - Forstallé

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - OveS 0.26 min

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon - halvmarathon - start

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - OveS 1.42 min

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon - marathon - start

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - OveS 1.19 min

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon - gense LIVE streaming

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Frontrow Live 6.09.06 tim

21-06-14

Aabenraa Bjergmarathon - gense LIVE streaming

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Frontrow Live 6.34.36 tim

21-06-14

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Jørgen Breer Laursen 13.37 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen