Siden er sidst opdateret 07. november 2018 - kl. 15:54

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Digeløbet i Højer - søndag d. 21. september 2014 kl. 14

"63. Digeløb"

klik her - for at gå til hjemmesiden for Digeløbet

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

Andet

 

Kort beskrivelse: - Digeløbet afholdes 2 gange årligt.

Den mellemste rute på 9,3k er godkendt som idrætsmærkeløb.

 

- yderligere info samt tilmelding på Run2U tilmelding på Sportstiming.dk (forhåndstilmelding senest d. 17/9 - eftertilmelding på dagen +20kr.)

- se også: maj13 - sep13 - maj14 - sep14 - maj15 - sep15 - maj16 - sep16 - maj17 - sep17 - maj18 - maj19

4,4k

9,3k Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb
21,1k

 

tilbage til toppen

Resultater 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Klub/Team Resultat
1 34 Stefan Petersen Mand 1 M 1 NBH 0.18.05
2 30 Claus S Q Christensen Mand 2 M 2   0.18.36
3 40 Torben Andersen Mand 3 M 3 Rødekro Tri & Motion 0.19.05
4 32 Eik Runge Mand 4 M 4 HIF 0.20.27
5 41 Annika Nyby Kvinde 1 K 1 Rødekro Tri & Motion 0.20.42
6 7 Freja Degn Pige 1 K 2 tønder løbeklub 0.20.50
7 12 Kjeld Saugstrup Mand 5 M 5   0.21.08
8 3 Asger Thomsen Mand 6 M 6 HMIF 0.21.24
9 29 Arne Skjold Christensen Mand 7 M 7   0.21.31
10 9 Gerda Nicolaisen Kvinde 2 K 3 Løgumkloster Løbemotion 0.21.43
11 62 Jes van Den Heuvel Dreng 1 M 8   0.22.44
12 59 Rasmus Krakau Mand 8 M 9   0.23.01
13 10 HansChristian Krog Dreng 2 M 10   0.23.26
14 15 Malene Tønder Hansen Kvinde 3 K 4   0.23.40
15 47 Piet Rostgaard Andersen Dreng 3 M 11   0.23.42
16 31 Charlotte S Q Christensen Kvinde 5 K 5   0.23.51
17 46 Judith Kuiper Kvinde 4 K 6 Polizei SV Flensburg 0.23.53
18 5 Christian Robert Hansen Mand 9 M 12   0.24.13
19 43 Leah Andersen Pige 2 K 7 Rødekro Tri & Motion 0.24.23
20 51 Dorte Spangsmark Kvinde 6 K 8   0.24.28
21 74 Sally Hansen Kvinde 7 K 9   0.24.36
22 73 Laura Klijnstra Kvinde 8 K 10   0.24.47
23 33 Connie Runge Kvinde 9 K 11 HIF 0.24.59
24 36 Mette Hedegaard Kvinde 10 K 12   0.25.26
25 72 Anette Møller Kvinde 11 K 13   0.25.44
26 44 Sisse Henriksen Pige 3 K 14   0.26.12
27 35 Iben Runge Kvinde 12 K 15 HIF 0.26.20
28 4 Birthe Beck Kvinde 13 K 16 Nordborg løbeklub 0.26.22
29 69 Mikael Madsen Mand 10 M 13   0.26.23
30 18 Mikkel Beck Mand 11 M 14 Nordborg løbeklub 0.26.31
31 38 Tove Mathiesen Kvinde 14 K 17   0.26.58
32 61 Mette Fjord Bundsgaard Kvinde 15 K 18   0.27.14
33 63 Carsten Nissen Mand 12 M 15   0.27.38
34 52 Mary Coyle Kvinde 16 K 19   0.27.41
35 42 Kiki Andersen Pige 4 K 20 Rødekro Tri & Motion 0.27.51
36 71 Jonas Borom Dreng 4 M 16   0.28.03
37 65 Andreas Müller Dreng 5 M 17   0.28.23
38 67 Maiken Westergaard Kvinde 17 K 21   0.28.23
39 64 Eskil Egelund Dreng 6 M 18   0.28.23
40 53 Flemming Jakobsen Mand 13 M 19   0.28.34
41 76 Chr-Emil Hansen Dreng 7 M 20   0.28.38
42 75 Janne Hansen Kvinde 18 K 22   0.28.40
43 79 Heidi Jepsen Kvinde 19 K 23   0.29.14
44 17 Margit Bossen Kvinde 20 K 24   0.29.42
45 77 Karen Andersen Kvinde 21 K 25   0.29.45
46 26 Dorthe Lorenzen Kvinde 22 K 26   0.29.53
47 22 Tove Møller Kvinde 23 K 27   0.29.59
48 19 Per Nicolaisen Mand 14 M 21   0.30.12
49 68 Hanne Pedersen Kvinde 25 K 28   0.30.14
50 60 Merete Krakau Kvinde 24 K 29   0.30.15
51 66 Britta Westergaard Kvinde 26 K 30   0.30.17
52 14 Lisbeth K. Linnet Kvinde 27 K 31   0.30.49
53 13 Laila Thomsen Kvinde 28 K 32 Haderslev Handelsskole 0.30.58
54 70 Jakob Madsen Dreng 8 M 22   0.31.05
55 56 Katrine Nielsen Pige 6 K 33   0.31.23
56 6 Conny Nicolaisen Kvinde 29 K 34   0.31.23
57 57 Louise M Andersen Pige 5 K 35   0.31.25
58 21 Tove Gesna Kvinde 30 K 36 Nordborg løbeklub 0.31.26
59 11 Jens Peder Petersen Mand 15 M 23 Vejle IF 0.31.58
60 50 Lis Bruun Kvinde 31 K 37   0.32.07
61 78 Margrethe Abildgaard Kvinde 32 K 38   0.32.27
62 37 Karl Riisberg Mand 16 M 24   0.32.31
63 54 Pia M Andersen Kvinde 33 K 39   0.33.06
64 55 Jacob Andersen Dreng 9 M 25   0.33.13
65 23 Per Jacobsen Mand 17 M 26   0.33.50
66 49 Brian Rostgaard Mand 18 M 27   0.34.43
67 48 Philip Rostgaard Dreng 10 M 28   0.34.44
68 45 Hanne Henriksen Kvinde 34 K 40   0.34.56
69 28 Gitte Lorenzen Hansen Kvinde 35 K 41   0.35.51
70 8 Fritz Müller Mand 19 M 29   0.36.15
71 58 Vibeke Knudsen Kvinde 36 K 42   0.36.35
72 24 Britta Petersen Kvinde 37 K 43   0.38.42
73 25 Maria Petersen Kvinde 38 K 44   0.39.00
74 1 Anne Martinsen Kvinde 39 K 45 Nordborg løbeklub 0.40.44
75 20 Rebecca Martinsen Pige 7 K 46 Nordborg løbeklub 0.40.44
76 39 Vivi-Ann Clausen Kvinde 40 K 47 Tønder Løbeklub 0.43.13

 

tilbage til toppen

Resultater 9,3 km - se også 4,4 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Klub/Team Resultat
1 164 Tim-Ole Petersen Mand 1 M 1 Zippels Läuferwelt 0.39.32
2 132 Michael Larsen Mand 2 M 2 Nordborg løbeklub 0.41.52
3 156 Asger Underbjerg Mand 4 M 3   0.42.00
4 169 Gert van Den Heuvel Mand 3 M 4   0.42.01
5 161 Claus Jannichsen Mand 5 M 5 Fri Ööwings-Floose 0.42.29
6 138 Paul Jacob Meyer Mand 6 M 6 Tønder Handelsgymnasium 0.42.36
7 178 Brian Wollesen Mand 7 M 7   0.43.17
8 121 Jannik Hansen Mand 8 M 8 Nordborg løbeklub 0.43.26
9 173 Per Reifling Mand 9 M 9   0.43.34
10 128 Line Schultz Kvinde 1 K 1 Nordborg løbeklub 0.44.00
11 119 Jakob Skov Johansen Mand 10 M 10 JAGTSTUGAN 0.44.10
12 154 Viktor Rospotnyuk Mand 11 M 11   0.44.10
13 123 Karen Saugstrup Kvinde 2 K 2   0.44.13
14 100 Andreas Zeerow Mand 12 M 12 Team Zeerow 0.44.37
15 137 Ole Petersen Mand 13 M 13 Nordborg løbeklub 0.44.54
16 144 Thomas Sølbeck Mand 14 M 14   0.45.49
17 112 Erik Jørgensen Mand 15 M 15 Nordborg løbeklub 0.45.58
18 160 Kerrin Carstensen Kvinde 3 K 3 Fri Ööwings-Floose 0.45.58
19 136 Nima Safa Mand 16 M 16   0.46.21
20 147 Torben Matzon Mand 17 M 17 Nordborg løbeklub 0.46.46
21 177 Jannick Borom Mand 18 M 18   0.47.05
22 159 Nia Carstensen Kvinde 4 K 4 Fri Ööwings-Floose 0.47.12
23 162 Kurt Christensen Mand 20 M 19   0.47.17
24 133 Mikkel Jakob Carlsen Mand 19 M 20   0.47.20
25 155 Jan Pharao Mand 21 M 21 AAIG Aabenraa 0.47.25
26 158 Cathrine Underbjerg Kvinde 6 K 5   0.48.31
27 148 Trine Vick Kvinde 5 K 6 Nordborg løbeklub 0.48.32
28 153 Frank Clausen Mand 22 M 22   0.48.36
29 179 Claus Ravn Mand 23 M 23   0.48.46
30 181 Jesper Teglskov Mand 24 M 24   0.48.47
31 127 Lars Rasmussen Mand 25 M 25 Nordborg løbeklub 0.49.44
32 141 Rene Gesna Mand 26 M 26 Nordborg løbeklub 0.49.50
33 104 Birthe Petersen Kvinde 7 K 7 Nordborg løbeklub 0.49.53
34 182 Sune Pedersen Mand 27 M 27   0.50.17
35 139 Per Juhl Mand 28 M 28 Nordborg løbeklub 0.50.19
36 146 Torben Lykke Mand 29 M 29 AAIG Aabenraa 0.50.25
37 180 Karen Gad Svendsen Kvinde 8 K 8   0.50.29
38 116 Hanne Pia Nielsen Kvinde 9 K 9 AAIG Aabenraa 0.50.35
39 125 Kelvin Stokbæk Mand 30 M 30 Højer løbeklub 0.51.08
40 101 Anne Grete Jacobsen Kvinde 10 K 10 AAIG Aabenraa 0.51.29
41 174 Merethe Reifling Kvinde 11 K 11   0.51.42
42 122 Jørn Nissen Petersen Mand 31 M 31 ingen 0.51.49
43 150 Michael Schmidt Mand 32 M 32 Skærbæk 0.51.50
44 176 Morten Lyng Nielsen Mand 33 M 33   0.51.56
45 117 Heidi Rasmussen Kvinde 12 K 12 Nordborg løbeklub 0.52.16
46 171 Holger Jacobsen Mand 34 M 34   0.53.00
47 103 Birgit Nielsen Kvinde 13 K 13 Løgumkloster Løbemotion 0.53.07
48 108 Britta Moldt Kvinde 14 K 14   0.53.12
49 105 Birthe Baun Brodersen Kvinde 15 K 15 AAIG Aabenraa 0.53.22
50 145 Tina Moos Rasmussen Kvinde 16 K 16 Nordborg løbeklub 0.53.32
51 115 Finn Møller Mand 35 M 35 Nordborg løbeklub 0.53.34
52 129 Maria Boy Birck Kvinde 17 K 17 Kerteminde Motions Klub 0.54.07
53 113 Jørgen Carøe Petersen Mand 36 M 36 Rødekro Tri & Motion 0.54.07
54 163 Anne Marie Harbo Kvinde 18 K 18 Taulov Motion 0.54.19
55 172 Mette Appel Kvinde 19 K 19   0.55.16
56 170 Amalie Sif Thomsen Kvinde 20 K 20   0.55.17
57 120 Jakob Vittendorff Mand 37 M 37   0.56.00
58 111 Connie Kjærsgaard Kvinde 21 K 21 Nordborg løbeklub 0.56.03
59 140 Poul Erik Petersen Mand 38 M 38 Nordborg løbeklub 0.56.16
60 165 Charlotte Fonnesbæk Kvinde 22 K 22   0.56.58
61 124 Keld Asmussen Mand 39 M 39 AAIG Aabenraa 0.57.38
62 118 Inge Hoffmann Asmussen Kvinde 23 K 23 AAIG Aabenraa/Bjergladies 0.57.38
63 110 Conni Rasmussen Kvinde 24 K 24 Nordborg løbeklub 0.57.53
64 168 Carl Thyssen Linnet Mand 40 M 40   0.58.32
65 157 Agnes Marie Pedersen Hansen Kvinde 25 K 25   0.58.39
66 27 Åse Lorenzen Kvinde 26 K 26   0.58.56
67 175 Lis Thomsen Kvinde 27 K 27   0.59.46
68 109 Charlotte Krogsgaard Kvinde 28 K 28 krogsgaard racing 1.00.14
69 167 Inga Stein Michelsen Kvinde 30 K 29 Tønder Atletik 1.02.58
70 166 Olivia Gade Kvinde 29 K 30 Tønder 1.02.58
71 152 Gunner Holm Mand 41 M 41 Digeløberne Højer 1.03.15
72 107 Britt Matzon Kvinde 31 K 31 Nordborg løbeklub 1.06.04
73 149 Hans Thomsen Mand 42 M 42   1.06.06

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klasse Pl. AK Køn Pl. M/K Klub/Team Resultat
1 221 Thomas Knudsen Mand 1 M 1 Rødekro Tri & Motion 1.28.25
2 231 Henrik Christensen Mand 2 M 2 AAIG 1.29.13
3 223 Bjarne Østergaard Mand 3 M 3 Nordborg Løbeklub 1.30.05
4 226 Chris Tygesen Mand 4 M 4 Square 1.31.51
5 219 Mikael Petersen Mand 5 M 5 Tønder Løbeklub 1.32.27
6 224 Jan Henriksen Mand 6 M 6   1.44.51
7 200 Annie Saugstrup Kvinde 1 K 1   1.45.47
8 232 Olena Babenko Kvinde 2 K 2   1.47.03
9 215 Lars Beck Mand 7 M 7 Nordborg løbeklub 1.47.23
10 206 Glenn Hansen Mand 8 M 8   1.47.32
11 201 Benny Matzon Mand 9 M 9 Nordborg løbeklub 1.47.34
12 228 Morten Outtrup Mand 10 M 10   1.47.34
13 208 Godtfred Degn Mand 11 M 11 Rømø Supermarked 1.47.49
14 220 Nina Bonde Kvinde 3 K 3 Nordborg løbeklub 1.47.55
15 225 Niels Ole Nissen Mand 12 M 12 Ballum IF 1.52.50
16 202 Christian Kaas Mand 13 M 13   1.53.01
17 233 Carsten Simonsen Mand 14 M 14   1.54.17
18 222 Tommy Nahne Brodersen Mand 15 M 15 JCH Ernæring & Træning 1.55.55
19 203 Christoffer Bjerg Lorenzen Mand 16 M 16   1.56.41
20 236 Preben Nicolajsen Mand 17 M 17   1.58.50
21 218 Mette Pedersen Kvinde 4 K 4 Tønder 1.58.53
22 211 Jan Zangenberg Mand 18 M 18 Nordborg løbeklub 2.01.28
23 217 Lina Agermose Kvinde 5 K 5 Ørelægen Tønder 2.04.35
24 205 Flemming Søe-Pedersen Mand 19 M 19   2.05.07
25 230 Ellen Egholt Kvinde 6 K 6 AAIG Motion 2.06.34
26 235 Vips Kvinde 7 K 7   2.07.51
27 229 Jan Steiness Mand 20 M 20   2.09.09
28 204 Conni Larsen Kvinde 8 K 8 Nordborg løbeklub 2.09.52
29 227 Preben Steiness Mand 21 M 21   2.10.41
30 234 Gerhardt Gehrt Mand 22 M 22   2.11.00
31 237 Anja Linnet Kvinde 9 K 9   2.11.01
32 216 Laura Jakobsen Kvinde 10 K 10   2.13.14
33 212 Jonas Nicolaisen Mand 23 M 23   2.13.14
34 214 Kurt Lynge Cristensen Mand 24 M 24 Dansk Bygningsrådgivning 2.17.41
35 209 Henry Bjerg Mand 25 M 25   2.32.11
36 213 Kim Thomsen Mand 26 M 26   2.40.07
37 210 Ingrid Juul Kvinde 11 K 11   2.40.08

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen