Siden er sidst opdateret 30. oktober 2018 - kl. 11:58

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Søløbet i Nordborg - torsdag d. 15. maj 2014 - kl. 18

"Søløbet #7"

Fest i by Nordborg - arrangør af Søløbet

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Sporti - info samt tilmelding

 

Resu, billeder, video

Medie

 

 

Andet

 

 

 

Kort beskrivelse: - Søløbet foregår rundt om den naturskønne Nordborg Sø. Løbsdistancen er 7,5 km. Altså en rute, de fleste kan være med på. Løbet starter kl. 18.00.

 

- info og tilmelding på Sporti - info samt tilmelding - (online tilmelding senest d. 14/5)

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019

7,5k

 
 
 

 

tilbage til toppen

Resultater: - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Køn Pl. M/K Klasse Pl. AK Klub/Team Resultat Distance
1 270 Thorkild Jensen M 1 Mand 1 Søs og lillebror 0.26.52 7,5
2 202 Jens Bonefeld Møller M 2 Mand 2 Løbeklub Tempo 0.28.38 7,5
3 152 Bjarne Østergaard M 3 Mand 3 Nordborg Løbeklub 0.29.15 7,5
4 281 Dennis Markmann M 4 Mand 4 1864 løbet 0.30.14 7,5
5 153 brian list Hansen M 5 Mand 5   0.30.57 7,5
6 260 Peter Frank Jensen M 6 Mand 6 Danfoss Marathon Club 0.30.58 7,5
7 268 Thomas Matzen M 7 Mand 7 Guderup Løbeklub 0.32.07 7,5
8 190 Henrik Paulsen M 8 Mand 8 Løbeklubben 16:34 0.32.09 7,5
9 181 Hans Chr. Møller M 9 Mand 9 Guderup Løbeklub 0.32.14 7,5
10 216 Karsten Grau Rasmussen M 10 Mand 10 Løbeklubben 16:34 0.32.23 7,5
11 253 Morten Petersen M 11 Mand 11 Løbeklubben 16:34 0.32.46 7,5
12 187 Henning Michelsen M 12 Mand 12 Løbeklubben Tempo 0.33.58 7,5
13 151 Bjarne Skou M 13 Mand 13 Danfoss 0.34.01 7,5
14 205 John Harmsen M 14 Mand 14 Guderup Løbeklub 0.34.13 7,5
15 191 Henrik Tolbøl M 15 Mand 15   0.34.17 7,5
16 189 Henrik Gottschalk M 16 Mand 16 Augustenborg Løbeklub 0.34.19 7,5
17 210 Kaj Madsen M 17 Mand 17 Guderup Løbeklub 0.34.21 7,5
18 228 Knud Rasmussen M 18 Mand 18 Augustenborg Løbeklub 0.34.23 7,5
19 256 Ole Petersen M 19 Mand 19 Nordborg løbeklub 0.34.40 7,5
20 287 Michael Larsen M 20 Mand 20 Nordborg Løbeklub 0.34.58 7,5
21 286 Henrik Christensen M 21 Mand 21   0.35.00 7,5
22 168 Dusko Milovic M 22 Mand 22 Nordborg Løbeklub 0.35.14 7,5
23 233 Line Schultz K 1 Kvinde 1   0.35.25 7,5
24 170 Erik Jørgensen M 23 Mand 23   0.35.30 7,5
25 197 Jakob Møller M 24 Mand 24 Løbeklub Tempo 0.35.31 7,5
26 254 Morten Bødker Jørgensen M 25 Mand 25 Nordborg Løbeklub 0.35.34 7,5
27 273 Torben Matzon M 26 Mand 26 Nordborg Løbeklub 0.35.37 7,5
28 225 kirsten garbøl-andersen K 2 Kvinde 2   0.35.38 7,5
29 219 kim nissen M 27 Mand 27 løbeklubben 16:34 0.35.56 7,5
30 269 Thomas Zinck Larsen M 28 Mand 28   0.35.58 7,5
31 200 Jan Zangenberg M 29 Mand 29 Nordborg Løbeklub 0.36.01 7,5
32 246 Martin Lei M 30 Dreng 1 Tempo 0.36.03 7,5
33 264 Sonny Caspersen M 31 Mand 30   0.36.10 7,5
34 201 jannik hansen M 32 Mand 31   0.36.13 7,5
35 218 Kevin Salby M 33 Dreng 2 AAIG Aabenraa 0.36.17 7,5
36 267 Søren Winther Christensen M 34 Mand 32   0.36.19 7,5
37 188 henrik garbøl-andersen M 35 Mand 33   0.36.21 7,5
38 155 Carsten Levin Nielsen M 36 Mand 34 Danfoss 0.36.32 7,5
39 285 Anne Martinson K 3 Kvinde 3 Nordborg Løbeklub 0.36.35 7,5
40 251 morten bollerup M 37 Mand 35   0.37.10 7,5
41 280 Erik Christensen M 38 Mand 36 Vidar Motion 0.37.16 7,5
42 252 Morten Junker M 39 Mand 37   0.37.22 7,5
43 163 Daniel Nielsen Struck M 40 Mand 38   0.37.41 7,5
44 206 John W Larsen M 41 Mand 39 Guderup Løbeklub 0.38.05 7,5
45 209 Jørn Holger Klausen M 42 Mand 40 Danfoss Marathon Club 0.38.12 7,5
46 272 Torben Kock M 43 Mand 41 Guderup Løbeklub 0.38.16 7,5
47 277 Jonna Nielsen K 4 Kvinde 4 Nordborg Løbeklub 0.38.20 7,5
48 173 Frank Hansen M 44 Mand 42 Nordborg løbeklub 0.38.22 7,5
49 164 dean jurgensen M 45 Dreng 3 10 0.38.24 7,5
50 135 Albert Faaborg Bødker Jørgensen M 46 Dreng 4   0.38.27 7,5
51 159 N.N. 159 M 47 Mand 43   0.38.29 7,5
52 279 Madeleine Jensen K 5 Pige 1   0.38.38 7,5
53 183 Helge Uhlmann M 48 Mand 44   0.38.39 7,5
54 156 Casper Bonefeld M 49 Dreng 5   0.38.40 7,5
55 230 Kurt Winther Christensen M 50 Mand 45 Guderup Løbeklub 0.38.45 7,5
56 217 Kenneh Christophersen M 51 Mand 46 Vidar Motion 0.38.47 7,5
57 179 Hans Michelsen M 52 Mand 47 Løbeklubben Tempo 0.38.49 7,5
58 148 Birthe Petersen K 6 Kvinde 5 Nordborg løbeklub 0.39.15 7,5
59 139 Anne-Marie Salby K 7 Kvinde 6 AAIG Aabenraa 0.39.19 7,5
60 142 Bendt Porskrog M 53 Mand 48   0.39.23 7,5
61 178 Hanne Westergaard Dethlefsen M 54 Mand 49   0.39.40 7,5
62 245 marites marcussen K 8 Kvinde 7 nordborg løbeklub 0.39.52 7,5
63 232 Lars J Hansen M 55 Mand 50   0.39.53 7,5
64 150 Bjarne Schmidt M 56 Mand 51 Danfoss Marathon Club 0.39.55 7,5
65 278 Klaus Peter Lund M 57 Mand 52   0.39.59 7,5
66 220 Kim Rasmussen M 58 Mand 53 Danfoss 0.40.01 7,5
67 275 Trine Vick K 9 Kvinde 8 Nordborg løbeklub 0.40.07 7,5
68 262 Rikke Schøber K 10 Kvinde 9 Nordborg løbeklub 0.40.08 7,5
69 227 Klaus O. Erler M 59 Mand 54   0.40.14 7,5
70 244 Marianne Menzer K 11 Kvinde 10   0.40.16 7,5
71 259 Peter Schuldt M 60 Mand 55   0.40.21 7,5
72 263 Sabrina Lock K 12 Kvinde 11   0.40.22 7,5
73 204 Jette Brock K 13 Kvinde 12 Nordborg Løbeklub 0.40.24 7,5
74 239 Lykke Frydendall K 14 Kvinde 13 Guderup Løbeklub 0.40.34 7,5
75 140 Annette Bonefeld Møller K 15 Kvinde 14 Løbeklub Tempo 0.40.43 7,5
76 141 Arne Egholm M 61 Mand 56 Danfoss Marathon Club 0.40.48 7,5
77 282 Catrine Markmann K 16 Kvinde 15 Vidar Motion 0.40.52 7,5
78 211 Karen Bonefeld Møller K 17 Pige 2 Løbeklub Tempo 0.40.58 7,5
79 214 Karen Margrethe Matthiesen K 18 Kvinde 16 Løbeklubben Tempo 0.41.02 7,5
80 221 Kim Salby M 62 Mand 57 AAIG Aabenraa 0.41.11 7,5
81 271 Tina Dahl Lausen K 19 Kvinde 17   0.42.06 7,5
82 222 Kim Roost Clausen M 63 Mand 58   0.42.10 7,5
83 146 Bente Lyck Dall K 20 Kvinde 18 Løbeklubben Tempo 0.42.13 7,5
84 171 Erika Harmsen K 21 Kvinde 19 Guderup Løbeklub 0.42.28 7,5
85 199 Jan Schaloske M 64 Mand 59   0.42.30 7,5
86 283 Christine Lorenzen K 22 Kvinde 20 Nordborg Løbeklub 0.42.41 7,5
87 274 Torben B Havn M 65 Mand 60 Augustenborg Løbeklub 0.42.56 7,5
88 186 Helle E. Zinck K 23 Kvinde 21 Nordborg Løbeklub 0.43.00 7,5
89 224 Kirsten Bollmann K 24 Kvinde 22   0.43.02 7,5
90 198 Jan Colmorn M 66 Mand 61 Nordborg Løbeklub 0.43.05 7,5
91 161 Connie Kjærsgaard K 25 Kvinde 23 Nordborg Løbeklub 0.43.07 7,5
92 172 eskild thomsen M 67 Mand 62 Nordborg Løbeklub 0.43.10 7,5
93 265 Susanne Henne K 26 Kvinde 24 Nordborg løbeklub 0.43.13 7,5
94 177 Hanne Ludvigsen K 27 Kvinde 25   0.44.11 7,5
95 192 Henrik Tønder M 68 Mand 63   0.44.36 7,5
96 240 Mads Søholm Petersen M 69 Mand 64 Tempo 0.45.13 7,5
97 182 Helge Matthiesen M 70 Mand 65 Løbeklubben Tempo 0.45.15 7,5
98 255 Nina Wetcke K 28 Kvinde 26 Danfoss 0.45.18 7,5
99 223 Kirsten Bagger K 29 Kvinde 27 Danfoss 0.45.20 7,5
100 226 Kirsten Mette Mason K 30 Kvinde 28 Guderup Løbeklub 0.45.22 7,5
101 242 Majbrit Kallehave Iversen K 31 Kvinde 29   0.45.29 7,5
102 258 Per H Juhl M 71 Mand 66   0.45.34 7,5
103 185 Helle Schaloske K 32 Kvinde 30   0.45.36 7,5
104 237 Lorents Nielsen M 72 Mand 67   0.45.41 7,5
105 236 lone Schultz K 33 Kvinde 31 Nordborg Løbeklub 0.45.42 7,5
106 266 Susanne Skovmand K 34 Kvinde 32 Danfoss Marathon Club 0.45.46 7,5
107 234 Lis Petersen K 35 Kvinde 33   0.45.59 7,5
108 144 Bent Pedersen M 73 Mand 68 Vidar motion 0.46.13 7,5
109 235 Loddie (Chalotte Lauritzen) Jørgensen K 36 Kvinde 34   0.46.27 7,5
110 184 Helle Gottschalk K 37 Kvinde 35 Augustenborg Løbeklub 0.46.42 7,5
111 180 Hans Schultz M 74 Mand 69 Nordborg Løbeklub 0.46.48 7,5
112 250 Mona Hald K 38 Kvinde 36   0.47.21 7,5
113 149 Birthe Landergren Beck K 39 Kvinde 37 Nordborg løbeklub 0.47.41 7,5
114 162 Conny Brock K 40 Kvinde 38 Løbeklubben Tempo 0.48.22 7,5
115 284 Anna Jensen K 41 Kvinde 39 Nordborg Løbeklub 0.48.25 7,5
116 158 Christina Bonefeld K 42 Kvinde 40 Tempo 0.48.42 7,5
117 241 Maja Lermark Schøn K 43 Kvinde 41   0.48.57 7,5
118 143 Benny Petersen M 75 Mand 70   0.48.59 7,5
119 169 Elsebeth Lermark Schøn K 44 Kvinde 42   0.49.00 7,5
120 175 Gitte Callesen K 45 Kvinde 43 Danfoss 0.49.10 7,5
121 215 Karoline Bloch Hvid K 46 Kvinde 44 Fitness Syd 0.49.14 7,5
122 160 Claus Hvid M 76 Mand 71 Fitness Syd 0.49.16 7,5
123 145 Bente Rasmussen K 47 Kvinde 45   0.49.25 7,5
124 174 Gerhard Helmich M 77 Mand 72 vidar Motion 0.49.28 7,5
125 167 Dorte S. Petersen K 48 Kvinde 46   0.49.45 7,5
126 165 Dorte Colmorn K 49 Kvinde 47 Nordborg Løbeklub 0.49.52 7,5
127 207 Jonna Krogh Hansen K 50 Kvinde 48 Guderup Løbeklub 0.49.59 7,5
128 213 Karen Linderød Skou K 51 Kvinde 49 Danfoss 0.50.07 7,5
129 212 Karen Inge Michelsen K 52 Kvinde 50 Løbeklubben Tempo 0.50.12 7,5
130 195 Inge Madsen K 53 Kvinde 51 Guderup Løbeklub 0.50.14 7,5
131 147 Birthe Hougaard K 54 Kvinde 52 Danfoss Marathon Club 0.50.30 7,5
132 176 Gurli Andersen K 55 Kvinde 53   0.51.17 7,5
133 137 Anna Nissen K 56 Kvinde 54 dame 0.51.18 7,5
134 154 Calle Friedrichs M 78 Mand 73 Løbeklubben Tempo 0.58.51 7,5
135 157 Christian Lei M 79 Mand 74   1.05.58 7,5
136 248 Mette Jepsen K 57 Kvinde 55   1.50.20 7,5
137 261 Rikke Munk K 58 Kvinde 56   1.50.25 7,5
138 166 Dorte Fine K 59 Kvinde 57   1.50.28 7,5
139 208 Joy Jensen K 60 Kvinde 58   1.50.32 7,5

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen