Siden er sidst opdateret 07. november 2018 - kl. 15:55

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Digeløbet i Højer - søndag d. 8. maj 2016 kl. 14

"66. Digeløb"

klik her - for at gå til hjemmesiden for Digeløbet

Løbsinfo

Resu, billeder, video

Medie

Følg på Facebook

 

 

Andet

Oprettet Facebook eventside

Løbsinfo fra motionsløb.dk

 

 

Kort beskrivelse: - start kl. 14 fra adressen: Marskhallen, Halvej 1, 6280 Højer

- Digeløbet afholdes 2 gange årligt.

Den mellemste rute på 9,3k er godkendt som idrætsmærkeløb Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb

 

- se Info samt tilmelding My Race Result (tilmelding senest 6/5)

- se også: maj13 - sep13 - maj14 - sep14 - maj15 - sep15 - maj16 - sep16 - maj17 - sep17 - maj18 - maj19

4,4k

9,3k Dette løb er godkendt som idrætsmærkeløb - klik her for at se hvordan du tager idrætsmærke i motionsløb
21,1k

 

tilbage til toppen

Resultater 4,4 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team/By AK Pl. AK Køn Pl. MK Netto Brutto Bemærkning
1 39 Johannes Peter Jepsen   Mand 1 M 1 0.17.48 0.17.48 Hurtigste mand
2 18 Goulboudin Sakhizada Børne CenterTønder Mand 2 M 2 0.18.24 0.18.26  
3 26 Mathias Petersen   Dreng 1 M 3 0.19.18 0.19.18 Hurtigste dreng
4 27 Anders Fonnesbæk   Mand 3 M 4 0.20.16 0.20.16  
5 29 Jesben van Den Heuven   Dreng 2 M 5 0.20.50 0.20.50  
6 17 Claus S.Q. Christensen (Rødding) Mand 4 M 6 0.21.34 0.21.34  
7 33 Martin Hansen   Mand 5 M 7 0.22.10 0.22.14  
8 34 Jakob Lunderskov, Hansen   Dreng 3 M 8 0.22.58 0.23.00  
9 31 Heidi Petersen   Kvinde 1 K 1 0.22.58 0.23.01 Hurtigste kvinde
10 3 Oliver Vinum (Juelsminde) Dreng 4 M 9 0.24.15 0.24.19  
11 25 Michael Hansen   Mand 6 M 10 0.24.19 0.24.23  
12 15 Arne Skjold Christensen (Rødding) Mand 7 M 11 0.24.28 0.24.29  
13 1 Christina Carstensen (Tønder) Kvinde 2 K 2 0.24.56 0.24.56  
14 41 Iben Juul   Pige 1 K 3 0.25.27 0.25.31 Hurtigste pige
15 4 Ove Schneider AAIG Aabenraa Mand 8 M 12 0.25.29 0.25.32  
16 20 Lars Peter Lauridsen   Mand 9 M 13 0.26.26 0.26.30  
17 32 Christian Hansen   Mand 10 M 14 0.26.52 0.26.56  
18 21 Peter Lauridsen   Mand 11 M 15 0.27.07 0.27.09  
19 37 Heidi Jepsen   Kvinde 3 K 4 0.27.17 0.27.19  
20 30 Mona Petersen   Kvinde 4 K 5 0.27.23 0.27.27  
21 6 Tenna Vinum (Juelsminde) Kvinde 5 K 6 0.27.36 0.27.41  
22 23 Tove Mathiesen   Kvinde 6 K 7 0.27.47 0.27.47  
23 22 Gitte Vinum   Kvinde 7 K 8 0.29.20 0.29.25  
24 36 Lisbeth Linnet   Kvinde 8 K 9 0.31.13 0.31.17  
25 28 Olivia Gade   Kvinde 9 K 10 0.33.39 0.33.39  
26 19 Ulla Frisk   Kvinde 10 K 11 0.33.38 0.33.39  
27 35 Rolf Kullsen   Mand 12 M 16 0.34.09 0.34.11  
28 7 Vibeke Knudsen (Hovedgård) Kvinde 11 K 12 0.34.43 0.34.48  
29 2 Jens Peder Petersen Vejle IF Mand 13 M 17 0.36.50 0.36.53  
30 10 Marius Øvlisen Brun Jannsen ØHUIF Dreng 5 M 18 0.37.35 0.37.39  
31 9 Maj Øvlisen ØHUIF Kvinde 12 K 13 0.37.42 0.37.45  
32 5 Peter Vinum (Juelsminde) Dreng 6 M 19 0.43.38 0.43.43  
33 8 Villads Vinum (Juelsminde) Dreng 7 M 20 0.58.30 0.58.34  
34 11 Mads Øvlisen Brun Jannsen ØHUIF Dreng 8 M 21 1.00.57 1.01.00  
35 13 Alice Brun (Visby) Kvinde 13 K 14 1.02.44 1.02.50  
36 12 Magne Øvlisen Brun Jannsen ØHUIF Dreng 9 M 22 1.02.44 1.02.51  

 

tilbage til toppen

Resultater 9,3 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team/By AK Pl. AK Køn Pl. MK Netto Brutto Bemærkning
1 144 Weldeab Abtler   Mand 1 M 1 0.36.45 0.36.46 Hurtigste mand
2 136 Bjarne Kristensen   Mand 2 M 2 0.40.43 0.40.45  
3 137 Eik Runge   Mand 3 M 3 0.41.23 0.41.24  
4 131 Viktor Rospotnyuk (Agerskov) Mand 4 M 4 0.44.30 0.44.34  
5 129 Thomas Timmerby (Tønder) Mand 5 M 5 0.44.52 0.44.55  
6 155 Per Reifling   Mand 6 M 6 0.45.28 0.45.30  
7 128 Mette Fabricius FysioFab Kvinde 1 K 1 0.45.49 0.45.52 Hurtigste kvinde
8 149 Zaman Zaman   Mand 7 M 7 0.47.57 0.48.02  
9 145 Frank Clausen   Mand 8 M 8 0.49.38 0.49.41  
10 157 Mamoudou Koulbaly Børne CenterTønder Mand 9 M 9 0.50.18 0.50.24  
11 130 Britta Timmerby (Tønder) Kvinde 2 K 2 0.50.21 0.50.24  
12 142 Andreas Møller   Mand 10 M 10 0.50.41 0.50.46  
13 133 Johnny Jensen   Mand 11 M 11 0.51.13 0.51.19  
14 112 Mogens Sylvester AAIG Aabenraa Mand 12 M 12 0.51.34 0.51.36  
15 114 Ole Dief (Kliplev) Mand 13 M 13 0.51.57 0.52.04  
16 125 Allan Jensen (Visby) Mand 14 M 14 0.52.23 0.52.27  
17 153 Jens Jensen   Mand 15 M 15 0.52.46 0.52.50  
18 113 Nicolai Vinum (Juelsminde) Mand 16 M 16 0.53.27 0.53.33  
19 148 Mamadou Mamadou   Mand 17 M 17 0.53.46 0.53.46  
20 152 Horst P. Fris   Mand 18 M 18 0.54.44 0.54.47  
21 100 Aksel Jensen Tønder Mand 19 M 19 0.54.46 0.54.47  
22 127 Torben Lykke AAIG Aabenraa Mand 20 M 20 0.54.52 0.54.55  
23 108 Jørn Nissen Petersen (Løgumkloster) Mand 21 M 21 0.55.08 0.55.16  
24 132 Karin Rosenberg   Kvinde 3 K 3 0.55.39 0.55.45  
25 111 Michael Jessen (Roager) Mand 22 M 22 0.55.44 0.55.47  
26 156 Merethe Reifling   Kvinde 4 K 4 0.56.41 0.56.46  
27 122 Eskild Thaysen (Kliplev) Mand 23 M 23 0.56.31 0.56.46  
28 115 Steven Hansen (Bylderup Bov) Mand 24 M 24 0.57.08 0.57.16  
29 151 Connie Runge   Kvinde 5 K 5 0.58.32 0.58.34  
30 101 Anna Sandersen (Roager) Kvinde 6 K 6 0.58.59 0.59.02  
31 146 Volker Heesch   Mand 25 M 25 0.58.57 0.59.03  
32 116 Vickie Kramer Bang Lillebælt Trail Striders Kvinde 7 K 7 0.59.13 0.59.16  
33 124 Anne Fabricius FysioFab Kvinde 8 K 8 0.59.15 0.59.18  
34 104 Gert Nielsen (Odense) Mand 26 M 26 0.59.28 0.59.30  
35 143 Charlotte Fonnesbæk   Kvinde 9 K 9 0.59.25 0.59.31  
36 103 Cindie Hansen (Bylderup Bov) Kvinde 10 K 10 1.00.17 1.00.24  
37 107 Jesper Jepsen Riess (Hjordkær) Mand 27 M 27 1.02.13 1.02.20  
38 154 Lis Thomsen   Kvinde 11 K 11 1.02.35 1.02.40  
39 121 Gunner Holm Digeløberne Mand 28 M 28 1.04.13 1.04.17  
40 147 Charlotte Christensen   Kvinde 12 K 12 1.05.53 1.05.59  
41 119 Mathias Øvlisen Brun Jannsen ØHUIF Dreng 1 M 29 1.06.27 1.06.31 Hurtigste dreng
42 118 Båhne Jannsen ØHUIF Mand 29 M 30 1.06.29 1.06.33  
43 138 Nina Hansen   Kvinde 13 K 13 1.06.59 1.07.03  
44 139 Merete Krakau   Kvinde 14 K 14 1.07.41 1.07.45  
45 141 Mia Munch   Kvinde 15 K 15 1.09.06 1.09.11  
46 105 Helmuth Nielsen (Esbjerg) Mand 30 M 31 1.09.48 1.09.52  
47 110 Lena Sørensen (Rødekro) Kvinde 16 K 16 1.10.21 1.10.27  
48 123 Inga Stein Michelsen Tønder Kvinde 17 K 17 1.14.17 1.14.23  

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km - se også 4,4 km - se også 9,3 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team/By AK Pl. AK Køn Pl. MK Netto Brutto Bemærkning
1 213 Ole Leonhardt   Mand 1 M 1 1.43.48 1.43.48 Hurtigste mand
2 205 Carsten Wegner   Mand 2 M 2 1.48.32 1.48.32  
3 211 Rasmus Alnor   Mand 3 M 3 1.52.50 1.52.52  
4 210 Karen Gad Svendsen   Kvinde 1 K 1 1.53.40 1.53.43 Hurtigste kvinde
5 206 Tommy Nahne Brodersen   Mand 4 M 4 1.55.42 1.55.42  
6 215 Teiken Vendelbo   Mand 5 M 5 1.56.05 1.56.07  
7 212 Solvej Oltmann   Kvinde 2 K 2 2.08.00 2.08.00  
8 214 Frode Snitgaard   Mand 6 M 6 2.11.11 2.11.14  
9 208 Helle Brade Hansen   Kvinde 3 K 3 2.14.41 2.14.41  
10 200 Anja Linnet (Tønder) Kvinde 4 K 4 2.19.33 2.19.35  
11 202 Anna Lauritsen (Tønder) Kvinde 5 K 5 2.21.42 2.21.44  
12 209 Inge Torp Kristensen   Kvinde 6 K 6 2.25.37 2.25.37  
13 203 Jens Snitgaard Christensen Løgumkloster lobemotion Mand 7 M 7 2.29.42 2.29.42  

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

08-05-16

Digeløbet

Højer

Facebook - Inga Lykke

9

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen