Siden er sidst opdateret 24. november 2021 - kl. 14:41

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo og resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aalborg Brutal Marathon - langfredag d. 29. marts 2013

""

Aalborg Brutal MarathonAalborg Brutal Marathon - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: Et af de aller hårdeste marathonløb med i alt 736 HM - 6,9k rundstrækning, der skal klares 6 gange + prolog

 

 

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022

Marathon

 
 

 

tilbage

Resultater marathon:

Placering Startnr. Navn Køn Pl. M/K By, Land Klub / Forening Resultat
1 161 Jakob Boye Andersen M 1 Aalborg Løbekompagniet 3.07.13
2 266 Mark Linder Pedersen M 2 Frederikshavn FAK 66 3.07.44
3 5 Niels Peter Vestergaard M 3 Skørping Søndagsløbeklubben 3.08.43
4 291 Lasse Taagaard Jensen M 4 Nørresundby Aalborg Triathlon Klub 3.10.10
5 289 Ole Christensen M 5 Sæby FAK 66 3.13.27
6 257 Bruno Batsberg M 6 Vodskov   3.14.59
7 39 Morten Sort Mouritsen M 7 Aalborg The Walk Of Shame 3.19.26
8 249 Kent Olesen Abrahamsen M 8 Hornslet Team Fusion 3.20.40
9 280 Henrik Bruun M 9 Aalborg Aalborg Triathlon Klub 3.22.21
10 183 Søren Haack M 10 Åbyhøj Aarhus 1900 Triathlon 3.23.50
11 274 Martin Nymann Larsen M 11 Klarup Happy Runners 3.24.43
12 146 Stefan Lænner M 12 Aalborg Team Hakket 3.24.49
13 167 Lasse Rasmussen M 13 Aalborg Team Hakket 3.25.01
14 279 Anders Mikkelsen M 14 Vadum Aalborg Triathlon Klub 3.25.12
15 186 Anders Brandt Sørensen M 15 København Ø   3.26.47
16 286 Hans Schack M 16 Klarup De Forenede Dampvaskerier 3.28.15
17 203 Joachim Fentz M 17 København Ø Fortius 3.29.24
18 76 Peter Sundahl M 18 Aalborg   3.30.14
19 4 Allan Saaby M 19 Fjerritslev Fjerritslev Trimklub 3.30.49
20 15 Kim Klitgaard M 20 Nørresundby   3.31.42
21 182 Jesper Sloth Nielsen M 21 Aalborg   3.32.20
22 248 Martin Ditman Pedersen M 22 Aalborg   3.32.21
23 272 Jens Harregaard M 23 Klarup Happy Runners 3.32.22
24 65 Casper Henriques M 24 København N Annes disciple 3.32.49
25 230 Felix Venndt M 25 Aarhus C Endurance Team Phoenix 3.33.17
26 34 Michael Rasmussen M 26 Brædstrup   3.33.19
27 179 Pan Alrum Kjer M 27 Randers Endurance Team Phoenix 3.33.26
28 95 Flemming Leth M 28 Aabybro   3.33.36
29 180 Finn Sørensen M 29 Aalborg Øst Vadum VIF 3.34.31
30 219 Rasmus Rasmusen M 30 Pandrup   3.34.31
31 239 Jørgen Hansen M 31 Nibe Aalborg Atletik og Motion 3.34.40
32 80 Mogens Pedersen M 32 Aars www.loberen.dk 3.34.41
33 281 Thomas Selde M 33 Aalborg   3.35.06
34 79 Jens Ole Andersen M 34 Hobro Fjordløberne Hobro 3.35.18
35 145 Sonny Gajhede M 35 Hjallerup   3.35.46
36 164 Martin Holbæk Thomsen M 36 Nørresundby Aalborg Triathlon Klub 3.35.56
37 206 Jens Holm M 37 Haderslev   3.36.53
38 144 Henrik Lund Sørensen M 38 Aalestrup   3.37.18
39 204 Shaun Whelan M 39 Aalborg   3.38.02
40 192 Martin Olsen M 40 Vodskov M.O. Massage 3.38.15
41 71 Mikkel Bondrup Skjødshom M 41 Aalborg   3.38.22
42 165 Allan Bjærge Poulsen M 42 Esbjerg Ø   3.38.24
43 52 Bo Stenvang M 43 Støvring   3.38.28
44 48 Jesper Tage-Hansen M 44 Vodskov   3.38.47
45 159 Peter Nymann Andersen M 45 Skanderborg Skanderborg Løbeklub 3.40.23
46 244 Christian Bak M 46 Aalborg   3.40.59
47 243 Henrik Kristensen M 47 Aalborg Team Newline 3.41.46
48 190 Michael Arentsen M 48 Aalborg Amok Aalborg 3.41.59
49 150 Simon Levisen Persson M 49 Aalborg   3.42.11
50 284 Johnny Wulff M 50 Skørping   3.42.17
51 245 Michael Nygreen M 51 Nørresundby   3.43.13
52 16 Kaj M. T. Madsen M 52 Nordborg   3.43.16
53 217 Alexander Arnild M 53 København Ø   3.43.16
54 282 Morten Axø M 54 Fredericia Taulov Motion 3.44.17
55 14 Claus Søndergaard M 55 Christiansfeld   3.44.18
56 201 Allan Bruun Kristensen M 56 Støvring Team Højtoften 3.44.46
57 233 Lars Wilhelmsen M 57 Greve   3.44.46
58 292 Christian Hermes M 58     3.44.55
59 170 Kim Schaarup Sørensen M 59 Hjørring   3.45.13
60 213 Rene Albæk M 60 Vejle Vejle IF Tri 3.45.41
61 171 Rene Thomsen M 61 Sulsted   3.46.41
62 222 Mikkel Kaas M 62 Højbjerg Dansk Supermarked A/S 3.47.12
63 198 Carl Frieboe Rasmussen M 63 Hasselager   3.47.22
64 264 Steen Christiansen M 64 Grindsted Klub 100 3.47.38
65 1 Alan Copp M 65 Højbjerg   3.48.18
66 270 Anders Frank M 66 Odense C Munke Mose Motion 3.48.25
67 69 Kasper Overgaard M 67 Aalborg   3.48.50
68 156 Bjarne Jensen M 68 Hals Hals FS / Klub 100 3.49.13
69 176 Nikolaj Ehlers M 69 København K NBRO 3.49.45
70 250 David Bruhn M 70 København S   3.49.52
71 59 Peter Vestergaard M 71 Aalborg SV 100miles.dk 3.49.53
72 99 Steen Karlsen M 72 Horsens   3.50.00
73 172 Jesper Nørgaard Andersen M 73 Aalborg Øst   3.50.17
74 220 Martin Degn Ovesen M 74 Aalborg   3.50.31
75 285 Christian Elling M 75 Svenstrup Team Guldbæk 3.50.37
76 94 Jonathan Led Larsen M 76 Aalborg   3.50.38
77 104 Dorte Møldrup K 1 Svenstrup J Amok Aalborg 3.50.52
78 85 Kaj Westergaard M 77 Aabybro Det skal nok gå 3.51.48
79 37 Henrik Nørmølle Henriksen M 78 Støvring   3.53.09
80 23 Tonni Bager M 79 Fredericia Fredericia Triathlon Team 3.53.10
81 70 Heine Andersen M 80 Aalborg   3.53.42
82 240 Allan Jensen M 81 Aalborg Vinshoppen 3.53.42
83 258 Emil Kristensen M 82 Aabybro   3.53.53
84 38 Flemming Thue Nielsen M 83 Storvorde   3.54.30
85 88 Anders Jespersgaard M 84 Gistrup   3.54.34
86 91 Martin Nicklas Sørensen M 85 Kalundborg MNS Motion 3.54.38
87 143 Morten Nygreen M 86 Aalborg The Walk of shame 3.54.55
88 235 Brian Thomsen M 87 Aalborg Amok Aalborg 3.54.56
89 256 Kim Sørensen M 88 Bjerringbro BAM 3.55.07
90 66 Bjarne Lund M 89 Klarup Amok, Klub 100, Brutal Klub 10 Wannabe 3.55.22
91 112 Susanne Stamhus K 2 Aalborg SV Amok Aalborg 3.55.40
92 290 Stefan Larsen M 90 Nørager Run for Fun, Haverslev / Fjordløberne Hobro 3.55.42
93 184 René Randrup Rasmussen M 91 Aalborg Øst Aalborg Tekniske Gymnasium 3.55.43
94 49 Troels Jul Kjærgaard M 92 Aalborg Øst Nordjyllands Politi 3.55.45
95 276 Mikael Skøt M 93 Vadum Amok Aalborg 3.55.46
96 175 Allan Korsgaard M 94 Storvorde Amok Aalborg 3.55.47
97 151 Kaj Hunderup M 95 Hjørring Klub 100 marathon.dk 3.55.50
98 293 Søren Bagger M 96 Aalborg   3.56.29
99 231 Karl Andersen M 97 Jerslev JSI Løb / Vendsyssel Trailmarathon 3.56.30
100 27 Nicolai Hermansen M 98 Aalborg   3.57.04
101 131 Tina Andersen K 3 Skagen Team Søfartens ledere / Fjerritslev Trim Klub 3.57.21
102 86 Søren Frank Jensen M 99 Aalborg SØ Zone 3 3.57.45
103 42 Mads Jean Olsson M 100 Vestbjerg MT Højgaard A/S 3.57.52
104 83 Ole Bak Sørensen M 101 Vadum   3.57.59
105 72 Stefan Hunderup M 102 Aars Ugilt RuNNets 3.58.46
106 209 Søren Nørgaard M 103 Sorring   3.58.51
107 196 Niels Skov Jakobsen M 104 Hjallerup Nordlux A/S 3.58.54
108 208 Thomas Houlberg M 105 Aalborg SØ   3.58.58
109 227 Tomas Brandi Kristensen M 106 Nørresundby AAM 4.00.05
110 98 Nick Thingholm Baandrup M 107 Aalborg Amok Aalborg 4.00.22
111 148 Kaare Sørensen M 108 Struer AK Kilen 4.00.35
112 187 Lars Skaarup Brødsgaard M 109 Ulstrup Ulstrup IF / Klub 100 4.00.51
113 210 Caleb McCullough M 110 Randers NØ   4.01.03
114 33 Mogens Hoffeldt M 111 Herlev Brøndby Triathlon Club 4.01.09
115 236 Benny Bunk Simonsen M 112 Aalborg Bunk taber i år til Møberg 4.02.06
116 75 Lars Brauer M 113 Flensburg, Tyskland   4.02.25
117 12 Bruno Roer M 114 Aalborg Team Tungmetal 4.02.38
118 247 Michael Harder M 115 Sulsted Amok Aalborg 4.03.21
119 35 Morten Sørensen M 116 Svenstrup J   4.03.21
120 21 Peter Degn M 117 Frederikshavn   4.03.29
121 100 Lasse Olesen M 118 Aalborg Amok Aalborg 4.04.14
122 2 Carsten Jacobsen M 119 Aalborg Amok Aalborg 4.04.50
123 232 Thomas Rafn Hansen M 120 Holstebro JDRI 4.05.01
124 166 Sten Christensen M 121 Vrå BMC Tri 4.05.21
125 238 Lars Norup M 122 Hobro Rørbæk Friløber 4.05.38
126 51 Poul Fastergaard M 123 Aalborg   4.05.56
127 153 Nis Hansen M 124 Kalundborg Teknologisk Institut 4.06.53
128 119 Sanne Eskildsen K 4 Skanderborg Skanderborg Løbeklub 4.06.56
129 221 Christian Hartig M 125 Ballerup   4.07.02
130 267 Jørn Kristiansen M 126 Strandby Søstjernen 4.07.06
131 25 Michael Bo Kristensen M 127 Herning   4.07.12
132 58 Thomas Ingstrup M 128 Aalborg   4.07.29
133 288 Erik Houmøller M 129 Thisted Løb for Alle Thisted 4.08.05
134 275 Rahul Yadav M 130 Varde   4.08.43
135 207 Mario Sagasser M 131 Henstedt-Ulzburg, Tyskland 100 Marathon Club Deutschland 4.09.06
136 254 Martin Nørgaard Thomsen M 132 Svenstrup J Amok Aalborg 4.09.11
137 163 Benny Bull M 133 Durup Pinen og Plagen 4.09.14
138 20 Brian Mosgaard Johansen M 134 Aalborg SV SportsMagneter.dk 4.09.16
139 90 Kaj Emanuel Kristensen M 135 Vodskov   4.09.37
140 173 Kasper Hoppe M 136 Vrå   4.09.48
141 283 Jesper Stokholm Sørensen M 137 Fredericia Taulov Motion 4.10.51
142 125 Marie-Louise Lyngbye Pedersen K 5 Hanstholm Team Tved 4.11.05
143 228 Flemming Højmose Lauridsen M 138 Kolding   4.11.08
144 269 Henrik Schriver M 139 Højbjerg KUUL 4.11.11
145 268 Gert Hougaard M 140 Tilst KUUL 4.11.11
146 117 Ida Marie Hunderup K 6 Aalborg Ugilt RuNNers 4.11.15
147 32 Stefan Horslev M 141 Aalestrup Motionsløberne Aalestrup 4.11.50
148 62 Niels Munksgaard M 142 Harlev J Harlev Løb og Motion 4.12.13
149 278 Henrik Jensen M 143 Hjørring   4.12.27
150 158 Rune Klems M 144 Gistrup   4.12.41
151 77 Carsten Rene Nielsen M 145 Aarhus C   4.12.54
152 142 Lars Adolf Møller Svenningsen M 146 Dronninglund Hjallerup Løbeklub 4.13.12
153 224 Kim Pelo M 147 Svenstrup J SGIF Løb & Motion 4.13.18
154 178 Vagn Kirkelund M 148 Århus N Dansk Supermarked / TIF 4.13.23
155 29 Morten Kirkebæk M 149 Aarhus V   4.13.38
156 147 Johnny Kjær Jakobsen M 150 Aalborg Amok Aalborg 4.13.53
157 261 Brian Pedersen M 151 Holstebro Holstebro Bymarathon 4.14.01
158 60 Mads Holm Andersen M 152 Gistrup   4.14.04
159 181 Jan Møberg M 153 Suldrup   4.14.11
160 252 Jarl Simonsen M 154 Aalborg   4.14.32
161 154 Jimmy Skou-Sørensen M 155 Fjerritslev   4.14.53
162 129 Anne-Marie Rossen K 7 Svenstrup J Amok Aalborg / Craft 4.15.11
163 11 Tommy Jacobsen M 156 Hobro   4.15.26
164 157 Eigil Christensen M 157 Hjørring Hjørring Løber 4.15.46
165 45 Morten Viborg M 158 København N   4.15.53
166 277 Erik Hylleberg M 159 Hørsholm EH Consulting 4.15.58
167 46 Carsten Dalsgaard M 160 Viby J Aarhus 1900 4.15.59
168 197 Sonni Vinther M 161 Aalborg Team Tungmetal 4.17.09
169 126 Dorthe Roslev K 8 Odense S   4.17.11
170 218 Jan Risvig Henriksen M 162 Risskov   4.17.26
171 191 Esben Bolvig Mark M 163 Nørresundby   4.17.49
172 115 Vibeke Haaning K 9 Hjørring   4.17.56
173 116 Karina Faurholt Csaba K 10 Aalborg   4.18.15
174 78 Jens Bøgelund M 164 Aalborg   4.18.37
175 114 Charlotte Larsen K 11 Aars Aars Trim Motion 4.18.45
176 97 Henrik Engqvist M 165 Aalborg   4.19.59
177 128 Elisabeth Schwibs K 12 Leipzig, Tyskland Out of Space 4.20.00
178 155 Casper Hørlück M 166 Frederikshavn   4.21.05
179 177 Kristian Sunesen Førby M 167 Aalborg   4.21.18
180 185 Mikael Laursen M 168 Aalborg   4.21.18
181 121 Connie Sørensen K 13 Viborg   4.21.44
182 19 Ole Kristensen M 169 Hals Hals-Holtet Løbeklub 4.22.05
183 124 Mette Pilgaard K 14 Vadum Amok Aalborg 4.22.16
184 211 Leif Aller M 170 Rødovre   4.22.36
185 8 Kent Kørting M 171 Rødovre   4.23.41
186 216 Jørgen Aaby Nielsen M 172 Sorø Sorø Triathlon Klub 4.23.51
187 26 Peter Stiller Markussen M 173 Aalborg SV LinkTech 4.24.57
188 92 Jesper Nielsen M 174 Kalundborg MNS Motion 4.25.31
189 54 Allan Sørensen M 175 Svenstrup J   4.26.06
190 127 Ilka Müller K 15 Gistrup Synergile.com 4.26.20
191 17 Kasper Ørum Christiansen M 176 Aalborg Øst   4.26.43
192 214 Jesper Stuhr M 177 Aalborg   4.26.52
193 64 Per Esbensen M 178 Brønderslev BMC Tri 4.27.49
194 118 Tine Haslund K 16 Aalborg   4.28.04
195 44 Martin Melbye M 179 Aalborg   4.28.13
196 47 Casper Kirk M 180 Højbjerg P.I.Århus 4.30.56
197 174 Kristian Just M 181 Aalborg PIT PIF 4.31.08
198 194 Thomas Skjøtt Risgaard M 182 Aalborg   4.31.15
199 55 Nels Kristian Jensen M 183 Aars Hjemmeværnet 4.31.28
200 106 Anna Åberg K 17 Karlskoga, Sverige   4.32.58
201 107 Maria Hedegaard K 18 Pandrup   4.33.14
202 223 Uffe Nicolajsen M 184 Randers   4.34.41
203 215 Mikkel Flügel Pedersen M 185 Aalborg   4.34.41
204 152 Andreas Leffler M 186 Kaltenkirchen, Tyskland www.kaltenkirchener-marathon.de 4.35.10
205 28 Tommy Juel Kristensen M 187 Aabenraa AAIG Aabenraa / Team Pferdelunge 4.37.03
206 229 Poul Erik Kristensen M 188 Aars Aars Trim og Motion 4.38.10
207 68 Arne Franck M 189 Kaltenkirchen, Tyskland 100 MC, www.kaltenkirchener-marathon.de 4.39.16
208 149 Peter Buganski M 190 Langå   4.39.25
209 253 Poul Olesen M 191 Støvring Rold Skov Skiklub 4.39.45
210 265 Henrik Dohn M 192 Ry   4.42.17
211 246 Kristian Kærsgaard M 193 Aalborg Team Kærby 4.44.41
212 260 Jens Buhl Christensen M 194 Sindal Katsig Bakke Løberne 4.44.42
213 30 Michael Nielsen M 195 Aarhus V   4.48.10
214 57 Bent Walther M 196 Aalborg SØ Amok Aalborg 4.49.22
215 169 Niels Frederiksen M 197 Odder Odder Atletik og Motion 4.50.39
216 188 Kenneth Sørensen M 198 Nørresundby Team Gubbi 4.52.32
217 105 Sonya Mönius K 19 Risskov RunningWild 4.52.49
218 271 Henrik Walberg Larsen M 199 Vojens IFS 4.53.25
219 199 Rasmus Ejlersen M 200 Sønderborg Vidar Motion 4.53.54
220 262 Sten Rasmussen M 201 Svenstrup J   4.54.24
221 130 Lotte Krebs K 20 Aalborg   4.59.19
222 102 Lenette Eltved K 21 Aalborg   5.00.47
223 110 Beate Gröhn K 22 Struvenhütten, Tyskland www.kaltenkirchener-marathon.de 5.02.04
224 287 Carl Fiedler M 202 Sæby   5.02.19
225 96 Kurt Nielsen M 203 Hals Holte IF 5.08.07
226 259 Peter Nielsen M 204 Gandrup Holtet IF 5.08.07
227 81 Erik Ramberg Steen M 205 Hjallerup Amok Aalborg 5.10.23
228 113 Rita Brämer K 23 Itzehoe, Tyskland 100 Marathon Club 5.13.47
229 67 Klaus Bangert M 206 Bargfeld-Stegen, Tyskland 100 Marathon Club Deutschland 5.13.48
230 193 Ole Michelsen M 207 Frederikshavn   5.18.26
231 109 Regine Dörnte K 24 Kaltenkirchen, Tyskland Lauftreff Kaltenkirchen 5.25.51
232 22 Rene Christiansen M 208 Løkken   5.48.50
233 31 Ole Madsen M 209 Vadum   5.48.50
234 141 Horst Preisler M 210 Hamburg, Tyskland LAV Hamburg-Nord 6.48.11

 

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

- foreløbig resultatliste kan ses her pdf

 

 

tilbage - til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

29-03-13

Brutal Marathon

Ålborg

Henrik Kaysfeld´s galleri - Google+

67

29-03-13

Brutal Marathon

Ålborg

Poul Rasmussen´s galleri - Flickr

25

29-03-13

Brutal Marathon

Ålborg

Christian Lodberg´s galleri - Google+

173

 

 

tilbage - til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage - til toppen