Siden er sidst opdateret 23. juli 2017 - kl. 16:06

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Hammelevløbet i Hammelev - lørdag d. 3. juni 2017 - kl. 10

"Hammelevløbet"

Hammelevløbet

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - starter kl. 10 fra adressen: Hammelev Bygade 28A, 6500 Vojens

- flotte kuperede ruter

 

 

- yderligere info samt tilmelding Sportstiming.dk (tilmelding senest d. 1/6)

- se også 2017 - 2016 - 2015

5,5k

10,5k
21,3k
3k gåtur samt MTB og duathlon

 

tilbage til toppen

Resultater 5,5 km - se også 5,5 km - se også 10,5 km - se også 21,3 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team By  Køn Pl. M/K Netto Brutto Bemærkning
1 37 Claus Skjold Qvist Christensen Øster Lindet Idrætsforening Øster Lindet M 1 0.20.11 0.20.16 Hurtigste mand
2 108 Jacob Jørgensen ZET-CHEMIE   M 2 0.20.56 0.21.03  
3 171 Lasse Horn HSUF Hammelev M 3 0.22.18 0.22.23  
4 348 Lasse Staub Team Staub   M 4 0.22.44 0.22.49  
5 127 Christian Loholm Hammelev Skole   M 5 0.22.55 0.23.00  
6 221 Joe Hansen Haderslev IF Vejle M 6 0.23.24 0.23.28  
7 212 Anne Mette Lund   Vojens K 1 0.24.43 0.24.47 Hurtigste kvinde
8 149 Lene Falk-Adamsen Haderslev IF Haderslev K 2 0.25.06 0.25.11  
9 69 Lis Aalling Brørup Løbeklub Brørup K 3 0.25.31 0.25.37  
10 135 Anne Horn Hammelev Skole   K 4 0.26.35 0.26.41  
11 300 Marikka Juhler   Vojens K 5 0.26.35 0.26.42  
12 298 Osvald Liebermann   6100 M 7 0.26.37 0.26.44  
13 153 Preben Horn   Vojens M 9 0.26.49 0.26.55  
14 195 Laurits Michaelsen Styding VVS   M 8 0.26.49 0.26.54  
15 132 Line Horn Hammelev Skole   K 6 0.26.49 0.26.56  
16 224 Henning Appel Larsen Vojens Løbeklub Vojens M 10 0.26.52 0.27.00  
17 277 Jørn Rosenlund HIF Haderslev M 11 0.28.21 0.28.26  
18 278 Julie K. Rosenlund HIF Haderslev K 7 0.28.22 0.28.27  
19 200 Sonny Ravn Styding VVS   M 12 0.28.56 0.29.04  
20 287 Mathias Møller   Vojens M 13 0.28.57 0.29.10  
21 35 Vivian Letholm Haderslev Politi IF Vojens K 8 0.29.07 0.29.16  
22 218 Joakim Zittlau Schmidt   Vojens M 14 0.29.29 0.29.38  
23 58 Johanne Færch     K 9 0.29.39 0.29.47  
24 280 Phillip Jessen Dahl   Haderslev M 16 0.30.02 0.30.08  
25 82 Mads Larsen     M 15 0.30.02 0.30.07  
26 265 Asger Christensen Hammelev Skole   M 17 0.30.08 0.30.22  
27 299 Kristian Bork Brink   København V M 18 0.30.35 0.30.42  
28 91 Lene Hansen VVS Søberg   K 10 0.31.00 0.31.11  
29 314 Sven Jønsson     M 19 0.31.37 0.31.48  
30 235 Aksel J Iversen Hammelev Skole   M 20 0.31.43 0.31.48  
31 170 Henriette Horn   Vojens K 11 0.31.45 0.31.52  
32 11 Tina Schougaard Nielsen   Haderslev K 49 0.31.56 0.41.24  
33 79 Arne Lunde     M 21 0.31.57 0.32.03  
34 60 Trine Færch     K 12 0.31.59 0.32.07  
35 50 Patrick Gregers Larsen Almind skole 4B Almind M 22 0.32.02 0.32.11  
36 234 Daniel J Iversen Hammelev Skole   M 23 0.32.07 0.32.12  
37 75 Mette Dammose   Haderslev K 13 0.32.45 0.32.57  
38 311 Merethe Jønsson     K 14 0.32.58 0.33.09  
39 73 Henning Thomsen Hammelev Løbet Vojens M 24 0.33.16 0.33.23  
40 144 Mikkel Emil Lorenzen Hammelev Skole   M 25 0.33.21 0.33.25  
41 110 Janni Schmidt ZET-CHEMIE   K 15 0.33.37 0.33.45  
42 250 Tobias Blenner Westergaard     M 27 0.33.41 0.33.54  
43 325 Hjalte Traneskov     M 26 0.33.44 0.33.49  
44 121 Inga Matthiesen ZET-CHEMIE   K 17 0.33.46 0.33.55  
45 199 Cecilie Anker Styding VVS   K 16 0.33.46 0.33.53  
46 47 Rie Sørensen   Rødding K 18 0.34.00 0.34.12  
47 46 Anne Matzen   Rødding K 19 0.34.01 0.34.12  
48 249 Thomas Westergaard   Vojens M 28 0.34.02 0.34.18  
49 248 Katrine Blenner Westergaard     K 20 0.34.05 0.34.17  
50 156 Brian Enemark   hammelev M 29 0.34.10 0.34.20  
51 85 Jette Andersen VVS Søberg   K 21 0.34.14 0.34.26  
52 140 Liva Lauenstein Hammelev Skole   K 22 0.34.15 0.34.26  
53 329 Thomas Lauensteien     M 30 0.34.18 0.34.29  
54 59 Maren Færch     K 23 0.34.18 0.34.26  
55 29 Lene Lorenzen HSUF Vojens K 24 0.34.32 0.34.46  
56 32 Trine Gräber Kiil Team Gräber & Kiil Haderslev K 25 0.34.52 0.35.02  
57 66 Per Holst     M 31 0.34.53 0.35.04  
58 31 Ilse Gräber Team Gräber & Kiil Lemvig K 26 0.34.54 0.35.05  
59 51 Tina Larsen Løb med AVGIF Almind K 27 0.34.57 0.35.06  
60 83 Rikke Iversen HSUF Gymnastik Hammelev K 28 0.34.57 0.35.06  
61 295 Maja Povlsen   Vojens K 29 0.35.07 0.35.22  
62 308 Shandie Warnke   Vojens K 30 0.35.25 0.35.37  
63 309 Torben Andersen   Vojens M 32 0.35.25 0.35.38  
64 45 Karin Olsen Vojens Løbeklub Vojens K 31 0.35.35 0.35.43  
65 113 Carl-Egon Jørgensen ZET-CHEMIE   M 33 0.35.36 0.35.43  
66 273 Jakob Ralhcke   Vojens M 34 0.35.51 0.35.56  
67 128 Carl Loholm Hammelev Skole   M 35 0.35.56 0.36.01  
68 198 Mads Anker Styding VVS   M 36 0.36.00 0.36.09  
69 197 Flemming Anker Styding VVS   M 37 0.36.33 0.36.43  
70 201 Jonas Ravn Styding VVS   M 38 0.36.34 0.36.44  
71 307 Stine Warncke     K 32 0.36.37 0.36.52  
72 306 Andy Berndt Wayck     M 39 0.36.39 0.36.52  
73 118 Cindy Elkjær ZET-CHEMIE   K 33 0.36.45 0.36.53  
74 1 Hanne Anker Hansen Hammelev SUF   M 62 0.36.57 0.46.31  
75 136 Anna Øksnebjerg Christensen Hammelev Skole   K 35 0.37.01 0.37.15  
76 100 Kjeld Søberg VVS Søberg   M 63 0.37.01 0.46.37  
77 70 Bodil Lind HMIF Haderslev K 34 0.37.06 0.37.14  
78 305 Phillip Jacobsen     M 40 0.37.13 0.37.18  
79 131 Diana Aagaard Hundevadt Hammelev Skole   K 37 0.37.16 0.37.29  
80 233 Ulla Aagaard   Vojens/Styding K 38 0.37.18 0.37.30  
81 80 Ellen Lunde     K 36 0.37.21 0.37.27  
82 313 Marcus Porsch     M 41 0.37.40 0.37.44  
83 106 Morten Søberg VVS Søberg   M 42 0.37.42 0.37.58  
84 105 Tobias Suni VVS Søberg   M 43 0.37.43 0.37.58  
85 28 Karoline Amalie Lorenzen Hammelev Atletik Vojens K 39 0.37.57 0.38.07  
86 103 Anne Bue Hansen VVS Søberg   K 40 0.38.03 0.38.16  
87 279 Louise Have   Vojens K 41 0.38.07 0.38.20  
88 138 Freje Øksnebjerg Christensen Hammelev Skole   K 43 0.38.43 0.38.57  
89 281 Benjamin Christesen   Vojens M 44 0.38.43 0.38.57  
90 264 Frida W Thomsen Hammelev Skole   K 42 0.38.51 0.38.56  
91 227 Thomas Fredsted HSUF Hammelev Vojens M 45 0.39.13 0.39.28  
92 137 Caroline Klindt Hammelev Skole   K 44 0.39.14 0.39.26  
93 147 Andrea Fredsted Hammelev Skole   K 45 0.39.14 0.39.26  
94 247 Anita Blenner     K 46 0.39.21 0.39.33  
95 323 Smilla     K 47 0.40.39 0.40.45  
96 324 Lars Hansen     M 46 0.40.40 0.40.46  
97 209 Janne Sorgenfri   Haderslev K 48 0.41.04 0.41.11  
98 40 Marianne Kolstrup Larsen   ejby K 50 0.41.28 0.41.38  
99 145 Mathias Ebbesen Hammelev Skole   M 47 0.41.37 0.41.53  
100 143 Kirstine Andrea Lorenzen Hammelev Skole   K 52 0.41.37 0.41.47  
101 342 Thomas O Norris Hammelev Skole   M 48 0.41.38 0.41.54  
102 126 Pernille Olesen Hammelev Skole   K 51 0.41.38 0.41.45  
103 125 Hanne Matthiesen ZET-CHEMIE   K 53 0.41.42 0.41.51  
104 340 Lina Homilius Hammelev Skole   K 54 0.41.44 0.41.55  
105 141 Camille Hansen Hammelev Skole   K 55 0.41.51 0.42.09  
106 130 Emil Lunde Larsen Hammelev Skole   M 49 0.42.09 0.42.24  
107 81 Lisbeth Lunde Larsen   Vojens K 56 0.42.24 0.42.39  
108 172 Elisabeth Christensen HSUF Ustrup K 57 0.42.26 0.42.42  
109 210 Freja Sorgenfri   Haderslev K 58 0.42.36 0.42.43  
110 133 Johanne Klindt Hammelev Skole   K 59 0.42.40 0.42.46  
111 43 Christian Klindt     M 50 0.42.40 0.42.46  
112 44 Liselotte Nielsen   Vojens K 60 0.42.48 0.42.54  
113 192 Jan Kristoffersen   Vojens M 51 0.42.54 0.43.09  
114 321 Emil Kristroffersen SFo   M 52 0.42.55 0.43.09  
115 142 Daniel Hansen Hammelev Skole   M 53 0.43.18 0.43.22  
116 196 Hanne Michaelsen Styding VVS   K 61 0.43.56 0.44.04  
117 194 Andrea Michaelsen Styding VVS   K 62 0.43.59 0.44.05  
118 242 Viggo Nøjsen Ingen Hammelev M 54 0.43.59 0.44.08  
119 241 Bjarne Nøjsen Ingen Vojens M 55 0.44.00 0.44.08  
120 134 Lucas Paulsen Hammelev Skole   M 57 0.44.09 0.44.20  
121 65 Mikkel Nielsen     M 56 0.44.09 0.44.19  
122 64 Jens Nielsen Hammelev Vojens M 58 0.44.14 0.44.24  
123 236 Sarah Pors Hammelev Skole   K 63 0.44.25 0.44.38  
124 237 Natasja Madsen Hammelev Skole   K 64 0.44.26 0.44.38  
125 266 Maria Christensen Hammelev Skole   K 65 0.44.26 0.44.38  
126 301 Sanne Olesen HSUF Vojens K 66 0.45.00 0.45.09  
127 129 Mikkel Olesen Hammelev Skole   M 59 0.45.00 0.45.09  
128 346 Marie Kyhl Hammelev Skole   K 67 0.45.47 0.46.03  
129 343 Rikke Thomsen Hammelev Skole   K 68 0.45.52 0.46.03  
130 251 Philip Jacobsen   Vojens M 60 0.45.53 0.46.11  
131 271 Maaike Wyzykowski   Vojens K 70 0.45.59 0.46.14  
132 146 Camilla Ebbesen Hammelev Skole   K 69 0.46.00 0.46.09  
133 349 Kasper Wyzykowski Hammelev Skole   M 61 0.46.01 0.46.15  
134 63 Gitte Bruun Paulsen   Haderslev K 71 0.49.47 0.49.59  
135 288 Sine NN   Vojens K 72 0.56.29 0.56.34  
136 303 Solveig Jensen HSUF Vojens K 73 0.56.33 0.56.43  
137 304 Anne Muxoll Søberg   Haderslev K 74 0.56.33 0.56.44  
138 239 Lene Aabling Grøn Posch HSUF Vojens K 75 0.59.04 0.59.12  
139 312 Jeppe Porsch     M 64 0.59.09 0.59.13  

 

tilbage til toppen

Resultater 10,5 km - se også 5,5 km - se også 10,5 km - se også 21,3 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team By  Køn Pl. M/K Netto Brutto Bemærkning
1 68 Jan Aalling Brørup Løbeklub Brørup M 1 0.42.14 0.42.19 Hurtigste mand
2 2 Kenny Anker Jensen HSUF Branderup J M 2 0.45.10 0.45.16  
3 207 Dagmar Clausen     K 1 0.47.08 0.47.15 Hurtigste kvinde
4 254 Jens Jørgen Kjeldsen Haderslev Idræts Forening Sommersted M 3 0.47.14 0.47.19  
5 302 Bjarke Olesen   Vojens M 4 0.48.56 0.49.03  
6 23 Kim Lund Jensen   Haderslev M 5 0.49.29 0.49.36  
7 86 Henning Andersen VVS Søberg   M 6 0.50.09 0.50.16  
8 159 Morten Skøtt   Vojens M 7 0.50.17 0.50.22  
9 57 Jakob Færch   Brabrand M 8 0.51.12 0.51.18  
10 285 Søren Lund   Vojens M 9 0.51.27 0.51.34  
11 12 Thomas Bendorff Petersem   Aarhus C M 10 0.52.30 0.52.37  
12 26 Morten Zornow   Vojens M 11 0.53.20 0.53.26  
13 240 Mads Bjørnsen Haderslev Kommune Aabenraa M 12 0.53.53 0.53.59  
14 150 Kim Gottfriedsen Vojens løbeklub Vojens M 13 0.53.58 0.54.04  
15 293 Jørn Thymann HIF Haderslev M 14 0.54.13 0.54.19  
16 353 Ulla Spiele Haderslev tri 2000 Vojens K 2 0.55.30 0.55.36  
17 76 Marina Poder   Haderslev K 3 0.55.50 0.56.01  
18 238 Henrik Kahl   Haderslev M 16 0.55.52 0.56.00  
19 163 Mogens Sylvester AAIG Aabenraa Gram M 15 0.55.54 0.55.59  
20 223 Kamilla Poder   Haderslev K 5 0.56.19 0.56.29  
21 296 Bjarne Jensen IFS Vojens M 17 0.56.20 0.56.29  
22 16 Bodil Riber Rasmussen HSUF Vojens K 4 0.56.21 0.56.26  
23 36 Arne Skjold Christensen Øster Lindet Idrætsforening Øster Lindet M 18 0.56.27 0.56.35  
24 169 Hans Peter wølke Haderslev IF Haderslev M 19 0.56.53 0.57.00  
25 168 Søren Huusmann   Vojens M 20 0.56.59 0.57.08  
26 206 Esge Homilius   Vojens M 21 0.57.52 0.58.01  
27 220 Jørn Nissen Petersen ingen Løgumkloster M 22 0.58.31 0.58.42  
28 148 Helle Juhl Arkil Holding A/S Haderslev K 6 0.58.36 0.58.43  
29 214 Klaus Detlef   Lunderskov M 24 0.58.39 0.58.51  
30 173 Thomas Willert   Sydals M 23 0.58.40 0.58.47  
31 328 Mark Simonsen     M 26 0.58.58 0.59.44  
32 13 Arne Madsen HSUF Hammelev M 25 0.59.25 0.59.33  
33 211 Jacob Schultz VHB Haderslev M 27 1.00.23 1.00.32  
34 49 Henrik Gregers Larsen Løb med AVGIF Almind M 28 1.00.29 1.00.36  
35 15 Louise Lauridsen   Haderslev K 7 1.01.20 1.01.26  
36 231 Heino Petersen J E H B Vojens M 29 1.02.16 1.02.25  
37 17 Mia Petersen Jels Jels K 8 1.02.20 1.02.25  
38 101 Kåre Bue Hansen VVS Søberg   M 30 1.03.33 1.03.43  
39 294 Jesper Povlsen     M 31 1.03.58 1.04.08  
40 102 Charlotte Bue Hansen VVS Søberg   K 9 1.06.40 1.06.48  
41 290 Ole Trøst Paulsen HSUF Vojens M 32 1.10.46 1.10.55  
42 352 Cille Paulsen Hammelev Skole   K 10 1.11.11 1.11.11  
43 243 Mads Jensen   Roskilde M 33 1.11.13 1.11.23  
44 14 Tina Byg Vilsen Hærvejsskolen Vojens K 11 1.12.19 1.12.24  
45 165 Mia Harsdorf   Rødding K 12 1.24.49 1.24.59  

 

tilbage til toppen

Resultater 21,3 km - se også 5,5 km - se også 10,5 km - se også 21,3 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team By  Køn Pl. M/K Netto Brutto Bemærkning
1 219 Jesper Meins Haderslev IF Haderslev M 1 1.22.20 1.22.24 Hurtigste mand
2 167 Jens Hansen Carl Haderslev IF Hadersev M 2 1.22.57 1.23.01  
3 152 Mads Riber Rasmussen HSUF Tilst M 3 1.27.53 1.27.58  
4 276 Arne Tønnenssen GTI Stavanger M 4 1.29.19 1.29.23  
5 215 Peter Køhling Haderslev IF Haderslev M 5 1.38.00 1.38.05  
6 283 Torben Rosenberg   Haderslev M 6 1.39.49 1.39.55  
7 166 Lone Rasmussen Haderslev IF Haderslev IF K 1 1.43.18 1.43.23 Hurtigste kvinde
8 179 Lasse Skare Therkildsen Haderslev IF Haderslev M 7 1.43.19 1.43.24  
9 71 Peter knæsted Sørensen   Daugård M 8 1.49.42 1.49.48  
10 25 Jørgen Juhl Løbejuhl / Hustømrerne Vojens / Dyssebakken M 9 1.52.39 1.52.44  
11 213 Lasse Jægergaard LifeBrewer Billund M 10 1.52.55 1.53.02  
12 27 Michael de Oliveira Vorbeck   Esbjerg N M 11 1.57.10 1.57.17  
13 39 Anders Heuck Stilling løbeklub Skanderborg M 12 2.00.18 2.00.25  
14 229 Rene' Lassen JEHB Vojens M 13 2.02.02 2.02.09  
15 38 Martin Bo Hermansen SamAqua Odense M M 14 2.02.35 2.02.42  
16 284 Bodil Jørgensen   Vojens K 2 2.05.09 2.05.15  
17 297 Morten Jensen HSUF Vojens M 15 2.06.35 2.06.44  
18 258 Tommy Petersen   Middelfart M 16 2.17.24 2.17.31  
19 204 Line Laigaard Andersen   Århus C K 3 2.18.03 2.18.11  
20 180 Louise Erichsen Team Triathlon Herning Tinglev K 4 2.18.03 2.18.15  
- 24 Ralph Hansen Danish Crown, Skærbæk Ribe M - - -  
DQF 56 Sara Holm Frydenlund Alfa Laval Kolding Kolding K DQF DQF DQF  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen