Siden er sidst opdateret 10. december 2017 - kl. 19:31

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Et hjerte for alle Løbet i Aabenraa - søndag d. 10. december 2017 - kl. 10

"Et hjerte for alle løbet"

Et hjerte for alle

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10 fra adressen: Sønderjyllandshallen, H.P. Hanssens Gade 7, 6200 Aabenraa

- foreningen "Et hjerte for alle" er stiftet for at afskaffe den fattige jul i Aabenraa Kommune

 

- info og tilmelding My Race Result - (forhåndstilmelding senest 8/12 - herefter +20 kr.)

- se også 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013

5k

8k
5k gang
 

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 5 km - se også 8 km - se også 5 km walk - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 60 Rasmus Lassen Petersen (6200 Aabenraa) M 1 0.29.18 0.29.02 Hurtigste mand
2 57 Kasper Jacobsen (Aabenraa) M 2 0.29.18 0.29.02  
3 120 Ole Hohlmann Aaig M 3 0.30.12 0.29.41  
4 81 Bente Karlsen Rødekro Tri & Motion K 1 0.30.19 0.29.38 Hurtigste kvinde
5 64 Petra Vig Jørgensen AAIG K 2 0.30.37 0.30.26  
6 51 Bo Kensler (Aabenraa) M 4 0.30.46 0.30.00  
7 88 Tinna Friis KLOMK K 3 0.33.08 0.32.56  
8 68 Silvia Sørensen AAIG Aabenraa K 4 0.33.09 0.32.38  
9 67 Poul Erik Sørensen AAIG Aabenraa M 5 0.33.12 0.32.40  
10 76 Ole Enig KLOMK M 6 0.34.06 0.33.18  
11 73 Birthe Nørgaard KLOMK K 5 0.35.10 0.34.15  
12 53 Flemming Unger (Rødekro) M 7 0.35.17 0.34.33  
13 128 Birte Geertsen AAIG /Bjergladies K 6 0.35.28 0.34.53  
14 86 Anne Eisenhardt #teamrunningscout_support K 7 0.35.31 0.35.06  
15 198 Linda Petersen Team KP K 8 0.35.39 0.35.34  
16 90 Michael Schmidt (Aabenraa) M 8 0.36.54 0.36.34  
17 77 Philip Enig Sørensen KLOMK M 9 0.36.55 0.36.25  
18 85 Ruth Andersen Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning K 9 0.37.08 0.37.00  
19 69 Solveig Hansen Aaig Aabenraa K 10 0.38.01 0.37.32  
20 52 Christoffer Delfs (Aabenraa) M 10 0.38.01 0.37.36  
21 70 Anne Holm Aaig/Bjergladies K 11 0.38.04 0.37.33  
22 54 Henrik Lund (Aabenraa) M 11 0.38.04 0.37.08  
23 87 Julia Vodder Hartmann AAIG K 12 0.38.27 0.38.15  
24 91 Begitte Petersen Rødekro tri & motion K 13 0.39.03 0.38.52  
25 92 Hans Petersen Rødekro tri & motion M 12 0.39.07 0.38.56  
26 78 Katrine Kohberg Nisserne Kohberg K 14 0.39.29 0.39.22  
27 80 Rikke Kohberg Nisserne Kohberg K 15 0.39.30 0.39.23  
28 79 Peter Kohberg Nisserne Kohberg M 13 0.39.31 0.39.23  
29 84 Desiree Jensen (Genner) K 16 0.39.44 0.39.33  
30 83 Emma Jensen (Genner) K 17 0.39.44 0.39.30  
31 55 Iben Duedahl (Aabenraa) K 18 0.40.25 0.40.02  
32 72 Karina Wollsen Dansk andelsinkasso K 19 0.40.26 0.40.02  
33 94 Kasper Mortensen Rødekro tri og motion M 14 0.41.11 0.41.04  
34 93 Jannie Krause Rødekro tri og motion K 20 0.41.13 0.41.06  
35 71 Elisabeth Skibsted Bov IF/Bjergladies K 21 0.41.24 0.40.44  
36 61 Sanne Jacobsen (Aabenraa) K 22 0.41.40 0.40.47  
37 63 William Jacobsen (Aabenraa) M 15 0.41.40 0.40.49  
38 75 Kirsten Annette Enig KLOMK K 23 0.44.30 0.43.58  
39 74 Emily Enig Sørensen KLOMK K 24 0.44.32 0.44.00  
40 89 Peter Pihl Espersen Rødekro Tri & Motion M 16 0.44.42 0.44.27  
41 62 Sune Holm Guldin (Nordborg) M 17 0.51.32 0.51.14  

 

tilbage til toppen

Resultater 8 km - se også 5 km - se også 8 km - se også 5 km walk - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
1 122 Torben Køhling AAIG M 1 0.34.37 0.34.37 Hurtigste mand
2 107 Nicolai Schultz (Haderslev) M 2 0.36.44 0.36.28  
3 203 John Hansen Rødekro Tri & Motion M 3 0.36.57 0.36.55  
4 132 Anne-Sophie Bork-Rasmussen AAIG Aabenraa K 1 0.38.22 0.38.20 Hurtigste kvinde
5 205 Egon Thomsen Rødekro tri & motion M 4 0.39.12 0.39.09  
6 111 Anders Barsøe AAIG M 5 0.40.23 0.39.50  
7 161 Bo Thomsen Bov IF Løb & motion M 6 0.40.59 0.40.51  
8 118 Kurt Steenholdt Aaig M 7 0.40.59 0.40.46  
9 143 Keld Keller AAIG Aabenraa M 8 0.41.07 0.40.58  
10 200 Thomas Nellemann Petersen Vickie Kramer - running M 9 0.41.27 0.41.22  
11 189 Rhina Ravn Rødekro Tri & Motion K 2 0.41.52 0.41.10  
12 192 Michael Jepsen-Jacob Rødekro tri og motion M 10 0.42.07 0.41.36  
13 212 Henning Andersen -6100 M 11 0.42.09 0.41.59  
14 170 Mads Kjølsen Olsen Løjtlands Løbeklub M 12 0.42.13 0.41.59  
15 168 Glenn B. Johansen Løjt Feriehuse M 13 0.42.14 0.41.54  
16 160 Aksel Skibsted Bov IF Løb & motion M 14 0.42.33 0.42.21  
17 112 Arne Ankersen Aaig M 15 0.42.54 0.42.36  
18 104 Kjeld Johannsen (Aabenraa) M 16 0.42.59 0.42.30  
19 158 Lene Falk Bov if K 3 0.43.51 0.43.42  
20 136 Bo Junker AAIG AABENRAA M 17 0.44.37 0.44.26  
21 162 Kim Pedersen Bov IF Løb & motion M 18 0.44.47 0.44.32  
22 193 Jesper Reinholdt Rasmussen Rødekro tri/ motion M 19 0.45.15 0.44.34  
23 176 Torben Knage-Rasmussen Rødekro Rotary Klub M 20 0.45.28 0.45.21  
24 185 Kirsten Kjær Jensen Rødekro Tri & Motion K 4 0.45.34 0.44.58  
25 101 Åge Hansen (Vojens) M 21 0.46.34 0.46.32  
26 180 Christine Clausen Rødekro Tri & Motion K 5 0.46.52 0.46.13  
27 181 Dorte Clausen Rødekro Tri & Motion K 6 0.46.55 0.46.15  
28 139 Henrik Holsteen Jessen Aaig Aabenraa M 22 0.47.11 0.47.10  
29 147 Tommy Jensen AAIG Aabenraa M 23 0.47.14 0.47.03  
30 186 Lene Hauerberg Rødekro Tri & Motion K 7 0.47.19 0.46.38  
31 119 Mogens Sylvester AAIG M 24 0.47.22 0.47.19  
32 108 Preben Nielsen (Stubbæk) M 25 0.47.54 0.47.36  
33 165 Evald Møller Ejendomsmægler Evald Møller M 26 0.49.05 0.48.46  
34 153 Finn Jacobsen Bolderslev Løb & Motion M 27 0.49.06 0.48.39  
35 213 Søren Walbech (Aabenraa) M 28 0.49.07 0.48.39  
36 155 Andreas Paulsen Bolderslev løb og motion M 29 0.49.21 0.49.07  
37 156 Annelise Madsen Bolderslev løb og motion K 8 0.49.51 0.49.38  
38 123 Werner Gregersen AAIG M 30 0.50.06 0.49.59  
39 100 Flemming Olesen AAIG M 31 0.50.23 0.49.55  
40 172 Bo Kaczmarek Nr. Hostrup Ungdomsforening M 32 0.50.26 0.50.22  
41 173 Rane Kjer Møller Nr. Hostrup Ungdomsforening M 33 0.50.26 0.50.21  
42 204 Asger Hartmann AAIG M 34 0.50.30 0.50.04  
43 178 Allan Hauerberg Rødekro Tri & Motion M 35 0.50.54 0.50.16  
44 194 Christian Schultz Rødekro-IF Motion M 36 0.50.54 0.50.28  
45 190 Svend Børgesen Rødekro Tri & Motion M 37 0.51.14 0.50.34  
46 174 Uffe Steffensen Rødekro IF Motion M 38 0.51.15 0.50.55  
47 134 Birgitte Sørensen AAIG Aabenraa K 9 0.51.22 0.51.10  
48 187 Mogens Krag Nissen Rødekro Tri & Motion M 39 0.51.31 0.50.48  
49 137 Dan B. Nielsen AAIG Aabenraa M 40 0.51.41 0.51.28  
50 166 Paul Alstrup KLOMK M 41 0.52.29 0.52.25  
51 167 Tina Alstrup KLOMK K 10 0.52.31 0.52.29  
52 102 Bjarne Jørgensen (Aabenraa) M 42 0.52.40 0.52.21  
53 144 Kim Schauer Boysen AAIG Aabenraa M 43 0.52.45 0.52.32  
54 157 Lena Boysen Bov IF K 11 0.52.45 0.52.41  
55 159 Morten Nielsen Bov if M 44 0.52.46 0.52.44  
56 199 Mark Unger Team KP M 45 0.52.48 0.52.45  
57 197 Karl Friis Petersen Team KP M 46 0.52.49 0.52.44  
58 202 Frank Jochimsen Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning M 47 0.52.51 0.52.39  
59 129 Hanne Pia Nielsen AAIG /Bjergladies K 12 0.52.53 0.52.28  
60 211 Malene Sørensen AAIG Aabenraa K 13 0.53.15 0.52.32  
61 210 Ulla Sparholt (Aabenraa) K 14 0.53.24 0.52.58  
62 163 Pia Pedersen Bov IF Løb & motion K 15 0.53.30 0.53.16  
63 171 Lis Bøgebjerg Jørgensen Løjtlands Løbeklub/bjergladies K 16 0.53.48 0.53.03  
64 169 Anne-Marie Skjerk Løjtlands Løbeklub K 17 0.53.51 0.53.46  
65 133 Bent Thomsen AAIG AABENRAA M 48 0.54.02 0.52.45  
66 125 Marianne Refslund AAIG / Bjergladies K 18 0.54.04 0.53.29  
67 130 Hanne Ydegaard AAIG /Bjergladies K 19 0.54.05 0.53.50  
68 188 Nina Jansen Rødekro Tri & Motion K 20 0.54.28 0.54.13  
69 183 Frede Holdt Jensen Rødekro Tri & Motion M 49 0.54.28 0.54.11  
70 105 Laura Frederiksen (Aabenraa) K 21 0.54.49 0.54.46  
71 106 Linda Kramer (Bylderup Bov) K 22 0.55.12 0.54.53  
72 201 Vickie Kramer Vickie Kramer - running K 23 0.55.14 0.54.52  
73 154 Jytte Jacobsen Bolderslev Løb & Motion K 24 0.55.44 0.54.51  
74 164 René Gosch Bov IF Løb & motion M 50 0.55.48 0.55.45  
75 135 Birthe Baun Brodersen AAIG Aabenraa K 25 0.55.49 0.55.21  
76 103 Jeanett Søndergaard (Aabenraa) K 26 0.55.53 0.55.26  
77 177 Tina Rossen Jacobsen Rødekro Tri & Morion K 27 0.57.39 0.57.12  
78 209 Klaus Eisenhardt #teamrunningscouts M 51 0.57.42 0.57.18  
79 152 Eva Jepsen Unger Bjergladies K 28 0.58.09 0.57.25  
80 206 Anders Koch-Hørlyck #teamrunningscouts M 52 0.58.10 0.57.48  
81 208 Peter Kjærgaard #teamrunningscouts M 53 0.58.12 0.57.50  
82 207 Allan Bornholt Hemmingsen #teamrunningscouts M 54 0.58.12 0.57.48  
83 124 Ingelise Juhl AAIG / Bjergladies K 29 0.58.35 0.57.59  
84 113 Birthe Lorenzen AAIG K 30 0.58.41 0.58.22  
85 141 Inge Hoffmann Asmussen AAIG Aabenraa K 31 0.58.42 0.58.19  
86 115 Hanne Jonasson Nielsen AAIG K 32 0.58.44 0.58.20  
87 126 Anne Grete Jacobsen AAIG /Bjergladies K 33 0.58.55 0.58.35  
88 151 Ritha Jessen Aaig/Bjergladies K 34 0.58.56 0.58.20  
89 127 Ann-Marie Elgård Kensler AAIG /Bjergladies K 35 0.59.16 0.58.24  
90 146 Susanne Garbrecht AAIG Aabenraa K 36 0.59.19 0.59.10  
91 114 Eicke Warncke AAIG K 37 0.59.22 0.59.13  
92 117 Karin Juel Kristensen AaiG K 38 0.59.22 0.59.13  
93 196 Finn Gregersen Sdr. Stenderup M 55 1.03.39 1.03.18  
94 195 Amalie Dam Gregersen Sdr. Stenderup K 39 1.03.40 1.03.20  
95 110 William Raun Perregaard (Sønderborg) M 56 1.06.12 1.05.38  
96 149 Ester Kathrine Nielsen Aaig/Bjergladies K 40 1.06.14 1.05.37  
97 182 Dorte Lykkegaard Andersen Rødekro Tri & Motion K 41 1.10.01 1.09.25  
98 191 Heidi Thomsen Rødekro tri og motion K 42 1.10.01 1.09.30  
99 184 Helle Mikkelsen Rødekro Tri & Motion K 43 1.10.04 1.09.29  
100 140 Holger Jacobsen AAIG Aabenraa M 57 1.10.17 1.09.29  

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km walk - se også 5 km - se også 8 km - se også 5 km walk - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Brutto Netto Bemærkning
- 21 Werner Juhl AAIG Aabenraa M - 0.35.49 0.35.10  
- 39 Vicky Jochimsen Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning K - 0.45.06 0.44.26  
- 40 Magne Jochimsen Erling Andersen Snedker og Tømrerforretning M - 0.45.09 0.44.35  
- 41 Henriette Henriksen (Tinglev) K - 0.53.04 0.50.44  
- 44 Margit Sørensen (Aabenraa) K - 0.53.43 0.52.47  
- 45 Jette Bang (Aabenraa) K - 0.54.21 0.53.50  
- 18 Elke Christensen AAIG /Bjergladies K - 0.54.45 0.53.58  
- 5 Hanne Sønnichsen (6230 Rødekro) K - 0.54.48 0.54.04  
- 46 Erling Bang (Aabenraa) M - 0.55.14 0.54.35  
- 20 Keld Asmussen AAIG Aabenraa M - 0.55.40 0.54.39  
- 47 Viggo Brodersen RCC M - 0.55.44 0.54.46  
- 15 Natascha Jepsen (6630 Rødding) K - 0.56.09 0.55.41  
- 14 Mette Petersen (Aabenraa) K - 0.56.09 0.55.38  
- 8 Jette Jakobsen (6230 Rødekro) K - 0.56.12 0.55.07  
- 27 Lennert Petersen Rødekro Rotary Klub M - 0.56.13 0.55.06  
- 22 Inge Paulsen Bolderslev løb og motion K - 0.58.25 0.57.23  
- 38 Holger Nielsen Team fart M - 0.58.28 0.57.27  
- 37 Birgit Møller Team fart K - 0.58.31 0.57.31  
- 4 Gerda Møller (Viborg) K - 0.58.34 0.57.50  
- 19 Helle Jensen AAIG Aabenraa K - 0.58.35 0.57.51  
- 31 Connie Kaas Søe-Pedersen K - 0.59.47 0.59.01  
- 32 Flemming Søe-Pedersen Søe-Pedersen M - 1.00.10 0.59.29  
- 35 Karin Smidt Søe-Pedersen K - 1.00.10 0.59.25  
- 34 Harry Kaas Søe-Pedersen M - 1.00.11 0.59.25  
- 36 Knud Smidt Søe-Pedersen M - 1.00.12 0.59.24  
- 25 Jørn Gam Rødekro Rotary Klub M - 1.00.16 0.59.04  
- 23 Bjarne Blaavand Rødekro Rotary Klub M - 1.00.17 0.59.13  
- 26 Lene Nymann Rødekro Rotary Klub K - 1.00.26 0.59.20  
- 1 Aase Blaavand (Aabenraa) K - 1.00.28 0.59.26  
- 13 Marie Gravengaard (Åbenrå) K - 1.00.34 0.59.40  
- 10 Lene Damgård (Åbenrå) K - 1.00.37 0.59.40  
- 43 Edith Hansen (Åbenrå) K - 1.00.37 0.59.40  
- 42 Helge Hansen (Åbenrå) M - 1.00.38 0.59.39  
- 17 Tove Schultz Lund (Aabenraa) K - 1.01.25 1.00.27  
- 3 Ejnar Schultz (Aabenraa) M - 1.01.26 1.00.23  
- 2 Annemette Schultz Lund (Aabenraa) K - 1.01.27 1.00.27  
- 9 Kathrine Raun Perregaard (Sønderborg) K - 1.01.41 1.00.38  
- 7 Ib Nielsen (Tinglev) M - 1.01.44 1.00.42  
- 6 Helle Schmidt (Aabenraa) K - 1.03.29 1.02.39  
- 11 Magnus Schmidt (Aabenraa) M - 1.03.32 1.02.39  
- 30 Mona Gregersen Sdr. Stenderup K - 1.03.39 1.02.44  
- 29 Daniel Dam Gregersen Sdr. Stenderup M - 1.03.39 1.02.45  
- 28 Uwe Tagesen Rødekro Rotary Klub M - 1.10.21 1.09.13  
- 24 Grethe Boisen Rødekro Rotary Klub K - 1.10.26 1.09.13  
- 16 Rasmus D. Jørgensen (Aabenraa) M - 1.41.11 1.40.05  
- 12 Marianne S. Jørgensen (Aabenraa) K - 1.41.11 1.40.04  

 

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

13-12-15

Et hjerte for alle løbet

Aabenraa

Google Fotos - OveS

221

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

13-12-15

Et hjerte for alle løbet -

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - OveS 3.30 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen