Siden er sidst opdateret 07. november 2018 - kl. 15:54

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Digeløbet i Højer - søndag d. 11. maj 2014 kl. 14

"62. Digeløb"

klik her - for at gå til hjemmesiden for Digeløbet

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

Andet

 

Kort beskrivelse: - Digeløbet afholdes 2 gange årligt.

Den mellemste rute på 9,3k er godkendt som idrætsmærkeløb.

 

- yderligere info samt tilmelding på Run2U tilmelding på Sportstiming.dk (forhåndstilmelding senest 10/5 kl. 23.59)

- se også: maj13 - sep13 - maj14 - sep14 - maj15 - sep15 - maj16 - sep16 - maj17 - sep17 - maj18 - maj19

4,4k

9,3k Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb
21,1k

 

tilbage til toppen

Resultater 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klasse Pl. AK Køn Pl. Tot. Klub/Team Resultat
1 13 Kasper Mikkelsen Mand 1 M 1 Rødekro-If 0.16.07
2 43 Stefan Petersen Mand 2 M 2   0.16.50
3 30 Claus S.q. Christensen Mand 3 M 3   0.18.53
4 42 Rasmus Jensen Mand 4 M 4 Fyn er fin 0.20.07
5 41 Sabrina Hemmingsen Kvinde 1 K 1 Fyn er fin 0.20.08
6 101 Annika Nyby Kvinde 2 K 2 Rødekro Tri 0.20.58
7 29 Arne Skjold Christensen Mand 5 M 5   0.22.42
8 103 Birgitte Petersen Kvinde 3 K 3 Rødekro-IF Motion 0.22.53
9 27 Freja Degn Pige 1 K 4   0.23.32
10 19 Maria Paulsen Nurby Kvinde 4 K 5 BE communication 0.23.54
11 50 Laura A. Christiansen Pige 2 K 6   0.24.04
12 20 Mette Wollesen Kvinde 5 K 7 Højer Efterskole 0.24.13
13 31 Charlotte S.q. Christensen Kvinde 6 K 8   0.25.06
14 49 Sally Hansen Kvinde 7 K 9   0.25.07
15 15 Lars Peter Lauridsen Mand 6 M 6 Forsvaret 0.25.33
16 24 Tina Nurby Kvinde 8 K 10 BE communication 0.25.39
17 57 Carsten Nissen Mand 7 M 7 JCH Ernæring og Træning 0.25.46
18 22 Peter Lauridsen Mand 8 M 8 Forsvaret 0.26.10
19 59 Marikke Siebert Kvinde 9 K 11   0.26.14
20 58 Annika Siebert Kvinde 10 K 12   0.27.06
21 18 Mads Hansen Dreng 1 M 9   0.27.06
22 32 Andreas Müller Dreng 2 M 10   0.27.10
23 4 Emil Lebæk Gammelgaard Dreng 3 M 11   0.27.11
24 26 Christian Mensel Møller Dreng 4 M 12 Åbenrå kommune 0.27.36
25 25 Jan Møller Mand 9 M 13 Åbenrå kommune 0.27.37
26 46 Poul Erik Hunderup Mand 10 M 14   0.28.18
27 55 Hans Christian Krog Dreng 5 M 15   0.29.29
28 2 Christina Nielsen Kvinde 11 K 13   0.30.11
29 21 Mikkel Lauridsen Dreng 6 M 16 Forsvaret 0.30.18
30 16 Leah Nyby Strandby Andersen Pige 3 K 14 Rødekro Tri 0.30.24
31 60 Lisbeth K. Linnet Kvinde 12 K 15   0.30.26
32 14 Kiki Nyby Strandby Andersen Pige 4 K 16 Rødekro Tri 0.30.28
33 12 Jesper Hansen Mand 11 M 17   0.30.38
34 9 Jacob Hansen Dreng 7 M 18   0.30.38
35 33 Mathias Persson Dreng 8 M 19   0.30.42
36 39 Liv Holt Pige 5 K 17   0.30.57
37 38 Ida Beck Møller Kvinde 13 K 18   0.30.57
38 54 Camilla Andersen Pige 6 K 19   0.31.01
39 52 Bjørn Andersen Mand 12 M 20   0.31.01
40 8 Herdis Nielsen Kvinde 14 K 20   0.31.56
41 44 Anne Hunderup Kvinde 15 K 21   0.32.22
42 40 Karl Riisberg Mand 13 M 21   0.32.58
43 56 Wilhelm Sønnichsen Dreng 9 M 22   0.35.20
44 51 Elin Andersen Kvinde 16 K 22   0.35.33
45 53 Christoffer Andersen Dreng 10 M 23   0.35.34
46 37 Isabella Mejlstrup Pige 7 K 23   0.36.15
47 35 Caroline Mejlstrup Pige 8 K 24   0.36.18
48 34 Helle Christensen Kvinde 17 K 25   0.36.19
49 36 Peter Christensen Mand 14 M 24   0.36.20
50 45 Amalie Hunderup Pige 9 K 26   0.41.47
51 47 Birgitte Hunderup Kvinde 18 K 27   0.41.47
52 48 Merle Hunderup Pige 10 K 28   0.41.48
53 1 Christel Nielsen Kvinde 19 K 29   0.50.15

 

tilbage til toppen

Resultater 9,3 km - se også 4,4 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klasse Pl. AK Køn Pl. Tot. Klub/Team Resultat
1 116 Lars Nielsen Mand 1 M 1 OK Esbjerg 0.38.09
2 105 Bjarne Kristensen Mand 2 M 2   0.39.08
3 115 kim petersen Mand 3 M 3 Vidar Motion 0.39.21
4 138 Michael Styrk Mand 4 M 4   0.40.17
5 139 Morten Styrk Mand 5 M 5   0.41.17
6 137 Godtfred Degn Mand 6 M 6 Rømø Supermarked 0.41.45
7 164 Thomas Timmerby Mand 7 M 7   0.42.17
8 170 Gytis Packauskas Mand 8 M 8   0.42.47
9 140 Gregor Wieser Mand 9 M 9 JØRGEN HANSEN 0.42.51
10 136 Mikael Lassen Mand 10 M 10 AAIG Aabenraa 0.43.06
11 123 Per Reifling Mand 11 M 11 Tønder Løbeklub 0.43.24
12 152 Andreas Zeerow Mand 12 M 12 Team Zeerow 0.43.37
13 149 Henrik Cloos Skov Mand 13 M 13 Rødekro Tri 0.43.39
14 130 Torben Strandby Andersen Mand 14 M 14 Rødekro IF Tri 0.43.46
15 157 Niels Mathiesen Mand 15 M 15   0.43.50
16 146 Morten Rebo Mejlstrup Mand 16 M 16   0.43.54
17 142 Laurids Rudebeck Mand 17 M 17   0.44.05
18 107 Claus A. Nielsen Mand 18 M 18 Multiatleterne 0.44.29
19 168 Tim Jannichsen Mand 19 M 19   0.44.40
20 133 Brian Wollesen Mand 20 M 20 Jesper Madsen 0.44.43
21 132 Jan Feifer Mand 21 M 21 Vest Biler Syd 0.45.54
22 110 Henrik Holsteen Jessen Mand 22 M 22 AAIG Aabenraa 0.46.18
23 122 Ove Schneider Mand 23 M 23 AAIG Aabenraa 0.46.26
24 153 Susan Møller Kvinde 1 K 1   0.46.29
25 161 Kasper Andersen Mand 24 M 24   0.46.59
26 135 Mogens Sylvester Mand 25 M 25 AAIG Aabenraa 0.47.24
27 212 Klaus Møller Mand 26 M 26   0.47.27
28 124 Preben Nicolajsen Mand 27 M 27 Visby IF 0.47.44
29 159 Jannick Borum Mand 28 M 28   0.47.44
30 165 Britta Timmerby Kvinde 2 K 2   0.48.02
31 129 Thomas Sølbeck Mand 29 M 29   0.48.39
32 213 Linda Udklit Kvinde 3 K 3 Agri Nord 0.49.16
33 174 John Nissen Mand 30 M 30   0.49.28
34 173 Helen Shmidt Kvinde 4 K 4 Fitnes Bredebro 0.49.31
35 108 Dan Nielsen Mand 31 M 31   0.49.38
36 111 John Vonsild Mand 32 M 32   0.50.03
37 131 Henning Kühl Mand 33 M 33 Brdr. Hartmann 0.50.10
38 113 Jørn Nissen Petersen Mand 34 M 34 ingen 0.50.43
39 199 Pia Vestergaard Kvinde 5 K 5   0.50.51
40 120 Merethe Reifling Kvinde 6 K 6 Tønder Løbeklub 0.51.06
41 158 Klaus Nørregård Mand 35 M 35 Løgumkloster Løbemotion 0.51.11
42 175 Randi Eskildsen Kvinde 7 K 7   0.51.24
43 147 Anne Marie Overgaard Kvinde 8 K 8   0.52.06
44 172 Inga Erichsen Kvinde 9 K 9   0.52.54
45 154 Michael Jessen Mand 36 M 36   0.53.04
46 169 Karen Svendsen Kvinde 10 K 10   0.53.04
47 141 Lene Rudebeck Kvinde 11 K 11   0.53.11
48 109 Helmuth Nielsen Mand 37 M 37 Esbjerg Atletik og Motion 0.53.49
49 166 Ulla Bjørn Kvinde 12 K 12   0.54.07
50 118 Maria boy Birck Kvinde 13 K 13 Rødekro - IF Motion/Tri 0.54.19
51 167 Heidi Japsen Kvinde 14 K 14   0.54.39
52 150 Amalie Sif Thomsen Kvinde 15 K 15   0.54.56
53 148 Jane Hunderup Kvinde 16 K 16   0.56.01
54 171 Johan Erichsen Mand 38 M 38   0.56.49
55 134 Bethina Nissen Kvinde 17 K 17 aaig Åbenrå 0.56.49
56 119 Marianne Fredensborg Nielsen Kvinde 18 K 18   0.56.56
57 121 Mette Skriver Kvinde 19 K 19   0.56.56
58 156 Volkert Heesch Mand 39 M 39 Rederverein Højer 0.56.59
59 117 Laura Klijnstra Kvinde 20 K 20   0.57.38
60 126 SOLVEJ ZEEROW Kvinde 21 K 21   0.57.40
61 100 Anette Møller Kvinde 22 K 22   0.57.41
62 151 Carl Linnet Mand 40 M 40   0.57.48
63 128 Susanne Nielsen Kvinde 23 K 23   0.58.11
64 104 Birthe Nielsen Kvinde 24 K 24 tønder løbeklub 0.58.34
65 155 Anna Sandersen Kvinde 25 K 25   1.02.15
66 145 Gunner Holm Mand 41 M 41 Digeløberne 1.03.11
67 125 Rolf Kullsen Mand 42 M 42 RKiSH 1.03.17
68 163 Lilian Jensen Kvinde 26 K 26   1.08.37
69 160 Karen Andersen Kvinde 27 K 27   1.10.17
70 162 Åse Fey Kvinde 28 K 28 Bredebro 1.10.18

 

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klasse Pl. AK Køn Pl. Tot. Klub/Team Resultat
1 229 Anders Horsbøl Mand 1 M 1   1.24.06
2 221 Thomas Knudsen Mand 2 M 2 Rødekro-IF 1.28.24
3 210 Jesper Kirk Christensen Mand 3 M 3   1.41.20
4 207 Jan Søndergaard Pedersen Mand 4 M 4   1.41.40
5 227 Mads Hunderup Mand 5 M 5   1.42.05
6 225 Peter Deter Mand 6 M 6 Fri Ööwin GSFloose 1.46.12
7 222 Tobias Clement Justesen Mand 7 M 7   1.48.32
8 216 niels ole nissen Mand 8 M 8   1.49.11
9 226 Christa Deter Kvinde 1 K 1 Fri Ööwin GSFloose 1.52.25
10 209 Jeppe Salk Mand 9 M 9   1.53.39
11 205 Daniel Wind Mand 10 M 10   1.53.45
12 220 Sten Hymøller Mand 11 M 11   1.54.11
13 228 Frank Knudsgaard Mand 12 M 12   1.55.12
14 208 Jens Jensen Mand 13 M 13 Tønder Løbekluk 1.55.32
15 218 Rigmor Johnson Kvinde 2 K 2   1.56.24
16 230 Morten Nielsen Mand 14 M 14   1.56.29
17 200 Aksel Jensen Mand 15 M 15 Tønder Løbeklub 1.56.45
18 214 Mette Pedersen Kvinde 3 K 3 Tønder 1.57.10
19 204 Christina Kjær Møller Kvinde 4 K 4 NGIF 2.04.44
20 224 Jesper Steffensen Mand 16 M 16 AAIG Aabenraa/Team Pferdelunge 2.04.44
21 231 Eva Wendicke Kvinde 5 K 5   2.05.15
22 206 Ida Elisabeth Petersen Kvinde 6 K 6 AAIG Aabenraa 2.06.46
23 223 Vips Frank Kvinde 7 K 7   2.10.27
24 202 Annette Wiuf Christensen Kvinde 8 K 8   2.11.05
25 203 Bjarke Klüwer Mand 17 M 17   2.17.57
26 215 Niels Clement Justesen Mand 18 M 18   2.20.31
27 211 Julia Friis Jørgensen Kvinde 9 K 9   2.21.55

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen