zzSiden er sidst opdateret 01. september 2019 - kl. 17:50

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aabenraa Bjergmarathon - lørdag d. 22. juni 2019 - kl. 10

"Aabenraa Bjergmarathon #20"

Aabenraa Bjergmarathon - klik her

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Sociale Medier

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10 fra adressen: Storetorv, 6200 Aabenraa

- omdrejningspunktet er Store Torv med start og mål samt 3 gennemløb for marathon - udover marathon distancen er der mange andre muligheder og løbet har udviklet sig til et af de bedste i Danmark.

- DAF opmåling - se rapport se DAF opmåling(16-04-19) - eller se den her pdf

- fortræning starter mandag d. 25/3 kl. 18.30 - se mere her

- på 10k og 21,1k afholdes der samtidigt sønderjysk mesterskab

- tilmelding på Sportstiming.dk (early Bird tilmelding indtil d. 1/7 2018 med store rabatter)

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020

Afvikles over 4 sløjfer

for marathon

- mange depoter på turen rundt

DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb Marathon

DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb Halvmarathon+SM
DAF opmålt rute Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb 10k+SM
Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb 5,6k - også 5,6k walk
Børneløb 0,55k og 1,5k
Halvmarathon stafet (2 delt.)

 

tilbage til toppen

Resultater marathon: - se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Land  AK Køn Pl. M/K Netto Brutto Bemærkning
1 94 Jesper Meins Team Meins RUNning DEN M40-49 M 1 2.42.15 2.42.15  
2 23 Brian Arreborg Hansen SPARTA DEN M30-39 M 2 2.46.42 2.46.43  
3 154 Morten Jepsen Sportschefens diciple DEN M30-39 M 3 2.55.22 2.55.23  
4 54 Fie Sønderby Christensen RUNAAR DEN K20-29 K 1 2.57.09 2.57.09 Hurtigste kvinde
5 81 Hólmfríður Aðalsteinsdóttir IL Trio ISL K40-49 K 2 3.05.54 3.05.55  
6 37 Claus Mathiasen Otterupløberne DEN M40-49 M 4 3.06.03 3.06.05  
7 172 Martin Busch Aarhus Fremad Atletik DEN M20-29 M 5 3.08.51 3.08.53  
8 197 Rune Nielsen   DEN M30-39 M 6 3.09.21 3.09.23  
9 219 Torben Køhling AAIG Aabenraa DEN M30-39 M 7 3.13.09 3.13.13  
10 112 Kent Hebsgaard Gjessø Løbeklub DEN M40-49 M 8 3.13.12 3.13.14  
11 119 Kristian Cecil Klub 100 Marathon DEN M20-29 M 9 3.16.04 3.16.07  
12 143 Martin Kjær   DEN M40-49 M 10 3.16.57 3.16.58  
13 99 Jonas Hansen Næsby BK DEN M40-49 M 11 3.17.12 3.17.15  
14 169 Ole Bang-Hansen www.Ejendomsmæglerbonde.dk DEN M40-49 M 12 3.17.45 3.17.48  
15 19 Bjarne Østergaard Nordborg Løbeklub DEN M40-49 M 13 3.18.10 3.18.13  
16 120 Kristina Jessen FysioDanmark Esbjerg DEN K30-39 K 3 3.19.04 3.19.06  
17 144 Martin Ohlsen Ultra-marathon DEN M40-49 M 14 3.22.24 3.22.29  
18 153 Mogens Terkelsen Byparken Brørup DEN M40-49 M 15 3.22.38 3.22.44  
19 84 Jan andersen   DEN M40-49 M 16 3.23.08 3.23.10  
20 187 Rasmus Christensen Gauerslund Løbeklub DEN M40-49 M 17 3.23.46 3.23.48  
21 129 Mads Birk Petersen AAIG Aabenraa DEN M40-49 M 18 3.25.56 3.26.00  
22 49 Emmanouil Psaradakis Blovstrød Løverne GRE M50-59 M 19 3.27.48 3.27.51  
23 186 Preben Skovmand Danfoss Marathon Club DEN M60-69 M 20 3.30.42 3.30.46  
24 115 Kim Hammerich Fartholder 3:30 DEN M30-39 M 21 3.30.47 3.30.51  
25 139 Marianne Schøler Nielsen Aabenraa Kommune/Rødekro Tri & . DEN K50-59 K 4 3.32.49 3.32.52  
26 71 Hans Renkwitz Aabenraa Kommune DEN M40-49 M 22 3.33.41 3.33.43  
27 18 Bjarne Sørensen Aaig DEN M50-59 M 23 3.34.53 3.35.03  
28 14 Bjarne Albers AAIG Aabenraa DEN M50-59 M 24 3.35.43 3.35.47  
29 5 Anders Barsøe Aaig DEN M30-39 M 25 3.35.54 3.35.58  
30 238 Rasmus Juliussen   DEN M30-39 M 26 3.36.03 3.36.12  
31 101 Jörn Petersen Vidar Motion DEN M40-49 M 27 3.36.35 3.36.40  
32 221 Torben Stolten Thomsen Kolding Motion DEN M50-59 M 28 3.37.07 3.37.09  
33 195 Ricky Batman Andersen Klub100 Marathon Danmark DEN M40-49 M 29 3.36.48 3.37.26  
34 36 Claus Jeslund Silkeborg Løbe Klub DEN M40-49 M 30 3.37.29 3.37.44  
35 171 Ole Svendsen Vidar motion Sønderborg DEN M40-49 M 31 3.38.11 3.38.17  
36 130 Mads Daabeck Boysen Rødekro Tri & Motion DEN M20-29 M 32 3.38.39 3.38.40  
37 8 Andy Brøner   DEN M40-49 M 33 3.38.55 3.39.00  
38 57 Flemming Oltmann Bjørnebanden DEN M40-49 M 34 3.39.40 3.39.48  
39 222 Torben Vad Nissen Klub 100 Marathon, Byparken Brø. DEN M40-49 M 35 3.40.56 3.41.01  
40 156 Morten Axø Taulov Motion DEN M50-59 M 36 3.42.07 3.42.13  
41 7 Andreas Fløche Posselt F.P.i DEN M30-39 M 37 3.42.30 3.42.38  
42 111 Keld Keller AAIG Aabenraa DEN M40-49 M 38 3.45.23 3.45.32  
43 51 Erik Matthiesen Bjørnebanden DEN M50-59 M 39 3.46.13 3.46.21  
44 148 Michael Zimmermann Nielsen Klub 100 Marathon DEN M50-59 M 40 3.46.32 3.46.56  
45 15 Bjarne Hundevad   DEN M40-49 M 41 3.48.02 3.48.16  
46 236 Ulrik Phil   DEN M30-39 M 42 3.48.09 3.48.16  
47 92 Jesper Hahn Jensen Fartholder 3.45 DEN M50-59 M 43 3.48.09 3.48.16  
48 174 Per Jakobsen Klub 100 Marathon DEN M50-59 M 44 3.49.11 3.49.18  
49 209 Søren Gylling Aaig DEN M50-59 M 45 3.49.20 3.49.22  
50 173 Palle Rosen Madsen Aaig Aabenraa DEN M60-69 M 46 3.49.43 3.49.45  
51 203 Steen Christiansen Klub 100 marathon DEN M50-59 M 47 3.49.40 3.49.48  
52 34 Claus Batiste Klub 100 Marathon Danmark DEN M50-59 M 48 3.49.29 3.49.50  
53
165 Niels Christian Thomsen Abena DEN M50-59 M 49 3.49.34 3.49.51  
54 3 Allan Krabsen   DEN M40-49 M 50 3.50.50 3.51.08  
55 232 Brian Pedersen   DEN M50-59 M 51 3.51.02 3.51.11  
56 164 Nicolai Schultz   DEN M20-29 M 52 3.51.46 3.51.53  
57 31 Christian Hamann AAIG. DEN M40-49 M 53 3.51.49 3.52.00  
58 122 Lars Dyg Koch Danfoss Marathon Club DEN M50-59 M 54 3.51.56 3.52.08  
59 116 Kim Lorenzen   DEN M40-49 M 55 3.52.48 3.52.58  
60 163 Nicolai Højgaard Bertelsen   DEN M40-49 M 56 3.53.10 3.53.18  
61 194 Rene Rasmussen FREDERICIA LØBEKLUB DEN M50-59 M 57 3.53.22 3.53.31  
62 184 Preben Brock Danfoss Marathon Club DEN M50-59 M 58 3.53.44 3.53.52  
63 210 Søren Kuhlmann Kerteminde Tri Klub DEN M40-49 M 59 3.54.01 3.54.13  
64 20 Bo Andersen v.b.i.f udendørsmotion DEN M50-59 M 60 3.54.11 3.54.17  
65 223 Trine Rosenkrantz   DEN K40-49 K 5 3.54.12 3.54.21  
66 166 niels mose De 3 tosser DEN M30-39 M 61 3.55.48 3.56.02  
67 79 Holger Hansen AAIG Aabenraa DEN M70+ M 62 3.56.03 3.56.16  
68 125 Lars Viereck Rødekro Tri- & Motion DEN M40-49 M 63 3.56.42 3.56.46  
69 107 Kaj M T Madsen Guderup Løbeklub DEN M60-69 M 64 3.56.47 3.56.54  
70 185 Preben Martinussen Kerteminde DEN M40-49 M 65 3.57.29 3.57.41  
71 98 Johnny Lillelund Raun Taulov Motion DEN M50-59 M 66 3.57.38 3.57.45  
72 217 Tinna Lilletvedt SLK DEN K40-49 K 6 3.57.31 3.57.46  
73 96 John Lind   DEN M50-59 M 67 3.57.50 3.58.00  
74 123 Lars Sørensen Haderslev IF DEN M50-59 M 68 3.57.56 3.58.05  
75 90 Jesper Duus Fartholder 4 Timer DEN M40-49 M 69 3.57.59 3.58.10  
76 198 Ole Toft OTK DEN M40-49 M 70 3.58.02 3.58.12  
77 82 Ib Jensen Kolding Motion/Klub 100 DK DEN M60-69 M 71 3.58.27 3.58.47  
78 224 Troels Nielsen Silkeborg løbeklub DEN M40-49 M 72 3.59.39 3.59.55  
79 61 Gerth Rasmussen Løbeskat - TSI DEN M40-49 M 73 4.00.06 4.00.06  
80 16 Bjarne Jensen Klub 100 Marathon DEN M60-69 M 74 4.00.03 4.00.18  
81 213 Thomas Liburg   GER M30-39 M 75 4.00.22 4.00.29  
82 69 Hans Chr. Møller Danfoss Marathon Club DEN M60-69 M 76 4.00.42 4.00.45  
83 155 Morten Andersen Glødetramperne DEN M40-49 M 77 4.00.29 4.00.54  
84 170 Ole Harbæk Best Coaching/Blovstrød Løverne DEN M50-59 M 78 4.00.33 4.00.58  
85 208 Søren Eggert Hansen Ry Løberne DEN M50-59 M 79 4.01.31 4.01.43  
86 189 Reinhold Schwalb NF2RUN GER M50-59 M 80 4.04.35 4.04.44  
87 176 Per Sørensen   DEN M40-49 M 81 4.05.47 4.05.53  
88 205 Stefan Gross   GER M50-59 M 82 4.05.48 4.06.02  
89 204 Steen Karlsen   DEN M50-59 M 83 4.07.46 4.07.57  
90 146 Merethe Alexandersen   DEN K50-59 K 7 4.07.52 4.08.07  
91 10 Annette Bomberg   DEN K50-59 K 8 4.07.52 4.08.07  
92 95 Jesper Sørensen   DEN M40-49 M 84 4.07.52 4.08.08  
93 159 Morten Jacobsen AGPork-support DEN M30-39 M 85 4.08.14 4.08.31  
94 243 Klaus Leonhardt AAIG Aabenraa DEN M50-59 M 86 4.08.57 4.09.07  
95 38 Claus Sørensen Klub 100 Marathon Danmark DEN M50-59 M 87 4.09.47 4.10.10  
96 141 Martin Brems   DEN M40-49 M 88 4.09.50 4.10.10  
97 28 Charlotte Locht   DEN K40-49 K 9 4.11.13 4.11.29  
98 175 Per Snedker Torsted Smugkro DEN M50-59 M 89 4.11.18 4.11.33  
99 191 Rene Jonsgaard Jensen Valmont SM Personaleforening DEN M40-49 M 90 4.11.37 4.11.43  
100 42 Danny Andersen IVG DEN M50-59 M 91 4.11.54 4.12.03  
101
6 Andreas Aupke Danfoss Marathon Club GER M50-59 M 92 4.12.12 4.12.38  
102 85 Jan Damkjær Kristensen Fredericia løbeklub DEN M40-49 M 93 4.14.00 4.14.13  
103 44 David Bredo Klub 100 Marathon DEN M20-29 M 94 4.13.41 4.14.19  
104 40 Connie Lundegaard Sørensen Skanderborg Løbeklub DEN K40-49 K 10 4.14.03 4.14.30  
105 242 Jesper Eegholm Fartholder 4:15 DEN M50-59 M 95 4.14.18 4.14.32  
106 227 Vagn Kirkelund TIF | KCMD DEN M50-59 M 96 4.14.19 4.14.33  
107 167 Niels Rossen NBSIF / Dansk Halvmarathonklub DEN M40-49 M 97 4.14.49 4.15.00  
108 118 Knud Jørgensen Danfoss Marathon Club DEN M50-59 M 98 4.17.08 4.17.33  
109 177 Peter Drue Callsen Vidar Motion DEN M60-69 M 99 4.17.10 4.17.33  
110 140 Martin Bentzen Endurancerun.dk DEN M40-49 M 100 4.19.02 4.19.29  
111 226 Ulrik Andersen Dansk Halvmarathon Klub DEN M40-49 M 101 4.19.28 4.19.41  
112 55 Finn Jensen Aaig Aabenraa DEN M50-59 M 102 4.19.56 4.19.56  
113 245 Lasse Kirkelykke Klub100 Marathon Danmark DEN M30-39 M 103 4.19.46 4.20.22  
114 214 Tim Teege   GER M30-39 M 104 4.19.54 4.20.23  
115 105 Jørgen Mollerup-Madsen FREDERICIA LØBEKLUB DEN M40-49 M 105 4.20.35 4.20.47  
116 190 Rene Andersen AAGI DEN M50-59 M 106 4.20.53 4.21.16  
117 50 Erik Haase BUI/Sydbank DEN M40-49 M 107 4.21.23 4.21.38  
118 216 Tina Ohlsen AAIG Aabenraa/Bjergladies/AGPor. DEN K50-59 K 11 4.21.44 4.22.10  
119 235 René Skjøth Fartholder DEN M50-59 M 108 4.22.31 4.22.55  
120 59 Frank Bargmeyer Team Meins running DEN M40-49 M 109 4.23.43 4.24.06  
121 22 Carsten Søby Ikast Atletik og Motion DEN M50-59 M 110 4.24.02 4.24.23  
122 149 Mikael Lassen Klub 100 Marathon Danmark DEN M60-69 M 111 4.24.08 4.24.32  
123 151 Mike Vangsted TEAM MV DEN M50-59 M 112 4.24.30 4.24.56  
124 228 Vibeke Reimers TEAM VR DEN K50-59 K 12 4.24.30 4.24.56  
125 157 Morten Block   DEN M30-39 M 113 4.26.26 4.26.30  
126 193 Rene Morthorst Løvendahl   DEN M40-49 M 114 4.26.42 4.26.53  
127 196 Rikki Laursen Dansk Halvmarathonklub DEN K50-59 K 13 4.26.46 4.27.09  
128 244 Steffen Boye Sørensen Team Subsonic DEN M30-39 M 115 4.26.56 4.27.11  
129 212 Thomas Andersen Alsie Express DEN M40-49 M 116 4.28.05 4.28.24  
130 56 Finn Rasmussen Langeland cykel&løb DEN M60-69 M 117 4.28.20 4.28.37  
131 58 Flemming Schmidt   DEN M40-49 M 118 4.29.27 4.29.32  
132 43 Darren Raiguel   USA M40-49 M 119 4.29.58 4.30.08  
133 62 Gitte Jensen Vidar Motion DEN K50-59 K 14 4.29.58 4.30.24  
134 131 Mads Groth AAIG Aabenraa DEN M20-29 M 120 4.30.14 4.30.27  
135 233 Søren Svane Vidar Motion DEN M60-69 M 121 4.30.34 4.31.00  
136 21 Bo Junker AAIG Aabenraa DEN M50-59 M 122 4.31.06 4.31.07  
137 17 Bjarne Mikkelsen Æ synnejye DEN M30-39 M 123 4.31.47 4.32.00  
138 27 Cay Forthmann Petersen Runners Hammerum DEN M50-59 M 124 4.32.18 4.32.29  
139 124 Lars Troelsen Klub 100 Marathon DEN M50-59 M 125 4.32.20 4.32.42  
140 200 Sanni Kristensen Klub 100 Marathon Danmark/Ikast. DEN K40-49 K 15 4.32.20 4.32.42  
141 108 Karin Eriksen Klub 100 Marathon DK/Ikast AM DEN K50-59 K 16 4.32.20 4.32.42  
142 73 Helle Cecilie Løvschal Ikast Atletik og Motion DEN K50-59 K 17 4.32.21 4.32.42  
143 229 Victor Jessen   DEN M18-19 M 126 4.32.45 4.32.57  
144 88 Jeanette Mikkelsen Glamsbjeg Motion DEN K40-49 K 18 4.32.56 4.33.17  
145 162 Nicky Krogsøe Glamsbjerg motion/Klub 100 mara. DEN M50-59 M 127 4.33.05 4.33.26  
146 199 Sabrina Lock .. DEN K40-49 K 19 4.33.07 4.33.28  
147 121 Lan Jin   AUT K40-49 K 20 4.33.55 4.33.57  
148 74 Henning Olsen AAIG Aabenraa DEN M50-59 M 128 4.33.45 4.34.02  
149 25 Camilla Pedersen Løbemyggen DEN K30-39 K 21 4.33.47 4.34.02  
150 246 Allan Kronborg-Andersen Byparken Brørup DEN M40-49 M 129 4.34.58 4.35.03  
151
231 Wolfgang Gröning   GER M60-69 M 130 4.35.13 4.35.28  
152 234 Mads Holm ECCO Running Club DEN M30-39 M 131 4.35.23 4.35.35  
153 89 Jens Petersen Alsie Exspress DEN M40-49 M 132 4.35.21 4.35.39  
154 215 Tina Gerster Nygaard   DEN K40-49 K 22 4.35.44 4.36.05  
155 97 Johnny Broe Ramsøbakken Motions Klub DEN M60-69 M 133 4.36.25 4.36.54  
156 127 Lone Friis Klub 100 Marathon DEN K40-49 K 23 4.36.28 4.36.54  
157 220 Torben Severinsen Løgumkloster Løbemotion DEN M50-59 M 134 4.37.30 4.37.39  
158 202 Solvej Oltmann Bjørnebanden DEN K50-59 K 24 4.37.31 4.37.39  
159 86 Jan Kjærsgaard Team Kjærsgaard/AGPork-support DEN M50-59 M 135 4.38.33 4.38.47  
160 114 Kim Christensen   DEN M40-49 M 136 4.39.27 4.39.35  
161 102 Jürgen Penthor Club Supermarathon Austria AUT M40-49 M 137 4.39.20 4.39.49  
162 158 Morten Hagensen Petersen Danfoss Marathon Club DEN M40-49 M 138 4.42.59 4.43.14  
163 75 Henriette Hansen   DEN K40-49 K 25 4.42.55 4.43.24  
164 83 Jakob Stæhr Hansen Klub100marathon DEN M40-49 M 139 4.42.57 4.43.26  
165 106 Jørn Jensen OTK DEN M60-69 M 140 4.46.29 4.46.58  
166 239 Christian Larsen   DEN M40-49 M 141 4.46.50 4.47.01  
167 179 Peter Meilandt Team Salon Delux DEN M30-39 M 142 4.46.46 4.47.02  
168 207 Susanne Garbrecht AAIG Aabenraa / Klub 100 Marath. DEN K50-59 K 26 4.47.39 4.47.56  
169 135 Margit Abramsen AAIG Aabenraa/AGPork-support DEN K60-69 K 27 4.51.31 4.51.57  
170 46 Dorthe Ludvigsen AAIG/RIF DEN K40-49 K 28 4.51.31 4.51.57  
171 103 Jytte Jacobsen AAIG Aabenraa/DHK DEN K40-49 K 29 4.51.34 4.51.57  
172 150 Mike Pedersen   DEN M30-39 M 143 4.52.42 4.52.42  
173 180 Peter Møllebro Klub 100 Marathon Danmark DEN M50-59 M 144 4.52.41 4.53.08  
174 29 Charlotte Poulsen Klub 100 Marathon DEN K50-59 K 30 4.52.42 4.53.08  
175 76 Henriette Lisse   DEN K40-49 K 31 4.52.42 4.53.08  
176 11 Arndt Andresen Team ERDINGER alkoholfrei GER M40-49 M 145 4.53.12 4.53.32  
177 132 Mai-Britt Lykke Klub 100 Marathon DEN K40-49 K 32 4.54.19 4.54.47  
178 178 Hanne Hjordt   DEN K30-39 K 33 4.54.50 4.55.11  
179 168 Niels Sehested AV-Connection A/S DEN M40-49 M 146 4.55.54 4.56.14  
180 218 Tom Iversen Zeerow   DEN M18-19 M 147 4.56.12 4.56.23  
181 78 Henrik Lentz Skøtt Team Salon Delux DEN M30-39 M 148 4.58.24 4.58.40  
182 147 Michael Egeberg Jensen   DEN M40-49 M 149 4.59.03 4.59.20  
183 128 Louise Bruhn   DEN K40-49 K 34 4.59.04 4.59.20  
184 63 Gitte Schack Klub 100 marathon/Kolding Motio. DEN K50-59 K 35 4.59.10 4.59.29  
185 35 Claus Jensen Kolding Motion DEN M60-69 M 150 4.59.10 4.59.30  
186 142 Martin Hansen . halvvejshuset DEN M30-39 M 151 4.59.52 5.00.21  
187 113 Kevin Lebeda   GER M30-39 M 152 5.01.03 5.01.29  
188 39 Claus Ø. Christensen   DEN M50-59 M 153 5.01.20 5.01.47  
189 41 Daniel Krogh Guhle Christoffersen Idrætsforeningen Varde Garnison DEN M30-39 M 154 5.03.18 5.03.41  
190 182 Peter Sonne Idrætshøjskolen i Sønderborg/AG. DEN M40-49 M 155 5.09.53 5.10.10  
191 13 Bent Thomsen Aabenraa Kommune DEN M60-69 M 156 5.13.32 5.13.55  
192 65 Halfdan Neumann Aaig-Aabenraa/Ag-pork support DEN M60-69 M 157 5.14.45 5.15.05  
193 47 Dorthe Roslev   DEN K40-49 K 36 5.15.28 5.15.54  
194 137 Marianne Eliasen Klub 100 Marathon DEN K40-49 K 37 5.15.24 5.15.55  
195 30 Christian Eliasen Klub 100 Marathon DEN M50-59 M 158 5.15.25 5.15.55  
196 77 Henrik Ilsøe AAIG Aabenraa/AGPork-support DEN M50-59 M 159 5.17.10 5.17.33  
197 126 Lene Bejerholm   DEN K40-49 K 38 5.17.55 5.18.10  
198 237 Brian Dam Kristensen Sneglen DEN M50-59 M 160 5.21.17 5.21.35  
199 138 Marianne Refslund AAIG Aabenraa/Bjergladies/AGPor. DEN K60-69 K 39 5.22.05 5.22.24  
200 240 Poul Erik Petersen   DEN M70+ M 161 5.26.24 5.26.49  
201
67 Hanne Pia Nielsen AAIG Aabenraa / Bjergladies/AGP. DEN K50-59 K 40 5.31.10 5.31.36  
202 70 Hans Erik Hansen Glamsbjerg motion DEN M50-59 M 162 5.32.50 5.33.12  
203 66 Peter Klarlund Klub 100 *** Marathon DK DEN M60-69 M 163 5.38.33 5.39.04  
204 206 Stig Kuhlman Glamsbjerg Motion / Klub 100 Ma. DEN M50-59 M 164 5.46.16 5.46.41  
205 48 Ella Lissner Kuhlman Glamsbjerg Motion/ klub 100 mar. DEN K50-59 K 41 5.46.17 5.46.41  
206 230 Werner Gregersen AAIG Aabenraa/AGPork-support DEN M60-69 M 165 5.52.59 5.53.17  
207 183 Poul Friis Evald Alfa Laval DEN M50-59 M 166 6.11.43 6.12.07  
208 80 Holger Jacobsen AAIG Aabenraa/AGPork-support DEN M60-69 M 167 6.14.30 6.14.48  
209 100 Anne Grete Jacobsen AAIG Aabenraa/Bjergladies/AGPor. DEN K60-69 K 42 6.14.30 6.14.49  
- 134 Marcus Hundrup   DEN M18-19 M - DNF DNF 31,5k - 3.23.55
- 32 Christian Lemm LT Gruiten-Neandertal GER M40-49 M - DNF DNF 31,5k - 3.00.02
- 192 René Lorenzen AAIG Atletik DEN M30-39 M - DNF DNF 31,5k - 2.31.05
- 12 Bent Rasmussen Byparken Brørup DEN M50-59 M - DNF DNF 21,1k - 2.01.56
- 110 Karsten Waldorff Nielsen Skan-X DEN M40-49 M - DNF DNF 21,1k - 2.00.07
- 160 Morten Riis Haderslev IF DEN M40-49 M - DNF DNF 21,1k - 1.44.52
- 161 Morten Wolff Team Meins RUNning/Haderslev IF DEN M40-49 M - DNF DNF 21,1k - 1.44.13
- 201 Simon Levisen Persson Fartholder 4. timer DEN M30-39 M - DNF DNF ?k
- 181 Peter Simonsen LAZZAWEB DEN M50-59 M - DNF DNF ?k

 

Se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste - eller her pdf

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

17-06-17

Aabenraa Bjergmarathon

Aabenraa

Motionsbilleder.dk -

6242

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon - Mikael Lassen #200

Aabenraa

Mikael Lassen - Google+ -

123

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon

Aabenraa

Torben Lykke - Google+ -

347

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon

Aabenraa

Motionsbilleder.dk -

5751

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon

Aabenraa

Ove Schneider - Google+ -

526

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

Jydske Vestkysten - Henrik Dons Christensen

96

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

motionsbilleder.dk

4943

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon - halv- og helmar.

Aabenraa

Ove Schneider´s galleri - Google+ - OveS

415

21-06-14

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

Ove Schneider´s AAIG galleri - Google+ - Christel

40

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

17-06-17

Aabenraa Bjergmarathon - Jesper Meins i mål

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - JydskeVestkysten 0.45 min

17-06-17

Aabenraa Bjergmarathon - starten på 5k

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - JydskeVestkysten 2.17 min

17-06-17

Aabenraa Bjergmarathon - gense LIVE streaming

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Frontrow Live 6.25.14 tim

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon - gense LIVE streaming

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Frontrow Live 5.57.35 tim

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon - 10 km - Forstallé

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - OveS 0.26 min

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon - halvmarathon - start

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - OveS 1.42 min

18-06-16

Aabenraa Bjergmarathon - marathon - start

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - OveS 1.19 min

20-06-15

Aabenraa Bjergmarathon - gense LIVE streaming

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Frontrow Live 6.09.06 tim

21-06-14

Aabenraa Bjergmarathon - gense LIVE streaming

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Frontrow Live 6.34.36 tim

21-06-14

Aabenraa Bjergmarathon -

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - Jørgen Breer Laursen 13.37 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen