Siden er sidst opdateret 22. oktober 2017 - kl. 16:00

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Digeløbet i Højer - søndag d. 17. september 2017 kl. 13.30

"69. Digeløb"

klik her - for at gå til hjemmesiden for Digeløbet

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 13.30 fra adressen: Marskhallen, Halvej 1, 6280 Højer

- Digeløbet afholdes 2 gange årligt.

Den mellemste rute på 9,3k er godkendt som idrætsmærkeløb Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (tilmelding senest 16/9 kl. 15)

- se også maj18 - sep17 - maj17 - sep16 - maj16 - sep15 - maj15 - sep14 - maj14 - sep13 - maj13

4,4k

9,3k Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb
21,1k

 

tilbage til toppen

Resultater 4,4 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team/By AK Pl. AK Køn Pl. MK Resultat Bemærkning
1 32 Johannes Jepsen   Mand 1 M 1 0.16.31 Hurtigste mand
2 2 Mathias Petersen HFT Dreng 1 M 2 0.16.31 Hurtigste dreng
3 30 Freja Degn   Pige 1 K 1 0.19.46 Hurtigste pige
4 6 Oscar J. Christensen (6780 Skærbæk) Mand 2 M 3 0.19.54  
5 12 Folke Filskov Zion Runners Mand 3 M 4 0.20.03  
6 34 Emil Seidelin   Mand 4 M 5 0.20.49  
7 35 Helle Pultz   Kvinde 1 K 2 0.21.17 Hurtigste kvinde
8 5 Cecilie S. Zimmermann (6780 Skærbæk) Pige 2 K 3 0.22.08  
9 3 Iben Juul ECCO Running Pige 3 K 4 0.22.12  
10 36 Klaus Schutt   Mand 5 M 6 0.22.32  
11 18 Jakob Lunderskov   Dreng 2 M 7 0.23.28  
12 19 Martin Hansen   Mand 6 M 8 0.23.35  
13 20 Chresten Petersen   Mand 7 M 9 0.23.39  
14 13 Alberte Iversen (Tønder) Pige 4 K 5 0.23.48  
15 8 Jens Bloch Jensen Øster Lindet Idrætsforening Mand 8 M 10 0.23.55  
16 33 Heidi Jepsen   Kvinde 2 K 6 0.24.12  
17 4 Signe Juul ECCO Running Pige 5 K 7 0.25.03  
18 9 Sofus Ravnkilde Bloch Jensen Øster Lindet Idrætsforening Dreng 3 M 11 0.25.05  
19 27 Arne Nicolaisen   Mand 9 M 12 0.26.24  
20 14 Anne Grete Jacobsen (Sæby) Kvinde 3 K 8 0.27.29  
21 16 Holger Jacobsen   Mand 10 M 13 0.27.29  
22 17 Pia Festersen   Kvinde 4 K 9 0.28.09  
23 28 Victoria Tygesen (Tønder) Pige 6 K 10 0.30.12  
24 29 Jeppe Tygesen   Mand 11 M 14 0.30.12  
25 11 Barn Mikkel Lauridsen Højer IF Dreng 4 M 15 0.30.41  
26 31 Lisbeth Linnet   Kvinde 5 K 11 0.32.27  
27 1 Helle Lindegaard Poulsen (Odense) Kvinde 6 K 12 0.33.09  
28 22 Mie Teglskov   Kvinde 7 K 13 0.36.46  
29 25 Anne Ohlsen (Sæby) Pige 7 K 14 0.36.46  
30 26 Signe Ohlsen (Sæby) Pige 8 K 15 0.38.27  
31 21 Jesper Teglskov   Mand 12 M 16 0.38.28  
32 10 Jens Peder Petersen Vejle IF Mand 13 M 17 0.39.49  
33 23 Jane Ohlsen   Kvinde 8 K 16 0.51.23  
34 24 Ida Ohlsen   Pige 9 K 17 0.51.23  

 

tilbage til toppen

Resultater 9,3 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team/By AK Pl. AK Køn Pl. MK Resultat Bemærkning
1 119 Tommas Christensen (Aarhus) Mand 1 M 1 0.37.16 Hurtigste mand
2 144 Gotfred Degn   Mand 2 M 2 0.39.39  
3 141 Bjarne Kristensen   Mand 3 M 3 0.42.17  
4 137 Claus Jannichsen (Sæby) Mand 4 M 4 0.42.44  
5 107 Klaus Leonhardt AAIG Aabenraa / Klub 100 Marathon DK Mand 5 M 5 0.43.57  
6 138 Karin Carstensen   Kvinde 1 K 1 0.44.32 Hurtigste kvinde
7 110 Simon Juul ECCO Running Mand 6 M 6 0.45.27  
8 104 Mikael Lassen AAIG Aabenraa / Klub 100 Marathon DK Mand 7 M 7 0.45.31  
9 123 Helle S. Christensen Ecco running Kvinde 2 K 2 0.45.48  
10 199 Jørgen Popp Petersen (Søvang) Mand 8 M 8 0.48.06  
11 108 Karen Gad Svendsen (Møgeltønder) Kvinde 3 K 3 0.48.10  
12 114 Magnus Mølholm Højer Efterskole Mand 9 M 9 0.48.52  
13 142 Gerda Nicolaisen (Sæby) Kvinde 4 K 4 0.49.00  
14 136 Gitte Petersen   Kvinde 5 K 5 0.49.52  
15 127 Preben Hagensen (Højer) Mand 10 M 10 0.51.09  
16 130 Mads Runge   Mand 11 M 11 0.51.34  
17 131 Birgitte Sørensen   Kvinde 6 K 6 0.51.43  
18 139 Andreas Møller   Mand 12 M 12 0.54.24  
19 143 Jens Jensen   Mand 13 M 13 0.55.32  
20 106 Poul Erik Lorenzen (Tønder) Mand 14 M 14 0.56.02  
21 129 Lasse Lauridsen Højer IF Mand 15 M 15 0.56.05  
22 121 Anders Kirch (Højer) Mand 16 M 16 0.56.08  
23 132 Peter Lauridsen   Mand 17 M 17 0.56.23  
24 105 Birgit Nielsen Løgumkloster Løbemotion Kvinde 7 K 7 0.56.37  
25 113 Alexander Wichmann Højer Efterskole Mand 18 M 18 0.57.25  
26 128 Magnus Larsen Højer Efterskole Mand 19 M 19 0.57.29  
27 124 Poul Erik Hansen Tønder Løbeklub Mand 20 M 20 0.58.39  
28 103 Gert Nielsen (Odense) Mand 21 M 21 1.00.08  
29 111 Karin Christensen Højer Efterskole Kvinde 8 K 8 1.00.54  
30 134 Chresten Michelsen   Mand 22 M 22 1.02.53  
31 125 Gunner Holm (Højer) Mand 23 M 23 1.04.35  
32 115 Uffe Skau Højer Efterskole Mand 24 M 24 1.06.31  
33 133 Inga Michelsen   Kvinde 9 K 9 1.11.09  
34 116 Oliver Olskær Højer Efterskole Mand 25 M 25 1.21.07  

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team/By AK Pl. AK Køn Pl. MK Resultat Bemærkning
1 215 Peter Bonnichsen   Mand 1 M 1 1.39.31 Hurtigste mand
2 211 Carsten Nielsen Vidar Mand 2 M 2 1.44.15  
3 205 Charlotte Locht Team Parkinson Kvinde 1 K 1 1.55.53 Hurtigste kvinde
4 206 Esben Dige Team Parkinson Mand 3 M 3 1.55.55  
5 213 Peter Littau   Mand 4 M 4 2.01.39  
6 200 Anneke Keuning ECCO Running Kvinde 2 K 2 2.01.39  
7 202 Anna Lauritsen (Tønder) Kvinde 3 K 3 2.02.25  
8 204 Jørn Nissen Petersen (Løgumkloster) Mand 5 M 5 2.05.24  
9 210 Gitte Jensen Dansk halvmarathonklub Kvinde 4 K 4 2.05.48  
10 208 Jens S. Christensen Løgumkloster Løbemotion Mand 6 M 6 2.06.31  
11 216 Anja Linnet   Kvinde 5 K 5 2.06.31  
12 203 Kenneth Hansen (Esbjerg Ø) Mand 7 M 7 2.08.24  
13 209 Ole Olesen Dansk Halvmarathonklub.dk Mand 8 M 8 2.08.24  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

08-05-16

Digeløbet

Højer

Facebook - Inga Lykke

9

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen