Siden er sidst opdateret 02. oktober 2018 - kl. 11:34

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Dammen Rundt i Haderslev - torsdag d. 9. august 2018 - kl. 19.00

"Dammen Rundt"

Dammen Rundt

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 19.00 fra Søsportscentret, Damstien 28, 6100 Haderslev

- Orienteringsklubben HTF afholder det årlige motionsløb Dammen Rundt.

- løbet foregår i et naturskønt område rundt langs Haderslev Dam.

 

- tilmelding på My Race Result (forhåndstilmelding senest d. ??)

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

12,3k (søen rundt)

6k

 

 

 

tilbage til toppen

Resultater 6 km - se også 6 km - se også 12,3 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pl. AK Brutto Netto Bemærkning
1 63 Rene Steenberg Olsen Haderslev IF M 1 Mand 1 0.23.31 0.23.30 Hurtigste mand
2 48 Kasper Pedersen EP Running M 2 Mand 2 0.23.34 0.23.32  
3 50 Esmael Palanijafi Haderslev IF M 3 Mand 3 0.23.41 0.23.40  
4 39 Oscar Ebbesen AAIG Aabenraa M 4 Dreng 1 0.24.11 0.24.10 Hurtigste dreng
5 68 Nicklas Finderup Jessen OK HTF M 5 Mand 4 0.25.51 0.25.51  
6 104 Hassan Sulayman Fællesskabet6100 M 6 Mand 5 0.26.19 0.26.18  
7 93 Camilla Urup Colstrup Haderslev IF K 1 Pige 1 0.26.50 0.26.50 Hurtigste pige
8 99 Jens Laasholdt Rødekro Tri & Motion M 7 Mand 6 0.26.59 0.26.58  
9 88 Merete Lind Hansen Team Meins RUNning / Rødekro tri og motion K 2 Kvinde 1 0.27.05 0.27.03 Hurtigste kvinde
10 92 Ida Duelund Haderslev-IF K 3 Pige 2 0.27.15 0.27.15  
11 124 Mads Laasholdt Rødekro Tri & Motion M 8 Mand 7 0.27.40 0.27.38  
12 128 Rasmus Bruhn Johnsen   M 9 Mand 8 0.28.27 0.28.24  
13 91 Michael Raffnsøe Møller Haderslev IF M 10 Mand 9 0.28.50 0.28.49  
14 66 Villas Lagoni Bock Haderslev IF M 11 Dreng 2 0.28.51 0.28.51  
15 1 Allan Ellegaard Nielsen (Haderslev) M 12 Mand 10 0.28.52 0.28.51  
16 41 Thomas Ebbesen AAIG Aabenraa M 13 Mand 11 0.28.54 0.28.53  
17 38 Kim Meyer AAIG Aabenraa M 14 Mand 12 0.28.58 0.28.57  
18 97 Preben Laasholdt Rødekro Tri & Motion M 15 Mand 13 0.30.34 0.30.33  
19 45 Flemming Larsen Christiansfeld Løbeklub M 16 Mand 14 0.30.38 0.30.33  
20 42 Michael Thunø Bevtoft løbe klub M 17 Mand 15 0.30.41 0.30.39  
21 58 Lene Falk-Adamsen Haderslev IF K 4 Kvinde 2 0.30.42 0.30.40  
22 24 Nicoline Gottlieb (Haderslev) K 5 Kvinde 3 0.31.26 0.31.19  
23 106 Mark-Antoni Gramberg Sørensen Fællesskabet6100 M 18 Mand 16 0.31.37 0.31.33  
24 62 Rebekka Kordon Haderslev IF K 6 Pige 3 0.32.40 0.32.40  
25 49 Camilla Thystrup Haderslev IF K 7 Pige 4 0.32.49 0.32.48  
26 65 Tina Lagoni Bock Haderslev IF K 8 Kvinde 4 0.32.51 0.32.49  
27 33 Svend Madsen (Bovrup) M 19 Mand 17 0.32.51 0.32.48  
28 85 Stig Kongsted Hansen Personaleforeningen Haderslev Kommune M 20 Mand 18 0.33.26 0.33.21  
29 25 Pernille Jørgense (Haderslev) K 9 Kvinde 5 0.33.29 0.33.26  
30 35 Per Tækker - M 21 Mand 19 0.33.43 0.33.39  
31 13 Jesper Müller (Haderslev) M 22 Mand 20 0.34.03 0.34.00  
32 67 Vivian Letholm Haderslev Politi IF K 10 Kvinde 6 0.34.13 0.34.05  
33 54 Hanne Johnsen Haderslev IF K 11 Kvinde 7 0.34.20 0.34.17  
34 94 Jørn Thymann Haderslev IF M 23 Mand 21 0.34.31 0.34.28  
35 101 Mette Thyssen Rossen (Toftlund) K 12 Kvinde 8 0.34.50 0.34.44  
36 100 Rikke Bjørnskov Jessen (Toftlund) K 13 Kvinde 9 0.35.20 0.35.15  
37 56 Henrik Heinemeier Haderslev IF M 24 Mand 22 0.35.34 0.35.32  
38 117 Solveig Petersen AAIG Aabenraa K 14 Kvinde 10 0.35.43 0.35.40  
39 44 Charlotte Grau Christiansfeld Løbeklub K 15 Kvinde 11 0.35.45 0.35.39  
40 55 Hans Peter Wølke Haderslev IF M 25 Mand 23 0.36.03 0.35.58  
41 96 Elisabeth Laasholdt Rødekro Tri & Motion K 16 Kvinde 12 0.36.16 0.36.14  
42 47 Ulla Jensen Christiansfeld Løbeklub K 17 Kvinde 13 0.36.28 0.36.23  
43 6 Cecilie Rasmussen (Haderslev) K 18 Pige 5 0.36.56 0.36.48  
44 84 Niels Erik Kofoed Personaleforeningen Haderslev Kommune M 26 Mand 24 0.36.58 0.36.54  
45 40 Susanne Garbrecht AAIG Aabenraa K 19 Kvinde 14 0.36.59 0.36.57  
46 9 Ieva Smilga (Haderslev) K 20 Kvinde 15 0.37.25 0.37.22  
47 43 Anne Marie Olsen Christiansfeld Løbeklub K 21 Kvinde 16 0.37.27 0.37.20  
48 95 Bo Jørgensen - M 27 Mand 25 0.37.27 0.37.15  
49 121 Karl Rene Fogsgaard Seibt Personaleforeningen Haderslev Kommune M 28 Mand 26 0.37.46 0.37.39  
50 79 Yvonne Seibt Personaleforeningen Haderslev Kommune K 22 Kvinde 17 0.37.48 0.37.41  
51 75 Bettina Trans Personaleforeningen Haderslev Kommune K 23 Kvinde 18 0.38.02 0.37.58  
52 83 Michael Trans Personaleforeningen Haderslev Kommune M 29 Mand 27 0.38.03 0.37.59  
53 18 Marie Jørgensen (Haderslev) K 24 Kvinde 19 0.38.36 0.38.28  
54 60 Margit Lildholdt Haderslev IF K 25 Kvinde 20 0.38.41 0.38.35  
55 46 Laila Mogensen Christiansfeld Løbeklub K 26 Kvinde 21 0.38.42 0.38.37  
56 17 Ludde Friis (Haderslev) K 27 Kvinde 22 0.38.45 0.38.37  
57 3 Birthe Albøge (6340 Kruså) K 28 Kvinde 23 0.38.57 0.38.51  
58 36 Jesper Steffensen AaIG Aabenraa M 30 Mand 28 0.39.32 0.39.26  
59 114 Lone Josephsen Haderslev IF K 29 Kvinde 24 0.39.49 0.39.41  
60 61 Randi Wølke Haderslev IF K 30 Kvinde 25 0.39.59 0.39.52  
61 77 John Skovby Personaleforeningen Haderslev Kommune M 31 Mand 29 0.40.04 0.39.55  
62 34 Thomas Lindharth LM Wind Power M 32 Mand 30 0.40.05 0.39.55  
63 112 Anita Thiemer (Åbenrå) K 31 Kvinde 26 0.40.10 0.40.04  
64 64 Stine Sørensen Haderslev IF K 32 Pige 6 0.40.13 0.40.03  
65 19 Mette Dammose (Haderslev) K 33 Kvinde 27 0.40.34 0.40.28  
66 26 Povl Petersen (Haderslev) K 34 Kvinde 28 0.41.00 0.40.57  
67 89 Lasse Klogborg Ok HTF M 33 Dreng 3 0.41.15 0.41.14  
68 52 Gitte Bertz Haderslev IF K 35 Kvinde 29 0.42.11 0.42.01  
69 59 Lone Pettersen Haderslev IF K 36 Kvinde 30 0.42.38 0.42.28  
70 57 Jan Pettersen Haderslev IF M 34 Mand 31 0.42.39 0.42.28  
71 53 Hanna Gubi Haderslev IF K 37 Kvinde 31 0.42.51 0.42.45  
72 16 Laura Christiansen (Haderslev) K 38 Kvinde 32 0.43.30 0.43.22  
73 103 Laila Brummer Fællesskabet6100 K 39 Kvinde 33 0.43.39 0.43.30  
74 105 Helena Kjær Iversen Fællesskabet6100 K 40 Kvinde 34 0.43.40 0.43.31  
75 70 Vibeke Wolf Christesen Opstrammeren K 41 Kvinde 35 0.47.55 0.47.50  
76 29 Rebecca Sørensen (Haderslev) K 42 Pige 7 0.51.19 0.51.12  
77 102 Lone Callesen AAIG Aabenraa K 43 Kvinde 36 0.51.35 0.51.33  
78 23 Nanette Petterson (Rødding) K 44 Kvinde 37 0.51.37 0.51.28  
79 71 Anja Nielsen Personaleforeningen Haderslev Kommune K 45 Kvinde 38 0.52.47 0.52.38  
80 81 Lene Diemer Jacobsen Personaleforeningen Haderslev Kommune K 46 Kvinde 39 0.52.47 0.52.39  
81 122 Henrik Bekker DENCON FOOD AS M 35 Mand 32 1.00.00 1.00.00  
82 86 Tove Juhl Personaleforeningen Haderslev Kommune K 47 Kvinde 40 1.09.12 1.09.05  
83 82 Birgit Laue Personaleforeningen Haderslev Kommune M 36 Mand 33 1.09.12 1.09.05  
84 22 Mikkel Grunnet (Haderslev) M 37 Mand 34 1.10.44 1.10.32  
85 11 Jane Nielsen (Haderslev) K 48 Kvinde 41 1.10.45 1.10.32  
86 14 Kirsten Weiss (Haderslev) K 49 Kvinde 42 1.10.49 1.10.36  
87 12 Jennifer Schwann (Haderslev) K 50 Kvinde 43 1.10.52 1.10.38  
88 8 Gitte Christensen (Haderslev) K 51 Kvinde 44 1.10.55 1.10.41  
89 76 Birthe Jepsen Personaleforeningen Haderslev Kommune K 52 Kvinde 45 1.12.11 1.12.07  
90 74 Anni Kofoed Personaleforeningen Haderslev Kommune K 53 Kvinde 46 1.12.20 1.12.14  

 

tilbage til toppen

Resultater 12,3 km - se også 6 km - se også 12,3 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pl. AK Brutto Netto Bemærkning
1 206 Jesper Meins Haderslev IF M 1 Mand 1 0.46.20 0.46.19 Hurtigste mand
2 234 Kenneth Hansen Pro Passion M 2 Mand 2 0.47.39 0.47.38  
3 212 Martin Hansen Haderslev IF M 3 Mand 3 0.48.55 0.48.54  
4 241 Kim Hjuler Ejendomsmæglerbonde.dk M 4 Mand 4 0.49.18 0.49.17  
5 245 David Hummeluhre Scania M 5 Mand 5 0.51.01 0.50.59  
6 236 Brian Søeberg (Haderslev) M 6 Mand 6 0.52.32 0.52.29  
7 181 Anders Barsøe AAIG Aabenraa M 7 Mand 7 0.52.48 0.52.43  
8 207 Lars Christensen Haderslev IF M 8 Mand 8 0.53.45 0.53.43  
9 153 Anton Aldershåb (Haderslev) M 9 Dreng 1 0.53.59 0.53.58 Hurtigste dreng
10 239 Sara Bang-Hansen Ejendomsmæglerbonde.dk K 1 Kvinde 1 0.54.43 0.54.41 Hurtigste kvinde
11 118 Henrik Andersen Haderslev IF M 10 Mand 9 0.54.54 0.54.53  
12 213 Michael Kildal Frederiksen Haderslev IF M 11 Mand 10 0.55.07 0.55.05  
13 238 Brian Christensen (Haderslev) M 12 Mand 11 0.55.39 0.55.36  
14 222 Mathias Finderup Jessen OK HTF M 13 Dreng 2 0.57.30 0.57.29  
15 246 Tom Ohls (Tinglev) M 14 Mand 12 0.57.50 0.57.47  
16 148 Kim Haase Jürgensen Haderslev IF M 15 Mand 13 0.57.50 0.57.48  
17 200 Alfred Sørensen Haderslev IF M 16 Mand 14 0.58.00 0.57.56  
18 177 Torben Rosenberg (Haderslev) M 17 Mand 15 0.58.10 0.58.07  
19 243 Lasse Winther Frøs Sparekasse M 18 Mand 16 0.58.11 0.58.04  
20 253 Henning Andersen (Haderslev) M 19 Mand 17 0.58.12 0.58.12  
21 197 Peter Thode Loft AOF SYD M 20 Mand 18 0.59.17 0.59.14  
22 237 Calle Freytag Haderslev Tri 2000 M 21 Mand 19 0.59.48 0.59.44  
23 242 Lars Katborg - M 22 Mand 20 0.59.54 0.59.47  
24 223 Freja Guldberg Larsen Opstrammeren K 2 Kvinde 2 0.59.59 0.59.56  
25 205 Jens Jørgen Kjeldsen Haderslev IF M 23 Mand 21 1.00.00 0.59.57  
26 174 Simon Brødsgaard (Haderslev) M 24 Mand 22 1.00.12 1.00.10  
27 209 Lone Carl Haderslev IF K 3 Kvinde 3 1.00.18 1.00.16  
28 211 Marc Hurkmans Haderslev IF M 25 Mand 23 1.00.21 1.00.18  
29 216 Søren Thystrup Haderslev IF M 26 Mand 24 1.00.21 1.00.20  
30 257 Morten Beck (Haderslev) M 27 Mand 25 1.00.31 1.00.22  
31 159 Finn Christensen (Haderslev) M 28 Mand 26 1.00.41 1.00.37  
32 109 Søren Lund (Haderslev) M 29 Mand 27 1.00.53 1.00.46  
33 226 Bjørn Jensen Personaleforeningen Haderslev Kommune M 30 Mand 28 1.00.54 1.00.46  
34 230 Kent Skovfoged Hansen Personaleforeningen Haderslev Kommune M 31 Mand 29 1.01.08 1.00.59  
35 154 Claus Nybo (Haderslev) M 32 Mand 30 1.02.57 1.02.56  
36 192 Preben Petersen AAIG Aabenraa M 33 Mand 31 1.04.24 1.04.16  
37 221 Jette Klogborg OK HTF K 4 Kvinde 4 1.04.29 1.04.26  
38 165 Joan A. Jensen (Lunderskov) K 5 Kvinde 5 1.04.53 1.04.47  
39 217 Torben Dall Hansen Haderslev IF M 34 Mand 32 1.05.08 1.05.06  
40 150 Anders Hollbaum (Lunderskov) M 35 Mand 33 1.05.10 1.05.04  
41 179 Thomas Berg-Juul - M 36 Mand 34 1.05.19 1.05.13  
42 169 Mathias Skovsbøl Friis (Simmersted) M 37 Dreng 3 1.05.40 1.05.38  
43 163 Jesper Skovsbøl Rasmussen (Haderslev) M 38 Mand 35 1.05.40 1.05.33  
44 176 Steen Jørgensen (Sommersted) M 39 Mand 36 1.05.40 1.05.35  
45 214 Nis Lund Haderslev IF M 40 Mand 37 1.05.43 1.05.39  
46 152 Anders Jørgensen (Sommersted) M 41 Dreng 4 1.05.45 1.05.40  
47 201 Claus Holm Maimburg Haderslev IF M 42 Mand 38 1.05.50 1.05.44  
48 188 Finn Jacobsen AAIG Aabenraa M 43 Mand 39 1.06.07 1.06.04  
49 300 Morten Jensen (Hammelev) M 44 Mand 40 1.06.08 1.06.01  
50 227 Esge Homilius Personaleforeningen Haderslev Kommune M 45 Mand 41 1.06.25 1.06.17  
51 143 Alastair Rowan (Haderslev) M 46 Mand 42 1.06.29 1.06.24  
52 204 Iben Kehlet Sejersen Haderslev IF K 6 Kvinde 6 1.06.59 1.06.56  
53 125 Flemming Olesen   M 47 Mand 43 1.07.02 1.06.59  
54 145 Christina Hansen Haderslev IF K 7 Kvinde 7 1.07.22 1.07.18  
55 196 Tommy Jensen AAIG Aabenraa M 48 Mand 44 1.07.45 1.07.36  
56 202 Hans Oluf Lund Haderslev IF M 49 Mand 45 1.07.52 1.07.49  
57 149 Bent Thomsen AAIG Aabenraa M 50 Mand 46 1.07.53 1.07.51  
58 111 Lars Greisen   M 51 Mand 47 1.07.54 1.07.47  
59 90 Henriette Thiemer (Haderslev) K 8 Kvinde 8 1.09.06 1.09.01  
60 190 Jytte Jacobsen AAIG Aabenraa K 9 Kvinde 9 1.09.15 1.09.10  
61 141 Søren Peter Grelk Hansen Frøs Sparekasse M 52 Mand 48 1.09.15 1.09.07  
62 232 Niels Iver Jørgensen Personaleforeningen Haderslev Kommune M 53 Mand 49 1.09.38 1.09.31  
63 252 Bent-Ole Østerby (Hoptrup) M 54 Mand 50 1.09.47 1.09.37  
64 189 Jette Tønder AAIG Aabenraa K 10 Kvinde 10 1.10.02 1.09.52  
65 215 Sanne Holm Maimburg Haderslev IF K 11 Kvinde 11 1.10.10 1.10.05  
66 247 Birgit Østerby (Hoptrup) K 12 Kvinde 12 1.10.19 1.10.07  
67 178 Anette Sohl - K 13 Kvinde 13 1.10.23 1.10.19  
68 186 Birgitte Sørensen AAIG Aabenraa K 14 Kvinde 14 1.10.42 1.10.31  
69 140 Anders Relsted (Haderslev) M 55 Mand 51 1.10.42 1.10.35  
70 180 Margit Abramsen Aaig K 15 Kvinde 15 1.10.55 1.10.49  
71 235 Svend Petersen LM WindPower M 56 Mand 52 1.11.27 1.11.17  
72 147 Mogens Sylvester AAIG Aabenraa M 57 Mand 53 1.11.36 1.11.30  
73 160 Henrik Arndal (Haderslev) M 58 Mand 54 1.11.56 1.11.52  
74 184 Annelise Madsen AAIG Aabenraa K 16 Kvinde 16 1.12.14 1.12.08  
75 172 Ronni Thomsen (Vojens) M 59 Mand 55 1.12.24 1.12.14  
76 156 Ejvind Skødet (Haderslev) M 60 Mand 56 1.12.36 1.12.28  
77 219 Helle Overgaard HMIF K 17 Kvinde 17 1.12.39 1.12.34  
78 107 Lynge Kirkegaard (Haderslev) M 61 Mand 57 1.12.39 1.12.34  
79 220 Johan Hviid Christesen HMIF M 62 Mand 58 1.12.42 1.12.36  
80 187 Conny Schlesinger AaIG Aabenraa K 18 Kvinde 18 1.13.01 1.12.50  
81 210 Lotte Friis Haderslev IF K 19 Kvinde 19 1.14.19 1.14.10  
82 142 Werner Gregersen Aaig åbenrå M 63 Mand 59 1.14.33 1.14.27  
83 218 Anja Pedersen HMIF K 20 Kvinde 20 1.14.40 1.14.35  
84 244 Ingelise Juhl AAIG Aabenraa K 21 Kvinde 21 1.14.43 1.14.38  
85 108 Erik Petersen (Haderslev) M 64 Mand 60 1.15.04 1.14.58  
86 224 Anne-Marie Skjerk Personaleforeningen Haderslev Kommune K 22 Kvinde 22 1.15.41 1.15.37  
87 198 Tina Grosbl Frøs K 23 Kvinde 23 1.17.59 1.17.53  
88 193 Sofia Regina Hansen AAIG Aabenraa K 24 Kvinde 24 1.18.52 1.18.45  
89 233 Peter Juhl Personaleforeningen Haderslev Kommune M 65 Mand 61 1.20.01 1.19.55  
90 110 Carsten Friis (Simmersted) M 66 Mand 62 1.21.15 1.21.08  
91 231 Kirsten Mousten Personaleforeningen Haderslev Kommune K 25 Kvinde 25 1.22.51 1.22.51  
92 240 Kristina Hansen (Skærbæk) K 26 Kvinde 26 1.23.46 1.23.39  
93 144 Søren Knudsen HMIF M 67 Mand 63 1.24.14 1.24.10  
94 167 Ketty Nielsen (Haderslev) K 27 Kvinde 27 1.31.16 1.31.06  
95 173 Sandra Nielsen (Vojens) K 28 Kvinde 28 1.31.23 1.31.14  
96 162 Jesper Mikkelsen (Kolding) M 68 Mand 64 1.35.27 1.35.19  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

09-08-18

Dammen Rundt -

Haderslev

Svend Anker Iversen - Google+ - Svend Anker Iversen

354

11-08-16

Dammen Rundt -

Haderslev

OK - HTF´s billedgalleri

43

11-08-16

Dammen Rundt -

Haderslev

Svend Anker Iversen´s galleri - Google+

426

11-08-15

Dammen Rundt -

Haderslev

OK-HTF`s galleri - Picasa

63

11-08-15

Dammen Rundt - målområdet

Haderslev

Mogens Petersen´s galleri - Google+

96

11-08-15

Dammen Rundt - Geheimrådens Sti

Haderslev

Mogens Petersen´s galleri - Google+

157

06-08-14

Dammen Rundt

Haderslev

OK-HTF`s galleri - Picasa

46

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen