Siden er sidst opdateret 01. juli 2018 - kl. 21:39

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Dammen Rundt i Haderslev - onsdag d. 6. august 2014 - kl. 19.00

""

Dammen Rundt

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

Kort beskrivelse: - Orienteringsklubben HTF afholder det årlige motionsløb Dammen Rundt onsdag den 6. august 2014.

- løbet foregår i et naturskønt område rundt langs Haderslev Dam.

- der er 2 forskellige løberuter: 6 km og 12,3 km, og der vil være præmier til de 3 bedste mænd/kvinder på hver bane

- derudover er der masser af lodtrækningspræmier - der udtrækkes blandt forhåndstilmeldte løbere.

 

- tilmelding på Run2U tilmelding på Sportstiming.dk (forhåndstilmelding senest d. 6/8 kl. 12 - eftertilmelding på startsted fra kl. 18 mod ekstra gebyr på 50 kr)

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

12,3k

6k

 

 

 

tilbage til toppen

Resultater 6 km - se også 6 km - se også 12,3 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Årg. Køn Pl. M/K AK Pl. AK Klub/Team Resultat
1 82 Lars Lomholt 1988 M 1 Mand 1 Haderslev TRI 2000 0.22.12
2 33 Kasper Mikkelsen 1975 M 2 Mand 2 Rødekro-If motion 0.22.14
3 81 Benjamin Wolters 1981 M 3 Mand 3 puls6091 0.24.34
4 7 bent rasmussen 1969 M 4 Mand 4 optimera skodborg 0.24.39
5 29 Jens Laasholdt 1994 M 5 Mand 5 Rødekro IF Tri 0.26.02
6 54 Merete Lind 1982 K 1 Kvinde 1 Fitness Syd 0.26.10
7 60 Søren Laasholdt 1998 M 6 Dreng 1 Rødekro IF motion 0.27.18
8 88 Preben Laasholdt 1962 M 7 Mand 6 Rødekro-IF Motion 0.28.50
9 18 Erik Lorenzen 1970 M 8 Mand 7   0.28.59
10 19 Frederik Emil Lorentzen 2003 M 9 Dreng 2   0.29.01
11 27 Jacob Skovsgaard 1989 M 10 Mand 8 Lagkagehuset 0.30.00
12 35 Kirsten Rungholm 1962 K 2 Kvinde 2 Hjarup Runners 0.30.08
13 50 Malenejanne Heby 1983 K 3 Kvinde 3 RYNKE SYD 0.30.26
14 52 Mathias Emil Jensen 1994 M 11 Mand 9   0.30.50
15 84 Hans Jørgen Damm 1967 M 12 Mand 10   0.31.08
16 56 Ove Andersen 1953 M 13 Mand 11 IFS 0.31.31
17 59 Pia Lorentzen 1975 K 4 Kvinde 4   0.31.33
18 89 Mads Laasholdt 1992 M 14 Mand 12 Rødekro-IF Motion 0.31.46
19 79 Klaus Nebrich 1949 M 15 Mand 13 Haderslev IF 0.32.01
20 20 Gustav Vinther Østermark Jensen 2002 M 16 Dreng 3 Kolding Orienterings Klub, KOK 0.32.15
21 34 kent Østermark Jensen 1968 M 17 Mand 14 Kolding Orienterings Klub, KOK 0.32.17
22 42 Lisbeth Callesen 1972 K 5 Kvinde 5 OK HTF 0.32.24
23 5 Anna Kasprzak 1989 K 6 Kvinde 6   0.32.34
24 36 Klara Bothmann 1996 K 7 Pige 1 Især Grafisk Design 0.32.44
25 66 susanne østergård 1965 K 8 Kvinde 7 Middelfart Motionsklub 0.32.59
26 25 Henrik Heinemeier 1959 M 18 Mand 15 Haderslev Idrætsforening 0.33.11
27 181 Genete Laumark-Møller 1989 K 9 Kvinde 8 Lagkagehuset 0.33.15
28 91 Mathias Tygesen 1995 M 19 Dreng 4   0.33.26
29 10 Bjarke Frank Ravn 1952 M 20 Mand 16 christiansfeld løbeklub 0.33.31
30 65 Sue Lund 1978 K 10 Kvinde 9 Upgrade IT 0.33.44
31 8 Birgit Schjerning 1975 K 11 Kvinde 10 Rødekro IF-Motion 0.33.59
32 2 Åge Hansen 1956 M 21 Mand 17   0.34.07
33 61 Sabine Sandkamm 1970 K 14 Kvinde 11   0.34.08
34 12 Cathrine Neumann 1989 K 12 Kvinde 12 Lagkagehuset 0.34.13
35 16 Emma Louise Jensen 1989 K 13 Kvinde 13 Lagkagehuset 0.34.13
36 31 John Andersson 1971 M 22 Mand 18 Upgrade IT 0.34.13
37 69 Thomas Kristensen 1981 M 23 Mand 19   0.34.16
38 53 Mathias Finderup Jessen 2001 M 24 Dreng 5 OK HTF 0.34.32
39 21 Hanne Johnsen 1958 K 15 Kvinde 14   0.34.36
40 48 Malene Katborg 1980 K 16 Kvinde 15   0.34.50
41 43 Lissie Callesen 1956 K 17 Kvinde 16   0.35.48
42 80 Renè Hansen Skafte 1977 M 25 Mand 20 Haderslev Tri 2000 0.35.55
43 3 Anita Nielsen Pedersen 1987 K 18 Kvinde 17   0.36.06
44 15 Elisabeth Laasholdt 1965 K 19 Kvinde 18 Rødekro-IF Motion 0.36.11
45 85 Carsten Christensen 1950 M 26 Mand 21   0.36.18
46 57 Pernille Pedersen 1978 K 20 Kvinde 19   0.36.39
47 9 Birgitte Skovdal 1969 K 21 Kvinde 20 HMIF 0.36.53
48 87 Laue Raun 1965 M 27 Mand 22 Haderslev Motion 0.37.02
49 44 Lone Tarp 1969 K 22 Kvinde 21   0.37.17
50 23 Helle Jacobsen 1972 K 23 Kvinde 22   0.37.42
51 83 Hanne Jønsson 1948 K 24 Kvinde 23   0.37.59
52 30 Jette Andersen 1971 K 25 Kvinde 24   0.38.10
53 70 Tina Brøchner 1980 K 26 Kvinde 25 HMIF 0.38.45
54 72 Tina Faust Sølvsten 1967 K 27 Kvinde 26   0.39.05
55 47 Lotte Vinther Andersen 1969 K 29 Kvinde 27 Kolding Orienterings Klub, KOK 0.39.05
56 86 Anna Sandersen 1960 K 28 Kvinde 28   0.39.06
57 46 Lone Midtgaard Christensen 1964 K 30 Kvinde 29   0.39.23
58 39 Lena Brøchner Nielsen 1958 K 31 Kvinde 30 B-holdet 0.39.31
59 28 Jennifer Schwann 1989 K 32 Kvinde 31 Lagkagehuset 0.39.42
60 62 Signe Simonsen 1989 K 33 Kvinde 32 Lagkagehuset 0.39.42
61 6 Anne Sofie Thorsen 1989 K 34 Kvinde 33 Lagkagehuset 0.39.45
62 92 Louise G. Johnsen 1988 K 35 Kvinde 34   0.40.02
63 51 marianne larsen 1967 K 36 Kvinde 35 Middelfart Motionsklub 0.40.36
64 45 Lone Tygesen 1958 K 37 Kvinde 36 Haderslev Svømmeklub 0.40.38
65 11 Bo Jørgensen 1979 M 29 Mand 23   0.40.41
66 55 Mia Tjerrild Jakobsen 1974 K 38 Kvinde 37 Haderslev Idræts forening 0.41.00
67 74 Vibeke Wolf Christesen 1952 K 39 Kvinde 38   0.41.08
68 90 Søren Jensen 1959 M 30 Mand 24 Haderslev Motion 0.41.40
69 38 Kristina Grosbøl 1993 K 40 Kvinde 39 Frøs 0.42.33
70 41 Lene Kildevang Rosenlund 1975 K 41 Kvinde 40 Haderslev Idræts Forening 0.43.39
71 1202 Rico Busk 1971 M 28 Mand 25   0.44.18
72 71 Tina Hein 1971 K 42 Kvinde 41 Stepping Løbeklub 0.44.40
73 58 Pernille Worch Hansen 1981 K 43 Kvinde 42 starup løbeklub 0.45.15
74 37 Knud Erik Mynster 1961 M 31 Mand 26 Starup UIF 0.45.15
75 32 Karin Kaiholm 1964 K 44 Kvinde 43 Aabenraa 0.45.21
76 76 Anders Nyborg Pedersen 2005 M 32 Dreng 6 Stollig gartneri 0.45.48
77 78 Gunhild Nyborg Pedersen 1967 K 45 Kvinde 44 Stollig gartneri 0.45.54
78 75 Birthe Marie Jepsen 1953 K 46 Kvinde 45 HTF 0.46.07
79 67 Susanne Hansen 1976 K 47 Kvinde 46   0.48.54
80 4 Anita Paris 1984 K 48 Kvinde 47   0.48.54
81 73 Ulrik Oldenburg 1975 M 33 Mand 27   0.52.35
82 63 Sissel Jørgensen 1989 K 49 Kvinde 48 Lagkagehuset 0.55.57

 

tilbage til toppen

Resultater 12,3 km - se også 6 km - se også 12,3 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Årg. Køn Pl. M/K AK Pl. AK Klub/Team Resultat
1 229 Nicklas Finderup Jessen 1996 M 1 Dreng 1 OK HTF 0.49.03
2 240 Peter V. Sørensen 1966 M 2 Mand 1 Middelfart Motions Klub 0.49.15
3 270 Peter Fürst 1981 M 3 Mand 2 Haderslev Idrætsforening (HIF) 0.49.57
4 187 Helle Roager Jensen 1985 K 1 Kvinde 1 Haderslev Idrætsforening (HIF) 0.50.44
5 227 Mikael Schleidt 1973 M 4 Mand 3   0.51.08
6 199 Jens Kaa 1969 M 5 Mand 4 Haderslev Tri 2000 0.51.11
7 211 Kim Konradsen 1963 M 6 Mand 5 Middelfart Motionsklub 0.51.50
8 215 Lasse Beining 1976 M 7 Mand 6 Rødekro If Motion 0.51.51
9 168 Danni Møller 1987 M 8 Mand 7 Team Butler 0.53.02
10 151 Alfred Sørensen 1971 M 9 Mand 8 Haderslev if 0.54.32
11 218 Lenni Gregersen 1988 M 10 Mand 9   0.55.03
12 246 Sara Kordon 1996 K 2 Pige 1   0.55.08
13 212 Krista Jakobsen 1966 K 3 Kvinde 2 HAGI 0.55.20
14 258 Jens Jørgen Kjeldsen 1963 M 11 Mand 10   0.56.05
15 238 Peter Lüttermann 1967 M 12 Mand 11 Rødekro-IF Motion 0.56.15
16 206 Johnny Skoven 1973 M 13 Mand 12 HAGI 0.56.42
17 237 Peter Køhling 1962 M 14 Mand 13   0.56.50
18 157 Asger Underbjerg 1992 M 15 Mand 14   0.56.56
19 162 Brian Christensen 1977 M 16 Mand 15 Genvex 0.57.29
20 257 Lasse Egholt 1988 M 17 Mand 16   0.57.31
21 243 Rene Nielsen 1973 M 18 Mand 17 Haderslev IF 0.57.31
22 264 Thomas Jacob 1972 M 19 Mand 18   0.58.08
23 167 Dan Tychsen 1980 M 20 Mand 19 Gråsten Cykleklub 0.58.22
24 171 Dorthe Schleidt 1974 K 4 Kvinde 3   0.58.27
25 188 Henning Andersen 1967 M 21 Mand 20 HMIF 0.58.32
26 249 Svend Hansen 1950 M 22 Mand 21 Jels Løbemotion 0.58.47
27 191 Henrik Lorentzen 1973 M 23 Mand 22 Prokon 0.59.05
28 273 Tine Thidemann 1976 K 5 Kvinde 4 AAPI 0.59.12
29 239 Peter Thode Loft 1971 M 24 Mand 23 UC Syddanmark 0.59.16
30 192 Henrik Soll 1988 M 25 Mand 24 Team Butler 0.59.27
31 200 Jens Schjerning 1972 M 26 Mand 25 Rødekro IF-Motion 0.59.48
32 214 Lars Mortensen 1974 M 27 Mand 26 KPMG 1.00.24
33 202 Jesper Ibsen 1969 M 28 Mand 27   1.00.29
34 263 Niels Ole Nissen 1951 M 29 Mand 28   1.01.02
35 269 Anders G. Lyck 1974 M 30 Mand 29 PULS 6091 / Lægehuset i Hejls 1.01.23
36 178 Flemming Aksglæde 1958 M 31 Mand 30 Frederiks løbeklub 1.01.40
37 234 Ove Schneider 1955 M 33 Mand 31 AAIG Aabenraa 1.01.49
38 186 Hardy Jørgensen Lars Hoegh 1960 M 32 Mand 32 Haderslev Kommune 1.01.57
39 271 Holger Hansen 1946 M 34 Mand 33 aaig 1.01.59
40 160 Bodil Dueholm 1960 K 6 Kvinde 5 Vidar Motion 1.02.19
41 244 Rene Skjøth 1965 M 35 Mand 34 VidarMotion 1.02.27
42 252 Trine Houlberg 1972 K 7 Kvinde 6   1.02.43
43 189 Henning Moisen 1967 M 36 Mand 35   1.02.50
44 242 Preben Ellehede 1979 M 38 Mand 36 HAGI 1.03.29
45 166 Christoffer Vitved 1982 M 37 Mand 37 Moltrup Løbeklub 1.03.32
46 210 Kenneth Ekstrøm 1976 M 39 Mand 38 Moltrup Løbeklub 1.03.38
47 177 Erik Christensen 1947 M 40 Mand 39 Vidar Motion 1.03.45
48 179 Frank Michelsen 1989 M 42 Mand 40 Rødekro-IF Motion 1.03.53
49 204 john østergård 1963 M 41 Mand 41 Middelfart Motionsklub 1.03.56
50 207 Julie Wiborg 1967 K 8 Kvinde 7 Christiansfeld løbeklub 1.04.14
51 198 Jan Pharao 1962 M 43 Mand 42 Aaig Aabenraa 1.05.19
52 228 Mogens Sylvester 1948 M 44 Mand 43 AAIG Aabenraa 1.05.25
53 213 Lars Clausen 1981 M 45 Mand 44   1.05.43
54 230 Nicoline Gottlieb 1989 K 9 Kvinde 8 Lagkagehuset 1.06.03
55 190 Henrik Knudsen 1989 M 46 Mand 45 Lagkagehuset 1.06.14
56 184 Hans Oluf Lund 1970 M 47 Mand 46 Haderslev IF 1.06.38
57 268 Jørn Thymann 1966 M 48 Mand 47 Haderslev Idrætsforening (HIF) 1.06.50
58 217 Lene Hauerberg 1976 K 10 Kvinde 9 Rødekro IF-Motion 1.06.59
59 265 Simon Andersen 1985 M 50 Mand 48   1.07.11
60 255 Willy Feddersen 1962 M 49 Mand 49   1.07.14
61 259 Bjarne Pedersen 1963 M 51 Mand 50 Stollig gartneri 1.07.32
62 208 Karsten Skovdal 1967 M 52 Mand 51 HMIF 1.08.03
63 222 Lone Christensen 1989 K 11 Kvinde 10 Lagkagehuset 1.08.07
64 159 Bente Karlsen 1985 K 12 Kvinde 11 Rødekro-IF Motion 1.08.17
65 241 poul gormsen 1960 M 53 Mand 52   1.08.17
66 262 Niels Jønsson 1945 M 54 Mand 53   1.08.28
67 161 Bodil Høeg 1964 K 13 Kvinde 12 Hjarup Runners 1.08.35
68 220 Lisa Hedekær 1972 K 14 Kvinde 13   1.08.39
69 231 Nis Lund 1954 M 56 Mand 54   1.08.52
70 158 Asmus Christesen 1989 M 55 Mand 55 Lagkagehuset 1.08.53
71 154 Anja Pedersen 1973 K 15 Kvinde 14 hmif 1.09.14
72 183 Hanne Juhl 1963 K 16 Kvinde 15 HIF 1.09.23
73 267 Anders Pedersen 1978 M 57 Mand 56   1.10.00
74 164 Cathrine Markmann 1951 K 17 Kvinde 16 Vidar Motion 1.10.08
75 233 Ole Nielsen 1968 M 58 Mand 57   1.10.29
76 205 John Thomsen 1952 M 59 Mand 58 Vidar Motion 1.10.32
77 174 Egon Segelund 1961 M 60 Mand 59   1.11.21
78 245 Rikke Truelsen 1989 K 18 Kvinde 17 Lagkagehuset 1.11.38
79 193 Herluf Steinbach 1949 M 61 Mand 60 Vidar Motion 1.11.43
80 253 Vickie Kramer 1978 K 19 Kvinde 18 HAGI 1.12.55
81 165 Christian Larsen 1978 M 62 Mand 61   1.12.56
82 182 Grethe Nissen 1953 K 20 Kvinde 19 Jels Løbemotion 1.13.04
83 251 Tom Lund 1967 M 63 Mand 62 Haderslev TRI 2000 1.13.17
84 155 Anna S. Friis 1989 K 21 Kvinde 20 Lagkagehuset 1.13.19
85 221 Lisbeth Moesgaard 1973 K 22 Kvinde 21   1.13.22
86 266 Michael Jessen 1954 M 64 Mand 63   1.13.22
87 185 Hans Peter wølke 1951 M 65 Mand 64 Haderslev IF 1.13.45
88 197 Jack Dall Sølbeck 1972 M 66 Mand 65 Christiansfeld Løbeklub 1.14.01
89 180 Frederik Gustav Juhl 2001 M 67 Dreng 2   1.14.12
90 254 Werner Gregersen 1952 K 24 Kvinde 22   1.14.27
91 223 Marie Jørgensen 1969 K 23 Kvinde 23   1.14.29
92 196 Inge Marie Aksglæde 1957 K 25 Kvinde 24 frederiks løbeklub 1.14.37
93 201 Jens Lauritz Juhl 1968 M 68 Mand 66   1.14.57
94 248 Susanne Petersen 1965 K 26 Kvinde 25   1.15.24
95 247 Sisse Thomsen 1989 K 27 Kvinde 26 Lagkagehuset 1.15.37
96 216 Leif Chr. Andresen 1963 M 69 Mand 67 Vidar Motion 1.16.43
97 250 Tina Grosbøl 1964 K 28 Kvinde 27 Team Frøs 1.17.44
98 256 Ellen Marie Egholt 1960 K 29 Kvinde 28 Aaig Bjergladies 1.18.28
99 176 Elisabeth Stokvold 1989 K 30 Kvinde 29 Lagkagehuset 1.19.42
100 272 Henrik Skriver 1968 M 70 Mand 68 Team Damager 1.29.21

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

06-08-14

Dammen Rundt

Haderslev

OK-HTF`s galleri - Picasa

46

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen