Siden er sidst opdateret 27. juli 2017 - kl. 21:17

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Dammen Rundt i Haderslev - torsdag d. 11. august 2016 - kl. 19.00

"Dammen Rundt"

Dammen Rundt

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 19.00 fra Søsportscentret, Damstien 28, 6100 Haderslev

- Orienteringsklubben HTF afholder det årlige motionsløb Dammen Rundt.

- løbet foregår i et naturskønt område rundt langs Haderslev Dam.

- der er 2 forskellige løberuter: 6 km og 12,3 km, og der vil være præmier til de 3 bedste mænd/kvinder på hver bane

- derudover er der masser af lodtrækningspræmier - der udtrækkes blandt forhåndstilmeldte løbere.

 

- tilmelding på My Race Result (forhåndstilmelding senest d. ?? - eftertilmelding på startsted fra kl. 18 mod ekstra gebyr på 50 kr)

- se også 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013

12,3k (søen rundt)

6k

 

 

 

tilbage til toppen

Resultater 6 km - se også 6 km - se også 12,3 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr Navn Klub/Team AK Pl. AK Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 74 Oliver Maarup Jørgensen Haderslev IF Dreng 1 M 1 0.22.12 0.22.12 Hurtigste dreng
2 86 Søren Hessellund Axelgaard Haderslev IF Mand 1 M 2 0.24.59 0.24.59 Hurtigste mand
3 45 Jens Laasholdt Rødekro Tri & Motion Mand 2 M 3 0.25.40 0.25.40  
4 102 Rene Sterenberg Haderslev IF Mand 3 M 4 0.25.58 0.25.56  
5 62 Maisam Alizadeh Haderslev IF Mand 4 M 5 0.26.26 0.26.26  
6 15 Brian Christensen (Haderslev) Mand 5 M 6 0.27.32 0.27.30  
7 186 René Nielsen Haderslev IF Mand 6 M 7 0.28.36 0.28.34  
8 78 Preben Laasholdt Rødekro Tri & Motion Mand 7 M 8 0.28.48 0.28.47  
9 72 Milan Hurkmans Axelgaard Haderslev IF Dreng 2 M 9 0.29.16 0.29.16  
10 73 Nanna Hansen Haderslev IF Kvinde 1 K 1 0.29.38 0.29.38 Hurtigste kvinde
11 40 Iben Kehlet Seiersen Haderslev IF Kvinde 2 K 2 0.29.54 0.29.52  
12 60 Lene Falk-Adamsen Haderslev IF Kvinde 3 K 3 0.30.10 0.30.10  
13 55 Kim Andresen (Aabenraa Haderslev) Mand 8 M 10 0.30.19 0.30.17  
14 64 Mathias Finderup Jessen OK HTF Dreng 3 M 11 0.30.34 0.30.33  
15 43 Janni Riis Jensen Haderslev IF Kvinde 4 K 4 0.30.47 0.30.47  
16 94 Carsten Mols (Haderslev) Mand 9 M 12 0.30.50 0.30.47  
17 27 Diana Finderup Jessen OK HTF Kvinde 5 K 5 0.31.31 0.31.31  
18 89 Verner Rasmussen Haderslev IF Mand 10 M 13 0.32.43 0.32.41  
19 35 Flemming Jessen OK HTF Mand 11 M 14 0.33.25 0.33.22  
20 11 Annette Broch Mols (Haderslev) Kvinde 6 K 6 0.33.39 0.33.35  
21 39 Hans Peter Wølke Haderslev IF Mand 12 M 15 0.33.43 0.33.40  
22 38 Hanne Johnsen Haderslev IF Kvinde 7 K 7 0.33.46 0.33.43  
23 1 Anja Pedersen HMIF Kvinde 8 K 8 0.34.21 0.34.17  
24 47 Johan Christesen HMIF Mand 13 M 16 0.34.23 0.34.18  
25 29 Elisabeth Laasholdt Rødekro Tri & Motion Kvinde 9 K 9 0.35.09 0.35.08  
26 2 Anna Friis Lagkagehuset Pige 1 K 10 0.35.12 0.35.06 Hurtigste pige
27 51 Kacper Sterna Sterna Team Mand 14 M 17 0.35.31 0.35.27  
28 21 Cecilie Jørgensen Lagkagehuset Pige 2 K 11 0.35.32 0.35.30  
29 76 Pernille Schmidt Lagkagehuset Pige 3 K 12 0.35.32 0.35.30  
30 59 Laura Sonne Lagkagehuset Pige 4 K 13 0.35.32 0.35.30  
31 46 Jesper Müller Lagkagehuset Mand 15 M 18 0.35.48 0.35.40  
32 41 Ieva Smilga Lagkagehuset Kvinde 10 K 14 0.36.07 0.36.01  
33 28 Ditte Jensen (Christiansfeld) Pige 5 K 15 0.36.17 0.36.14  
34 91 Vicky Brommann (Aabenraa Haderslev) Kvinde 11 K 16 0.36.27 0.36.24  
35 58 Laura Chritiansen Lagkagehuset Pige 6 K 17 0.36.27 0.36.20  
36 7 Anne Raahauge Lagkagehuset Pige 7 K 18 0.36.29 0.36.21  
37 5 Anne Marie Olsen Christiansfeld Løbeklub Kvinde 12 K 19 0.36.39 0.36.31  
38 31 Emma Bolding Lagkagehuset Kvinde 13 K 20 0.37.03 0.36.57  
39 17 Camilla Nøhr Lagkagehuset Kvinde 14 K 21 0.37.03 0.36.58  
40 14 Bo Jørgensen (HADERSLEV) Mand 16 M 19 0.37.27 0.37.21  
41 67 Mette Jensen Lagkagehuset Pige 8 K 22 0.37.32 0.37.25  
42 13 Annette Holm Mix Kvinde 15 K 23 0.37.56 0.37.51  
43 10 Anne-Marie Jørgensen Vojens Løbeklub Kvinde 16 K 24 0.38.11 0.38.04  
44 61 Linda Skov Johannsson Vojens Løbeklub Kvinde 17 K 25 0.38.18 0.38.11  
45 18 Carina Schultz (Christiansfeld) Kvinde 18 K 26 0.38.31 0.38.27  
46 3 Anne Jensen (Christiansfeld) Kvinde 19 K 27 0.38.31 0.38.27  
47 68 Mette Jørgensen 24/7 Fjelstrup Kvinde 20 K 28 0.38.35 0.38.29  
48 54 Karin Olsen Vojens Løbeklub Kvinde 21 K 29 0.38.42 0.38.36  
49 66 Mette Jacobsen Lagkagehuset Kvinde 22 K 30 0.38.57 0.38.50  
50 4 Anne Kolmos Lagkagehuset Kvinde 23 K 31 0.38.57 0.38.56  
51 123 Camilla Schmidt (Haderslev) Kvinde 24 K 32 0.39.06 0.39.02  
52 23 Christina Kronborg Lagkagehuset Kvinde 25 K 33 0.39.21 0.39.20  
53 24 Clara Andresen Lagkagehuset Pige 9 K 34 0.39.25 0.39.19  
54 9 Anne Sofie Warming Lagkagehuset Kvinde 26 K 35 0.39.48 0.39.47  
55 93 Annette Grundal Lagkagehuset Kvinde 27 K 36 0.40.20 0.40.14  
56 70 Mette Schultz (Haderslev) Kvinde 28 K 37 0.40.38 0.40.35  
57 85 Sofie Snitkjær Haderslev IF Pige 10 K 38 0.40.38 0.40.33  
58 57 Kirstine Kragelund Haderslev IF Pige 11 K 39 0.40.38 0.40.33  
59 92 Wicky Wollesen Lagkagehuset Kvinde 29 K 40 0.40.45 0.40.40  
60 88 Ulla Kaiser Mix Kvinde 30 K 41 0.40.55 0.40.51  
61 90 Vibeke Wolf Christesen HMIF Kvinde 31 K 42 0.41.00 0.40.55  
62 42 Jane Stewart Vojens Løbeklub Kvinde 32 K 43 0.41.13 0.41.04  
63 25 Connie Madsen Mix Kvinde 33 K 44 0.42.07 0.42.02  
64 96 Helge Kæstrup (Haderslev) Mand 17 M 20 0.43.02 0.42.58  
65 56 Kirsten Hansen Haderslev IF Kvinde 34 K 45 0.44.27 0.44.21  
66 37 Hanna Gubi Haderslev IF Kvinde 35 K 46 0.44.48 0.44.42  
67 83 Signe Meck Lagkagehuset Kvinde 36 K 47 0.53.47 0.53.44  
68 87 Thea Hammer Lagkagehuset Kvinde 37 K 48 0.53.54 0.53.54  
69 22 Charlotte Jensen Lagkagehuset Kvinde 38 K 49 0.54.13 0.54.10  
70 36 Frederikke Wollesen Sørensen Lagkagehuset Pige 12 K 50 0.56.06 0.56.00  
71 75 Peder Sørensen Lagkagehuset Mand 18 M 21 0.56.06 0.55.57  
72 6 Anne Olsen Lagkagehuset Kvinde 39 K 51 1.02.21 1.02.15  
73 65 Melanie Wollesen Sørensen Lagkagehuset Pige 13 K 52 1.02.21 1.02.15  
74 8 Anne Sofie Nielsen Lagkagehuset Pige 14 K 53 1.03.29 1.03.20  
75 82 Sara Mikkelsen Lagkagehuset Pige 15 K 54 1.03.29 1.03.20  
76 50 Julie Jørgensen Lagkagehuset Kvinde 40 K 55 1.03.37 1.03.29  
77 30 Emilie Fischer Lagkagehuset Kvinde 41 K 56 1.03.40 1.03.31  
78 33 Emma Heide Lagkagehuset Pige 16 K 57 1.09.18 1.09.10  
79 20 Cecilie Jensen Lagkagehuset Pige 17 K 58 1.09.18 1.09.10  

 

tilbage til toppen

Resultater 12,3 km - se også 6 km - se også 12,3 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr Navn Klub/Team AK Pl. AK Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 152 Jesper Meins Haderslev IF Mand 1 M 1 0.44.47 0.44.47 Hurtigste mand
2 150 Jens Carl Haderslev IF Mand 2 M 2 0.44.49 0.44.49  
3 132 Erik Finnemann Haderslev IF Mand 3 M 3 0.46.47 0.46.46  
4 177 Michaeel Kildal Frederiksen Haderslev IF Mand 4 M 4 0.51.37 0.51.37  
5 189 Søren Thystrup Haderslev-if Mand 5 M 5 0.52.35 0.52.34  
6 193 Thomas Nellemann Petersen lillebælt trail striders Mand 6 M 6 0.52.41 0.52.38  
7 181 Peter Køhling Haderslev IF Mand 7 M 7 0.53.13 0.53.11  
8 134 Esmael Palanijafi Haderslev IF Mand 8 M 8 0.53.14 0.53.12  
9 111 Alfred Sørensen Haderslev IF Mand 9 M 9 0.53.18 0.53.16  
10 128 Claus Clausen SimFit 24/7 Mand 10 M 10 0.54.05 0.53.58  
11 146 Henrik Svelmøe Hansen Haderslev IF Mand 11 M 11 0.54.13 0.54.11  
12 166 Lone Rasmussen Haderslev IF Kvinde 1 K 1 0.55.20 0.55.19 Hurtigste kvinde
13 148 Jacob Bock Møller Haderslev IF Mand 12 M 12 0.55.26 0.55.25  
14 178 Nanco Dw Haan (Bolderslev) Mand 13 M 13 0.56.41 0.56.38  
15 182 Peter Thode Loft (Haderslev) Mand 14 M 14 0.57.19 0.57.16  
16 144 Henrik Andersen Haderslev IF Mand 15 M 15 0.57.58 0.57.56  
17 187 Sajad Daneshefar Haderslev IF Mand 16 M 16 0.58.22 0.58.22  
18 157 Karl Hansen Haderslev IF Mand 17 M 17 0.58.35 0.58.30  
19 165 Lone Nicolaisen AaIG Aabenraa Kvinde 2 K 2 0.58.55 0.58.52  
20 191 Søren Toft Sørensen Haderslev IF Mand 18 M 18 0.59.08 0.58.59  
21 143 Henning Frederiksen Bolderslev Løb & Motion Mand 19 M 19 0.59.18 0.59.14  
22 171 Margit Kjær Haderslev IF Kvinde 3 K 3 0.59.33 0.59.30  
23 129 Claus Witt Haderslev TRI 2000 Mand 20 M 20 0.59.43 0.59.38  
24 126 Christoffer Vitved Haderslev IF Mand 21 M 21 0.59.43 0.59.38  
25 159 Karsten Skovdal HMIF Mand 22 M 22 0.59.48 0.59.45  
26 149 Jakob Kadin (Haderslev) Mand 23 M 23 0.59.58 0.59.52  
27 135 Finn Christensen Lagkagehuset Mand 24 M 24 1.00.08 1.00.02  
28 142 Hardy Hoegh (Kolding) Mand 25 M 25 1.00.13 1.00.04  
29 155 John Østergaard Middelfart Motionsklub Mand 26 M 26 1.00.35 1.00.28  
30 147 Holger Hansen AaIG Aabenraa Mand 27 M 27 1.00.48 1.00.45  
31 151 Jesper Kallehauge (Haderslev) Dreng 1 M 28 1.02.02 1.01.59 Hurtigste dreng
32 188 Søren Laugaard Nielsen Tri2000 Mand 28 M 29 1.02.49 1.02.43  
33 139 Hans Oluf Lund Haderslev IF Mand 29 M 30 1.02.50 1.02.47  
34 119 Brian Ruge (Haderslev) Mand 30 M 31 1.02.50 1.02.46  
35 200 Trine Nøddesbo Haderslev IF Kvinde 4 K 4 1.03.00 1.02.56  
36 198 Trine Houlberg (Haderslev) Kvinde 5 K 5 1.03.03 1.03.01  
37 185 Preben Petersen AaIG Aabenraa Mand 31 M 32 1.03.15 1.03.07  
38 141 Hans Færck (Haderslev) Mand 32 M 33 1.04.01 1.03.54  
39 125 Christina Fuglsbjerg Kolding motion Kvinde 6 K 6 1.04.03 1.03.59  
40 180 Ole Jørgensen Kolding motion Mand 33 M 34 1.04.03 1.03.59  
41 196 Tore Krautwald (Haderslev) Mand 34 M 35 1.04.09 1.03.59  
42 153 Jesper Steffensen AaIG Aabenraa Mand 35 M 36 1.04.31 1.04.23  
43 179 Nis Lund Haderslev IF Mand 36 M 37 1.04.44 1.04.40  
44 110 Åge Hansen (Vojens) Mand 37 M 38 1.05.16 1.05.15  
45 115 Bent-Ole Østerby (Hoptrup) Mand 38 M 39 1.05.35 1.05.30  
46 127 Claus Brandenhoff (Haderslev) Mand 39 M 40 1.05.44 1.05.36  
47 156 Jytte Jacobsen (Bolderslev) Kvinde 7 K 7 1.05.49 1.05.45  
48 201 Ulrik Christensen (Haderslev) Mand 40 M 41 1.05.52 1.05.45  
49 168 Lynge Kirkegaard (Haderslev) Mand 41 M 42 1.05.57 1.05.53  
50 121 Calle Freytag Tri2000 Mand 42 M 43 1.06.05 1.05.59  
51 113 Anette Boysen (Haderslev) Kvinde 8 K 8 1.06.07 1.06.03  
52 145 Henrik Arndal Lagkagehuset Mand 43 M 44 1.06.33 1.06.27  
53 205 Willy Feddersen (Haderslev) Mand 44 M 45 1.06.37 1.06.28  
54 163 Lisa Hedekær Haderslev TRI 2000 Kvinde 9 K 9 1.06.38 1.06.35  
55 114 Anne Viborg Lagkagehuset Kvinde 10 K 10 1.06.59 1.06.54  
56 97 Bodil Jørgensen (Vojens) Kvinde 11 K 11 1.07.14 1.07.08  
57 98 Holly McCamant (Vojens) Pige 1 K 12 1.07.14 1.07.08 Hurtigste pige
58 140 Hanne Juhl Haderslev IF Kvinde 12 K 13 1.07.23 1.07.22  
59 118 Birthe Riis Haderslev IF Kvinde 13 K 14 1.07.42 1.07.40  
60 195 Tommy Jensen AaIG Aabenraa Mand 45 M 46 1.07.52 1.07.45  
61 158 Karsten Lund Jensen (Haderslev) Mand 46 M 47 1.08.13 1.08.09  
62 170 Malene Staub (Haderslev) Kvinde 14 K 15 1.08.18 1.08.08  
63 154 Jette Tønder AaIG Aabenraa Kvinde 15 K 16 1.08.39 1.08.33  
64 164 Lone Christensen Lagkagehuset Kvinde 16 K 17 1.09.07 1.09.01  
65 160 Leif Hartman Haderslev IF Mand 47 M 48 1.09.26 1.09.20  
66 137 Finn Jacobsen (Bolderslev) Mand 48 M 49 1.09.30 1.09.26  
67 161 Henrik Bekker (Kolding) Mand 49 M 50 1.09.57 1.09.48  
68 116 Birgitte Sørensen AaIG Aabenraa Kvinde 17 K 18 1.10.01 1.09.54  
69 138 Flemming D. Andersen OK Gorm Mand 50 M 51 1.10.23 1.10.21  
70 130 Conny Schlesinger AaIG Aabenraa Kvinde 18 K 19 1.10.27 1.10.19  
71 204 Werner Gregersen (Vojens) Mand 51 M 52 1.11.48 1.11.38  
72 100 Bjarke Ravn   Mand 52 M 53 1.11.58 1.11.51  
73 183 Poul Gormsen team skrald Mand 53 M 54 1.13.03 1.12.55  
74 176 Micael Lund Jensen (Haderslev) Mand 54 M 55 1.14.06 1.14.02  
75 175 Mia Dahl Bruun (Kolding) Kvinde 19 K 20 1.14.44 1.14.36  
76 167 Lotte Friis Haderslev IF Kvinde 20 K 21 1.14.49 1.14.40  
77 174 Marie Jørgensen (Haderslev) Kvinde 21 K 22 1.15.39 1.15.31  
78 192 Susanne Østergaard Middelfart Motionsklub Kvinde 22 K 23 1.16.05 1.15.57  
79 202 Vickie Kramer Lillebælt Trail Striders Kvinde 23 K 24 1.16.05 1.15.57  
80 173 Marianne Kolding Mix Kvinde 24 K 25 1.20.05 1.19.59  
81 162 Lis Fyhr Mix Kvinde 25 K 26 1.20.07 1.20.02  
82 184 Poul Petersen Lagkagehuset Mand 55 M 56 1.21.00 1.20.54  
83 194 Tina Grosbøl Frøs Sparekasse Kvinde 26 K 27 1.21.04 1.20.57  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

11-08-16

Dammen Rundt -

Haderslev

OK - HTF´s billedgalleri

43

11-08-16

Dammen Rundt -

Haderslev

Svend Anker Iversen´s galleri - Google+

426

11-08-15

Dammen Rundt -

Haderslev

OK-HTF`s galleri - Picasa

63

11-08-15

Dammen Rundt - målområdet

Haderslev

Mogens Petersen´s galleri - Google+

96

11-08-15

Dammen Rundt - Geheimrådens Sti

Haderslev

Mogens Petersen´s galleri - Google+

157

06-08-14

Dammen Rundt

Haderslev

OK-HTF`s galleri - Picasa

46

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen