Siden er sidst opdateret 24. november 2021 - kl. 14:41

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aalborg Brutal Marathon - langfredag d. 18. april 2014 - kl. 13

"Aalborg Brutal Marathon"

Aalborg Brutal MarathonAalborg Brutal Marathon - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

 

 

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: Et af de aller hårdeste marathonløb med i alt 736 HM - 6,9k rundstrækning, der skal klares 6 gange + prolog

 

- forhåndstilmelding senest d. 4/4

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022

Afvikles som rundeløb

Marathon

 
 

 

tilbage til toppen

Resultater marathon: - se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

Navn Køn By, Land Klub/ Team Resultat
Søren Rasmussen M Viborg Viborg AM 2.47.59
Lars Vels M Viborg Viborg AM 2.48.32
Kim Hansen M Viborg Viborg AM 2.48.51
Morten Sort Mouritsen M Aalborg Hustømrerne A/S 2.59.17
Mark Linder M Frederikshavn FAK66 2.59.30
Jacob B. Olesen M Aalborg SV Aalborg Atletik og Motion 2.59.52
Lasse Taagaard Jensen M Nørresundby Aalborg Triathlon Klub 3.14.27
Peter Sundahl M Aalborg   3.15.03
Dan Olesen M Gistrup Happy Runners 3.17.08
Flemming Leth M Aabybro Løbefabrikken 3.18.31
Niels Peter Vestergaard M Skørping Søndagsløbeklubben 3.19.12
Jens Schwardt M Halstenbek, Tyskland Eintracht Rellingen 3.19.22
Thomas Selde M Aalborg   3.19.37
Michael Rank M Aalborg Haraldslund Vand & Kulturhus 3.21.07
Kim Klitgaard M Nørresundby   3.21.17
Anders Mikkelsen M Vadum IFAA / Amok Aalborg 3.22.24
Jesper Arenshøj M Fjerritslev Fjerritslev Trimklub 3.23.35
Søren Haack M Åbyhøj Aarhus 1900 Triathlon 3.24.05
Stine Rex K Aalborg Løbekompagniet 3.25.06
Ole Cramer M Ebberup Ebberup Løbeklub 3.25.18
Per Olesen M Hobro Fjordløberne Hobro 3.25.26
Allan Bjærge Poulsen M Odense C   3.26.22
Finn Sørensen M Aalborg Øst   3.26.50
Rasmus Rasmussen M Pandrup Saltum Trim 3.26.50
Brian Løgstrup M Hinnerup Hinnerup Løberne 3.27.36
Mads Kaae Jørgensen M Svenstrup J Aalborg Triathlon Klub 3.27.37
Hans Schack M Klarup De Forenede Dampvaskerier 3.28.35
Sten Christensen M Vrå Triathlon mod kræft 3.28.45
Martin Thomsen M Nørresundby Aalborg Triathlon Klub 3.29.21
Dion Køhler Mertz M Aalborg   3.30.51
Martin Jacobsen M Skals   3.30.59
Anders Eeg M Aalborg   3.31.09
Jens Ole Andersen M Hobro   3.31.17
Jørgen Bøjgaard M Nibe Sønderholm Motionsklub 3.31.24
Jonas Ettrup M København S   3.31.25
Allan Saaby M Fjerritslev Fjerritslev Trimklub 3.32.03
Leif Jensen M Frederikshavn   3.32.14
Sonny Gajhede M Hjallerup Vinogmad.dk 3.32.55
Michael Haladyn M Aalborg Planday 3.33.19
Christian Bak M Aalborg   3.34.00
Jesper Tage-Hansen M Vodskov   3.34.04
Flemming Madsen M Gistrup VFB Trim 3.35.10
Brian Højbjerg M Struer Tillykke med de 40 år 3.36.05
Benny Palsgaard M Svenstrup J Godthåb Trim 3.36.06
Björn Lämmerzahl M Aalborg   3.36.28
Rasmus Hougaard Pedersen M Hirtshals   3.36.34
Frank Jørgensen M Brønderslev Fitness World 3.36.40
Michael Nygreen M Nørresundby   3.36.52
Ole Busk M Hinnerup   3.37.21
Mikkel Søndergaard M Aalborg   3.37.31
Anders Nymand M Støvring   3.37.31
Morten Nygreen M Aalborg The walk of shame 3.37.58
Martin Olsen M Vodskov Momassage.dk 3.38.28
Mogens Pedersen M Aars   3.38.37
Steen Karlsen M Horsens   3.38.49
Lars Palmø M Tilst   3.38.50
Tommy Jacobsen M Hobro Invita Aalborg 3.38.50
Jens Rasmussen M Skive www.jr-bodybalance.dk 3.39.08
Poul Fastergaard M Aalborg   3.39.26
Stefan Larsen M Nørager Run for fun Haverslev IF 3.40.15
Claus Søndermølle M Hobro Fjordløberne Hobro 3.40.16
Morten Reinewald M Vadum IFAA 3.41.09
Jonathan Led Larsen M Aalborg Vitaminer til hjernen 3.41.13
Kim Sørensen M Bjerringbro Runners Corner Viborg 3.42.19
Henrik Barslund Kjærsgaard M Ikast   3.42.37
Peter Vestergaard M Aalborg SV Team 100 miles 3.43.04
Kristian Bak M Aalborg   3.44.05
Michael Borre M Suldrup   3.44.25
Lars Sloth Poulsen M Svenstrup J   3.44.32
Henrik Lund Sørensen M Aalestrup   3.45.29
Joachim Morell Jakobsen M Nørresundby Kærsgaard & Andersen A/S 3.45.34
Peter Degn M Frederikshavn   3.45.43
Bjarne Lund M Klarup Amok Aalborg 3.45.46
Anders Risager M Klarup   3.45.50
Lars Holt Kristensen M Aalborg SØ   3.46.09
Jørgen Skovlund Sørig M Støvring   3.46.29
Dorte Jensen K Aalborg Løbekompagniet 3.46.30
Stefan Hunderup M Aars Ugilt RuNNers 3.46.39
Maria Nørgaard Bak K Aalborg   3.46.56
Carl Frieboe Rasmussen M Hasselager Klub 100 Marathon Danmark 3.47.08
Henrik Snild Nielsen M Aalborg SØ   3.47.37
Steen Hougaard Pedersen M Hirtshals Team Hougaard 3.47.45
René Albæk M Vejle Vejle IF Tri 3.47.49
Allan Jensen M Aalborg Vinshoppen 3.47.56
Rene Højen Pedersen M Hobro Team MaxEl 3.48.15
Brian Bruun Christensen M Hobro Team MaxEl 3.48.15
Jacob Tylkjær M Aalborg Team Lindrup Tylkjær 3.48.23
Henrik Bøge Madsen M Bjerringbro Bjerringbro Motion 3.48.38
Simon Josefsen M Svenstrup J Aalborg Triathlon Klub 3.49.56
Kim Meldgaard M Vadum The humblebees and the snailman 3.50.44
Jens Dalsgaard Nielsen M Aalborg Amok Aalborg 3.50.46
Martin Melbye M Aalborg   3.51.07
Tommy Riber Thomsen M Tranbjerg J   3.51.34
Anders Jespersgaard M Gistrup   3.52.45
Toni Carlsen M Silkeborg   3.52.49
Kaj Westergaard M Aabybro Det skal nok gå 3.52.59
Bruno Roer M Aalborg Team Tungmetal 3.53.36
Benny Bull M Roslev Pinen og Plagen 3.53.42
Martin Jørgensen M Odder Saksild Løberne 3.54.35
Jesper Korup Jensen M Aalborg   3.54.37
Thomas Ingstrup M Vodskov   3.54.38
Rune Klems M Gistrup   3.54.44
Troels Knudsen M Aalborg   3.54.45
Mike Vangsted M Skagen Skagen OK & Motion 3.54.46
Tine Haslund K Aalborg Løbekompagniet 3.54.55
Henrik Müller Jensen M Vodskov Amok Aalborg 3.55.04
Tom Prydsø M Aalborg AMOK 3.55.29
Klaus Larsen M Aalborg   3.55.47
Kim Pelo M Svenstrup J Team 9230 / Godthåb Trim 3.56.55
Jan Møberg M Suldrup Bunk Møberg 3.57.11
Andrus Parv M Tartu, Estland   3.58.52
Karl Andersen M Jerslev J JSI-løb 3.59.07
Christian Aakjær Jacobsen M Aalborg   3.59.35
Henrik Engqvist M København V   3.59.41
Heine Andersen M Aalborg Team Freja 4.00.10
Lars P. Norup M Hobro Rørbæk Tømrer & Snedkerforretning 4.00.18
Lars Tøttrup M Stockholm, Sverige Sparta 4.01.23
Christian Elling M Svenstrup J Team Guldbæk 4.01.26
Søren Andersen M Vadum Helledig Ejendomme 4.01.36
Lars Adolf Møller Svenningsen M Dronninglund Hjallerup Løbeklub 4.01.57
Martin Bentzen M Aarhus C Aarhus 1900 4.02.20
Mette Pilgaard K Vadum Amok Aalborg 4.02.33
Kristina Schou Madsen K Kolding Kolding Motion 4.02.53
Lars Eriksen M Aalborg Celebert Køkken Karma 4.03.04
Bjarne Sand Christensen M Svenstrup J   4.03.09
Rasmus Madsen M Aalborg Øst Amok Aalborg 4.03.34
Allan Sørensen M Svenstrup J   4.03.42
Jesper Marott Christensen M Ry   4.04.40
Casper Kirk M Højbjerg Politiets Idrætsforening Østjylland 4.04.47
John Nielsen M Aalborg Aalborg Roklub 4.04.57
Jacob Scharling Jørgensen M Aalborg   4.04.59
Henrik Vestergaard Hove-Nielsen M Randers NØ Randers Triathlon 4.05.03
Georg Simonsen M Aalborg   4.05.17
Mads Noermark Andersen M Aalborg Aalborg Triathlon Klub 4.05.25
Rene Dahl Jeppesen M Brønderslev LØBI Øster Brønderslev 4.06.31
Jerker Sterneland M Avesta, Sverige Dalaportens OL 4.07.20
Niels Mose Bundgaard M Aalborg Øst Othello Bageriet 4.08.12
Brian Mosgaard Johansen M Aalborg SV Sportsmagneter.dk 4.08.31
Ida Marie Hunderup K Aalborg Ugilt RuNNers 4.08.35
Eigil Christensen M Hjørring Dromos 4.08.35
Hanne Nordberg Jensen K Hjørring Dromos 4.08.42
Jørn Kristiansen M Strandby Søstjernen 4.09.32
Torben Sjørvad M Holstebro   4.09.37
Emil Kristensen M Aabybro   4.10.00
Heidi Bæhrenz Larsen K Vadum   4.10.02
Nick T. Baandrup M Aalborg   4.10.21
Anna Åberg K Karlskoga, Sverige   4.10.32
Tage Festersen M Vanløse   4.10.38
Michael Rask M Nibe   4.11.04
Mads Holm Andersen M Gistrup   4.12.37
Christian Borcher Mygdam M Brønderslev BMC 4.12.44
Martin Lauritsen M Tilst Aarhus 1900 AM 4.12.52
Kaspar Fuglsang M Brønderslev   4.12.57
Mai-Britt Lykke K Brønderslev Dromos 4.12.59
Susanne Stamhus K Aalborg SV Amok Aalborg 4.14.23
Claus Hadbjerg M Silkeborg Kragelund Løbeklub 4.15.06
Jimmy Skou-Sørensen M Fjerritslev   4.18.18
Torben Kjær Nielsen M Aarhus V Aarhus 1900 4.18.28
Jan Bach M Nørresundby   4.18.42
Per Esbensen M Brønderslev BMC Tri / Amok Aalborg 4.18.52
Lenette Ishøy K Aalborg Amok Aalborg 4.18.53
Benny Bunk Simonsen M Aalborg Bunk Møberg 4.20.33
Vibeke Haaning K Hjørring Dromos 4.22.36
Martin Degn Ovesen M Hadsund Eurospar Hadsund 4.23.31
Søren W. Christensen M Mariager Fjordløberne Hobro 4.23.31
Charlotte Larsen K Aars Aars Trim Motion 4.23.48
Morten Bonde M Bjerringbro Christina Rytter .) 4.24.02
Carsten René Nielsen M Aarhus C Riis Skov Cannonballmarathon 4.24.05
Keld Peter Bang M Aalborg   4.24.12
Klaus Johansen M Hjørring Tyk men glad 4.24.35
Kaj B. Hunderup M Hjørring Klub 100 DK 4.25.03
Torben Mark M Gistrup   4.25.37
Susanne Aarup K Hjallerup Hjallerup Løbeklub 4.25.43
Lars Tornøe M Brønderslev   4.25.44
Johnny Kjær Jakobsen M Aalborg Øst Amok Aalborg 4.26.08
Morten Holm M Rønde   4.27.29
Lasse Olesen M Aalborg Amok Aalborg 4.27.45
Denny Åberg M Karlskoga, Sverige   4.29.55
Jørgen Kristiansen M Aalborg   4.30.02
Florian Struve M Hamburg, Tyskland Eintracht Rellingen 4.31.55
Maibritt Eberhard K Aalborg 1 % Kondi - 99 % Vilje 4.33.02
Leif Nielsen M Aalborg SØ Amok Aalborg 4.33.17
Poul Erik Kristensen M Aars DBU 4.33.18
Peter Stiller Markussen M Aalborg SØ Linktech 4.33.37
Martin Grøn M Aalborg SØ   4.34.49
Anders Overgaard M Højbjerg Ebeltoft Løb & Motion 4.37.26
Niels Martin Westergaard M Aarhus C Ebeltoft Løb & Motion 4.37.26
Søren Vibeholm Klinsmann M Aalborg Amok Aalborg 4.37.30
Carsten Jacobsen M Aalborg Amok Aalborg 4.37.33
Bent Thomsen M Aabenraa AAIG Aabenraa 4.38.12
Tommy Juel Kristensen M Aabenraa AAIG Aabenraa / Team Pferdelunge 4.38.12
Lenette Eltved K Aalborg   4.45.17
Anders Jeppesen M Vodskov Amok Aalborg 4.45.45
Frede Nielsen M Hals Lige fra sofaen 4.48.22
Claus Roer M Aalborg Team Tungmetal 4.48.23
Ole Jeppesen M Skørping Racing Turtles 4.50.02
Tom Wagner M Hals Lige fra sofaen 6 4.51.12
Peter Klarlund M Horsens   4.52.14
Preben Poulsen M Hørning Aarhus 1900 5.00.28
Carl Chr. Fiedler M Sæby   5.01.36
Ole Michelsen M Frederikshavn Team Michelsen 5.07.31
Birgitte Bønnelykke K Saltum   5.21.06
Lisbet Hansen K Løkken   5.29.32
Morten Hansen M Horsens Horsens Allrunners 5.30.33
Lotte Krebs K Aalborg   5.31.22
Karsten Kristensen M Hirtshals   5.31.50
Herbert Wenda M Essen, Tyskland TUSEM Essen 5.53.20
Christian Hartig M København   6.35.55
Maria Hedegaard K Pandrup   DNF
Maria Nilsson K Aalbæk Team Dansk Factory Outlet DNF
Morten Kirkebæk M Lystrup   DNF
Carsten Dalsgaard M Viby J Aarhus 1900 DNF
Rene Randrup Rasmussen M Aalborg Øst Amok Aalborg / Nordjyske løbetosser DNF
Ole Christensen M Sæby FAK66 DNF
Henrik Michelsen M Aalborg Team Michelsen DNF
Peter Mousten M Aalborg Løbekompagniet DNF
Jeroen Wigard M Klarup Klarup Trailrunning DNF
Rune Knudsen M Aalbæk Team Dansk Factory Outlet DNF
Tommy Vibe Raunstrup M Skørping   DNF
Anders Skamris M Frederikshavn IFAA Flyvestation Aalborg C-130 DNF
Tommy Faldt Pedersen M Aalborg Calculatepace.com DNF
Jesper Ullits M Aalborg Spar Nord Motion DNF

 

Se officielle resultater samt resultater fra de andre distancer her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

18-04-14

Brutal Marathon

Ålborg

Henrik Kaysfeld´s galleri - Google+

52

18-04-14

Brutal Marathon

Ålborg

Christian Lodberg´s galleri - Google+

106

18-04-14

Brutal Marathon

Ålborg

Poul Rasmussen´s galleri - Flickr

18

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

18-04-14

Brutal Marathon

Aalborg

Klip fra TV Nord - TV Nord 2.11 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen