Siden er sidst opdateret 24. november 2021 - kl. 14:41

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aalborg Brutal Marathon - langfredag d. 25. marts 2016 - kl. 13

"Aalborg Brutal Marathon"

Aalborg Brutal MarathonAalborg Brutal Marathon - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

 

 

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

Kort beskrivelse: Start kl. 13.00 fra adressen: Stolpedalsvej 2, 9000 Aalborg

- Et af de aller hårdeste marathonløb med i alt 736 HM - 6,9k rundstrækning, der skal klares 6 gange + prolog - maks. 6 timer - maks. 300 deltagere - se ruten Youtube

 

- forhåndstilmelding senest d. 11/3 - mulighed for eftertilmelding på dagen

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022

Afvikles som rundeløb (6,9k)

- 2 depoter pr. runde

Marathon

 
 

 

tilbage til toppen

Resultater marathon: - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Navn Klub/Team By/Nation Køn Pl. M/K Resultat Bemærkning
1 Emil Adelborg Team Villads & Dicte Aalborg SØ M 1 2.46.09  
2 Morten Sort Mouritsen Team Hustømrerne Nørresundby M 2 2.57.07  
3 Kim Klitgaard Sørensen   Nørresundby M 3 2.57.29  
4 Erik Bols Tandlægerne Skørping Skørping M 4 2.58.58  
5 Jon Kristensen Mariagerfjord Tri Klub Hadsund M 5 2.59.35  
6 Jacob B. Olesen Aalborg Atletik & Motion Aalborg SV M 6 2.59.48  
7 Bruno Batsberg Klub 100 Marathon Vodskov M 7 3.04.52  
8 Søren Haack Aarhus 1900 Triathlon Åbyhøj M 8 3.08.30  
9 Michael Rank Aalborg Triathlon Klub Aalborg M 9 3.10.04  
10 Ole Christensen FAK 66 Sæby M 10 3.10.16  
11 Dan Olesen Rold Skov Trailrunners Gistrup M 11 3.10.19  
12 Niels Peter Vestergaard Søndagsløbeklubben Skørping M 12 3.10.33  
13 Frank Linger Hinnerup Løberne Hinnerup M 13 3.12.25  
14 Brian Løgstrup Hinnerup løberne Hinnerup M 14 3.12.49  
15 Thomas Hyllekvist Johansen Life of sport Aalborg M 15 3.13.01  
16 Åsbjørn Ueland Varhaug Idrettslag Varhaug, Norge M 16 3.15.37  
17 Bent Stougaard Mariagerløberne Mariager M 17 3.16.20  
18 Mark Linder   Frederikshavn M 18 3.16.26  
19 Henrik Bruun Aalborg Triathlon Klub Aalborg M 19 3.17.25  
20 Niels H. Præstlin Vejle IF Vejle M 20 3.19.32  
21 Rasmus Nielsen   Gistrup M 21 3.19.38  
22 Søren Henrichsen Roklubben Ægir Aalborg M 22 3.20.23  
23 Johnny Visholm   Hjørring M 23 3.21.44  
24 Brian Elfrom Hansen Hinnerup Løberne Hinnerup M 24 3.24.01  
25 Jacob Flensborg   Frederikshavn M 25 3.24.22  
26 Rasmus Rasmussen Klub 100 Marathon Pandrup M 26 3.24.56  
27 Finn Sørensen Klub 100 Hjallerup Aalborg M 27 3.24.59  
28 Johnny Kjær Jakobsen AMOK Aalborg Aalborg Øst M 28 3.26.14  
29 Rasmus Hougaard Pedersen Team Hougaard / AaRun Aalborg M 29 3.27.50  
30 Jonas Færch Nielsen   Kgs. Lyngby M 30 3.28.59  
31 Michael Haladyn   Aalborg M 31 3.29.01  
32 Jørgen Hansen AAM Nibe M 32 3.29.12  
33 Anders Mikkelsen IFAA Vadum M 33 3.29.49  
34 Christian Hermes Olsen Oxfam International Aalborg M 34 3.30.20  
35 Shezad Inayat   Sandnes, Norge M 35 3.31.41  
36 Nicholas Kjellberg   Aalborg M 36 3.32.14  
37 Søren Rahbek FAK 66 Frederikshavn M 37 3.33.19  
38 Tom Madsen Mariagerløberne Mariager M 38 3.34.05  
39 Martin Thomsen Klub 100 Marathon Danmark Nørresundby M 39 3.34.14  
40 Michael Thorup Sørensen   Nørresundby M 40 3.34.17  
41 Stine Rex DGI-huset Aalborg K 1 3.34.27 Hurtigste kvinde
42 Jonas Abildgaard Ettrup   Risskov M 41 3.35.55  
43 Michael Sandfær SMT-Silkeborg Silkeborg M 42 3.36.24  
44 Peter Vestergaard   Aalborg SV M 43 3.37.29  
45 Sebastian Krantz Simonsen   Aalborg M 44 3.37.53  
46 Morten Koldsø Team Pivskid Aalborg M 45 3.38.06  
47 Stefan Thoms USC Kiel Kiel, Tyskland M 46 3.38.18  
48 Flemming Pentz Madsen   Gistrup M 47 3.38.36  
49 Claus Nielsen Aars Trim Aars M 48 3.39.00  
50 Claus Søndermølle Fjordløberne Hobro Hobro M 49 3.40.39  
51 Patrick Steffen Pedersen AaRun Aalborg Øst M 50 3.41.15  
52 Samantha Thygesen SMT Rødekro K 2 3.42.10  
53 Kim Sørensen Runners Corner Viborg Bjerringbro M 51 3.42.45  
54 Carl Frieboe Rasmussen Klub 100 Marathon Hasselager M 52 3.43.18  
55 Rene Thomassen Viborg AM / Marathongruppen Viborg M 53 3.43.21  
56 Jesper Eegholm Xlbyg-cestetræ Hjallerup M 54 3.43.23  
57 Allan Saaby Fjerritslev Trimklub Fjerritslev M 55 3.43.36  
58 Brian Pedersen Mejdal Halgaard Motion Holstebro M 56 3.43.39  
59 Stefan Larsen Run for Fun Haverslev IF Nørager M 57 3.43.40  
60 Bo Stenvang   Støvring M 58 3.44.34  
61 Casper Dalsø Karlslunde Tri Aabybro M 59 3.44.35  
62 Morten S. Ejsing-Duun Trailløb i Nordjylland Støvring M 60 3.45.11  
63 Stefan Lundal Lænner   Aalborg SV M 61 3.45.24  
64 René Thomsen   Sulsted M 62 3.45.49  
65 Peter Duun JGKI Team Newline Aalborg M 63 3.46.32  
66 Mads Sangill   Storvorde M 64 3.47.43  
67 Henrik Bøge Madsen   Bjerringbro M 65 3.47.50  
68 Zeljko Novakovic Made in Croatia Aalborg M 66 3.48.13  
69 Laura Kjær AaRun Aalborg K 3 3.48.21  
70 Simon Levisen Persson AaRun Aalborg M 67 3.48.21  
71 Stefan Hunderup Ugilt Runners Aars M 68 3.48.25  
72 Jens Ole Andersen DVIF Hobro M 69 3.49.26  
73 Mads Riishøj AAM Aalborg M 70 3.50.04  
74 Michael Sigaard IFAA Aalborg SV M 71 3.50.10  
75 Steen Hougaard Pedersen Team Hougaard Hirtshals M 72 3.50.40  
76 Bjarne Lund Brutal Klub 10** Klarup M 73 3.51.03  
77 Søren Qvist   Sæby M 74 3.51.11  
78 Jimmi Søndergaard Team Pivskid Aalborg M 75 3.51.39  
79 Bjarne Jensen Hals FS / Klub 100 Marathon Hals M 76 3.51.47  
80 John Brun Paulsen IFAA Aalborg M 77 3.52.04  
81 Thomas Mörck   Hadsund M 78 3.52.14  
82 Konrad Bøknæs   Gjøl M 79 3.54.49  
83 Rene Jørgensen AaRun Nørresundby M 80 3.55.15  
84 Thomas Pedersen   Hobro M 81 3.55.36  
85 Tina Skinnerup Aalestrup Løberne Aalestrup K 4 3.55.40  
86 Jimmi Mikkelsen Pinen og Plagen Nykøbing Mors M 82 3.55.48  
87 Jan Møberg Bunk-Møberg Gjern M 83 3.56.16  
88 Karen Marie Brøgger HGVS Næstved K 5 3.56.19  
89 Martin Bauer Tørring Frejlev Motion Aalborg SV M 84 3.56.25  
90 Hans Renkwitz Rødekro Tri & Motion Rødekro M 85 3.56.25  
91 Tom Rodkjær Aalborg Firmaidræts Løbehold Nørresundby M 86 3.56.40  
92 Steffen Feldbæk Jensen Runners DK Nørresundby M 87 3.56.40  
93 Karl Andersen JSI-løb Jerslev M 88 3.56.52  
94 Benny Bunk Simonsen Bunk en omgang efter Møberg Aalborg M 89 3.57.04  
95 Jan Sørensen FAK 66 Sæby M 90 3.57.07  
96 Carsten Jacobsen AMOK Aalborg Aalborg M 91 3.57.08  
97 Åse Møl   Jerslev K 6 3.57.10  
98 Peter Hagsholm Pedersen Løbeklubben Søndag Morgen Nørresundby M 92 3.57.12  
99 Anker Lund Vinding   Aalborg M 93 3.57.15  
100 Jakob Skotte Kristensen   Aalborg SV M 94 3.57.17  
101 Peter Degn   Frederikshavn M 95 3.57.36  
102 Per Henriksen Marathon Klub 100 Danmark Aalborg M 96 3.57.54  
103 Rune Hostrup   København N M 97 3.57.59  
104 Emil Kristensen   Aabybro M 98 3.58.36  
105 Morten Bojesen   Vodskov M 99 3.58.48  
106 Thomas Bredgaard   Aalborg M 100 3.58.54  
107 Michael Ejstrup Jakobsen Nordkraft Løb & Motion Nørresundby M 101 3.59.51  
108 Thomas Ørbæk Ørbæk Klanen Aalborg SV M 102 4.00.07  
109 Heine Andersen Løbeklubben Søndag Morgen Aalborg M 103 4.00.24  
110 Henrik Lund Sørensen   Aalestrup M 104 4.00.34  
111 Teddy Jøker Dons   Nørresundby M 105 4.00.56  
112 Mats Liljegren Team Skavsåret Farsta, Sverige M 106 4.01.00  
113 Kim Pelo Team 9230 Svenstrup J M 107 4.01.28  
114 Niels Frederiksen Odder Atletik og Motion Odder M 108 4.02.57  
115 Burkhard Loeher 100 Marathon Club Germany Wedel, Tyskland M 109 4.03.46  
116 Connie Lundegaard Sørensen   Viborg K 7 4.04.08  
117 Frank Jørgensen   Brønderslev M 110 4.04.43  
118 Betinna Zülau   Aalborg K 8 4.04.56  
119 Lars Rasmussen   Hinnerup M 111 4.05.07  
120 Anders Jespersgaard   Gistrup M 112 4.06.33  
121 Thorvaldur Skuli Palsson   Aalborg SØ M 113 4.06.38  
122 Claus Sørensen Atletica Horsens M 114 4.06.42  
123 Kim Hansen   Skørping M 115 4.06.43  
124 Rene Knudsen Storvorde Storvorde M 116 4.06.53  
125 Thomas Bjerre   Aarhus M 117 4.07.38  
126 Dennis Gregersen Klub Stub Saltum M 118 4.07.59  
127 Claus Ellgaard Frederiksen Vandrefalken Anno 2013 Gistrup M 119 4.08.26  
128 Kim Pedersen Thyholm Løbeklub Thyholm M 120 4.08.45  
129 Jesper Korup Jensen   Aalborg M 121 4.08.45  
130 Mark Laursen Runners DK Støvring M 122 4.09.39  
131 Heidi Lindgren   Aalborg SØ K 9 4.09.55  
132 Benny Bull Pinen og Plagen Roslev M 123 4.10.48  
133 Jan Bjerre IFAA Aalborg M 124 4.10.51  
134 Vagn Kirkelund TIF / KCMD Århus N M 125 4.11.14  
135 Henrik Lund AMOK Aalborg Aalborg M 126 4.11.41  
136 Peter Simonsen Spar Nord Hjallerup M 127 4.12.01  
137 Rasmus Jensen   Skagen M 128 4.12.02  
138 Tine Ågård Haslund Aalborg Triathlon Klub Aalborg K 10 4.12.10  
139 Kasper Hoppe   Vrå M 129 4.13.45  
140 Jeppe Rom Vestergaard IFAA Storvorde M 130 4.13.54  
141 Benny Møller Les deux Aalborg M 131 4.16.07  
142 Andreas von der Heide Les deux Aalborg M 132 4.16.07  
143 Thomas Holtegaard   Sindal M 133 4.16.12  
144 Ulrik Johansen   Aars M 134 4.16.37  
145 Rico Eiersted Nordevent / Coast2coast Strandby M 135 4.16.38  
146 Jesper Thomsen Løbeklubben Søndag Morgen Aalborg M 136 4.16.45  
147 Brian Kvist Nielsen AMOK Aalborg Aalborg SV M 137 4.17.07  
148 Kim Kristensen Gugsprinterne Aalborg SØ M 138 4.17.23  
149 Line Tørholm   Brønderslev K 11 4.17.24  
150 Helle Møller Kristensen   Hjørring K 12 4.18.17  
151 Rune Eldrup Fosnæs   Aalborg M 139 4.18.43  
152 Bjarke Bay Smidt Klub Stub Aarhus M 140 4.19.54  
153 Mikkel Holt Christensen Klub Stub København N M 141 4.19.54  
154 Susanne Aarup Hjallerup Løbeklub Hjallerup K 13 4.20.19  
155 Marianne Hjelm Hjallerup Løbeklub Hjallerup K 14 4.20.19  
156 Lars Adolf Møller Svenningsen Hjallerup Løbeklub Dronninglund M 142 4.20.19  
157 John Jensen   Sindal M 143 4.20.38  
158 Michael Nielsen Aarhus 1900 Aarhus C M 144 4.21.00  
159 Michael Bossen   Aalborg M 145 4.21.06  
160 Michael Vesth Lund Pedersen   Højbjerg M 146 4.21.25  
161 Johnny Heinmann Marathon Klub 100 Silkeborg M 147 4.22.07  
162 Ole Møller Jacobsen   Hjørring M 148 4.22.40  
163 Christian Korsgaard Vandrefalken Storvorde M 149 4.22.52  
164 Claus Starbek Johansen   Nibe M 150 4.23.17  
165 Erik Skytte Thomsen   Storvorde M 151 4.23.17  
166 Annette Graversen   Svenstrup J K 15 4.24.01  
167 Jakob Stæhr Hansen Prodan Randers NØ M 152 4.25.51  
168 Tomas Nesgaard   Støvring M 153 4.26.29  
169 Brian Lindstrøm Aalborg Triathlon Klub Nørresundby M 154 4.26.29  
170 Bente Morild Hjallerup Løbeklub Hjallerup K 16 4.27.39  
171 Morten Abildgaard AMOK Aalborg Nibe M 155 4.27.39  
172 Preben Ipsen Hammer Bakker Runners Vodskov M 156 4.28.57  
173 Inge Marie Dahlgaard Krog Tved nr. 50 Thisted K 17 4.29.22  
174 Kaspar Fuglsang   Brønderslev M 157 4.29.40  
175 Tom Mandrup Hansen   Hjørring M 158 4.29.49  
176 Allan Domino Hjermind Hansen Don Flying Vodskov M 159 4.30.22  
177 Jens Chr. Damhus Fjordløberne Hobro Hobro M 160 4.31.25  
178 Søren Skytte DUUL / Aarhus 1900 Aarhus M 161 4.33.29  
179 Thomas Rosholm   Aalborg M 162 4.33.59  
180 Tom Wagner Lige fra sofaen Hals M 163 4.34.38  
181 Berit Møller AMOK Aalborg Aalborg SØ K 18 4.34.45  
182 Kasper Erlandsen   Aalborg M 164 4.35.03  
183 Simon Kjelgaard Erlandsen   Aalborg M 165 4.35.03  
184 Maibritt Eberhard 1 % kondi 99 % vilje Aalborg K 19 4.38.31  
185 Sten Rasmussen   Svenstrup J M 166 4.38.50  
186 Carsten Dalsgaard   Viby J M 167 4.38.56  
187 Carsten Rene Nielsen Running Wild Aarhus C M 168 4.38.56  
188 Mads Werning Team Pivskid Aalborg M 169 4.40.27  
189 Jan Lauridsen   Herning M 170 4.40.56  
190 Susanne Søndergaard   Aalborg K 20 4.41.09  
191 Gert Bøgeskov Kristensen Don Flying Aars M 171 4.43.57  
192 Janus Lund-Larsen   Aalborg M 172 4.46.40  
193 Nick Thingholm Baandrup AMOK Aalborg Aalborg M 173 4.47.21  
194 Peter Buganski   Langå M 174 4.47.32  
195 Brian M. Johansen www.sportsmagneter.dk Aalborg M 175 4.47.32  
196 Kurt Nielsen Hammer Bakker Runners Hals M 176 4.47.57  
197 Rene Bennyson   Aalborg M 177 4.49.09  
198 Leif Birkbak   Aalborg M 178 4.50.24  
199 Maria Hedegaard   Pandrup K 21 4.52.29  
200 Mai-Britt Lykke   Brønderslev K 22 4.52.29  
201 Marie-Lise Katchian   Aalborg K 23 4.53.51  
202 Fie Broberg Arkadens Fysioterapi Aalborg K 24 4.53.57  
203 Mikkel Broberg   Aalborg M 179 4.53.57  
204 Susanne Garbrecht AAIG Aabenraa Aabenraa K 25 4.54.27  
205 Tommy Juel Kristensen AAIG Aabenraa Aabenraa M 180 4.54.27  
206 Ole Michelsen Team Michelsen Frederikshavn M 181 4.59.15  
207 Carl Fiedler   Sæby M 182 5.01.02  
208 Søren Klinsmann   Aalborg M 183 5.02.25  
209 Jørn Mehlsen AMOK Aalborg Svenstrup J M 184 5.02.26  
210 Peter Klarlund Atletica / Klub 100 Marathon.dk Horsens M 185 5.02.53  
211 Jacob Nymand MAN Diesel & Turbo Frederikshavn M 186 5.03.10  
212 Lenette Eltved   Aalborg K 26 5.10.46  
213 Søren Albrechtsen Ørestad IF København S M 187 5.10.58  
214 Martin Grøn Prospect Klub 100 Marathon Danmark Aalborg SØ M 188 5.11.10  
215 Kim Nielsen   Pandrup M 189 5.11.11  
216 Hanne Kristoffersen Hjallerup Bymarathon Hjallerup K 27 5.11.20  
217 Klaus Johansen Tyk men glad Hjørring M 190 5.18.45  
218 Rasmus Albrechtsen Team Koma København S M 191 5.26.36  
219 Karsten Kristensen   Hirtshals M 192 5.26.37  
220 Henne Stenbæk Jensen   Skjern K 28 5.42.32  
  Julia Beiderlinden MTV Kronberg Kronberg, Tyskland K   DNF  
  Heidi Nowack    Aalborg K   DNF  
  Charlotte Vinther   Aalborg SV K   DNF  
  Finn Lauridsen AMOK Aalborg Aalborg  M   DNF  
  Martin Melbye Løbeklubben Søndag Morgen  Aalborg  M   DNF  
  Christian B. Mygdam BMC Brønderslev M   DNF  
  Thomas Nielsen Statoil Hasseris Aalborg M   DNF  
  Dres Overgaard Statoil Hasseris Aalborg  M   DNF  
  Torben Mark   Gistrup M   DNF  
  Kasper Davidsen  AaRun Nørresundby M   DNF  
  Kasper Breum   Nørresundby M   DNF  
  Andrus Parv   Tartu, Estland M   DNF  
  Peter Kajhøj   Silkeborg M   DNF  
  Rasmus Kajhøj   Silkeborg M   DNF  
  Christian B. Jørgensen   Aalborg  M   DNF  
  Søren Høholt Team Pivskid Aalborg  M   DNF  
  Jan Poulsen Skrubbeltrang Team Pivskid Aalborg  M   DNF  
  Simon Josefsen   Svenstrup J M   DNF  
  Rasmus Fugl  Hinnerup Løberne Trige M   DNF  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

25-03-16

Brutal Marathon -

Aalborg

Google Fotos - Henrik Kaysfeld

121

25-03-16

Brutal Marathon -

Aalborg

Facebook - Flemming Bach Moesgaard Leth

119

03-04-15

Brutal Marathon

Ålborg

Henrik Kaysfeld´s galleri - Google+

87

03-04-15

Brutal Marathon -

Aalborg

Facebook - Finn Andersen

156

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

18-04-14

Brutal Marathon

Aalborg

Klip fra TV Nord - TV Nord 2.11 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen