Siden er sidst opdateret 11. april 2017 - kl. 17:44

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Et hjerte for alle Løbet i Aabenraa - søndag d. 11. december 2016 - kl. 10

"Et hjerte for alle løbet"

Et hjerte for alle

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

My Race Result

 

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

 

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10 fra adressen: Sønderjyllandshallen, H.P. Hanssens Gade 7, 6200 Aabenraa

- foreningen "Et hjerte for alle" er stiftet for at afskaffe den fattige jul i Aabenraa Kommune

 

- info og tilmelding My Race Result - (forhåndstilmelding senest 10/12 - tilmelding på dagen +20 kr.)

- se også 2016 - 2015 - 2014 - 2013

5k

8k
5k gang
 

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 5 km - se også 8 km - se også 5 km walk - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 89 Martin Schultz Halvvejshuset M 1 0.27.24 0.26.44 Hurtigste mand
2 109 Therese Adam Møller (Aabenraa) K 1 0.28.01 0.27.05 Hurtigste kvinde
3 93 Preben Nielsen (Stubbæk) M 2 0.28.10 0.27.32  
4 128 Jacob Barsøe Løjtlands Løbeklub M 3 0.28.19 0.27.28  
5 86 Linda Knudsen Halvvejshuset K 2 0.28.55 0.28.13  
6 122 Sofie Clausen Rødekro Tri & Motion K 3 0.28.56 0.28.07  
7 123 Christine Clausen Rødekro Tri & Motion K 4 0.28.57 0.28.08  
8 88 Martin Hansen Halvvejshuset M 4 0.29.27 0.28.50  
9 104 Lotte Andersen Severin Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning A/S K 5 0.30.34 0.29.37  
10 105 Sebastian Severin Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning A/S M 5 0.30.35 0.29.37  
11 77 Eva Schultz (Esbjerg) K 6 0.30.40 0.29.58  
12 96 Tommy Jensen Aaig Aabenraa M 6 0.30.50 0.29.45  
13 80 Henrik Skytte Eggert (Aabenraa) M 7 0.31.01 0.29.51  
14 71 Anna Mathilde Dahlmann Rødekro Tri & Motion K 7 0.31.54 0.31.05  
15 110 Tina Alstrup KLOMK K 8 0.32.07 0.31.27  
16 83 Isabell Christiansen (Tinglev) K 9 0.32.17 0.31.33  
17 91 Natasja Martensen (Tinglev) K 10 0.32.17 0.31.37  
18 94 Susanne Dahlmann Rødekro Tri & Motion K 11 0.32.44 0.31.55  
19 72 Anne-Mette Jensen H P Therkelsen K 12 0.33.06 0.32.10  
20 79 Finn Jensen H P Therkelsen M 8 0.33.06 0.32.11  
21 84 Jørgen Cortzen 0 M 9 0.33.08 0.32.43  
22 70 Anja Eggert Lauftreff Nordschleswig K 13 0.33.43 0.32.51  
23 87 Maria Rossen (Ålborg) K 14 0.33.44 0.33.07  
24 99 Troels Sønderby (Åbenrå) M 10 0.33.46 0.33.06  
25 117 Anne Holm AAIG Aabenraa/Bjergladies K 15 0.34.36 0.33.49  
26 102 Anita Petersen 0 K 16 0.34.38 0.33.51  
27 103 Tina Zornow Kruse (Aabenraa) K 17 0.35.13 0.34.20  
28 101 Julia Hartmann AAIG Aabenraa K 18 0.35.13 0.34.24  
29 78 Finn Gregersen Sdr. Stenderup M 11 0.35.24 0.34.10  
30 90 Michael Schmidt Fam. Schmidt M 12 0.35.25 0.34.15  
31 121 Kasper Mortensen Halvvejshuset M 13 0.37.58 0.37.22  
32 119 Nikka Jorgensen Naturmælk K 19 0.38.25 0.37.44  
33 112 Mads Petersen (Aabenraa) M 14 0.38.35 0.37.50  
34 111 Brian Petersen (Aabenraa) M 15 0.38.36 0.37.48  
35 73 Benthe Christensen 0 K 20 0.38.37 0.37.57  
36 100 Victoria Amalie Lauesen Bolderslev løb og motion K 21 0.38.51 0.38.07  
37 74 Berit Martensen (Tinglev) K 22 0.38.51 0.38.03  
38 76 Emil Klindt (Aabenraa) M 16 0.38.54 0.38.09  
39 95 Terese Martensen (Tinglev) K 23 0.38.59 0.38.13  
40 92 Peter Kohberg Team Katrine M 17 0.41.03 0.40.11  
41 85 Katrine Kohberg Team Katrine K 24 0.41.04 0.40.08  
42 129 Carolina Prentice-Wind 0 K 25 0.41.09 0.40.03  
43 107 Carla Boysen Frederiksen (Aabenraa) K 26 0.41.43 0.40.46  
44 108 Lene Boysen Frederiksen (Aabenraa) K 27 0.41.44 0.40.48  
45 113 Erick T. Boysen (Aabenraa) M 18 0.41.47 0.40.38  
46 130 Nissemor Nissen 0 K 28 0.42.11 0.41.03  
47 7 Annectte S Børgesen   K 29 0.42.12 0.41.05  
48 125 Henrik Jacobsen (Aabenraa) M 19 0.42.56 0.41.51  
49 124 Klaus Schulz (Aabenraa) M 20 0.42.57 0.41.52  
50 126 Klaus Stuckert (Aabenaraa) M 21 0.42.58 0.41.54  
51 127 Rasmus Gansler (Aabenraa) M 22 0.42.58 0.41.52  
52 115 Bjarke Søndergaard Familien Søndergaard M 23 0.43.10 0.42.19  
53 114 Thorbjørn Søndergaard Familien Søndergaard M 24 0.43.41 0.42.49  
54 116 Jeanett Søndergaard Familien Søndergaard K 30 0.43.41 0.42.49  
55 81 Inge Paulsen Bolderslev Løb og Motion K 31 0.46.05 0.45.16  
56 106 Alexander Severin Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning A/S M 25 1.04.54 1.03.39  

 

tilbage til toppen

Resultater 8 km - se også 5 km - se også 8 km - se også 5 km walk - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 224 John Iversen Halvvejshuset M 1 0.33.31 0.33.27 Hurtigste mand
2 278 Torben Køhling AAIG AABENRAA M 2 0.33.48 0.33.47  
3 253 Brian Schaadt-Hansen Aaig Aabenraa M 3 0.34.51 0.34.48  
4 279 Nicolai Schultz Rødekro-IF Motion M 4 0.35.19 0.35.14  
5 235 Mads Madsen Bolderslev løb og motion M 5 0.35.21 0.35.11  
6 238 Michael Jakobsen 0 M 6 0.35.52 0.35.49  
7 266 Rhina Ravn Rødekro Tri & Motion K 1 0.37.51 0.37.46 Hurtigste kvinde
8 203 Anders Barsøe 0 M 7 0.37.57 0.37.34  
9 293 Dennis Kruse Aaig Aabenraa M 8 0.39.03 0.38.42  
10 282 Mads Kjølsen Olsen Løjtlands Løbeklub M 9 0.39.08 0.38.54  
11 285 Kjeld Johannsen AAIG Aabenraa M 10 0.39.11 0.38.50  
12 231 Lars Hansen (6200 Aabenraa) M 11 0.39.44 0.39.13  
13 246 Rasmus Mark Petersen H P Therkelsen M 12 0.40.09 0.39.43  
14 258 Glenn Boyum Johansen Løjtlands Løbeklub M 13 0.42.35 0.42.20  
15 284 Paul Alstrup KLOMK M 14 0.42.52 0.42.26  
16 201 Aksel Skibsted Bov IF Løb & Motion M 15 0.43.01 0.42.35  
17 290 Ninette Lundberg Skøtt Kreditbanken K 2 0.43.03 0.42.55  
18 185 Aani   K 3 0.43.12 0.43.06  
19 228 Kim Lorensen (Haderslev) M 16 0.43.12 0.42.48  
20 218 Henning Olsen AAIG Aabenraa M 17 0.43.24 0.43.19  
21 247 Simon Skytte Eggert (Aabenraa) M 18 0.43.30 0.43.10  
22 226 Karsten Riis Schmidt H P Therkelsen M 19 0.43.44 0.43.17  
23 291 Lena Severin Kreditbanken K 4 0.43.47 0.43.39  
24 288 Brian Ruge 0 M 20 0.43.47 0.43.37  
25 265 Glenn Barsøe (Aabenraa) M 21 0.43.54 0.43.24  
26 277 Bodil Nielsen 0 K 5 0.43.57 0.43.43  
27 215 Halfdan Neumann (Aabenraa) M 22 0.44.08 0.44.03  
28 249 Steen Hansen (Genner) M 23 0.44.09 0.44.02  
29 233 Lene Hauerberg Rødekro Tri & Motion K 6 0.44.45 0.44.40  
30 257 Gitte Lyndrup Rødekro Tri&Motion K 7 0.44.45 0.44.37  
31 204 Andreas Paulsen Bolderslev Løb og Motion M 24 0.45.01 0.44.50  
32 287 Anette Boysen 0 K 8 0.45.17 0.45.08  
33 200 Lisbet Dalsager AAIG K 9 0.45.21 0.45.03  
34 198 Brian Christensen Crazy Bikers M 25 0.45.22 0.45.03  
35 275 Bo Junker De glade løber M 26 0.45.24 0.45.10  
36 276 Louise Kock De glade løber K 10 0.45.24 0.45.11  
37 245 Preben Petersen Aaig Aabenraa M 27 0.45.48 0.45.25  
38 199 Tonny Drejer Christensen (Aabenraa) M 28 0.45.50 0.45.33  
39 202 Allan Hauerberg Rødekro Tri & Motion M 29 0.46.35 0.46.24  
40 260 Hans Nørgaard Clausen Rødekro Tri & Motion M 30 0.46.36 0.46.30  
41 259 Dorte Clausen Rødekro Tri & Motion K 11 0.46.37 0.46.29  
42 255 Jytte Jacobsen Bolderslev Løb og Motion K 12 0.46.41 0.46.31  
43 205 Annelise Madsen Bolderslev løb og motion K 13 0.47.01 0.46.52  
44 298 Lissie Callesen AAIG Aabenraa/Bjergladies K 14 0.47.05 0.46.46  
45 240 Mogens Sylvester AAIG AAbenraa M 31 0.47.27 0.47.22  
46 256 Finn Jacobsen Bolderslev løb og motion M 32 0.47.28 0.47.15  
47 274 Helle Skau Aaig Aabenraa K 15 0.47.30 0.47.18  
48 297 Kim Lassen (Rødekro) M 33 0.47.39 0.47.20  
49 237 Mette Damgaard Petersen (Haderslev) K 16 0.47.43 0.47.20  
50 295 Meral Ockens (Haderslev) K 17 0.47.44 0.47.25  
51 219 Henrik Holsteen Jessen AAIG Aabenraa M 34 0.47.49 0.47.35  
52 281 Thomas Vestergaard Crazy Biker M 35 0.47.50 0.47.35  
53 1 Ole Hohlmann AAIG AABENRAA M 36 0.47.58 0.47.53  
54 272 Maria Vendelbo Madsen Team Choco K 18 0.48.05 0.47.49  
55 273 Kent Vendelbo Madsen Team Choco M 37 0.48.06 0.47.50  
56 296 Åge Hansen (Vojens) M 38 0.48.21 0.48.17  
57 212 Dorrit Andersen (Aabenraa) K 19 0.48.21 0.48.09  
58 236 Mathias Blaavand (Aabenraa) M 39 0.48.43 0.48.31  
59 196 Christina Stehmann Løjtlands Løbeklub K 20 0.48.50 0.48.20  
60 223 Jette Tønder Aaig Aabenraa K 21 0.49.07 0.48.50  
61 292 Laurids Pedersen Bov IF Løb & Motion M 40 0.49.10 0.49.03  
62 207 Asmus Steffensen Rødekro IF tri og Motion M 41 0.49.11 0.48.57  
63 270 Preben Laasholdt Rødekro Tri & Motion M 42 0.49.18 0.49.05  
64 208 Birgitte Sørensen Meldgaard Miljø A/S K 22 0.49.19 0.49.04  
65 214 Frede Holdt Jensen Rødekro Tri & Motion M 43 0.49.22 0.49.04  
66 217 Hans Christian Jespersen H P Therkelsen M 44 0.49.26 0.49.02  
67 254 Asger Hartmann AAIG Aabenraa M 45 0.49.32 0.49.20  
68 210 Bjarne Jørgensen Haderslev Garnison Idrætsforening M 46 0.49.35 0.49.11  
69 241 Morten Dahlmann Rødekro Tri & Motion M 47 0.50.03 0.49.45  
70 251 Uffe Steffensen Rødekro IF tri og Motion M 48 0.50.04 0.49.48  
71 211 Christian Schultz Rødekro-IF Motion M 49 0.50.05 0.49.48  
72 188 Svende Børgesen   K 23 0.50.05 0.49.45  
73 252 Michael Peterseb (Aabenraa) M 50 0.50.06 0.49.48  
74 239 Mogens Krag Nissen Rødekro Tri&Motion M 51 0.50.07 0.49.48  
75 299 Lars Petersen Rødekro Tri & Motion M 52 0.50.09 0.49.50  
76 289 Lis Jørgensen Løjtlands Løbeklub/Bjergladies K 24 0.50.12 0.49.46  
77 2 Flemming Olesen AAIG M 53 0.51.07 0.50.39  
78 271 Elisabeth Laasholdt Rødekro Tri & Motion K 25 0.51.16 0.51.03  
79 230 Kirsten Kjær Jensen Rødekro Tri & Motion K 26 0.51.17 0.51.04  
80 280 Verner Gregersen Team Efterløn M 54 0.52.28 0.52.12  
81 264 Rikke La Cour Norlyk Holm Nielsen K 27 0.52.28 0.52.17  
82 206 Anne-Marie Skjerk Løjtlands Løbeklub/Bjergladies K 28 0.52.36 0.52.14  
83 250 Susanne Jacobsen (Åbenrå) K 29 0.53.30 0.53.24  
84 222 Inge Hoffmann Asmussen AAIG Aabenraa K 30 0.55.41 0.55.17  
85 216 Hanne Jonasson Nielsen AAIG Aabenraa K 31 0.55.41 0.55.17  
86 209 Bjarne Ekberg AAIG AABENRAA M 55 0.55.43 0.55.16  
87 300 Henrik Petersen Bolderslev Løb og Motion M 56 0.56.05 0.55.57  
88 267 Ilse Frisk Gennerholdet K 32 0.56.08 0.55.58  
89 220 Henrik Lund (Aabenraa) M 57 0.56.56 0.56.32  
90 248 Solveig Hansen Aaig bjerg ladies K 33 0.58.51 0.58.30  
91 225 Karen Jessen Olsen Aaig/Bjergladys K 34 0.58.54 0.58.32  
92 213 Ester Kathrine Nielsen Aaig/Bjergladies K 35 0.59.14 0.58.50  
93 269 Birgit Jakobsen Gennerholdet K 36 1.00.26 1.00.15  
94 268 Anette Jensen Gennerholdet K 37 1.00.28 1.00.14  
95 227 Keld Asmussen AAIG Aabenraa M 58 1.02.01 1.01.32  
96 286 Holger Jacobsen AAIG Aabenraa M 59 1.02.08 1.01.38  
97 197 Helle Hansen (Aabenraa) K 38 1.02.52 1.02.45  
98 243 Nina Jansen Rødekro Tri & Motion K 39 1.04.29 1.04.22  
99 242 Musse Læbo Rødekro Tri & Motion K 40 1.04.29 1.04.23  
100 263 Thomas Holm Nielsen Holm Nielsen M 60 1.06.13 1.06.04  
101 261 Casper Holm Nielsen Holm Nielsen M 61 1.06.13 1.06.07  

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km walk - se også 5 km - se også 8 km - se også 5 km walk - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
- 60 Noah Høier (Gesten) M - 0.43.28 0.42.29  
- 67 Linea Lassen (Rødekro) K - 0.45.04 0.44.03  
- 66 Maj-Britt Nielsen (Rødekro) K - 0.45.04 0.44.04  
- 30 Mads Terp Jurgensen Halvvejshuset M - 0.45.23 0.44.07  
- 32 Marie Gravengaard (Stubbæk) K - 0.49.46 0.49.03  
- 65 Hans Ivarsen (Aabenraa) M - 0.52.30 0.51.40  
- 9 Tove Ivarsen (Aabenraa) K - 0.52.32 0.51.41  
- 69 Thomas Andresen (Tinglev) M - 0.54.19 0.52.32  
- 3 Vivian Andresen (Tinglev) K - 0.54.20 0.52.52  
- 18 Ejner Schultz (Aabenraa) M - 0.54.39 0.53.32  
- 38 Tove Schultz Lund (Aabenraa) K - 0.54.39 0.53.29  
- 17 Clara Schultz Lund (Aabenraa) K - 0.54.39 0.53.35  
- 12 Ane Neumann (Aabenraa) K - 0.55.38 0.54.22  
- 10 Alva Jacobsen (Havdrup) K - 0.55.39 0.54.24  
- 13 Anne Grete Jacobsen AAIG Aabenraa/Bjergladies K - 0.55.41 0.54.30  
- 34 Mie Christensen 0 K - 0.56.00 0.55.14  
- 20 Elke Christensen 0 K - 0.56.03 0.55.15  
- 23 Hanne Christine Sønnichsen (Rødekro) K - 0.56.04 0.55.17  
- 36 Susanne Gram Skjønnemann (Aabenraa) K - 0.56.19 0.55.37  
- 21 Gaby Scheel Knudsen (Aabenraa) K - 0.56.21 0.55.35  
- 26 Pernille Tind (Rødekro) K - 0.56.21 0.55.30  
- 58 Ria Petersen (Rødekro) K - 0.56.24 0.55.32  
- 63 Lasse Haussmann (Aabenraa) M - 0.56.32 0.55.43  
- 61 Vayan Haussmann (Aabenraa) K - 0.56.32 0.55.43  
- 68 Ib Nielsen 0 M - 0.56.37 0.55.19  
- 48 Bo Bertelsen Gennerholdet M - 0.56.47 0.55.21  
- 47 Thorkil Ravn-Nielsen Gennerholdet M - 0.56.48 0.55.25  
- 45 Kjeld Andresen Gennerholdet M - 0.56.49 0.55.20  
- 49 Inger Thuesen Gennerholdet K - 0.56.59 0.55.35  
- 46 Kirsten Ravn-Nielsen Gennerholdet K - 0.57.08 0.55.43  
- 27 Jan Stubberup (Aabenraa) M - 0.57.25 0.55.59  
- 11 Andrea Terp (Aabenraa) K - 0.57.27 0.56.03  
- 43 Birthe Poulsen Gennerholdet K - 0.57.29 0.56.02  
- 62 Tom Haussmann (Aabenraa) M - 0.57.58 0.56.54  
- 64 Martin Haussmann (Aabenraa) M - 0.57.59 0.57.00  
- 4 Hans Peter Jørgensen 0 M - 0.58.02 0.56.32  
- 22 Gunnar Thomsen (Aabenraa) M - 0.58.04 0.57.04  
- 25 Henriette Thomsen (Aabenraa) K - 0.58.05 0.57.09  
- 15 Åse Thomsen (Aabenraa) K - 0.58.07 0.57.10  
- 16 Cathrine Andersen 0 K - 0.59.00 0.58.03  
- 33 Martin Andersen 0 M - 0.59.02 0.58.06  
- 28 Jesper Andersen 0 M - 1.00.12 0.59.16  
- 24 Helle Schmidt Fam. Schmidt K - 1.01.12 1.00.10  
- 31 Magnus Schmidt Fam. Schmidt M - 1.01.14 1.00.12  
- 35 Mona Gregersen Sdr. Stenderup K - 1.01.33 1.00.30  
- 54 Dicte Marie Severin Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning A/S K - 1.04.39 1.03.26  
- 50 Vicky Jochimsen Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning A/S K - 1.04.54 1.03.38  
- 53 Clara Jochimsen Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning A/S K - 1.04.56 1.03.40  
- 51 Frank Jochimsen Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning A/S M - 1.04.57 1.03.42  
- 57 Erling Andersen Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning A/S M - 1.04.58 1.03.45  
- 56 Ruth Andersen Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning A/S K - 1.05.00 1.03.52  
- 40 Linda Rodenberg Jensen (Aabenraa) K - 1.05.04 1.03.43  
- 41 Evelyn Beck (Aabenraa) K - 1.05.07 1.03.43  
- 42 Marianne Jørgensen (Aabenraa) K - 1.05.08 1.03.49  
- 19 Elisabeth Skibsted Bov IF / Bjergladies K - 1.06.50 1.05.32  
- 39 Helle Lykke Kristoffersen AAIG/Bjergladies K - 1.06.50 1.05.34  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

13-12-15

Et hjerte for alle løbet

Aabenraa

Google Fotos - OveS

221

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

13-12-15

Et hjerte for alle løbet -

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - OveS 3.30 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen