Siden er sidst opdateret 24. november 2021 - kl. 14:41

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aalborg Brutal Marathon - mandag d. 5. juni 2017 - kl. 13

"Aalborg Brutal Marathon"

Aalborg Brutal MarathonAalborg Brutal Marathon - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

 

 

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: Start kl. 13.00 fra adressen: Stolpedalsvej 2, 9000 Aalborg

- Et af de aller hårdeste marathonløb med i alt 736 HM - 6,9k rundstrækning, der skal klares 6 gange + prolog - maks. 6 timer - maks. 300 deltagere - se ruten Youtube

 

- forhåndstilmelding senest mandag d. 22/5 - mulighed for eftertilmelding +50 kr.

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022

Afvikles som rundeløb (6,9k)

- 2 depoter pr. runde

Marathon

 
 

 

tilbage til toppen

Resultater marathon: - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. tot. Navn By, Land Klub/Team Køn Pl. M/K Resultat Bemærkning
1 Christian Nørgaard Nielsen Hjallerup Mariagerfjord Gymnasium M 1 3.00.47  
2 Carsten Johannesen Brønderslev AAM M 2 3.02.25  
3 Claus Andersen Hobro Team Wellness M 3 3.04.36  
4 Niels Peter Vestergaard Skørping Søndagsløbeklubben M 4 3.06.34  
5 Peter Harritsø Hjørring Team Harritsø M 5 3.07.51  
6 Jonas Kappelskov Bach Aalborg SØ Aalborg Tri M 6 3.11.19  
7 Kristian Werner Aalborg Aarun M 7 3.12.40  
8 Finn Sørensen Frejlev Klub 100 M 8 3.14.06  
9 Mark Linder Frederikshavn FAK 66 M 9 3.20.31  
10 Johnny Visholm Hjørring Dromos M 10 3.26.43  
11 Andy Brøner Struer   M 11 3.27.35  
12 Martin Thomsen Nørresundby Klub 100 Marathon DK M 12 3.29.06  
13 Dion Køhler Mertz Aalborg   M 13 3.30.54  
14 Lene Broberg Frederikshavn FAK 66 K 1 3.31.59 Hurtigste kvinde
15 Martin del Pino Herlev   M 14 3.32.04  
16 Tom Rodkjær Nørresundby Runners DK M 15 3.32.16  
17 Steffen Feldbæk Jensen Nørresundby Runners DK M 16 3.32.16  
18 Claus Ellgaard Frederiksen Gistrup Vandrefalken M 17 3.34.48  
19 Peter Vestergaard Aalborg SV   M 18 3.35.45  
20 Søren Kveiborg Aalborg Nordkraft Løb og Motion M 19 3.35.46  
21 Rudi Ravn Aabybro   M 20 3.35.58  
22 Simon Persson Aalborg Klub 100 Marathon M 21 3.39.26  
23 Anders Mikkelsen Vadum IFAA M 22 3.40.56  
24 Lars Degn Hjørring   M 23 3.41.04  
25 Flemming Pentz Madsen Gistrup Aarun M 24 3.41.05  
26 Søren Reitelseder Hillerød   M 25 3.42.59  
27 Johnny Kjær Jakobsen Aalborg Øst AMOK Aalborg M 26 3.43.14  
28 Martin Søndergaard Aalborg   M 27 3.43.56  
29 Bjørn Hansen Aalborg   M 28 3.44.24  
30 Søren Rahbek Frederikshavn fAK 66 M 29 3.44.35  
31 Carl Frieboe Rasmussen Hasselager   M 30 3.47.54  
32 Bo Stenvang Støvring   M 31 3.47.59  
33 Thomas Ingstrup Lund Vodskov   M 32 3.48.27  
34 Thomas Wulff Staal Bælum   M 33 3.49.13  
35 Chris Jonathan Mortensen Aalborg Batman og Robin M 34 3.50.39  
36 Anders Ottosen Aalborg   M 35 3.50.39  
37 Dorte Jensen Aalborg Runners Lab Aalborg K 2 3.50.59  
38 Lars Norup Hobro Rørbækløbet M 36 3.52.35  
39 Michael Skjødt Hansen  Terndrup  Aalborg Tri  M 37 3.53.20  
40 Kent Møller Tilst DUUL M 38 3.54.01  
41 Michael Zimmermann Nielsen Glostrup Klub 100 Marathon DK M 39 3.54.30  
42 Mikkel Søndergaard Aalborg   M 40 3.54.48  
43 Mathias Nysum Hansen Aalborg   M 41 3.54.49  
44 Carina Damgaard Lund Nibe   K 3 3.55.24  
45 Peter Hedegaard Nielsen Aalborg   M 42 3.55.31  
46 Allan Saaby Fjerritslev Fjerritslev Trimklub/HUI M 43 3.55.39  
47 Stefan Larsen Nørager Run for Fun Haverslev IF M 44 3.55.52  
48 Lars Holt Kristensen Aalborg SØ   M 45 3.56.04  
49 Henning Lorenzen Åbyhøj Parkrun Brabrand M 46 3.56.33  
50 Anders Jespersgaard Gistrup Klub 100 Marathon DK M 47 3.56.58  
51 Martin Tørring Aalborg SV   M 48 3.57.35  
52 Michael Thorup Aalborg Aarun M 49 3.57.49  
53 Steffen Snoger Aalborg Aarun M 50 3.58.18  
54 Helle Mørch Sørensen Sæby HjuldmandKaptain K 4 3.58.31  
55 Lars Esmarch Andersen Aalborg SV Aarun M 51 4.01.16  
56 Andrus Parv Tartu, Estland   M 52 4.01.36  
57 Anker Lund Vinding Aalborg   M 53 4.01.47  
58 Heidi Holme Aalborg   K 5 4.02.12  
59 Erik Lauridsen Hvidovre Hvidovre Atletik og Motion M 54 4.03.29  
60 Tine Haslund Aalborg Runners Lab Aalborg K 6 4.04.29  
61 Kasper Davidsen Hjallerup Aarun M 55 4.05.14  
62 Henrik Kristensen Aalborg Løbeklubben Søndag Morgen M 56 4.05.22  
63 Nicholas Kjellberg Aalborg Løbeklubben Søndag Morgen M 57 4.05.23  
64 Rasmus Jensen Skagen   M 58 4.05.41  
65 Steffen Holm Aalborg Løbeklubben Søndag Morgen M 59 4.06.01  
66 Rune Eldrup Fosnæs Aalborg   M 60 4.06.02  
67 Peter Hagsholm Pedersen Nørresundby Løbeklubben Søndag Morgen M 61 4.06.08  
68 Martin Olsen Vodskov Løbeklubben Søndag Morgen M 62 4.06.08  
69 Lars Emil Wahlgreen Aalborg Runners Lab Aalborg M 63 4.06.37  
70 Frank Bollnow Stralsund, Tyskland Stralsund Runners M 64 4.07.10  
71 Niels Frederiksen Odder Klub 100 Marathon DK M 65 4.07.39  
72 Teddy Dons Nørresundby   M 66 4.09.27  
73 Benny Bull Roslev Pinen og Plagen M 67 4.10.10  
74 Bernt Bull Nykøbing Mors Pinen og Plagen M 68 4.10.10  
75 Ninna Dalsgaard Christensen Støvring Aalborg Atletik og Motion K 7 4.10.17  
76 Jakob Diget Pedersen Gandrup Hammer Bakker Runners M 69 4.10.22  
77 Tomas Nesgaard Støvring Aalborg Triathlon Klub  M 70 4.11.08  
78 Troels Knudsen Aalborg SV   M 71 4.11.35  
79 Per Kjær Aalborg Øst Aarun M 72 4.11.48  
80 Jakob Jonstrup Christensen Nørresundby AKIF M 73 4.12.36  
81 Søren Klinsmann Aalborg Aarun M 74 4.12.46  
82 Kim Høxbro Skive Skive AM M 75 4.13.49  
83 Heidi Lindgren Aalborg SØ   K 8 4.14.37  
84 Søren Vester Aalborg SV Aarun M 76 4.15.04  
85 Jonas Printzlau Bøgh Aalborg Løbeklubben Søndag Morgen M 77 4.15.55  
86 Allan Jensen Aalborg Løbeklubben Søndag Morgen M 78 4.15.56  
87 Thorvaldur Palsson Aalborg Løbeklubben Søndag Morgen M 79 4.15.58  
88 Mads Riishøj Aalborg AAM M 80 4.16.10  
89 Mads Werning Aalborg Mandagsklubben M 81 4.16.17  
90 Peter Kristensen Sæby Sæby Løbeklub M 82 4.18.39  
91 Allan Riise Nibe   M 83 4.19.20  
92 Jesper Thomsen Aalborg Løbeklubben Søndag Morgen M 84 4.19.36  
93 Carsten Jacobsen Aalborg   M 85 4.19.37  
94 Marianne Hjelm Hjallerup Hjallerup Løbeklub K 9 4.20.11  
95 Susanne Aarup Hjallerup Hjallerup Løbeklub K 10 4.20.11  
96 Lars Adolf Møller Svenningsen Dronninglund Hjallerup Løbeklub M 86 4.20.11  
97 Tony Hejslet Hjallerup Hjallerup Løbeklub M 87 4.20.11  
98 Jesper Madsen Fjerritslev TIF runners M 88 4.20.45  
99 Arne Franck Kaltenkirchen, Tyskland 100 Marathon Club Tyskland M 89 4.24.03  
100 Jimmy Skou-Sørensen Fjerritslev Fjerritslev Trimklub M 90 4.24.42  
101 Morten Søndergaard Petersen Aalborg   M 91 4.25.59  
102 Dennis Thomsen Aalborg Aalborg Atletik og Motion M 92 4.26.07  
103 Kim Jensen Vadum IFAA M 93 4.26.40  
104 Thomas Mörck Hadsund Hadsund løberne M 94 4.26.41  
105 Michael Hove Aalborg   M 95 4.28.16  
106 Bjarne Lund Klarup Klub 100 Marathon DK M 96 4.28.35  
107 Henrik Lund Aalborg AMOK M 97 4.28.35  
108 Tom Hansen Hjørring LIUF Løb M 98 4.28.53  
109 Djoko Dokic Hjørring   M 99 4.29.09  
110 Mathias Bøgh Aalborg   M 100 4.30.02  
111 Henning Ørbæk Nørresundby   M 101 4.35.00  
112 Berit Møller Aalborg SØ AMOK Aalborg K 11 4.37.30  
113 Carl Christian Fiedler Sæby   M 102 4.39.16  
114 Torben Barkmann Kusk Aalborg Øst Aalborg Atletik og Motion M 103 4.41.28  
115 Helle Møland Mortensen Vodskov AMOK Aalborg K 12 4.45.41  
116 Anders Jeppesen Vodskov AMOK Aalborg M 104 4.45.41  
117 Rene Aagaard Odder Odder Atletik M 105 4.53.51  
118 Martin Theis Eriksen  Aalborg    M 106 4.54.37  
119 Stig Elstrøm Aalborg   M 107 4.57.02  
120 Mogens Fahlmann Nøhr Aars   M 108 4.58.38  
121 Henrik Rank Brcelic Aalborg Team Tung M 109 4.59.32  
122 Mikkel Thuren Rasmussen Nørresundby Team Tungmetal M 110 5.00.28  
123 Sten Rasmussen Svenstrup J   M 111 5.01.32  
124 Jane Beith Nielsen Varde FiberVisions Motion K 13 5.01.42  
125 Erik Westergreen Aalborg SV Aalborg Atletik og Motion M 112 5.05.05  
126 Karsten Bang Kristensen Hirtshals Migselv M 113 5.10.18  
127 Mike Johansen Nordborg   M 114 5.19.01  
128 Lenette Eltved Aalborg   K 14 5.23.05  
  Miguel del Pino Brønshøj   M   DNF  
  Frederik Lindved Aalborg Mo´s Friends / ATK M   DNF  
  Jens Ole Maribo Samallo Hjallerup Hjallerup Løbeklub M   DNF  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

25-03-16

Brutal Marathon -

Aalborg

Google Fotos - Henrik Kaysfeld

121

25-03-16

Brutal Marathon -

Aalborg

Facebook - Flemming Bach Moesgaard Leth

119

03-04-15

Brutal Marathon

Ålborg

Henrik Kaysfeld´s galleri - Google+

87

03-04-15

Brutal Marathon -

Aalborg

Facebook - Finn Andersen

156

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

18-04-14

Brutal Marathon

Aalborg

Klip fra TV Nord - TV Nord 2.11 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen