Siden er sidst opdateret 02. oktober 2018 - kl. 15:14

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Rødekro-løbet - fredag d. 21. august 2015 - kl. 19 (børn kl. 18)

"Rødekro-løbet"

Rødekroløbet 2015

Løbsinfo

Run2U tilmelding på Sportstiming.dk

pdf

 

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 19 (børn kl. 18) fra adressen: Sportigan Rødekro, Rødekro Midt 1, 6230 Rødekro

- Rødekro-løbet er et rigtigt byløb - der løbes på en ca. 1,7k runde i centrum.

- der startes med børneløb - de yngste børn starter kl. 18 og de ældste kl. 18.20 - 3,4k, 5,1k og 11,9k starter kl. 19

 

- løbsinfo samt tilmelding Run2U tilmelding på Sportstiming.dk (online tilmelding senest d. 19/8 kl. 12 - eftertilmelding ved Sportigan Rødekro indtil 21/8 kl. 12)

 - se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019

3,4k - 5,1k - 11,9k

Børneløb 1-5 år - 0,85k
Børneløb 6-10 år - 1,7k

 

tilbage til toppen

Resultater 3,4 km - se også 3,4 km - se også 5,1 km - se også 11,9 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Startnr. Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
43 Simon Fenger RIF fodbold U 16 M 1 0.12.07 0.12.05 Hurtigste mand
55 Georg Rasmussen AAIG Aabenraa M 2 0.12.59 0.12.57  
45 Søren Bjerregaard RIF fodbold U 16 M 3 0.13.40 0.13.37  
18 Frederik H. Sørensen RIF Fodbold U 13 M 4 0.13.52 0.13.51  
10 Anders Sørensen RIF fodbold U 16 M 5 0.13.56 0.13.52  
40 Rasmus Andersen RIF fodbold U 16 M 6 0.13.57 0.13.54  
46 Tove Grevsen AAIG Aabenraa K 1 0.14.55 0.14.51 Hurtigste kvinde
27 Kasper B. Petersen RIF Fodbold U 13 M 7 0.16.13 0.16.10  
42 Sille Johansen Your Choice K 2 0.16.31 0.16.29  
49 Tine V.O Danielsen   K 3 0.16.46 0.16.43  
37 Mia Z Adamzig Hærvejsskolen 5 B K 4 0.17.58 0.17.57  
22 Iben S. Jensen   K 5 0.18.25 0.18.21  
41 Rasmus Johannsen RIF Fodbold U 11 M 8 0.18.37 0.18.35  
44 Sofie Scheel Rødekro Tri & Motion K 6 0.18.40 0.18.37  
33 Mads Juhler RIF fodbold U 13 M 9 0.18.43 0.18.41  
34 Malene Nissen Smilehullet K 7 0.18.51 0.18.49  
52 Sofie Thomsen   K 8 0.19.04 0.18.52  
51 Maja Abrahamsen Bedsted Ungd- & Idrætsfore. K 9 0.19.16    
53 Sandra Danielsen   K 10 0.19.20 0.19.19  
48 Winnie Jørgensen Røde-Kro K 11 0.19.45    
30 Lars Vinther   M 10 0.19.52 0.19.39  
31 Laura Vinther Poulsen   K 12 0.19.53 0.19.39  
47 Trine Hagensen Hærvejsskolen 5 B K 13 0.20.02 0.19.59  
21 Heine Hansen   M 11 0.21.36 0.21.18  
13 Bente Hansen   K 14 0.21.36 0.21.17  
28 Kasper Hansen   M 12 0.21.37 0.21.18  
39 Nikolai Ravn RIF fodbold U 13 M 13 0.21.43 0.21.40  
29 Kirsten Jørgensen   K 15 0.21.48 0.21.31  
25 Jonas Renkwitz   M 14 0.21.49 0.21.39  
14 Cecilie Johannsen   K 16 0.21.50 0.21.40  
24 Jannie Riis   K 17 0.22.10 0.21.56  
19 Gitte Johansen Your Choice K 18 0.22.13 0.22.02  
35 Marianne Petersen Salon Unique K 19 0.22.16 0.22.01  
17 Emilie Beck Jensen   K 20 0.22.16 0.22.00  
12 Benjamin Beck RIF Fodbold U 11 M 15 0.22.36 0.22.34  
26 Julie Bekke   K 21 0.23.03 0.23.01  
50 Nicoline Beining Rødekro Tri & motion K 22 0.23.14 0.23.11  
36 Mathia Kaczmarek Nr. Hostrup Ungdomsforening K 23 0.23.15 0.23.12  
56 Smilla Rasmussen AAIG Aabenraa K 24 0.23.44 0.23.34  
38 Michelle Thomsen   K 25 0.24.06 0.23.54  

 

tilbage til toppen

Resultater 5,1 km - se også 3,4 km - se også 5,1 km - se også 11,9 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Startnr. Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
215 Rasmus Hansen RIF fodbold U 16 M 1 0.17.37 0.17.35 Hurtigste mand
171 Kasper Mikkelsen Rødekro Tri & motion M 2 0.17.46 0.17.44  
117 Brian Christensen Vojens M 3 0.18.27 0.18.23  
242 Victor Borella Jessen Rødekro Tri & Motion M 4 0.18.30 0.18.24  
103 Anders Bisgaard Rødekro Tri & Motion / RIF Fodbold U 13 M 5 0.18.33 0.18.29  
249 Lasse Bramvel Christensen Rødekro Tri & motion M 6 0.18.54 0.18.47  
204 Morten Hansen Team 2XU M 7 0.19.10 0.19.10  
127 Claus Skjold Qvist Christensen Skjold & Qvist M 8 0.19.16 0.19.13  
257 Ole Rasmussen AAIG Aabenraa M 9 0.20.11 0.20.08  
270 Merete Lind Rødekro Tri & Motion/Fitness Syd K 1 0.20.13 0.20.09 Hurtigste kvinde
247 Markus Hansen   M 10 0.20.27 0.20.22  
245 Victor Thomsen RIF Fodbold U13 M 11 0.20.50 0.20.48  
148 Hisham All-Mousawi RIF fodbold U 16 M 12 0.21.10 0.21.08  
124 Cecilie Marcimak Citroën Sevice Rødekro K 2 0.21.11 0.21.02  
207 Morten Riis   M 13 0.21.15 0.21.11  
217 Rene Marcimak Citroën Sevice Rødekro M 14 0.21.19 0.21.10  
119 Camilla Hauerberg Rødekro Tri & Motion K 3 0.21.22 0.21.20  
224 Sune Ritter Jessen RIF Fodbold U13 M 15 0.21.28 0.21.23  
235 Tommy Jessen BILTEMA M 16 0.21.35 0.21.26  
128 Dorte Clausen Rødekro Tri & Motion K 4 0.21.38 0.21.34  
256 Jens Bau Lorenzen AAIG Aabenraa M 17 0.21.46 0.21.37  
158 Jens Schjerning Rødekro Tri & Motion M 18 0.21.53 0.21.45  
201 Michael Hansen Vejle M 19 0.22.00 0.21.54  
180 Lasse Schuldt RIF Rødekro Fodbold U14 M 20 0.22.08 0.22.07  
230 Thomas Jessen Rødekro Tri & Motion M 21 0.22.25 0.22.16  
170 Karsten Andersen Your Choice M 22 0.22.25 0.22.14  
159 Jesper Christensen   M 23 0.22.34 0.22.22  
115 Bodil Nielsen AAIG Aabenraa K 5 0.22.46 0.22.42  
185 Lene Falk Bov if K 6 0.23.01 0.22.55  
54 Naglis Danielsen   M 24 0.23.03 0.22.59  
165 Julie Abrahamsen Bedsted Ungd- & Idrætsfore. K 7 0.23.11 0.23.06  
241 Victor Beck RIG fodbold U 13 M 25 0.23.20 0.23.16  
189 Mads Berg RIF fodbold U 13 M 26 0.23.20 0.23.16  
244 Victor Schjerning RIF Fodbold U 13 M 27 0.23.24 0.23.19  
223 Søren Riis RIF oldboys fodbold M 28 0.23.28 0.23.18  
205 Morten Lyder Nielsen Citroën Sevice Rødekro M 29 0.23.34 0.23.23  
153 Jacob Jul Skau RIF Fodbold U 10 M 30 0.23.39 0.23.30  
216 Rasmus Lehrmann Rif M 31 0.23.40 0.23.37  
210 Oliver Fogtmann   M 32 0.23.44 0.23.40  
116 Brian Christensen bolderslev/vollerup ungdomsforening M 33 0.23.45 0.23.34  
211 Oliver Mols RIF Fodbold U 13 M 34 0.23.57 0.23.54  
108 Arne Skjold Christensen Skjold & Qvist M 35 0.24.07 0.24.01  
137 Frank Lund nørremark M 36 0.24.08 0.23.51  
269 Christian Petersen   M 37 0.24.15 0.24.07  
191 Malthe Skau Bjerregaard   M 38 0.24.20 0.24.17  
203 Morten Dahlmann Rødekro Tri og Motion M 39 0.24.21 0.24.04  
126 Claus Christensen Osteboden M 40 0.24.24 0.24.09  
138 Frederik Bugslag Guld Design M 41 0.24.28 0.24.27  
176 Kurt Jørgensen Vollerup Sprinterne M 42 0.24.32 0.24.22  
208 Nicolai Rosenstand U14 RIF Fodbold M 43 0.24.42    
222 Sonny Jacobsen RIF fodbold U 13 M 44 0.24.46 0.24.44  
140 Hans Klausen Klosterbakken M 45 0.24.58 0.24.46  
255 Stine Thomsen   K 8 0.25.11 0.25.00  
135 Fillip Hausted RIF fodbold U11 M 46 0.25.12 0.25.09  
265 Jeanette Bisgaard Rødekro Tri & motion K 9 0.25.13 0.25.00  
143 Heidi Borella RIF/Bjergladies K 10 0.25.15 0.25.08  
111 Birgit Schjerning Rødekro Tri & Motion K 11 0.25.23 0.25.13  
163 Jørgen Skau Bjerregaard RIF super veteran fodbold M 47 0.25.23 0.25.17  
179 Lasse Fabricius   M 48 0.25.24 0.25.09  
122 Catarina H. Sørensen Rødekro-IF Motion K 12 0.25.26 0.25.20  
184 Lena Cathrine Boysen Bov IF Løb & Motion K 13 0.25.30 0.25.23  
200 Mia Mols Guld Design K 14 0.25.34 0.25.30  
162 John Mols Guld Design M 49 0.25.35 0.25.34  
198 Mathias Myrthu RIF U 11 fodbold M 50 0.25.39 0.25.36  
134 Evald Møller danbolig Aabenraa M 51 0.25.47 0.25.30  
209 Nikolai Bruhn Christensen   M 52 0.25.54 0.25.42  
240 Vicky Nielsen   K 15 0.26.04 0.25.54  
177 Lars Erik Thomsen Rødekro Tri & Motion M 53 0.26.08 0.25.56  
219 Sebastian Rudebeck Hærvejsskolen 5 B M 54 0.26.09 0.26.04  
258 Jens Bloch Jensen Stenderup M 55 0.26.12 0.25.59  
214 Rane Kjer Møller   M 56 0.26.15 0.26.07  
252 Rikke Jacobsen Sydbank K 16 0.26.18 0.25.59  
253 Mette Fogger Hansen Sydbank K 17 0.26.18 0.25.59  
264 Kamilla Olesen   K 18 0.26.27 0.26.24  
164 Jørn Johansen Your Choice M 57 0.26.34 0.26.22  
121 Carl-Emil Bleshøy Iwersen Klosterbakken M 58 0.26.34 0.26.32  
213 Petra Vig Jørgensen AAIG Aabenraa K 19 0.26.38 0.26.26  
196 Markus Grevsen RIF fodbold U 11 M 59 0.26.42 0.26.40  
229 Thomas Grevsen RIF oldboys fodbold M 60 0.26.45 0.26.35  
193 Maria Boy Birck Team Sportigan K 20 0.26.59 0.26.44  
228 Susanne Hausted   K 21 0.27.01 0.26.43  
110 Betina Jepsen- Jacob   K 22 0.27.15 0.27.08  
172 Keld Asmussen AAIG Aabenraa M 61 0.27.20 0.27.03  
157 Jeanette Rosenstand Sydbank K 23 0.27.36 0.27.29  
263 Svend Christensen Bolderslev løb & Motion M 62 0.27.50 0.27.36  
202 Mona Gustafsson Klomk K 24 0.27.54 0.27.39  
190 Malte Lehmann RIF fodbold U 11 M 63 0.28.00 0.27.58  
149 Iben Koch-Hørlyck Aabenraa Kommune K 25 0.28.00 0.27.49  
248 Hanne Bramvel Christensen Rødekro Tri & motion K 26 0.28.04 0.27.57  
225 Sus Jensen   K 27 0.28.15 0.28.07  
246 Zeynep Yildiz   K 28 0.28.22 0.28.06  
183 Leah Nyby Strandby Andersen Rødekro Tri & Motion K 29 0.28.25 0.28.19  
174 Kiki Nyby Strandby Andersen Rødekro Tri & Motion K 30 0.28.25 0.28.19  
131 Elisabeth Laasholdt Rødekro Tri & Motion K 31 0.28.29 0.28.17  
236 Torben Strandby Andersen Rødekro Tri & Motion M 64 0.28.32 0.28.12  
107 Annika Saaby Nyby Rødekro Tri & Motion K 32 0.28.33 0.28.27  
227 Susanne Geertsen Rødekro Tri & Motion / Sydbank K 33 0.28.48 0.28.34  
120 Camille Gregersen RIF K 34 0.29.02 0.28.58  
123 Cathrine Gram Nielsen Alterna Huse K 35 0.29.02 0.28.58  
181 Laura Galle Hansen   K 36 0.29.22 0.29.18  
226 Susanne Dahlmann Rødekro Tri og Motion K 37 0.29.26 0.29.09  
167 Jytte E. Jacobsen   K 38 0.29.45 0.29.32  
136 Frank Jochimsen   M 65 0.29.48 0.29.39  
129 Ejvind Østerby Ambøg   M 66 0.29.54 0.29.36  
175 Klaus Bleshøy Iwersen Klosterbakken M 67 0.29.54 0.29.51  
150 Ida-Marie Bleshøy Iwersen Klosterbakken K 39 0.29.54 0.29.52  
151 Inge Hoffmann Asmussen AAIG Aabenraa K 40 0.29.56 0.29.41  
147 Henriette Molina   K 41 0.29.56 0.29.56  
156 Jannie Beck ETU forsikring K 42 0.29.56 0.29.42  
1473 Pia Vestergaard Team Run2u.dk K 43 0.30.05 0.29.51  
194 Maria F. Thomsen   K 44 0.30.06 0.29.53  
188 Louise Severin   K 45 0.30.06 0.29.53  
261 Alexander Andersen Severin   M 68 0.30.10 0.30.05  
260 Sebastian Andersen Severin   M 69 0.30.11 0.30.03  
101 Alexander Petersen Salon Unique M 70 0.30.14 0.30.04  
218 Sebastian Bjerning   M 71 0.30.15    
125 Clara Jochimsen Hærvejsskolen 5 B K 46 0.30.16 0.30.12  
239 Vicky Jochimsen   K 47 0.30.16 0.30.08  
100 Agnes Marie Pedersen Hansen Rødekro Tri & motion K 48 0.30.29 0.30.22  
195 Marianne Æbeløe IBC Aabenraa K 49 0.30.29 0.30.12  
251 Monika Bruhn Christensen   K 50 0.30.40 0.30.32  
206 Morten Nielsen   M 72 0.30.48 0.30.41  
106 Anna Carstensen Rogge   K 51 0.30.48 0.30.28  
114 Bodil Lykkeskov   K 52 0.30.50 0.30.40  
142 Hans Petersen Valomont SM M 73 0.30.59 0.30.51  
132 Emely Lehmann   K 53 0.31.15 0.31.02  
112 Birgitte Post   K 54 0.31.25 0.31.17  
169 Kari Johannsen Kohbergtandklinik K 55 0.31.38 0.31.17  
173 Kevin Petersen RIF fodbold U 16 M 74 0.31.44 0.31.40  
262 Jes P. Christensen Bolderslev løb & Motion M 75 0.32.04 0.31.54  
161 Joachim Løwe Richardt RIF Fodbold U 13 M 76 0.32.07 0.32.05  
133 Emma J. Christensen Hærvejsskolen 5 B K 56 0.32.16 0.32.12  
102 Allan Christensen   M 77 0.32.22 0.32.04  
141 Hans Nørgaard Clausen Rødekro tri & motion M 78 0.32.27 0.32.26  
168 Karen Jessen olsen Aaig Aabenraa/Bjergladies K 57 0.32.28 0.32.13  
267 Christine Færge Hærvejsskolen 5 B K 58 0.32.30 0.32.25  
155 jane outzen nissen   K 59 0.32.46 0.32.30  
160 Jette Christensen   K 60 0.32.50 0.32.33  
237 Trine Linnet Bach   K 61 0.33.20 0.33.19  
268 Trine Beining Rødekro Tri & motion K 62 0.33.33 0.33.21  
254 Heidi Thomsen   K 63 0.33.33 0.33.21  
259 Dorte Skovsende Rødekro Tri & Motion K 64 0.33.33 0.33.21  
146 Helle Mikkelsen Rødekro Tri & Motion K 65 0.33.33 0.33.20  
139 Hanne Høyer Koch Aabenraa Kommune K 66 0.33.53 0.33.39  
152 Jacob Christiansen   M 79 0.34.38 0.34.38  
231 Tina Mørk Holm   K 67 0.34.47 0.34.39  
234 Tommy Jensen RIF veteran fodbold M 80 0.34.52 0.34.36  
118 Britta Vedel   K 68 0.35.47 0.35.31  
154 Jaime Rusden Klosterbakken K 69 0.36.27 0.36.22  
186 Linda Oksen   K 70 0.36.29 0.36.12  
232 Tina Venø   K 71 0.36.44 0.36.36  
238 Vibeke Wiesel   K 72 0.37.10 0.37.04  
166 Julie Mørk Holm   K 73 0.38.15 0.38.07  
197 Mathias Hausted RIF fodbold U13 M 81 0.49.43 0.49.42  

 

tilbage til toppen

Resultater 11,9 km - se også 3,4 km - se også 5,1 km - se også 11,9 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Startnr. Navn Klub Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1026 Mads Birk Petersen AAIG/Aktiv Kiropraktik M 1 0.43.26 0.43.24 Hurtigste mand
1045 Torben Køhling AaIG Motion M 2 0.44.16 0.44.13  
1017 Jannik Steenbergen RIF fodbold U 16 M 3 0.46.06 0.46.02  
1050 Lars Christiansen KLOMK M 4 0.46.15 0.46.09  
1049 Lasse Beining Rødekro Tri & motion M 5 0.46.41 0.46.39  
1036 Søren Gylling   M 6 0.47.34 0.47.25  
1048 Bjarne Sørensen Sønderjysk Forsikring M 7 0.48.23 0.48.15  
1031 Palle Sørensen RKCC M 8 0.48.44 0.48.34  
1043 Tommy Ravn Rødekro Tri & Motion M 9 0.50.07 0.50.01  
1039 Thomas Christiansen   M 10 0.50.29 0.50.23  
1012 Frits Detlefsen Rødekro Tri & Motion M 11 0.50.46 0.50.40  
1033 Peter Kraft Lüttermann Rødekro Tri & Motion M 12 0.50.55 0.50.42  
1007 Casper Christensen RIF fodbold M 13 0.51.16 0.51.01  
1053 Brian Brinkmann Ommen & Møller A/S M 14 0.51.20 0.51.16  
1056 Henrik Schultz   M 15 0.51.29 0.51.11  
1058 Søren Bucholdt Team Sportigan M 16 0.51.51 0.51.31  
1032 Peder Bisgaard Rødekro Tri & Motion M 17 0.52.00 0.51.51  
1055 Kent Schack   M 18 0.52.31 0.52.14  
1020 Jonas Madsen RIF fodbold U 16 M 19 0.53.00 0.52.57  
1034 Rasmus Jepsen- Jacob RIF fodbold U 16 M 20 0.53.03 0.53.00  
1044 Torben Jacobsen Rødekro Tri & Motion M 21 0.53.13 0.53.06  
1041 Thomas Rosenstand U14 RIF Fodbold M 22 0.53.30 0.53.10  
1030 Morten Jensen RIF fodbold U 16 M 23 0.53.48 0.53.45  
1016 Jacob Hedegaard RIF fodbold U 16 M 24 0.53.49 0.53.46  
1015 Henrik Hausted RIF veteran fodbold M 25 0.53.55 0.53.35  
1014 Henning Frederiksen Bolderslev Løb & Motion M 26 0.53.57 0.53.52  
1022 Lars Otte   M 27 0.54.40 0.54.30  
1047 Christian Kaas   M 28 0.54.54 0.54.51  
1046 Uffe Steffensen Rødekro Tri & Motion M 29 0.55.01 0.54.53  
1054 Bjarne Vesterager-Sørensen Rødekro Tri & Motion M 30 0.55.05 0.54.57  
1000 Anders Koch-Hørlyck Aabenraa Kommune M 31 0.56.32 0.56.22  
1029 Morten Beck Rødekro Tri & Motion M 32 0.56.54 0.56.38  
1011 Frede Holdt Jensen Rødekro Tri & Motion M 33 0.57.07 0.56.59  
1027 Marc Holm   M 34 0.57.13 0.57.06  
1023 Lene Hauerberg Rødekro Tri & Motion K 1 0.57.15 0.57.07 Hurtigste kvinde
1052 Kim Møller   M 35 0.59.37 0.59.27  
1008 Casper Rosenstand RIF fodbold U 16 M 36 1.00.20 1.00.19  
1042 Tobias Kongerslev RIF fodbold U 16 M 37 1.00.23 1.00.21  
1018 Jens Frandsen RIF fodbold U 13 M 38 1.00.59 1.00.53  
1006 Bo kaczmarek Nr. Hostrup ungdomsforening M 39 1.00.59 1.00.58  
1019 Jess Asmussen RIF veteran fodbold M 40 1.02.14 1.01.59  
1040 Thomas Hansen Klosterbakken M 41 1.02.51 1.02.51  
1025 Louise Ries Jørgensen Bov IF Løb & Motion K 2 1.03.10 1.03.05  
1004 Betina Kjær Nielsen   K 3 1.04.22 1.04.06  
1057 Stig Andersen   M 42 1.04.44 1.04.36  
1013 Gert Petersen Salon Unique M 43 1.04.52 1.04.37  
1021 Kirsten Kjær Jensen Rødekro Tri & Motion K 4 1.05.20 1.05.07  
1010 Erik Jørgensen Røde-Kro M 44 1.05.51 1.05.37  
1037 Søren Quastt   M 45 1.07.17 1.07.01  
1003 Betina Iversen Fitness Syd K 5 1.08.30 1.08.15  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

06-06-14

Rødekroløbet -

Rødekro

Rødekro IF motion´s offentlige galleri

800

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen