Siden er sidst opdateret 13. august 2017 - kl. 16:30

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Dammen Rundt i Haderslev - torsdag d. 10. august 2017 - kl. 19.00

"Dammen Rundt"

Dammen Rundt

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 19.00 fra Søsportscentret, Damstien 28, 6100 Haderslev

- Orienteringsklubben HTF afholder det årlige motionsløb Dammen Rundt.

- løbet foregår i et naturskønt område rundt langs Haderslev Dam.

 

- tilmelding på My Race Result (forhåndstilmelding senest d. ??)

- se også 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013

12,3k (søen rundt)

6k

 

 

 

tilbage til toppen

Resultater 6 km - se også 6 km - se også 12,3 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pl. AK Resultat Bemærkning
1 92 Lasse Skare Therkildsen Haderslev IF M 1 Mand 1 0.22.33 Hurtigste mand
2 67 Lars Rossen Hansen (Perbøl) M 2 Dreng 1 0.22.45 Hurtigste dreng
3 27 Claus Skjold Qvist Christensen Øster Lindet Idrætsforening M 3 Mand 2 0.23.19  
4 107 Rene Steenberg Olsen Haderslev IF M 4 Mand 3 0.23.27  
5 252 Tim Schmeckel   M 5 Dreng 2 0.24.52  
6 3 Patrick Born (Haderslev) M 6 Mand 4 0.25.31  
7 100 Kristina Langwadt (Haderslev) K 1 Kvinde 1 0.25.33 Hurtigste kvinde
8 19 Kasper Pedersen Pro Passion M 7 Mand 5 0.25.38  
9 8 Arne Fjord-Frandsen Fjord-Frandsen Biler M 8 Mand 6 0.26.11  
10 70 Martin Gammelgaard Haderslev IF M 9 Mand 7 0.26.22  
11 95 Marcus Mejborn Fjord-Frandsen Biler M 10 Dreng 3 0.26.29  
12 11 Morten Vogt (Haderslev) M 11 Mand 8 0.26.57  
13 75 Ida Duelund Haderslev IF K 2 Pige 1 0.28.11 Hurtigste pige
14 99 Kim Meyer AAIG Aabenraa M 12 Mand 9 0.28.13  
15 86 Thomas Ebbesen Aaig M 13 Mand 10 0.28.56  
16 93 Maiken Arreborg Hansen (Odense) K 3 Kvinde 2 0.29.09  
17 6 Lene Falk-Adamsen Haderslev IF K 4 Kvinde 3 0.29.26  
18 56 Frederik Jørgensen Lagkagehuset M 14 Dreng 4 0.30.00  
19 77 Flemming Larsen Christiansfeld løbeklub M 15 Mand 11 0.30.05  
20 91 John Østergaard Middelfart Motionsklub M 16 Mand 12 0.30.10  
21 17 Pia Lorentzen Haderslev Tri 2000 K 5 Kvinde 4 0.30.35  
22 2 Trine Andersen Fjord-Frandsen Biler K 6 Kvinde 5 0.30.38  
23 103 Sofie Lassen (Rødekro) K 7 Kvinde 6 0.31.06  
24 89 Karsten Lund Jensen (Haderslev) M 17 Mand 13 0.31.07  
25 64 Charlotte Grau Christiansfeld løbeklub K 8 Kvinde 7 0.31.44  
26 29 Jeppe Fürst Worthmann Haderslev IF M 18 Dreng 5 0.31.57  
27 22 Micael Jensen (Haderslev) M 19 Mand 14 0.31.58  
28 10 Simone Fjord-Frandsen Fjord-Frandsen Biler K 9 Pige 2 0.32.28  
29 98 Henrik Kahl Arkil M 20 Mand 15 0.32.33  
30 25 Tove Jensen Haderslev IF K 10 Kvinde 8 0.32.51  
31 40 Jesper Müller Lagkagehuset M 21 Mand 16 0.33.11  
32 65 Bjarke Ravn (Hejls) M 22 Mand 17 0.33.18  
33 1 Vivian Letholm Haderslev Politi IF K 11 Kvinde 9 0.33.38  
34 304 Kenneth Eckstrøm   M 23 Mand 18 0.33.52  
35 7 Hans Peter Wølke Haderslev IF M 24 Mand 19 0.34.02  
36 59 Hanne Juhl Haderslev IF K 12 Kvinde 10 0.34.09  
37 79 Helle Juhl Arkil K 13 Kvinde 11 0.35.11  
38 82 Laura Krogh Rohde Nebel Runners K 14 Pige 3 0.35.15  
39 60 Laila Mogensen Christiansfeld løbeklub K 15 Kvinde 12 0.35.17  
40 24 Henrik Heinemeier Haderslev IF M 25 Mand 20 0.35.17  
41 90 Johan H. Christesen HMIF M 26 Mand 21 0.35.33  
42 61 Rebekka Kordon Haderslev IF K 16 Pige 4 0.35.39  
43 81 Claus Rohde Nebel Runners M 27 Mand 22 0.35.44  
44 33 Freja Brodersen Hillker Lagkagehuset K 17 Pige 5 0.36.01  
45 74 Bo Jørgensen (Haderslev) M 28 Mand 23 0.36.14  
46 34 Pernille Jørgensen Lagkagehuset K 18 Kvinde 13 0.36.27  
47 47 Anne Raahauge Lagkagehuset K 19 Kvinde 14 0.36.28  
48 94 Anette Højer Haderslev IF K 20 Kvinde 15 0.36.39  
49 9 Natacha Fjord-Frandsen Fjord-Frandsen Biler K 21 Pige 6 0.36.53  
50 73 Anja Warming Riggelsen (Haderslev) K 22 Kvinde 16 0.36.54  
51 66 Jan Krab (Haderslev) M 29 Mand 24 0.36.54  
52 72 Martin Riggelsen (Haderslev) M 30 Mand 25 0.36.54  
53 30 Lone Chrisensen Lagkagehuset K 23 Kvinde 17 0.37.16  
54 28 Anne Marie Olsen Christiansfeld Løbeklub K 24 Kvinde 18 0.37.22  
55 80 Dorte Harcourt Haderslev IF K 25 Kvinde 19 0.37.23  
56 105 Carsten Hansen (6040 Egtved) M 31 Mand 26 0.37.36  
57 106 Caroline Hansen (6040 Egtved) K 26 Pige 7 0.37.40  
58 104 Hanne Wadt Kolding KFUM Atletik og Motion K 27 Kvinde 20 0.38.00  
59 23 Mette Dammose (Haderslev) K 28 Kvinde 21 0.38.38  
60 102 Karin Juel Kristensen AAIG Aabenraa K 29 Kvinde 22 0.38.49  
61 50 Lukas Krag Lagkagehuset M 32 Dreng 6 0.40.20  
62 44 Linda Jepsen Arkil K 30 Kvinde 23 0.40.22  
63 87 Agnethe Petersen Christiansfeld Løbeklub K 31 Kvinde 24 0.40.23  
64 38 Povl Petersen Lagkagehuset M 33 Mand 27 0.41.25  
65 84 Christina Andersen (Toftlund) K 32 Kvinde 25 0.41.33  
66 83 Line Ravn (Toftlund) K 33 Kvinde 26 0.41.34  
67 71 Randi Wølke Haderslev IF K 34 Kvinde 27 0.41.49  
68 101 Karen Kristine Bruhn Haderslev Motion K 35 Kvinde 28 0.42.00  
69 53 Camilla Møller VUF K 36 Kvinde 29 0.42.15  
70 48 Jeannette Rosenkilde VUF K 37 Kvinde 30 0.42.20  
71 35 Annette Kael Grundahl Lagkagehuset K 38 Kvinde 31 0.42.31  
72 14 Lucas Nielsen Skilte og Print M 34 Dreng 7 0.43.41  
73 88 Lone Josephsen Haderslev IF K 39 Kvinde 32 0.43.42  
74 69 Mikkel Thielsen (Haderslev) M 35 Dreng 8 0.43.56  
75 68 Steen Thielsen (Haderslev) M 36 Mand 28 0.43.58  
76 26 Kirsten Hansen Haderslev IF K 40 Kvinde 33 0.44.27  
77 301 Nikolaj Larsen   M 37 Mand 29 0.44.32  
78 15 Tina Rudolph (Haderslev) K 41 Kvinde 34 0.45.33  
79 78 Karin Petersen Christiansfeld Løbeklub K 42 Kvinde 35 0.45.37  
80 76 Gitte Bertz Haderslev IF K 43 Kvinde 36 0.46.54  
81 13 Mette Lorenzen Skilte og Print K 44 Kvinde 37 0.47.26  
82 12 Rikke Christiansen Skilte og Print K 45 Kvinde 38 0.47.26  
83 36 Randi Rieder Lagkagehuset K 46 Kvinde 39 0.49.14  
84 49 Michael Petersen Lagkagehuset M 38 Mand 30 0.49.46  
85 5 Ketty Nielsen (Haderslev) K 47 Kvinde 40 0.51.51  
86 52 Lotte Poulsen Lagkagehuset K 48 Kvinde 41 0.53.09  
87 51 Rie Petersen Lagkagehuset K 49 Kvinde 42 0.53.09  
88 167 Jonas Gerdsen Lagkagehuset M 39 Mand 31 0.53.10  
89 57 Louise Petersen Lagkagehuset K 50 Pige 8 0.53.10  
90 163 Mikkel Jensen Lagkagehuset M 40 Dreng 9 0.54.07  
91 63 Jytte Ravn Clausen Christiansfeld Løbeklub K 51 Kvinde 43 0.54.37  
92 62 Kathrine Ringvad Christiansfeld løbeklub K 52 Kvinde 44 0.54.38  
93 16 Sine Meck Lagkagehuset K 53 Kvinde 45 0.55.40  
94 32 Bente Christensen Lagkagehuset K 54 Kvinde 46 0.55.41  
95 31 Dicte Petersen Lagkagehuset K 55 Pige 9 0.59.02  
96 41 Mikkel Grunnet Petersen Lagkagehuset M 41 Mand 32 1.01.15  
97 55 Camilla Jensen Lagkagehuset K 56 Pige 10 1.01.15  
98 54 Johanne Petersen Lagkagehuset K 57 Pige 11 1.01.15  
99 42 Corina Poulsen Lagkagehuset K 58 Kvinde 47 1.01.18  
100 43 Brian Rossen Lagkagehuset M 42 Mand 33 1.04.47  
101 46 Kasper Larsen Lagkagehuset M 43 Mand 34 1.04.47  
102 161 Stine Andresen Lagkagehuset K 59 Pige 12 1.05.44  
103 37 Gitte Christensen Lagkagehuset K 60 Kvinde 48 1.08.13  

 

tilbage til toppen

Resultater 12,3 km - se også 6 km - se også 12,3 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pl. AK Resultat Bemærkning
1 134 Jesper Meins Haderslev IF M 1 Mand 1 0.43.29 Hurtigste mand
2 147 Jens Carl Haderslev IF M 2 Mand 2 0.44.38  
3 142 Kenneth Hansen Pro Passion M 3 Mand 3 0.47.23  
4 187 Daniel Sommerkorn Haderslev Tri 2000 M 4 Mand 4 0.48.32  
5 205 Kim Konradsen Middelfart motions klub M 5 Mand 5 0.49.14  
6 123 Martin Hansen Haderslev IF M 6 Mand 6 0.49.23  
7 306 Jens-Jakob Sørensen   M 7 Mand 7 0.50.15  
8 201 Peter V. Sørensen Middelfart Motionsklub M 8 Mand 8 0.51.24  
9 257 Morten Riis   M 9 Mand 9 0.51.52  
10 158 Peter Fürst Haderslev IF M 10 Mand 10 0.52.59  
11 151 Søren Thystrup Haderslev IF M 11 Mand 11 0.53.49  
12 157 Esmael Palanijafi Haderslev IF M 12 Mand 12 0.53.51  
13 114 Brian Christensen Haderslev IF M 13 Mand 13 0.53.59  
14 140 Jens Kaa Haderslev Tri 2000 M 14 Mand 14 0.54.11  
15 118 Thomas Bertelsen (Haderslev) M 15 Mand 15 0.54.25  
16 272 Erik Lorenzen   M 16 Mand 16 0.54.33  
17 195 Michael Kildal Frederiksen Haderslev IF M 17 Mand 17 0.54.37  
18 202 Rasmus Thode Rask NOK M 18 Mand 18 0.55.02  
19 136 Randi Christiansen opstrammeren K 1 Kvinde 1 0.55.12 Hurtigste kvinde
20 121 Henrik Andersen Haderslev IF M 19 Mand 19 0.55.52  
21 198 Torben Rosenberg (Haderslev) M 20 Mand 20 0.56.10  
22 183 Brian Christensen (Haderslev) M 21 Mand 21 0.56.17  
23 116 Henrik Svelmøe Hansen Haderslev IF M 22 Mand 22 0.56.37  
24 115 Lærke Cecilie Pedersen Haderslev IF K 2 Pige 1 0.56.42 Hurtigste pige
25 129 Lone Rathgen Haderslev IF K 3 Kvinde 2 0.57.05  
26 132 Thomas Hoeg (Haderslev) M 23 Mand 23 0.57.15  
27 162 Anton Aldershaab Lagkagehuset M 24 Dreng 1 0.57.55 Hurtigste dreng
28 154 Sebastian Tønder (Haderslev) M 25 Dreng 2 0.59.18  
29 209 Tina Hansen (Haderslev) K 4 Kvinde 3 0.59.29  
30 126 Thomas Nellemann Petersen Haderslev IF M 26 Mand 24 0.59.31  
31 139 Peter Thode Loft AOF SYD M 27 Mand 25 0.59.37  
32 159 Finn Christensen Lagkagehuset M 28 Mand 26 1.00.06  
33 204 Calle Freytag Haderslev Tri 2000 M 29 Mand 27 1.00.08  
34 203 Søren Laugaard Haderslev Tri 2000 M 30 Mand 28 1.00.08  
35 130 Jens Jørgen Kjeldsen Haderslev IF M 31 Mand 29 1.00.19  
36 169 Margit Kjær Haderslev IF K 5 Kvinde 4 1.00.29  
37 303 Kaj Hansen   M 32 Mand 30 1.01.07  
38 146 Karsten Skovdal Hoptrup Marstrup IF M 33 Mand 31 1.01.08  
39 191 Poul Bruun Haderslev IF M 34 Mand 32 1.01.26  
40 172 Thomas Bendorff Petersen Arkil M 35 Mand 33 1.02.55  
41 148 Hans Oluf Lund Haderslev IF M 36 Mand 34 1.02.57  
42 143 Morten Jensen HSUF M 37 Mand 35 1.04.00  
43 197 Claus Holm Maimburg Haderslev IF M 38 Mand 36 1.04.02  
44 206 Tommy Schelde (Haderslev) M 39 Mand 37 1.04.04  
45 138 Søren Toft Sørensen Haderslev IF M 40 Mand 38 1.04.06  
46 145 Jørn Thymann Haderslev IF M 41 Mand 39 1.04.11  
47 124 Torben Dall Hansen Haderslev IF M 42 Mand 40 1.04.20  
48 181 Ejvind Skødt (Haderslev) M 43 Mand 41 1.04.25  
49 177 Freja Guldberg Larsen Haderslev IF K 6 Pige 2 1.04.29  
50 199 Peter Bisgaard Stæhr (Haderslev) M 44 Mand 42 1.04.48  
51 194 Iben Sejersen Haderslev IF K 7 Kvinde 5 1.05.01  
52 119 Jan Pettersen Haderslev IF M 45 Mand 43 1.05.09  
53 149 Bent-Ole Østerby (Haderslev) M 46 Mand 44 1.05.13  
54 186 Simon Brødsgaard (Haderslev) M 47 Mand 45 1.05.37  
55 117 Preben Petersen AAIG Aabenraa M 48 Mand 46 1.05.42  
56 131 Lisa Hedekær Haderslev Tri 2000 K 8 Kvinde 6 1.05.58  
57 152 René Paulsen (Aabenraa) M 49 Mand 47 1.06.00  
58 164 Anne Reus Lagkagehuset K 9 Kvinde 7 1.06.09  
59 160 Henrik Arndal Lagkagehuset M 50 Mand 48 1.06.10  
60 294 Mathias Blaavand   M 51 Mand 49 1.06.37  
61 153 Hans Henrik Tønder (Haderslev) M 52 Mand 50 1.06.54  
62 208 Kenneth Wadt Kolding KFUM Atletik og Motion M 53 Mand 51 1.06.54  
63 188 Henriette Thiemer (Haderslev) K 10 Kvinde 8 1.06.56  
64 196 Sanne Holm Maimburg Haderslev IF K 11 Kvinde 9 1.06.58  
65 137 Nis Lund Haderslev IF M 54 Mand 52 1.07.04  
66 150 Birgit Østerby (Haderslev) K 12 Kvinde 10 1.07.15  
67 207 Tommy Juel Kristensen AAIG Aabenraa M 55 Mand 53 1.08.27  
68 182 Trine Nøddesbo Haderslev IF K 13 Kvinde 11 1.08.35  
69 113 Åge Hansen (Vojens) M 56 Mand 54 1.08.42  
70 190 Ole Magnussen (Vojens) M 57 Mand 55 1.09.11  
71 180 Mogens Sylvester AAIG Aabenraa M 58 Mand 56 1.09.22  
72 168 Helle Overgaard HMIF K 14 Kvinde 12 1.09.50  
73 122 Mathias Finderup Jessen OK HTF M 59 Dreng 3 1.10.06  
74 192 Dorte Kahl (Haderslev) K 15 Kvinde 13 1.10.12  
75 193 Vivi Sandberg Haderslev Tri 2000 K 16 Kvinde 14 1.10.13  
76 120 Jette Tønder AAIG Aabenraa K 17 Kvinde 15 1.10.15  
77 300 Thomas S. Moustgaard   M 60 Mand 57 1.10.41  
78 141 Hans Lausten Haderslev Motion M 61 Mand 58 1.10.46  
79 189 Mette Bendix Aaig K 18 Kvinde 16 1.10.50  
80 173 Helle Jensen Aaig K 19 Kvinde 17 1.10.54  
81 111 Søren Thomas Dall OK HTF M 62 Mand 59 1.11.09  
82 174 Dorrit Ræbild Andersen AAIG Aabenraa K 20 Kvinde 18 1.12.02  
83 110 John Cordes Thams (Rødekro) M 63 Mand 60 1.12.30  
84 184 Alfred Sørensen Haderslev IF M 64 Mand 61 1.12.37  
85 185 Ida Sørensen Haderslev IF K 21 Pige 3 1.12.38  
86 302 Henrik Bekker   M 65 Mand 62 1.12.47  
87 170 Conny Schlesinger AAIG Aabenraa K 22 Kvinde 19 1.12.48  
88 171 Jesper Steffensen AAIG Aabenraa M 66 Mand 63 1.12.48  
89 128 Anja Pedersen HMIF K 23 Kvinde 20 1.12.53  
90 156 Michael Jessen (Roager) M 67 Mand 64 1.12.56  
91 109 Verner Rasmussen Haderslev IF M 68 Mand 65 1.14.55  
92 144 Arne Madsen Arkil M 69 Mand 66 1.15.53  
93 253 Werner Gregersen   M 70 Mand 67 1.16.27  
94 133 Henriette Katballe (Haderslev) K 24 Kvinde 21 1.16.28  
95 112 Bent Thomsen AAIG Aabenraa M 71 Mand 68 1.16.28  
96 175 Sven Jönsson Haderslev IF M 72 Mand 69 1.17.41  
97 200 Susanne Østergaard Middelfart Motionsklub K 25 Kvinde 22 1.17.58  
98 125 Vickie Kramer Haderslev IF K 26 Kvinde 23 1.17.58  
99 127 Linda Kramer (Bylderup Bov) K 27 Kvinde 24 1.17.59  
100 135 René Juhl Asmussen Skilte og Print M 73 Mand 70 1.20.58  
101 176 Merethe Jönsson Haderslev IF K 28 Kvinde 25 1.22.38  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

11-08-16

Dammen Rundt -

Haderslev

OK - HTF´s billedgalleri

43

11-08-16

Dammen Rundt -

Haderslev

Svend Anker Iversen´s galleri - Google+

426

11-08-15

Dammen Rundt -

Haderslev

OK-HTF`s galleri - Picasa

63

11-08-15

Dammen Rundt - målområdet

Haderslev

Mogens Petersen´s galleri - Google+

96

11-08-15

Dammen Rundt - Geheimrådens Sti

Haderslev

Mogens Petersen´s galleri - Google+

157

06-08-14

Dammen Rundt

Haderslev

OK-HTF`s galleri - Picasa

46

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen