Siden er sidst opdateret 24. november 2021 - kl. 14:41

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Aalborg Brutal Marathon - langfredag d. 3. april 2015 - kl. 13

"Aalborg Brutal Marathon"

Aalborg Brutal MarathonAalborg Brutal Marathon - klik her

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

 

 

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: Et af de aller hårdeste marathonløb med i alt 736 HM - 6,9k rundstrækning, der skal klares 6 gange + prolog

 

- forhåndstilmelding senest d. 20/3

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022

Afvikles som rundeløb

Marathon

 
 

 

tilbage til toppen

Resultater marathon: - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Navn By, Land Klub/Team Køn Pl. M/K Resultat Bemærkning
1 Morten Sort Mouritsen Nørresundby Hustømrerne A/S M 1 3.05.36  
2 Peter Mousten Aalborg Løbekompagniet M 2 3.06.43  
3 Allan Bjærge Poulsen Odense Fyshuset M 3 3.09.03  
4 Miguel Angel Lopez Hernandez Bilbao Spanien Galdakao AT M 4 3.12.14  
5 Michael Rank Aalborg Haraldslund Vand & Kulturhus M 5 3.12.30  
6 Frank Linger Hinnerup Hinnerup løberne M 6 3.12.31  
7 Søren Sort Mouritsen Nørresundby Sort of hair M 7 3.12.50  
8 Rasmus Fugl Trige Hinnerup løberne M 8 3.14.04  
9 Casper Juhl Simonsen Nørresundby Caverion M 9 3.14.15  
10 Brian Løgstrup Hinnerup Hinnerup Løberne M 10 3.18.35  
11 Dan Olesen Gistrup Happy Runners M 11 3.19.41  
12 John O´Donnell Glasgow Skotland Team Pivskid M 12 3.19.59  
13 Anders Mikkelsen Vadum IFAA M 13 3.20.26  
14 Poul Bastkjær Thomsen Odder Odder Atletik & Motion M 14 3.23.31  
15 Jesper Vognsen Aalborg SV   M 15 3.27.24  
16 Sten Christensen Vrå Triathlon mod kræft M 16 3.27.35  
17 Thomas Nielsen Randers V   M 17 3.27.45  
18 Annfinn Halsagaard Nykøbing M Skive AM M 18 3.29.37  
19 Søren Haack Åbyhøj Aarhus 1900 Triathlon M 19 3.30.02  
20 Åsbjørn Ueland Varhaug Norge Varhaug Idrettslag M 20 3.30.21  
21 Nicolaj Johansson Aalborg Team Pivskid M 21 3.31.18  
22 Morten Koldsø Aalborg Team Pivskid M 22 3.31.19  
23 Jesper Tang Nielsen Roskilde   M 23 3.31.32  
24 Finn Sørensen Aalborg Øst AMOK Aalborg M 24 3.31.51  
25 Claus Ellgaard Frederiksen Gistrup Vandrefalken anno 2013 M 25 3.31.52  
26 Rasmus Rasmussen Pandrup Digigraf Tryk & Reklame M 26 3.32.05  
27 Alfonso Valenzuela Rodriguez Castelldefells, Spanien   M 27 3.32.14  
28 Peter Villadsen Hjallerup   M 28 3.32.24  
29 Mads Bruun Larsen Aarhus C   M 29 3.32.50  
30 Bruno Batsberg Vodskov   M 30 3.32.58  
31 Alan Copp Højbjerg BMI Motion M 31 3.33.37  
32 Søren Rahbek Frederikshavn FAK 66 M 32 3.34.07  
33 Mark Linder Frederikshavn FAK 66 M 33 3.35.24  
34 Stine Rex Aalborg DGI huset Nordkraft K 1 3.36.19 Hurtigste kvinde
35 Pierre Sjöstrand Frederikshavn FAK 66 M 34 3.37.36  
36 Brian Bruun Christensen Hobro   M 35 3.37.47  
37 Jens Ole Andersen Hobro   M 36 3.37.48  
38 Flemming Pentz Madsen Gistrup VFB Trim M 37 3.38.50  
39 Aage Bjerregaard Nahnsen Aalborg AMOK Aalborg M 38 3.38.55  
40 Peter H. Pedersen Nørresundby Løbeklubben Søndag morgen M 39 3.38.56  
41 Jan Zebitz Svenstrup J   M 40 3.39.58  
42 Stefan Larsen Nørager Run for fun Haverslev IF M 41 3.40.03  
43 Torben Toft Kristensen Aalborg SV   M 42 3.40.14  
44 Michael Nygreen Nørresundby   M 43 3.40.50  
45 Brian Elgaard Høgh Aalestrup   M 44 3.41.46  
46 Thomas Hyllekvist Johansen Aalborg   M 45 3.41.48  
47 Martin Uttrup Nørresundby Life of sport M 46 3.41.49  
48 Brian Pedersen Holstebro   M 47 3.42.21  
49 Kim Nørregaard Aalborg AMOK M 48 3.42.28  
50 Thomas Pedersen Hobro   M 49 3.42.32  
51 Torben Jørgensen Aalestrup Fastback M 50 3.42.34  
52 Jonas Ellevang Andersen Aalborg   M 51 3.43.12  
53 Allan Lauritzen Korsør Trail løb Vestsjælland M 52 3.43.48  
54 Mike Vangsted Skagen Team Vangsted M 53 3.44.09  
55 Zeljko Novakovic Aalborg Made in Croatia M 54 3.44.24  
56 Simon Josefsen Svenstrup J Aalborg Triathlon Klub M 55 3.44.26  
57 Michael Sort Mouritsen Nørresundby RAFIR M 56 3.44.37  
58 Carl Frieboe Rasmussen Hasselager Klub 100 Marathon Danmark M 57 3.44.49  
59 Dorte Jensen Aalborg Løbekompagniet K 2 3.45.12  
60 Søren Lykke Skørping Run for fun Haverslev IF M 58 3.45.31  
61 Henrik Bøge Madsen Bjerringbro BAM / Klub 100 M 59 3.45.52  
62 Anders Jespersgaard Gistrup   M 60 3.46.43  
63 Martin Thomsen Nørresundby Klub 100 Marathon Danmark M 61 3.46.44  
64 Leif Jensen Frederikshavn   M 62 3.46.46  
65 Nicholas Kjellberg Aalborg Søndag Morgen M 63 3.46.52  
66 Kristian Bak Aalborg www.bornsulter.dk M 64 3.47.25  
67 Emil Kristensen Aabybro   M 65 3.47.48  
68 Rahul Yadav Varde www.racesignup.dk M 66 3.48.15  
69 Steen Karlsen Horsens   M 67 3.48.37  
70 Per Bach Poulsen Nørager Vebbestrup M 68 3.48.43  
71 Jonathan Led Larsen Aalborg EMA lab M 69 3.49.31  
72 Kim Pelo Svenstrup J Team 9230 M 70 3.50.32  
73 Martin Olsen Vodskov Naturligløb.dk M 71 3.50.55  
74 Martin Ellemann Olesen Hvidovre Running Hvidovre M 72 3.51.19  
75 Joachim Morell Jakobsen Nørresundby Kærsgaard & Andersen A/S M 73 3.51.41  
76 Helle Mørch Sørensen Sæby Hjulmandkaptain K 3 3.51.46  
77 Peter Bahnsen Aalborg   M 74 3.52.05  
78 Niels Chr. Mikkelsen Skørping   M 75 3.52.07  
79 Jimmi Søndergaard Aalborg Team Pivskid M 76 3.52.09  
80 Maria Nørgaard Bak Aalborg Løbekompagniet K 4 3.52.12  
81 Jan Sørensen Sæby FAK 66 M 77 3.52.52  
82 Karl Andersen Jerslev JSI løb M 78 3.52.54  
83 Sonny Gajhede Hjallerup Løbefabrikken M 79 3.53.23  
84 Rolf Gamborg Aalestrup Motionsløberne Aalestrup M 80 3.53.31  
85 Michael Fjorback Aalborg   M 81 3.54.30  
86 Christian Thonning Knudsen Hadsund Crazy Wolf M 82 3.54.51  
87 Jan Møberg Suldrup Bunk-Møberg M 83 3.55.07  
88 Peter Degn Frederikshavn   M 84 3.55.36  
89 Bjarne Jensen Hals Hals FS / Klub 100 Marathon M 85 3.55.53  
90 Uffe Ladefoged Aalborg Vandrefalken anno 2013 M 86 3.56.33  
91 Peter Hedegaard Aalborg SØ   M 87 3.56.39  
92 Lars Norup Hobro Rørbæk Tømrer & Snedkerforretning M 88 3.56.44  
93 Kim Hansen Skørping Gregers Krabbe friskolen M 89 3.56.57  
94 Ida Marie Hunderup Aalborg   K 5 3.57.01  
95 Simon Persson Lystrup AMOK Aalborg M 90 3.57.02  
96 Henrik Marinussen Frederikshavn   M 91 3.57.04  
97 Brian Thomsen Aalborg AMOK Aalborg M 92 3.57.13  
98 Carsten Jacobsen Aalborg AMOK Aalborg M 93 3.57.14  
99 Uffe Agerbo Storvorde   M 94 3.57.14  
100 Tommy Loftager-Rasmussen Nykøbing F   M 95 3.57.16  
101 Michael Bo Kristensen Herning   M 96 3.57.23  
102 Eigil Christensen Hjørring Team Hjørring 2015 M 97 3.57.36  
103 Jesper Tage-Hansen Vodskov   M 98 3.58.14  
104 Frank T. Jørgensen Brønderslev Fitness World M 99 3.58.51  
105 Morten Skjoldager Aalborg Arkaden M 100 3.59.02  
106 Johnny Kjær Jakobsen Aalborg Øst AMOK Aalborg M 101 3.59.09  
107 Tommy Jacobsen Hobro Invita Aalborg M 102 3.59.34  
108 Lars Palmø Tilst Aarhus 1900 M 103 3.59.34  
109 John Roald Jensen Frederikshavn FAK 66 M 104 3.59.40  
110 Dan Kristensen Aalborg Life of sport M 105 4.01.41  
111 Pascal Bonvin Aalborg   M 106 4.02.04  
112 Stephan Fasshauer Hamburg Tyskland   M 107 4.02.11  
113 Michael Lund Pedersen Højbjerg   M 108 4.02.23  
114 Rune Eldrup Fosnæs Aalborg   M 109 4.02.39  
115 Peter Munch Aalborg SØ   M 110 4.03.15  
116 Djoko Dokic Hjørring   M 111 4.03.29  
117 Mette Pilgaard Vadum AMOK Aalborg K 6 4.03.53  
118 Carsten Dam Aalborg Vejgaard Radio & TV M 112 4.04.34  
119 Jan Skrubbeltrang Aalborg Team Pivskid M 113 4.06.15  
120 Mads Nysom Petersen Aalborg   M 114 4.06.37  
121 Jens Peter Rasmussen Strandby   M 115 4.07.15  
122 Andrus Parv Tartu Estland   M 116 4.07.23  
123 Kaj Westergaard Aabybro Det skal nok gå M 117 4.07.35  
124 Kristine Schmelling Jørgensen Aalborg   K 7 4.07.43  
125 Heidi Holme Aalborg   K 8 4.08.23  
126 Jean Egsgaard Kolding   M 118 4.08.46  
127 Lars Adolf Møller Svenningsen Dronninglund Hjallerup Løbeklub M 119 4.09.24  
128 Maria Nilsson Ålbæk   K 9 4.09.40  
129 Rico Eiersted Strandby www.eiersted.strandby.dk M 120 4.09.41  
130 Lars Sørensen Haderslev Haderslev PI M 121 4.10.02  
131 Thor Brøndum Pedersen Nørresundby Vandrefalken anno 2013 M 122 4.10.17  
132 Bjarke Bay Smidt Aarhus C   M 123 4.11.06  
133 Tomas Kristensen Nørresundby Aalborg Atletik & Motion M 124 4.11.11  
134 Henrik Jensen Hjørring   M 125 4.11.26  
135 Tom Hansen Hjørring LIUF-løb M 126 4.11.35  
136 Ulrick Laugesen Aalborg Team Pivskid M 127 4.11.43  
137 Bruno Roer Aalborg Team Tungmetal M 128 4.12.12  
138 Kurt Madsen Nørresundby Løbeklubben søndag morgen M 129 4.12.16  
139 Ole Stausholm Esbjerg N Esbjerg M 130 4.12.41  
140 Dorte Brogaard Aalborg   K 10 4.13.16  
141 Niels Frederiksen Odder Odder Atletik og Motion M 131 4.14.00  
142 Michael Harder Dronninglund AMOK Aalborg M 132 4.14.10  
143 Per Henriksen Aalborg AMOK Aalborg M 133 4.14.22  
144 Jimmy Skou-Sørensen Fjerritslev   M 134 4.14.33  
145 Thomas Severinsen Aalborg   M 135 4.14.50  
146 Torben Ovesen Aalborg   M 136 4.15.05  
147 Bjarne Lund Klarup AMOK Aalborg / Klub 100 DK M 137 4.16.22  
148 Sonni Vinther Aalborg Team Tungmetal M 138 4.16.51  
149 Torben Mark Gistrup   M 139 4.16.58  
150 Lars Juuelsgaard Hadsund   M 140 4.16.59  
151 Finn Lauridsen Aalborg AMOK Aalborg M 141 4.17.06  
152 Gitte Jensen Sønderborg Vidar Motion K 11 4.17.47  
153 Kasper Fruensgaard Nørresundby Life of Sport M 142 4.18.53  
154 Michelle Geisnæs Gandrup   K 12 4.18.54  
155 Morten Fruensgaard Nørresundby Life of Sport M 143 4.18.55  
156 Benny Bull Durup Pinen og Plagen M 144 4.19.13  
157 Susanne Aarup Hjallerup Hjallerup Løbeklub K 13 4.19.50  
158 Søren Høholdt Aalborg Team Pivskid M 145 4.19.52  
159 Charlotte Larsen Aars Aars Trim K 14 4.20.57  
160 Louise Mørch Vadum AMOK Aalborg K 15 4.21.48  
161 Michael Kjærsgaard Nørager Hjemmeværnet M 146 4.22.56  
162 Torben Sørensen Vodskov Hammer Bakker Runners M 147 4.24.07  
163 Morten Gadegaard Nørresundby   M 148 4.24.13  
164 Anette Holm Odense SV Odense Runners K 16 4.27.33  
165 Johnny Munk Thisted   M 149 4.27.33  
166 Morten Kirkegaard Aalborg SV Aalborg Triathlon M 150 4.27.56  
167 Ole Michelsen Frederikshavn Team Michelsen M 151 4.28.27  
168 Jakob Skotte Kristensen Aalborg SV   M 152 4.28.43  
169 Carsten Rene Nielsen Aarhus C Riis Skov Cannonball Marathon M 153 4.29.24  
170 Henrik Lund Aalborg AMOK M 154 4.30.03  
171 Michael Nielsen Aarhus C Aarhus 1900 M 155 4.30.17  
172 Vera Christensen Aalborg AMOK Aalborg K 17 4.30.40  
173 Erik Christensen Aalborg AMOK Aalborg M 156 4.30.40  
174 Peter Stiller Aalborg SØ Linktech M 157 4.31.15  
175 Christian Korsgaard Storvorde Vandrefalken anno 2013 M 158 4.32.12  
176 Berit Møller Aalborg SØ AMOK Aalborg K 18 4.32.20  
177 Ole M. Jakobsen Hjørring 2.run.dk M 159 4.32.34  
178 Mads Werning Aalborg Team Pivskid M 160 4.32.37  
179 Tom Wagner Hals Lige fra sofaen M 161 4.32.41  
180 Carsten Dalsgaard Viby J Aarhus 1900 M 162 4.33.30  
181 Stig Elstrøm Aalborg   M 163 4.34.18  
182 Peter Simonsen Hjallerup Hjallerup By Marathon M 164 4.36.21  
183 Helle Møland Mortensen Vodskov AMOK Aalborg K 19 4.37.30  
184 Anders Jeppesen Vodskov AMOK Aalborg M 165 4.37.30  
185 Kasper Davidsen Nørresundby Moventure Running M 166 4.37.59  
186 Susanne Søndergaard Aalborg   K 20 4.38.32  
187 Jan Lauridsen Herning   M 167 4.41.32  
188 Leif Nielsen Aalborg SØ AMOK Aalborg M 168 4.42.50  
189 Søren Klinsmann Aalborg AMOK Aalborg M 169 4.43.04  
190 Morten Abildgaard Nibe AMOK Aalborg M 170 4.43.04  
191 Mads Frederiksen Aalborg AMOK Aalborg M 171 4.43.33  
192 Anders Haugaard Nørresundby AMOK Aalborg / IFAA M 172 4.43.57  
193 Niels Bjerre Brovst   M 173 4.45.22  
194 Lenette Eltved Aalborg   K 21 4.47.27  
195 Rasmus Jensen Nørresundby   M 174 4.48.30  
196 Frede Nielsen Hals Lige fra sofaen M 175 4.48.36  
197 Henrik Ilsøe Rødekro AAIG Aabenraa M 176 4.51.26  
198 Peter Buganski Langå   M 177 4.56.50  
199 Ove Fjordside Silkeborg   M 178 4.56.53  
200 Palle Bonde Aalborg AMOK Aalborg M 179 4.57.21  
201 Claus Roer Aalborg Team Tungmetal M 180 4.58.01  
202 Bent Bonne Damgaard Aalborg Friløberen M 181 5.02.32  
203 Hanne Kristoffersen Hjallerup AMOK Aalborg K 22 5.06.16  
204 Carl Fiedler Sæby   M 182 5.07.11  
205 Søren Albrechtsen København S   M 183 5.19.00  
206 Ann Levisen Lystrup AMOK Aalborg K 23 5.19.34  
207 Karsten Kristensen Hirtshals   M 184 5.20.37  
208 Sten Rasmussen Svenstrup J   M 185 5.21.59  
209 Nels Kristian Jensen Aars Hjemmeværnet M 186 5.22.02  
210 Martin Grøn Aalborg SØ   M 187 5.23.18  
211 Helle Stenbæk Larsen Skjern   K 24 5.24.33  
212 Preben Poulsen Harlev J Aarhus 1900 M 188 5.24.33  
213 Birgitte Bønnelykke Saltum   K 25 5.28.34  
214 Bo Pedersen Vänersborg Sverige   M 189 5.42.11  
- Anne Kristine Hvitfeldt Klarup Aalborg Road Runners K - DNF  
- Maria Hedegaard Pandrup   K - DNF  
- Thomas Nissen Hals Snak Snak M - DNF  
- Daniel Staun Aalborg   M - DNF  
- Hans Schack Klarup Happy Runners M - DNF  
- Martin Melbye Aalborg Løbeklubben Søndag morgen M - DNF  
- Martin Jørgensen Aalborg SV Nordkraft Løb & Motion M - DNF  
- Henrik Hanghøj Kraglund Brønderslev   M - DNF  
- Morten Kirkebæk Lystrup Turbo Sneglen M - DNF  
- Simon Lang Aalborg Naturligloeb.dk M - DNF  
- Thomas Selde Aalborg   M - DNF  
- Anders Risager Klarup   M - DNF  
- Kenneth Mertz Aalborg Team Fitrabbit M - DNF  
- Rasmus Albrechtsen København Team Koma M - DNF  
- Søren Dalsgaard Jakobsen København S   M - DNF  
- Konrad Bøknæs Aabybro Team Pelé M - DNF  
- Jørn Kristiansen Strandby JK-Ent M - DNF  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

03-04-15

Brutal Marathon

Ålborg

Henrik Kaysfeld´s galleri - Google+

87

03-04-15

Brutal Marathon -

Aalborg

Facebook - Finn Andersen

156

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

18-04-14

Brutal Marathon

Aalborg

Klip fra TV Nord - TV Nord 2.11 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen