Siden er sidst opdateret 22. oktober 2017 - kl. 16:00

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Digeløbet i Højer - søndag d. 7. maj 2017 kl. 13.30

"68. Digeløb"

klik her - for at gå til hjemmesiden for Digeløbet

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 13.30 fra adressen: Marskhallen, Halvej 1, 6280 Højer

- Digeløbet afholdes 2 gange årligt.

Den mellemste rute på 9,3k er godkendt som idrætsmærkeløb Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (tilmelding senest 6/5 kl. 15)

- se også maj18 - sep17 - maj17 - sep16 - maj16 - sep15 - maj15 - sep14 - maj14 - sep13 - maj13

21,1k
9,3k Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb

4,4k

0,42k børneløb

 

tilbage til toppen

Resultater 0,42 km børneløb - se også 0,42 km børn - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team/By AK Pl. AK Køn Pl. MK Brutto Bemærkning
1 357 Johan Overgaard (Højer) Dreng 1 M 1 0.02.46 Hurtigste dreng
2 356 Thild Koch-Hansen (Middelfart) Pige 1 K 1 0.02.54 Hurtigste pige
3 354 Anne Rahbek Ohlsen (Højer) Pige 2 K 2 0.02.55  
4 353 Ida Rahbelsenk Oh (Højer) Pige 3 K 3 0.03.05  
5 358 Liam Tygesen (Højer) Dreng 2 M 2 0.04.01  
6 355 Runa Pedersen (Højer) Pige 4 K 4 0.04.34  
7 350 Lilliana Jolie Jepsen (Neukirchen b Niebüll) Pige 5 K 5 0.05.06  
8 359 Hannah Tygesen (Højer) Pige 6 K 6 0.07.12  
9 352 Magne Lausten (Højer) Dreng 3 M 3 0.07.15  

 

tilbage til toppen

Resultater 4,4 km - se også 0,42 km børn - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team/By AK Pl. AK Køn Pl. MK Brutto Bemærkning
1 4 Jacob Koch-Hansen (Middelfart) Mand 1 M 1 0.16.06 Hurtigste mand
2 9 Mathias Petersen HFT Dreng 1 M 2 0.16.40 Hurtigste dreng
3 12 Jeppe Struck (Højer) Dreng 2 M 3 0.21.03  
4 23 Chresten Petersen Løgumkloster Løbemotion Mand 2 M 4 0.21.07  
5 14 Henrik Bech Jensen (Odense) Mand 3 M 5 0.21.26  
6 30 Helle Pultz (Esbjerg V) Kvinde 1 K 1 0.21.42 Hurtigste kvinde
7 22 Iben Juul (Tønder) Pige 1 K 2 0.22.36 Hurtigste pige
8 16 Naja Bech Rytter Holm Jensen (Odense) Pige 2 K 3 0.22.38  
9 19 Arne Nicolaisen (Løgumkloster) Mand 4 M 6 0.23.21  
10 11 Christina Carstensen (Tønder) Kvinde 2 K 4 0.24.16  
11 5 Merete Lausten (Højer) Kvinde 3 K 5 0.24.59  
12 20 Heidi Jepsen TSV Ladelund Kvinde 4 K 6 0.25.01  
13 21 Signe Juul (Tønder) Pige 3 K 7 0.27.56  
14 8 Michael Hansen HFT Mand 5 M 7 0.29.18  
15 18 Louise Bonnichsen Løgumkloster Løbemotion Pige 4 K 8 0.29.23  
16 17 Christine Sandberg (Skærbæk) Kvinde 5 K 9 0.29.24  
17 25 Jeppe Tygesen (Højer) Mand 6 M 8 0.29.27  
18 26 Victoria Tygesen (Højer) Pige 5 K 10 0.29.27  
19 24 Magnus Winther (Højer) Dreng 3 M 9 0.29.56  
20 6 Magnus Sørensen Lausten (Højer) Dreng 4 M 10 0.30.01  
21 28 Signe Ohlsen (Højer) Pige 6 K 11 0.30.20  
22 27 Jesper Teglskov (Højer) Mand 7 M 11 0.30.21  
23 139 Grethe Krog Digeløberne Kvinde 6 K 12 0.31.57  
24 29 Lisbeth K. Linnet (Bredebro) Kvinde 7 K 13 0.32.50  
25 13 Annemette Struck (6600 vejen) Kvinde 8 K 14 0.34.11  
26 1 Vibeke Knudsen (Mårslet) Kvinde 9 K 15 0.37.24  
27 2 Michael Johansen (Mårslet) Mand 8 M 12 0.37.24  
28 10 Jens Peder Petersen Vejle If Mand 9 M 13 0.37.32  

 

tilbage til toppen

Resultater 9,3 km - se også 0,42 km børn - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team/By AK Pl. AK Køn Pl. MK Brutto Bemærkning
1 114 Lars Nielsen OK Esbjerg Mand 1 M 1 0.36.22 Hurtigste mand
2 144 Ole Leonhardt (Løgumkloster) Mand 2 M 2 0.39.31  
3 127 Peter Bonnichsen (Skærbæk) Mand 3 M 3 0.40.15  
4 128 Eik Runge Højer IF Mand 4 M 4 0.42.48  
5 141 Per Reifling TDR løbeklub Mand 5 M 5 0.43.24  
6 134 Simon Juul Ecco running Mand 6 M 6 0.45.27  
7 119 Freja Degn (Skærbæk) Pige 1 K 1 0.45.38 Hurtigste pige
8 129 Tim Jannichsen (Risum-Lindholm) Mand 7 M 7 0.47.37  
9 115 Gerda Nicolaisen Løgumkloster Løbemotion Kvinde 1 K 2 0.47.49 Hurtigste kvinde
10 131 Frank Clausen (Tønder) Mand 8 M 8 0.48.20  
11 142 Merethe Reifling TDR løbeklub Kvinde 2 K 3 0.48.42  
12 136 Jannick Borum (Tønder) Mand 9 M 9 0.48.49  
13 122 Mogens Sylvester AAIG Aabenraa Mand 10 M 10 0.48.54  
14 118 Jens-Erik Jensen Team SønderjyskE Mand 11 M 11 0.50.05  
15 113 Preben Hagensen (Højer) Mand 12 M 12 0.50.22  
16 143 Iben Runge (Højer) Kvinde 3 K 4 0.50.46  
17 138 Gleb Tkachenko (Højer) Mand 13 M 13 0.51.38  
18 121 Andreas Møller AAIG Aabenraa Mand 14 M 14 0.51.55  
19 111 Karin Rosenberg (Varde) Kvinde 4 K 5 0.52.20  
20 116 Michael Jessen (Roager) Mand 15 M 15 0.52.41  
21 133 Jens Jensen Tønder løbeklub Mand 16 M 16 0.53.44  
22 137 Connie S Runge Højer IF Kvinde 5 K 6 0.54.00  
23 105 Eskild Thaysen (Kliplev) Mand 17 M 17 0.54.17  
24 123 Bernhard Kurtze LT Hirzweiler Mand 18 M 18 0.54.51  
25 107 Mette Sørensen (Tønder) Kvinde 6 K 7 0.55.17  
26 132 Maria Jepsen (Neukirchen b Niebüll) Kvinde 7 K 8 0.55.28  
27 130 Holger Jacobsen AAIG Aabenraa Mand 19 M 19 0.57.00  
28 110 Anne Grete Jacobsen AAIG Aabenraa Kvinde 8 K 9 0.57.01  
29 108 Hanschristian Krog skærbæk løbeklub Dreng 1 M 20 0.59.27 Hurtigste dreng
30 125 Lone Hansen (Højer) Kvinde 9 K 10 1.00.56  
31 117 Gunner Holm Digeløberne Mand 20 M 21 1.01.46  
32 124 Gert Nirlsru   Mand 21 M 22 1.02.10  

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 0,42 km børn - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team/By AK Pl. AK Køn Pl. MK Brutto Bemærkning
1 223 Chiin Hooi Tan Multiatlerne Kvinde 1 K 1 1.36.20 Hurtigste kvinde
2 203 Adrian Jensen aaig Mand 1 M 1 1.37.11 Hurtigste mand
3 202 Lars Allan Haakonesn (Bjergby, Hjørring) Mand 2 M 2 1.40.54  
4 204 Jane Skov Team Betteskov Kvinde 2 K 2 1.43.32  
5 206 Rune Hansen (Haderslev) Mand 3 M 3 1.45.30  
6 221 Marie Caroline Jung (Odense) Kvinde 3 K 3 1.47.47  
7 213 Henrik Bonnichsen (Ribe) Mand 4 M 4 1.48.12  
8 220 Tommy N Brodersen JCH ernæring og træning Mand 5 M 5 1.53.27  
9 217 Mia Carstensen Frioowing sfloose Kvinde 4 K 4 1.58.40  
10 218 Kerrin Carstensen Frioowing sfloose Kvinde 5 K 5 1.58.41  
11 209 Jens Snitgaard Christensen Løgumkloster Løbemotion Mand 6 M 6 1.59.13  
12 219 Christian Wiege (Tønder) Mand 7 M 7 2.00.00  
13 205 Karen Gad Svendsen (Tønder) Kvinde 6 K 6 2.03.05  
14 215 Kurt Christensen (Fredericia) Mand 8 M 8 2.03.38  
15 222 Anja Linnet (Tønder) Kvinde 7 K 7 2.06.20  
16 208 René Lassen JEHB Mand 9 M 9 2.06.20  
17 211 Louise Lemche Erichsen Team SønderjyskE Kvinde 8 K 8 2.10.55  
18 216 Anne Marie Harbo (Fredericia) Kvinde 9 K 9 2.15.07  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

08-05-16

Digeløbet

Højer

Facebook - Inga Lykke

9

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen