Siden er sidst opdateret 02. juli 2017 - kl. 22:16

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aabenraa Bjergmarathon - lørdag d. 17. juni 2017 - kl. 10

"Aabenraa Bjergmarathon #18"

Aabenraa Bjergmarathon - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Sociale Medier

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

Oprettet Facebook eventside

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10 fra adressen: Storetorv, 6200 Aabenraa

- omdrejningspunktet er Store Torv med start og mål samt 3 gennemløb for marathon - udover marathon distancen er der mange andre muligheder og løbet har udviklet sig til et af de bedste i Danmark - der er deltager begrænsning på de forskellige distancer undtagen for marathon og børneløb.

- DAF opmåling - se rapport(5k) se DAF opmåling(21-05-13) - se rapport(10k) se DAF opmåling(03-05-13)

- DAF opmåling - se rapport(21,1k) se DAF opmåling(03-05-13) - se rapport(42,2k) se DAF opmåling(03-05-13)

- tilmelding på Sportstiming.dk (tilmelding åbner d. 15/2 kl. 12)

 

- se også 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013

- Tommy Kristensen kunne her fejre sit marathon nr. 100!

- Gunnar Juhl Poulsen kunne her fejre sit marathon nr. 200!

Afvikles over 4 sløjfer

for marathon

- mange depoter på turen rundt

DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb Marathon

DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb Halvmarathon
DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb 10k
DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb 5k
Børneløb 0,55k og 1,5k
Halvmarathon stafet (2 delt.)

 

tilbage til toppen

Resultater marathon: - se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Land  Køn Pl. M/K Netto Brutto Bemærkning
1 67 Jesper Meins Haderslev IF DEN M 1 2.46.37 2.46.47  
2 73 Jonas Melchior Hansen Musklerogled.dk DEN M 2 3.12.55 3.13.06  
3 12 Bjarne Albers AAIG Aabenraa DEN M 3 3.19.06 3.19.34  
4 63 jens Holm Haderslev DEN M 4 3.20.19 3.20.30  
5 135 Preben Skovmand Danfoss Marathon Club DEN M 5 3.21.54 3.22.06  
6 133 Peter Køhling Haderslev IF DEN M 6 3.25.09 3.25.20  
7 49 Henrik Granlund Klub 100 Marathon / Greve Trim DEN M 7 3.25.18 3.25.35  
8 9 Bent Rasmussen Byparken Brørup DEN M 8 3.25.38 3.25.52  
9 96 Lasse Langmaack Danfoss Marathon Club DEN M 9 3.25.39 3.25.53  
10 148 Steffen Rieder Steffens Laufschmiede GER M 10 3.28.04 3.28.15  
11 19 Bruno Gross Greve Trim DEN M 11 3.29.43 3.30.00  
12 157 Torben Jensen Hammel Gf, Løb & Motion DEN M 12 3.30.37 3.30.49  
13 105 Marianne Nors Karstensen   DEN K 1 3.30.43 3.30.59 Hurtigste kvinde
14 123 Ole Bang-Hansen Www.ejendomsmæglerbonde.dk DEN M 13 3.32.26 3.32.36  
15 82 Kim Hammerich Fartholder 3:30 DEN M 14 3.33.04 3.33.18  
16 58 Jan andersen   DEN M 15 3.35.20 3.35.35  
17 65 Jesper Hahn Jensen Fart holder Marathon 3:30 DEN M 16 3.35.23 3.35.36  
18 37 Frits Riis AAIG Aabenraa DEN M 17 3.36.15 3.36.27  
19 62 Jens Alsig Silkeborg Motion/Tri-Klub DEN M 18 3.37.45 3.37.57  
20 29 Erik Lorenzen   DEN M 19 3.38.16 3.38.30  
21 106 Marianne Schøler Nielsen Aabenraa Kommune/Rødekro Tri & . DEN K 2 3.38.26 3.38.38  
22 114 Morten Allerelli ITD/FDE DEN M 20 3.38.27 3.38.50  
23 149 Steffen Schneidereit Jolle-runners GER M 21 3.42.48 3.43.02  
24 152 Søren Eggert Hansen Ry Løberne DEN M 22 3.43.21 3.43.35  
25 18 Brian Schaadt-Hansen AAIG AABENRAA DEN M 23 3.44.08 3.44.23  
26 130 Per Snedker Torsted Smugkro DEN M 24 3.47.00 3.47.12  
27 140 René Thomassen MTG CANNONBALL / Olsen Banden DEN M 25 3.47.27 3.47.52  
28 91 Lars Sørensen Haderslev IF DEN M 26 3.49.02 3.49.17  
29 112 Mogens Frederiksen IBC AAbenraa/ Crazy Bikers DEN M 27 3.49.33 3.49.49  
30 30 Erling Grete Kohberg DEN M 28 3.50.00 3.50.10  
31 23 Christina Skarø Odense Runners DEN K 3 3.50.46 3.50.59  
32 115 Morten Iversen Klub 100 DEN M 29 3.50.46 3.50.59  
33 125 Ole Fogtmann Fogtmann Racing Team / YAU 2017 DEN M 30 3.51.01 3.51.17  
34 56 Jacob Østergaard Saltum IF DEN M 31 3.51.31 3.51.48  
35 165 Svend John Brohus Atletica Horsens DEN M 32 3.51.32 3.51.48  
36 161 Troels Nielsen SLK-Silkeborg DEN M 33 3.51.56 3.52.17  
37 75 Jørgen Jakobsen Farsø Tri&Trim DEN M 34 3.52.51 3.53.16  
38 146 Steen Christiansen   DEN M 35 3.53.46 3.54.00  
39 16 Bo Junker Fartholder 3:45 DEN M 36 3.53.48 3.54.03  
40 55 Iørn Hegelund   DEN M 37 3.54.20 3.54.32  
41 137 Rene Jonsgaard Jensen Valmont SM Personaleforening DEN M 38 3.54.29 3.54.44  
42 103 Maria S. Ploug   DEN K 4 3.55.17 3.55.34  
43 35 Flemming Oltmann Bjørnebanden DEN M 40 3.55.50 3.56.03  
44 164 Kim Hansen   DEN M 39 3.55.50 3.56.08  
45 93 Lars Viereck Rødekro Tri & Motion DEN M 41 3.56.18 3.56.34  
46 13 Bjarne Hundevad   DEN M 42 3.56.31 3.56.49  
47 141 Ulrik Pihl Klub100danmark DEN M 43 3.56.58 3.57.11  
48 54 Ib Jensen Kolding Motion/Klub 100 DK DEN M 44 3.57.04 3.57.24  
49 61 Jan Tygsen Rødekro Tri & Motion DEN M 45 3.58.53 3.59.07  
50 156 Tommy Ravn Rødekro Tri & Motion DEN M 46 3.59.29 3.59.43  
51 150 Hans Renkwitz Fartholder 4 timer DEN M 47 3.59.33 3.59.49  
52 22 Christian Hamann AAIG. DEN M 48 3.59.45 4.00.05  
53 44 Hans Chr Møller Danfoss Marathon Club DEN M 49 4.00.00 4.00.14  
54 26 Connie Lundegaard Sørensen   DEN K 5 3.59.53 4.00.17  
55 20 Carsten Lund   DEN M 50 4.01.02 4.01.15  
56 64 Jesper Duus Fartholder 4 Timer DEN M 51 4.02.47 4.03.04  
57 52 Holger Hansen AAIG Aabenraa DEN M 52 4.03.04 4.03.24  
58 85 Kim Sørensen Meldgaard HOLDING A/S DEN M 53 4.03.19 4.03.44  
59 110 Michael Pedersen Kolding motion DEN M 54 4.03.47 4.04.08  
60 145 Steen Christensen   DEN M 55 4.03.47 4.04.10  
61 167 Lars Bo Jensen   DEN M 56 4.03.56 4.04.15  
62 21 Casper Englund   DEN M 57 4.04.24 4.04.38  
63 2 Aksel Søgaard Mortensen   DEN M 58 4.05.21 4.05.38  
64 31 Erling Larsen Familiesalonen DEN M 60 4.05.27 4.05.45  
65 94 Lasse Bennetsen Pedersen 1996 DEN M 59 4.05.25 4.05.49  
66 66 Jesper Klysner   DEN M 61 4.06.40 4.07.04  
67 131 Per Sørensen   DEN M 62 4.07.00 4.07.22  
68 88 Lars Mose DUUL/Horsens all runners DEN M 63 4.07.05 4.07.30  
69 120 Niels Frederiksen Odder Atletik & Motion DEN M 64 4.07.05 4.07.30  
70 109 Michael Egeberg UC Syd pæd.stud DEN M 65 4.07.24 4.07.50  
71 36 Frank Scheller Petersen AaiG Aabenraa DEN M 66 4.08.01 4.08.17  
72 158 Torben jensen Team Svejrup DEN M 67 4.10.29 4.10.46  
73 57 Jakob Dufresne   DEN M 68 4.10.53 4.11.10  
74 84 Kim Pelo PELO MARATHON DEN M 69 4.11.08 4.11.35  
75 81 Kaspar Fuglsang   DEN M 70 4.11.09 4.11.35  
76 154 Thomas Maschoreck GIG Løb & Motion DEN M 71 4.12.06 4.12.28  
77 5 Anders Barsøe Aaig DEN M 72 4.14.10 4.14.27  
78 155 Tommy Madsen Rødekro Tri&Motion DEN M 73 4.14.21 4.14.34  
79 142 Ruth Morthorst   DEN K 6 4.14.20 4.14.39  
80 162 Vagn Kirkelund TIF / KCMD DEN M 74 4.14.25 4.14.49  
81 160 Tove Grevsen AAIG Aabenraa DEN K 7 4.15.12 4.15.38  
82 45 Hans Meulengracht Vidar Motion DEN M 75 4.18.51 4.19.16  
83 138 Rene N. Larsen Odder Atletik og Motion DEN M 76 4.19.12 4.19.41  
84 60 Jan Kjærsgaard Team Kjærsgaard DEN M 77 4.20.15 4.20.34  
85 53 Ian Ortved Krammemafiaen DEN M 78 4.21.13 4.21.32  
86 127 Ole Vestergaard Eriksen   DEN M 79 4.21.14 4.21.32  
87 89 Lars Nebel Møller Vejle IF DEN M 80 4.22.49 4.23.07  
88 86 Kirsten Toft Nielsen AAIG Aabenraa DEN K 8 4.24.36 4.25.02  
89 153 Søren Sølvsten Silkeborg løbeklub DEN M 81 4.25.05 4.25.27  
90 32 Finn Jensen Landbosyd/Aaig DEN M 83 4.25.53 4.26.03  
91 1 Aksel Skibsted Bov IF Løb & Motion DEN M 82 4.25.41 4.26.04  
92 166 Allan Møller   DEN M 84 4.26.14 4.26.33  
93 87 Klaus Andersen   DEN M 85 4.26.33 4.27.02  
94 71 John Jensen   DEN M 86 4.27.13 4.27.42  
95 118 Nanco Wijtze De Haan Bolderslev løb og motion NED M 87 4.30.12 4.30.29  
96 136 Rene Aagaard OAM DEN M 88 4.30.28 4.30.56  
97 59 Jan Damkjær Fredericia løbeklub DEN M 89 4.30.41 4.31.02  
98 28 Dorthe Ludvigsen UC Syd soc. ansat DEN K 9 4.30.45 4.31.13  
99 68 Jesper Sørensen   DEN M 90 4.31.06 4.31.30  
100 144 Solvej Oltmann Bjørnebanden DEN K 10 4.31.40 4.31.52  
101 50 Kim Aebeløe   DEN M 91 4.32.13 4.32.40  
102 168 Jens Strøm Fjordager IF Klub 100 Marathon DEN M 92 4.32.24 4.32.48  
103 95 Lasse Christensen Gauerslund løbeklub DEN M 93 4.32.49 4.33.17  
104 113 Monika Petersen   DEN K 11 4.35.13 4.35.30  
105 10 Bent Thomsen Aabenraa Kommune DEN M 94 4.35.18 4.35.46  
106 111 Mikael Lassen AAIG Aabenraa DEN M 95 4.35.19 4.35.46  
107 77 Karen Gad Svendsen   DEN K 12 4.35.50 4.36.09  
108 98 Lone Lindbjerg VUC Syd DEN K 13 4.36.22 4.36.46  
109 25 Claus Ø. Christensen Klub "næsten" 500 Marathon DEN M 96 4.38.45 4.39.06  
110 90 Lars Svaneberg Tuxen Tuxen Running/SPORTEN DEN M 97 4.38.46 4.39.06  
111 69 Jesper Østergaard   DEN M 98 4.39.43 4.40.09  
112 78 Karin Eriksen Ikast Atletik & Motion/Klub 100 DEN K 14 4.39.50 4.40.11  
113 143 Sanni Kristensen Ikast Atletik og Motion DEN K 15 4.39.51 4.40.11  
114 200 Gunnar Juhl Poulsen Klub 100 Marathon DEN M 99 4.39.48 4.40.11 Marathon nr. 200 - tillykke!
115 92 Lars Troelsen   DEN M 100 4.39.49 4.40.11  
116 121 Niels Sehested AV-Connection A/S DEN M 101 4.40.31 4.40.53  
117 3 Alex Falkenstrøm   DEN M 102 4.41.00 4.41.22  
118 129 Per Henriksen Team rold skov DEN M 103 4.47.55 4.48.19  
119 102 Dorthe Roslev Klub100 Marathon Danmark DEN K 16 4.48.00 4.48.20  
120 4 Allan Korsgaard Amok DEN M 104 4.48.26 4.48.50  
121 42 Gitte Schack Kolding Motion / Klub 100 marat. DEN K 18 4.49.09 4.49.32  
122 7 Anna Marie Bie Lundgaard Aabenraa Kommune DEN K 17 4.49.06 4.49.34  
123 147 Stefan Gross   GER M 105 4.50.47 4.51.14  
124 124 Ole Brandstrup UC Syd soc. underviser DEN M 106 4.52.50 4.53.17  
125 116 Morten Petersen BUI Motion DEN M 107 4.54.29 4.54.49  
126 39 Gert Lauritzen AMOK Aalborg DEN M 108 4.55.47 4.56.12  
127 100 Tommy Kristensen AAIG Aabenraa DEN M 110 4.56.48 4.57.09 Marathon nr. 100 - tillykke!
128 41 Gitte Jensen Vidar Motion DEN K 19 4.56.47 4.57.10  
129 151 Susanne Garbrecht AAIG Aabenraa DEN K 20 4.56.49 4.57.10  
130 24 Claus Sørensen Atletica / Klub 100 Marathon DK DEN M 109 4.56.46 4.57.10  
131 104 Marianne Eliasen Klub 100 Marathon Danmark DEN K 21 4.56.50 4.57.11  
132 169 Anders Brandt   DEN M 111 4.56.49 4.57.11  
133 47 Henning Olsen AAIG Aabenraa DEN M 112 4.56.57 4.57.25  
134 126 Ole Korntved Løb i Brørup bypark DEN M 113 5.02.36 5.02.56  
135 163 Wolfgang Kieselbach 100 Marathon Club Deutschland GER M 114 5.04.40 5.05.06  
136 119 Nicky Krogsøe Glamsbjerg motion/Klub 100 mara. DEN M 115 5.06.31 5.06.54  
137 27 Denis Löhndorf HerrGoofy´s Laufbande GER M 116 5.14.56 5.15.21  
138 132 Peter Klarlund Atletica / Klub 100 Marathon DK DEN M 117 5.22.18 5.22.42  
139 134 Preben Gundersen AAIG Aabenraa DEN M 118 5.34.13 5.34.30  
- 34 Flemming Meyer Thomsen DLG DEN M - - -  
- 6 Anders Bergmann   DEN M - - -  
- 74 Jørgen Carøe Petersen Rødekro Tri & Motion DEN M - - -  
- 17 Brian Christensen Haderslev IF DEN M - - -  
- 107 Martin Hansen . halvvejshuset DEN M - - -  
- 43 Halfdan Neumann AAIG Aabenraa DEN M - - -  
- 128 Per Henriksen Erling Andersen Snedker og Tømr. DEN M - - -  
- 79 Karsten Johannsen GIG Løb & Motion DEN M - - -  
- 70 John Højmark Middelfart Motions Klub DEN M - - -  
- 48 Henrik Christensen   DEN M - - -  
- 83 Kim Midtgaard   DEN M - - -  
- 14 Bjarne Schmidt   DEN M - - -  

 

Se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

17-06-17

Aabenraa Bjergmarathon

Aabenraa

Motionsbilleder.dk -

6242

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon - Mikael Lassen #200

Aabenraa

Mikael Lassen - Google+ -

123

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon

Aabenraa

Torben Lykke - Google+ -

347

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon

Aabenraa

Motionsbilleder.dk -

5751

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon

Aabenraa

Ove Schneider - Google+ -

526

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

Jydske Vestkysten - Henrik Dons Christensen

96

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

motionsbilleder.dk

4943

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon - halv- og helmar.

Aabenraa

Ove Schneider´s galleri - Google+ - OveS

415

21-06-14

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

Ove Schneider´s AAIG galleri - Google+ - Christel

40

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

17-06-17

Aabenraa Bjergmarathon - Jesper Meins i mål

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - JydskeVestkysten 0.45 min

17-06-17

Aabenraa Bjergmarathon - starten på 5k

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - JydskeVestkysten 2.17 min

17-06-17

Aabenraa Bjergmarathon - gense LIVE streaming

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Frontrow Live 6.25.14 tim

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon - gense LIVE streaming

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Frontrow Live 5.57.35 tim

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon - 10 km - Forstallé

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - OveS 0.26 min

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon - halvmarathon - start

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - OveS 1.42 min

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon - marathon - start

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - OveS 1.19 min

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon - gense LIVE streaming

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Frontrow Live 6.09.06 tim

21-06-14

Aabenraa Bjergmarathon - gense LIVE streaming

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Frontrow Live 6.34.36 tim

21-06-14

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Jørgen Breer Laursen 13.37 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen