Siden er sidst opdateret 07. november 2018 - kl. 15:55

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Digeløbet i Højer - søndag d. 20. september 2015 kl. 14

"65. Digeløb"

klik her - for at gå til hjemmesiden for Digeløbet

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 14 fra adressen: Marskhallen, Halvej 1, 6280 Højer

- Digeløbet afholdes 2 gange årligt.

Den mellemste rute på 9,3k er godkendt som idrætsmærkeløbDette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb

 

- info og tilmelding på Run2U tilmelding på Sportstiming.dk (tilmelding på dagen +20kr)

- se også: maj13 - sep13 - maj14 - sep14 - maj15 - sep15 - maj16 - sep16 - maj17 - sep17 - maj18 - maj19

4,4k

Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb 9,3k
21,1k

 

tilbage til toppen

Resultater 4,4 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Netto Brutto
1 61 Johannes Peter Jepsen   Mand 1 M 1 0.16.53 0.16.53
2 42 Erik Matthiesen   Mand 2 M 2 0.17.10 0.17.10
3 20 Claus S.Q. Christensen Skjold og Qvist Mand 3 M 3 0.17.53 0.17.53
4 43 Flemming Oltmann   Mand 4 M 4 0.18.19 0.18.19
5 64 René Jørgensen   Mand 5 M 5 0.19.11 0.19.12
6 37 Jes van der Heuver   Dreng 1 M 6 0.20.02 0.20.05
7 51 Mathias Petersen   Dreng 2 M 7 0.20.22 0.20.22
8 54 Martin Hansen   Mand 6 M 8 0.20.25 0.20.30
9 10 Nicolai Vinum   Mand 7 M 9 0.20.42 0.20.45
10 33 Jeppe Struck   Dreng 3 M 10 0.20.56 0.20.56
11 15 Steen Nicolaisen Rødding Løbeklub Mand 8 M 11 0.20.56 0.20.58
12 6 Jesper Sejersen Ingen Mand 9 M 12 0.20.56 0.20.59
13 59 Helle Pultz   Kvinde 1 K 1 0.20.59 0.21.00
14 8 Lene Juhl Fitnez Bredebro Kvinde 2 K 2 0.21.30 0.21.32
15 46 Torben Andersen   Mand 10 M 13 0.21.41 0.21.41
16 44 Leah Nyby Stranby Andersen   Pige 1 K 3 0.21.42 0.21.42
17 40 Piet Rostgaard Andersen   Dreng 4 M 14 0.21.45 0.21.48
18 1 Anita Paysen GymDk Kvinde 3 K 4 0.21.55 0.21.55
19 19 Arne Skjold Christenen Skjold og Qvist Mand 11 M 15 0.22.15 0.22.17
20 53 Jakob Lunderskov   Dreng 5 M 16 0.23.30 0.23.34
21 49 Kiri Frandsen   Kvinde 4 K 5 0.23.48 0.23.48
22 11 Oliver Vinum   Dreng 6 M 17 0.23.50 0.23.52
23 50 Kristian Høeg   Mand 12 M 18 0.23.53 0.23.54
24 48 Jon Frandsen   Dreng 7 M 19 0.23.56 0.23.56
25 47 Mia Frandsen   Pige 2 K 6 0.24.00 0.24.01
26 21 Charlotte S.Q. Christensen Skjold og Qvist Kvinde 5 K 7 0.24.20 0.24.22
27 60 Heidi Jepsen   Kvinde 6 K 8 0.24.41 0.24.43
28 5 Iben Juul ECCO Running Pige 3 K 9 0.25.13 0.25.16
29 13 Simon Juul ECCO Running Mand 13 M 20 0.25.16 0.25.18
30 22 Peter Lauridsen   Mand 14 M 21 0.25.23 0.25.27
31 17 Tenna Vinum   Kvinde 7 K 10 0.25.30 0.25.33
32 55 Kasper Christesen   Mand 15 M 22 0.25.47 0.25.50
33 28 Julie Brink Nicolaisen   Kvinde 8 K 11 0.25.47 0.25.50
34 23 Lars Peter Lauridsen   Mand 16 M 23 0.25.56 0.26.01
35 35 Eskild Egelund   Dreng 8 M 24 0.26.03 0.26.03
36 62 Anna Gad   Pige 4 K 12 0.26.30 0.26.33
37 36 Joe Tilbury   Dreng 9 M 25 0.26.44 0.26.46
38 2 Christoffer Melgaard   Dreng 10 M 26 0.27.17 0.27.20
39 26 Peter Christensen   Mand 17 M 27 0.27.35 0.27.39
40 38 Phillip Rostgaard   Dreng 11 M 28 0.27.37 0.27.39
41 39 Brian Rostgaard   Mand 18 M 29 0.27.37 0.27.39
42 12 SIgne Juul ECCO Running Pige 5 K 13 0.28.22 0.28.25
43 41 Daniel Lysgaard   Dreng 12 M 30 0.29.59 0.30.01
44 52 Lisbeth Linnet   Kvinde 9 K 14 0.30.11 0.30.14
45 58 Rie Gleerup   Kvinde 10 K 15 0.31.23 0.31.25
46 18 Yasmin Ølmez   Pige 6 K 16 0.32.16 0.32.20
47 63 Ditte Gad Svendsen   Pige 7 K 17 0.32.18 0.32.22
48 29 Line Nicolaisen   Kvinde 11 K 18 0.32.30 0.32.33
49 30 Melissa Schønnemann Højer IF Kvinde 12 K 19 0.32.30 0.32.33
50 65 Margrethe Abildgaard   Kvinde 13 K 20 0.32.38 0.32.41
51 25 Isabella Mejlstrup   Pige 8 K 21 0.32.43 0.32.47
52 31 Bente Svensson   Kvinde 14 K 22 0.32.56 0.33.01
53 32 Karoline Svensson   Kvinde 15 K 23 0.33.15 0.33.21
54 9 Mia Munch   Kvinde 16 K 24 0.35.47 0.35.50
55 4 Helga Nicolaisen Rødding Løbeklub Kvinde 17 K 25 0.38.05 0.38.07
56 27 Karl Riisberg   Mand 19 M 31 0.39.27 0.39.31
57 34 Pernille Andersen   Kvinde 18 K 26 0.40.54 0.40.59
58 56 Carlo Carlo   Dreng 13 M 32 0.47.02 0.47.04
59 57 Maya Gleerup   Pige 9 K 27 0.47.02 0.47.04

 

tilbage til toppen

Resultater 9,3 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Netto Brutto
1 119 Lars Nielsen OK Esbjerg Mand 1 M 1 0.34.13 0.34.13
2 125 Weldeab Araya Tønder Løbeklub Mand 2 M 2 0.36.06 0.36.10
3 147 Brian Christensen   Mand 3 M 3 0.37.54 0.37.56
4 139 Gert van Den Heuvel   Mand 4 M 4 0.41.16 0.41.18
5 131 Peter Bonnichsen   Mand 5 M 5 0.42.19 0.42.21
6 133 Claus Jannichsen   Mand 6 M 6 0.42.46 0.42.46
7 153 Henning Frederiksen   Mand 7 M 7 0.42.50 0.42.52
8 149 Andreas Zeerow   Mand 8 M 8 0.43.54 0.43.58
9 151 Per Reifling   Mand 9 M 9 0.44.45 0.44.51
10 132 Tim Jannichsen   Mand 10 M 10 0.44.54 0.44.56
11 144 Henning Marcussen   Mand 11 M 11 0.45.36 0.45.41
12 148 Erik Kristensen   Mand 12 M 12 0.45.59 0.46.05
13 138 Frank Clausen   Mand 13 M 13 0.46.25 0.46.28
14 111 Gerda Nicolaisen Løgumkloster Løbemotion Kvinde 1 K 1 0.46.55 0.46.55
15 155 Godtfred Degn   Mand 14 M 14 0.46.56 0.46.58
16 154 Freja Degn   Pige 1 K 2 0.46.57 0.46.58
17 136 Bjarne Andersen   Mand 15 M 15 0.47.51 0.47.55
18 130 Jesper Teglskov   Mand 16 M 16 0.48.15 0.48.21
19 116 Jesper Steenholdt   Mand 17 M 17 0.48.26 0.48.35
20 137 Niels Ole Nissen   Mand 18 M 18 0.48.59 0.49.04
21 156 Karen Gad Svendsen   Kvinde 2 K 3 0.49.04 0.49.07
22 127 Hans Christian Krog   Dreng 1 M 19 0.50.44 0.50.46
23 143 Anette Krag   Kvinde 3 K 4 0.51.30 0.51.35
24 152 Per Buhl   Mand 19 M 20 0.52.01 0.52.06
25 141 Michael Jessen   Mand 20 M 21 0.52.10 0.52.17
26 100 Aksel Jensen Tønder Løbeklub Mand 21 M 22 0.53.34 0.53.35
27 110 Freddi Sønnichsen   Mand 22 M 23 0.53.32 0.53.40
28 128 Helle Christensen   Kvinde 4 K 5 0.53.52 0.53.53
29 107 Christian Robert Hansen   Mand 23 M 24 0.54.01 0.54.07
30 101 Arne Nicolaisen Løgumkloster Løbemotion Mand 24 M 25 0.54.12 0.54.16
31 103 Birgit Nielsen Løgumkloster Løbemotion Kvinde 5 K 6 0.55.17 0.55.19
32 118 Jørn Nissen Petersen ingen Mand 25 M 26 0.55.18 0.55.29
33 122 Ritha Jessen AAIG Aabenraa Kvinde 6 K 7 0.56.05 0.56.09
34 104 Camilla Aavang Poulsen   Kvinde 7 K 8 0.56.11 0.56.14
35 115 Jens Snitgaard Christensen Løgumkloster løbemotion Mand 26 M 27 0.56.40 0.56.44
36 145 Jes Jørgensen   Mand 27 M 28 0.59.19 0.59.25
37 121 Line Sønnichsen   Kvinde 8 K 9 1.00.10 1.00.17
38 123 Susanne Mølgaard Skovmand Danfoss Marathon Club Kvinde 9 K 10 1.00.22 1.00.28
39 105 Carl Linnet Tønder Kommune Mand 28 M 29 1.00.32 1.00.39
40 113 Gunner Holm Digeløberne Mand 29 M 30 1.01.26 1.01.31
41 108 Erling Stork   Mand 30 M 31 1.02.04 1.02.09
42 129 Lone Hansen   Kvinde 10 K 11 1.02.20 1.02.25
43 114 Ida Mahler Høeg   Kvinde 11 K 12 1.02.57 1.03.02
44 150 Peter Kolbeck   Mand 31 M 32 1.04.40 1.04.44
45 142 Kiki Nyby   Pige 2 K 13 1.05.43 1.05.43
46 102 Benno Heinigh   Mand 32 M 33 1.08.43 1.08.49
47 140 Solvej Oltmann   Kvinde 12 K 14 1.37.06 1.37.06

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Netto Brutto
1 203 Lars Tomlinson Amager Triatlon Klub Mand 1 M 1 1.30.22 1.30.30
2 208 Preben Skovmand Danfoss Marathon Club Mand 2 M 2 1.30.53 1.30.55
3 213 Tommy Nahne Brodersen   Mand 3 M 3 1.52.16 1.52.16
4 210 Simon Hansen   Mand 4 M 4 1.54.30 1.54.38
5 211 Sten Hymøller   Mand 5 M 5 1.57.20 1.57.27
6 204 Mette Pedersen Tønder Kvinde 1 K 1 1.57.49 1.57.51
7 205 Peder Kristian Hansen   Mand 6 M 6 1.58.54 1.59.01
8 212 Carsten Simonsen   Mand 7 M 7 2.00.56 2.01.04
9 215 Gerhard Gehrt   Mand 8 M 8 2.07.22 2.07.29
10 214 Anja Linnet   Kvinde 2 K 2 2.07.23 2.07.30
11 200 Conny Schlesinger AAIG Aabenraa Kvinde 3 K 3 2.08.25 2.08.32
12 202 Jesper Steffensen AAIG Aabenraa / Klub100 Marathon DK Mand 9 M 9 2.08.26 2.08.32
13 216 Jens Jensen   Mand 10 M 10 2.13.55 2.14.03

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen