Siden er sidst opdateret 18. februar 2018 - kl. 21:16

Ses bedst i skærmopløsning 1024 x 768 eller større - Webmaster

  Løbsinfo og resultater   Home   Marathonsiden   Syd- og sønderjydske løb  

tilbage

Løjt Løbet - lørdag d. 24. maj 2014 - kl. 13.45

"Løjtløbet #6"

Løjt Løbet

Løbsinfo

Klik her for at se løbets hjemmeside eller løbsinfo

Run2U tilmelding på Sportstiming.dk

 

Resu, billeder, video

Medie

 

 

Andet

 

 

 

Kort beskrivelse: - Løjt Løbet byder på mange distancer - så der er noget for enhver smag. Flotte ruter i det kuperede Løjt Land.

- halvmarathon er DAF opmålt - se DAF opmålt rute

7/4 - Nyt fra Løjtløbet: Løjt løbet har ændret lidt på ruterne, så løberne kommer ind over stadion efter hver sløjfe. Disse nye ruter vil de gerne vise frem og tilbyder fortræning for begyndere på 3,5km ruten og for øvede på en af de længere sløjfer i grupper med forskelligt træningstempo.
Det er planlagt på følgende lørdage kl. 10.00: 12. april - 26. april - 10. maj - 17. maj.
Med mødested foran hallen i Løjt Kirkeby - med venlig hilsen Lars Stehmann, Løjt Løbeklub

- løbsinfo samt tilmelding Run2U tilmelding på Sportstiming.dk (forhåndstilmelding senest d. 23/5 - eftertilmelding på løbsdagen +20 kr)

- se også: 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

Halvmarathon DAF opmålt rute

3,6 - 6,4 og 11,8k
Børneløb - 400 m
Stavgang - 3,6 - 6,4 og 11,8k
 
 
 

 

tilbage til toppen

Resultater 3,6 km top 25 - se dem alle PDF - se også 3,6 km - se også 6,4 km - se også 11,8 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pl. AK Brutto Netto
1 96 Kristian Gade Raeder Team Raeder M 1 Dreng 1 0.15.17 0.15.17
2 142 Mathias Noah Schmidt Team Pferdelunge M 2 Dreng 2 0.16.47 0.16.43
3 192 Sofie Clausen Nordea/RIF K 1 Pige 1 0.16.47 0.16.47
4 95 Kristian Okkerholm Løjt Skole M 3 Dreng 3 0.16.53 0.16.51
5 88 Kasper Grete løjtlands løbeklub M 4 Dreng 4 0.16.59 0.16.58
6 218 Nanna Louise Waller   K 2 Pige 2 0.17.36 0.17.28
7 174 Peter Malthe Løjt Skole M 5 Dreng 5 0.17.38 0.17.36
8 100 Lasse damm Superbrugsen M 6 Mand 1 0.18.04 0.17.46
9 157 Mogens Hansen   M 7 Mand 2 0.18.13 0.17.58
10 39 Christine Clausen Nordea/RIF K 3 Pige 3 0.17.59 0.17.59
11 28 Casper Vang Jensen   M 8 Dreng 6 0.18.14 0.18.10
12 162 Nicolai Ælmholdt Højekolstrupløber M 9 Dreng 7 0.18.50 0.18.50
13 101 Lasse S. Dahl Løjt Skole M 10 Dreng 8 0.19.14 0.19.12
14 149 Michael Dahl   M 11 Mand 3 0.19.15 0.19.12
15 241 Sofie Iversen   K 4 Pige 4 0.19.34 0.19.13
16 8 Anette Frederiksen VBIF Løberne K 5 Kvinde 1 0.19.40 0.19.21
17 132 Maja Krag Snerling Løjt Skole K 6 Pige 5 0.19.26 0.19.22
18 73 Ingeborg Brydesen Aabenraa kommune K 7 Kvinde 2 0.19.50 0.19.49
19 105 Leah Nyby Strandby Andersen Rødekro Tri K 8 Pige 6 0.20.13 0.20.13
20 221 Nikoline Oberg Løjt Skole K 9 Pige 7 0.20.44 0.20.24
21 227 Ida Heide-Jørgensen Løjt Skole K 10 Pige 8 0.20.44 0.20.24
22 210 Tove Heide-Jørgensen   K 11 Kvinde 3 0.20.52 0.20.33
23 38 Christina Paaske   K 12 Kvinde 4 0.21.09 0.20.54
24 155 Mille Toft Larsen Løjt Skole K 13 Pige 9 0.21.03 0.20.56
25 194 Sofie T. Olsen Løjt Skole K 14 Pige 10 0.21.03 0.20.56

 

tilbage til toppen

Resultater 6,4 km top 25 - se dem alle PDF - se også 3,6 km - se også 6,4 km - se også 11,8 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pl. AK Brutto Netto
1 1322 Christoffer Brusen Barsøe Rødekro-IF Motion M 1 Mand 1 0.24.18 0.24.17
2 234 Kristian Skov   M 2 Dreng 1 0.32.16 0.27.24
3 1422 Morten Bjerregaard Sydbank M 3 Mand 2 0.27.55 0.27.55
4 1467 Simon Madsen   M 4 Dreng 2 0.29.05 0.28.59
5 1442 Søren Vedel Lesjöfors Tinglev M 5 Mand 3 0.29.09 0.29.07
6 1300 Allan Quist Nielsen RKCC M 6 Mand 4 0.30.10 0.29.41
7 1328 Dorte Clausen Nordea/RIF K 1 Kvinde 1 0.29.53 0.29.50
8 1457 Tove Grevsen VBIF Løberne K 2 Kvinde 2 0.30.13 0.30.02
9 249 Karina Madsen Løjtlands Løbeklub K 3 Kvinde 3 0.31.12 0.31.12
10 1342 Georg Rasmussen   M 7 Dreng 3 0.31.18 0.31.17
11 1318 Brian Terp Christensen Have-og Skovservice v/ Brian Terp M 8 Mand 5 0.31.46 0.31.29
12 1302 Anders Lauritzen Løjt Skole M 9 Dreng 4 0.32.06 0.31.54
13 1341 Glenn Barsøe   M 10 Mand 6 0.32.53 0.32.23
14 1380 Kim Holm Frøs M 11 Mand 7 0.32.38 0.32.26
15 1416 Mikkel B. Sørensen Løjt Skole M 12 Dreng 5 0.32.38 0.32.37
16 1351 Henrik Pryds Sydbank M 13 Mand 8 0.33.00 0.32.53
17 1332 Frederik Pryds Sydbank M 14 Dreng 6 0.33.00 0.32.53
18 1447 Tanja Johannsen   K 4 Kvinde 4 0.33.00 0.32.55
19 1377 Kathrin Pelgröm Have- og Skovservice v/ Brian Terp K 5 Kvinde 5 0.33.16 0.32.59
20 1412 Michael Jensen Åbæk Efterskole M 15 Mand 9 0.33.21 0.33.07
21 1411 Michael Kammeyer   M 16 Mand 10 0.33.13 0.33.08
22 1446 Susanne Damgaard Nordea/RIF K 6 Kvinde 6 0.33.21 0.33.09
23 1405 Mathias Madsen løjt M 17 Mand 11 0.33.25 0.33.20
24 1459 Verner Nielsen Superbrugsen M 18 Mand 12 0.33.37 0.33.23
25 1456 Torben Christensen Superbrugsen M 19 Mand 13 0.33.41 0.33.27

 

tilbage til toppen

Resultater 11,8 km top 25 - se dem alle PDF - se også 3,6 km - se også 6,4 km - se også 11,8 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pl. AK Brutto Netto
1 2162 Bastian Bue Lehner   M 1 Mand 1 0.44.15 0.44.15
2 2154 Henrik Christensen AAIG Atletik, Tri og Motion M 2 Mand 2 0.46.47 0.46.47
3 2142 Andreas Raahauge   M 3 Mand 3 0.49.01 0.49.01
4 2077 Kristian Søgaard Friis   M 4 Mand 4 0.50.08 0.50.08
5 2143 Morten Raahauge   M 5 Mand 5 0.50.21 0.50.21
6 2049 Jesper Ælmholdt Sydbank M 6 Mand 6 0.50.44 0.50.42
7 2026 Glenn Thiemer   M 7 Mand 7 0.50.44 0.50.44
8 2150 Johnny Skoven HAGI M 8 Mand 8 0.51.36 0.51.26
9 2010 Bo Junker AAIG Aabenraa/ Klub 100 Marathon M 9 Mand 9 0.51.48 0.51.47
10 2102 Mogens Kramer Frøs M 10 Mand 10 0.53.00 0.52.59
11 2120 Rhina Ravn Rødekro IF K 1 Kvinde 1 0.53.00 0.53.00
12 2047 Jens-Kristian Mikkelsen Rambøll M 11 Mand 11 0.53.10 0.53.09
13 2153 Søren Gellert   M 12 Mand 12 0.53.18 0.53.12
14 2114 Ole Rasmussen AAIG Aabenraa M 13 Mand 13 0.54.32 0.54.26
15 2032 Henning Frederiksen Frøs M 14 Mand 14 0.54.37 0.54.35
16 2149 Christoffer Helbig   M 15 Mand 15 0.54.36 0.54.36
17 2106 Morten Kollander Frøs M 16 Mand 16 0.54.57 0.54.53
18 2044 janne frimodt   K 2 Kvinde 2 0.55.34 0.55.34
19 2123 Rune Christensen Meldgaard M 17 Mand 17 0.56.15 0.56.13
20 2156 Jacob Moldt   M 18 Mand 18 0.57.02 0.57.02
21 2133 Torben Callesen   M 19 Mand 19 0.57.09 0.57.08
22 2107 Nanco de Haan Frøs M 20 Mand 20 0.57.29 0.57.16
23 2035 Henrik Olling Lysabild Løbeklub M 21 Mand 21 0.57.48 0.57.25
24 2056 Jonas Mørck   M 22 Dreng 1 0.58.09 0.58.07
25 2051 Jesper Rosenberg Hansen   M 23 Mand 22 0.58.13 0.58.08

 

tilbage til toppen

Resultater 21,1 km top 25 - se dem alle PDF - se også 3,6 km - se også 6,4 km - se også 11,8 km - se også 21,1 km - se officielle resultater her Se officiel resultatliste

Pl. Tot. Startnr. Navn Klub/Team Køn Pl. M/K AK Pl. AK Brutto Netto
1 3032 Ole Pedersen   M 1 Mand 1 1.23.16 1.23.13
2 3086 Tyge Rasmussen   M 2 Mand 2 1.25.41 1.24.18
3 3024 Erling Grete løjtlands løbeklub M 3 Mand 3 1.25.49 1.25.47
4 3068 Nicolaj Laursen Sydbank M 4 Mand 4 1.27.04 1.27.00
5 3006 Begitte Petersen Rødekro Tri K 1 Kvinde 1 1.28.18 1.28.15
6 3070 Ole Svendsen Vidar motion Sønderborg M 5 Mand 5 1.32.24 1.32.24
7 3078 Søren Gylling AAIG Aabenraa M 6 Mand 6 1.32.49 1.32.45
8 3026 Frank Scheller Petersen AAIG M 7 Mand 7 1.33.18 1.33.14
9 3039 Jan Tygsen Nordea/RIF M 8 Mand 8 1.36.47 1.36.43
10 3014 Bjarne Albers Løjt Murer M 9 Mand 9 1.37.06 1.36.50
11 3060 Marco J. Frandsen Middelfart Motions Klub M 10 Mand 10 1.37.50 1.37.46
12 3036 Ingeborg Mamsen Nissen   K 2 Kvinde 2 1.38.49 1.38.46
13 3031 Hans Renkwitz Nordea/RIF M 11 Mand 11 1.38.50 1.38.46
14 3040 Jens Qvist Løjtlands løbeklub M 12 Mand 12 1.39.47 1.39.42
15 3064 Morten Paysen Lillebælt i løb M 13 Mand 13 1.40.44 1.40.41
16 3075 Poul Snabe Frøs M 14 Mand 14 1.41.30 1.41.21
17 3079 Anders Jensen   M 15 Mand 15 1.41.43 1.41.32
18 3084 Tommy Ravn Nordea/RIF M 16 Mand 16 1.42.28 1.42.25
19 3015 Christian Hamann   M 17 Mand 17 1.42.53 1.42.46
20 3088 Katrine Brock Sønderborg Tri Klub K 3 Kvinde 3 1.42.54 1.42.51
21 3051 Kumar Kandasamy AAIG Aabenraa M 18 Mand 18 1.42.59 1.42.54
22 3081 Sten Kristensen   M 19 Mand 19 1.43.26 1.43.16
23 3072 Peder Bisgaard Nordea/RIF M 20 Mand 20 1.43.54 1.43.52
24 3048 Kasper Jessen Frøs M 21 Mand 21 1.44.19 1.44.13
25 3041 Jens Boysen Løjt Murer M 22 Mand 22 1.45.17 1.45.01

 

Se officielle resultater her Se officiel resultatliste - eller se dem her PDF

 

 

tilbage til toppen

Billeder

Dato

Arrangement (klik på links herunder for at åbne)

Sted

Billeder fra

Antal fotos

- endnu ingen billeder

 

 

 

tilbage til toppen

Videoclip

Dato

Arrangement (klik på link herunder for afspilning)

Sted

Video klip fra

Længde

- endnu ingen videoclip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tilbage til toppen