Siden er sidst opdateret 07. november 2018 - kl. 15:54

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Digeløbet i Højer - søndag d. 10. maj 2015 kl. 14

"64. Digeløb"

klik her - for at gå til hjemmesiden for Digeløbet

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

 

 

 

Andet

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 14 fra adressen: Marskhallen, Halvej 1, 6280 Højer

- Digeløbet afholdes 2 gange årligt.

Den mellemste rute på 9,3k er godkendt som idrætsmærkeløb.

 

- info og tilmelding på Run2U tilmelding på Sportstiming.dk (tilmelding på dagen +20kr)

- se også: maj13 - sep13 - maj14 - sep14 - maj15 - sep15 - maj16 - sep16 - maj17 - sep17 - maj18 - maj19

4,4k

9,3k Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb
21,1k

 

tilbage til toppen

Resultater 4,4 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Klub/Team Brutto Netto
1 42 Kasper Mikkelsen Mand 1 M 1 Rødekro Tri & Motion 0.16.19 0.16.18
2 54 Stefan Petersen Mand 2 M 2   0.17.09 0.17.09
3 36 Claus Christensen Mand 3 M 3   0.17.40 0.17.39
4 45 Jacob Koch-Hansen Dreng 1 M 4   0.18.19 0.18.18
5 44 Torben Koch-Hansen Mand 4 M 5   0.18.29 0.18.26
6 50 Philip Fredensborg Mand 5 M 6   0.19.45 0.19.45
7 8 Freja Degn Pige 1 K 1 tønder løbeklub 0.19.59 0.19.55
8 55 Eik Runge Mand 6 M 7   0.20.03 0.19.59
9 64 Martin Hansen Mand 7 M 8   0.21.06 0.20.59
10 11 Jeppe Struck Dreng 2 M 9 Højer If 0.21.48 0.21.48
11 27 Jutdith Kuiper Kvinde 1 K 2 Polizei SV Flensburg 0.21.49 0.21.43
12 60 Karen Gad Svendsen Kvinde 2 K 3   0.22.55 0.22.50
13 9 HansChristian Krog Dreng 3 M 10   0.23.17 0.23.16
14 61 Anne Grete Jacobsen Kvinde 3 K 4   0.24.15 0.24.10
15 63 Jakob Lunderskov Dreng 4 M 11   0.24.19 0.24.13
16 56 Heidi Petersen Kvinde 4 K 5   0.24.19 0.24.12
17 22 Nikolai Bruhn Christensen Dreng 5 M 12   0.24.23 0.24.14
18 34 Charlotte Christensen Kvinde 5 K 6   0.24.41 0.24.36
19 38 Christian Hansen Mand 8 M 13   0.24.57 0.24.49
20 17 Lykke Rahr Kvinde 6 K 7   0.25.33 0.25.28
21 19 Mette Jepsen Kvinde 7 K 8   0.25.33 0.25.33
22 15 Kurt Nissen Mand 9 M 14   0.26.28 0.26.23
23 21 Mikkel Grunnet Petersen Mand 10 M 15 Lagkagehuset 0.26.36 0.26.30
24 2 Chalotte Johannsen Kvinde 8 K 9 Ernæring og sundhed 0.26.49 0.26.42
25 40 Bjørn Andersen Mand 11 M 16   0.27.28 0.27.20
26 29 Lars Peter Lauridsen Mand 12 M 17 HIF 0.27.41 0.25.54
27 58 Gisela Jepsen Kvinde 9 K 10   0.27.58 0.27.50
28 41 Elin Andersen Kvinde 10 K 11 Ravsted Løbeklub 0.28.20 0.28.13
29 39 Eskil Egelund Dreng 6 M 18   0.28.22 0.28.22
30 5 Elise Rude Reedtz Pige 2 K 12   0.28.25 0.28.21
31 1 Asta Rude Reedtz Pige 3 K 13   0.29.05 0.29.01
32 7 Espen Rude Reedtz Mand 13 M 19   0.29.06 0.29.01
33 49 Nicoline Pige 4 K 14   0.29.24 0.29.15
34 12 Jes Peter Christensen Mand 14 M 20 Bolderslev Løb & Motion 0.29.24 0.29.12
35 62 Lisbeth Linnet Kvinde 11 K 15   0.29.38 0.29.34
36 6 Erika Feifer Kvinde 12 K 16 Vest Biler Syd 0.29.48 0.29.42
37 53 Olivia Gade Kvinde 13 K 17   0.31.19 0.31.15
38 24 Pia Buch Kvinde 14 K 18 brøns 0.31.22 0.31.13
39 18 Mads Larsen Mand 15 M 21   0.31.32 0.31.26
40 28 Ulla Frisk Kvinde 15 K 19   0.32.09 0.32.04
41 30 Isabella Mejlstrup Pige 5 K 20   0.33.06 0.33.01
42 37 Maibritt Ahrnkiel Kvinde 16 K 21   0.33.10 0.33.04
43 33 Peter Christensen Mand 16 M 22   0.33.18 0.33.13
44 59 Tilde Liljensøe Pige 6 K 22   0.33.22 0.33.22
45 10 Jens Peder Petersen Mand 17 M 23 Vejle IF 0.33.26 0.33.16
46 57 Karl Riisberg Mand 18 M 24   0.33.37 0.33.30
47 47 Mikkel Pedersen Dreng 7 M 25   0.33.40 0.33.36
48 25 Rie Gleerup Kvinde 17 K 23   0.33.40 0.33.33
49 48 Mads Pedersen Dreng 8 M 26   0.33.41 0.33.37
50 4 Dorthe Eskildsen Kvinde 18 K 24   0.33.54 0.33.46
51 13 Karin Thomassen Kvinde 19 K 25 brøns 0.34.09 0.34.01
52 32 Caroline Mejlstrup Pige 7 K 26   0.34.09 0.34.04
53 31 Helle Christensen Kvinde 20 K 27   0.34.12 0.34.06
54 23 Nina Hansen Kvinde 21 K 28   0.34.39 0.34.33
55 20 Mia Munch Kvinde 22 K 29   0.34.53 0.34.46
56 52 Inge Ilede Kvinde 23 K 30   0.34.54 0.34.49
57 35 Arne Christensen Mand 19 M 27   0.37.35 0.37.26
58 26 Tina Gade Kvinde 24 K 31   0.46.40 0.46.31
59 46 Vivi-Ann Clausen Kvinde 25 K 32 Tønder Løbeklub 0.49.36 0.49.32
60 51 Villads Ahrnkiel Dreng 9 M 28   0.55.31 0.55.25
61 43 Maja Høeg Andersen Kvinde 26 K 33   0.56.20 0.56.14

 

tilbage til toppen

Resultater 9,3 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Klub/Team Brutto Netto
1 137 Weldeab Ghebregziabher Mand 1 M 1   0.37.27 0.37.27
2 119 Mikael Lassen Mand 2 M 2 AAIG Aabenraa / Klub 100 Marathon DK 0.40.40 0.40.38
3 158 Gert van Den Heuvel Mand 3 M 3   0.41.11 0.41.10
4 155 Brian Wollesen Mand 4 M 4   0.41.46 0.41.43
5 147 Thomas Timmerby Mand 5 M 5   0.42.52 0.42.49
6 154 Per Reifling Mand 6 M 6 Tønder Løbeklub 0.42.52 0.42.50
7 125 Jesper Teglskov Mand 7 M 7   0.44.56 0.44.52
8 144 Hans Kristian Schmidt Mand 8 M 8 Løgumkloster Løbemotion 0.46.17 0.46.14
9 156 Gerda Nicolaisen Kvinde 1 K 1   0.47.05 0.47.05
10 131 Frank Clausen Mand 9 M 9   0.47.26 0.47.23
11 146 Andreas Møller Mand 10 M 10 AMIG 0.47.47 0.47.44
12 149 Britta Timmerby Kvinde 2 K 2   0.47.51 0.47.47
13 130 Søren Stokbæk Mand 11 M 11   0.48.07 0.48.03
14 120 Mogens Sylvester Mand 12 M 12 AAIG Aabenraa 0.48.30 0.48.28
15 160 Holger Jacobsen Mand 13 M 13   0.48.39 0.48.35
16 114 Henning Kühl Mand 14 M 14 Brdr. Hartmann 0.48.52 0.48.48
17 148 Janne Timmerby Mand 15 M 15   0.48.57 0.48.53
18 111 Helen Schmidt Kvinde 3 K 3   0.49.53 0.49.49
19 122 Søren Møller Mand 16 M 16 Aarhus Arkitekterne A/S 0.50.03 0.49.59
20 121 René Høeg Mand 17 M 17 Aarhus Arkitekterne A/S 0.50.56 0.50.52
21 153 Merethe Reifling Kvinde 4 K 4   0.52.17 0.52.15
22 116 Kristian Høeg Mand 18 M 18 Æ Høeg Klan 0.52.50 0.52.46
23 157 Arne Nicolaisen Mand 19 M 19   0.52.55 0.52.49
24 159 Michael Schmidt Mand 20 M 20   0.53.19 0.53.12
25 133 Lisbeth Kok Kvinde 5 K 5 Jejsingløberen 0.53.21 0.53.15
26 132 Charlotte Krarup Kvinde 6 K 6   0.53.52 0.53.49
27 102 Birgit Nielsen Kvinde 7 K 7 Løgumkloster Løbemotion 0.53.56 0.53.54
28 151 Stine Bank Kvinde 8 K 8   0.54.02 0.53.55
29 150 Thomas Bank Mand 21 M 21   0.54.39 0.54.33
30 118 Mia Trolle Borup Kvinde 9 K 9   0.55.16 0.55.09
31 129 Gerhard Jordt Mand 22 M 22   0.55.21 0.55.16
32 105 Ellen Nissen Kvinde 10 K 10   0.55.23 0.55.19
33 104 Claudia Jordt Kvinde 11 K 11   0.56.27 0.56.22
34 128 Poul Erik Hansen Mand 23 M 23 Tønder Løbeklub 0.56.35 0.56.33
35 140 Ib Kjær Mand 24 M 24   0.57.06 0.57.01
36 152 Lis Thomsen Kvinde 12 K 12   0.57.22 0.57.22
37 103 Birthe Nielsen Kvinde 13 K 13 tønder løbeklub 0.57.23 0.57.20
38 145 Henning H. Jensen Mand 25 M 25   0.58.12 0.58.06
39 138 Ingrid Bucka Kvinde 14 K 14   0.59.58 0.59.52
40 139 Ute Andresen Kvinde 15 K 15   1.00.11 1.00.05
41 141 Henriette Molina Kvinde 16 K 16   1.00.15 1.00.10
42 142 Lene Jensen Kvinde 17 K 17   1.00.16 1.00.10
43 108 Heidi Brodersen Kvinde 18 K 18 Klomk 1.00.25 1.00.25
44 100 Amalie birch Ahrnkiel Kvinde 19 K 19 Skærbæk skole 6.b 1.00.51 1.00.45
45 110 hejdi birch ahrnkiel Kvinde 20 K 20   1.00.54 1.00.48
46 107 Gert Nielsen Mand 26 M 26 Privat 1.01.46 1.01.41
47 127 Gunner Holm Mand 27 M 27 Digeløberne 1.02.06 1.02.03
48 113 Helmuth Nielsen Mand 28 M 28 Esbjerg Atletik og Motion 1.03.37 1.03.32
49 136 Rainer Iwersen Mand 29 M 29 Lauftreff Nordschleswig 1.04.03 1.03.59
50 112 Helene Rude Reedtz Kvinde 21 K 21   1.04.16 1.04.09
51 143 Grethe Krog Kvinde 22 K 22 Digeløberne 1.04.25 1.04.22

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Klub/Team Brutto Netto
1 220 Thomas Knudsen Mand 1 M 1 Rødekro Tri & Motion 1.27.16 1.27.16
2 215 Mikael Petersen Mand 2 M 2 Tønder Løbeklub 1.33.25 1.33.23
3 221 Herbert Koerhuis Mand 3 M 3 Algemene Bathmense SU 1.37.32 1.37.29
4 204 Godtfred Degn Mand 4 M 4 Rømø Supermarked 1.41.29 1.41.24
5 211 Lars Carstensen Mand 5 M 5   1.43.31 1.43.31
6 208 Jesper Christensen Mand 6 M 6   1.43.54 1.43.51
7 205 Hans-Erik Hansen Mand 7 M 7 Jejsingløberen 1.48.54 1.48.40
8 206 Jan Feifer Mand 8 M 8 Vest Biler Syd 1.49.18 1.49.15
9 222 Leif Holm Mand 9 M 9 Firehøje Løber 1.49.49 1.49.48
10 218 Ronni Heuckendorff Hansen Mand 10 M 10   1.53.09 1.53.05
11 214 Mette Pedersen Kvinde 1 K 1 Tønder 1.54.20 1.54.19
12 224 Tommy Brodersen Mand 11 M 11   1.55.43 1.55.43
13 228 Anette Liljensøe Kvinde 2 K 2   1.56.18 1.56.17
14 223 Mads Faghtmann Mand 12 M 12 Firehøje Løber 1.57.13 1.57.12
15 229 Jens Bak Rasmussen Mand 13 M 13   1.58.37 1.58.35
16 230 Eva Wendicke Kvinde 3 K 3   1.58.47 1.58.44
17 227 Jens Jensen Mand 14 M 14   1.58.47 1.58.46
18 219 Tanja Johannsen Kvinde 4 K 4 AAIG Orientering 2.00.55 2.00.53
19 226 Horst Fries Mand 15 M 15   2.01.47 2.01.47
20 200 Aksel Jensen Mand 16 M 16 Tønder Løbeklub 2.03.14 2.03.13
21 202 Anja Linnet Kvinde 5 K 5   2.08.52 2.08.49
22 225 Gerhardt Gehrt Mand 17 M 17   2.08.52 2.08.49
23 209 Jesper Christiansen Mand 18 M 18   2.10.14 2.10.12
24 210 N_N_ 210     ?     2.10.17 2.10.16
25 212 Lene Dahlmann Jordt Kvinde 6 K 6   2.13.29 2.13.29

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen