Siden er sidst opdateret 18. december 2019 - kl. 11:42

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Et hjerte for alle Løbet i Aabenraa - søndag d. 15. december 2019 - kl. 10

"Et hjerte for alle løbet"

Et hjerte for alle

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 10 fra adressen: Sønderjyllandshallen, H.P. Hanssens Gade 7, 6200 Aabenraa

- foreningen "Et hjerte for alle" er stiftet for at afskaffe den fattige jul i Aabenraa Kommune

- i 2019 også en asfaltrute på 420 m for gangbesværede, rullestols- og rollator brugere.

- info og tilmelding My Race Result - (forhåndstilmelding senest 15/12 - herefter +20 kr.)

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019

5k

8k
5k walk og 0,42k

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km - se også 5 km - se også 8 km - se også 5 km walk - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Netto Brutto Bemærkning
1 20 Lene Abrahamsen (Aabenraa) K 1 0.23.15 0.24.18 Hurtigste kvinde
2 103 Nikolaj Berg (Sønderborg) M 1 0.24.11 0.24.19 Hurtigste mand
3 101 Mikkel Abrahamsen (Aabenraa) M 2 0.23.15 0.24.19  
4 30 Simon Abrahamsen (Aabenraa) M 3 0.23.17 0.24.20  
5 100 Michael Kjær (Aabenraa) M 4 0.24.36 0.24.38  
6 132 Linda Nielsen DOCRA K 2 0.24.46 0.24.52  
7 102 Minna Marloth Juhl (Sønderborg) K 3 0.27.12 0.27.25  
8 88 Christoffer Melgaard (Rødekro) M 5 0.28.31 0.28.36  
9 81 Benjamin Duus Jensen (Aabenraa) M 6 0.29.06 0.29.42  
10 84 Camilla Bisgaard Nomanni (Aabenraa) K 4 0.29.09 0.29.43  
11 94 Lasse Abrahamsen (Aabenraa) M 7 0.29.08 0.29.43  
12 108 Søren Laasholdt (Aabenraa) M 8 0.29.08 0.29.43  
13 90 Frank Abrahamsen (Aabenraa) M 9 0.29.08 0.29.45  
14 130 Jerker Bruun Bov IF Løb & Motion M 10 0.29.26 0.29.47  
15 87 Christian Jessen (Aabenraa) M 11 0.29.38 0.30.16  
16 119 Lissie Callesen AAIG Aabenraa K 5 0.30.27 0.30.34  
17 116 Dorrit Andersen AAIG Aabenraa K 6 0.30.50 0.31.05  
18 117 Ingelise Juhl AAIG Aabenraa K 7 0.30.55 0.31.08  
19 110 Vivi Melgaard (Rødekro) K 8 0.31.52 0.31.56  
20 147 Nina Jansen Rødekro Tri & Motion K 9 0.31.30 0.32.00  
21 55 Jette Schultz Aaig - Aabenraa K 10 0.31.31 0.32.06  
22 91 Henriette Æbeløe Hansen (Rødekro) K 11 0.32.14 0.32.33  
23 131 Randi List-Jensen Bov IF løb & motion K 12 0.32.33 0.32.55  
24 95 Lotte Thomsen (Augustenborg) K 13 0.32.29 0.32.56  
25 113 Arne Ankersen Aaig M 12 0.33.03 0.33.28  
26 115 Asger Hartmann AAIG Aabenraa M 13 0.32.57 0.33.28  
27 121 Poul Erik Sørensen AAIG Aabenraa M 14 0.32.59 0.33.30  
28 149 Winnie Holm Kruse Winnie & Kjeld K 14 0.33.33 0.33.42  
29 148 Kjeld Johannsen Winnie & Kjeld M 15 0.33.32 0.33.42  
30 144 Bente Dall Løbeklubben Tempo K 15 0.33.28 0.33.42  
31 122 Silvia Sørensen AAIG Aabenraa K 16 0.33.12 0.33.45  
32 107 Sandie Calender (Aabenraa) K 17 0.33.41 0.33.53  
33 104 Noah Elias Petersen (Aabenraa) M 16 0.33.32 0.33.58  
34 98 Mette Bøtchier Petersen (Aabenraa) K 18 0.33.36 0.34.03  
35 92 Jacob Jessen (Aabenraa) M 17 0.33.27 0.34.05  
36 109 Thor Hilbig (Aabenraa) M 18 0.32.48 0.34.06  
37 111 Willi Hilbig (Aabenraa) M 19 0.32.50 0.34.07  
38 63 Magnus Hilbig (Aabenraa) M 20 0.32.50 0.34.10  
39 86 Christel Vogt (Aabenraa) K 19 0.34.01 0.34.12  
40 83 Birgit Cortzen (Aabenraa) K 20 0.34.13 0.34.24  
41 56 Tina Larsen Aaig K 21 0.34.01 0.34.26  
42 99 Mette Kjær (Sønderborg) K 22 0.34.15 0.34.35  
43 120 Pernille Holm AAIG Aabenraa K 23 0.34.28 0.35.07  
44 114 Benthe Christensen Aaig - Aabenraa K 24 0.34.55 0.35.08  
45 133 Flemming Schulz Fam. Schulz M 21 0.34.49 0.35.11  
46 138 Henrik Lund Gamle Konger M 22 0.35.05 0.35.54  
47 143 Tina Alstrup KLOMK K 25 0.35.57 0.36.15  
48 97 Marianne Æbeløe (Rødekro) K 26 0.36.12 0.36.28  
49 118 Laura Hohlmann AAIG Aabenraa K 27 0.36.08 0.36.45  
50 134 Marianne Flugt Schulz Fam. Schulz K 28 0.37.11 0.37.20  
51 89 Finn Christiansen (Kruså) M 23 0.38.03 0.38.27  
52 127 Lene Petersen Bov IF K 29 0.38.08 0.38.30  
53 140 Kirsten Enig KLOMK K 30 0.39.14 0.39.33  
54 123 Karen Jessen Olsen Aaig Bjergladys K 31 0.39.13 0.39.34  
55 141 Lone Geisler KLOMK K 32 0.39.17 0.39.35  
56 136 Mads Hansen Frisørsaksen M 24 0.39.18 0.39.53  
57 126 Solveig Petersen Bjergladies Aabenraa / AAIG Aabenraa K 33 0.39.37 0.39.55  
58 82 Bettina Giebel (Aabenraa) K 34 0.39.39 0.39.56  
59 112 Jørgen Cortzen 1953 M 25 0.39.43 0.39.58  
60 135 Gert Hansen Frisørsaksen M 26 0.39.32 0.40.04  
61 137 Magnus Hansen Frisørsaksen M 27 0.39.36 0.40.11  
62 142 Ole Enig KLOMK M 28 0.40.04 0.40.27  
63 124 Anne Holm Aaig/Bjergladies K 35 0.40.10 0.40.34  
64 125 Inga Lykke Aaig/Bjergladies K 36 0.40.09 0.40.36  
65 139 Birthe Nørgaard KLOMK K 37 0.44.24 0.44.48  
66 128 Aksel Skibsted Bov IF Løb & Motion M 29 0.44.35 0.45.24  
67 80 Andreas Dall (Aabenraa) M 30 0.44.54 0.45.25  
68 129 Elisabeth Skibsted Bov IF Løb & Motion K 38 0.44.38 0.45.28  
69 85 Charlotte Dall (Aabenraa) K 39 0.45.02 0.45.33  

 

tilbage til toppen

Resultater 8 km - se også 5 km - se også 8 km - se også 5 km walk - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Netto Brutto Bemærkning
1 165 Jakob Rune Wistoft Jensen (Aabenraa) M 1 0.37.04 0.37.05 Hurtigste mand
2 184 Anders Barsøe AAIG Aabenraa M 2 0.37.26 0.37.53  
3 160 Anton Jung Nielsen (Aabenraa) M 3 0.37.52 0.37.54  
4 175 Morten Jacobsen (Aabenraa) M 4 0.38.02 0.38.15  
5 236 Jesper Stærk Jakobsen Aaig - Aabenraa M 5 0.39.04 0.39.07  
6 233 Rhina Ravn Rødekro Tri & Motion K 1 0.40.24 0.40.52 Hurtigste kvinde
7 174 Mikael Jessen (Aabenraa) M 6 0.41.17 0.41.55  
8 198 Thomas Ebbesen AAIG Aabenraa M 7 0.41.58 0.42.06  
9 204 Tina Ohlsen AAIG Aabenraa/Bjergladies Aabenraa K 2 0.43.01 0.43.18  
10 189 Halfdan Neumann AAIG Aabenraa M 8 0.43.14 0.43.34  
11 224 Tonny Drejer Christensen. Team Kallemosen M 9 0.43.46 0.43.55  
12 187 Bodil Nielsen AAIG Aabenraa K 3 0.44.16 0.44.20  
13 210 Mads Holm ECCO Running Club M 10 0.44.35 0.44.45  
14 213 Casper Larsen LC Performance M 11 0.44.40 0.44.47  
15 212 Paul Alstrup KLOMK M 12 0.45.47 0.45.58  
16 182 Torben Nissen Aaig M 13 0.46.08 0.46.29  
17 180 Helle Jensen Aaig K 4 0.46.23 0.46.30  
18 225 Sisse Berner Team Meins Running K 5 0.45.58 0.46.37  
19 200 Annelise Madsen AAIG Aabenraa/Bjergladies Aabenraa K 6 0.47.32 0.47.38  
20 220 Lene Hauerberg Rødekro Tri & Motion K 7 0.47.32 0.48.08  
21 215 Anette Hansen Rødekro Tri & Motion K 8 0.47.40 0.48.11  
22 207 Jan Pharao Aaig-Aabenraa M 14 0.47.51 0.48.11  
23 214 Allan Hauerberg Rødekro Tri & Motion M 15 0.47.40 0.48.13  
24 221 Morten Dahlmann Rødekro Tri & Motion M 16 0.47.52 0.48.28  
25 230 Frede Holdt Jensen Rødekro Tri & Motion M 17 0.47.48 0.48.29  
26 223 Preben Laasholdt Rødekro Tri & Motion M 18 0.47.50 0.48.30  
27 218 Hans Nørgaard Clausen Rødekro Tri & Motion M 19 0.48.29 0.48.55  
28 216 Dorte Clausen Rødekro Tri & Motion K 9 0.48.28 0.48.55  
29 228 Berit Gelstoft Kjær Rødekro Tri & Motion K 10 0.49.29 0.50.00  
30 229 Palle Kjær Rødekro Tri & Motion M 20 0.49.23 0.50.01  
31 194 Kirsten Nielsen AAIG Aabenraa K 11 0.49.38 0.50.13  
32 181 Margit Abramsen Aaig K 12 0.49.49 0.50.13  
33 168 John Koch (Rødekro) M 21 0.50.30 0.50.40  
34 226 Allan Bornholt Henningsen Teamrunningscouts M 22 0.50.31 0.50.42  
35 227 Anders Koch-Hørlyck Teamrunningscouts M 23 0.50.32 0.50.42  
36 177 Susanne Jacobsen (Aaabenraa) K 13 0.51.17 0.51.23  
37 183 Dorthe Ludvigsen AAIG / RIF K 14 0.50.57 0.51.34  
38 237 Laura Bjerregaard Rødekro Tri & Motion K 15 0.50.59 0.51.36  
39 186 Anne-Marie Skjerk AAIG Aabenraa K 16 0.51.59 0.52.08  
40 203 Lis Bøgebjerg Jørgensen AAIG Aabenraa/Bjergladies Aabenraa K 17 0.51.58 0.52.09  
41 206 Marianne Refslund AAIG/ Bjergladies K 18 0.52.08 0.52.20  
42 217 Elisabeth Laasholdt Rødekro Tri & Motion K 19 0.52.12 0.52.44  
43 231 Kirsten Kkær Jensen Rødekro Tri & Motion K 20 0.52.12 0.52.45  
44 170 Line Andresen (Esbjerg) K 21 0.52.32 0.53.00  
45 171 Mads Nielsen (Esbjerg) M 24 0.52.33 0.53.01  
46 166 Jane Kraak (Holbøl) K 22 0.53.14 0.53.18  
47 222 Olivia Tygsen Rødekro Tri & Motion K 23 0.53.02 0.53.31  
48 219 Jan Tygsen Rødekro Tri & Motion M 25 0.53.05 0.53.33  
49 234 Pia Duus (Rødekro) K 24 0.54.28 0.54.43  
50 235 Klaus Hansen (Rødekro) M 26 0.54.31 0.54.47  
51 199 Torben Lykke AAIG Aabenraa M 27 0.54.41 0.54.54  
52 167 Jeanette Julius (Aabenraa) K 25 0.55.04 0.55.20  
53 161 Bjarne Jørgensen (Aabenraa) M 28 0.55.04 0.55.22  
54 169 Karina Beck (Aarhus) K 26 0.56.14 0.56.22  
55 164 Helene Stave Hansen (Aabenraa) K 27 0.56.10 0.56.35  
56 179 Tommy Stave Hansen (Aabenraa) M 29 0.56.10 0.56.35  
57 173 Mie Kristiansen (Aabenraa) K 28 0.56.26 0.56.55  
58 162 Dina Gylling (Aabenraa) K 29 0.56.25 0.56.55  
59 201 Birthe Baun Brodersen AAIG Aabenraa/Bjergladies Aabenraa K 30 0.57.05 0.57.10  
60 188 Frede Jespersen AAIG Aabenraa M 30 0.57.08 0.57.19  
61 205 Britta Beck Aaig Motion K 31 0.58.30 0.58.37  
62 197 Ove Schneider AAIG Aabenraa M 31 0.58.47 0.59.01  
63 176 Rasmine Koldsø (Aabenraa) K 32 0.59.39 0.59.41  
64 202 Ellen Egholt AAIG Aabenraa/Bjergladies Aabenraa K 33 0.59.34 1.00.16  
65 192 Inge Hoffmann Asmussen AAIG Aabenraa K 34 0.59.37 1.00.18  
66 178 Tina Rossen Jacobsen (Aabenraa) K 35 1.01.42 1.01.47  
67 209 Ester Kathrine Nielsen Bjergladies/Aaig K 36 1.03.12 1.03.33  
68 193 Keld Asmussen AAIG Aabenraa M 32 1.02.43 1.04.04  
69 191 Holger Jacobsen AAIG Aabenraa M 33 1.02.48 1.04.05  

 

tilbage til toppen

Resultater 5 km walk - se også 5 km - se også 8 km - se også 5 km walk - se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K Netto Brutto Bemærkning
- 8 Harald Jacobsen (Havdrup) M - 0.39.22 0.40.21  
- 36 Anne Grete Jacobsen AAIG Aabenraa/Bjergladies Aabenraa K - 0.39.54 0.40.54  
- 31 Tina Barnbæk (Stubbæk) K - 0.44.44 0.45.28  
- 13 Jeanette Edelberg Andresen (Aabenraa) K - 0.44.44 0.45.29  
- 65 Thomas Andresen   M - 0.45.47 0.46.38  
- 172 Jonna Andressen (Esbjerg) K - 0.45.57 0.46.53  
- 6 Dorthe Siewertsen (Gråsten) K - 0.46.16 0.47.05  
- 62 Per Andresen (Bredebro) M - 0.47.29 0.48.27  
- 25 May-Brit Andersen (Aabenraa) K - 0.48.06 0.49.00  
- 47 Aino Schmidt Daly Nordborg Løbeklub K - 0.49.57 0.50.46  
- 48 Gaby Bech Bak Nordborg Løbeklub K - 0.50.01 0.50.46  
- 12 Jane Outzen (Tønder) K - 0.50.46 0.51.33  
- 22 Lone Hokkerup (Padborg) K - 0.50.55 0.51.40  
- 27 Nicolaj Petersen (Aabenraa) M - 0.50.44 0.52.10  
- 16 Jonna Petersen (Aabenraa) K - 0.50.47 0.52.11  
- 64 Holger Nielsen (Aabenraa) M - 0.51.19 0.52.14  
- 53 Bodil Snedker Snedkerklanen K - 0.53.34 0.54.12  
- 54 Lone Andresen Snedkerklanen K - 0.53.34 0.54.14  
- 23 Maja Jessen (Aabenraa) K - 0.55.15 0.56.21  
- 5 Christina Jessen (Aabenraa) K - 0.55.16 0.56.21  
- 33 Eskild Abramsen Aaig K - 0.55.38 0.56.35  
- 46 Viggo Brodersen Mofar og Oliver M - 0.55.40 0.56.39  
- 44 Tove Schultz Lund Gamle Konger K - 0.56.15 0.57.09  
- 41 Annemette Schultz Lund Gamle Konger K - 0.56.17 0.57.11  
- 42 Bertram Carlsen Gamle Konger M - 0.56.19 0.57.11  
- 43 Clara Schultz Lund Gamle Konger K - 0.56.19 0.57.12  
- 37 Andrea Terp Bjergholt 3 K - 0.57.56 0.58.44  
- 19 Lea Marie Bøtchier Petersen (Aabenraa) K - 0.57.49 0.58.56  
- 26 Michael Bøtchier Petersen (Aabenraa) M - 0.57.48 0.58.57  
- 10 Jan Petersen (Aabenraa) M - 0.57.51 0.58.59  
- 24 Marianne Jørgensen (Aabenraa) K - 1.00.44 1.01.42  
- 29 Romy Christensen (Aabenraa) K - 1.00.50 1.01.47  
- 14 Jesper Borring (Aabenraa) M - 1.01.17 1.02.21  
- 17 June Muller (Aabenraa) K - 1.01.18 1.02.22  
- 15 Johnny Ole Larsen (Aabenraa) M - 1.02.31 1.02.31  
- 9 Hedi Larsen (Aabenraa) K - 1.01.19 1.02.31  
- 7 Gitte Petersen (Aabenraa) K - 1.02.02 1.03.14  
- 2 Alva Jacobsen (Havdrup) K - 1.02.57 1.03.57  
- 35 Dorthe Petersen AAIG Aabenraa K - 1.03.15 1.03.58  
- 28 Ritha Jessen (6230 Rødekro) K - 1.03.16 1.04.01  
- 57 Mona Gustafsson (Rødekro) K - 1.05.33 1.06.28  
- 58 Mia G. Hansen (Rødekro) K - 1.05.34 1.06.30  
- 39 Dorthe Hansen Frisørsaksen K - 1.07.08 1.07.51  
- 40 Laura Marie Hansen Frisørsaksen K - 1.07.13 1.07.56  
- 49 Elin Schmidt Rødekro Tri & Motion K - 1.07.07 1.08.07  
- 50 Rikke Schmidt Rødekro Tri & Motion K - 1.08.59 1.10.00  
- 61 Birgitte Frost (Rødekro) K - 1.09.30 1.10.35  
- 59 Hella Timmerby (Rødekro) K - 1.09.48 1.10.56  
- 60 Julie B.andersen (Rødekro) K - 1.10.11 1.11.21  
- 18 Kenneth Lorenzen (Aabenraa) M - 1.11.17 1.12.34  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller her pdf

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

13-12-15

Et hjerte for alle løbet

Aabenraa

Google Fotos - OveS

221

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

13-12-15

Et hjerte for alle løbet -

Aabenraa

YouTube - kanal tilhørende run2u.dk (Ib Stokkebye) - OveS 3.30 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen